T «"Tri .TEXELSE J courant- Qcslaagd Auto in brand tijdens proefrit i 'Trefpuntborden' bij strandslagen Gemeenteraad angs de weg 'Noodhulp is geen ontwikkelingshulp' Veel geschreeuw en weinig wol Wonen Jaap Dros in Schaduwraad Motorongeval Trialweekend groot succes Van der Zwaag wint sportvissen Oneffenheden in fietspad geplaveid in uitvoering atblüvën! V TEXELS ka - er vrijdag 7 JULI 2000 ■jarige Corine van Noort uit u urg is aan de Hogeschool geslaagd voor de hogere 5e4sopleiding Verpleegkunde. Zij ■n baan gekregen bij het Rode iekenhuis in Beverwijk, waar *2 ptember in dienst treedt. Ier- OOiï jange Emile Keyser uit Den aan de Hogeschool Akmaar gd voor de opleiding Bedrijfs- nie. In augustus begint hij aan kK c Universiteit in Amsterdam rvolgstudie 33; rti la Trouerbach (21) uit Den is aan de Hanze Hogeschool ingen geslaagd voor de oplei- EAO Communicatie. weiaar Hans Geus (20) is aan jgeschool Alkmaar geslaagd Bldiploma Bedrijfskundige In- :ica. Aan de Vrije Universiteit in dam begint hij na de zomer «eejarige opleiding Bedrijfs- mie. Ondanks een negatief advies van de Dienst Gemeentewerken heeft het college besloten om op diverse plaatsen, zoals de strandslagen, 'trefpuntborden' voor hulpverle ningsdiensten te plaatsen. Op dit bord zijn de symbolen vermeld voor brandweer, ambulance en eventueel ook de KNRM met de naam van de plek waar het bord staat. De bedoeling is dat in geval van een ongeluk de hulpverleningsdiensten bij dit bord bijeen komen om de hulp te coördineren. De meldkamer Noordholland-Noord die bij alarm in actie komt, verwacht dat met deze voorziening de snelheid en de kwali teit van de hulpverlening is gebaat. Van die kant is de gemeente dan ook gevraagd een standpunt in te nemen over de borden. Dat standpunt is dus positief. Op Texel zijn negen plekken waar een trefpuntbord geplaatst zou kunnen worden. De kosten bedragen 385,- per bord dus totaal 3.464,-. Daarmee is in de gemeentebegroting geen rekening gehouden, dus komt het geld uit de post 'onvoorzien'. Tot dusver gaat er niets mis bij het verlenen van hulp op het strand en ander moeili|k beri|dbaar terrein De De gemeenteraad komt dinsdag om 19.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg bijeen voor de maandelijkse vergadering. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: Opening en mededelingen. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst de dato 14 juni 2000. Kinderopvang. Dertiende wijziging Arbeidsvoor waardenregeling Texel. Partiele herziening van diverse be stemmingsplannen op onderge schikte onderwerpen. Voorbereidingsbesluit. Investeringssubsidies. Erfpacht slachtplaats De Vang. Wijziging legesverordening. Post onvoorziene uitgaven. Ingekomen stukken en mededelin gen. Rondvraag. Sluiting. itROC in Den Helder is de 19- Lisette Prins geslaagd voor ploma Sociaal Pedagogisch Ze verhuist nu naar Alkmaar IPABO te volgen om zo haar oegdheid voor de (internatio- asisschool te verwerven. Christine Veeger (21uit Den Burg is aan de Hogeschool Alkmaar ge slaagd voor de hogere beroeps opleiding Verpleegkunde. bemanning van de wippertruck van de KNRM werkt prima samen met de Ambulancedienst Texel, mede door dat alle betrokkenen de situatie op Texel goed kennen. De trefpunt borden zijn dan ook vooral nuttig als assistentie van het vasteland in actie komt, wat steeds vaker gebeurt Gemeentewerken twijfelt aan het nut van de gemarkeerde trefpunten. 