s|/e kunt het niet tweeëntwintig oetballers naar de zin maken 1 I Texel gescand op duurzame energie Texelaar Bart Witte beheert grasmat ArenA 'Met Figo tien minuten op een bankje gezeten' 0 - .TEXELSE J couraNT- jen Milieuprijs Inenting paarden Concerten KTF dinsdag 27 JUNI 2000 het eerst tijdens een groot internationaal kampioenschap zaterdag een voetbalwedstrijd onder een dicht dak ge ld. Het betrof Portugal-Turkije, locatie was de Amsterdam i\ Verantwoordelijk voor die historische gebeurtenis was aar Bart Witte, die de scepter zwaait over de veelbespro- irasmat in het multifunctionele stadion en die de afgelo- wee weken naast Portugal en Turkije de nationale ploe- lan Slovenië, Spanje, Tsjechië, Frankrijk en (twee keer) rland op bezoek kreeg. Donderdag is hij voor het laatst leer tijdens Euro 2000, wanneer Nederland en Italië uit jen wie zondag in de finale staat. ik ga hier over het gras. zeg roe je het wil hebben', sprak fitte vorige week Oranjekeeper ir Sar aan, vlak na een training, voor de wedstrijd Nederland- ijk. 'Het is perfect, het zou al- >ts droger kunnen', luidde het ord, waarop collega Aron Win- am aanlopen en nietsvermoe- vroeg: 'Zeg, wanneer ga je men?' mensen, zoveel meningen, /Vitte al sinds hij begin dit jaar jn werkzaamheden in de Am- im ArenA begon. 'De voetbal- jnonze klanten. Die probeer je mogelijk service te bieden, e kunt het ze niet alle tweeën- jnaar de zin maken Boudewijn in wil een kletsnat veld, terwijl Overmars het alleen maar een vochtig wil Het mooie is dat allers allemaal over gras willen Over de hardheid, de voch- i, de maaihoogte, noem maar el is hun brood. Met Figo (ve rat Barcelona en Portugal, red.) tien minuten op een bankje en. Het gaat me er niet om dat grote ster is, maar hij heeft in irden stadions gespeeld en aan vanngen heb ik misschien wat. eFranse bondscoach, Lemère, op m'n knieen in het gras ge en ook Thierry Henri had er van iver te melden. Ja, dat is leuk. ach één van de groten, scoorde jaar geleden in de WK-finale Brazilië, Van hem hoorde ik al .gvoor de wedstrijd tegen Ne- idde opstelling. Niemand wist ant de training was besloten, (e politie werd buiten- Bssies op zijn werkterrein gaat niet uit de weg. Toen Neder- orige maand de oefenwedstrijd Roemenië won, was iedereen d enthousiast over het veld. dijk Pim van Dord.de fysiothe- kwam naar me toe en zei: dit kt, lekker zacht, zo willen we jd hebben. Ik heb alle gege- ipgenomen, alles geanalyseerd int veel in cijfers vangen - en Ie EK-wedstrijd tussen Neder- m Tsjechië naar dezelfde con- gestreefd. Het was zelfs nog achter. Maar voor de training Van Dord naar me toe: het is hard, hé?' Ik keek hem aan en se, het is juist zachter. Zal ik de Iaten zien? Ik heb hem voorge- eerst te trainen en dan de spe- aar hun mening te vragen. Na zag ik een groepje rond Van die allemaal heftig discussieer- ipannend, want het is maar net ie man z'n vraag stelt. Maar hij naar me toe en zei: De spelers s het goed. krabde zich wel even achter de loen hij in oktober vorig jaar werd gebeld met de vraag of hij be langstelling had om fieldmanager te worden van de Amsterdam ArenA, dat hevige kritiek had te verduren op het beleid en net voor de zoveelste maal in enkele jaren de grasmat had moeten vervangen. De Heidemij had het veld aangelegd en alle onver wachts ontstane tekortkomingen met kunnen oplossen. In het krachtenspel dat de tegengestelde belangen van Ajax, het gras en het bedrijf ArenA opriepen, werd steeds duidelijker dat er iemand nodig was die leiding aan de zaken zou geven. 