'n historisch huis, daar gaan we voor' i ntellectueel en kunstzinnig ilent op OSG de Hogeberg SP-actiegroep wil van wad Nationale Wildernis maken Manifestatie in haven Oudeschild 1-1-2 .TEXELSE J COURANT" ans en Anneloes Visman kopen Sonnevanck Trainer bij Windsurfclub Zomerbingo voor senioren Demonstratie karate op strand Crossbaan Ringsteken Examens karate Willem Speelman - golfkampioen Shima derde op eigen toernooi DINSDAG 4 JULI 2000 huis met zóveel karakter, dat is het voor ons helemaal. We i dat het de allure krijgt die het verdient.Frans en Anneloes 3D staan te glimmen van trots voor huize Sonnevanck. vri/dag zijn ze officieel de trotse eigenaar van Texels meest roken villa. 'We gaan er gewoon lekker in wonen. Is veel andere Texelaars schrok milie Visman toen grootgrutter I Heijn na het overlijden van ter Vrijdag eigenaar werd van evanck. 'Wat zou er mee gaan jren? De eerste verhalen die straat gingen deden het ergste reden. Het zou zelfs worden ge- t.' Zover kwam het niet, maar er sel een storm van verontwaar- I op toen bekend werd dat de •eri jn Sonnevanck grotendeels zou m opgeofferd. AH liet, in over- et de gemeente, architect Jan een plan ontwikkelen waarbij eel als parkeerplaats in gebruik genomen. Links van •vanck bouwt aannemer Duin in jl van Sonnevanck een twee- ■één-kap woning. Achter in de orden twee vrijstaande huizen uivd. Met als resultaat dat van andgoed' van vele duizenden mte meter rond Sonnevanck een tuin van 730 meter overblijft. Vis man: 'Maar daar kunnen we prima mee leven. Er blijft voldoende voor ons over.' Liefhebber 'We zijn liefhebbers van oude pan den. Sonnevanck is een huis met al lure. Als dat te koop komt, zeiden we tegen elkaar, dan moeten we zorgen dat we erbij zijn. We wonen eigenlijk nog maar vier jaar in ons huis aan de Middelton Met plezier overigens. Het is er rustig en we hebben vrij uitzicht over De Mars. Ideaal, mets mis mee. Maar zo'n historisch pand als dit, daar gaan we voor. En aangezien Anneloes het ook prachtig vindt, heb ben we doorgezet. We hebben nog wat antiek. Dat komt hierin prachtig tot z'n recht.' De allure die de villa aan de buiten kant uitstraalt, is ook binnen terug te vinden De ornamenten aan het metershoge plafond in de ruime woonkamers ademen de sfeer van vroeger, evenals de lambrisering aan de wand van de in 1910 gebouwde villa. De bogen die in de voor-, ach ter- en zijgevels zijn verwerkt, keren terug in het interieur. Een imposante gang met marmeren platen op de vloer, waarvan alleen de laatste bar sten vertoont. 'Maar die repareren we wel', aldus Visman tijdens een rond leiding door het huis. Nieuw behangetje De nieuwe eigenaars houden het huis zoveel mogelijk in de huidige staat. 'De indeling verandert niet. Een likje verf en een nieuw behangetje is in onze ogen meestal afdoende. De keuken en deze wat verouderde bad kamer op de benedenverdieping gaan we natuurlijk wel een beetje moderniseren, maar die markante siertegeltjès laten we restaureren.' Een wat kleinere kamer aan de straat zijde, ooit de werkkamer van procu reur-generaal mr. Vrijdag, wordt inge richt als kantoor voor Visman. 'Als voorzitter van D66 en bestuurslid van de Doopsgezinde gemeente komt dat mooi van pas.' Anneloes en Frans Visman zijn sinds vrijdag de trotse bezitters van Sonnevanck. Op de eerste verdieping hebben de nieuwe eigenaars de beschikking over maar liefst zeven kamers. Voor elk van de drie dochters dus een ei gen kamer, ook al wonen die inmid dels aan de vastewal. 'Maar ze ko men nog wel regelmatig op Texel.' Rododendron De imposante rododendron achter de villa, éen van de troetelkinderen van meester Vrijdag, staat in de toekom stige tuin van Visman en blijft dus behouden. De rododendron links naast de woning, die deels op het perceel van de toekomstige buren staan, kan wellicht ook blijven staan. Wat er met de kleurige hortensia's gebeurt die groeien aan de zijde die grenst met de parkeerplaats van AH is niet duidelijk. Als afscheiding tus sen deze parkeerplaats en de tuin van de villa komt er geen schutting. 'Want dat past niet bij zo'n woning. De begroeiing zal laag worden ge houden, zodat de zijgevel goed zicht baar zal zijn.' Zodra bekend werd dat de familie Visman Sonnevanck had gekocht, (Foto Gerat) Timmermun) stroomden de gelukwensen binnen. 