Sluit ouderen niet buiten Voorheen rijst - nu botten en munten Noord-Lmlolland Nieuwe recreatie gebieden: visvijvers of visdiefjes? Feiten over Noord-Holland E Noord-Holland kort Veilig zwemmen in Noord-Holland Lid van provinciale staten Ph. G. de Lange (A0V/0U 55+) COURANT" PROVINCIE WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER Tweede leven voor Lassie-pakhuis Mercurius Klant is koning INFORMEERT DEZE PAGINA U. WAT D0i WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER INFORMEERT DEZE PAGINA U DINSDAG 20 JUNI 2000 Alles is te leen en elke dag te bekijken Mercurius biedt onderdak aan het provin ciaal depot voor bodemvondsten. Er liggen botten, munten, scherven, schedels en alle mogelijke gebruiksvoorwerpen uit lang vervlogen tijden op de schappen, rekken vol, hoog opgetast en goed verpakt. Walter Blazer beheert dit depot. Hij waakt over de vaak kostbare voorwerpen die in de loop der jaren uit de prut van de Noord-Hollandse bodem :ijn opgegraven. "Regelmatig," zegt Blazer, "krijgen de provinciaal archeoloog Gerard Alders en ik hier oude voorwerpen aangeboden. Het meeste komt van opgra vingen waarbij de provincie betrokken is of die door plaatselijke archeologische werkgroepen worden uitgevoerd. Terreinen die archeologisch van waarde lijken worden nauwkeurig onderzocht, voordat ze op de schop gaan voor bebouwing of voor de aan leg van wegen. De informatie gaat de com puter in, de voorwerpen komen bij ons." Uitleen en advies In de loop der jaren - vóór 1997 was het depot in Haarlem gevestigd- heeft de provincie op deze manier een aanzienlijke hoeveelheid oude sieraden, aardewerk en andere gebruiksvoorwerpen verzameld. De collectie spreekt boekdelen over de bewoningsgeschiedenis van de regio. Het materiaal is beschikbaar voor uitleen aan musea. "Scholen en organisaties die met een archeologisch project of een publicatie bezig zijn," zegt Blazer, "kunnen bij ons terecht voor advies, foto's, dia's en documen tatie. Desgewenst lenen wij hun ook voor werpen uit. Trouwens, bij ons is iedereen welkom die geïnteresseerd is in archeologie. Op afspraak of onaangekondigd, dat laten wij aan onze bezoekers over. En wie bij voorbeeld een oordeel wil over zijn oude muntenverzameling, hoeft maar langs te Noord-Holland zit goed bij kas. Het is dus te gek voor woorden dat de gezondheids- en ouderenzorg hier voortdurend met tekorten kampt. Alleen al in Alkmaar moet de ouderenzorg eigenlijk met 400 plaatsen worden uitgebreid! Nijpend is ook de problematiek rond stervensbegeleiding. Om de nood te lenigen propageert de Ouderenpartij het stichten van een opvang centrum. In zo'n centrum kunnen patiënten zich in hun laatste levensfase laten bijstaan door professionele begeleiders, maar ook door familie en vrienden. Elders in het land, in Roermond bijvoorbeeld, bestaan zulke tehuizen al. Maar niet minder nijpend is het tekort aan ziekenhuiscapaciteit. Hoe vaak moeten huisartsen niet leuren met spoedeisende patiënten! U kunt ervan op aan dat de hier genoemde problematiek door de AOV/Ouderenunie 55+ met nadruk onder de aandacht van provinciale staten zal worden gebracht. Drs Ing. Ph G. de Lange, Diakenhuisweg 112, 2033 AS Haarlem, tel. (023) 536 67 52, fax. (023) 536 49 96. In Wormer, aan de oever van de Zaan, staat gebouw Mercurius: vroeger een rijst- pellerij, later een pakhuis van Lassie. In 1995, toen regen en ratten al jaren vrij spel hadden, heeft de provincie het vervallen complex aangekocht. Het werd ingrijpend gerestaureerd en kreeg een nieuwe bestemming. Sinds 1997 gaat achter de beeld bepalende gevel een volkomen andere wereld schuil. Mercurius stamt uit 1921 en begint dus al aardig op leeftijd te geraken. Maar met zijn bijna tachtig jaar is het gebouw, vergeleken bij de inventaris, nog altijd een jonkie. k Foto Studio Honing komen. Veerdijk 32 in Wormer. Het is een mooi gebouw, tien minuten lopen van station Wormerveer. Je ziet het al van verre staan. Als ik er ben, help ik. En natuurlijk is er koffie." Vikingenschat