'Ze werden voetbald op het veld in de ArenA. Dat is net zoveel als Willem II, AZ, maar ook PSV .in een heel seizoen op hun hoofdveld doen. En daar worden dan met eens concerten of andere activi teiten gehouden. In die periode stond trainer Jan Wouters onder grote druk In de media, maar ook van de sup porters, de F-side. Hij was al eens bedreigd en wilde graag binnen trai nen, terwijl dat normaal op één van de trainingsvelden buiten gebeurt. Ik kon dat niet allemaal toestaan, in het belang van het veld. Aan de andere kant probeer je Ajax wat armslag te geven Het is toch de hoofdhuurder van de ArenA. En als het goed gaat met Ajax, dan gaat het ook goed met de ArenA. Bovendien bouw je een relatie met die mensen op, ken je hun spanningen. Ik spreek ze wekelijks, de assistenten zelfs nog vaker. Met Bobby Haarms had ik dagelijks con tact, ook over het trainingsveld. Een goeie man, maar we hebben vaak recht tegenover elkaar gestaan. Die druk is heel apart, die voel ik ook. Ook omdat iedereen verstand van gras denkt te hebben. Ik word nog steeds ander geluid, ander licht dus Voor deel is dat die platen kunnen blijven liggen. Dat is wel zo economisch. Het zijn platen met gaatjes, die op voet jes staan, zodat het veld kan ademen. Daarmee is het veld goed te houden voor vier of vijf dagen Maar ze moe ten tussendoor wel worden schoon gemaakt. En dat kan dus niet met elk schoonmaakmiddel.Je zou ook dichte platen kunnen gebruiken. Nor maal is je veld dan na drie dagen weer groen. Maar ja, in de ArenA heb ben we die tijd niet. Het betekent dus neer de American-footballers van de Amsterdam Admirals terecht kunnen. Daarmee moet je goed rekening hou den, want American football kent meer spelers en een smaller veld en doet daarom dus een veel zwaardere aanslag op een veld. Zo'n wedstrijd moet je niet plannen voor een wed strijd van Ajax. Maar andersom kan weer wel. Binnenkort zijn ook de data van de meeste evenementen bekend. Dan kunnen we alles logistiek op el kaar afstemmen. We weten nu bij voorbeeld al dat rond de feestdagen Winter Wonderland in de ArenA wordt gehouden, een soort Holiday on Ice, met een ijsbaan en een grote trein op het veld. Dat betekent dus dat er in januari een nieuwe mat moet worden gelegd. Je weet ook dat het in die periode vaak vriest in Drenthe, waar de nieuwe mat groeit. En dus ligt er in Norfolk, in Engeland, al een reservemat klaar. We weten precies wat er moet gebeuren. In Drenthe wordt de mat gesneden in rollen van dertien bij één meter. Die worden op trainen. Na zo'n training lopen we met een team van zeven mensen het veld over. We halen de slechte stukies er uit. Met een holecutter, die ze op een golfbaan gebruiken. Op het trainings veld liggen graszoden klaar om er voor in de plaats te leggen. Op de wedstrijddag zelf maaien en belijnen we. Daarna beginnen de fry-oufs voor het entertainment. De kinderen met vlaggen, enzo. Dan moet ik streng zijn. Wat moet persé op het veld worden geoefend en wat kan ook wel ergens anders? Tijdens de rust gaan we weer het veld over, om de speelschade handmatig te mini maliseren. Service voor de klant, dat doen ze in geen enkel ander stadion. Na de wedstrijd gaan we er opnieuw overheen, voor wat eerste herstel werkzaamheden. De dag erna ge beurt dat ook met machines. Om te beluchten, bijvoorbeeld.' Op de ochtend van de wedstrijd wacht Witte een moeilijke beslissing: gaat het dak dicht of blijft het open? er vijfenveertig procent kans op re gen. Dat is vervelend, ook voor de camera's. Om alle risico uit te sluiten leek het me beter dat we met het dak dicht zouden spelen Ik heb dat gefaxt aan de UEFA, met als motiva tie equal conditions during the game. Ze namen mijn advies over. Een his torische dag. want voor het eerst in de geschiedenis van de grote toer nooien werd met een dicht dak ge speeld.' Nodig bleek het achteraf niet, geeft hij toe. 