)ndernemingsraad Bolder tapt op uit onvrede beleid courant Cjroen 2 rwarL-JexeUhet harL, 'De politiek moet nu ingrijpen' Scheepsreparatie Boom over in Urker handen? Zinkstukkenvlechters trekken bekijks Badmeesters Texelaar in verzet tegen dwangbevelen vaAaatieiUexettd "7exet TEXELSE^COURANT Onder de pomp Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties iad akkoord met ibsidie slachterij leinigingsrechten minder omhoog Witte biedt cheque aan in Enschede Messentrekker aangehouden (MWl Dienstwoning Praise-avond Strenderpop Burie wint Sint Jan rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11495 VRIJDAG 14 JULI 2000 („ertenties/abonnementen/bezorging: tnbaan 6 91 MC Den Burg MC Den Burg jfoon 0222 - 36 26 00 Bfax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 i (Advertentie) ^'ikonderwi/s biologie op z'n ^Ppels plukken aan de Haller- rede over de uitwerking van sociale beleid en het welzijn de medewerkers van De Bol- heeft er toe geleid dat de on- lemingsraad (OR) van de so- «werkplaats is opgestapt. De leden stellen dat de werkdruk r veel van de medewerkers te g is en dat de directie te wei- doet met signalen van de on- lemingsraad. Directeur Leen rdzij vindt de kritiek onterecht. pr fll boven alles benadrukken dat '1 jen sociaal bedrijf zijn.' L6 t jolitiek moet ingrijpen', vindt Jan nver. voorzitter van de onderne- jz jsraad die aan alle raadsleden en 1,3 lollege een brief heeft gestuurd Ij de ontstane situatie. Op de pre- eaard van de problemen wil de ld! lerender tegenover de pers niet an, maar secretaris Elly raekers, die dacht dat ze met «ertegenwoordiger van de vak- i sprak, luchtte wel haar hart te- over een verslaggever van de Ierse Courant. 'Financieel gezien I De Bolder er heel goed voor. rwij vinden dat het soms ten e gaat van werknemers. Er zijn veel mensen ziek of overspan- Vooral werkleiders hebben het voor de vakantiekrant van 28 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 19 juli a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111. jmeenteraad is unaniem ak- I gegaan met subsidiëring Slachtbedrijf Texel aan De 3 in Oudeschild. Het bedrijf van erAad van Heerwaarden kan tomende vijf jaar jaarlijks een rag tegemoet zien van 2.500,- subsidie is gelijk aan de ver ing van de erfpachtcanon die Heerwaarden aan de ge- nte betaalt. Ie doordat het niet goed gaat met raag naar Texels lamsvlees is de oitatie van de slachtplaats aan lang geen vetpot De vijfjaarlijkse oging van de erfpachtcanon was txn maar moeilijk door Van Heer den op te brengen. De 'huur' van gemeentegrond zou van ruim 00.- per jaar toenemen tot ruim 00.-. Omdat het slachtbedrijf te- dienstdoet als gemeentelijke dslachtplaats, wilde het college Heerwaarden tegemoetkomen de pachtverhoging feitelijk on- in te maken. De compensatie de verhoging wordt verleend in form van een jaarlijkse subsidie, gemeenteraad vond een debat de vraag of de lokale overheid «nemers behoort te subsidiëren nodig. Zonder verdere discussie d de steun voor Slachtbedrijf il goedgekeurd. ithouder Peter Bakker van finan- Inhad dinsdag aan het eind van de sdsvergadering een aardig nieuw- voor alle Texelaars. De reinigings- obten gaan volgend jaar minder nhoog dan aanvankelijk werd ge- :ht. Bovenop de trendmatige ver ging was een door het Rijk voorge geven toeslag van 25,- per lishouden voorzien De regering iftdeze lastenstijging ingetrokken. Het scheepsreparatiebedrijf van Hans Boom in Oudeschild wordt waarschijnlijk eigendom van Scheepswerf Metz in Urk. De on dernemingen zijn nog in onderhan deling, zowel over de prijs als over de toekomst van de vestiging op Texel. 'Maar er moet heel wat scheef lopen wil het niet door gaan', aldus Boom zelf. Het ziet ernaar uit dat zijn acht medewer kers hun baan houden en niet hoe ven verhuizen. De verkoop komt niet als een donder slag bij heldere hemel. Twee jaar ge leden werd al bekend dat de inmid dels 58-jarige Boom zijn bedrijf wilde verkopen, mits hij een geschikte ko per zou vinden. 