Van huiskamer tot moderne fabriek met 23 werknemers Henk de Jong (87) bouwde modelspoor in De Gollards 'Jannie, heb jij de wissel omgezet?' K 4 Hebrotex neemt na tien jaar dekbedproductie in eigen hand .TEXELSE COURANT' B edrij vig heid Vinkes heersen bij wielrennen Achter het nieuws DINSDAG 4 JULI 2000 In de zomer van 1990 begonnen Henk en Ans Broekman- Kuip vanuit hun woonkamer en garage met de vennoot schap onder firma Hebrotex. Tien jaar later is het bedrijfje in het voormalige groothandelsgebouw in Oudeschild uit gegroeid tot een dekbeddenfabriek met kantoorruimten, een groot magazijn en een fraaie showroom, waar 23 werk nemers emplooi vinden. Hoogleraar Han Brezet van de TU in Delft opende zaterdag het 1650 vierkante meter grote gebouw waar voortaan het Hebrotex-paradepaardje Texelana en andere dekbedden, kussens en dekens wor den gemaakt. bedrijf zal krijgen. Rustig begin Eind mei zijn de machines geïnstal leerd en sinds vier weken worden aan de Schilderweg daadwerkelijk dek bedden, dekens en kussens ge maakt. In de grote hal wordt gewas sen Texelse schapenwol met de vrachtwagen binnengebracht, met machines gekamd en in de gewenste dikte en lengte tot een halffabrikaat verwerkt. Op de aangrenzende naai- afdeling worden de dekbedden ge stikt. waarna het eindproduct door een deur in het aangrenzende maga zijn verdwijnt. Het starten van een nieuwe proces', zegt Broekman. Geleidelijk aan moet de productie worden opge voerd van enkele tientallen tot enkele honderden dekbedden per week, waarna eind van het jaar of begin volgend |aar de taken van de vier overkantse fabrieken volledig kunnen worden overgenomen en Broekman zijn doel heeft bereikt: het volledig beheersen van de dekbedden- fabricage, de goederenstroom en voorraadvormmg, zonder co-makers in te schakelen. 'Je wordt daardoor een stuk flexibeler, kunt maatwerk leveren en hoeft minder ver vooruit te denken. Het risico dat je te lang met een voorraad blijft zitten wordt zo een stuk kleiner.' Komende winter wil Broekman tevens starten met de productie van een Frans gezond heidsmatras, dePréventix. waarvoor hij in maart de licentie in de wacht sleepte. Het vinden van personeel - een pro bleem waar veel ondernemers mee 'Een goed voorbeeld van innovatief ondernemerschap', zo prees Brezet de dadendrang van Henk en Ans Broekman. 'De ervaring leert dat slechts 1 op de 25 nieuwe producten een succes wordt.' De professor in dustrieel ontwerpen, die onder meer verbonden is aan de werkgroep Duurzaam Texel, loofde verder het milieuvriendelijke productieproces van de dekbedden. Bij wijze van voorbeeld hoe het niet moet, toonde Brezet de genodigden een bekertje Almhof fruityoghurt dat in Stuttgart wordt geproduceerd en waarvoor de vruchten uit Polen en de melk uit De nemarken worden gehaald. 'Terwijl alle ingrediënten in de omgeving van Stuttgart aanwezig zijn. Voordat de yoghurt klaar is, zijn er 8000 transportkilometers afgelegd.' Het gebruik van lokale producten is be ter voor het milieu. Nu de fabriek dicht bij de wolleverancier - het Texelse schaap - is komen te staan, is volgens Brezet milieuwinst ge boekt. Daarbij zag hij over het hoofd dat de wol eerst naar de overkant wordt gebracht voor een grondige wasbeurt, voordat die in Oudeschild gekamd en in de dekbedden wordt verwerkt. Namens de Green Busi ness Club Rotterdam-Texet (waarvan Brezet tot dan het enige lid was) ver leende hij het echtpaar het aspirant- lidmaatschap. 