f Gemeente betaalt weer mee aan investeringen clubs n Texel decor liefdesroman voor 'volwassen vrouwen' Agenda Waterballet deert Waal der feestgangers riii COURANT" TEXELSE Robert Leroy in café De Zwaan Geslaagd Welstandcommissie vergadert op Texel Energiek duo in Klif 12 Uitvoering jazzdans Poppenkast in EcoMare Geslaagden ROC i 5'i 16 S O tussen 8 35 en Afscheid hoofd Bruinvisschool Excelsior geef zomers concei DINSDAG 4 JULI 2000 (Foto Gerard Timmerman) Schrijfster Roos Verlinden (links) en een gezelschap andere dames namen vonge week in de tent bij paal 17 gretig kennis van Liefde op Texel'. Zanger Robert Leroy verzorgt zater dag een optreden in café De Zwaan. Het repertoire van de Amsterdamse zanger bestaat volgens hemzelf uit 'stoere-mannen-pop', met een 'sub tiele Motown-Philly-achtige sound als ondertoon'. Zoals vele beroemde collega's werd Leroy ontdekt - nu zo'n tien jaar geleden - tijdens een optreden in één van de hoofdstede lijke cafés. Hij kreeg de kans om twee singles uit te brengen ('Doe met zo stom' en 'Laat mij maar gaan'), waarna zijn naam in 1992 nog wat bekender werd door zijn optreden tij dens een gala-avond voor Tante Leen. Later in dat jaar volgde een optreden op de middenstip van het Olympisch Stadion, waar hij vooraf gaand aan een voetbalwedstrijd tus sen Ajax en AC Milan het publiek mocht opwarmen In 1995 bracht hij opnieuw singles uit ('Ik droom alleen maar van jou', 'Geef de nacht maar de schuld' en 'Wie denk je dat je bent'), evenals twee albums, 'Robert Leroy' en "n Nacht met jou'. Zijn de- buut-CD schopt het tot 'Album van de Week' In 1998 leverde Leroy zijn derde album af, 'Dronken van verlan gen'. Het optreden in De Zwaan begint om 22.00 uur, de toegang is gratis. Texel vormt het decor van 'Liefde op Texel', de derde roman van Roos Verlinden, pseudoniem van de in het Noordhollandse Drie huizen woonachtige Margot Door geest. 'Ik schrijf bewust over geluk en situaties die voor veel vrouwen herkenbaar zijn. Je mag het eigen tijdse liefdesromans noemen voor volwassen mensen, dezelfde men sen die in mijn boeken de hoofdrol spelen', zegt de schrijfster over haar eigen werk. Liefde op Texel gaat over een 47-ja- rige vrouw, die op weg naar haar tweede huis op Texel in de rij wachtenden voor de open brug bij Van Ewijcksluis in een andere auto een man ontwaart die ze direct erg aantrekkelijk vindt. Op de Teso-boot hebben ze een korte ontmoeting, waarna ze elkaar in het strand paviljoen bij paal 9 opnieuw tegenko men. Vervolgens ontstaat een harts tochtelijke romance, waarbij de vrouw zich eerst nauwelijks en later in geheel niet meer laat remmen door het gegeven dat ze getrouwd is. Haar huwelijk is al lang dood, beseft ze, en om die reden zijn haar buitenechte lijke escapades geoorloofd. Dat ze gaat scheiden en met haar nieuwe geliefde verder wil, staat al na luttele hoofdstukken als een paal boven water. In feite is daarmee het verhaal verteld, want in het vervolg is de lezer van weinig meer getuige dan enkele prak tische maar allerminst onoverkome lijke problemen én van het feit dat de twee in sneltreinvaart dichter en dich ter naar elkaar toe groeien. Dat is even wennen voor wie geregeld een literaire roman leest, want de litera tuur leeft immers bij de gratie van het conflict. Is het met tussen de hoofd persoon en andere personages, dan wel in de gedachtewereld van de hoofdpersoon zelf. Je kunt er het boek om veroordelen - en dat zullen veel serieuze critici ook zonder twijfel doen maar het schnjven van literatuur is dan ook met de opzet van Verlinden, zo wordt duidelijk uit het persbencht dat de verschijning van haar boek begeleidt. 'Er blijkt een sterke onderstroom te bestaan voor lichte literatuur die aan haakt bij hetgeen mensen écht be weegt', laat uitgeverij Gottmer weten. 