'Ik heb de directie meteen maar geadviseerd om een besproenngsinstallatie óp het stadion neer te zetten. Ze snapten het eerst niet Kun je makkelijker het dak schoon houden, heb ik gezegd. En als je het dicht hebt gedaan terwijl het eigenlijk met nodig was, zet je dat ding aan om de mensen te laten den ken dat het tóch regent. Tijdens de Europese kampioen schappen verwent Witte de betrok kenen 's ochtends met een pitch and doodziek van alle wijsneuzen en ex terne adviseurs. Want welk advies moesten ze volgen? Bovendien ont brak het aan een goede organisatie.' De naam van de Texelaar (afkomstig van Elisabeth Hoeve aan de Wester- weg) kwam niet uit de lucht vallen. 'Ik was adviseur van een bedrijf dat in het onderhoud van sportvelden ad viseerde. Vier |aar lang was ik zijde lings betrokken geweest bij de aan leg van de velden van de ArenA. Ik leverde wat materialen, waaronder de meststoffen. Laten we zeggen: ik was er geen kind aan huis, maar ik kende wel alle belanghebbenden.' Er volgden enkele gesprekken, waarin het Witte al snel duidelijk werd met welke problemen de ArenA kampte en dat hij die niet allemaal .zou kunnen oplossen.. 'Bij de .groei van gras heb je te maken met licht, lucht en water. Die stemmen in de ArenA lang met op elkaar af. Er is te weinig luchtcirculatie en bij extreem veel licht blijft de temperatuur soms achter. Daar is veel onderzoek naar gedaan en dat gebeurt nog. Je kunt die factoren proberen te beïnvloeden, maar ideaal wordt het nooit. Gras hoort nu eenmaal buiten te liggen. Wel moet je proberen het optimum te bereiken. Het stadion moet geëxploi teerd worden. Doel is zoveel moge lijk stoelen te bezetten. Ik had wel ideeën om grip op die organisatie te krijgen. Het leek me een mooie uitda ging.' Eenvoudig gezegd is Witte nu de man die zeven 'terreinknechten' aanstuurt en een soort brug vormt tussen de technische staf van Ajax, de productieafdeling van het stadion (die alle overige activiteiten coördineert) en het management van de ArenA. Hij dient met alle belangen rekening te houden. Hoe moeilijk dat is, onder vond Witte al snel. 'Tussen februari en eind april werd in totaal 26 uur ge- drie, vier keer per week gebeld door mensen die de oplossing weten. Ik zal niet zeggen dat ik me op die druk heb verkeken, maar je moet er wel mee om leren gaan. Toen Hans Westerhof Wouters was opgevolgd, kwam hij naar me toe. Hij wilde va ker binnen kunnen trainen Ik heb hem uitgelegd dat dat er gewoon niet in zat. Toen we het veld afliepen, zei hij: Nou ja, ik kon het proberen... Mooi, hé' Om duidelijk te maken hoe intensief de ArenA wordt gebruikt en hoe som mige belangen kunnen botsen, schetst Witte de komende week. waarin hij en zijn medewerkers na de halve finale tussen Nederland en Ita lië precies achtenveertig uur de tijd hebben om het voetbalstadion om te bouwen in een geschikte locatie voor Sensation, een housefeestje waar zo'n dertigduizend danslustige be zoekers op af komen. 