Hij vertelt over de vele schatgravers die met hun metaaldetectors (piepers) de bodem afspeuren, hopend op een grote klapper, of gewoon op zoek naar leuke dingen. "Met zo'n ding lopen is niet ver boden. Maar een diep gat graven op de plek waar hij piept is niet toegestaan." En toch! De belangrijkste vondst die de Noord-Hollandse bodem, voor zover hij weet, sinds jaren heeft opgeleverd was het werk van een schatgraver met z'n pieper. In 1996 kwam bij Hyppolytushoef op Wieringen de opzienbarende Vikingen- schat boven-de grond. Blazer moet er nog om lachen: "Die schat zag eruit als een klomp aarde en heeft eerst een tijdje in een schuur gelegen; nog een geluk dat iemand tenslotte eens de moeite nam de boel schoon te maken en wat beter te bekijken." Het bleek een hoeveelheid munten, sieraden en zilverstaven, afkom stig van de Noormannen uit het jaar 850; het totale gewicht bedroeg 1700 gram. Tegenwoordig zijn deze kostbaarheden te bewonderen in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Replica's zijn te zien in het Huis van de Aarde in Den Oever op Wieringen. Informatie Provinciaal depot voor bodem vondsten Mercurius Veerdijk 32, 1531 MS Wormer, tel (075) 647 45 14, fax. (075) 6400484, e-mailblazerm@noord-holland.nl Ligweiden en ondiep water voor moeders met kinderen en mooi viswater voor pa. Dat was vroeger in grote trekken wel zo'n beetje de keus in een recreatiegebied. Maar de tijden zijn veranderd, de bezoeker wil meer. Actieve recreatievormen zijn populair maar stilte en natuurbeleving zijn dat ook. Er is dus belangstelling voor visvijvers én voor visdiefjes. Beheerders van recreatiegebieden willen de bezoeker van de toekomst flexibel en klantgericht bedienen. Maar welke wensen heeft deze bezoeker? Dat wil de provincie nu dolgraag weten en om deze reden streeft zij ernaar voor alle recreatieterreinen een gebruikersplatform op te richten, waar bezoekers en belanghebbenden hun wensen en suggesties kwijt kunnen. Een dergelijk overleg is hier en daar al in functie. Hoe werkt het? En heeft de provincie nog oor voor niet-officiële op- en aanmerkingen? Drie ervaringen: Mooi viswater voor pa. Positieve invloed, geen macht "Hier gebeurt niets zonder dat wij eerst geïnformeerd zijn en zonder dat we het eens zijn over veranderingen en aanpas singen. Dat is geen macht maar positieve invloed". Aan het woord is de heer A. van der Weiden van het Gebruikers overleg Groengebied Amstelland. Het Gebruikersoverleg bestaat sinds 1991. Bewoners van omliggende wijken en vertegenwoordigers van bijvoorbeeld de manege, de hengelsportvereniging, de windsurfers, de vereniging van vrienden van het Gaasperplaspark praten in dit plat form met ambtenaren van Groengebied Amstelland. "Van onschatbare waarde," zegt Van der Weiden, "is de inbreng van actieve ondernemers en vrijwilligers, men sen met liefde voor het gebied die willen samenwerken. Daarnaast is er een krachtige overheid nodig die in het gebied wil inves teren en die toezicht houdt. Alleen zo kom je tot keuzes waar iedereen achter staat. Voor Amstelland betekent dit: én drukke speelstranden én stille natuur!" Eigen initiatief Een tikje anders gaat het in recreatiege bied Geestmerambacht, ten noorden van Alkmaar. Dit gebied is na meer dan vijfen twintig jaar aan uitbreiding en vernieuwing toe. Harrie Raat uit Sint Pancras is een van de initiatiefnemers van de stichting Langedijk Waterrijk. Toen de uitbreidings plannen voor Geestmerambacht bekend werden, zag de stichting Langedijk Water rijk haar kans schoon. Doorgaande vaar- en schaatsroutes stonden al jaren op de ver- A, i m-:vv Foto: Groengebied Amstelland voor moeder met de kleinsten ligweiden en ondiep evater De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladeh in de gehele provincie. 