2 Souffleuse eindelijk voor het voetlic AÊÈèt Corrie Timmer: 'broodschilder' met diepgang 'Technieken worden steeds belangrijker' Agenda teso .TEXELSE COURANT" Ricciotti-ensemble in hartje Den Burg Radio Texel 1Q6.1 Popmuziek op muziekschool Bekende zangeres bij manifestatie Pianoconcert van Arnaud Rosdorff oud Papier Weekenddienst Texelse artsen de Duinpan Drankrijders rijbewijs kwijt Kinderkermi VRIJDAG 7 JULI 2000 Koeien, één van de werken van de hand van Come Timmer. (Foto Gerard Timmerman) De schapen van Kees en Marco Vlaming, de koeien van Piet Prins, Zevenhuizen en huisjes in De Waal. Het vereeuwigen ervan beschouwt eilandschilderes Corrie Timmer, die deze maand exposeert in ontmoetingscentrum Burgwal 37, als 'gewoon werk'. Maar wie de hogere ambities van de autodidact uit polder Het Noorden wil leren kennen, dient zich te verdiepen in ander werk van haar hand. Want ze beheerst vele vaardigheden, van het maken van gedichten en colla ges tot het vervaardigen van een abstract 'inlevingsschilderij'. Vooral het abstracte werk beschouwt Corrie Timmer (51als een uitdaging. 'Iemand die iets vervelends had mee gemaakt vroeg me eens of ik haar gedachten op het doek wilde uitbeel den, om een trauma te verwerken. Ik heb toen vier avonden met die per soon gepraat. Vervolgens liet ik haar verhaal een tijdje op me inwerken, totdat ik eraan toe was om het uit te werken. Dan ga ik eerst thuis allerlei onnodige klusjes doen. Op zulke da gen pak ik 's middags om een uur of vier de kwast en schilder aan één Als onderdeel van de zomertour doet het bekende Ricciotti-ensemble maandag 17 juli ook Texel aan. 's Morgens om 11.30 uur vindt een op treden plaats voor en bij de zeehon den in ÉcoMare. 's avonds om 20.00 uur wordt geconcerteerd op de Groeneplaats. Mocht het dan onver hoopt regenen, wordt het concert gegeven in de NH kerk. Een optreden van het Ricciotti-en semble is anders dan van andere or kesten. De groep streeft ernaar het publiek niet alleen als toehoorder maar ook als deelnemer bij de muziek te betrekken. Met de 'Switi Sranan'- zomertour neemt het ensemble het publiek mee op ontdekkingsreis naar Suriname. Een deel van de muziek is speciaal voor deze tour geschreven, voor een deel door componisten met een Surinaamse achtergrond Maar ook staan er werken van Beethoven, Sjostakovitsj en Jurriaan Andriessen op het repertoire. Radio Texel is te beluisteren op 106 1 FM via de kabel (98.5). of via De Lichtboei (100.4). De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tussen 11.30 en 13 30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 14.00 u Ministry of sound (muziek) 16 00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma). Vandaag: Pietelepote bij de brandweer (herhaling) 18.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de NH kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00 u Natuurwijzer 13 00u. Nieuwtjes en achtergronden 14.00 u Goud van Noud (Nederlands talig) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u Time travelling (muziek) 21 00 u Proefproject (muziek) 22.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. DG kerk Den Burg 19 00 u. Geref kerk Den Burg Maandag: 18 00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag, herhaling van het programma van maandag 26 juni, opgenomen in de serre van De Lindeboom. |v1et als gas ten Jenny Ellen en Charlotte Lorier. mo nologen. dialogen en liedjes en het ver volg van het feuilleton ..Marjan en Marjan". Waarover komt buurvrouw Joke zich beklagen? aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het ge meentehuis) aansluitend Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen verhalen (Westfries) 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18 00u. Country time (muziek) 19 00 u Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u Radio Noordholland stuk door. Dan moet ik ongestoord mijn gang kunnen gaan.' Het is deels aan dit soort opdracht gevers te danken dat het schilders talent in Timmer naar boven is geko men. 