Hell of a job' voor Nico Erwich bij EK-voetbal 5 Sport 'Mensen zijn vindingrijk om stadion in te komen Geslaagde fietscursus voor senioren :e ■TEXELSE /courant- Pendelbus naar Ronde Skeelerrijders meten krachten met catamarans Surfmarathon 'Kamperen taboe op volgende Pinkstertoernooi' Ringsteken Dressuurwedstrijd Tesseltoernooi Wat ik zeggen wou... Calluna GIRO 6868 Tennis \\/at ik eggen wou. Kievits Voedselpakketten voor Roemenië wer DINSDAG 20 JUNI 2000 denk dat ik iets leuks voor je heb.' Het was een simpele lodschap met ingrijpende gevolgen die Nico Erwich afgelo- najaar te horen kreeg toen hij de telefoon opnam en een sdewerker van uitzendbureau Adecco zich aan de andere kant n de lijn meldde. Ruim een half jaar later heeft de gewezen jenaar van de sporthal op 't Stappeland een belangrijke baan de Europese kampioenschappen voetbal. Hij is creditatiemanager en moet er uit hoofde van die functie voor rgen dat iedereen die iets in De Kuip te zoeken heeft naar nnen kan en ieder ander buiten het Rotterdamse stadion blijft, n moeilijke taak, niet in het minst omdat de bedriegers in rijen orde deur liggen. 'Deze maand ben ik precies twee avon- n en nachten thuis. It's a hell of a job. Toch zou ik het niet Hen missen. De ervaring is niet te betalen en bovendien komt nooit meer terug.' hij tussen de bedrijven kwijt, 'leder een die geaccrediteerd is, moet zich hier melden: media, bobo's, maar ook iemand als Opstelten, de burge meester van Rotterdam. Leden van het koninklijk huis komen via andere kanalen binnen. Maar UEFA-voorzit- ter Johansson heeft ook gewoon een pasje nodig. Zelfs de spelers komen anders het stadion met in. Ze hoeven 'm alleen niet zelf op te halen. Dat doet de manager. Hans Jorritsma. Die komt om een hele stapel.' tijdens de Europese kampioen- lappen voetbal een wedstrijd wil :oeken, moet van goeden huize men of geluk hebben. Gewoon een jrtje kopen wordt steeds moeilij- mede als gevolg van de ieiende schare sponsors, bobo's andere vips die - tot afgrijzen van echte' supporter - gratis naar bin- I) mogen. Toch kent ook de om- ig van die laatste categorie z'n nzen, om de eenvoudige reden een stadion op zeker moment i eenmaal vol zit. Daarnaast wordt nte ingenomen door bezoekers er werk moeten verrichten: sup- jsten, politieagenten, patat- rkopers en vele anderen, organisatie van Euro 2000 is er arom veel aan gelegen alleen be tas binnen de poorten te laten daar ook daadwerkelijk een €ade reden voor hebben. Aanvra- werden streng beoordeeld. Een te organisatie als de NOS kreeg jr slechts enkele medewerkers missie. En zelfs journalisten van meest vooraanstaande kranten Of eten zich tevreden stellen met een ïlvart alle wedstrijden die worden De gelukkigen die bericht gen dat hun verzoek is gehono- id, kunnen hun pasje ophalen in accreditatiecentrum, waarvan er Ike van de acht steden waar het looi is gehuisvest één is. d van het centrum in Rotterdam |Nico Erwich. In een bedompt »lgebouw, vlakbij spoorweg- Rotterdam Zuid, geeft hij lei- baan een team van dertig vrijwil- s, die hun taak in een hectische (jlot uitvoer moeten brengen. De Br naar zijn ervaringen vragen I eenvoudig, zeker niet op de I dat de wedstrijd tussen Neder- en Denemarken wordt gespeeld velen op het laatste moment nog iberen een toegangsbewijs te krij- i. Om de paar minuten gaat zijn ifoon. En wanneer hij even niet aan bellen is, is er wel een medewer- of bezoeker die hem spreken wil. t is een enorm drukke baan', kan De