'Heel veel positieve reacties. En vra gen of mensen een kijkje in het huis mogen nemen.' De historische waarde van het pand blijkt andermaal bij het aanschouwen van de eerste steen, in het trapje bij de achteringang. De steen is op 8 oktober 1908 gelegd door Elisabeth Augusta Wagemaker. Het Texelse college van b en w besloot enkele weken geleden Sonnevanck op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten. Een officiële trainer van het Konink lijk Nederlandse Watersport Verbond brengt zondag op uitnodiging van Windsurfclub Texel leergierige surfers de kneepjes van het vak bij. Dat ge beurt vanaf 11.00 uur bij Dijkmans huizen. De lessen zijn gratis. Wie mee wil doen. moet tenminste de grond beginselen van het surfen onder de knie hebben. Planken, zeilen en kle ding zijn in beperkte mate voorradig. Aanmelden bij Marc van Rijssel- berghe, tel. 313 524. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt donderdag voor de derde keer dit seizoen een zomerbingo voor 55- plussers. Spelleider Dik Haker laat in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) om 14.00 uur de eerste ballen rollen. Deelname kost 6,25. De spe lers krijgen daarvoor tevens een kopje koffie en dingen mee naar mooie prijzen. De karate-afdelmg van budo- verenigmg Shima geeft samen met een grote groep karateka's van Funakoshi uit Alkmaar zondag een training annex show op het strand bij paal 9. De demonstratie begint om 11.15 uur en zal ongeveer een uur duren. jjg lomhof was erg blij met zijn VWO-diploma. (Foto March Heijnen) gaf toe dat zijn becijfering enigszins geflatteerd was, aangezien hij de zieke Gaby Beijert alvast maar tot de geslaagden had gerekend Naar zich zelf of de school toerekenen was in het geval van de 46 MAVO-examen- kandidatenniet nodig, want zij waren allemaal geslaagd. Gerard Bakker, voorzitter van de ouderraad, deed zijn felicitaties ver gezeld gaan van een cadeautje. Na dat de raad enkele jaren geleden al de fotocollectie 'Beugelbekkies' van Pieternel Geurtz had gekocht, had ze de tekendocente en fotografe ditmaal opdracht gegeven voor een repor tage over het onderwerp schoeisel en skates. Wethouder Daan Schilling sprak na mens het gemeentebestuur. Hij prees de goede resultaten van de leerlin gen, die volgens hem wel het resul taat móesten zijn van een uitstekende werksfeer op de school. 'De Hoge berg is een school om trots op te zijn en we zullen er dan ook alles aan doem om die in stand te houden.' De geslaagden gaf hij als advies mee zuinig op zichzelf te zijn: 'Want van jou is er maar éen.' Geen gasboringen, kokkelvisserij, havenuitbreidingen of andere groei van economische activiteit op het wad, dat is wat het MilieuAlarmteam van de Socialistische Partij (SP) voor ogen staat met het grootste natuurgebied van Europa. De Waddenzee moet worden uitgeroepen tot 'Nationale Wil dernis', zo staat te lezen in het Waddenmanifest, dat door vrijwel alle grote natuur- en milieuorganisaties en tal van prominenten is ondertekend. De campagne De Wadden... houden wat we hadden zal in aanwezigheid van kamerlid Remi Poppe (SP) zaterdag worden afgesloten in de haven van Oudeschild. inkeert OSG de Hogeberg niet ipr klingen met kunstzinnig talent. iek vrijdagavond tijdens de di- ■uitreiking in de Burgemeester minghal, waarbij de officiële ome werd opgeluisterd met zang en andere muzikale pre- les. Daarnaast was een heus VERVOLG VAN PAGINA 5 loorde vergunnmgvoorwaarden vangen en zijn daarom verwor- 'De geluidscontouren werden berekend over de hele dag- te als over één wedstrijd- te, met de zwaarste motoren *i deelnemersveld van 18 cross en 21 motoren. Gezien de aard ebaan verwachten wij met dat aantallen zullen worden over- den', aldus b en w. '.Er wordt redelijke geluidsniveau's vol- Handvat (leen de gemeente en de buurl uiers hebben met de milieu- hnmg een instrument in handen hee de MAB tot de orde kan en geroepen, ook de club zelf nu een handvat om crossers op verantwoordelijkheid te wijzen. erklaart voorzitter Henri van e9em 'Iedereen weet nu waar m toe is. Crossers zijn van na- een beetje vrijgevochten types el eens met stemverheffing pra- "ear nu kunnen we ze wijzen op Hels in de vergunning. Als le- J wil crossen en het maximaal "uren is die week al benut, kun- veer een stokje voor steken. De [zalzich aan de vergunning hou- te autocrossbaan wordt grond [an agrarische bestemming op- srd. De vereiste bestemmings- >ocedure is inmiddels gestart znkort is er een hoorzitting waar Webbenden hun grieven kun- 'oelichten. Gezien het in de l'nningkwestie bereikte akkoord •an Maldegem de hoorzitting vertrouwen tegemoet. schoolorkest actief. Dat gebeurde onder de bezielende leiding van muziekdocente Gea Dijkstra, die af gelopen voorjaar in de theaterweek een workshop op dat gebied had gegeven en daar nu een vervolg aan gaf. Niet helemaal tot onverdeeld genoegen, zo bleek later. 