'rits De Jong (94) diep edroefd over graftwist Cjroen Twartsjexels 'm het harL, Bezwaren crossbaan nooit ingetrokken' pijtbetuiging opent og mogelijkheden Oude Veerhuis: kort geding van de baan Bloemen in plaats van mis op het wad Buurtbewoners handhaven verzet Rookontwikkeling aan boord van Engels motorjacht Toeristen lijden schipbreuk bij Westerslag 3.500 Gejutte flessen Handtekeningen m Wadwildernis a Strijden Drankrijder strandt boven op rotonde Super Session Band speelt in Klif 12 Subsidie Bethel ƒ30.000,- boete na dumpen olievaten TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER EUROMASTER 3EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11494 DINSDAG 11 JULI 2000 Ivertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 )1 MC Den Burg «on 0222 - 36 26 00 .fax 0222 - 31 41 11 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg jrees van bewoners van de Muy- en Hoofdweg voor last door de verhuizing van de crossbaan naar het terrein in and is nog niet van tafel. Dit in nstelling tot een eerdere ver- ng van het college dat slechts van de oorspronkelijke laarmakers hun bedenkingen (en. Maar in Waf ik zeggen kondigen vijftien bewoners jij de Raad van State in beroep an tegen de milieuvergunning het college aan de Motor-, en Bromfietsclub (MAB) verleend. Donderdagavond li wordt in het gemeentehuis hoorzitting over het cross in gehouden. Welboren en Gerard Roeper, lend namens de vijftien aarmakers, vinden dat ten on- ade indruk is gewekt dat door leling van wethouder Schilling looien zijn gladgestreken. 'We en nooit onze bezwaren inge- maar hebben ze keer op lerwoord en kenbaar gemaakt, en compromis tussen bewo- inde MAB, dat is vastgelegd in ieuvergunning, is geen sprake.' jordvoerders hebben hun twij- fer de waarde van de vergun- lolang er geen goede handha- faatsvindt. Daarbij doelen ze laantal uren dat de baan mag «gebruikt (maximaal 8 uur per de motorcrosstijden, onaan- ligde crossactiviteiten op het nzende land en onaangekon- mperen voorafgaand aan een jarige Frits de Jong uit De Koog is diep bedroefd over hsjkort geding dat zijn nicht Hendrika Burie 'over zijn i' heeft aangespannen tegen de gemeente, met als de rechten op het graf van zijn schoonouders op de nene begraafplaats aan de Kogerstraat. 'Zij verspreidt lei onwaarheden om maar de zeggenschap over het van haar grootouders te krijgen. Maar als ze niet ach- iijn rug om had gehandeld en rechtstreeks op mij was stapt, was het geding helemaal niet nodig geweest, had ik haar de grafrechten misschien wel cadeau ge- evenement, zoals onlangs plaats vond. Roeper: 'We vinden het best dat, zoals al jarenlang het geval is, er op de nieuwe baan twee autocrossen per jaar worden verreden. Maar ik vrees dat het daarbij niet zal blijven. Als ik zie wat de MAB moet investe ren, dan is het zeer waarschijnlijk dat er meerdere keren per jaar cross evenementen zullen worden gehou den om uit de kosten te komen. De volgens ons beoogde dagrecreatieve bestemming voor het terrein geeft, mits het college daarmee instemt, de mogelijkheid om twaalf evenementen per jaar te houden. De aan- en afvoer van publiek zal de nodige verkeersoverlast teweeg brengen.' Roeper is sceptisch over het akoes tisch onderzoek dat is verricht, op basis waarvan de milieuvergunning is verleend. 