De Waal viert ouderwets fee Sfeervol concert moedig Vrouwenkoor Bewijs van inburgering voor nieuwe Texelaars Geslaagd Agenda COURANT' .TEXELSE p 7.677,85 voor collecte ANGO RWS: 'Ship of Fools' kan toch naar Texel komen \\/at ik zeggen wou. Hotemetoten Wat ik zeggen wou... Texel en Esperanto TEXIiLSElieOURANT Adverteren? teso DINSDAG 27 JUNI 2000 I I. V H VI. '1 Als min of meer spontane toegift (ze hadden niet geoefend) zong tenor Paul Sanders samen met het koor •Rain' van José Feliciano. Het ontbreekt het Texels Vrouwen koor niet aan lef, zo bleek donderdag avond tijdens het traditionele Zomer- concert in de Hervormde kerk van Den Burg. Het gezelschap had tenor Paul Sanders uit Den Helder ge vraagd het optreden af te wisselen met enkele solo-intermezzo 's en die deed dat met zó veel klasse, dat de dames onherroepelijk genoegen moest nemen met een bijrol. Die speelden ze echter met verve, waar door de toeschouwers werden ge trakteerd op een memorabel concert. Paul Sanders is een professional. Hij studeerde onder meer solozang aan het conservatorium in Utrecht en was actief bij een groot aantal gezel schappen, waaronder het Neder lands Kamerkoor. Zijn bijdrage aan het Zomerconcert van het Texels Vrouwenkoor was te danken aan Texelaar Fred Jansen, met wie hij sinds ruim een jaar nauw samenwerkt en die de vaste pianist van het Vrouwenkoor is. Sanders maakte zijn reputatie direct waar Terwijl de koor leden tijdens de openingsstukken eerst even de spanning van zich af moesten zingen, was de solist direct op dreef. Zijn vertolking van drie canzonetten van Joseph Haydn vormden een prachtig visitekaartje. Veel indruk maakte hij met het ogen schijnlijk grote gemak waarmee hij afwisseling in het volume bracht. Ter wijl hij op het ene moment teder en zacht de woorden voor zich uitzong, alsof ze tot éên persoon waren ge richt, was zijn stemgeluid een vol gend moment hard en krachtig, als van een schoolmeester die zijn leer lingen tot de orde roept. Pech had Sanders tijdens het laatste stuk voor de pauze, toen hij het melancholieke 'Nacht und Traume' van Franz Schubert ten gehore bracht en juist op een gevoelig moment de toren klok aankondigde dat het negen uur was En alsof de duivel ermee speelde - maar dat zou wel erg ge waagd zijn in een kerk - sloeg de klok nogmaals (maar nu tien keer) in het dramatische slot van Gustav Mahlers 'Lieder eines fahrenden Gesellen'. Het was iets om een volgende keer rekening mee te houden. Ondertussen had het 45-koppige Texels Vrouwenkoor bewezen veel kwaliteit in de gelederen te hebben. In uiteenlopende stukken van onder anderen Sweelinck, Mozart en Fauré werd mooi en sfeervol gezongen. Na de pauze stond wat lichter werk op het programma. 'Wat we nu gaan doen zou je zappen kunnen noemen', kondigde dirigent Arie Groen met gevoel voor humor aan. En inderdaad was het verschil tussen de 'hogere liedkunst' van Mahler en het musical lied 'Rain' van José Feliciano groot, maar wel zo plezierig voor de ge moedstoestand van de aandachtige De geslaagden bij het ondertekenen van hun zojuist ontvangen certificaat. Mohammad Afrasiabi staat niet op de foto want hij kon zijn werk bij een supermarkt niet verlaten. lFcl0 Hm. M Grm Wethouder Nel Eelman reikte vrijdagavond aan zeven uit het bui tenland afkomstige nieuwe ingeze tenen het Certificaat Inburgering uit. Dat gebeurde tijdens het jaar lijkse afsluitingsfeest van de Texelse locatie van het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Noord- Holland, dat werd gehouden in en bij een tent op het terrein van zwembad Molenkoog.'Dit is een echt diploma, het bewijs dat je de taal hebt geleerd en je hebt ge oriënteerd op onze samenleving. Het geeft je een goede startpositie voor het verkrijgen van een plek in onze maatschappij', aldus de wet houder. Voor het verkrijgen van het begeerde papier hebben de nieuwkomers op de Texelse