uitgifteprocedure is in principe vrij eenvoudig. Wie een toezegging heeft gehad, staat in de computer geregis treerd, met als toevoeging in welk stadion hij of zij welkom is, op welke dag en in welk deel van het complex. Zo zijn er bezoekers die wél het sta dion binnen mogen, maar mets te zoeken hebben in de persruimte. Voor anderen is er alleen een plaatsje gereserveerd in één van de skyboxen. Of alleen in de kleedkamer en op het veld. Dat alles staat met letters en symbolen aangegeven op de pas die op vertoon van een gel dig legitimatiebewijs wordt verstrekt. Erwich: 'Kom je in de computer voor en kun je bewijzen dat je het bent, dan wordt een foto gemaakt en de pas geplastificeerd en sta je binnen drie minuten weer op straat. Nou vooruit, vier minuten.' Rijzen er vragen, dan komt de mana ger - die zelf een balletje op zijn pas heeft en daarmee in De Kuip én de Arena overal toegang heeft - zelf in actie. 'Er kan altijd iets misgaan, dat hoeft geen opzet te zijn. Je praat nu eenmaal over duizenden mensen Lastig is bijvoorbeeld de politie, de GGD en de brandweer. Die werken in diensten en rouleren en moeten dus allemaal aparte dagpassen hebben.' Terwijl hij het systeem uitlegt, komt een medewerker zijn kantoor binnen. 'Weten wij iets van de aanvraag van Giants Publicityvraagt de man. Erwich denkt even na en antwoordt: 'Nee Als hij met staat geregistreerd...' Ook van een binnengekomen brief is niets bekend, waarop Erwich beslist: 'Jammer, maar dan gaat het niet door.' Hij grinnikt: 'Je wilt niet weten hoeveel mensen proberen De Kuip binnen te komen. En ze zijn vinding- rijk! Eergisteren kwam hier een Ja panner. Volgens hemzelf was hij geaccrediteerd, maar hij bleek niet in het bestand voor te komen. Wél had hij drie heel officieel uitziende brieven bij zich, waaronder één van de Japanse voetbalbond en één van de UEFA. En hij had een perskaart. Het zag er allemaal heel kosjer uit. Ik heb kaartje te bemachtigen, komen be drogen uit. 'De controle vanuit het hoofdkantoor is streng. Ik heb zelfs toestemming moeten vragen voor dit interview. Alle passen die ik uitgeef, worden automatisch geregistreerd door de computer. Dat geldt ook voor veranderingen in de codes, 's Avonds maar het gaat om de details.' Het systeem lijkt tot nu toe behoor lijk fraudebestendig. 'Het enige mis bruik was dat op een gegeven mo ment nogal wat passen werden bijgemaakt. Steeds door eenzelfde iemand. Toen dat werd onderzocht, bleek hij het zelf met gedaan te heb ben. Iemand had zijn password, zeg maar, geleend. Gelukkig kwamen ze er snel achter en waren de gevolgen nog niet zo groot.' want het zijn allemaal vrijwilligers, die alleen een tegemoetkoming in de reiskosten krijgen en aan het eind van het toernooi hun outfit mogen hou den. Ik doe ontzettend mijn best om de sfeer goed te houden. We eten met z'n allen en er zijn er een paar die zelfs al tijd hebben gezien om een soort personeelskrantje te maken. Dat tekent deze groep. Die motivatie is helemaal niet zo vanzelfsprekend. In Brussel was die veel minder Afge- daarom al zijn gegevens gecontro leerd bij het hoofdkantoor. Daar was mets van hem bekend Een duidelijk bericht, maar het kostte me twee uur voor ik dat wist. Daarop vroeg de man een dagpas aan, zodat hij tenminste in het perscentrum van het stadion kon komen. Journalisten die op het laatste moment een wedstrijd willen bezoeken, komen op een wachtlijst. Dan ben je nummer tweehonderd zesenvijftig en kom je er ook niet in. Maar goed, die