'Boeken die een gevoel van lichtheid veroorzaken en waarbij de lezeres (want het zijn vooral boeken voor vrouwen) even deel uitmaakt van een droomwereld. Uit ervaring van de schrijfster, ze spreekt vele vrouwen, blijkt overigens dat die droomwereld vaak werkelijkheid kan worden.' Verderop in het bericht maakt Ver linden - die vorig jaar debuteerde met Ja. duizendmaal ja en Die tweede man - nóg duidelijker wat ze met haar boeken voorheeft: 'Mijn vrouwen re kenen af met de veelgehoorde stel ling dat je boven de 40 met mee mee telt, dat je per se jong en mooi moet zijn om liefdesverlangens te hebben en te uiten. Ik ervaar dat veel vrouwen zichzelf nog steeds en teveel wegcij feren en zich laten intimideren door geniepige leeftijdsdiscriminatie. Ster ker nog, je ziet soms dat ze het als het ware uitlokken en er zélf aan meewerken. Het is juist essentieel voor de vrouwen, én de mannen waarmee zij te maken hebben, dat zij hun leven en liefdes vrolijk en enthou siast omarmen. Met mijn boeken en lezingen wil ik daar op een ontspan nen manier een bijdrage aan leve ren...' Wie zweert bij de 'echte' literatuur, houde zich dan ook verre van het boek van Fjoos Verlinden, dat meer lijkt aan te sluiten bij de verwachtin gen van lezers van de bekende kasteelromannetjes. Voor Texelaars die behoefte hebben aan warme uit spraken over de aantrekkelijkheid van hun eiland, is Liefde op Texel misschien wél geschikt. De persona ges zijn met alleen verliefd op elkaar maar ook op de Slufter, het Noord zeestrand, de Waddendijk, de Geul, de Mokbaai en het niet bij naam ge noemde gezellige bruine eetcafé in Den Burg, waarin Texelaars zonder problemen De Twaalf Balcken her kennen. Ook de schrijfster zelf is dol op Texel, dat ze inclusief de rijke flora en fauna als 21 -jarige leerde kennen dankzij het enthousiasme van de in middels overleden Peter Smit uit De Waal, die indertijd medewerker was van het Texels Museum. 'Hij heeft me alles verteld over de vogels en plan ten die op Texel voorkomen Daar was ik zeer gevoelig voor. Aan de andere kant betekende het eiland ook gewoon lol voor me, in een drukke studententijd in Amsterdam, waarin het altijd leuk was om even lekker te feesten op Texel. Mijn hoofdpersoon heeft een tweede huis op De Krim, in het boek Het Zwin genoemd. Dat zou ik zelf ook maar wat graag willen heb ben', laat ze desgevraagd weten. Het was voor Verlinden een reden te meer om het boek officieel te presen teren op Texel. Dat gebeurde vorige week woensdag in de tent op het strand van paal 17, waar burgemees ter Geldorp het eerste exemplaar ontving. 'De Ronde om Texel speelt ook een rol in mijn boek. Vandaar dat ik het extra leuk vond om het in die omgeving ten doop te houden. Ik kreeg direct al flink wat leuke reacties. Van catamaranzeilers die hetzelfde gevoel voor het eiland hebben. En ook van Texelaars, die wilden weten of die en die locatie ook in het boek voorkomt.' Toch zal niet iedere Texelaar hetzelfde enthousiasme kunnen opbrengen voor Liefde op Texel. Natuurlijk is het leuk om anderen hun lofzang op het eiland te horen zingen. Bovendien is het vlot geschreven en blijft het toch steeds redelijk spannend, al was het maar doordat je verwacht dat de per sonages aan het eind toch nog met fikse problemen te maken krijgen. Maar het blijft jammer dat er geen autochtoon aan het woord komt, dat het verhaal wordt verteld door de ogen van mensen die uitsluitend de mooie kanten van het eiland (willen) zien. En wat was het verfrissend ge weest om diezelfde personages iets te horen zeggen over de schaduw kanten van het toerisme. Om het nog maar niet te hebben over de vergrij zing van de kleine dorpen of het slui ten van de school in De Waal Daar door heeft het boek toch een wat zoete uitstraling en laat het na afloop een vaag gevoel van irritatie achter. Liefde op Texel, uitgegeven door uitgeverij Gottmer in Bloemendaal, is