'Schapenhouderij heeft nieuw elan nodig' Productieketen lamsvlees antwoord op malaise? r®i Eilandschutters: zesde plek in 23e Texelronde 1-1-2 Om te onthouden hAbL^fc, y couRANT Wie zijn dit? Beerling en Land tenniskampioenen )G-jeugd stippelt skeelerroute uit DAAR RED JE LEVENS MEE <man en Eva de Graaf (beide op skeelers) en Lilly Witte en Patrick Simons verkennen de door hen bedachte skeelerroute. (Foto Cora/xi Timmormtin) schapeneiland. Maar hoe lang nog?, vraagt menigeen zich ant van de 30.000 schapen die er drie decennia geleden t eiland rondliepen zijn er nog maar de helft over. Een ten- die zich verder doorzet, zeker nu het ministerie van Land- Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft besloten de normen het Mineralen Aangifte Systeem (Minas) aan te scherpen, door de maximale veebezetting per hectare omlaag moet. mbinatie met de matige rentabiliteit van de sector reden een aantal melkveehouders om de schapen weg te doen. anderen putten hoop uit de mogelijke vorming van een vleesketen. 'De schapenhouderij heeft nieuw elan nodig', Piet Bakker van hoeve De Waddel. de voorouders van de huidige alie schapenhouders hun ad- ratie nog op de achterkant van garendoos afkonden, moeten azaten zelfs een mmeralen- ouding bi|houden Elke boer veel mest produceert, wordt or in financiële zin gestraft, effing dreigde fors op te lopen, at het ministerie van LNV ervan idat elk schaap goed was voor arproductie van 22 kilogram Dat zou betekenen dat de vergelijking, dat de mest- ctie van tien schapen gelijk aan die van één koe, zou ver en in een verhouding van eén Hierdoor zou de veebezetting otare aanzienlijk uitdunnen. Na anuit de sector nam het minis- Lelystad de proef op de som. ileek dat een schaap geen 20, ongeveer een kilo of 12 stikstof ceert, stelde LNV dat de (roductie van één koe overeen- met die van 8.2 schapen, wat Ient dat er gemiddeld zo'n zes- ohapen per hectare kunnen ingehouden. 'Een hele gerust- g, want we zaten hem flink te n', aldus Bakker, die met zoon fillem op 40 hectare 550 scha- oudt. Jan Willem: 'Het zag er naar uit dat we het schapen- nd flink moesten terugbrengen, Ilen een voor ons aanvaardbare XE jaar, toen de lammeren een tientje tot vijftien gulden extra opdrachten, kre gen de schapenhouders weer hoop, Brussel, dat de ooipremie vaststelt, was er als de kippen bij: de premie, die nu nog ƒ47,- bedraagt, is voor volgend jaar op ƒ30,- vastgesteld Al met al schiet de boer er dus weinig mee op. Zeker nu de afgelopen we ken de prijs van de lammeren is ge kelderd naar circa ƒ150,-, ƒ8,50 per kilo geslacht gewicht. 'Door die grote fluctuaties in de markt zijn de schapenhouders zwaar de sigaar', constateert Bakker. Steeds vaker zijn uit verschillende hoeken geluiden te horen dat als het eiland zo graag het Texelse schapenbestand overeind wil houden, de gemeente dan maar een nerj Het schapenstamboek onder kent het probleem en heeft de nor men verlegd. De eerste resultaten van het nieuwe fokdoel, een ruimer schaap met minder geboorte problemen. zijn hoopgevend. Voor het verbeteren van zijn veestapel heeft Bakker een Engelse ram naar Texel gehaald. 'Er is de laatste jaren te weinig aandacht geweest voor het productieniveau van de Texelaar. De groeisnelheid van de lammeren moet bijvoorbeeld omhoog. De eerste re sultaten zijn hoopgevend.' Andere boeren houden swifters, een kruising tussen zuiver Texelse ooien en een Vlaamse ram, een combinatie die staat voor vruchtbare en gezonde dieren. En een type schaap dat enige gelijkenis toont met de Texelaars die pakweg een halve eeuw geleden op Texel rondliepen. Lamsvleesketen In opdracht van de gemeente onder zoekt bureau Bartels de haalbaarheid van het opzetten van een lamsvlees keten, waarbij alle geledingen binnen de sector, van de houder tot de sla ger, aan een controle worden onder werpen. zodat Texel met een gecertificeerd