De 23e Ronde om Texel ging de 24e juni niet door 'Wedstrijdzeilers hadden best wel kunnen starten' mm, Legendarische tijd Warnaar en Rienks blijft onaangetast Skeelers doen alternatief Rondje Tex Organisatie verwerpt kritiek van profs Geslaagd .TEXELSE couRANT- Surfers snel heen en weer terug DINSDAG 27 JUNI 2000 fcott lUW Ja, naast sponsor Cisco was iedereen ready voor de race. Alleen het weer werkte niet mee. Herwin van der Kamp uit Zwolle, die vorig jaar als 18' over de finish kwam, en zijn maat Dennis Noorman uit Alkmaar hebben daarentegen forse kritiek op de wedstri|dleiding. 'De hele voorbereiding, de investeringen door de sponsors, het evenement gaat nu als een nachtkaars uit. Wij hadden willen zeilen, wij worden niet zenuwachtig van deze wind. De orga nisatie had een schifting moeten aan brengen tussen de ervaren zeilers en de amateurs Via de uitslagenlijsten van de afgelopen jaren kun je mak kelijk nagaan wie je wel en met het water op kunt sturen. Of anders neem je de vijftig zeilers die met een zen der zijn uitgerukt. Dan heb je tenmin ste nog iéts.Het solidaire credo 'met zijn allen of niemand' is aan hen niet besteed. 'Bij de Elfstedentocht stu ren ze de wedstrijdrijders toch ook een kwartier vooruit? Het gaat om topsport. De organisatie moet zich daarop instellen.' Voorzitter Ina Schrama van de stich ting Ronde om Texel wijst de kntiek kort en gedecideerd van de hand. 'De veiligheid staat voorop. De wedstrijd leiding heeft een goede afweging gemaakt en het juiste besluit geno men. En natuurlijk kunnen we wel een deel van de zeilers laten starten, maar het gaat met alleen om de catamarans maar ook om de vrijwil ligers op de begeleidingsboten Die willen we graag weer veilig aan wal zien komen. In deze omstandigheden was het risico simpelweg te groot.' Het was vroeger druk dan gedacht, zaterdagochtend bij de tijdelijke bushalte bij paal 17. Een kleine 1600 zeilers die van heinde en verre naar Texel waren gekomen, 700 catamarans die stuk voor stuk met de tractor het zand op waren gesleept, 400 vrijwilligers die al weken druk in de weer waren geweest met de voorberei ding, tientallen cameraploegen en overig journaille die zich op de race hadden gestort en honderden toeschouwers die naar paal 17 waren getogen: het bleek zaterdag allemaal voor niets. The World's Biggest Catrace for the Cisco Trophy kon door een harde wind en onstuimige branding niet door gaan. 'Had tenminste de wedstrijdzeilers laten starten. Dat was verantwoord geweest', aldus een professional. Orga nisator Ina Schrama is het daarmee niet eens: 'We konden niet instaan voor de veiligheid van de vrijwilligers op het wa ter.' 'Perfect Rondeweer', kopte de vierde nieuwsbrief van de Ronde om Texel op de dag dat de grootste cata maranrace ter wereld voor de tweede keer in haar 24-|arige geschiedenis vanwege het slechte weer zou wor den afgelast. Wedstrijdleider Edwin Lodder besloot om 10.40 uur de race af te blazen en vertelde het nieuws even later aan de teleurgestelde zeilers tijdens de schippersbriefing op het strand. 'De wind zal aanwak keren tot 7 beaufort en de golven zullen op sommige plaatsen drie meter hoog zijn. Het is onder die om standigheden met verantwoord om 700 catamarans en 70 veiligheids- boten de zee op te sturen. Het is met anders: we hebben de 23° Ronde om Texel afgelast.' Voor de meeste zeilers komt de me dedeling nauwelijks als een verras sing, maar toch is na Lodders onheilstijding de teleurstelling van de gezichten af te lezen, ledereen had immers naar dit grootse evenement toegeleefd. De enthousiaste ama teurs die 'het Rondje' - al was het maar één keer in hun leven - hadden willen volbrengen, de gelouterde profs die de beproeving gebruiken als een voorbereiding op de Olympische Spelen en het grote middenveld dat een goede klassering wilde neerzet ten. De honderden toeschouwers druipen af, terwijl de nog onwetende belangstellenden het strand betre den. Alles is te plannen, maar het weer heeft niemand in de hand. Vrijwel alle amateurs en ook de meeste wedstrijdzeilers hebben be grip voor de beslissing van de wedstrijdleiding, ook al is de pil bit ter. 