'U bent voorwaardelijk goedgekeurd. Er volgen periodieke controles in het bedrijf om te zien of u het lidmaatschap nog wel waardig bent.' Werknemer Henk Hüdenpohl roemde de durf van de Broekmannen. 'Onder De regen drukte zaterdag haar stempel op het kampioenschap dat op de wielerbaan werd verreden. Henk en Ans Broekman met het geschenk van het personeel. Het groothandelsgebouw is door aannemer Frans Zegel omgetoverd tot een fabriekshal. Rechtsboven bevinden zich de kantoren. Daaronder zijn de receptie en de showroom om dealers de producten te tonen. (Foto Bod Bosch) jullie leiding is Hebrotex tot een prachtige, zelfbewuste onderneming uitgegroeid.' Samen met Elly Drijver, die hij 'het schaap met de vijf poten van Hebrotex' noemde, overhan digde Hüdenpohl het echtpaar na mens het personeel een keramieken kunstwerk, de hoop uitsprekend dat het een mooi plaatsje in het nieuwe productielijn met onervaren mede werkers is niet eenvoudig. 'Het gaat met vallen en opstaan, maar het gaat steeds beter. Ik heb tegen mijn men sen gezegd: "Jullie moeten eerst op gang komen en je stinkende best doen om de kwaliteit onder de knie te krijgen Het tempo en de routine komen later wel." Het is een groei- kampen - bleek een stuk makkelijker dan gedacht. 'In korte tijd heb ik ze ventien mensen gecontracteerd al lemaal Texelaars. Ik heb sterk het gevoel dat ze snel leren en vooral dat het een leuke groep is. ledereen is enthousiast en vindt het mooi om het nieuwe bedrijf tot een succes te ma ken. Ze gaan ervoor.' In de stromende regen streden wielrenners zaterdag op het par cours van sportpark Den Burg Zuid om de Texelse kampioenschappen op de baan. Zowel in de A-poule (Jordy) als de B-poule (Jacco) ging de titel naar iemand met de achter naam Vinke. Om 16.00 uur klonk het startschot voor een tegenvallend aantal renners. Voor het eerst in de geschie denis bevonden zich onder hen vier deelnemers uit Den Helder, die een wedstrijdlicentie hebben die op naam staat van de Texelse Wieler vereniging. Al bij aanvang lag het parcours er nat bij. Vooral in de boch ten achter sporthal Ons Genoegen was het wegdek verraderlijk glad. Dat werd er niet beter op toen de eerst nog wat druilerige regen al heviger werd. De wedstrijdleiding besloot daarom de afstand aan de omstan digheden aan te passen. Direct na de start splitste de A-poule zich op in twee groepen. Met name de Helderse wielrenners moesten flink wennen aan het parcours. Daar van werd Rayander van Dongen het slachtoffer en met hem de aanvanke lijk sterk ri|dende Texelaar Joost Bak ker. In de kopgroep werd hard gere den en onder impulsen van de herhaaldelijk aanvallende Jordy Vinke slonk dit elitegezelschap halverwege de race van zes tot drie man. Alleen (FotoH j Wobbe van den Kieboom en Marvin Bruul waren in staat Vinke te volgen. Als sterk sprinter zag Bruul het liefst dat ze met z'n drieën gezamenlijk de finish zouden bereiken, maar trainingsmaten Vinke en Van den Kie boom probeerden voortdurend weg te springen. Bruul kon de demarrages lange tijd beantwoorden, maar kon toch niet voorkomen dat Vinke ten slotte wegreed en weg bleef. De Texelaar kwam alleen over de eind streep en prolongeerde daarmee zijn titel. Bruul won de sprint om de tweede plaats. Van den Kieboom bezette als derde renner de laagste trede van het podium. Achter hen werd Sebastiaan Ran vierde, gevolgd door Frans Hopman en Harry Kingma. In de B-poule werd door vier renners hard gestreden om de kampioens titel. Benno Dros slaagde er lang in om uitlooppogingen van Jacco Vinke en Leon Westerlaken te verijdelen, maar tegen het eind van de wedstrijd lukte het deze twee toch om aan zijn aandacht te ontsnappen. In de eind sprint wist Vinke, een neef van Jordy, Westerlaken achter zich te houden. De derde plaats was voor Eddy van der Ploeg, de moe gestreden Benno Dros werd vierde. 