verkrijgbaar in de Texelse boek handels en kost ƒ24,95. Joop Rommets Robert Leroy. Oud-Texelaar Jelte Nieuwland is aan de Reinwardt Academie in Amster dam geslaagd voor de opleiding Museologie, richting museumcom municatie. Zijn afstudeerprojecten bestonden uit educatie in het Tucson Museurrrof Art in Arizona en de bouw van de tentoonstellingJOnderstebo- ven van Texel' in EcoMare. Verenigingen of instellingen die grote aankopen willen doen, ko men weer in aanmerking voor investeringssubsidie. Deze rege ling verviel in 1996, maar werd in de praktijk, met name door dorpshui zen, nogal eens omzeild. Daarom is besloten dat de gemeente weer maximaal een kwart van de inves teringen door verenigingen ver goedt, tot een maximum van ƒ18.750,-. Voor 2000 is een budget van ƒ150.000,- beschikbaar. Verenigingen die tot 1996 grote in vesteringen wilden doen, hielden bij hun calculaties steevast rekening met een bijdrage van 20 procent door de gemeente Deze aantrekkelijke rege ling verdween toen de gemeente be sloot met meer mee te betalen aan in vesteringen die werden gedaan door instellingen die al een raam- of exploitatiesubsidie hadden. In de praktijk kwam het er op neer dat praktisch geen enkele vereniging meer in aanmerking kwam voor een investeringssubsidie, eenvoudig om dat het merendeel van de clubs een raamsubsidie ontvangt. Omdat vere nigingen er toch behoefte aan heb ben en de gemeente voldoende'mid- delen heeft, is besloten de oude regeling in aangepaste vorm weer in te voeren. Indieners moeten voldoen aan vijftien voorwaarden: aanvragen moeten bijvoorbeeld worden gedaan vóór 1 april van het jaar waarin de in vesteringen worden gedaan. Alleen investeringen beneden de ƒ20000,- kunnen tot uiterlijk drie maanden vóór de feitelijke aanschaf of realisatie van de investering worden ingediend bij de gemeente. De investering moet een stimulerende werking hebben op het functioneren van de instelling. Investeringen beneden ƒ1000.- ko men met in aanmerking. Uren aan zelfwerkzaamheid (ƒ25,- per uur voor een ongeschoolde kracht) kunnen bij het investeringsbedrag worden op geteld Aanvragen De beleidswijziging heeft inmiddels geresulteerd in een flink aantal aan vragen voor 2000. Het toegekende subsidiebedrag dat voor kleine inves teringen, beneden ƒ20.000, is inge diend, bedraagt ƒ10.020,-. Besluiten over toekenning hiervan kan het col lege zelfstandig nemen Voor grote investeringen liggen er aanvragen waarmee voor in totaal ƒ80.300,- aan subsidie is gemoeid. Het betreft de vernieuwde clubaccommodatie Jan Snel in de verenigingshaven (investe ring ƒ105.300,-), vervanging van studioapparatuur van de Stichting Lokale Omroep Texel 37.600,-), verbouw van de clubaccommodatie van tennisclub Deuce 250.000,-), diverse instrumenten van DEK (ƒ38.000,-), renovatie tennisbanen Oosterend (ƒ80.000,-) en een hoog rendementsketel voor het dorpshuis van Oosterend 20.600,-). Het col lege adviseert de raad komende dinsdag akkoord te gaan met deze investeringssubsidies. Hierdoor res teert een subsidiebudget van 59.680,-. B en w willen dit restant in de knip houden voor verzoeken die nog binnenkomen. De Welstandcommissie Den Helder- Texel vergadert donderdag voor de tweede keer op Texel. Vanaf 13.00 uur worden in het gemeentehuis ver schillende Helderse en Texelse bouwplannen op uiterlijk beoordeeld. De zitting is openbaar. Indieners van bouwplannen kunnen deze monde ling toelichten. Ze noemen zich energiek, direct, boeiend en flauw met een aardige nasmaak, het kerstpakketje dat een mooie trui blijkt te zijn. Het duo Ane en Silvester beheerst de kunst van het improviseren, slaat midden in het verhaal linksaf en brabbelt alles aan elkaar. Een voorstelling Arie en Silvester is te vergelijken met zappen, fast-food, one-mghtstands en een potje verbaal tafeltennis. Naast het programma 'Kloten!' zullen Arie en Silvester hele stukken uit hun nieuwe programma proberen. Arie en Silvester met 'Kloten!', Klif 12, zondag 9 juli, aanvang 20.30 uur, toegang ƒ22,50 (vriendenprijs ƒ17,50), diner vooraf mogelijk, re serveren 319633. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end geven leerlingen van Klarina Combé vrijdag een uitvoering jazz dans. Te zien zijn dansen die de jeugd en de tieners het afgelopen seizoen •hebben ingestudeerd. De avond be gint om 20.00 uur, de toegang is gra tis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de ge maakte kosten. Speciaal voor kinderen tussen de vier en de acht jaar is de komende maan den in EcoMare de poppenkast voorstelling 'Wonen in een walvis' te zien. In de voorstelling maken de toe schouwers kennis met Jonas Jan, die druk bezig is met een tentoonstelling, en met de ondeugende krab die al les in de war schopt. Gelukkig zijn de andere zeedieren veel behulpzamer Na de voorstelling kunnen de kinde ren op een speurtocht materiaal ver zamelen van een eigen expositie. De voorstelling is te zien op 6.13, en 27 juli en op 24 en 29 augustus, aan vang steeds om 13.30 uur. Op 18 juli wordt een voorstelling gegeven om 9.30 uur. De toegang bedraagt ƒ12.50, inclusief toegangsbewijs voor EcoMare en een verrassing. Voor reserveren en meer informatie: 317741. Voor de eerste keer werd dit jaar door het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) een opleiding automatisering op MBO-mveau gehouden. In het computerlokaal van de OSG volgden 29 cursisten de opleiding, voorname lijk volwassenen die weinig tot geen ervaring hadden in het gebruik van de computer. Door het volgen van de cursus - die vrijstelling geeft voor het vak automatisering op de MEAO - zal voor een aantal van hen de positie op de arbeidsmarkt verbeteren. In sep tember begint het ROC aan een nieuwe cursus; daartoe wordt op 5 juli een informatieavond gehouden in dorpshuis d'Ouwe Ulo, aanvang 19.30 uur. Geslaagden: Silvia Bahho, Gaia Boon, Yolanda Bronsema, Anita Vers luis, Heieen Bonne, Nico de Graaf, Marga Koomen, Henny Eilander. Nel Timmer, Inge Keyser, Anton Kooiman, Elly Rutten, Frieda van Sambeek, Ine van de Werken, Niels Verbruggen, Gitta Witte, Janny Witte, Til Evers, Joyce Halsema, Marieke Kaan, Lia Koning, Marianne Dapper, Petra Timmers, Riet Versluis, Thea Ver stappen, Altme Ni|dam, Duwie Witte, Els Witte, Maurits Witte. Dinsdag 4 juli Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In de NH kerk van Oosterend be gint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Marlies Klumpenaar (klarinet), Anique van Neer (viool) en Wim Leisting (piano). Na afloop wordt een inza meling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draait om 20.00 uur The Whole Nine Yards en om 20.30 uur Deuce Bigalow. Woensdag 5 juli Op de Groeneplaats in Den Burg wordt tussen 10.00 en 16.00 uur de eerste folkloremakrt gehouden. Deze staat in het teken van de zee. Bewoners en medewerkers van seniorencomplex De Gollards in Den Burg houden tussen 14.30 en 16.00 uur een zomermarkt, waar tal van (tweedehands)spullen aan de man worden gebracht. Er zijn ook activiteiten voor kinderen. In dorpshuis 't Skiltje begint om 19.30 uur een hoorzitting over de bezwaren die zijn ingediend tegen de parkeerplaats die achter Rab gepland is. De Vrije School, Gasthuisstraat 55, houdt vandaag van 15.30 tot 16.30 uur de eerste voorleesmiddag voor peuters en kleuters. Vanaf 19.30 uur wordt in dorpshuis d'Ouwe Ulo een voorlichtingsavond van het Regionaal Opleidings centrum (ROC) gehouden. In Cinema Texel draait om 15.00 uur Teigetjes film, om 20.00 uur The Whole Nine Yards en om 20.30 uur Deuce Bigalow. Donderdag 6 juli De Welstandcommissie Den Hel- der-Texel vergadert om 13.00 uur in het gemeentehuis. De zitting is openbaar Indieners van bouw plannen kunnen deze mondeling toelichten. Om 