'Vong jaar was het al een slagveld. Deze keer zou het nog veel erger zijn geweest. Zie bij drie meter hoge gol ven maar eens een bemanning te redden', zegt een zeiler uit Keulen. 'Volgend jaar beter.' Ron Brouwer uit Noordwijic 'Het is jammer, maar wel heel erg terecht. Voor een hele hoop mensen is het niet verantwoord om met windkracht 7 te zeilen. Die wind stoten zijn ze niet gewend. Je zou de ervaren wedstrijdzeilers wel kunnen laten starten, maar waar leg |e de grens? Wie bepaalt wie wel en wie met mag varen? Ik vind: je vaart met z'n allen of je vaart niet.' Ina Schrama legt voor de camera van RTL 4 aan Rob Valkenburg uit waarom de groot ste catamaranrace ter wereld niet doorgaat. (Foto Bart Bosch Dit zeilduo tuurde lange tijd over de woelige baren en kwam tot de conclusie dat het inderdaad geen zin had de zeilen te hijse KM10G De politie informeerde honderden automobilisten aan het begin van de Californiéweg dat de race was afgelast. De meesten maakten daarop rechtsomkeert. Terwijl de weersomstandigheden zaterdag roet in het eten gooiden voor de Ronde om Texel verliep de windsurfwedstrijd Den Helder-De Cocksdorp vice versa zondag ge smeerd. Plankzeiler Stefan Gideonse voer het oude record van John van der Star aan stukken. De gunstige noordwestenwind, kracht vijf, zorgde ervoor dat de windsurfers tijdig voor de buis konden zitten om Nederland met 6-1 van Joegoslavië te zien winnen. De krachtige halve wind op het tra ject was er debet aan dat de 59 deel nemers, onder wie vier dames, in nagenoeg een rechte lijn van Den Helder, via de VC-boei, naar het surfstrandje bij Dijkmanshuizen kon den zeilen. 'Het ging loeihard', aldus Wieb van den Berg van de organise rende Windsurfclub Texel, die maar vier uitvallers registreerde. De eerste deelnemer zette 59 minuten na de start om 10.45 uur vanuit Den Helder voet aan wal bij Dijkmanshuizen. De laatste deed er 48 minuten langer over. De terugtocht naar Den Helder verliep in recordtempo. De» gunstig en de zee glad, alia buurt van Den Helder kwi volgens plankzeiler Ron ft wat hinderlijke 'knotte Gideonse raffelde terugwegi minuten, wat neerkomt ops middelde snelheid van zo'n meter per uur. De plankzeilerl zich in gezelschap van de resli Nederlandse surftop. Tweed» Alex Noordergraaf uit Almere Dick Hoekstra. De eerste deelnemers aan de wedstrijd; ten zich voor de Texel Race, 16 september wordt gehouden ste Texelaar was Klaas Jan Vis, die als 22"° eindigde. Edd ker eindigde op de 49"° pi: Adriaan van Rijsselberghe. snel de jeugd, legde beslag op dei ste plaats. Ondanks dat de dienst zondag halfuursdiensle derhield, ondervonden zovi surfers als de veerboten geenl van elkaar. J Uitslagen Stefan Gideonse 2. Alex Noordergral, Hoekstra. 4. Richard Konstapel, 5 At? Hoekstra Texelaars 22 Klaas Jan vam 49 Eddy Bakker, 50. Adriaan van Rijs»: 51 Ron Broersma. 53, Joost Albers, Jan de Wit In totaal negen zeilduo's hebben vrijdag en zondag een aanval gedaan op het achttien jaar oude ronderecord van Wop Rienks en Martin Warnaar. De Texelaars legden het rondje om het eiland in 1982 af in ruim twee uur en negen minuten. Het record, dat naarmate de jaren verstrijken steeds magischer proporties begint aan te nemen, kwam niet in gevaar. Toch denkt zeiler Herbert Dercksen dat deze tijd vroeg of laat sneuvelt: 'Op het laatste stuk zat het weer tegen. We hadden veel wind die bovendien ongunstig draaide. Maar het record is te breken en dat gaan we ze ker een keer doen. Drie topteams deden vrijdag vanaf 12.00 uur een gooi naar het record. De ruige zee en de harde wind - met uitschieters naar windkracht 7 - de den het duo Hans Bouscholte en Sacha Larsen afzien van hun voorne men om Rienks en Warnaar naar de kroon te steken. Zij wilden met de wedstrijd van zaterdag in het vooruit zicht niet het risico nemen onherstel bare materiaalpech op te lopen Het had met veel gescheeld of het was Gunnar Larsen en Gerhard van Geest overkomen. Het duo lag lange tijd voorop maar kwam bij de strekdam in een drie meter hoge golf terecht en sloeg over de kop. De spinakerboom brak in tweeen, de mast werd gebo gen en een aantal zeillatten boorde zich door het doek Het Australisch-Nederlandse koppel Mitch Booth en Herbert Dercksen leek lange tijd af te koersen op een nieuwe recordtijd, maar sneuvelde in het laatste deel van de 100 kilometer lange tocht. 