s ik twee kwartjes extra eg, was Leiden in last' lingsteekwedstrijd rooi echtpaar Spigt Texel SchapeneHa WtëtE8k&$5fëi - F amilieberichten Familieberichten Lizc TEXELSE J courant- Kuiper kijkt terug op halve eeuw schapenscheren Fietspuzzeltocht voor 55-plussers SCHEEP3REPARMIE SMEDERIJ t> D0K8EDRIJF J ijiper scheerde een halve eeuw geleden zijn eerste schaap. En Hij ging in, om met hen te blijven. Lukas 24: 29b Hand in hand zijn we gegaan tot aan de drempel moegestreden, maar omringd door ons allen ben je moedig en rustig heengegaan Bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Johanna Dirkje de Roon-van der Stelt Hardinxveld, 23 september 1924 t Texel. 24 juni 2000 A.H.A. de Roon Thijs en Nanda Sander Teuni en Arie José Kadijksweg 4 1791 LT Den Burg Moeder is opgebaard in het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg Woensdag 28 juni wordt om 14.00 uur een afscheidsplechtigheid gehouden in de Doops gezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid de familie te ontmoeten en te condoleren in „het Zaaltje" van de bovengenoemde kerk. Allen die zo met ons meegeleefd hebben na het over lijden van mijn onvergetelijke man, onze lieve vader en opa JAN K. FEIKEMA willen wij hiermee hartelijk danken Dank voor de prachtige bloemen, de kaarten, brie ven. telefoontjes, troostende woorden, het aanwezia zijn. Het heeft ons getroost en gesterkt. Jetty Feikema-Bakker en familie De Koog, juni 2000 '11 'ij willen qrnaq iedereen bedanken die ervoor heeft jjeeonjd dat 26 mei voor ons een daq is qcwordcn om nooit te vergeten. hm en 'Daniëffe Snowdcn Wij zijn dankbaar en hee\ blij met Wouter Willem Adriaan Wouter i5 geboren op 23 juni 2000 om 22.27 uur. Jaap, Anneke en Marije Vlasblom Herenstraat 37 1797 AG Pen Hoorn - Texel 0222 - 319277 Emma en Paul hebben een zusje en wij hebben een dochter. Lizc fniict Zij is geboren op 2b juni 2000 Cerrit, Evelien, Emma en Paul Koorn krim weg b50 17C>3 MC De Cockdorp Tel. 0222-316735 E-mail: Li/o. koorni"' 12move.nl Bezoek graag in de kraamweek. dinsdag 27 JUNI 2000 en Tineke Spigt hebben zon de eerste ringsteekwedstrijd dit seizoen gewonnen. Het was >nder spannend in De Waal, na vijf ronden hadden twee U spanningen 14 punten verza- U den stonden twee andere op score van 13. In de barrage jy; 'de het geroutineerde echtpaar DeGrie zich het koelbloedigst. j3 xjverture om het Texels kam- nschap slaagde in alle opzichten, de vijftien aanspanningen zich Ine uur 's middags presenteer- regende het licht, maar al gauw 'het droog en werd het zelfs re- aangenaam weer. Aangenaam >eg voor de in groten getale op- mien toeschouwers om massaal het spannende en immer stijl evenement te blijven kijken, herwas alleen dat enkele gerou wde deelnemers verstek lieten Gerard en Eveline du Porto, de öars van vorig jaar, hadden daar )oede reden voor, aangezien hun Albert kreupel was. ^binaties die wel meededen, den zich gewaagd aan elkaar. 1 de laatste ronde was verstre- bleken koetsier Lisanne de ,w en stéekster Maroes Albers 'te hebben toegegeven op Henk 'meke Spigt, terwijl Frits en Elles '6n Rein en José Eelman met p één punt minder een gooi derde plaats deden. In de •°gde barrage bleek start- t|1er 13 geen ongeluk te brengen het echtpaar Spigt. Steekster shield haar zenuwen uitstekend dvvang en reeg alle drie de rin gen aan haar sabel, terwijl concurrent Albers er eentje miste. In de strijd om de derde plaats was het zo mogelijk nog spannender. Zowel vader en dochter Witte als vader en schoon dochter Eelman staken driemaal raak, waarna de tijd de beslissing moest brengen. De Eelmannen had den slechts twintig seconden nodig tussen de eerste en de derde ring, drie seconden minder dan de Wittes. De door menvereniging Wad en Duin beschikbaar gestelde beker ging naar Josje Visser en Tilly de Groot, de twee succesvolste steeksters tijdens de toeristenronde. Piek Bakker van De Atlas en zijn steekster kon zich troos ten met de poedelprijs van Cavo Latuco. De volgende wedstrijd wordt zondag verreden op de haven van Oude- schild en begint in verband met het EK-voetbal al om 17.00 uur. De deel nemers dienen zich op te stellen bij 't Bolwerk. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) organiseert donderdag een fietspuzzeltocht voor 55-plussers. Voor de deelnemers aan deze zomer- activiteit is een route uitgestippeld over een aantrekkelijk deel van het eiland. De tocht is een combinatie van puzzelen, sportief bezig zijn en genieten van het eilandelijk schoon De start is om 10.30 uur bij De Buure- ton, Molenstraat 2 in Den Burg. Deel name kost ƒ7,50, inclusief broodjes en drinken. Voor inlichtingen of aan melding, tel. 312 696. Koetsier Lisanne de Leeuw en steekster Maroes Albers waren op dreef m De Waal en moesten na een barrage alleen Henk en Tineke Spigt voor zich dulden. oto Joop nwumisj Uit de oude doos. Op de foto links scheert Piet Kuiper de schapen nog met de handtondeuse. Op het plaatje rechts, waarop Kuiper samenwerkt met Uerara üenraag, neen net handwerk plaatsgemaakt voor de elektrische schaar. Josterender Piet Kuiper zijn ar pakte om tegen het eind het voorjaar de schapen uit vollen jas te helpen, verdron- le toeristen zich rond het hek. schapenscheren behoort tot toeristische bezienswaardig- het maakt Kuiper, die vijf- ar geleden zijn eerste exem- 7 55 schoor, tot één van de meest lografeerde Texelaars. De erender vakman werd drie Nederlands kampioen en van Engeland tot Kraantje 3.1:|gevraagd om schapen te sche- Een beroerte, waar hij overi- redelijk goed van is hersteld, He een eind aan zijn scheer- jiopbaan. pa67-jarige schapenscheerder binnen zijn vakgebied de afge- ifalve eeuw héél wat verande- -eegemaakt. 'Van een Texels jtóchoor je vroeger gemiddeld 0 wer kilo. Ze werden toen in de iplaats gehouden voor de wol icht melk. Doordat ze later compac- mt schapen zijn gaan fokken, met jea adruk op de vleesproductie, dp Je er minder wol op het dier. Als sen 'drie kilo halen, denk ik dat je er na En dan de prijs van de wol. Ik toren vertellen dat het nu één ids n en tachtig cent per kilo op- |t Terwijl het vorig jaar nog geen jas ïi was. Het scheerloon kan er rki leer van worden betaald. Het is ar er dat de schapenhouderij nu ek: cht rendeert. Dat werkt door in co scheerdersloon. Als ik twee jzi jes extra vroeg, was Leiden in Icit Dat was vroeger heel anders, )lt il moest er toen ook een hele worden geleverd alvorens ik het iko en boer eens was. Ze meenden nd 1 altijd dat je van het scheren gigan tisch rijk werd. Maar ze vergaten dat ook ik kosten moest maken En dat je het van je kont afhaalde, In die beginjaren, toen mi|n armen nog niet zo dik waren en alles nog met de hand ging, was ik 's avonds soms zó uitgeput, dat ik thuis languit in de kamer lag, te moe om te eten. Met de wolschaar kon ik drie schapen in het uur scheren. Dan was je een héle beste. Later, met de handtondeuse, haalde ik er zes in het uur. En met de elektrische schaar had ik er in de zelfde tijd twaalf.' 'Ik ben geboren tussen de schapen. Zodra ik kon lopen moest ik achter de schapen aan. Mijn vader. Jan Kuiper, had een klein boerderijtje. Het Varken. in Oost. Het was het enige dat was overgebleven uit de nalatenschap van mijn grootvader Jan Harten. Hij reed vracht met paard en wagen en had een taxi. Hij was vooruitstrevend en kocht later een vrachtwagen en een T-ford De man zat in het zeewier en had ook een boerderij Na zijn dood is mijn vader ermee doorge gaan. Toen begon de ellende. Het was in die tijd al niet dik, en in de dertiger jaren kwam daar de crisis nog eens overheen. Tot overmaat van ramp verdween het zeegras. Of dat door een ziekte of door de Afsluitdijk is gekomen, zal altijd wel een twist punt blijven De vrachtwagen ging aan de kant; alleen de boerderij bleef over. Het was in mijn jeugd schraalhans keukenmeester. Thuis molken we schapen om boter te maken. Zodra ik kon lopen, mocht ik de schapen ophalen. Als die binnen waren, ging ik naast mi|n vader zitten om ook aan die spenen te trekken. Daarna werd de melk in de ontromer gegoten en mocht ik aan de slinger van de draaien. Het schapenmelken gebeurde vroeg in de morgen. Als het werk klaar was at ik een stukje brood en ging naar school. Daar blonk ik overigens niet uit. De schoolmeester zei tijdens een vakantie tegen mijn vader: Zeg het