35 miljoen vluchtelingen Vergeet ze niet Giro 999 'Kun u zo wei slapen?', doelt een zuster in verzorgingshuis De Gollards op de miniatuurspoorbaan die deels boven het bed van bewoner Henk de Jong loopt. 'Geen probleem, ik heb me er nog nooit aan bezeerd. Vroeger, toen ik de hele vliering in ge bruik had. was dat niet nodig, maar hier moet ik alle ruimte benutten.Wie kamer nummer zestien in het verzorgingshuis aan De Zes betreedt, kan niet om de modelspoorbaan heen. 24 meter spoorrails, stations, wissels, een eiland en een complete brug die Texel met het vasteland verbindt. 'Meneer De Jong? Die woont in ka mer zestien, maar je treft hem nu in kamer vijftien, want hij zit nu nog te ontbijten met zijn overbuurvrouw Jannie', wijst een medewerkster van De Gollards de weg naar de juiste af deling in het omvangrijke complex. 'Kom er maar even bijzitten hoor, want we zitten nog te eten', nodigt de 87-jarige Texelaar me uit. 'Is dat spoorlijntje van mij interessant ge noeg voor in de krant', denkt hij hardop 'Wie heeft je er trouwens over verteld? Eén van de zusters ze ker?' Het is een vraag die vaak wordt gesteld en ook nu zwijgt ik. Een jour nalist onthult immers nooit de naam van zijn tipgevers. 'Het is best de moeite waard hoor, dat zul je straks wel zien', zegt zi|n tafeldame. 'Jannie Rijk-Zijm is de naam. Ik woon hier en we eten altijd samen. Dat zit zo Henk was getrouwd met Annie Dernison.' '57 jaar', vult De Jong aan. 'De Der- nisons waren onze buren, dus die kende ik al Later kwamen we elkaar tegen in Sint Jan, waar Henks echt genote is overleden We kunnen het goed met elkaar vinden en trekken veel met elkaar op. Samen eten, maar we gaan ook wandelen en ik help Henk wel met z'n modelspoorbaan.' De Jong: 'Ze is mijn derde hand 'Als de laatste slok thee naar binnen is gegoten, staat De Jong op: 'Zullen we dan maar even kijken? Jannie, jij gaat toch wel even mee, want je laat me toch niet alleen met die kranten man zitten.' Bij het betreden van de tegenover liggende kamer blijkt de model spoorbaan dominant aanwezig Langs de wand slingeren meters lange rails zich naar het achterste deel van de gecombineerde zit- slaapkamer De spoorlijnen lopen maar even op die plek staan, dan sta je niet voor de benen.' Het tweetal is druk doende om een stuk rails, dat de verbinding vormt tussen het vasteland en het eiland op z'n plaats te brengen. Er wordt geen woord gewisseld, maar de gerouti neerde werkwijze bewijst dat ze dit klusje samen vaker hebben geklaard. De Jong blijkt gevoel voor techniek te hebben. 'Ik was vroeger machine bankwerker bij de Nederlandse Spoorwegen. Ik was veel op de spoorbaan aan het werk. We richtten de rails, repareerden bochten en sleutelden aan wissels. Dat was meestal nachtwerk. Maar de liefheb berij voor modeltreinen dateert al van eerder. Ik vind het gewoon leuk om hij: Oma, het spoor is verongelukt'.' Als de zeker anderhalve meter lange brug op z'n plaats zit, is de verbinding tussen het traject boven het een persoonsbed naar het wandmeubel gemaakt. Op de kast is ruimte vrijge maakt voor een groot ovaal traject, met rangeerterreinen, wissels en al. De ruimte binnen de baan is ingericht als eiland. 