'Weer een bord erbij in een gebied waar vaak al een veelheid ean borden staat. Een bord moet altijd aanwezig zijn en er moet voldoende ruimte bij zijn om een goede opvang te garan deren. In verband met vandalisme of grote drukte op het strand is dat niet te verwezenlijken' Gemeentewerken vindt dat de huidige communicatie middelen voldoende zijn voor een goede opvang van hulpverlenings voertuigen. College wijst aanvragen af Het college wil geen financiële steun geven aan acties voor nood hulp aan Kosovaarse vluchtelingen en behoeftigen in Roemenië. Argu ment is dat de gemeente alleen bijdraagt aan locale projecten voor ontwikkelingshulp en daar valt noodhulp niet onder. De Stichting Hoop voor Albanië Texel had om een bijdrage ge vraagd voor goederenpakketten voor vluchtelingen uit Kosovo en de organisatie Texel Helpt wilde een bijdrage in de vervoerskosten van reeds bijeen gebrachte spullen voor Roemenië. Het college twijfelt er niet aan dat het hier om goede doelen gaat, maar vindt dat het hier noodhulp betreft, dus geen ontwikkelingshulp. Daarom kan niet worden geput uit het ge meentelijke Stimuleringsfonds Ont wikkelingshulp (Ontwikkelingshulp is gericht op het stimuleren van ontwik kelingen waardoor de ontvangende partij in staat wordt gesteld zichzelf te redden). De Texelse projecten die tot dusver steun kregen uit dit fonds hadden onder andere betrekking op onderwijs en watervoorziening. Voor waarden voor gemeentelijke steun (die maximaal 5.000,- is, voor zover het budget het toelaat) is onder meer dat het project geen steun krijgt van de rijksoverheid en geen onderdeel is van een landelijke actie. Het college ziet ook geen andere gemeentelijke geldbronnen voor 'Texel helpt...' en 'Hoop voor Alba nië'. Dus ook niet het budget voor incidentele subsidies omdat de ge noemde instellingen geen sociaal- culturele instellingen zijn zoals be doeld in de subsidieverordening voor specifiek welzijn. De enige mogelijk heid die overblijft is incidentele steun waarbij het geld wordt gehaald uit de algemene middelen, zoals is gebeurd bij het transport van deels uit het verzorgingstehuis Sint Jan afkom stige hulpgoederen naar Georgië. Het college wil dat blijkbaar niet opnieuw doen. Nog even een proefritje en dan zou de auto worden verkocht. Maar tij dens de testrit, gistermiddag op het Vliegwiel in Oudeschild, ging het mis. Door onbekende oorzaak vatte een benzineleiding onder de wagen vlam. Bluswerkzaamheden met de tuin slang (zie foto) en de komst van de brandweer kort daarna, konden met verhinderen dat de achterzijde van het voertuig deels uitbrandde. Naar verluidt heeft de potentiële koper geen belangstelling meer voor de auto. (Foto Gerard Timmermxn) De Schaduwraad buigt zich ditmaal over de vraag of Jaap Dros al dan niet de schuur aan de Hallerweg mag bewonen waar hij zijn fruitbedrijf ex ploiteert. De kwestie sleept al vele jaren. Het gemeentebestuur was al tijd van mening dat er geen sprake was van een levensvatbaar bedrijf waaruit de eigenaar langdurig een in komen zou kunnen verwerven en weigerde op die gronden toestem ming om de schuur als woning te mogen gebruiken. De Raad van State vernietigde dat besluit onlangs, om dat onvoldoende was ingegaan op Dros' argumenten dat het bedrijf wél toekomst heeft. Als gevolg daarvan moet de gemeente opnieuw een be sluit nemen, waarbij Dros al dan niet wordt toegestaan bij zijn bedrijf te wonen. De raadscommissie heeft in middels geadviseerd om Dros alsnog die toestemming te verlenen, aange zien zijn bedrijf in de tussentijd is gegroeid De gemeenteraad neemt dinsdag een definitief standpunt in. Wat de leden van Schaduwraad hier van vinden, kunnen zij laten weten door elektronisch hun stem uit te brengen. Dat moet gebeuren vóór dinsdag 11 juli 19.30 uur, het tijdstip waarop de vergadering van de regu liere gemeenteraad begint. Nieuwe leden blijven welkom. Zij kunnen zich aanmelden via het e-mailadres