'Het veld moet helemaal kaal. De dug-outs eraf, de doelen, de reclameborden. Daarna moeten er platen op. Dat gebeurt al lemaal onder mijn verantwoordelijk heid. We beginnen meteen na afloop van de wedstrijd en gaan 's nachts door. We werken in twee ploegen. Daarna - dat doen anderen - wordt een podium gebouwd, voor geluid en licht gezorgd, worden taps neergezet en nog veel meer. Dan wordt van za terdag op zondag dat festijn gehou den en hebben we precies vieren twintig uur om het stadion opnieuw om te bouwen, want maandag komt Microsoft met tienduizend genodig den, die met z'n allen naar een con cert van Bryan Adams gaan luisteren. Dat betekent dus een ander podium, ander geluid, bedenk het maar. Daarna moet wéér alles worden ver vangen, want twee dagen later is er Nieuw Nederlands Peil, een festival met alle vooraanstaande Neder landse bands. Wéér andere podia. N-:>-K*y Bart Witte (links) en enkele van zijn medewerkers in een bomvolle ArenA, vlak voor de EK-wedstrijd tussen Nederland en Tsjechië. dat ik wel eens nee moet zeggen, ook wanneer de aanvraag voor zo'n groot evenement binnenkomt. In dit geval zullen we de grasmat half juli weer moeten vervangen.' In het afgelopen seizoen werd de grasmat zes maal vervangen. 'Daar aan is niet te ontkomen. Eén perma nente mat is een utopie. Als er alleen gevoetbald zou worden, hadden we denk ik met twee matten per jaar toe gekund. Maar met deze gebruiks- intensiteit lukt dat gewoon niet. Daar moet je reëel in zijn. Het grote verschil is dat we die herbezoding, zoals we dat noemen, van te voren schema tisch inplannen. Vroeger keken ze het aan. Hoe lang redt-ie het? Het kon gebeuren dat op zondagavond, een week voordat Ajax thuis tegen PSV moest, werd besloten om te herbezoden en dat daarmee op maandagochtend werd begonnen. Dat zorgde vaak voor een hoop ge donder met de leveranciers. Mijn motto is: met rennen, maar plannen.' Wannéér de grasmat in het nieuwe seizoen wordt vervangen, wordt ko mende zomer al bepaald. 'We kijken eerst naar het wedstrijdschema van Ajax. Wanneer spelen ze thuis? Aan de hand daarvan bepalen we wan- achtentwintig auto's naar Amsterdam vervoerd. De afgelopen keren deden we er precies tweeëntwintig uur over om die er in de ArenA in te leggen. We zijn nu zover dat we in drie dagen de mat compleet kunnen vervangen, zodat die op de vierde dag weer ge bruikt kan worden. De oude wordt afgevoerd en weer opnieuw ingezaaid. Gerecycleddus. Vroeger werd die weggegooid, nu verdienen we er geld op.' De strakke planning laat evengoed ruimte voor evenementen die in een later stadium worden aangemeld. 'Stel dat er een vraag is om een indoor-motorgala te mogen houden. Dat kan, maar dat moet dan gebeu ren vlak vóór de mat wordt vervan gen. Je kunt zo'n organisatie dan een paar data aanbieden. Een andere dag mag bok, maar dan moet de mat een keer extra worden vervangen en wor den de kosten dus ook hoger.' Momenteel is het spitsuur voor Witte en zijn medewerkers, die het veld voor vijf EK-wedstrijden speelklaar moeten maken. 'Dat is een intensief gebruik, zelfs voor een traditioneel veld. Komt nog bij dat alle selecties, met tweeëntwintig spelers, het recht hebben om er één keer een uur te 'Dat is steeds weer de vraag, ook bij competitiewedstrijden van Ajax. We proberen zoveel mogelijk met het dak open te spelen. Probleem is dat op een gemiddelde dag iedere toe schouwer gedurende de wedstrijd één liter water uitademt. Bij een volle bak is dat dus 52 000 liter Is het dak dicht, dan kan dat water niet weg. Omdat vocht neerslaat op het koud ste punt, moet je er dan voor probe ren te zorgen dat het veld warmer is dan de lucht in het stadion. Anders wordt het nat en glad. Er is veld- verwarming, maar je hebt het met helemaal in de hand. Is het dak open, dan heb je weer te maken met neer slag, uitstraling, dat soort zaken. De beslissing moet vóór aanvang wor den genomen, want de regel is dat er met publiek op de tribune niets aarv het dak gebeurt. Stel dat er een boutje afbreekt, dan valt dat wel der tig meter naar beneden.. Alleen bij onweer gaat het toch dicht. Het sta dion zit zeventig meter boven het maaiveld Dan is bliksem gevaarlijker dan de denkbeeldige kans van een brekend boutje. We houden alles nauwgezet in de gaten, met behulp van de weerraporten van Schiphol, onze buren. Zaterdag, voor de wed strijd tussen Portugal en Turkije, was weather report, met allerlei bijzonder heden over de weersomstandighe den en de conditie waarin het veld zich bevindt. 