gemeente koopt grond tan oostkant Den Burg Meeste bezwaren tegen crossbaan ingetrokken Cjrom 2 'wartsjexehin het harL, M Kees Dros blij met huis Dames Dijt Subsidie compenseert hoger pacht slachtplaats College verleent milieuvergunning 'Eindelijk gebeurt er iets op de Groeneplaats' Hoorzitting uurt verzet zich gen verhuizing Hrkenshouderij Vakantiekaart voor jongeren Vrees milieubezwaren nog niet uit de wereld Jonge zeehonden Liefdesroman Modelspoor aDekbedsucces a Nationale wildernis a Talent op OSG Brandstichter blijft vrij man 'Dag van de Zee' op folkloremarkt TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11492 DINSDAG 4 JULI 2000 vertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 si MC Den Burg eloon 0222 - 36 26 00 6fax0222 - 31 41 11 rschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 37 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60.40 per half jaar. college heeft met agrariër tr Keijser overeenstemming nkl over de aankoop van circa hectare grond ten oosten van Burg. Het college heeft een Ede optie genomen op nog ruim 3,75 hectare van Keijser, nu overigens nog bij een ont- relaar in optie is. De aan te en grond ligt tussen de Mars en de bijna voltooide derde en sluit deels aan op het ge- tussen de Marsweg, jksweg en Hallerweg, waar plannen voor woningbouw in bereiding zijn. sis voor de circa tien hectare die emeente onlangs aankocht ten en van Den Burg, betaalt het ge ook nu 25,- per vierkante >r, zodat met de aankoop een ag van circa ƒ812.500,- is ge il. Om Keijser niet met een ■ffing door de belastingdienst van ocent op te zadelen krijgt hij, net pndverkopers J. Witte en M.C. de garantie dat hij de grond 73 nden (zes jaar en één maand) nsch mag blijven gebruiken, roor wordt een pachtcontract sloten. Met de aankoop, die bin- ;ort aan de raadscommissie ncièn,Werken en Milieu wordt gelegd, voorkomt het college came en risicovolle onderhan delingen met projectontwikkelaars. Tevens heeft de gemeente voor lan gere tijd de beschikking over moge lijke bouwgrond. Mogelijk, want op het betreffende perceel rust nog een agrarische bestemming, wat bete kent dat de gemeente ongeveer het vijfvoudige van de agrarische waarde van de grond betaalt. Aan de oostkant van Den Burg is het de bedoeling dat er eerst wordt ge bouwd op de grond langs de Haller weg en de Kadijksweg, die aansluit op nieuwbouwwijk aldaar. In het be oogde gebied kunnen zo'n 120 hui zen worden gebouwd. Dit ont wikkelingsplan maakt deel uit van het ontwerp bestemmingsplan Den Burg dat onlangs ter inzage heeft gelegen en waarvan de eerste bezwaren- termijn inmiddels is afgesloten. De zienswijzen die zijn binnengekomen hebben volgens wethouder Bakker in hoofdzaak betrekking op de inrich ting van Den Burg west. Contingenten Het bestemmingsplan Den Burg biedt aan de oostkant van Den Burg ruimte voor in totaal circa 400 wonin gen. De verwachting dat die binnen een door de gemeente gewenste ter mijn kunnen worden gerealiseerd is gegroeid nu gedeputeerde Henri Meijdam tijdens zijn bezoek aan Texel liet doorschemeren af te willen van het provinciale contingentenbeleid. Het woningtekort op Texel is een be wijs dat de wetenschappelijke wijze waarop de woonbehoefte tot nu werd bepaald niet werkt. De nieuwe bena dering moet actief worden in 2005, als het nieuwe Streekplan in werking treedt. Bij het zogenaamde contourenbeleid mag de gemeente - binnen de aangegeven bebouwings- grenzen - zelf bepalen wat, hoe, in welk dichtheid en in welk tempo er wordt gebouwd. Hierdoor kan de woningbouw beter op de lokale be hoefte worden afgestemd. De hoorzitting over de parkeerplaats op het terrein van Rab in Oudeschild wordt woensdag niet om 16.30 uur, maar om 19.30 uur gehouden. De bijeenkomst is in 't Skiltje. 