'Het is Texel, maar het is wel een beetje bijzonder ingericht', wijst hij op de kleine replica's van kotters, de vuurtoren, de boompjes en de huisjes Mevrouw Rijk-Zijm: 'Henk maakt er heel veel werk van. Moet je maar eens kijken naar al die paaltjes langs de rails, die om de paar centimter langs de spoorwegbaan staan De gaatjes hiervoor heeft hij er wel met z'n computer bezig', doelt ze op de PC die naast de model spoorbaan staat. 'Ik ben de laatste tijd regelmatig aan het internetten. Ik email bijvoorbeeld met mijn schoon zoon.' Mevrouw Rijk-Zijm. 'Hij doet het ook voor mij, want ik heb een dochter in Canada zitten. Dan is inter net maar wat makkeli|k.' Als de heer des huizes één van de knoppen indrukt, begint het miniatuurtreinstel te zoemen, sprin gen de lichten aan en komt de loco motief in beweging. Maar aan het eind van de brug gaat het mis. Het hele zaakje komt tot stilstand. Een nadere inspectie leert dat de piep kleine wielen naast de rails zijn be land. 'Hoe is dat nu mogelijk. Toen we Henk de Jong en Jannie Rijk-Zijm bij zelfs boven het bed van de bewoner, die er naar eigen zeggen overigens goed van kan slapen, "s Nachts rijdt de trein immers niet. Dat station dat je daar ziet, dat is Rotterdam Endaar ligt Lutjebroek Tegen mij: 'Ga jij de brug naar Texel, onderdeel van de omvangri/ke modelspoorbaan op kamer nummer zestien in verzorgingshuis De Gollards. ermee bezig te zijn. In mijn huis in Heerhugowaard had ik er de hele vlie ring vol mee liggen. Ik speelde er al tijd met mijn opazeggertje, die vond het prachtig. Als er weer eens een treintje van de baan vloog, dan riep allemaal zelf in geboord. Waar andere bewoners de hele dag mets doen, is Henk altijd bezig. De man heeft geen rust in z'n kont. Een boek is aan hem niet besteed. Als hij met aan z'n modelspoorbaan sleutelt, dan is hij de trein gisteren probeerden werkte die nog uitstekend.' Na enig gemorrel staan de wagons weer op hun plaats en vervolgen ze hun tocht. Voor korte tijd, want bij het bed loopt de boel opnieuw vast. 'Het is me een raadsel hoe dit kan. Verve lend, net nu de krantenman speciaal voor dit treintje naar me toe is geko men.' Hij vraagt zich af of de rails door de temperatuur in de nog frisse kamer krom zijn getrokken. De Jong rust niet eerder alvorens de trein perfect over de rails dendert. En dat lukt. Na verloop van tijd loopt het treintje Rotterdam binnen, met de wissel als eindpunt. 'Voor deze spoorlijn heb ik de onderdelen overal vandaan gescharreld. En ik heb nog wel eens contact met Ferdinand Halsema van Modelspoorclub Texel. Zolang ik het maar binnen mijn eigen kamer houdt geven ze me hier in De Gollards alle ruimte voor mijn hobby. De zusters vinden het prachtig. Laatst kwam er twee vrijwilligsters, die vonden het zó mooi. 'Eentje zei: Dat moet ik mijn buurvrouw vertellen Heeft die het soms weer aan u ver teld?' 'Z'n hobby is leuk, maar je moet met de hele dag binnen blijven zitten. We maken daarom elke dag wel een wandelingetje door die prachtige tuin hier. We zitten hier vanaf november, toen we vanuit Sint Jan de oversteek hebben gemaakt. Het bevalt ons prima.' Mevrouw Rijk-Zijm: 'We krij gen hier in het verzorgingshuis zóveel aandacht. En er wordt van alles georgamseeerd: een avondje toneel, de zanggroep, jeu de boules of een ander spelletje. En we bakken koek jes. Elke dag is hier wel wat anders te doen. En wie heeft er zo'n uitzicht', wijst ze op de bloeiende rozen in de tuin. 