'De Texelaars benaderen mij met de meest uiteenlopende verzoe ken. Bijvoorbeeld een loonwerker die vroeg of ik z'n machines wilde uit beelden. Daardoor ben ik bijvoor beeld motorfietsen gaan schilderen. Toen mijn broer Piet (Prins, red.) de koeien aan de kant deed, heb ik me een tijdje op zijn dieren uitgeleefd. Zo heb ik ook een tijdje schapen geschil derd.' De NCRV vroeg haar enkele jaren geleden een schilderij te maken voor de omslag van de Paaseditie, waar voor de omroep gewoonlijk alleen talent van de kunstacademie vraagt. Voor de Elisabethbode schilderde ze de Pinksteropdracht. 'Schilderen is voor mij een manier om mijn gevoe lens te uiten. Ik hou ervan om een beetje weg te dromen, om op reis te gaan Als dat door praktische belem meringen met kan, bijvoorbeeld om dat we het druk hebben in het bollen- bedrijf, is het mooi als ik naar het penseel kan grijpen.' De getalenteerde, maar bescheiden Texelse beschouwt zichzelf als een broodschilder. 'Met het geld kan ik bijvoorbeeld de reis naar mijn in Ame rika wonende dochter Margriet beta len.' Haar werk is ook te zien en te koop in het kunstmjverheidswinkeltje in de Strender Peperstraat- Momen teel werkt ze aan een geschilderd portret van Oosterend, een boekje dat in 2003 zal verschijnen ter gele genheid van de tiende 'Oosterend Present'. Unknown, dip Co, Spaghetti en Hobgoblin zijn de namen van vier Texelse popgroepen die woensdag 12 juli een concert geven in jongeren centrum Time Out in Den Burg. De vier bands hebben het afgelopen jaar op de muziekschool de richting pop muziek gevolgd. Hun repertoire loopt uiteen van Metallica tot Doe Maar en van Lit tot Blink 182. Het minifestival begint om 20.00 uur en is gratis te bezoeken Zangeres Linda Wagemakers ver zorgt een optreden bij de Wadden manifestatie die zaterdag in de haven van Oudeschild wordt gehouden. Wagemakers is bekend van het Eurovisie Songfestival en de musical Miss Saigon en maakt deel uit van een uitgebreid programma waarin ook wordt opgetreden door De 4- tuoze Matrozen en De Lachende Zon. Het programma begint om-15.00 uur. Pianist Arnaud Rosdorff verzorgt dinsdag in de NH kerk van Oosterend het derde zomeravondconcertDe or ganisatoren van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken spreken zelf van een hoogtepunt in de serie, ondanks dat de eerder aan gekondigde cellist James McLaren verhinderd bleek Het concert begint om 20.15 uur en is gratis te bezoe ken. Aan het eind wordt een collecte gehouden om de kosten te bestrij den. Rosdorff (1968) kreeg pianoles van Daniel van Zweden en Gerard Hen- geveld. In 1987, op een moment dat hij al diverse jeugdconcoursen had gewonnen, werd hij toegelaten tot het Sweelinck Conservatorium te Am sterdam, waar hij studeerde bij Jan Wijn en Danielle Dechenne. In 1995 behaalde hij aan het conservatorium te Tilburg het diploma Uitvoerend Musicus bij de Roemeense pianist en componist Alexander Hrisanide. Rosdorff treedt geregeld op als solist en in kamermuziekgezelschappen. Daarnaast is hij koordirigent en pianodocent in Uithoorn. In de Oosterender kerk zal hij werken van Beethoven Sonate Pathetique Debussy, Schumann en Chopin ten gehore brengen. In verband met vakanties en zomer kampen haalt Scouting Texel tot half september geen oud papier op. Pa pier kan wel worden ingeleverd bij de containers bij het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van den Bent/F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234. Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17 00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17 00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Als kind snuffelde Jbrgen Rooker al graag in kookboeken, experi menteerde hij met recepten en be reidde hij met feestdagen exclu sieve gerechten voor het hele gezin. Toch koos hij na het beha len van zijn MAVO-diploma aan vankelijk voor een opleiding aan de MTS in Emmen, waar hij sinds zijn zevende jaar woonde (hij werd geboren in Dordrecht). Dat bleek met zo'n gelukkige keuze, waarna hij alsnog besloot een tweejarige kokscursus te volgen. Hij slaagde en meldde zich bij de Stichting Vakopleiding Horeca, om daar te horen te krijgen dat hij eigenlijk al te oud was om nog eens vijf jaar naar school te gaan. 