'Dat is nieuw. Toen we dat bij Nederland-Tsjechië voor het eerst uitreikten, werd het hardop voorgelezen.' Het is één van de voorbeelden die bewijzen dat de ArenA - sinds de komst van Witte - steeds professio neler is gaan opereren. 'Er zijn al mensen van ons uitgeleend aan Man chester United. Daar is een extra ring op de tribunes gebouwd, waardoor de zon bijna met meer in het stadion schijnt. Zij maken nu gebruik van onze kennis over het gras. Van een noodoplossing tot een exportartikel, zeg maar. Ik heb er alleen bij de di rectie op aangedrongen ons gras- beleid wat meer te verkopen. Wan neer ze bij Studio Sport nog steeds schampere opmerkingen over de achttiende grasmat maken en Paul de Leeuw daar in zijn programma een schepje bovenop doet, dan weet je dat we nog steeds een probleem hebben. Een imagoprobleem. Want ik ben van mening dat de kwaliteit van ons veld met onderdoet voor die van De Kuip.' Joop Rommets 'ERVOLG VAN PAGINA 1 i. een magnetron en afwas- 'ne (afwastijd 2,5 minuten), zal ele jaar geopend zijn om de inde stroom kampeergasten 1 het seizoen volgens de mo ssen van dienst te zijn. Milieustraat inder wezenlijk onderdeel van 'feugerichte beleid van De Krim nieuwe milieustraat voor afval- d(ing die binnenkort in gebruik 1 genomen Een innovatie van fa Tatenhove zorgt voor de in- ineen veilige perscontainer en 'anatie aan mogelijkheden om eerafval te scheiden: glas, pa- 'CA, GFT en huishoudelijk afval, lunststof en hout worden apart Sfeld. De milieuvoordelen die *1 gehaald, liggen onder andere "gebied van transport, de zorg sen schone omgeving en de fate van scheidingsmogelijk- Bremakker de familie Koning van camping 'smakker heeft de laatste jaren geïnvesteerd in milieu- "ende maatregelen. 'Brons 91 we, we gingen nu voor zilver, 'het gmg zo goed, toen hebben :9en elkaar gezegd: We probe- Sud te halen', aldus Ralph Ko- dle er de laatste jaren zeer in tensief mee bezig is geweest Elke standplaats is nu voorzien van stroom-, water- en elektriciteits meters. 'Doorda't ze betalen naar ge bruik, gaan gasten er meer op letten Dat het 's avonds niet nodig is om in een caravan alle lichten te laten bran den, maar dat een sfeerlichtje vol doet. En als ze er niet zijn, laten ze niet meer alles aanstaan. De koelkast gaat bij velen uit. Laatst ben ik rond gegaan met een emmer met waterbespaarders voor de kraan. Ik zeg dan tegen die mensen: Als je je handen wast, valt negen van de tien liter er naast. Met die waterbe spaarders reduceert het gebruik met veertig procent.' Afval is een veelbesproken punt. Het is namelijk heel moeilijk om de schei ding in goede banen te leiden. Veel mensen uit de stad beseffen met dat een plastic zak. waarin ze hun groenteafval verzamelen, niet in de GFT hoort. Dus stoppen ze het toch in die bak. Wij zijn vrij fanatiek in die scheiding en vissen dat zakje er dan wel weer uit.' Voor de afvalscheiding is op de Bremakker een complete rmlieustraat ingericht, waarin onder andere huishoudelijk afval, papier, glas, plastic, blik, textiel en GFT wor den gescheiden. Er is zelfs een grof- Joop Koning van camping De Bremakker bg een door Megert Boon gefabneeerde sanitaire unit, die voldoet aan de normen voor de Milieukeur. itoloiwclwl rwofceCanvlt vuilhok. 