ecreatiebedrijven kregen Touden Milieubarometer Cjroen Twartsjexels het Status militair gebied De Mok blijft onzeker Wachten op de boot na afgeblazen zeilronde 'Schip der woestijn' waait uit op strand WW- College tegen jredere Slufter - tie voor Enschede verde 10 mille op Moedig koor Waddenoverleg wil versterking van gemeenten Open dag Vogelmient Schapenscheren Amsterdam ArenA Koraalriffen TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER t.antiecentrum De Krim, Koorn-aar en Brem akker RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11490 DINSDAG 27 JUNI 2000 rtenties/abonnementen/bezorging: laan 6 MC Den Burg ion 0222 36 26 00 «0222 - 31 41.11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 :hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. ienstverlenende bedrijven te ie uitreiking vond donderdag «Sportcentrum Papendal. Koorn-aar an de normen te voldoen, heb- i betrokken bedrijven flink geïn- ard, zowel in tijd als in geld. De is Koorn en Stapersma van de ollege is tegen het prijsgeven and om de Slufter groter te tn. Rijkswaterstaat overweegt 'e meer dan nu vrij spel te ge il het natuurgebied, maar zal genstand van Texel kunnen hen. brief aan Rijkswaterstaat heeft allege laten weten dat natuur- ikkeling als verstuivingsprojec- erosie en groei van de duin- !den op zich lovenswaardig zijn, dat die niet ten koste mogen van de bestaande kustlijn. B en Szen voor de natuurwaarden in eer oostelijk gelegen gebied en mdat de gevolgen voor de land- in de polders onvoldoende nd zijn Het gevaar van verzilting de landbouwgronden ziet het 8e als een grote economische - eiging Bovendien wenst het - geniet ieder decennium met aan re vorm van kustbeheer gecon- eerd te worden. 'roep die Johan Witte uit Den 9 deed om royaal over de brug omen voor de slachtoffers van Ivuurwerkramp in Enschede niet aan dovemans oren ge- ken. Nadat het bericht ver- >n in de krant van 19 mei 10.006,60 binnen op de de gemeente beschikbaar !'de speciale bankrekening 5.22.774. Witte: 'Dat heeft mijn ichtingen overtroffen. Schit- nd!' 9'ng Witte niet alleen om het geld ook om een blijk van solidari- voor de Enschedeérs. De op- st van de actie (die morgen afgesloten) zal daarom op na- febepalen 'herkenbare' wijze aan Instanties in Enschede worden '^boden. tidels heeft de gemeenteraad Wen uit de gemeentekas een ko per inwoner beschikbaar te •^voor hetzelfde doel, waardoor hulp van Texel op ongeveer ■500.- komt, afgezien van de on- ende bijdragen die door diverse Jaars moeten zijn overgemaakt oe landelijke girorekening (Foto Gerard Timmerman) Rob Stapersma en Frits en Simon Koorn bij de onlangs verworven Gouden Milieubarometer. Charley en Kasmir, twee kamelen die van oorsprong afkomstig zijn uit Zuidoost Azie, verkenden gisteren het strand bij paal 9. Ze waren vanuit Brabant overgebracht naar Texel, ter vermaak van een groep van tachtig verkopers van Ocè Nederland, dat zich bezig houdt met de verkoop van kopieermachines, printers en andere kantoorapparatuur. Het gezelschap was naar het eiland gekomen voor een trainings- en motivatiesessie. georganiseerd door het bedrijf Busi ness Fun uit Hoofddorp, waarbij met name de verkooptechnieken werden aangescherpt. Ter verluchti ging stond onder andere een feest avond in Klif 12 op het programma en werd het interieur van Hotel Den Burg, samen met Greenside uitvals basis van de groep, zondagavond tot Oranjecafë verheven. Actieve onder delen waren een fietstocht en een uitstapje naar het strand bij paal 9, waar in het zand spelletjes als kokosnootgooien, beachvoetbal, skippiebalspringen en ringsteken per kameel op het programma stonden. Als uitsmijter beklommen de grootste waaghalzen de tweebultige dieren voor een wedstrijdje kameelrennen. (Foto Geraro Timmerman) De gemeente laat een juridisch ad viesbureau onderzoek doen naar de consequenties van de rechter lijke uitspraak inzake het bestem mingsplan buitengebied voor de militaire oefeningen op de Texelse zuidpunt. De Raad van State ver nietigde in maart de provinciale goedkeuring voor de verruiming in het bestemmingsplan van het oe fenterrein op en rond de Hors. Van wege de complexe materie wil het college een externe deskundige inschakelen. De raad is het daar mee eens. Tegen de uitbreiding van het militaire oefengebied waren onder anderen de Waddenvereniging, de Werkgroep Landschapszorg Texel en de Vogel werkgroep Texel in het geweer geko men. Het gaat om oefeningen in het oostelijk deel van de Mokbaai en op