nog maar niet tegen die jongen, maar ik wil hem na de zomer niet meer te rugzien. Dus toen ik op een dag thuis kwam, zei mijn vader: Ik heb je ver huurd als knecht. Het was in 1947, zo'n allemachtig droog jaar, geen beest had iets te vreten. Mijn vader liet toen met een paar collega's de schapen grazen in polder De Een dracht. Dat was toen nog een prairie met hier en daar een hoekje bieten. Als dertienjarig jochie was het mijn taak om de schapen uit die bieten te houden. Daar liep ik dus de hele dag achter die beesten aan te sjouwen Ik verveelde me rot. Ze kregen me op laatst met geen tien paarden meer de polder in.' Kuiper bleef tot zijn zeventiende bij de boer in dienst en ging daarna als losse arbeider aan de slag bij de dorsmachine, in de aardappels, slo ten maaien of tuinwallen zetten. 'Ik pakte alles aan en wilde ook schapen scheren. Maar dat ging niet zomaar. Bij ons op de boerderij gebeurde dat door de gebroeders Trap Ze zeiden Koop maar een hand- en een wol- schaar In Oosterend. dan zullen wij je het wel leren. En daar ging ik dus. op de fiets, met een scheerbroek onder de snelbinders en een fles drinken voor de dorst. Eerst moest ik de nek ken knippen. Want als je dat niet kunt. dan wordt het niets, zeiden ze. Daarna pakten zij de rest van het dier over. Na verloop van tijd wist ik een heel schaap uit haar jas te peuteren. Met zo'n handtondeuse - er waren toen nog geen elektrische scharen - was dat een he'le klus Soms zaten de vachten vol zand en waren de mes sen binnen een mum van tijd stomp. Na twee jaar zeiden de Trappen: Jon gen, /e moet je kont maar redden, want wil gaan verder in de bollen. Toen stond ik er dus in mijn eentje voor.' Het scheerseizoen duurde zo'n zeven weken. Ik begon toen niet, zoals nu, al half mei, want dat vonden de boe ren toen nog veel te koud. Bovendien rijpte de wol vroeger minder snel af Er was toen nog niet zulke goede kunstmest, waardoor de schapen minder hadden te vreten en de wol minder snel groeide Nu dat wel het peval is, is het scheren wel een maand naar voren geschoven. Het moet natuurlijk warm weer zijn. Want dan smelt het vet in de vacht en dan scheert het op z'n best Op warme dagen droop het vet van je lijf. Er waren wel scheerders die toch met kou aan de gang gingen en de scha pen lieten hardlopen, zodat het vet oploste. Maar met zo'n frisse noor denwind was het binnen een half uur al gestold. Dan waren ze na een uur weer zo droog als een tor. Geef mij maar een mild zomerdagje, want dan scheert het op z'n best.' Kuiper spreekt met weemoed over jaren dat de wol nog goed werd be taald, een guldentje of vier per kilo gram. 'Ik weet nog, tijdens de Koreaoorlog, dat de wol vijftien gul den opbracht. En toch was er nog een boer die dat te weinig vond en alles naar de zolder bracht Hij kreeg er spijt van, want het jaar erop was de wol geen sodemieter meer waard.' Veel boeren maakten er een ge woonte van de schapen vóór het scheren te groeperen 'Het seizoen begon met de enterlingen. dat zijn de schapen die nog met hebben ge- lamd. Daarna de schapen met één lam en daarna die met meer lamme ren. Want de dieren die werden ge molken moesten zo lang mogelijk 'onder de wol' blijven. Als de vacht er af was en het werd slecht weer. dan stonden ze snel droog. Die laatste schapen waren soms van onderen helemaal kaal. Zo heb ik bij Nieuwe- schild met de hand ooit 65 melk- schapen op éen dag weten te sche ren. Daar sprak héél Texel over. De dag erop deed ik er zestig op een dag. Toen ik daarna overstapte op de elektrische schaar, verklaarden de boeren me voor gek. Want /ij kunt er toch zóveel knippen, zeiden ze. Pro bleem was dat je vóór de ruilverka veling niet overal stroom had. Dan zeiden de boeren: Ik haal de schapen niet naar huis. Je knipt ze in het land maar met de hand. Daar kreeg ik een al grotere hekel aan. Het ging maar half zo snel. Zo kwam ik bij een boer met 21 schapen achter in het land. Die moesten met de hand. Ik had ze in één ochtend uit de wol. Maar 's middags kon ik bij hem thuis terecht en toen draaide ik er 59 uit hun vacht. Ik zeg tegen hem Heb ;e het nu ge zien? De hand schaar gaat weg, ik doe het nooit meer. Toch kende de elek trische schaar in het begin veel kin derziekten. De ene keer waren de messen stomp, de andere keer sprongen de veertjes eraf. Het was vaak martelen, maar dat werd later beter Het scheren van een schaap is een karwei dan handigheid vergt. 