locatie van het ROC ge durende een |aar een intensief pro gramma Nederlands als tweede taal moeten volgen met daarbij maat schappelijke en beroepenoriéntatie. Ze waren daartoe verplicht volgens de in 1998 van kracht geworden Wet Inburgering Nieuwkomers (WIN), die bedoeld is voor immigranten met een verblijfsvergunning. Het certificaat is in heel Nederland geldig Op basis van de toetsuitslagen stelt de ge meente in overleg met de sector Edu catie van het ROC en het Arbeidsbu reau een advies op voor door stroming naar de arbeidsmarkt of een vervolgopleiding. De namen van de geslaagden: Ewa Pieczonka en Gosia Lach uit Polen, Smadar Ben Josef uit Israël, Egle Biclinyte uit Litouwen en tenslotte de uit Iran afkomstige Shapour Afrasiabi, Shahin Rezai en Mohammad Afrasiabi. Laatstgenoemde drie zijn leden van één familie, die hier als asielzoekers zijn gekomen. De an dere nieuwkomers zijn gezinsvor mers, dus buitenlanders die naar Texel kwamen om daar met een part ner te huwen of te gaan samenwo nen. De geslaagden vormen overigens maar een deel van het totale aantal anderstalige cursisten van het ROC op Texel. Ook vele anderen ontvingen een certificaat waarop het niveau dat zij hebben bewezen is aangetekend. Er waren ook certificaten voor Neder landse cursisten die andere ROC- opleidmgen succesvol hebben afge sloten. Opmerkelijk is de prestatie van mevrodw D. Verpaalen-Bervoets die haar in de loop der jaren verza melde deelcertificaten voor mavo kon inruilen voor het volledige mavo- diploma. reissue Cm,., Oot Mensen in Nood Geslaagden Hieronder de namen van de geslaag den: Mavo Spaans: M. Blok, C. de Graaf, J. Beens-Kuipers, M. de Wilde-Stuur- man, W. Tijsseling. Mavo Economie: M. Adema, D. Verpaalen-Bervoets, A. Halsema- Czaplinska, C. Den Braven-Postma, T. van Heerwaarden-Veeger, M. Drijver-Zij m. Nederlands als Tweede Taal: A. Mahaejeja, F. Hacialioglu, M. Hakat. N Sultana, F Tay, F. Gazwini, M. Johnson, Abas Nasr, Awatif Nasr, Agdaab Nasr, S. Rezai, S, Peroez, E. Biclinyte, M. Kulijas, G. Lach, S. Ben Josef, E Pieczonka, D. Stefanovicz, S. Firuzkohi, S. Hashemi, S. Afrasiabi, M. Staszowska, O. Al Nakkash, M. Alshemen, N Rahguzar, S. Jackie- wicz, G. Kurbanova, G. Harojan, S. Atroshy, E. Zadikjan, J. Kalaigjan, A. Domnanovich, L. Ablahad, J. Cross- land, J Dutz, en S. Kuittinen. Op 29 en 30 juni doen 10 buiten landse cursisten Staatsexamen NT2, deel II. Collectanten hebben op Texel 7 677,85 voorde Algemene Neder landse Gehandicaptenorganisatie (ANGO) opgehaald. De ANGO zet zich in voor mensen met een licha melijke functiebeperking en somati sche chromatisch zieken. Het varend muziektheater (Ship of Fools! kan donderdag 3 augustus toch aanmeren in de haven van Oudeschild. Ship of Fools is een in ternationaal gezelschap dat vanuit Ierland en IJsland naar Nederland komt om op Texel de première van hun voorstelling 'Op het Randje' te geven, mits de gemeente akkoord gaat. Eerder werd deze bijzondere voor stelling afgeblazen omdat het tech nisch gezien onmogelijk leek het schip in Oudeschild aan te meren. Er bleek echter sprake van een misver stand tussen gemeente en Rijkswa terstaat, dat aangaf dat het aanmeren en het plaatsen van een tribune op de (Foto Joop Rommots) toehoorder. Overigens bewees het koor ongewild dat de vertolking van 'populaire' muziek allerminst gemak kelijk is. Het kwam meer dan vóór de pauze aan op de juiste uitspraak van het voor iedereen verstaanbare En gels. En bleek de koorleden minder gemakkelijk af te gaan dan de vertol king van de klassieke en romantische Franse, Duitse en Italiaanse liederen. Dirigent Groen maakte veel indruk. Niet alleen door de verrichtingen van 'zijn' vrouwen, die veel en gestructu reerde oefening verrieden, maar ook met zijn presentatie, die zowel se rieus als luchtig was en die steeds een mooi lesje muziekgeschiedenis bevatte. Het spel van