'I Het monumentale huis blijft wat het uiterlijk betreft in oude luister bestaan. Na de schoolvakantie van volgend jaar zal het door de fa milie Dros in gebruik worden genomen. Intussen wordt het interieur aangepast. Inzet: Kees Dros. (Foto's Hany Graaf) itbewoners maken bezwaar te- de voorgenomen verhuizing van arkenshouderij van Wijtten naar ,e Bland en Berg aan de Post- Ze verwachten stankoverlast en re problemen, bezwaren die ze ddels hebben kenbaar gemaakt de gemeente. Hun vrees wordt Ierkt doordat Wijtten dankzij de irlenen milieuvergunning zo'n varkens mag houden, zo'n hon- Imeer dan nu het geval. Het col- hecht grote waarde aan de ver- flg van Wijtten, omdat hierdoor is een grote hoeveelheid loniakrechten vrijkomt. Hiermee en knelpuntboeren bij ver- ngsgevoelige natuurgebieden veestapel uitbreiden. B en w pro- n met de bezwaarmakers tot een Jord te komen. de vi|fde keer gaat vrijdag 7 juli ixelse Jongeren Vakantiekaart in irkoop. Bij de kaart worden vier len verstrekt die elk recht geven leelname aan een avontuurlijke sportieve activiteit, met dien lande dat sommige activiteiten bonnen kosten. De kaart biedt leren tussen de 11 en 14 jaar de Te uit vijftien sporten, waaronder brandingraften, paardrijden sportvissen. Bij het populaire imaranzeilen is het voor het eerst mogelijk om tegen inlevering van vier de bonnen een complete ws te volgen, waarbij een di- na kan worden behaald. Nieuw is een workshop tekenen en schil- mop de Hogeberg, bedoeld voor leren die liever creatief dan spor- bezig zijn. 'aart is bedoeld voor Texelse jon- i die te oud zijn voor het be de Bouwdorp en te jong voor antiewerk of om uit te gaan. In gevallen gaan ze als gevolg van seizoenswerk van hun ouders met vakantie. De vakantiekaart wordt legeven door het Jongerenwerk de Welzijnsstichting. Kortingen de deelnemende bedrijven en amsaties en een bijdrage van het 'ngin Juliana Fonds maken het 9eli|k om de kaart aan te bieden 'het lage bedrag van 35,-. 'ervaring leert dat de kaarten bin- het uur zijn uitverkocht. Maar toy de toezegging van een spon- tan iedereen die vrijdagmiddag 17.00 uur in dorpshuis d'Ouwe !|n Den Burg is een kaart worden 9arandeerd. Net als vorig jaar zal tiental ouders de verkoop ter I nemen, zodat de gegadigden al te lang in de rij hoeven staan. Het college hecht grote waarde aan de instandhouding van de (nood)slachtplaats van Aad van Heerwaarden in Oudeschild. Om die reden willen b en w het slacht- bedrijf gedurende vijf jaar een jaar lijkse subsidie van 2.500,- te ver strekken. Ook lijkt de bereidheid aanwezig om een geluidswal te bekostigen, om te voorkomen dat eventuele bezwaren van buurman Henninkzijn bedrijfsvoering onmo gelijk maken. De slachterij is gebouwd op gemeentegrond, waarvoor Van Heer waarden de gemeente een jaarlijkse erfpachtcanon van 5.030,58 schul dig is. Hierbij is uitgegaan van een grondwaarde van ƒ40,- per vierkante meter en een rentepercentage van 8,58 procent. Bij de vijfjaarlijkse her ziening gaat de gemeente uit van een grondprijs van ƒ100.