8e editie Pagina Noord-Hollj In de Pagina van mei ging onze prijsvraag over het aantal auto's dat dagelijks heen en weer rijdt onder het water van het Noordzeekanaal en het IJ. Voor de meeste inzenders -waarschijnlijk gebruikers van de bedoelde onderdoorgangen- bleek de vraag niet moeilijk. Zij hadden het bij het rechte eind met oplossing c: dagelijks wordt deze route bereden door 350.000 tot 375.000 auto's. Uit de goede inzenders zijn er weer drie geloot: - H. Niland uit Amsterdam - C.J. de Lange uit Heerhugowaard - K. van Ammers uit Grootebroek Zij ontvangen een speld van de provincie en een boekje. Deze Pagina is voor een deel gewijd aan een zomers genoegen bij uitstek: recreëren in de buitenlucht. In de buitengebieden rondom de grote steden beheert de pro vincie, in samenwerking met de betrokken gemeenten, enige grote recreatiegebieden. Dit zijn; Spaamwoude bij Haarlem, Twiske ten noorden van Amsterdam, Amstelland bij Amstelveen, Geestmtf. ambacht en Alkmaarder- en Uitgeestei meer bij Alkmaar en Hemmelanden bj Monnickendam. En er zullen in de toe komst nog enkele gebieden bij komen! De vraag van deze maand luidt: hoeva mensen bezoeken jaarlijks de boven- J genoemde recreatiegebieden? a. tot 8 miljoen mensen, b. 8 tot 9 miljoen mensen, c. 9 tot 10 miljoen mensen. Uw antwoord kunt u uiterlijk 14 juli 2000 weer sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax: (023) 514 41 55. E-matl: paginanh@noord-holland.nl kerte hbaa I MC lloon Fax C and hel ng isei yez etv Onder de inzenders van het goede antwoord verloten wij weer drie boekjt Jjgj en drie spelden van de provincie Noord-Holland. dal als Foto: Groengebied Amstelland langlijst. Voorwaarde was een verbinding van het open water van Geestmerambacht met het water van de omliggende woonge bieden. "Ons idee viel in goede aarde bij de provincie. De gedeputeerden Goijert (recre atie) en Wildekamp (water) waren zeer positief. Voor water is veel belangstelling bij het provinciaal bestuur. Ambtenaren van de provincie werken inmiddels ook hard mee". Herkansing voor toekomstige gebruikers In Purmerend heeft onlangs het eerste drukbezochte "gebruikersconsult Purmer land" plaatsgevonden. Op de agenda stond de inrichting van Purmerland, een recreatie gebied ten zuiden van Purmerend. Toekom stige recreanten konden hun wensen ken baar maken Maarten Buitenhuis, actief lid van Plaatselijk Belang Purmerland, geeft commentaar: "Een prima bijeenkomst. Goed idee om burgers bij zoiets belangrijks te betrekken. Maar kennelijk is er toch iets over het hoofd gezien. De toekomstige bewoners van de Purmerendse wijk in aanleg Weide- venne schitterden door afwezigheid. En juist voor hen is de inrichting van Purmer land van groot belang. Gelukkig krijgen zij een tweede kans. De gemeente zal de toekomstige bewoners alsnog benaderen". Bent u een geregelde bezoeker van Groen gebied Amstelland, Twiske, Spaamwoude, Geestmerambacht, Alkmaarder- en Uitgees- termeer of Waterland en heeft u wensen of suggesties voor (een van) deze gebieden Meld deze danvia de redactie van deze Pagina, bij de provincie Film over Texelse journalist Harry de Graaf Op 30 juni gaat in restaurant Klif 12 in Den Hoorn op Texel de film De eilandver- slaggever in première. De film, gemaakt in opdracht van de provincie Noord-Holland in de serie Markante Noord-Hollanders, geeft een beeld van leven en werk van de vroegere hoofdredacteur van de Texelse Courant, Harry de Graaf. De première wordt bijgewoond door genodigden. Meepraten over leven in West-Friesland Prettig wonen, werkgelegenheid en goede vervoers-, recreatie- en zorgvoorzieningen. De kwaliteit van ons bestaan is er vaak afhankelijk van. Laten we dus ook samen bepalen wat we willen. U kunt uw stem laten horen tijdens een van de openbare bijeenkomsten, Burgerhuis geheten, die het provinciaal bestuur op de agenda heeft staan. Gedeputeerden én staten leden van de provincie hopen op een vruchtbare gedachtewisseling met burgers van Noord-Holland. Diverse onderwerpen zullen aan de orde komen. Tijdens het eerste Burgerhuis, op 10 juli a.s., zal het thema "zorg, vervoer en recreatie in de regio West-Friesland" centraal staan. Vooral met inwoners van 55 jaar en ouder, een