'Er zijn nog heel veel andere dingen in het leven. Ik heb 35 jaar lang hard gewerkt en weinig va kantie gehad. Ik wilde wel eens wat anders. Maar ik had als drijfveer dat dit bedrijf gewoon dit bedrijf moet blijven.' Sindsdien meldden zich meerdere gegadigden in Oudeschild. Eén ervan was de firma Metz uit Urk, een fami liebedrijf met circa 85 werknemers, dat zowel reparaties uitvoert als nieuwe schepen bouwt. Al snel werd duidelijk dat de gesprekspartners het eens konden worden, waarna een intentieverklaring werd getekend. Die hield in dat beide bedrijven hun uiter ste best zouden doen om tot een akkoord te komen en dat andere gegadigden zolang in de wachtkamer moesten. Bedoeling was ook om de buitenwacht niet eerder in te lichten dan wanneer alles rond zou zijn, maar toen bleek dat de onderhandelingen niet meer geheim waren, voelde Boom zich gedwongen openheid van zaken te geven. Feit is dat Metz het Oudeschilder bedrijf graag overneemt, vooral om dat de haven in Oudeschild in open verbinding met zee staat en schepen met een diepgang tot zes meter in het grote dok van Boom terechtkunnen. 'Dat is ook de reden dat er voor mijn medewerkers waarschijnlijk niet zo veel verandert. Het is eerder zo dat mensen uit Urk hier naartoe zullen komen voor werkzaamheden. Bij voorbeeld als hier ook schepen ge bouwd gaan worden.' Een belangrijk punt van onderhande- zwaar. verschillenden van hen zijn er wegens ziekte lange tijd uit geweest.' De OR wilde volgens haar dat er een onafhankelijk onderzoek naar de te vredenheid onder de medewerkers werd gehouden. 'Maar daar wil de directie met aan.' Er blijken verschillen van mening te bestaan over de status van de onder nemingsraad. De OR enerzijds en de directie en portefeuillehouder wet houder Nel Eelman anderzijds kon den het hierover en over de uitwer king van het sociale beleid en het welzijn van de medewerkers niet eens worden. Brouwer: 'Het probleem is: wat is nog sociaal? Vraag het tien mensen en ze hebben er allemaal een andere me ning over. Ik heb goede hoop dat als de politiek er op inhaakt, de proble men kunnen worden opgelost.' Zon der hierop in te gaan, zegt hij dat er Johan Witte uit verzorgingshuis De Gollards is vandaag in Enschede om daar de opbrengst aan te bieden van de door hem georganiseerde inzame ling ten bate van de slachtoffers van de vuurwerkramp. Witte's actie le verde (met rente) ƒ10.210,91 op. Het is de bedoeling dat dit bedrag vooral ten goede zal komen aan de gehan dicapten onder de slachtoffers.Witte overhandigt vanmiddag in het stad huis van Enschede een symbolische cheque aan wethouder J. Goudt. Daarop staat onder meer 'Niet alleen bedoeld als materiële steun maar ook als blijk van verbondenheid en soli dariteit. Texel wenst u sterkte toe!' méér aan de hand is dan tot nu toe naar buiten is gekomen. Overigens geeft hij wel aan dat zich binnen an dere sociale werkplaatsen in het land nog wel schrijnender gevallen voor doen. Functioneringsgesprekken 'We voeren regelmatig discussies over wat je mag verwachten en welke eisen je mag stellen aan medewer kers', reageert Leen Noordzij. 'We stellen onszelf vragen over hoe het is gesteld met de werkdruk, of we met overvragen. Dit soort zaken zijn een hot item en dat hoort ook zo. We heb ben hier bijna 150 medewerkers en we bekijken dat per persoon. Iemand met rugklachten kun je met vragen om een stapel dozen te verzetten, maar wel om z'n handen te werken. Overuren uitbetalen of onregelmatige werktijden vergoeden doen we niet. Die worden gecompenseerd in vrije tijd. Dat doen we bewust om mensen te wapenen tegen hoge werkdruk. Onze mensen hebben ook een vrije vrijdagmiddag.' De ondernemingsraad vindt echter Lees verder pagina 5 De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag een 38-jarige man van Armeense afkomst aangehouden die met een mes had gedreigd. Hij had voor problemen gezorgd in een discotheek in de Dorpsstraat in De Koog en was er daarom uitgezet. Eenmaal buiten trok hij een mes. waarmee hij personeel van de disco en omstanders bedreigde. De man Op zaterdag 19 augustus vindt in Oosterend het traditionele Strenderpop plaats. Bands die geen uitnodiging hebben gekregen (omdat ze bijvoorbeeld nieuw zijn of pas weer begonnen) en toch willen spelen, kunnen zich tot 21 juli aanmelden bij Willem Witte, Oesterstraat 17, 1794 AR Oosterend, tel. 318 807. Vakantiegangers aanschouwen hoe medewerkers van aannemers Daal der en Dros matten van rijshout vlechten. De zinkstukken zijn nodig om te voorkomen dat het zeewater dat door het Robbengat ten noorden van Texel stroomt de vooroever van de dijk bij De Cocksdorp wegvreet. De geul tussen de Steenplaat en Bol werk het Robbengat heeft zich door aangroei van de Steenplaat in zuide lijke richting verplaatst. Hetzelfde verschijnsel deed zich eind zeventi ger jaren voor, een probleem dat Rijkswaterstaat toen onderving door zand te winnen op de verste zand bank. Maar anno 2000 is het opzui gen van zand in de Waddenzee niet meer toegestaan en moeten zink stukken voorkomen dat het zeewater schade aan de waterkering aanricht. In opdracht