- per vierkante meter, tegen een rente van 5,4 pro cent. Hierdoor is jaarlijks een canon van 7.533,- verschuldigd. Maar deze verhoging is in tegenspraak met de negatieve ontwikkelingen in de schapenhouderij, wat weer nadelig uitpakt voor de exploitatie van de slachtplaats. Anderzijds moet Van Heerwaarden forse investeringen doen om te voldoen aan de milieu richtlijnen. Gezien het belang van de schapenhouderij op het eiland, hecht het college grote waarde aan het voortbestaan van de (nood)slachtplaats. Daarom is het college bereid van de verhoging van de canon af te zien Maar uit vrees voor precedentwerking, waardoor ook andere pachters korting zouden kunnen claimen, hebben b en w ge kozen om die te verlenen in de vorm van een jaarlijkse subsidie, waardoor de canon in feite op het huidige ni veau blijft. In het verleden is wel va ker een dergelijke korting verleend aan bedrijven, om te voorkomen dat deze failliet gingen. Texvis en de tenmshal in het Stappenland zijn hier van voorbeelden. De raad neemt vol gende week dinsdag een besluit over de subsidie aan Van Heerwaarden. Milieu Zijn vrees over mogelijke milieu bezwaren na de bouw van een wo ning vlakbij zijn slachtbedrijf, is nog niet uit de wereld. De ondernemer, die in het verleden na bezwaren van omwonenden aan de Maricoweg het veld moest ruimen, is bang dat hem hetzelfde zal overkomen nu er vlak bij zijn bedrijf aan de Vang in Oude schild een woning mag worden ge bouwd. De gemeente en Van Heerwaarden hebben hierover inmid dels meerdere malen om de tafel gezeten. Het college lijkt bereid om bepaalde milieumaatregelen, zoals een geluidsmuur of schutting, te be kostigen. Kees Dros en zijn vrouw Alice Reinders uit Amstelveen worden eigenaar van het pand Weverstraat 85, beter bekend als het huis van de Dames Dijt. Ze waren de hoog ste bieders bij de door makelaar Jan Duin georganiseerde verko ping bij inschrijving en hebben de voorlopige koopakte inmiddels getekend. Ze waren niet de enigen die belang stelling hadden voor het monumen tale en veelbesproken huis uit 1907, Over het aantal (serieuze) inschrijvers worden echter geen mededelingen gedaan. Ook het bedrag dat Dros neertelt (de richtprijs was ƒ1,4 mil joen) blijft geheim. Dros, zijn vrouw en hun twee kinde ren van 3 en 5 jaar zullen in het huis gaan wonen, maar het duurt nog meer dan een jaar voordat het zover is. Intussen zal het interieur vrij ingrij pend worden verbouwd, wat volgens Dros betekent dat het wordt aange past aan de eisen van deze tijd met behoud van de historische sfeer en instandhouding van tal van authen tieke details. Er is al iemand gevon den die dit karwei zal uivoeren. De 37-jarige Kees Dros, zoon van J.C. (Cor) Dros en Marrie Daalder, verliet Texel in 1984 toen hij bedrijfs economie ging studeren. Hij bleef zijn geboorte-eiland frequent bezoeken. Twaalf jaar lang stond hij in de week ends en in vakanties achter de bar van 'De Twaalf Balcken'Dros is mar keting manager en als zodanig in het bijzonder thuis in de informatietech nologie. De laatste tijd was hij in dienst van het bedrijf Infosupport in Veenendaal, maar recentelijk is hij voor zichzelf begonnen en biedt zijn diensten op free lance-basis aan. Dat laatste speelde een rol bij zijn beslis sing om weer op Texel te gaan wo nen. Als zelfstandige kan hij dat goed combineren met zijn werk. Ook bij zijn neventaak als Teso-commissaris is het makkelijk en het komt in elk ge val tegemoet aan de wensen van de aandeelhouders die vinden dat de Teso-commissarissen op Texel beho ren te wonen. Dros: 'We zijn erg blij met dat huis. We willen onze kinderen graag op Texel laten opgroeien. Mijn vrouw vindt het ook leuk om hier te wonen, hoewel zij is opgegroeid in Woerden Toen het huis leeg kwam hadden we al direct interesse. In Amstelveen hebben we ook wel eens geprobeerd een woning van een dergelijk type te kopen, maar dat is met gelukt. Nu dus wel. We hebben na het sluiten van de inschrij ving een spannend weekje beleefd. Nee, wat we ervoor betalen zeg ik met, maar we zijn aan de bovenkant van onze grenzen gaan zitten, er re kening mee houdend