groep die steeds gro ter wordt, wil de provincie graag in gesprek komen. Burgers van West-Friesland: bent u 55 jaar of ouder (of bent u dat nog lang niet) en hebt u (met betrekking tot uw omgeving) problemen of suggesties die u onder de aandacht van de provincie wilt brengen, dan bent u op 10 juli a.s. wel kom in de Oosterkerk, Grote Oost 58, in Hoorn. Twintig aanmeldingen kunnen gehonoreerd worden. De bijeenkomst duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur. U kunt zich met een kaartje zonder postzegel aanmelden bij Simone Nederend van bureau Communicatie, antwoordnummer 83 2000 VB Haarlem Na aanmelding ontvangt u het programma. Bescherming weidevogels De laatste jaren is de bescherming van weidevogels sterk opgevoerd. Er gebeurt een heleboel. Provincie en rijk kopen reservaten voor natuurbeschermings organisaties. Ook ondersteunt de provincie experimenten voor agrarisch natuurbeheer, onder andere in Waterland en Eilands polder en op Texel. De boer wordt beloond voor het behaalde resultaat. Maar zijn deze maatregelen afdoende om kieviten, kemphanen en andere geveder de zomergasten in de Noord-Hollandse weilanden te behouden? De brochure van de provincie De toestand van de weidevogels in de jaren negentig geeft informatie over het wel en wee van de weidevogels in Noord-Holland en over| het resultaat van de inspanningen hen beschermen. De brochure (twintig pagina's tekst, en grafieken, A4'formaat; prijs f 10,-) u| telefonisch bij de provincie te bestellen: (023)514 42 45 of 514 43 00. Meepraten over vervoer en bereikbaarheid De provincie wil de bereikbaarheid Noord-Holland de komende jaren flinl] verbeteren. Alle mogelijkheden voor verbetering staan geïnventariseerd in Provinciaal Verkeers- en Vervoerplan, PVVP. Over dit plan hoopt verkeers- gedeputeerde Hen de Boer in septei met uiteenlopende groepen verkeei nemers van gedachten te wisselen. Iedereen is welkom: gebruikers van openbaar vervoer, deelnemers aan hel woon-werkverkeer en beroepsbesi zoals taxi-, bus- en vrachtwagench; Uw ervaringen en suggesties met betrek king tot het vervoer in Noord-Holland kunnen het beleid bijsturen. De datavi de bijeenkomsten zijn nog niet precies bekend, maar u kunt zich nu al vast opgeven. Schriftelijke aanmelding naar: provincie Noord-Holland, t.a.v Rob Schimmel, afd. RWB, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Vermeld duidelijk uw naam en adres. Vermeld ook de gebruikerscategorie iwMna|tis u behoort. E-mailen mag ook: paginanh@noord-holland.nl ig de Bekendheid Pagina Noord-Holland Eenderde van de inwoners van Noord- Holland kent deze publicatie, de Pagiro Noord-Holland. Dat blijkt uit een opi niepeiling die bureau Intomart eind februari onder 1.000 inwoners van Noord-Holland heeft gehouden. Uit de peiling blijkt ook dat onze lezers het meest geïnteresseerd zijn m verkeers- er vervoersonderwerpen en artikelen over het milieu en woningbouw. De Pagina blijkt in de IJmond, de Zaanstreek endr Kop van Noord-Holland meer lezers te hebben dan in de rest van de provincie. In de regio Amsterdam is de Pagina slechts bij een kwart van de inwoners bekend. U kunt de resultaten van de opiniepeiling opvragen bij de redactie van de Pagina Noord-Holland, tel. (023) 514 43 09, e-mail. paginanh@noord-holland nl Sail 2000 (2) Op onze oproep "Kom naar Sail 2000" ]$r. de mei-editie van de Pagina, hebben meer dan 2500 mensen gereageerd. Dat wordt dus loten. Fain: l'h G. de luiiigc Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlen Eindredactie: Rienk van der Veen, tel (023) 5144309,fax (023) 51441 55, e-mail: pagmanh@noord-holland.nl Zwemmen in open water is heel goed mogelijk in Noord-Holland - alleen niet overal en niet altijd. De provincie Noord-Holland controleert tijdens het zwemseizoen de zwemwaterkwaliteit op ruim zeventig locaties. Kijk voor de meest actuele informatie op www.noord-holland.nl of bel met de zwemwatertelefoon (023) 514 37 01 alt phi de

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8