product op de markt kan komen. Bakker is één van de houders die zijn geïnterviewd door De vorming van een lamsvleesketen zal volgens insiders bijdragen aan een beter rendement van de schapenhouderij. straling alleen maar versterkt, dat over de subsidie door de gemeente merk ik aan de vraag Daar moeten laat Van Heerwaarden weten dat zijn bedrijf 'absoluut niet noodlijdend is'. WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Elke woensdag van 10.00-12.00 uur. Opvang gevonden huisdieren: Dierenpension 'Slufterweg', Sluf- terweg216, Eierland. tel. 311477. Van gemeentewege aangewezen als opvangadres van onbeheerd aange troffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier in formeren. Dorpscommissie Den Burg: ie dere eerste dinsdag van de maand spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur in d'Ouwe Ulo. Alle inwoners van Den Burg zijn welkom met vragen, opmerkingen of suggesties. Klachten geluidhinder: m.b.t. Vliegveld Texel: 311267; m.b.t. mili tair lawaai: 06-0226033. Milieuklachten: Afdeling Milieube heer. gemeente Texel, tel. 362187, tijdens kantooruren op werkdagen. Ook (24 uur per dag): provinciale klachtentelefoon, tel. 023-5310200. Privacy gegarandeerd. Bloedafnamepost: Patiënten voor bloedafname kunnen terecht bij de Stichting Artsenlaboratorium en Trombosedienst voor de kop van Noord-Holland en Texel, Jonkerstraat 6 in Den Burg 320705), op ma., di. en do. van 9.00 tot 11.00 uur. de mate waarin de normen zijn scherpt, is voor een aantal ge- de bedrijven die niet zo ruim in and zitten, toch reden om de ien aan de kant te doen. Want lat ook de normen voor het tee op termijn worden aan- ïrpt van 2,5 naar 1,8 grootvee- rien per hectare, biedt de ienbalans van hun bedrijf geen meer voor schapen. Waar col- iuit traditie hef al jaren kwak- fe prijsniveau van het lamsvlees lief nemen, maken zij een zake- ;eus. Ooipremie 3 schapenhouder denkt met loed terug aan het begin van de itiger jaren, toen een lam nog opbracht. Maar anno 2000 datzelfde lam voor ƒ160,- of rop de auto, hooguit ƒ9,50 per am geslacht gewicht. Oorzaak: invoer van schapenvlees, met uit het buitenland, is te groot, vraag te klein. Afgelopen voor- ooienpremie moet invoeren. En er klinkt gemopper over Texelse restauranthouders, bij wie - op de bakermat van het Texelse schapen ras - nog steeds goedkoper schapenvlees uit Nieuw Zeeland op de menukaart staat. Fokkerij De smalle marge in de sector treft de schapenhouder, maar ook de fokkerij. Waar goede lammeren, ram men en ooien nog niet zo lang gele den voor veel geld werden afgeno men, is de belangstelling nu tanende. Veel kijkers, maar steeds minder ko pers verschijnen aan de hekken van de fokkers, die uit beleefdheid toch maar een middag met de geïn teresseerden op stap gaan. Het is zorgelijk dat onlangs twee Texelse stamboekbedrijven de pijp aan Maar ten hebben gegeven. De terughoudendheid van de kopers van fokdieren vloeit met alleen voort uit de matige vleesprijzen. Belgische liefhebbers zijn er inmiddels ook ach ter dat de korte gedrongen Texelaars met hun brede koppen voor geboorteproblemen zorgen. De Texelse schapenhouders kunnen er van meepraten. Volgens een inge wijde moesten de veerartsen dit jaar bij 400 geboortes assistentie verle- Bartels. 'Ik sta er volledig achter. Het is belangrijk dat de consument ver trouwen heeft in het product. Door zo'n keten kan de koper bijvoorbeeld precies traceren van welk bedrijf het lam afkomstig is. Nu is het al zo dat elk lam wordt getaxeerd naar bevleesdheid, vetbedekktng en rijp heid. Die beheersing die nu al in de praktijk wordt toegepast, moet op papier worden vastgelegd. Het zal best even wennen zijn, maar het sys teem er toe leidt dat we van die enorme prijsfluctuaties verlost zijn, zijn we al een stuk verder. De schapenhouderij heeft nieuw elan nodig. Ik denk wel dat hiervoor een jongere generatie aan het roer moet staan. Ik verwacht daarom dat de Schapencommissie Texel in de nieuwe voorzitter Carlo Veeger een goed trekpaard heeft. Hij komt uit een goed nest.' Slachterij Slachter Aad van Heerwaarden, van wie deze week bekend werd dat het college de pachtverhoging voor de ondergrond van zijn bedrijf via sub sidie ongedaan wil maken, ziet veel voordeel in een keten van Texels lamsvlees. 