'Ik vond het niet leuk', vertelde een orkestlid. 'We moesten de afgelopen tijd veel oefe nen, ook 's avonds. Maar Gea had al ja gezegd, dus we konden niet meer terug.' Het weinig enthousiaste ge luid deed aan de prestaties van het gezelschap overigens weinig af. Ook van zich spreken deden Sarah Keijser en Lea van der Zee. die een gevoelig liedje zongen, waarbij ze zichzelf begeleidden op respectieve lijk piano en gitaar. Het was gecom poneerd door Keijser zelf, die het opdroeg aan medeleerlinge Gaby Beijert, die door ziekte een jaar ach terop raakte en daardoor nog geen eindexamen kon doen Brugklassers Roswita Commandeur en Lyanne Hooyschuur zongen even eens. De natuurlijke manier waarop ze dat deden en hun fragiele maar loepzuivere stemmen maakten veel indruk. Aanstekelijk was het ballet van een groepje tweedeklassers, die een eigen choreografie hadden ge maakt op een housemix van de ZZ Top-klassieker Gimme all your lovin Het meest aangrijpend was ongetwij feld het optreden van de 13-jarige Gor Katchykian uit Armeme, een getalenteerd pianist, die enkele klas sieke werken speelde. Hij deed dat op het oog onbewogen, maar zijn moeder, diemet een fototoestel door de zaal liep, had tranen in de ogen en omarmde de jongen nadien liefdevol. De aanwezigheid van het vluchtelingenduo stemde, zo tussen alle feestelijkheden door, tot serieus nadenken. Reden om te feesten was er overi gens volop, want de OSG telt ook de nodige intellectuele talenten. Honderdvijfenvijftig leerlingen moch ten hun VBO-, MAVO-, HAVO- of VWO-diploma in ontvangst nemen en zorgden met z'n allen voor een sla gingspercentage van 92,5. zo had Henk de Vries berekend. De rector DAAR RED JE LEVENS MEE Sarah Keijser (links) en Lea van der Zee staken medeleerlinge Gaby Beijert een hart on der de riem. (Foto Joop Rornmvts) Bij de tweede wedstrijd in de compe titie ringsteken, die zondagavond in Oudeschild werd gehouden, werd gemiddeld een hoog tempo gereden en was de spanning groot. De aan spanningen van Marieke Bakker en Frits Witte hadden zelfs en barrage nodig voor de tweede en derde plaats. De steekster gaven elkaar mets toe en behaalden beiden het maximum aantal punten. Omdat de tijd toen de doorslag moest geven, eindigde Marieke Bakker met Leonie Moor uiteindelijk als tweede (met 9.72 seconden) ten koste van Frits Witte en Elles Bousma (10.06). Eer ste werd het duo Lisanne de Leeuw/ Maroes Albers met zestien punten. Christa Klever uit Munster stak in de toeristenronde all drie de ringen en kwam daarmee in aanmerking voor de prijs van Hotel Rebecca. De volgende wedstrijd wordt verre den op vrijdag 21 juli in Oosterend Twee examinatoren uit Alkmaar na men vrijdag examens af van de ka- rate-afdeling van budoveremging Shima. Een kandidaat werd afgewe zen, de overigen moesten een ste vige serie technieken afwerken. Als eerste werden de verschillende stan den, weringen, stoten, trap- technieken afzonderlijk getoetst, ge volgd door de vormoefenmgen Hierbij is het de bedoeling dat vol gens een vast patroon tegen meer dere (denkbeeldige) aanvallers wordt verdedigd. Tot slot waren de oefenin gen met partners aan de beurt, waar bij ook aanvallen met wapens moes ten worden afgeweerd. Geslaagden 3de kyu (bruine band): Ramon Noorlander; 5de kyu (groene band): Rick Di|ker en Thijs Keijzer; 6de kyu (oranje band): Rutger Ooster huis en Eduard Terpstra: 7de kyu (gele band): Ellen van Andel, Jasper de Boer, Shabab Gazwim, Bas Gerritsen, Axel Gommans. Valentino Katirzis, Martijn Mosk, Tony Mozes. Mark Oosterhuis, Tirsa Venneman, Bo de Wit. De campagne is op 24 juni van start gegaan op de Grote Markt te Gronin gen, waar een groot aantal zeilen is neergezet waarop de ondertekenaars van het Waddenmanifest een per soonlijke, aan de regering gerichte boodschap konden