'Je bent afhankelijk van de gasten. Zoiets moet groeien. Door gaans is men welwillend, zolang het maar niet te ingewikkeld wordt.' De sanitaire units die de firma Boon uit De Cocksdorp onlangs plaatste, zijn zo veel mogelijk van duurzaam materiaal gebouwd. De lichtpunten branden bijvoorbeeld met langer dan noodzakelijk. 'Voor de elektriciteits voorziening zijn we overgestapt op groene stroom en daarvoor wordt in week 27 veertig vierkante meter aan zonnecollectoren op de camping geplaatst.' 'Het voldoen aan de normen voor de Gouden Milieubarometer heeft ons heel veel tijd en energie gekost. Nor maal gesproken zouden wij in zo'n korte tijd nooit zoveel investeren Maar we staan er volledig achter en daarom voldoen we wel aan de Milieukeur en dat is tegenwoordig een heel bekend en vertrouwd be grip. Een heleboel mensen denken dan toch: Daar kunnen we nog wel eens gaan kamperen.' Dierenarts Loek van Vliet is zaterdag van 11 30 tot 14.00 uur aanwezig in manege Akenburg voor de jaarlijkse inenting tegen influenza en tetanus. De kosten voor inenting bedragen ƒ32,-, het inentingsboekje moet wor den meegebracht. Als de inentingen zijn overgeschreven in het paarden- paspoort, moet zowel dit paspoort als alle vorige entboekjes worden meegebracht Het college wil adviesbureau CEA opdracht geven een 'scan' uit te voeren die de toepassingsmoge lijkheden voor duurzame energie op Texel in kaart brengt. Het onder zoek richt zich in eerste instantie op de gebouwen van de gemeente, maar ook de mogelijkheden bij particulieren, instellingen en het bedrijfsleven worden onderzocht. De onderzoekskosten komen voor rekening van de Nederlandse On derneming voor Energie en Milieu (NOVEM). Texel is één van de negentien pilotgemeenten die door de NOVEM in staat worden gesteld een zoge naamde DE (duurzame energie)-scan te laten uitvoeren. De NOVEM zal de gemeente daarna ondersteunen bij het realiseren van duurzame energie toepassingen. De DE-scan moet per doelgroep het potentieel aan toepassingsmogelijk heden voor duurzame energie vast stellen De doelgroepen zijn onder andere de overheid, het onderwijs, de landbouw, industrie, zorgsector en particuliere huishoudens Nadat de mogelijkheden voor bijvoorbeeld zonne-energie, aardwarmte, water kracht en windenergie zijn vastge steld. moet de gemeente haar ambi ties en doelstellingen bepalen. Het college denkt dat de scan een goede basis kan vormen voor het duurzame energieplan voor 2030. Dat plan is één van de projecten van de werk groep Duurzaam Texel, die momen teel overigens al onderzoekt wat de mogelijkheden op Texel zijn van biomassa-energie. Het adviesbureau CEA schreef als laagste in voor de DE-scan. Die gaat de NOVEM ruim ƒ29.000.- kosten. Het verenigingsseizoen van fanfare korps KTF wordt ook dit jaar afgeslo- ten met een serie zomeravond concerten, steeds voorafgegaan door een rondgang verzorgd door majorettes en drumband. Speciaal voor deze serie is door dirigent Frank Meijer een prettig in het gehoor lig gende keuze gemaakt uit het uitge breide repertoire van het korps. De concerten beginnen steeds om 19.30 uur en de toegang is gratis. De concerten worden op de volgende data en plaatsen gegeven, maandag 3 juli aan de Schoudieck in de Mars. maandag 10 juli in de NH kerk van De Waal. donderdag 13 juli in de RK kerk van De Cocksdorp en maandag 17 juli in de RK kerk van De Koog.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5