tcmeuws@tref.nl. Een 21-jarige motorrijder uit Den Burg die dinsdag geen voorrang kreeg kwam op de kruising Waalder- straat-Spinbaan in botsing met een 18-jarige automobilist uit Oudeschild. vader zei altijd: doe maar ge in, dan doe je al gek genoeg, heeft blijkbaar weinig gehol- anders zou de provincie die met over me hebben laten ;en. Het heeft me wel ver- :d hoeveel media-aandacht lergetekende eiland- slaggever naar aanleiding van première heeft gekregen. Da- ilang ben ik besprongen door ïrse kranten, radio en televisie, heel aparte ervaring voor ie- nd die tot dusver altijd anderen iprong. Het begon met een in- new in het dagblad Trouw en was ook meteen de publicatie ar ik het meest tevreden over S. Op pagina 1 stond een grote a van Kluiver! terwijl hij zijn zo- ilste doelpunt scoort in de dstrijd tegen Joegoslavië en op 3ma 2 - dus op de achterkant i hetzelfde papier - een even 'te foto van mij. Cool! Jullie 'sten je maar gauw op Trouw onneren want dat is tenminste i krant die recht doet aan de houdingen in dit land. "ond het wel raar dat ik voor die o op een glooiend landje in idhaffel tussen de tapenkeutels moest gaan zit- Misschien dachten ze dat het n werkplek is. Het zou me niet hazen want sommige landelijk erende journalisten hebben een e,st merkwaardige voorstelling "een collega die op een iddeneiland werkt. Menigeen "kt écht dat je een flink deel "ie werktijd in de weer bent 4 het leeghalen van gestrande hepen, het rechtop zetten van "Wentelde schapen en het be- "sn van Jan Wolkers. Er zijn er 'sdie nauwelijks geloven dat 'Texel een krant bestaat. Op "eiland gebeurt immers niets, dus waarmee zou je zo'n blaadje moeten vullen? Nu ik in de schijnwerpers werd gezet greep ik de gelegenheid aan om dat beeld een beetje recht te zetten, maar ik betwijfel of het is gelukt. Ze blijven maar vragen naar schapen en jutters en willen weten hoe wij de winter doorko men als er helemaal mets te doen is. Dat gold natuurlijk met voor colle ga's die zelf op Texel werken. Het uitgebreide verhaal dat Marten Visser maakte voor het Noord- Hollands Dagblad gaf dan ook het meest reële beeld van wat de eilandverslaggever zoal uitvoert; niet alleen hier maar ook op een wat groter eiland aan de andere kant van de wereld. Dat laatste vonden trouwens alle media mensen bijzonder en het bleef dan ook nergens onvermeld. Dat kwam mij goed uit want al pra tende lukt het meestal wel om wat reclame voor mijn Papoeafonds te maken. Ik heb inmiddels reacties gekregen van mensen die waar schijnlijk wel sponsor zullen wor den. Er was ook een telefoontje van een vrouw uit het Oosten van het land die zelf bezig was een stichting op te richten voor één of ander goed doel in een godverge ten buitenland en van mij precies wilde weten hoe je zoiets aanpakt. Die vrouw reageerde op de repor tage die KRO's ontbijttelevisie aan die film had gewijd. Zij was niet de enige. Het leek wel of iedereen het had gezien. Ik heb nooit van mijn leven 's morgens om acht uur naar de televisie zitten kijken, maar er zijn blijkbaar hele volksstammen die dat wel doen. Samenwerken met tv-ploegen is in verhouding tot het resultaat wel erg tijdrovend. Met die ontbijt-tv was ik de hele middag op pad en later ook met de Noord-Hollandse televisie. De ontbijtploeg wilde graag filmen op een plek waar je goed kon zien dat je op een eiland zat, dus met overal zee om je heen. Dat was moeilijk. Op de meeste andere waddeneilanden is wel ergens een duintop van waar uit je alles kunt bekijken, maar Texel is daarvoor te groot: 16.000 hectare. Dat getal zegt de meeste mensen niks. Je kunt ter vergelij king beter een ongeveer even groot gebied in hun omgeving noemen waar zij wel eens door heen rijden. Tegen rand stedelingen zeg ik altijd: even groot als de Haarlemmermeer. Om toch zoveel mogelijk van Texel te kunnen zien hebben we de toren van de hervormde kerk beklommen, wat mogelijk was na dat we bij koster Jelle Wiersma de sleutel hadden gehaald. De interviewster vond het curieus dat we daarvoor naar een meubel- handel moesten. 