schrijven. De zei len zijn inmiddels onderweg op een reis langs de noordelijke havensteden op het vasteland, waar passagiers van en naar de veerboten hun bericht kwijt kunnen. Van 3 tot en met 8 juli gaan de zeilen de waddeneilanden langs, waar bewoners en vakantie gangers hun mening op de doeken kunnen schrijven. De zeilen worden vervoerd op een speciaal voor de campagne gecharterd historisch schip, dat tevens podium is voor zo wel voor- als tegenstanders van eco nomische exploitatie van de Wad denzee. Iedere dag wordt een eiland aangedaan. De balans van de cam pagne wordt opgemaakt tijdens een slotmanifestatie die zaterdag vanaf 15.30 uur op de haven van Oude schild wordt gehouden, met onder anderen een optreden van Liesbeth List. In het najaar zullen de zeilen op het Binnenhof worden neergezet om de Haagse politici van de noodzaak van een 'waddenwildernis' te overtui gen. Afzien van economische exploitatie betekent volgens de opstellers van het manifest dat er op de wadden geen plaats is voor kokkelvisserij, gasboringen en verdere haven- uitbreidmgen. Campagnecoördinator Harry Voss: 'Al deze activiteiten be dreigen het ecosysteem van de Wad denzee en leveren slechts een mi nieme bijdrage aan de nationale welvaart. Als we pakweg vijf jaar af zien van een opbrengst van één gul den en twee centen per week per Nederlander, kunnen we houden wat we hadden. Naast respect voor de wadden en voor de mensen die na ons willen genieten van dit unieke gebied, kunnen we dan met een ge rust hart aan anderen vragen hun tro pische regenwouden, koraalriffen, moerasgebieden en mangrove- bossen te behouden Als we de wad den wingewest laten blijven, wordt onze houding ten opzichte van veel armere landen schijnheilig.' Volgens Voss hoeven natuurbeschermings organisaties niet meer in de verdedi ging tegen economische plannen voor het wad indien dat eenmaal de status van 'Nationale Wildernis' heeft gekregen. Het manifest, dat de komende tijd op de waddeneilanden wordt verspreid, wordt onderschreven door onder meer Greenpeace, de Wadden vereniging, Natuur en Milieu, Milieu defensie en de stichting Noordzee. Verder hebben onder anderen voor zitter van de Friese Elf Steden Henk Kroes, schrijver Karei Glastra van Loon en de Texelse wadden onderzoeker Theunis Piersma het document ondertekend. Met slechts 77 slagen voor achttien holes werd Willem Speelman zondag clubkampioen van de Texelse golf club. Dit gebeurde tijdens de belang rijkste wedstrijd van het seizoen, de clubkampioenschappen strokeplay. waarbij alle slagen worden geteld en geen handicapverrekening plaats vindt. Titelverdediger Jaap Duin werd tweede met 81 slagen, derde werd Jan van Wijk met 83. Met soms maar een verschil van éen slag werd ook door de acht deelne mende dames fel gestreden om de wisselbeker. Els Postma bleek met 101 slagen de beste en eindigde voor Reina Speelman, die 104 slagen no dig had. Titelverdediger Margreet de Graaff en Elly Boorsma deelden met 105 slagen de derde plaats. Neary's werden geslagen door Bob Hoogenraad en Margreet de Graaff, de longest drives waren voor Jaap Duin en Erna Dam. Omdat vorig jaar het toernooi in Andijk werd gewonnen, was budoveremging Shima dit jaar aan de beurt een judotoernooi te organise ren. Daarvoor werden vijf ploegen van twee verenigingen uitgenodigd; in totaal sloegen ongeveer 130 deel nemers dit weekend hun tenten op op het terrein van zwembad Molenkoog. De zaterdag werd voor een groot deel besteed aan weder zijdse kennismaking en aan wedstrijdtraining. Zondag begon om 12.00 uur het toernooi in Ons Genoe gen, waarbij de deelnemers in negen poules waren verdeeld, om een zo goed mogelijke verdeling te krijgen naar lengte, gewicht en kleur band. Per poule werd een eerste, een tweede en een derde prijs toegekend en de vereniging met de meeste prij zen werd winnaar van het toernooi. Door het inbouwen van een handi cap, werd niet automatisch de groot ste vereniging winnaar. Shima be haalde drie eerste plaatsen, vijf tweede en een derde en eindigde daarmee op een derde plaats in het overal-klassement. Eerste en winnaar van het toernooi werd Asoma uit Andijk, tweede Eric Bos uit Enkhuizen. Judoka's Boy Hin en Peter Zijm streden fanatiek om de derde plaats. Hin v IFoto Mmch Hetpien)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5