'Soms spelen er kinderen en die komen dan een praatje met ons ma ken. Daar geniet ik zó van. We zitten hier gewoon voor ons plezier.' De spreekster heeft zo haar creatieve talenten. Ze breit aan de lopende band babysokjes. 'Er is hier vraag genoeg naar. Er zijn hier zoveel zus ters die moeder worden. En ik teken wel eens', wijst ze op het door haar gemaakte decor van de spoorbaan. Heb je trouwens die mooie bloemen aan de muur gezien. Die schilderijen maakt Henk. Daar staat zijn ezel.' De Jong: 'Ach. dat kliederwerk van mij noem je toch geen schilderijen. Wat in mijn hoofd opkomt, kalk ik met een potloodje op papier en dat vul ik het in met waterverfMet zijn valse be scheidenheid kan de veteraan niet verdoezelen dat er op zijn oude dag nog heel wat talent aan de opper vlakte is gekomen. 'Ach, zolang je maar bezig bent. En wat let me. Ik voel me uitstekend en drink elke dag twee borreltjes. Eentje voor het eten LANGE A TERMIJN /\ge" 3f 5(1 Dinsdag 11 juli: Bt Zomeravondconcert met pu r( cello; NH kerk Oosterend; 20. ef Vrijdag 14 t/m/ zondag 16 ji Fietsdriedaagse; start vanaf 1i De Lindeboom. Zondag 16 juli: Duitstalig cabaret van Salto Fuhrmann met het progi uv 'Küstentour Sommer 2000'; 20.30 uur, 20.- Dinsdag 18 juli: Zomeravondconcert met orgj fluit en trompet; RK kerk Den 20.15 uur. Woensdag 19 t/m zondag Kermis in De Koog. Vrijdag 21 juli: Ringsteken in Oosterend; 19, Zaterdag 22 juli: Kwart-triatlon. Zondag 23 juli: Autocross nabij Oosterend. Cabaretier Robert Brouwer programma 'Schijtluis'; Klif 1: uur, 20,-. Dinsdag 25 juli: Zomeravondconcert van Lugrutta (gitaar); NH kerk schild; 20.15 uur. Donderdag 27 juli: Landbouwdag Den Hoorn. Zondag 30 juli: Cabaret-café; De Lindeboor uur. Ringsteken op De Krim; 15jJ Cabaretier Oscar Siegelaan programma 'De naaktslak';* 20.30 uur. ƒ20,-. Dinsdag 1 augustus: Zomeravondconcert met orj kerk Den Burg; 20.15 uur. Donderdag 3 augustus: Ringsteken in Den Hoorn; 191 Zondag 6 augustus: Cabaretier Jelle Kuiper metfc gramma 'Hulde'; Klif 12; 20, 20,-. Dinsdag 8 augustus: Zomeravondconcert met i sance-instrumenten, tromp spinet; RK kerk De Cocksdorp uur. Donderdag 10 augustus: Ringsteken in De Cocksdorp; u. Zaterdag 12 augustus: Hollands Festival in Den Burg Zondag 13 augustus: Autocross nabij Oosterend Horizontoer in De Koog. Cabaretier Jochem Myjer rre programma 'Gegabber'; Iff 20.30 uur, 20,-. Dinsdag 15 augustus: Zomeravondconcert met ten orgel; RK kerk Den Burg; 20.11 Woensdag 16 augustus: Ringsteken in Den Burg; 19.00 Zaterdag 19 augustus: Strender Pop; 13.00-21.00 muzieknis Oosterend. Zondag 20 augustus: Cabaretier Bert Hermelmk m programma 'Raar'; Klif 12; 203 ƒ20,-. Dinsdag 22 augustus: Zomeravondconcert met mes praan en orgel; NH kerk DenH 20.15 uur. Vrijdag 25 t/m zondag 27 augo Texel Sea and Street Festival Koog Zondag 27 augustus: Cabaret-café; De Lindeboom, uur. Maandag 28 en dinsdag 29 augustus: Het Groot Niet Te Vermijden mf' Unlimited'; Klif 12; 20 30 uur, Dinsdag 29 augustus: Zomeravondconcert met ma kwintet; NH kerk Den Burg; 20. September Zaterdag 2 september: Noordhollands kampioenscha' rijden. en één als slaapmutsje.' De trein komt weer in beweg' passeert Lutjebroek. 'Wat ft daar nu weer?', klinkt het also comotief in de bocht de vetfo kant uit rijdt. 'Jannie. hebjija wissel gezeten?' Tekst en foto: Gerard Timm'1

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4