dat de aanpas sing van het interieur ook nog een lief bedrag zal vergen. Dat we enthou siast zijn over dit huis komt niet alleen door dat gebouw zelf. maar door de plek waar het staat en vooral door die fantastische tuin. Het is de combina tie die het uniek maakt'. Veel mensen zouden graag eens rondkijken in het huis. vooral dege nen die in de loop der jaren connec ties hebben onderhouden met de Dames Dijt. Dros: 'Dat kan ik me voorstellen. Misschien houden we een keer open huis'. Aan de langdurige ruzie over de komst van de autocross baan tussen de bewoners van de Post-, Muy- en Hoofdweg en de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel lijkt een einde te zijn gekomen. Slechts een paar buurtbewoners blijven vrezen voor lawaaioverlast en handhaven hun bij de ge meente ingediende bedenkingen. Het compromis dat wet houder Daan Schilling tussen de partijen wist te bereiken is neergelegd in een milieuvergunning die het college deze week aan de MAB heeft verleend. De resterende bezwaren zijn daarbij ongegrond verklaard. Geconcentreerd legt Suzan Wieringa op de Groeneplaats de laatste hand aan haar kunstwerk. De 3 MAVO- leerlinge was er één van een kleine groep scholieren die vrijdagochtend tijdens de jaarlijkse activiteitendag van OSG de Hogeberg niet koos voor mountainbiken, kanovaren, skeeleren of een andere spectaculaire sport maar voor het veel rustigere stoepkrijten. Tot enthousiasme van veel voorbijgangers, merkte teken docente Pieternel Geurtz: 'We krijgen veel leuke opmerkingen. "Eindelijk gebeurt er eens iets leuks op de Groeneplaats", zei iemand. Maar er waren ook gasten voor een bruiloft die gewoon hun auto hier neer wilden zetten. Ik heb ze maar gevraagd een ander plaatsje te zoeken.' Tijdens gesprekken met de MAB en omwonenden van de crossbaan aan de Hoofdweg heeft wethouder Daan Schilling de meeste wrevel tussen partijen weg kunnen nemen. Slechts twee buurtbewoners bleven bij de bedenkingen die zij tegen de cross baan hadden ingediend, ook nadat de gemeente - zoals door Schilling was beloofd - een nieuw akoestisch onderzoek had laten verrichten en ambtenaren van de afdeling milieu ter plaatse geluidsmetingen hadden uit gevoerd. De onderzoeksresultaten van een door de MAB ingeschakeld bureau werden vorig jaar in de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie door de omwonenden onge loofwaardig geacht. 'Wij laten ons niet in het ootje nemen door de MAB', werd er toen geroepen Het tekende de slechte verhoudingen tussen de In EcoMare zijn inmiddels de eerste drie zeehonden van het seizoen ge boren. In de loop van de komende weken worden nog vier jonge zee honden verwacht De geboortegolf komt iets later op gang dan vorig jaar, toen het eerste jong al op 18 juni (zij het te vroeg) werd geboren. De kans is groot dat de komende weken ook 'huilers' worden opgevangen, zee honden die door hun moeder in de steek zijn gelaten Na ongeveer drie maanden worden alle jonge zeehon den in zee uitgezet Texel vormt het decor van "Liefde op Texel', de derde roman van Roos Verlmden, pseudoniem van de in het Noordhollandse Driehuizen woon achtige Margot Doorgeest. 