'Je moet het vergelijken met judo. Ik gnjp zo'n schaap en hup, zet het dier op de kont. Je moet er niet aan gaan til len. In de tijd dat ze de schapen nog met behandelden, leefde er van alles in zo'n vacht. De beesten zagen er na het scheren net uit als een krenten brood. Vol met teken en eitjes. Dat heb |e tegenwoordig met meer.' Het schapen scheren trok altijd zó veel bekijks, vooral toen het toerisme toenam. De eerste vraag was altijd: Meneer, hebben die schapen het nu niet koud? Koud hebben ze het niet, maar de schapen die hun vacht nog hebben, verdragen de warmte beter dan zo'n pasgeschoren schaap. Die zon brandt dan zó op hun kale bast, terwijl wol isoleert. Dan vragen ze: Gaat die wol allemaal naar de dekbeddenfabriek? Ik zeg: Nee, het gaat allemaal naar de overkant. De wol die voor de dekbedden wordt gebruikt, wordt eerst in België gewas sen. Dan vraag ik: Zijn jullie milieu bewust?: Jaaa, is dan het antwoord. Ik: De door onze zuiderburen gewas sen wol komt schoon terug. En dat smerige water uit België stroomt via de Schelde ook naar Nederland Ik ging wel met Gerrit Schraag te scheren. Hij vroeg of ik meeging om de schapen op het vliegveld te knip pen. We liepen maar achter die bees ten aan te jagen, want we moesten de start- en landingsbanen vrijhouden. Schraag werd ouder, en kon het werk op zeker moment met meer aan. Hij haalde op het laatst met meer de helft van het aantal dat Ik schoor. Ik liet hem echter niet vallen. Maar toen hij zei: Ik slop er mee. je moet maar al leen verder, sprong ik bijkans een gat in de lucht. Ik heb toen met mezelf afgesproken dat ik nooit meer met iemand zou samenwerken. Ik moest van moeder wel de telefoon mee. Ze moest me kunnen bereiken. En stel je voor dat er iets zou gebeuren. Dat het scheren niet ongevaarlijk is, be wijzen de vele littekens op zijn hand. 'Ik was eens bij een boer aan het scheren en toen jaste het mes in mijn hand. Ik voelde mijn vinger zakken, en had dus een pees geraakt. Loop ik over het erf, kom ik die boer tegen. Die had ook een bebloede hand! Hij schreeuwde. Ik heb de kuilvoersmjder gesneden en moet naar het zieken huis. Ik vroeg' kan ik met je meerij den?' Alléén werken heeft z'n voordelen. Maar erg gezellig was het niet. Alleen bij de dames Dijt pakten we het met een man of vier, vijf aan. We werkten onder andere op Westergeest of Au- rora. Dat was berengezellig. Want wat de één met weet, wist de ander wel.' Zodra het schapenscheren achter de rug was, pakte Kuiper andere klussen aan. Bij Keijser Co. was ik sjouwer in het pakhuis. Maar toen ik later machinedrijver werd, wilden ze dat ik het hele jaar bleef. Maar ik kon het scheren niet laten schieten. Want het was prachtig werk en ik verdiende meer dan bij een baas. Toen raakte ik naar De Vries Van de Wiel, die het wel accepteerde dat ik een aantal weken in de schapen zat. Emge na deel was dat promoties daardoor aan mijn neus voorbij gingen. Want ik was er niet het hele jaar. Waar anderen bijvoorbeeld voorman werden, hield ik mijn oude lunctie.' Een man die zoveel schapen heeft geschoren, moet wel verstand van wol hebben 'De mooiste schapen wol komt van het eiland Dat komt doordat de schapen elders ruimer worden gehouden, waardoor de wol grof wordt. De wol is hier fijner, dat heeft ook met de fokkerij en het weer te maken.' Dat het scheren na 49 jaar niet meer gaat, doet hem zeer. 'Ik voel het krie belen. Eigenlijk mag ik het met doen, maar ik heb er stiekem toch een paar geschoren. Dat was toen mijn zoon bezig was met een koppel. Ik ging heen voor een praatje, maar kon het toch met laten. Voor de aardigheid heb ik er toen een paar uit hun jas geholpen.' Gerard Timmerman Het schapenscheren is een toeristische bezienswaardigheid, zo bllikt uit de ansichtkaart waarop Kuiper, hier in gezelschap van zijn zoon, staat afgebeeld.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3