'Daarna belandde ik in de dieren tuin. Als frietbakker. Ik heb maar een weekend gedaan. Toen zag ik in de krant een advertentie van restaurant De Taveerne in De Koog. Ik heb gebeld en twee da gen later kon ik aan de slag. Het was een gok, maar het is nu drie jaar geleden en ik heb het hier nog steeds prima naar mijn zin. Ik kende het eiland helemaal niet. Wél komen voorouders van mij hier vandaan, een familie Koop man. En mijn achternaam heeft waarschijnlijk ook een Texelse achtergrond. Rooker schijnt af komstig te zijn van paling roker.' In De Taveerne werkt Rooker, die maandag 25 wordt, voornamelijk in de keuken. Zijn naaste collega is André Schoo, de chef-kok, die bovendien één van de drie eigena ren is, samen met Dirk Koning en Dirk Rozeboom. Dit duo startte het bedrijf in 1979. Dat was toen nog een stuk kleiner. Vijftien jaar gele den werd ook de bovenverdieping in gebruik genomen en sindsdien werden in het pand aan de Dorps straat in feite twee zaken gerund Om economische redenen werd vorig jaar een inpandige trap ge bouwd, waardoor tegenwoordig sprake is van éen groot restaurant, met in totaal honderdtwintig stoe len Naast Rooker telt De Taveerne nóg een vaste kracht, plus vijf me dewerkers die in de weekends en vakanties bijspringen. De geboden kwaliteit is 'een stukje beter dan gemiddeld', vinden Rozeboom en Rooker. Dat betreft zowel het niveau van de bediening - 'je wordt hier echt als gast gehol pen' - als het eten. 'We gebruiken altijd verse groenten. Bovendien hebben we een steeds wisselende specialiteitenkaart, die wordt aan- gepast aan het seizoen. Zo heb ben we in het voorjaar altijd asper ges en in het najaar wild. Binnen kort serveren we ook weer mossels.' Een verschil met veel restaurants in De Koog is ook dat De Taveerne gedurende het hele jaar open is. 'In de winter is het soms zelfs druk ker dan in de zomer. We hebben veel Texelaars en mensen met een tweede huis onder onze gasten. Het herhalingsbezoek is groot. Dat komt toch door het goede eten. En ook de huiselijke sfeer vinden veel mensen erg prettig.' Hoewel het in de horeca heel ge bruikelijk is om na een paar jaar een nieuwe werkkring te zoeken, heeft Rooker absoluut geen plan nen in die richting, 'Ik leer nog elke dag. Ook de technieken. Die wor- Jörgen Rooker, kok van De Taveerne: 'Het was een gok, maar ik heb het hier nog steeds prima naar mijn zin.' Foto Joop Ftom/rotsi den door de nieuwe hygiënecode steeds belangrijker Je moet te genwoordig precies weten onder welke temperatuur producten zijn binnengebracht, hoe ze bewaard worden en op welke manier je iets moet terugkoelen als het na ge bruik over is. Ik heb met André af gesproken dat ik in ieder geval nog tot volgend jaar blijf. Maar wat mij betreft blijf ik ook daarna nog twee jaar.' Het gerecht waarvan hij voor deze rubriek het geheim prijs geeft - gamba's in Can-Cansaus - is zeer geliefd onder de clientèle van De Taveerne. 'Het gaat al lang mee. Sommige vaste gasten nemen dit gerecht altijd. Het is wel eens van de kaart gehaald, maar dan vroe gen mensen toch altijd weer: heb /e die Can-Cansaus nog? Gelukkig is de keuken dan flexibel genoeg om het toch te bereiden.' Gamba's in Can-Cansaus (voor één persoon Voor de saus. halve ui, fijn gesnipperd boter 1 eetlepel tomatenpuree 2 eetlepels ketchup 1 teentje knoflook peper en zout vleesbouillon (eventueel van blokje of poeder) zoete chilipoeder witte basterdsuiker 6 gamba's of andere garnalen- soorten, marineren in: 1 theelepel sojasaus I eetlepel olijfolie I teentje knoflook 1 theelepel blanke azijn peper en zout garneren met: kwart citroenschil (zonder wit) 1 takje dille Maak de Can-Cansaus door boter in een pan te smelten en de ui lichtjes aan te fruiten. Voeg de to matenpuree toe en ontzuur deze enkele minuten. Voeg vervolgens ketchup, sambal, knoflook, peper, zout, chilipoeder en vleesbouillon toe. De bouillon zorgt voor een vollere smaak. Mocht deze te pi kant zijn, dan kan dat worden af gezwakt met een beetje witte basterdsuiker. Maak de Can-Canmarinade door de sojasaus, olijfolie, knoflook, peper