man was hier om zijn brood te verdienen, dus probeerde ik hem te helpen Vertelt hij later in De Kuip dat Nico Erwich het goed vond dat hij toegang tot de rest van het stadion zou krijgen. De perschef had het door, maar kun je nagaan met wat voor praktijken we te maken krijgen. Die Japanner is meteen op straat gezet...' Texelaars die in Erwich een mooie kruiwagen zien om een felbegeerd Nico Erwich (links) assisteert een medewerker bij de accreditatie van Morten Olsen (rechts). De oud-trainer van Ajax en de aan staande bondscoach van Denemarken was door de NOS uitgenodigd om zijn visie op de wedstrijd te geven, maar had zijn paspoort in zijn hotel laten liggen en kon zich niet legitimeren. Erwich gaf zijn medewerker toestemming om desondanks een pas te verstrek ken. (Foto Bart Bosch) word ik gebeld door de organisatie en dan moet ik mijn handelswijze kun nen verklaren. Blijkt dat ik een vriendje naar binnen heb geloodst, dan heb ik een probleem. Ja, het sys teem werkt, maar het kost een hoop tijd. In De Kuip worden, samen met het stadion in Brussel, de meeste wedstrijden gespeeld: drie poulewedstrijden, een kwartfinale en de finale. Van de 56.000 accreditaties die de organisatie heeft toegekend, geven wij er de meeste uit van alle steden. Daarnaast heb ik bijna dage lijks overleg met de stadiondirecteur en met mensen van de UEFA.' Erwich werd vorig najaar voor de functie benaderd door Adecco, één van de grootste uitzendbureaus ter wereld en sponsor van Euro 2000. De Koger ondernemer stond er gekwa lificeerd als manager op sport- en recreatiegebied. Tijdens gesprekken die volgden met medewerkers van de UEFA pleitte in Erwichs voordeel dat hij grote evenementen als de Texelse horecabeurs en - enkele jaren gele den - de tentoonstelling over dinosauriërs had georganiseerd. 'Als marinier heb ik nog eens leiding ge geven aan de beveiliging van de ko ningin, die een bezoek bracht aan Aruba. Dat gaf misschien net dat zetje om mij aan te nemen.' Het nieuwe jaar was amper begon nen of de eerste vergaderingen wer den belegd. Centraal stond uiteraard de veiligheid tijdens het toernooi en alle maatregelen die daaraan zouden kunnen bijdragen. Langzaam maar zeker kreeg het systeem vorm waar mee nu wordt gewerkt, waarna tests volgden in België. 'Bij oefen wedstrijden met het Belgisch elftal. Om te kijken of het systeem werkte. In die tijd zijn ook tal van kleine din getjes gewijzigd. Zo stond op de dag kaarten oorspronkelijk bijvoorbeeld de volledige datum. Gevolg was dat de letters nogal klein moesten zijn en de suppoosten wel heel goed moes ten kijken wat er nu precies stond. Ik heb toen voorgesteld om de toevoe ging 2000 overal te laten vervallen. Het hele toernooi vindt immers in 2000 plaats. Nu kun je de datum wél goed lezen Het is maar iets kleins. Tijdens een bijeenkomst met collega's van de organisatie van Euro 2000 op een rond vaartboot in de Rotterdamse haven kreeg Nico Erwich de kans om te poseren met de bokaal waar het dit toernooi allemaal om draait. Veel tijd om zelf naar het voetbal te kijken heeft Erwich met. Zijn mede werkers werken op kantoortijden, maar de oud-trainer van SV Texel, ZDH en De Koog maakt in de prak tijk veel langere dagen. En op dagen dat in De Kuip een wedstrijd wordt gespeeld. blijft het accreditatiecentrum in Rotterdam tot een uur na de aftrap geopend, om journalisten die bijvoorbeeld het vliegtuig hebben gemist de kans te bieden tenminste nog de tweede helft te kunnen zien 'Na de eerste wed strijd, tussen Noorwegen en Spanje, was er direct na afloop een meeting met mensen van de UEFA. Ik kan wel verklappen dat het de best georga niseerde wedstrijd van het toernooi was.' Erwich is best trots op die prestatie, maar zwaait veel lof toe naar zijn medewerkers, van wie het merendeel afkomstig is uit Rotterdam, de stad waar hij zelf vandaan komt en waar hij gedurende het toernooi in het huis van zijn zus logeert. 