de Hors, gebieden die gedeeltelijk zijn aangewezen als beschermings zone voor trek- en broedvogels. De natuurbeschermers voerden aan dat het leefmilieu van de vogels - waar- onder de zeldzame dwergstern - Het bestuur van het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW), dat de ge meenschappelijke belangen van de eilandgemeenten behartigt, heeft de Rijksuniversiteit van Gro ningen opdracht gegeven advies uit te brengen over de bestuurlijke en ambtelijke toekomst van de vijf waddeneilanden. Uitgangspunt is dat de gemeenten zelfstandig willen blijven en zich door samenwerking willen versterken. Al eerder hebben de gemeenten aan de hand van rapportages van de ge meentesecretarissen hierover principebesluiten genomen. Het on derzoek zal worden uitgevoerd door de vakgroep Bestuursrecht en Bestuurskunde in samenwerking met het Centrum Arbeid en Beleid. De uitwerking moet eind van dit jaar lei den tot nadere besluitvorming door de gemeenteraden Het algemeen bestuur van het OOW heeft burge meester Fennema van Schier monnikoog tot nieuwe voorzitter ge kozen. Hij is de opvolger van oud-waddenburgemeester Caze- mier, die is benoemd tot burgemees ter van Dongeradeel Burgemeester Van der Mark van Vlieland zal de con tacten van het OOW verzorgen in Eurregionaal verband. door de oefeningen zou worden ver stoord. De Vogel- en Habitatricht- lijnen van de Europese Unie verbie den zulke verstoringen in aangewe zen gebieden. De Raad van State oordeelde dat de gemeente en provincie de op deze richtlijnen gebaseerde argumenten van de bezwaarmakers hadden moe ten meewegen in de besluitvorming. Nu dat niet was gebeurd, was er sprake van een onzorgvuldig voorbe reid en onvoldoende gemotiveerd besluit, waarop de uitbreiding van het oefengebied in het bestemmingsplan niet rechtsgeldig werd verklaard. In principe moeten de gemeente en de provincie opnieuw een besluit nemen en het militaire gebied al dan niet via een planprocedure 'op de kaart zetten'. Daarbij zal dan wél ge toetst moeten worden aan de Euro pese richtlijnen. Die toetsing is alles behalve eenvoudig. De zaak wordt er nog gecompliceerder op doordat de minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij heeft verkondigd dat 'bestaand gebruik' niet onder de werking van de richtlijnen valt en het ministerie van Defensie mogelijk in beroep gaat tegen het vonnis van de Raad van State bij het Europese Hof. Op de achtergrond speelt bovendien mee dat Defensie het 'Structuur schema Militaire Terreinen' herziet en in dat kader onderzoekt of er alterna tieve locaties zijn voor de Dourlein- kazerne. Het is dus nog maar de vraag of de militairen op Texel blijven. 'We wachten al jaren op een ant woord uit Den Haag', verzuchtte wet houder Daan Schilling dinsdag in de commissievergadering Ruimte, Wo nen en Economie. Schilling stelde voor om bureau Montfoort in te scha kelen om te bekijken of, wanneer en hoe de gemeente planologisch in actie moet komen De raadsleden steunden hem daarin. Ook juristen van de provincie en de Waddenvereniging studeren nog op de gevolgen van het ingewikkelde en lijvige vonnis. Het asielzoekerscentrum op de Vogelmient houdt zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur open dag. De dag be gint feestelijk met het oplaten van ballonen, waarna diverse rondleidin gen volgen, een les in een vreemde taal, het bezichtigen van kunstwer ken en het eten van uitheemse hap jes. De hele dag wordt door de be woners van het centrum muziek gemaakt en er is veel te doen voor kinderen. Het ontbreekt het Texels Vrouwen koor niet aan lef, zo bleek tijdens het traditionele Zomerconcert. Het gezel schap had tenor Paul Sanders uit Den Helder gevraagd het optreden af te wisselen met enkele solo-inter mezzo's en die deed dat met zó veel klasse, dat de dames onherroepelijk genoegen moest nemen met een bij rol. Die speelden ze echter met verve. Pagina 2 Schapenscheren is een toeristische bezienswaardigheid. Dat ondervond Piet Kuiper, die al een halve eeuw de schapen uit hun winterjas helpt. De Oosterender behoort tot de meest gefotografeerde Texelaars Pagina 3 Voor het eerst tijdens een groot kam pioenschap werd zaterdag een voetbalwedstrjd onder een dicht dak gespeeld. Verantwoordelijk voor die gebeurtenis was Texelaar Bart Witte, die de scepter zwaait over de veel besproken grasmat van de ArenA. Donderdag is hij voor het laatst gast heer tijdens Euro 2000, wanneer Ne derland en Italië uitvechten wie zon dag in de finale staat. Pagina 5 