Fred Jansen was onmiskenbaar van hoog niveau. Vooral in zijn samenspel met Paul Sanders was hij uitstekend op dreef en voor hij aan 'Lieder eines fahrenden Gesellen' begon, vroeg de tenor 'speciale aandacht' voor Jan sen, die 'meer doet dan zomaar wat begeleiden' Een punt van kritiek was dat Jansen aanvankelijk wel érg krachtig speelde, waardoor hij Sanders af en toe bijna overstemde. Dat was misschien ook een kwestie van akoestiek, want na afloop bleek dat de piano met overal in de kerk even hard had geklonken. Feit was dat Jansen zich na de pauze aan paste in zijn volume, waardoor de fraaie stem van de tenor nóg beter tot uiting kwam. Een paar weken geleden was ik met een van mijn dochters nog even op Flora. Ik ga daar graag kijken om me te laven aan de juttersromantiek. Die romantiek is verdwenen bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oude schild. Ik volg deze eilandelijke kwes tie al jaren met verbazing. Een stammenstrijd tussen romantici en bestuurders. Het museum in Ouden- schild heeft een probleem. De direc tie ook. Dat heeft als management de aansluiting met de jutters en zijn klan ten gemist. Waann Jan Kuiper in Eco- Mare meer dan fantastisch is ge slaagd, mislukte dat in Oudeschild. In EcoMare heeft hij trends goed weten te vertalen naar het publiek. Het is met Flora het mooiste museum! Wat willen bezoekers van een juttersmuseum? Bonte rommel, troep, vrijheid en jutters die tekeer gaan tegen hotemetoten. De bezoe ker zoekt de romantiek, de vriende lijke fortuinridders. Bij een juttersmuseum hoort anarchisme. Vroeger, in oude juttersdagen, was de strandvonder de natuurlijke oppo nent van de jutters. Nu zijn dat de bestuurders. Wethouders, burge meester en natuurlijk de directeur zelf. Dat hoort zo! Het zou diezelfde bestuurders sieren als ze hun gedrag voor de vorm in stand houden. Dat is hun rol en die moeten ze, in relatie tot de jutters, spelen. Blijf vooral moeilijk doen, maar intussen gedogen. Daarmee spelen ze meer dan slim in op wat Texelbezoekers en romantici zoeken. Hopelijk is de directie het punt van verbittering voorbij en toont hij zich een ondernemend manager en zoekt hij een andere bestemming voor het juttersdeel van het museum in Oude schild. Maak er bijvoorbeeld een Grand Jutters café van. Dat is nieuw, dat trekt volk. Ik zal er vaste klant worden. Eerst naar Flora, dan naar het Grand Jutters café in Oudeschild. Rick Schepers, deeltijd Texelaar, Amersfoort. Op 30 mei 1935 werd het oorspron kelijke Esperantomonument in Den Burg onthuld. Op 17 juni 2000 werd de 65s" verjaardag van het tegen woordige monument, dat in 1950 was herbouwd, feestelijk gevierd. De Esperantovlag wapperde aan de vlaggenmast en op de linten van een kleurig bloemstuk stond: 'Dank aan Texels trouw, Esperanto Nederland'. De Vereniging Esperanto Nederland wil deze gebeurtenis vastleggen in een kleine brochure en deze aanbie den aan alle Texelaars. In de brochure zullen worden opgenomen een ge dicht van de vader van Johan en Gijs Duinker(de initiatiefnemers in 1935) en een column van Harry de Graaf, door hem uitgesproken op 17 juni. Esperanto Nederland wil met deze brochure alle Texelaars bedanken die belangstelling hebben voor verleden en heden van de internationale taal Esperanto op het eiland. De mede werking van burgers en gemeente hebben bij de internationale Espe- rantobeweging Texel opnieuw op de kaart gezet, getuige de vele reacties die uit de hele wereld bij Esperanto Nederland en op Texel zijn binnenge komen. ledereen kan de brochure aanvragen bij Esperanto Nederland, Arubastraat 12,9715 RW Groningen, tel/fax 050- 5718842, e-post: espnedQesoeran- to.nu Bij de Openbare Bibliotheek in Den Burg zijn verjaardagskalenders met op elke bladzijde een les Esperanto en mappen met uitgebreide informa tie over Esperanto verkrijgbaar. Daar is ook een tentoonstelling van Esperantoboeken ingericht. Deze zijn aan de bibliotheek geschonken en kunnen worden geleend. Wie het bezwaarlijk vindt om bij de biblio theek langs te gaan, kan de informa tie ook bij het genoemde adres in Groningen aanvragen. Esperanto Nederland Joke Hoobroeckx-Dooren kade technisch gezien enige moeilijk heden zou kunnen opleveren. Het college van b en w wilde de mensen van Ship op Fools met langer dan noodzakelijk aan het lijntje houden en besloot het optreden daarom af te blazen Dit stuitte theaterliefhebber Charlotte Lorier, werkzaam bij RWS, tegen de borst. 