'Er zijn alleen metingen gedaan tijdens motorcross wedstrijden, maar niet tijdens de autocross.' Roeper en Welboren zijn ook kritisch over het motief om het crossterrein vanuit het stiltegebied aan de Gente- weg naar Eierland te verplaatsen 'Toen werd gezegd dat er door de aanwezigheid van het vliegveld in de polder toch al herrie werd gemaakt. Nu de aanwezigheid van dat vliegveld steeds meer ter discussie komt, is het maar de vraag of dat argument nog geldig is.' De bezwaarmakers kunnen tijdens de hoorzitting tijdens de raads commissie RWE volgende week woensdagavond hun zegje doen, waarna de commissie advies zal uit brengen. Als de raad akkoord gaat met de bestemmingswijziging, dan zullen de bewoners ook hiertegen in beroep gaan. De volgorde, om eerst een milieuvergunning af te geven en daarna pas tot bestemmingswijziging over te gaan, bevreemdt Welboren. 'Het is net alsof je eerst het afvoer- putje aanlegt en dan pas het huis er omheen bouwt.' Het was een bijzonder idee, dat - Zijn wegen zijn ondoorgrondelijk - kennelijk met op de zegen van de Al lerhoogste mocht rekenen. Ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van The Gospeltrain zouden koor leden, toehoorders én pastor Ed Moltzer zondagochtend scheep kie zen om een eucharistieviering te houden op een drooggevallen plaat in de Waddenzee. Het ruim tachtig mannen en vrouwen tellende gezel schap ging inderdaad in alle vroegte (om kwart voor zeven) aan boord van de TX10 'Emm ie', maar al gauw werd duidelijk dat de harde wind en de venijnige buien een geslaagde viering in de weg zouden staan. Als alternatief werd besloten dat Moltzer de mis zou opdragen aan dek, maar halverwege, toen een nieuwe bui losbarstte, werd ook van Lijnden (Haarlemmermeer) ichtige Burie heeft de ge- gedagvaard omdat zij wil erkend als de enige recht- hde op het graf van haar groot- Pieter Kikkert en Antje de de schoonouders van De Volgens de gemeente hebben m De Jong evenveel recht op a'. nu zei dat beiden van res- islijk hun moeder en hun hebben geërfd en niet uit een tent of een ander document 11 tegendeel blijkt. Burie wil het 'ten voor een plekje naast het i' n haar ouders, maar De Jong grafrechten niet afstaan. Vol- Burie wil De Jong het graf (en aan het echtpaar Weitz, dat en het Wintergroen verzorgt, eteonzin', zegt De Jong. 'Hoe te erbij. De heer en mevrouw helemaal niet begraven Die worden gecremeerd.' dan wél met het graf wil? Daar heb ik helemaal geen mee. Zelf wil ik er niet in lig- ,am ik word naast mijn vrouw ■en (de zus van Burie's moeder, Het heeft mij daarom ook zo •fd dat zij achter mijn rug om 'üemeente is gestapt om de wing over het graf van haar ten grootouders te krijgen, en haar advocaat dreigbrieven fetuurd. Als ze nou gewoon fatsoenlijke manier met mij ""an praten, dan waren we er (e' uitgekomen. Dan had ze S'aven kunnen krijgen. Maar Iezo slinks te werk is gegaan 3ens heeft verspreid, weiger ik mijn medewerking.' Volgens De Jong is hij nog 'zeer mild' geweest door tijdens een bemiddelingspoging van burgemeester Geldorp de rechten op het graf van haar ouders volledig in handen te geven van Burie. Die rech ten berustten voor die tijd volgens het 'commune erfrecht' zowel bij Burie als De Jong Volgens De Jong ligt de oorzaak van het conflict in de slechte relatie die Burie met haar ouders had, terwijl hij het juist goed met hen kon vinden. 'Zij probeerde op een achterbakse ma nier het zomerhuis van haar ouders in handen te krijgen. Daarvoor heb ik haar moeder gewaarschuwd. Sinds dien kijkt Hendrika mij met meer aan, laat staan dat ze met mij contact op nam over de graven. In plaats daar van fantaseert zij erop los. Eerst be weerde zij dat ze de grafrechten van haar vader had geërfd, toen weer van haar moeder. Vervolgens zei Hendrika dat haar vader de graf rechten voor eeuwig had afgekocht, hetgeen ook volgens de gemeente niet klopt. Dat zij de graven persoon lijk onderhoudt is evenmin juist. Zij fabriceert een aaneenschakeling van onwaarheden, daar ben ik erg ver drietig om.' Voor de rechtbank ver klaarde Burie onlangs dat zij niets met haar oom te maken wil hebben. De Jong betreurt de gang van zaken rond de graven, en het steekt hem dat er voor de rechter van alles wordt beweerd dat hem wel raakt, maar waarover hij zijn zegje niet kan doen omdat hij geen partij in het geding is. 