'Ik schrijf bewust over geluk en situaties die voor veel vrouwen herkenbaar zijn', zegt de schrijfster over haar eigen werk. Pagina 2 partijen, die inmiddels door bemidde ling van Schilling zijn gladgestreken. Een nieuw akoestisch onderzoek was bovendien noodzakelijk omdat de lig ging van de nieuwe autocrossbaan inmiddels was veranderd. De MAB wilde oorspronkelijk voor een betere scheiding van het motor- en auto circuit een natuurlijke waterloop ver leggen. Na bezwaren vanuit de ge meenteraad heeft de club daarvan afgezien, met als gevolg dat de baan een stukje moest opschuiven. Het nieuwe computersimulatie-onder zoek dat door bureau Grouls werd uitgevoerd leverde vrijwel dezelfde resultaten op als het 'MAB-onder- zoek'. De uitkomst gaf Schilling de zekerheid dat afgifte van een milieu vergunning verantwoord was. Minder lawaai De verplaatsing van de autocross baan van Oosterend naar de polder maakte een nieuwe vergunning noodzakelijk De aan de vergunning gekoppelde voorwaarden, die de vrees voor toename van lawaai overlast bij de meeste omwonenden hebben weggenomen, zullen volgens het college de geluidhinder per saldo zelfs laten afnemen Het aantal auto crossuren komt in mindering op de motorcrossuren en auto's maken vol gens b en w minder lawaai dan mo toren Bovendien zijn de gebruiks- uren (maximaal acht uur per week) en de geluidsnormen (maximaal 45 decibel) nu vastgelegd, waardoor zij kunnen worden gehandhaafd. Bijko mend voordeel is volgens het college dat de herrie met meer in het stilte- gebied rond de Harkebuurt bij Oosterend wordt verspreid maar in het boerenland achter het vliegveld, waar bovendien de afstand tot de dichtstbijzijnde bebouwing groter is. De meeste bezwaren in de gehand haafde bedenkingen tegen de milieu vergunning worden volgens het col- Lees verder pagina 5 Spelen met modelspoortremen blijft leuk, ook al ben je zoals Henk de Jong 87 jaar. Hij verbouwde kamer 16 in verzorgingshuis De Gollards tot een modelspoorbaan, waarbij hij zelfs een brug over het Marsdiep aan legde. Pagina 4 Tien jaar geleden begonnen Henk en Ans Broekman in de woonkamer met hun dekbeddenbedrijf Hebrotex. In middels is het bedrijfje uitgegroeid tot een fabriek met 23 werknemers en slapen tienduizenden consumenten onder een Texelana. Pagina 4 Geen gasboringen, kokkelvisserij. havenuitbreidingen of andere econo mische activiteit op het wad. want dat moet worden uitgeroepen tot 'Natio nale Wildernis', zo staat te lezen in het Waddenmanifest De promotie campagne De Wadden.houden wat we hadden zal zaterdag in aanwezig heid van kamerlid Poppe (SP) worden afgesloten op de haven van Oude schild. Pagina 5 Het mankeert OSG de Hogeberg niet aan leerlingen met kunstzinnig talent. Dat bleek vrijdagavond tijdens de di ploma-uitreiking. Pagina 5 De 40-jarige Texelaar die op 27 au gustus brand stichtte in een woning in Den Burg, hoeft niet terug naar de gevangenis. Het Hof van Amsterdam verlaagde in hoger beroep de eerder opgelegde straf tot 21 maanden, waarvan 7 maanden voorwaardelijk. De Alkmaarse rechtbank had de man een straf van 24 maanden, waarvan 8 maanden voorwaardelijk opgelegd. Zijn advocaat, mr. R. Kievits, toonde zich vrijdag na afloop van de zitting bijzonder tevreden over de uitspraak, waardoor zijn cliënt vrij man blijft. Omdat orgelman Peter Kaan anno 2000 precies twintig jaar geld inza melt voor de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij, staat de eer ste folkloremarkt morgen in het teken van de zee Op de Groeneplaats staan tussen 10.00 en 16.00 uur kra men van onder meer het NIOZ, de KNRM, EcoMare. TESO en het Maritiem en Jutters Museum. Er is een demonstratie netten boeten en bij één kraam kunnen modellen van kotters worden bewonderd. Boven dien is er een doorlopende demon stratie van radiografisch-bestuurbare boten, verzorgd door een hobby- veremging uit Den Helder. Natuurlijk wordt er ook gedanst, met demon straties van een dansgroep uit Blok ker om 11,00 en 11.30 uur. De Texelse Kinderdansgroep zal vanaf circa 15.30 uur het programma afslui ten. (Adveneniie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1