'Het is een bij zonder gemotiveerd team. Knap, lopen week zijn een paar van mijn medewerkers zelfs naar België toe gegaan om assistentie te verlenen.' Dat Erwich en zijn mensen goed werk verrichten, bleek ook vnjdagavond, enkele uren na dit interview, toen Nederland en Denemarken in De Kuip de strijd met elkaar aanbonden. 'Tij dens de wedstrijd hebben we een check-up gemaakt met een paar mensen van de organisatie en een politiefunctionaris. Steekproefs gewijs hebben we gekeken of ieder een op de juiste manier was geaccrediteerd. Een paar politie mensen bleken een verkeerde datum op hun pas te hebben. Dat is inmid dels rechtgetrokken. En tot onze ver rassing liep er een lid van het konink lijk huis met een accreditatie rond. Dat had niet gehoeven, maar hij was er op uitnodiging van Martin Air, een sponsor, en was incognito. Maar het systeem werkte. Ik heb zelfs op mijn gemak de tweede helft kunnen bekij ken...' Joop Rommets en met woensdag kan nog gepar- ird worden op het terrein bij paal Daarna is dit parkeerterrein gere geerd voor deelnemers en mede- tas van de Ronde om Texel, te hele week worden catamarans igevoerd voor deelname aan het dje. Met name vrijdag en zaterdag rdt veel drukte verwacht op de voerwegen naar paal 17. Al jaren rden extra verkeersmaatregelen tomen, zoals het instellen van een- Hingverkeer op Californiëweg, jslaan en Pelikaanweg. Daarnaast it de organisatie steeds de oproep xal met de fiets naar het strand te tien, om de overlast tot een mini- imte beperken. Bij het strand zijn ka stallingsmogelijkheden ge leerd. Als extra maatregel is dit jaar "tijdelijk parkeerterrein in gebruik f skeelerrijders meten zaterdag lu" krachten met de atamaranzeilers. Ronald Kra- "ar, Willem Kuijper, Siebe van te'Zee, Sipke Steegstra en Han astoor gaan zaterdag gelijktijdig "at de zeilers van start, voor een °"dje Texel. Het initiatief tot de "di zestig kilometer lange rit is tfkomstig van hoofdsponsor Jsco, die de rijders zal voorzien ,an hetzelfde type zender als die «aarmee vijftig catamarans zijn "oorzien. Gezien de gemiddelde 'I- en vaarsnelheid zou het een fase finish kunnen worden, maar te kracht en richting van de wind 'unnen zowel in het voor- als in tel nadeel van de beoefenaars 'an beide sportdisciplines wer- <e" Net als de zeilboten zal de tesitie van de skeelerrijders via nternet en TV Texel zijn te vol gen. genomen aan de Californiëweg, di rect na de afslag van de Pontweg. Dit terrein biedt plaats aan ongeveer 400 auto's. Op vrijdag rijdt tussen 9.00 en 1.30 uur een (gratis) pendeldienst naar het strand, op zaterdag (de dag van de Ronde) tussen 9.00 en 20.00 uur. Donderdag rijdt al een pendel dienst van en naar hoeve Uit en Thuis. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt in de grote tent op het strand feest gevierd onder leiding van Cees Schoenmaker. Donderdag rond 19.00 uur wordt daar ook de CD 'Texelstroom' van Gerard Borst ten doop gehouden, met daarop naast het titelnummer 'Texelstroom' (op tekst van Theun de Winter) 'Water land' en 'Het wonder van de liefde'. Deze CD is voorlopig alleen op Texel te verkrijgen bij winkels met de Gerard Borst-poster op het raam en bij de VW. De twintig als eerste geëindigde deel nemers aan de surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp, die zaterdag wordt gezeild, kunnen na afloop een startbewijs voor de Texelrace in ont vangst nemen. Maar de monster- tocht is met alleen een selectie voor de surfrace rond Texel die op 16 sep tember wordt gehouden, ook telt hij mee voor het Nederlands kampioen schap marathon en het NK Masters, voor surfers ouder dan 35 jaar. De race begint direct na de afvaart van de TESO-boot van 10.35 uur. Het eerste traject voert van 'Land's End' naar de Vlakte van Kerken en - na het ronden van de controleboot - naar Dijkmanshuizen. De tweede manche voert terug naar Den Helder, waar de laatste surfers rond 16.00 uur worden verwacht. De prijsuitreiking vindt plaats rond 17.00 uur in de Jutterszaal van Land's End. Het ziet ernaar uit dat er tijdens de volgende editie van het Pinkster- toernooi niet meer mag worden ge kampeerd op de velden van Texel'94. Dit naar aanleiding van vernielingen die door overkantse deelnemers aan het traditionele toernooi zijn verricht. Burgemeester Joke Geldorp is van plan hierover een hartig woordje te wisselen met voorzitter Rob Dapper. 'Want het moet bij de organiserende vereniging bekend zijn welke rad draaiers deze boel op poten hebben gezet. Ze moeten weten dat Texel geen prijs stelt op clubs die zich aan vandalisme schuldig maken.' Een twintigtal aanspanningen komt zondag om 15.00 uur in De Waal aan de start voor de eerste wedstrijd om het Texels kampioenschap ring steken, dat traditiegetrouw in zeven dorpen wordt uitgevochten. De vol gende wedstrijd vindt zondag 2 juli in Oudeschild plaats. Deze begint in verband met de EK-finale al om 17.00 uur. De aanvangstijd in de andere dorpen is steeds 19.30 uur of (wat later in de zomer) 19.00 uur. De finale wordt woensdag 16 augustus in Den Burg gehouden. Een extra en zeer speciale wedstrijd vindt zondag 3 september plaats. Op die datum staat in Oudeschild de Nederlandse titel op het spel. Net op het moment dat iedereen denkt dat het debacle nu eindelijk is afgerond, duikt het spook van Calluna weer op. Maar ach, wat maakt het allemaal nog uit. Daar waar door deskundig beleid al zoveel mil joenen aan gemeenschapsgeld over de balk zijn gegooid, maakt een half miljoen meer of minder toch ook geen verschil. HET NEDERLANDSE rode kruis Wam zeg nou zelf, voor ƒ100,- per Texelse huisgezin is ook dit vuiltje Twintig federatie- en niet-federatie- ruiters hebben vorige week op ma nege Nieuw Bornrif meegedaan aan een dressuurwedstrijd. De meesten reden met manegeponies, een klem aantal anderen had een eigen dier meegenomen. Er werd over het alge meen netjes gereden. Een knappe prestatie, want het blijft moeilijk om op de letter te rijden en de hoeken van de bak te gebruiken. Slordig rij den werd bestraft door de jury. Uit eindelijk ging Frida Tuitman met Kyra met een score van 157+ bij de niet- federatieruiters met de eer strijken. Paulien van der Star en Djahill werden met 157 punten tweede, de derde plaats was met 154 punten voor Ilse van der Star en Hunter. Bij de federatieruiters ging de eer naar Liselotte Schoo, die met Roxanne 154 punten behaalde. Sinds afgelopen weekend spelen de jeugdleden van tennisvereniging Deuce weer tegen elkaar om het clubkampioenschap. De enkel- en dubbelspelen concentreren zich