'Texels lamsvlees heeft een exclusief imago. Het banket van Chirac bij de koningin heeft die uit- we wat mee doen: een keurmerk dus. Dat garandeert dat de schapen op Texel zijn geweid, dat er geen of nau welijks medicijnen zijn gebruikt, dat ze niet hebben geleden onder stress tijdens het transport en op verant woorde wijze zijn geslacht. Er zitten wellicht wat meerkosten aan vast. maar daar staan weer besparingen tegenover. De beesten hoeven bij voorbeeld met op transport naar Utrecht.' Naar aanleiding van de berichtgeving 'De concurrentie is zwaar, het is hard werken en vet word ik er niet van, maar ik ben niet iemand die bij de pakken neer gaat zitten. Ik heb ver trouwen in mijn bedrijf en in het product lamsvlees.' In het onderzoek naar de haalbaarheid van hoogwaardige werkgelegenheid op het eiland werd de vorming van de lamsvleesketen als kansrijk gezien. Inmiddels heeft bureau Bartels individuele gesprek ken gevoerd met verschillende be trokkenen, waarbij opnieuw de haalbaarheid ?al worden geïnventa riseerd, op basis van de meest actu ele gegevens. Wat betreft Van Heer waarden moet het lukken. 'Dit is onze laatste kans.' Tekst en foto Gerard Timmerman Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover: Nora Bekking, tel. 315206. Voor zieken fonds- en particulier verzekerden. De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vrijdag, tussen 18 30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Bibliobus: Elke dinsdag op Texel. Den Hoorn, Dnjverschool 9.10-10.55; Oudeschild, Bruinvisschool 11.15- 12.15 uur; Midden-Eierland, Strij- bosschool 13.00-13.45; De Cocksdorp, Eierlandsche Huis 14.00- 14.45; De Koog. Nikadel 15.00- 15.45; Oosterend, dorpshuis 16.00- 17.45 uur. Wie staan er op deze foto? Dat is wat de Historische Vereniging graag wil weten. Op het schoolbord in het mid den staat School De Cocksdorp 1.28- 9-'05; de foto is dus bijna een eeuw oud en er zijn slechts een paar men sen bekend Links staat meester Zeilemaker, rechts meester Toer. De juffrouw rechts is Riek Brans van Buitenzorg, die later met Geertsema uit de Anna Paulownapolder in het huwelijk trad. De foto werd eerder afgedrukt in het juninummer van het blad van de His torische Vereniging, maar die afdruk was van povere kwaliteit. Reacties zijn welkom bij Simon Dros, Heemskerckstraat 80, 1791 AC Oudeschild. „p VRIJDAG 7 JULI 2000 Ilse Beerling en Martin Land heb ben na een zinderende strijd tij dens de mix-clubkampioen schappen van Deuce afgelopen weekend de tennistitel in de wacht gesleept. Het toernooi trok met 36 paren een flink aantal deelnemers, waarbij in verschillende catego rieën 84 wedstrijden werden ge speeld. De spelers trokken zich zaterdag niets aan van de regen, die met bak ken tegelijk naar beneden viel. Met uitzondering van de namiddag, toen het echt te gortig werd. Toen bleek dat de onlangs vergrote kantine geen overbodige luxe was. De zondag was een mooie dag om te tennissen. De halve finale en finale wedstrijden werden met veel plezier en inzet afgewerkt. De strijd bij de E 50 plussers ging tussen Femmy Vis ser/Bas van Veen en Marieke/Jan Teernstra. De familie Teernstra won deze wedstrijd. De winnaars van de B-poule werden Jannie Noorlander en Piet Koopman. Nadat ze in de tweede set terugkwamen gaven te genstanders Marit de Porto en Dirk Westerlaken zich wegens een bles sure gewonnen. Bij de strijd om het clubkampioen schap tussen de kampioenen van vorig jaar Connie Joling/ Emile Keyser