'Het is allemaal in- en intriest en be rooft mij van mijn rust. En die heb ik op mijn oude dag hard nodig.' On danks alle ellende ziet hij nog wel een oplossing voor her conflict: 'Als ze nou zou zeggen dat het haar oprecht spijt dat ze mij en haar ouders zoveel verdriet heeft gedaan, dan valt er over de grafrechten nog steeds te praten.' De president van de rechtbank doet donderdag uitspraak in het kort ge- ding. Het kort geding tussen de vof Aubertijn-Dik en de voormalige uitbater van café-restaurant 't Oude Veerhuis Willem Roeper, is van de baan. De zaak waarin Aubertijn teruggave eiste van de goederen die Roeper bij de ontrui ming van het horecapand op de Oudeschilder haven heeft meege nomen, zou vandaag dienen voor de Alkmaarse rechtbank. De par tijen hebben op het laatste mo ment een schikking getroffen. In ruil voor het terugbrengen van een aantal goederen heeft Aubertijn het kort geding ingetrokken. Roeper zal deze week het biljart, de stamtafel met stoelen en een aantal andere Reddingboot Beursplein 5 is zater dag een Engels jacht te hulp ge sneld, waarvan één van de passa giers koolmonoxidevergiftiging had opgelopen. De man had in de machinekamer bloot gestaan aan hevige rookontwikkeling. Terwijl de Dorus Rijkers uit Den Helder het slachtoffer aan boord nam, ont fermden de Texelse redders zich over het schip. De zestien tot zeventien meter lange motorkruiser Eltoro was met drie En gelse passagiers aan boord van Bremerhaven op weg naar Guernsey, toen zich ter hoogte van Borkum kortsluiting voordeed in de machine kamer. Door de hitte smolt een deel van de bedrading en ontstond hevige rookontwikkeling, die voortduurde doordat de bemanning er niet in slaagde de motor uit te schakelen. Na alarmering door de Kustwacht ver leenden twee ambulance medewerkers aan boord van de Dorus Rijkers eerste hulp aan het slachtoffer. De man werd naar het zie kenhuis overgebracht. Een en ander gebeurde in het bijzijn van de Beurs plein 5, met aan het roer Charles Douma, die voor het eerst in actie kwam als reserveschipper. Onder zijn leiding stapten bemanningsleden Martien en Peter Betsema over op de Eltoro, waarvan de motor nog steeds draaide. In de donkere machineka mer moest het tweetal zich met zak lantaarns zien te redden. Door het demonteren van een zekering slaag den ze erin de motor te stoppen, waarna het vaartuig op sleeptouw werd genomen naar Den Helder. De reddingactie voltrok zich ten westen van Texel. Drie mannen en een vrouw raakten zaterdagmiddag in moeilijkheden toen ze met een rubberboot bij Westerslag aan wal wilden gaan. De boot sloeg om en de inzittenden werden door strandbewakers van het werkkamp van het Utrechts Studenten Corps opgevangen. Het drietal was vertrokken vanaf paal 19 onder weinig ideale omstandighe den: vrij veel wind en een hoge bran ding. Ter hoogte van het strand Westerslag ontstonden problemen toen de gashandel van de motor af brak, waardoor de boot feitelijk onbestuurbaar werd. Hij schampte over het strandhoofd dat net onder water stond en kapseisde. Voordat het zover was waren de strand- bewakers Marcel de Greef en Vincent Struik al naar de plek gerend, zodat zij de te water geraakte inzittenden snei in veiligheid konden brengen. Vervolgens trokken ze de boot aan land. De onfortuinlijke toeristen wa ren erg geschrokken maar hadden van hun avontuur verder geen nadeel opgelopen. Wel kregen ze van de strandbewakers te horen dat ze on verantwoord hadden gehandeld, al leen al door vanaf het badstrand met een boot in zee te gaan, wat