'Ja mevrouw, die man is naast koster óók meubel handelaar want Texelaars zijn zeer ondernemend', zei ik. Op die to ren bleek hoe kras de bijna 60-ja- rige eilandverslaggever nog is. Na 35 meter traplopen nog zo fris als een hoentje terwijl de drie onbe spoten dertigers van de ontbijt ploeg achter adem waren en de eerste vijf minuten niet tot spreken in staat, laat staan tot interviewen. Gelukkig was het kraakhelder weer en kregen ze dus de beelden waarvoor ze waren gekomen. De afgelopen dagen is me talloze keren gevraagd hoe ik die film 'De Eilandverslaggever' nu zelf eigen lijk vond. Ik zei steeds dat het me niet was tegengevallen, maar dat het belangrijker is wat anderen er van vinden. Ik wachtte dus met spanning op het oordeel van de 130 genodigden die de première in Klif 12 meemaakten, vooral de overkanters onder hen. Texelaars vinden het al gauw mooi als ze veel bekende mensen en plekjes zien, dus dat zegt niet zoveel. Van de vreemden heb ik inmiddels een onverdacht oordeel vernomen: ze vonden het een prima film met een verrassende inhoud, ongetwij feld ook interessant voor mensen die weinig met Texel en Texelaars te maken hebben. Van een mede werker van het blad De Journalist vernam ik de eerste kritiek. Die vond het een minpunt dat in een film zowel aandacht wordt be steed aan het journalistenbestaan op Texel als aan de Papoeahulp in Nieuw-Gumea. Beide onderwer pen zijn elk een aparte film waard en dan zou je meer diepgang krij gen, vond hij. Anderen noemden die gecombineerde presentatie juist een pluspunt omdat de film vooral daaraan zijn verrassende karakter ontleent. Het staat nog met precies vast wat er verder gebeurt met 'De Eilandverslaggever', maar het-is natuurlijk niet de bedoeling dat hij op de plank blijft liggen. In elk ge val zal hij een keer voor het ge wone Texelse volk worden ge draaid, waarschijnlijk eind september in De Lindeboom. Rond die tijd wordt hij ook ver toond op het filmfestival in Utrecht. Na verloop van tijd zal hij ook wel door de Noord-Hollandse televisie worden uitgezonden.Verder schijnen de makers in gesprek te zijn met de Evangelische Omroep, maar ik denk dat die hem pas wil uitzen den als het slot is gewijzigd. Want in die slotscène drijf ik er de spot mee dat papoea's mij in een dank brief vergelijken met 'De Engel des Heren'. Regisseur Gerard d'Olivat had de film ook zo willen noemen, maar dat heb ik kunnen voorkomen. Engelen plegen na melijk met met beide benen op de grond te staan en dat doe ik wél, al wordt het nu wel steeds moeilij ker. Mensen die het goed met me menen waarschuwen dat ik ster allures begin te krijgen. Dat zal wel komen door genoemde wel willende aandacht van de media. Onze eigen Texelse Courant deed wat dat betreft ook nog een paar duiten in het zakje, zonder dat ik daar wat van wist. Ik heb de eer ste schampere opmerkingen daar over al vernomen. Het begint ken nelijk irritant te worden Woensdag ben ik nog een dag op pad geweest met een journalist en een fotograaf van het Algemeen Dagblad voor een verhaal dat in de editie van vandaag of morgen verschijnt Daar blijft het voorlopig bij. Gelukkig maar, het kan wel toe. Ik ga weer gewoon doen. Harry. De uit Den Burg komend automobi list wilde linksaf slaan en zag daarbij de motorfietser die hem vanuit De Waal naderde over het