'Ik had hier een heel dubbel gevoel over. Zo'n verschrikke lijk leuk optreden dat niet doorgaat omdat het technisch onhaalbaar is. Wat jammer! We hebben daarom voorgesteld met alle betrokken in stanties samen te komen op de ha ven en spijkers met koppen te slaan. En dat is gelukt.' Van het oorspronkelijk plan om het schip als decor voor de tribune op de haven dienst te laten doen is afgezien omdat dit teveel ruimte zou innemen en de doorgang op de kade zou ver sperren. Besloten is de tribune op het parkeerterrein tussen het haven kantoor en de bietenbrug te plaatsen. Het schip wordt losgekoppeld en krijgt in overleg met de havenmees ter een plaatsje. Op deze manier kan de kade worden vnjgehouden en is er toch plaats voor de toeschouwers. Het college moet nog een besluit nemen over de financiële afwikkeling. Ship of Fools, dat komende zomer elke week een andere stad aandoet, is enthousiast en belooft er een heel bijzondere voorstelling van te maken. De 23-jarige Sjors Takes uit Den Burg is aan de Hogeschool Amster dam geslaagd voor de HBO-oplei- dmg informatie- en communicatie technologie. Sjors heeft een baan gevonden bij internetprovider Ram in het Utrechtse Maarssen. QnttljgiijJiktit a b4 ktn. Langeveld en de Rooy Splnbaan6, tel. 35 26 00, fax 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. Dinsdag 27 juni Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Meija Blok (harp) en Piet Hulsbos (orgel). Het is het eerste in een serie van twaalf concerten, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerkne. Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelname kost ƒ3,- p.p. In Cinema Texel draaien The Whole Nine Yards (aanvang 20.00 uur) en Final Destination (20.30 uur). Woensdag 28 juni De Plattelandsvrouwen vertrekken om 9 00 uur van de Elemert voor hun jaarlijkse fietstocht. Wie mee wil, kan zich opgeven via tel. 313 073 of 312 325. In Cinema Texel draaien The Whole Nine Yards (aanvang 20.00 uur) en Final Destination (20.30 uur). Donderdag 29 juni In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Teigetjes film (Walt Disney), om 21.30 uur Final Destination en om 21.30 uur The Whole Nine Yards. Om 10.30 uur gaat bij De Buure- ton in Den Burg een fietspuzzel- tocht voor 55-plussers van start. Deelname kost ƒ7.50, inclusief broodjes en drinken. Vrijdag 30 juni Dr. Martin Niemeyer uit Zeist antroposofisch spreekuur Maartenhuis nabi| De Koo spraak maken via mevr. M. mandeur of mevr. E. MacQ tel. 317282. De kosten zijrur eenstemming met de tarievj de landelijke huisartsenvers en wordt over het algemej goed door het ziekenfonds. nee ids In Cinema Texel draait om uur Stuart Little, om 15,0 Teigetjes film (Walt Disnej 19.00 uur Deuce Bigalowj 19.00 uur The Whole Nine) Met het schilderen van eenl werk openen kinderen uit Os om 16.45 uur het Waaldei dat tot en met zondag duui 20.00 uur begint een salsa shop. met aansluitend een gend feest. In de Burgemeester de Koni houdt OSG de Hogeberg ti 20.00 en 22.30 uur een fees' bijeenkomst. Hoogtepunt de diploma-uitreiking Veerdienst Teso onderhoud! dag tussen 9.35 en 16.05 halfuurdiensten. Zaterdag tussen 8.35 en 16.05 uur mell boten gevaren en zondag 16 35 tot 20 05 uur. Autom» ten moeten vrijdag in Den H tussen 11.00 en 18.00 uur ning houden met een hat wachttijd. Op Texel is dat vr het geval tussen 10.00 en uur. Hoogwater te Oudesd 16.3 175: 1911 20.11 21.» 