en Ilse Beerling/Martm Land, liet de zon zich zien. Het werd een zeer spannende wedstrijd met kan sen voor ieder paar. Beerling en Land hadden op 6-5 in de derde set 4 matchpoints, maar konden het in die game met beslissen. In de tie-break stonden Joling en Keyser op 6-2 voorsprong. Maar ook dit duo slaagde er niet in het winnende punt te maken. Na een spannende strijd ging de winst toch naar Beerling en Land. Dat de handboogschutters van de Eilandschutters de laatste vier maanden door de afbraak van de Ferrever niet in staat waren om te trainen, was duidelijk te merken tijdens de 23° Texelronde die de vereniging zondag in de Dennen hield. Vorig jaar waren de schutters nog vierde in het totaalklassement, dit jaar moesten zij met een zesde plek genoegen nemen. Elf verenigingen brachten 85 schut ters naar het eiland. Onder een heer lijk zonnetje werd op 'Het Vierkante Stuk' aan de Ploegelanderweg ge streden op afstanden van 25 en 35 meter tot de roos. Op beide afstan den werden door de deelnemers 30 pijlen verschoten - twee pijlen per serie. Per klasse werden de resulta ten van beide afstanden bij elkaar opgeteld. In het verenigingenklassement leg den de Streekschutters uit Stedebroec net als vorig jaar beslag op de eerste plaats bij de 'recurve'- schutters. Frederic Hendrik uit Delft was in het 'compound'-schieten de sterkste vereniging. Drie (individuele) Texelse schutters vielen in de prijzen. In de tweede klasse-heren veroverde Ed Vermeulen de tweede plaats, terwijl Gert Jan Schoorl in de derde klasse als derde eindigde Evert van Bockem Maas werd derde bij de ve teranen. In tegenstelling tot voor gaande jaren schoot geen enkele Texelaars zich in de eerste klasse. Ook hier zal het gebrek aan oefening debet aan zijn geweest. Vandaar dat het clubbestuur nu al bezig is met het opstellen van een trainings- en competitieschema, zodat de leden meteen aan de gang kunnen zodra het nieuwe onderkomen aan de Emmalaan gebruiksklaar is. Uitslagen: Poule A: 1Ilse Beerling/Martin Land, 2. Connie Joling/Emile Keyser Poule B: 1. Jannie Noorlander/Piet Koopman, 2. Marit de Porto/Dirk Westerlaken Poule E/50+: 1. Marieke Teernstra/ Jan Teernstra, 2. Femmy Visser/Bas van Veen ervaren skeeleraars, terwijl er ook best behoefte is aan kortere ritjes', toont promotiemedewerker Jacco Dros die enthousiast is over dit initia tief van de jeugd. 'Er zitten best aar dige dingen in hun plan, we kijken wat we ermee kunnen doen.' Gedacht wordt aan het plaatsen van bordjes, waardoor ook fietsers erop attent worden gemaakt dat er op het rijwiel pad wordt geskeelerd. De leerlingen zijn voornemens om contact op te nemen met Han Pastoor, mede organisator van de onlangs gehou den skeelerronde rond De Waal. De route is één van de projecten waar voor scholieren van de OSG onder de werktitel 'Leefbaar TexeDdeze week op pad zijn geweest. De skeelerroute behoort tot de initiatieven die hoge ogen gooien om vanmorgen als beste te worden gekozen. Waar Is het nu nog mooier schieten met pijl en boog dan in het bos? Op de voorgrond Eilandschutter Henk Witte. iForo Bon Boscr» ikeelerroute draagt bij aan de larheid op Texel. Dat vinden Lilly Eva de Graaf, Patrick Simons irtSpeekman van klas 2HB van De Hogeberg. De vier testten week het traject die ze hadden stippeld over het eiland. Geko- vas voor een route van 30 kilo- r, vanaf Den Burg door De Waal, snnen, Den Hoorn, Oudeschild En Burg, en een verkorte versie 15 kilometer. 'We hebben ge- Inaar een tocht door landschap Huur, maar ook met dorpjes en bezoek aan de haven We den- lat er veel behoefte aan bestaat.' igens is er al een skeelerroute bet eiland, waarbii een grote e wordt gemaakt. Dit traject, dat Iitgestippeld door een aantal lerenthousiasten, is opgenomen s vakantiereisgids van de WV. tdat is echt een flinke route voor

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7