rond twee weekends, de finales volgen op zondag 2 juli, in het weekend dat ook om het clubkampioenschap ge mengd dubbel wordt gespeeld. Voor dit kampioenschap kan worden inge schreven in de categorieën D1/C, D2/ D1E/beginners en 50+ (max. D2). Of al deze categorieën daadwerkelijk aan bod komen, hangt van de in schrijvingen af. Vorig jaar deden maar liefst 36 mix-teams mee. Connie Joling en Emile Keyser, die vorig jaar kampioen werden, doen mee om hun titel te verdedigen. Op gave voor dit toernooi kan via een formulier of op de intekenlijst in de kantine van Deuce. Voor meer infor matie: tel. 314657. weer uit de wereld. We zien de OZB-aanslag 2001 met belangstelling tegemoet. Jan A. Does, Oosterend. Het populaire open (Tessel)toernooi van tennisvereniging Deuce wordt dit jaar gehouden van maandag 17 tot en met zondag 22 juli. 'Open' bete kent in dit geval dat deelname open staat voor alle leden van de landelijke tennisbond, in de categorieën B tot en met E Opgeven voor dit toernooi kan tot zondag 25 juni, via telefoon nummer 314397. Daarnaast houdt Deuce op zondag 9 juli een 50+-toernooi, waaraan senio ren van alle Texelse verenigingen kunnen deelnemen. Het toernooi be gint om 13.00 uur, opgave kan via de intekenlijst in de kantine van Deuce of telefonisch (tel. 314657). Beste Jan, Het door Jan Uitgeest gesouffleerde stukje heb je braaf weergegeven. Maar waarom geen excuus of een woórdje van spijt aan al die beledigde families eerder in deze krant? Zolang dat niet gebeurt, roep je het over je zelf af om als racist te worden afge schilderd. Maar ik krijg de indruk dat je daar met mee zit. Jaap Bakker (Texelaar), Oudeschild. De organisatie 'Texel Helpt' houdt woensdag een actie om voedselpak ketten in te zamelen. De opbrengst gaat in augustus mee met het eerst volgende transport naar de binnen landen van Roemenië. Vrijwilligers gaan tussen 18.00 en 20.00 langs de deuren met het verzoek een doos te vullen met levensmiddelen. Deze do zen worden een week later, op woensdag 28 juni tussen 18.00 en 20.00 uur, weer opgehaald. Een fi nanciële bijdrage, zodat de hulp organisatie de dozen zelf kan vullen, is eveheens welkom Fietsen is maar wat makkelijk. Voor het doen van boodschappen, een bezoekje afleggen of een lekker tochtje maken in de natuur. Maar uit angst voor het verkeer durven som mige ouderen niet meer op de fiets te stappen. Om te zorgen dat senioren vol zelfvertrouwen de fiets pakken en zich veilig in het verkeer kunnen be wegen, werd zaterdag een fiets cursus gehouden. Tijdens de dag werd de verkeerskennis opgefrist, werd aan fietsgymnastiek gedaan, reden bij de brandweerkazerne een praktijkproef en werd een route afge legd met lastige verkeerssituaties. Rijwielhandelaar Kees Ran contro leerde of de fietsen goed waren afge steld en oogspecialist Jan Winnubst testte het visuele vermogen van de deelnemers. De cursusdag was een initiatief van de Fietsersbond. Veilig Verkeer Nederland, het Ouderen platform Verkeersveiligheid van de SWOT, die samenwerkten met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid. De cursus voltrok zich onder toeziend oog van politieagent Nico Drenth. Het verkeersexamen werd afgenomen door zijn collega Boomsma uit Am sterdam, die na afloop tevreden vast stelde dat alle kandidaten waren ge slaagd. Oudere Texelaars hadden geen moeite met de piketten die op het parcours bij de brandweerkazerne waren uitgezet. ,fok hm,-* wn

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7