en zout samen in een bakje te doen. Leg de garnalen enkele minuten inde marinade. Frituur ze vervolgens één a twee minuten in olie van 170 graden Celsius, totdat ze mooi van kleur zijn. Laat ze uit lekken en giet de Can-Cansaus eroverheen. De kwart citroenschil voor de gar nering moet in kleine reepjes wor den gesneden en geblancheerd in kokend water. Gebruik niet het wit van de schil, aangezien die het bit ter maakt. Leg ten slotte nog een klein takje dille aan de rand. Serveren met stokbrood en kruidenboter. Vrijdag 7 juli Jongeren tussen 11 en 14 jaar kunnen vanaf 17.00 uur in dorps huis d'Ouwe Ulo in Den Burg voor 35,- de Texelse Jongeren Vakan- tiekaart kopen, die recht geeft op deelname aan vier avontuurlijke en sportieve activiteiten. Wie om 17.00 uur binnen is, is verzekerd van een kaart. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. Om 20.00 uur begint in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een uit voering jazzdans van leerlingen van Klarina Combe. Toegang gra tis, na afloop inzameling ter bestrij ding van de kosten. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14 30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Zaterdag 8 juli Tussen 12.00 en 19.00 uur wordt op het terrein van zwembad Molenkoog een groots feest ge houden. Alle gebruikers van het terrein geven demonstraties en er zijn veel activiteiten in en rond het bad. Verschillende Texelse bands treden op en er wordt een playbackshow gehouden. Het feest is toegankelijk op vertoon van een abonnement of een regu lier toegangskaartje van 2,50. Op de Groeneplaats in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur een kmderkermis gehouden. Vanaf 15.30 uur is op de haven van Oudeschild de slotmanifestatie van een nationale campagne te gen economische activiteiten op het wad, met o.a. muziek en een toespraak van Kamerlid Remi Poppe (SP). Voor- en tegenstan ders van een 'Nationale Wildernis' kunnen het woord voeren. De Amsterdamse zanger Robert Leroy verzorgt vanaf 22.00 uur een optreden in café De Zwaan in Den Burg. De toegang is gratis. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Zondag 9 juli Surfers die ten minste de grondbe ginselen onder de knie hebben, kunnen vanaf 11.00 uur bij Dijk manshuizen les krijgen van een officiële trainer van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Deelname is gratis. Aanmelden bij Marc van Rijsselberghe, tel. 313524 Om 1115 uur begint op het strand bij Paal 9 een karatetrainmg annex -show van de Texelse budo- veremging Shima, samen met een groep karateka's van Funakoshi uit Alkmaar. Inwoners en oud-inwoners van Den Hoorn, 't Horntje en Wijk H barbecuen vanaf 16.00 uur samen op het erf van Arie Lap aan het Klif. Bonnen voor deelname zijn ver krijgbaar in de supermarkt van Goënga. Na de barbecue is er het traditionele 'Strijden om de man en de vrouw'. In de Worsteltent aan de Smitsweg begint op 15.00 uur een optreden van John Cameron and The Websters. Het repertoire van de groep uit Almere omvat country-, rock- en popsongs uit de Britse, Ierse en Amerikaans folktraditie. In Klif 12 in Den Hoorn treedt het duo Arie en Silvester op met het programma 'Kloten'. Aanvang 20.30 uur, toegang 22,50. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Maandag 10 juli Om 19.00 uur start op de wielerbaan in Den Burg een skeelertocht over het eiland. Ge oefende rijders maken een rit van anderhalf uur, 'gewone' gevor derden rijden één uur. Om 19.30 uur begint in de kerk van De Waal een optreden van fanfare korps KTF. Vooraf maken drum band en majorettes een rondgang door het dorp. Bij het Strender Thuus in Ooster end begint om 19.30 uur een zomeravondconcert van fanfare korps Excelsior. In de kantine van manege j burg begint om 19.30 urn bridgedrive, georganiseerd bridgeclub Groot Slem. 0 schrijving start om 19.15 u kost ƒ10,- per paar. Voor me formatie: tel. 312252. In de serre van de Twaalf B: kunnen Texelaar en toerist 20.00 uur vrijblijvend mee aan een avond van de set vereniging. Ti In d'Ouwe Ulo begint om 20.0 n een klaverjasdrive voor iede In de NH kerk van