'Dankzij de wind van de laatste dagen stond op het wad ge noeg water om dicht langs de kant te zeilen Maar de wind stond te zuide lijk voor een record. We hebben te veel tijd verspeeld met het kruisen tegen de wind in.' Het was erg zwaar, zegt Dercksen. 'Ik ben halverwege overboord geslagen en we hebben bijna de veerboot geramd.' Booth en Dercksen kwamen ruim twintig minu ten boven de recordtijd over de finish, op twaalf minuten gevolgd door het Australisch-Amerikaanse duo Andrew Landberger en Jim Mc Carthy. De recordhouders keken toe hoe hun belagers zich door de branding wor stelden. Warnaar maakte enkele snapshots, terwijl Rienks commen taar gaf 'Elk jaar is het weer span nend als ik ga kijken. De omstandig heden zijn nu niet ideaal. De wind zou vijftien graden naar het westen moe ten ruimen.' Tijdwaarnemer Martin van der Wal: 'Bij een west- tot noordwestenwind met kracht 6 is het traject zowel aan de oost- als west kant in één keer af te leggen.' Rienks relativeert de slecht-weerinvloed 'De bemanningen zijn nu veel professio neler dan wij waren en de boten zi|n honderd kilo lichter. Dat zou de min der gunstige windrichting wel moeten compenseren.' Een aantal wedstrijdzeilers wilde za terdag na de afgelasting van The World's Biggest Catrace for the Cisco Trophy het water op voor een nieuwe recordpoging, maar dat werd hun door de wedstrijdorganisatie verbo den. Die was bang dat in hun kielzog enkele minder ervaren zeilers het ruime sop zouden kiezen en voor gevaarlijke situaties zouden zorgen. Een dag later werd onder auspiciën van kustzeilvereniging Westerslag door negen duo's opnieuw de jacht geopend op het record van Rienks en Warnaar. Remco Kembeek en Herwin van der Kamp voeren de tweede tijd ooit en finishen in twee uur en veer tien minuten. Booth en Dercksen zet ten een knappe twee uur zeventien op de klok, op een halve minuut ge volgd door Gerard Loos. De kritiek van de professionele zeilers op de wedstrijdleiding vanwege het annu leren van het 'Rondje' werd gelogen straft door de moeilijkheden waarin menig ervaren zeiler zondag terecht kwam. Hans en Ronald Bouscholte sloegen al bij de start in de 'lange' branding om en Sjors de Vries moest de strijd staken nadat ook hij twee keer was omgeslagen en door materiaalschade met verder kon. Tot overmaat van ramp verloor hij ook nog zijn pink toen hij enkele uren la ter bij het inpakken met dé vinger in zijn trailer beklemd raakte. Met zijn pink in de mond werd hij naar het Gemini gebracht in de hoop dat die nog kon worden aangezet. In navolging van de zeilers besloten de vier skeelerers zaterdagochtend vanwege het slechte weer hun Rondje Texel eveneens af te gelasten, maar na een warm pleidooi van cafrace-sponsor Cisco bonden Ronald Kramer, Sipke Steegstra, Sybe van der Zee en Willem Kuyper de rolschaatsen toch maar onder. Het weer was inmiddels opgeklaard toen zij aan hun rondje van 52 kilometer om het eiland begonnen. Alleen bij Den Hoorn was het even opletten toen een regenbui het wegdek ge vaarlijk glad maakte. Twee fif begeleidden de Texelse skeefe die elkaar vanwege de harde w kop regelmatig aflosten. Na tn« en twintig minuten - een toptijc catamarans - hadden zij hunn volbracht. De 22-jarige Floortje Zijm uit Den Burg is geslaagd voor het doctoraal examen van de opleiding Farmacie aan de Universiteit Utrecht. Komend studiejaar stort zij zich aan dezelfde universiteit op de opleiding Neder landse Taal- en Letterkunde.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6