verbo den is. Een van de drie droeg boven dien geen zwemvest. zaken afleveren bij het pand dat hij vorige week wegens een huur achterstand moest ontruimen 'Ik had de spullen meegenomen om te voor komen dat ze aan Aubertijn zouden toevallen. Ik heb in de loop der tijd een hoop zaken vervangen en het interieur vernieuwd en krachtens de huurovereenkomst zouden ze dan mijn eigendom worden. Maar er was ook bepaald dat alles wat bij een onruiming zou blijven staan, automa tisch van Aubertijn zou zijn. Om dat te voorkomen moest ik de spullen wel meenemen', aldus Roeper. Op de vraag of hij dan ook het biljart had vervangen, antwoordt hij ontken nend. 'Dat had beter kunnen blijven staan. Maar ik had wel tien tot vijftien man aan het werk bij de ontruiming. In de vaart der werkzaamheden is het biljart ook weggevoerd. Dat was niet de bedoeling.' Roeper is door Aubertijn beschuldigd van het aanrichten van vernielingen en het in erbarmelijke staat achterla ten van het pand. 'Dat bestrijd ik. Er is een installatiebedrijf en een aanne mer aan te pas gekomen, en die bre ken de boel heus niet zo maar af. Verder wilde ik de zaak nog schoon maken en opruimen, maar daarvoor kreeg ik de tijd niet. Ik moest 's och tends vroeg de sleutels aan de deur waarder overhandigen, terwijl die pas 's middags zou komen.' Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-maif: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Hij begon met het jutten van flessen om bessensap in te bewaren. Vervol gens verzamelde wijlen Meijert Spigt 3.500 verschilfende typen. Voordat hij ze in de glascóntainer kon werpen, werd de collectie aan het Maritiem en Jutters Museum overgedragen. Pagina 2 Directeur Bob Rienks van het Para centrum Texel nam zondagmiddag 1623 formulieren met handtekenin gen in ontvangst. Dat was het resul taat van een bliksemactie die was georganiseerd door de Stichting Vrienden van De Vlijt. Pagina 3 De politieke campagne 'De Wadden, houden wat we hadden' is zaterdag door een kleine 150 bezoekers bijge woond. Het waren voornamelijk toe risten die de manifestatie van de Socialistiese Partij bijwoonden. Eurovisiesongfestival-deelnemer. Pagina 4 Eerst een beetje lacheng maar gaan deweg steeds fanatieker hebben Hoornders zondag 'De strijd om de man en de vrouw' doen herleven. Het oude volksspel was het klapstuk van een gezamenlijke barbecue, waaraan 129 inwoners van Den Hoorn. Horntje en Wijk H meededen, onge veer een kwart van de totale bevc king. Pagina 5 Een dronkemansrit van een 50-jarige Amsterdamse automobilist eindigde afgelopen nacht boven op de rotonde aan de Ruigendijk. Komende vanaf de Postweg raakte de man in de bocht de macht over het stuur kwijt. Daarbij reed hij eerst een lantaarnpaal in de berm omver, vervolgens een verkeersbord op de vluchtheuvel om daarna met medeneming van een rotondebord boven op de vluchtheu vel tot stilstand te komen. Toen voor- bijgangers poolshoogte namen, zat de bestuurder comfortabel en onge deerd in z'n auto. Omdat er rook on der de beschadigde motorkap van daan kwam, hielpen ze de man uit z'n Audi en waarschuwden de brand weer. Het optreden in Klif 12 mag dan in de vakantie vallen, voor de leden van de band is dat geen reden zich voor min der dan honderd procent in te zetten. Maar zij staan de rest van het |aar op grote podia met acts als Marco Borsato, René Froger en Trijntje Oosterhuis en willen in de zomer maanden wel eens heel iets anders, waaronder nauwer contact met het publiek. Zij spelen een grote variëteit aan cover, hebben serieus gerepe teerd en vormen een band die het maximum aan kwaliteit en enthou siasme combineert. De Super session band bestaan uit Martijn van Agt (gitaar en backing vocals), Lodewijk van Gorp (sax en vocals), Ronald Kool (keyboards), Lenee te Voortwis (bas) en Mark Stoop (drums). Zij spelen donderdag 20 juli vanaf 21.00 uur in Klif 12, de toegang is gratis. Diner vooraf is mogelijk. (Advertentie) dit plan afgestapt en werd de plech tigheid voortgezet in de salon. Uit eindelijk loodste schipper Boom zijn schip toch maar langs een zand bank. waar Cor Rood, Trees Com mandeur, Petra van Beek en Marian Brügemann als leden van het eerste uur de eer te beurt viel de bloemen te planten die eerder die ochtend nog het scheepsaltaar hadden ge sierd. iFr.m Dtrk Ku.ten Behalve de te retoureneren goederen heeft Aubertijn nog meer spullen op het lijstje staan die Roeper heeft mee genomen en die het echtpaar terug wil hebben. Het intrekken van het kort geding betekent volgens Nel Aubertijn met dat die eis komt te ver vallen. 'Mogelijk gaan we daarover in een later stadium een gewone rechts zaak voeren. Bovendien blijft er nog een schadeclaim over.' Roeper be weert dat het mede om goederen gaat die Aubertijn al lang terug heeft. 'Die hebben ze zelf een jaar geleden ontvreemd. Ik heb er nog huur over betaald ook.' Aubertijn: 'Het ging om een friteuse die Roeper niet gebruikte en met zijn medeweten in een schuur is gestald. Verder betrof het koper werk dat niet onder de huur overeenkomst viel. Via een bnefwis- seling is hij daarvan keurig op de hoogte gebracht.' Dezer dagen beslist Aubertijn of 't Oude Veerhuis en 't Vooronder ver kocht of wederom verhuurd zullen worden. Willem Roeper ondertussen, die onder meer ijs bereidt en verkoopt via zijn bedrijf Parel Enterprises, wil eerst de lopende zaken rond het café-restaurant afhandelen. 'Dat kan nog wel een half jaar duren. In die tijd zal ik in loondienst m'n handen uit de mouwen steken Er moet toch brood op de plank. Daarna zien we wel weer verder.' Het Juliana Welzijn Fonds heeft ƒ25.000,- toegekend aan Buurt vereniging Eierland, als bijdrage voor de inmiddels gerealiseerde renovatie en inrichting van buurthuis Bethei. De Texelaar op wiens bedrijfster rein aan de Laagwaalderweg vorig jaar veertien vaten met olie- en teerachtige stoffen werden opge graven, is door de economische politierechter in Alkmaar veroor deeld tot een boete van dertig duizend gulden en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. 'Een hele grove vorm van verontrei niging', oordeelde rechter A. Haver- kate over de gang van zaken op het terrein van het loon- en aannemers bedrijf. Na onderzoek door Justitie in samenwerking met politie, gemeente en het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen werden vorig jaar vijftien vervuilde vaten boven gespit, waarvan volgens officier van justitie mr. P. Groenhuis tenminste een was gevuld met gevaarlijk afval. Verder werden gasolieresten aangetroffen bij een oude tank op het bedrijfsterrein Bovengronds stonden acht olievaten op een vloer die niet vloeistofdicht was. De aanklager sprak van een 'op zettelijke vorm van vervuiling', in een mate die hij zelden tegenkwam. Dat het bedrijf failliet is, deed niets af aan zijn eis van ƒ75,000,- en zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. 'Als persoon blijft hij aansprakelijk. Want ondanks dat hij wist van de vervuiling, heeft hij er zijn mond over gehouden.' Een mening die haaks stond op die van de advocaat van de verdachte, die vond dat de rekening op het bordje van de curator in het faillissement thuishoorde, een visie die niet werd gedeeld door de politie rechter. Omdat een ander deel van de schade wel op de curator moest worden verhaald, viel de boete toch lager uit dan de eis. ijrMi Jf\th uLvf l/jrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE DE EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1