Haar jeugd bracht Sophie Brasseur grotendeels door in de tropen, waar ze niets liever deed dan snorkelen boven de koraalriffen Tegenwoordig woont de Belgische in Den Burg en maakt ze als zeehondenonderzoek ster deel uit van het onderzoeksteam van Alterra. In de rubriek Aange spoeld vertelt ze over haar ervarin gen. Pagina 7 (Advertentie) C/rtfi ZmarL-Jrrrli is Imi bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ihting Keurmerk Milieu, Vei- g (t en Kwaliteit heeft aan iwo iecentrum De Krim, De aar en de Bremakker de n Milieubarometer uitge- )e bedrijven voldoen aan de iooi e strenge normen op milieu- rij a Hiervoor is een reeks vlos igelen genomen op het ge- uve in energiebeheer, scheiding lire; lalstromen, zonne-energie, ent ieheer, transport, schóón- heli irtikelen en andere maatre- str Camping Coogherveld 9 01 de Zilveren Milieubarometer n z; menoord ontving brons. ark eubarometer is vooral bedoeld instrument om de gasten van itev sr- en bungalowbedrijven en Iran accommodaties duidelijk te :t ai i dat de zorg voor natuur en 3deen onlosmakelijk onderdeel poli »an de bedrijfsvoering. Het afkomstig van de Vereniging creatieondernemers (Recron). samenwerking met het minis- be; an Volkshuisvesting, Ruimte- J rdening en Milieu en de provin- «ojecten ontwikkelde om de Isondersteunen bij het realise- nde milieudoelstellingen. Het n« ïl is overgenomen door de oi mj Milieukeur, een onafhanke- 'ei overheidsinstantie, die ook vat fedels uitreikt voor aardappe- ïhoenen en consumptie- in. Voor het eerst viel deze eer Koorn-aar aan de Grensweg instal leerden bij elke accommodatie me ters die het water-, elektriciteits- en gasverbruik registreren. 'Anders dan voorheen, toen we onze gasten, on afhankelijk van het gebruik, een vaste vergoeding in rekening brachten, moeten ze nu betalen naar gebruik. En dat werkt! Aan de kleur van een aantal gazons kun je bijvoorbeeld zien dat er minder wordt gesproeid.' Drukknoppen op de douches zorgen eveneens voor een flinke reductie, evenals de geïnstalleerde waterbespaarders. De Koorn-aar is onlangs overgestapt op groene stroom, waarvoor zestig vierkante meter zonnecollectoren wordt geïn stalleerd. Milieuvriendelijke onkruid- bestrijding en verf, groene stroom en milieuactiviteiten voor de gasten zijn andere maatregelen. Dat naast fiet sen ook steps worden verhuurd, wordt door de stichting ook als een pré gezien. Datzelfde geldt voor de bushalte nabij de camping. Het be houden van de Milieubarometer vergt veel aandacht. 'We houden een milieuarchief bij, waarin alles wordt genoteerd en met andere bedrijven kan worden vergeleken', haalt mede- exploitant Rob Stapersma vier dikke mappen tevoorschijn. 'Het is veel extra werk, maar daardoor onder scheiden we ons van de overige campings. Ik denk dat we bij de gas ten nu toch een streepje voor heb ben.' Grijs watercircuit Vakantiecentrum De Krim beschikt over een grijs watercircuit, produ ceert zonne-energie, gebruikt milieu vriendelijke schoonmaakartikelen, doet in de vorm van elektrische au to's en bakfietsen aan milieu vriendelijk transport en past afval scheiding toe. Een nieuw samtair- gebouw dat tijdens het achtste Texelweekend waaraan 400 Texelaars deelnamen in gebruik werd genomen, voldoet volledig aan de milieueisen. De toiletten worden ge spoeld met hergebruikt water, de ver lichting brandt dankzij nieuwe tech niek niet langer dan noodzakelijk en er zijn eenvoudige aanpassingen ten aanzien van afvalverwerking en schoonmaak. Over het gebruik van zonne-energie zijn gesprekken gaande met NUON. Het sanitair- gebouw is gebouwd met medewer king van Texelse bedrijven, zoals: Architectenbureau Honmgh, Sys teembouw Meyert Boon, Fa. Daalder, installateurs CVI, VEM, de firma Velt- kamp, tegelzetter Piet Kooger, Woestenburg Systeemplafonds, Van de Gracht Schilders en Tatenhove bestrating. Het moderne gebouw, bestemd voor 115 kampeerplaatsen en uitgerust met sanitair, een was- Lees verder pagina 5 Honderden zeilers restte zaterdag niets anders dan rustig in de rij te gaan staan en wachten totdat het hun beurt was om met de tractor hun catamaran ongebruikt weer van het strand te halen. Metershoge golven en windkracht 7 brachten de wedstrijdleiding ertoe om The World's Biggest Catrace tor the Cisco Trophy af te blazen. Elders in deze krant meer over de bittere pil die de ruim 700 zeilers en honderden toeschouwers en vrijwilligers kregen te slikken. (Foto Ban Bosch)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1