hoofd. Beide voertuigen raakten beschadigd, er was geen sprake van letsel. Ondanks de regen werd het trial weekend van Trialcub Obdam en Trialclub Texel afgelopen weekend een groot succes. Er verschenen liefst 38 deelnemers aan de start, waaronder een Belg, een Duitser en enige Israëliërs. Ook Arjen Pronk reed mee, een rijder uit de nationale top. De samenkomst op het terrein van de MAB aan de Hoofdweg was sportief en gezellig, maar vooral ook stnjdlus- tig- Bij trial rijden wordt een speciale motor gebruikt, met een laag zwarte- punt, een grote bodemspeling en een krachtige motor met een laag toeren tal, die mede hierdoor zeer geluids arm is. De nieuwste modellen ver schenen aan de start, maar ook motoren die bijna oldtimers kunnen worden genoemd. Vrijwilligers had den acht 'non-stops' (hindemissen) uitgezet, die vier keer gereden moes ten worden. Het ging er daarbij om zo min mogelijk strafpunten te verzame len. Mat de voeten op de grond ko men of buiten de non-stop rijden was Sportvisser Map van der Zwaag heeft zondag de laatste wedstrijd voor de zomerstop op zijn naam gebracht. Op het strand van paal 17 sloeg hij twee vissen aan de haak, die een to tale lengte van 44 centimeter hadden. Cor Huisman en Frans Bos vingen eveneens twee vissen, "maar aange zien die in totaal slechts 38 respec tievelijk 36 centimeter maten, moes ten zij genoegen nemen met de tweede en derde plaats. Een vierde visser - die door onze correspondent met bij naam werd genoemd - ving niets. Op 17 augustus houden de sport vissers hun najaarsvergadering. dus uit den boze De onderlinge con currentie was erg groot, waardoor sommige rijders last van zenuwen kregen en onnodige fouten maakten. In de sportklasse (de beginnende klasse) reden veertien motoren mee, waarvan vooral de acht Texelaars hoog eindigden De strijd om de eer ste plaats ging tussen Mathias Schrama en Leon Goossen. Mede doordat Schrama de laatste sessie kon afsluiten zonder strafpunten te maken, eindigde de strijd - met slechts vijf punten verschil - in zijn voordeel. Bij de junioren, waar de hin dernissen al wat hoger worden, moesten de Texelaars de prijs afge ven aan Ton de Rover uit Obdam, die na alle non-stops nog maar één straf- punt had. Hij werd op de voet ge volgd door Nanning Kikkert met drie strafpunten. Bij de senioren was de Trialclub Texel met slechts vier deelnemers verte genwoordigd, die geen van allen de techniek bezaten de leden van Trial club Obdam te verslaan. De experts- klasse tenslotte kende slechts twee deelnemers: Arjen Pronk en Daniël Mooy Uitslagen: Senioren: 1 Pieter Koper 50 strafpunten; 2. Nico Bakker 53,3. Olaf de Porto 57. Junioren: 1 Nanning Kikkert 3; 2. Johan van der Ster 10; 3. Vincent Frederici 23. Sportklasse: 1Mathias Schrama 8. 2. Leon Goossens 13; 3. Eduard Terpstra 15. Texel heeft het stimuleren van het fietsen hoog in het vaandel. Maar het bezit van 125 kilometer fietspad vergt ook onderhoud. Want een flinke oneffenheid op de plek waar een kabel onder de weg is gelegd, is voor een fietser geen pretje. Medewerkers van de aannemings bedrijf Daalder ontfermen zich daarom in opdracht van de ge meente over het plaveisel. Zoals hier langs de Postweg, ter hoogte van de kruising met de Slufterweg. een stuk asfalt wordt vernieuwd IFoto Gerard Timmerman) WEL ALLE KNETTERENDE WOLTORREN NOG AAN TOE /vVAT ZULLEN WE V NOU KRÜGEN iK ZAG HEM HEI" EERST DEZE STR'JD GAAT wlL OVER nÜN RUG ^ftHAPENWOLLEfJ" ALS DlT 20 DOOR GAAT DOE ik STRAKS WEL EEN JASJE UiT.-. ABER WAS^ WO LLEN AtNSEAE GXSTEj, HIER PAST GEEN WOLLIG ^TAALGEBRUIK CONTRA OOOR DE WOL GEVERTD KR;jG EEN DUBBELE BEOVULVERXAkKiNG

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5