22.11 23.1: E- Di. 27 3.00 en Wo. 28 5.24 en Do. 29 6.37 en Vr. 30 7.56 en Za. 01 8.55 en Zo. 02 9.56 en Ma. 03 10.40 en Di. 04 11.25 en Aan het strand is het ongeveer eer>i< der hoogwater De zon komt 30 juni; 5.21 uur en gaat onder om 22.03 w nieuwe maan, 3 juli springtij to 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE De Waal is geen dorp van vissers, boeren, horecaondernemers, christenen, kroeglopers of libera len. Kortom: een volk dat nergens onder kan worden gerangschikt. Toch hebben de bewoners wat gemeen: eens in de vier jaar sprin gen ze allemaal uit de band, nieuw komer of niet. Ook ditmaal hebben ze lang toegeleefd naar het Waal- derfeest, dat wordt gehouden op vrijdag 30 juni, zaterdag 1 juli en zondag 2 juli. Een evenement met vaste waarden, maar ook een feest waarbij verrassende activiteiten op het programma staan. Want Waalders zijn best in voor wat nieuws. De Waal mag dan klein zijn, de saam horigheid is groot. Dat blijkt uit de opkomst bij activiteiten, zoals het jaarlijkse kampeeruitje of het straten- spel. Ook ditmaal ontbreekt het met aan betrokkenheid. 'Mensen die an ders nauwelijks naar buiten komen, zijn straks de grootste feestneuzen', aldus dorpsvoorzitter Rob Lutke Schipholt. Met vereende krachten wordt op het grasveld bij het dorps- jiui^en^rot^en^pgetrokken^ie een centrale rol speelt bij de festivi teiten. Het dorp wordt versierd en bij de toegangswegen komen ere poorten. Bewoners wordt gevraagd hun huizen aan te kleden in de stijl van hun vroegere gebruik. Kinderen uit Texels kleinste dorp ope nen het feest vrijdagmiddag om 16.45 uur op het dorpsplein met het schilderen van een kunstwerk. Na afloop eten ze pannenkoeken die door hun ouders zijn gebakken. Als 'rattenvanger van Hameien' start fanfarekorps DEK om 20.00 uur een rondgang door het dorp, met als einddoel de tent. Aansluitend houdt de voorzitter zijn openingswoord en neemt het hele dorp deel aan een salsaworkshop, onder leiding van Karmijn Lutke Schipholt en Sederik Sherk. Als de beginselen zijn bijge bracht begint onder aanvoering van salsaband Arena een swingend feest Voor de kleintjes houdt Corrie Boon om 10.00 uur een poppenkast. Om 10.45 uur begint voor de kinderen tot en met groep acht een zeskamp met verrassende opdrachten, 's Middags om 14.00 uur zijn volwassenen en de jeugd vanaf twaalf jaar aan de beurt. Zeven deelnemende groepen heb ben zelf opdrachten bedactt halve dat er veel water aan komt, doet de organisatie gee dedelmgen over de zeskamp nemers doen er goed aan set droge kleren mee te neme c Fotowedi Om 17.30 uur begint de barbecue en om 20.30 uur gas tent een feest met medewerk' The Buzz van start. Zondag om geven jongeren van de muziek en de musical vereniging een co Er wordt musical- en filmmuzi gehore gebracht. Het Waalde wordt om 13.00 uur afgeslote een brunch. Gegadigden voor het pannenko eten, de barbecue of de brund nen zich tot maandag opge' Liesbeth Eelman (tel. 315 311) Onderdeel van de festiviteiten fototentoonstelling, met histo en eigentijdse afbeeldingen Waal. Het dorp is ook ondense een fotowedstrijd die de orgï heeft uitgeschreven. De foto's ten uiterlijk vrijdag zijn ingelevi Blij verrast was het kersverse echt paar Mendy Koops en Jan Katsmar uit Den Burg toen zij vrijdagmiddag de trappen van het gemeentehuis afdaalden en door een groot orkest werden onthaald op een feestelijke bruidsmars. De Marmierskapel van de Koninklijke Marine was vooraf gaand aan het optreden op de Groeneplaats geïnformeerd over de huwelijksvoltrekking en maakte de trouwdag tot een extra feestelijke ge beurtenis. Helaas zou de oW van het Midzomer Festival alt een kwartier vanwege de rei den afgebroken, terwijl het bruidstaart aansneed in een restaurant.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2