13,30 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wo nen in een walvis'. Toegang 12,50, inclusief entreebewijs In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 14.00 uur een bingo voor 55-plussers, georgani seerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. In De Cocksdorp wordt vanaf 17.00 uur de Durper Feestmarkt gehouden. Met muziek, sp en oude ambachten Tijdens de Hoornder Dom worden op het pleintje Goènga in Den Hoorn vana uur de Texelse kampioen pen schapen scheren en s melken gehouden. Voon wordt vanaf 14.30 uur mi houden in de Herenstraat. In de NH kerk van De Koog om 20.00 uur een dia-avon Texel (in de Duitse taal). In Cinema Jexel draait Te film (aanvang 15 00 ui Mission Impossible (18< 21.45 uur). Vrijdag 7 juli Jongeren tussen 11 en 1 kunnen vanaf 17.00 uur in huis d'Ouwe Ulo in Den Bui 35,- de Texelse Joi Vakantiekaart kopen, die geeft op deelname aan vier. tuurlijke en sportieve activil Wie om 17.00 uur binnen is, zekerd van een kaart. Op de wielerbaan in Den Bui gint om 19.00 uur een cm voor wielrenners van 15 ja ouder. Gastrenners die willen doen betalen ƒ5,-. Om 20.00 uur begint in dorp De Bijenkorf in Oosterend ee voering jazzdans van leert van Klarina Combé. Toegano tis, na afloop inzameling ter bi ding van de kosten. In Cinema Texel draait Mr Impossible (aanvang 14 30, en 21.45 uur), Teigetjes film uur) en Three to tango (19,0 21.30 uur). Veerdienst Teso vrijdag van 9.ï 16.05 uur en zate uur met twee ba en zondag van 16.35 tot 2O.0i De overtochten van 10.00 uu: uit Den Helderen 13.35 uur, Texel zijn alleen bestemd voo| voer van gevaarlijke stoffen mobilisten moeten zaterdagi Helder tussen 10.00 en 15.! rekening houden met een h, wachttijd. Hoogwater te Oudescfi Di. 04 11.25 en Wo. 05 0.05 en 12.16 Do. 06 0 44 en 12.55 Vr. 07 1.15 en 133 Za. 08 1.45 en 14.2 Zo. 09 2.34 en 14.5- Ma. 10 3.14 en 15,4 Di. 11 4.10 en 16.33 Aan hel strand is het ongeveer een ir der hoogwater. De zon komt 10 juliq' 5.30 uur en gaat onder om 21.57 uu'. eerste kwartier; 10 lull doodtij. Marion Schraag uit Oosterend is ge slaagd voor de hogere beroeps opleiding Verpleegkunde aan de Ho geschool Alkmaar. Ter gelegenheid van het officiële af-, scheid van Ria Visser als hoofd van de openbare basisschool De Bruin vis in Oudeschild, kunnen ouders en (oud-)leerlingen haar vrijdag 14 juli van 16.45 tot 19.00 uur de hand schudden. Visser gaat na een dienst verband van dertig jaar met pen sioen. DAAR RED JE Fanfarekorps Excelsior ver maandag bij het Strender Thu Oosterend een zomeravonden - De muzikale voorstelling begin - 19.30 uur. Het concert duurte veer een uur. De zeskampspelers zagen er uit als verzopen katten, maar toch mocht de regen die zaterdagmiddag het Waal- derfeest teisterde de pret met druk ken. Aan de zelfbedachte spelletjes kwam toch al veel water te pas, dus die paar druppels extra konden er nog wel bij. Het driedaagse festival werd vrijdag avond geopend met fanfaremuziek, waarna de jongste jeugd een 'kunst werk' schilderde. Sederik Short bracht de Waalders vrijdagavond de beginselen bij van de Zuid-Ameri kaanse dans, die tijdens de salsa avond in de tent uitbundig in de prak tijk werden gebracht Waar de volwassen zeskampers za terdag doorweekt raakten, hield de jeugd het 's morgens tijdens de spel letjes redelijk droog. Beschutting kon worden gezocht in de feesttent, waar een foto-expositie over De Wa te bezichtigen, 's Avonds vver festijn opgeluisterd door The een optreden waarvan feestgangers zondagmorgen ko bijkomen tijdens een bijdragev musicalvereniging. De saam1 heid in Texels kleinste dorp andermaal, toen de Waalders f uur tijd de tent en andere attributen aan kant maakten Ringstekers die niet goed mikten kregen zaterdagmiddag m De Waal de volle laag. (Foto Ccatfl Ti*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2