De Koog b om 20.00 uur een dia-avond Texel door H. Kievits Toe ƒ2.50. lil In Cinema Texel draait Mt Impossible (aanvang 14.30, en 21.45 uur), Teigetjes film (I uur) en Three to tango (19.0 21.30 uur). Dinsdag 11 jufi Op de wielerbaan in Den Bun gmt om 19.00 uur een crits voor wielrenners van 15 ja; ouder. Gastrenners die willem doen betalen ƒ5,-. In het gemeentehuis begin; 19.30 uur de maandelijkse vj dering van de gemeenteraad In de NH kerk van Oosterend gint om 20.15 uur zomeravondconcert dat word; zorgd door Arnaud Ros (piano). Cellist James McLare ondanks eerdere berichten medewerking verlenen. Naa' wordt een inzameling gefiD. ter bestrijding van de kosten In Cinema Texel draait Mt Impossible (aanvang 14.30, en 21.45 uur), Teigetjes film (1 uur) en Three to tango (19.0 21.30 uur). Veerdienst Teso onderhoudt! dag van 8.35 tot 15.05 halfuursdiensten. Zondag tussen 16.35 en 20.05 mei boten gevaren. Automobi moeten zaterdag in Den H tussen 10.00 en 15 00 uurj ning houden met een h wachttijd. ii Twee automobilisten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag hun rijbewijs moeten inleveren, nadat was gebleken dat ze teveel hadden ge dronken. Dat overkwam een 31 -jarige man uit Den Helder bij een controle op de Postweg. Op het politiebureau weigerde de man medewerking aan de blaastest. Een 28-jarige man uit het Duitse Sulzbach werd in de Dorpsstraat in De Koog gecontro leerd. Hij blies 865 ug/l en kreeg di rect te horen dat hij voorlopig met meer achter het stuur mag plaats nemen. Op de Groeneplaats in De wordt zaterdag van 10.00 to uur een kinderkermis gehouo initiatief van Frans Pieterse onder andere een draaimot zweef en een springkussen zijn er schapen en andere bo dieren, pony's en is er ander De spelers moesten haar goed kunnen verstaan, maar het publiek mocht haar nooit horen. Souffleuse Dien Plaatsman vervuldg geen ge makkelijke rol bij toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal. Omdat ze 25 jaar in 'dat hok onder het to neel' heeft gezeten speldde Henk Tjepkema haar woensdag het zil veren insigne van de Nederlandse Vereniging voor Amateurtoneel NCA op de revers. 'Sommige toneelspelers - ik zal geen namen noemen - maakten er wel eens een potje van. Ze sloegen mid den in het stuk zomaar een pagina over. Zie dan maar eens uit te vinden waar ze weer invielen. Als souffleuse moet je daarom het hele tekstboekje uit je hoofd kennen. Want je bent toch houvast voor de acteurs. De tekst die je voorleest moet nét iets voorlopen op het spel, want anders dan raken ze de kluts kwijt.' Plaatsman sprak al die jaren de tekst, zacht en duidelijk, voor in de mond. Maar haar taak be perkte zich niet tot fluisteren alleen. Als verlengstuk van de regisseur ge baarde ze wanneer een toneelspeler het toneel op moest, of wanneer deze moest verdwijnen. 'Ze letten continu op me, maar ze mochten nooit naar me kijken.' In huize Plaatsman in De Cocksdorp werden woensdag heel wat herinne ringen opgehaald. 'Ik heb in mijn jeugd ook zelf toneel gespeeld. Toen ik in De Waal informeerde of ze ie mand nodig hadden, bleken ze zon der souffleur te zitten. Het leek me wel leuk, maar er komt meer voor kij ken dan ik dacht. De spelers moeten je goed kunnen verstaan, maar het publiek mag je met horen. Het was nog in de tijd dat de toneelstukken werden gespeeld in het oude huis, waar nu het Agraris Wagenmuseum is gevestij was er zó krap, we kropen op onder het podium en de ka lagen in een hoek. Het waren avonden. Soms was het wel eens een: dat hok. Als de toneelspelers de coulissen lol trapten met waarom ze zo'n pret had moest serieus blijven. Maai pauzes haalde ik de schade» in. En na afloop lekker een Goede herinneringen bewaart het stuk 'Het is maar tijdelijk' een dominee en een pastoori tegenspelers zijn. 'Kees Zi speelde de pastoor. Wat er to allemaal gebeurde... Maart muisstil in de zaal. Zó mooi, if zat op het puntje van de stoS .ie Terwijl Henk Tjepkema oud-souffleuze Dien Plaatsman hot zilveren Insigne opspelt, overhandigt Hettie Beijert-Bakker haai konde. ifmM*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2