van RWS vlechten mede werkers van aannemersbedrijf Daal der matten van njshout, waann zand- dicht kunststof doek is verwerkt. Om de 7 zinkstukken van elk 400 vier kante meter af te zinken en op hun plaats te houden, worden ze ver zwaard met 800 kilogram natuur steen per vierkante meter, in totaal dus 400.000 ton. (Foto Gerard Timmerman) Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Utrechtse studenten op Texel begon nen met het bewaken van de stran den Het gouden jubileum werd het afgelopen weekend uitbundig ge vierd, waarbij meer dan 100 studen ten en oud-studenten waren betrok ken. Pagina 2 werd meegenomen naar het politie bureau. Het mes is in beslag geno men. ling is nog de toekomstige construc tie van het bedrijf. 'Blijft het hier he lemaal zelfstandig? Of verhuist de administratie naar Urk? Het ziet er wel naar uit dat de werkplaats met alle machines uit de Heems- kerckstraat verdwijnen en dat alle bedrijfsactiviteiten worden gecon centreerd op de haven. Dat moet mogelijk zijn, straks na de renovatie.' De werkplaats gaat in dat geval plat en maakt plaats voor huizenbouw. Hoewel hij een slag om de arm houdt, ziet de 58-jarige Boom de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het bedrijf - dat in 1980 werd uitgebreid met een dok (het huidige is van 1990) - is ge zond en had ook als zelfstandige onderneming nog jaren vooruit ge kund 'We zijn niet meer zo groot als vroeger, toen hier nog vijftien mensen werkten. Maar in het belang van het bedrijf zelf heb ik de laatste jaren wat afgebouwd. Je kunt wel grote klus sen aannemen, maar dan heb je ook mensen nodig die ze kunnen uitvoe ren. En wie garandeert me dat zulk werk er over een paar jaar nog steeds is? We doen nu vooral het kleinere werk. We zetten geen nieuw dek op een kotter, maar een reling redden we prima. Ik heb liever heel veel van zulke opdrachten, dan een paar grote van weinig bedrijven. Dat biedt meer zekerheid.' Is de gemeente ten onrechte met dwangsommen opgetreden tegen Dirk Kuip uit De Koog, toen deze slechts gedeeltelijk gevolg gaf aan de sommatie om een door hem ge bouwde opslagplaats te slopen? De Alkmaarse arrondissements rechtbank zal binnenkort het ant woord geven op deze vraag. Don derdag 20 juli is de rolzitting van deze civiele procedure waarbij na mens Kuip zal worden opgetreden door Mr De Boer van het advocatenkantoor Leesberg en namens de gemeente door me vrouw Mr M. Schuurman van het advocatenkantoor Schenkeveld Sluis. Intussen loopt ook een bestuursrechtelijke procedure die moet aangeven in hoeverre de pla nologische regels in deze kwestie juist zijn toegepast. Gospelband Ellinor uit Velserbroek verleent zondag medewerking aan de praise-avond ('Een uur voor ieder- een"), die om 19.00 uur begint in de Gereformeerde kerk van Den Burg. Het gebouw is open vanaf 18.30 uur. Kuip bouwde zonder vergunning achter zijn loods in de buurt van de Pelikaanweg een opslagplaats voor onder meer pallets. Gemeente ambtenaren die voor iets anders op het terrein moesten zijn. constateer den dat en sommeerden Kuip uiter lijk 1 maart over te gaan tot afbreken op straffe van een dwangsom van 150,- per dag. Kuip begon op 3 maart met slopen van een deel van de op slag, Een stuk van 20 m2 liet hij staan omdat hij van mening is dat dit res tant vergelijkbaar is met een carport waarvoor geen vergunning nodig is. Hij zegt aldus te hebben gehandeld krachtens afspraken met wethouder Daan Schilling. De gemeente vond echter dat ook het restant weg moest en de dwangsommen gingen door waardoor Kuip inmiddels voor meer dan ƒ15.000,- in het krijt staat. Hij heeft slechts de dwangsom voor één dag overtreding betaald, omdat hij erkent een dag te laat met slopen te zijn begonnen. Maar daar had het bij moeten blijven omdat het gebouw dat overbleef volgens hem voldoet aan de regels voor een vergunnmgs- vrije carport. De gemeente gaat zich herbezinnen op de vereisten waaraan een agrariër moet voldoen indien hij bij zijn bedrijf een woning wil betrekken of een schuur tot dienstwoning wil promo veren. Aanleiding voor de her- onentatie is de discussie over de toe kenning van een dienstwoning aan biologieleraar en fruitkweker Jaap Dros. die met zijn gezin naar de Hallerweg mag verhuizen. Pagina 5 De gemeente mag niet zomaar de tenaamstelling van een graf wijzigen zonder na te gaan of er misschien nog andere rechthebbenden zijn dan de aanvrager. De gemeente hoeft niet op de stoel van de notaris of de rech ter te gaan zitten, maar heeft wel mi nimaal de plicht om te informeren bij (andere) erfgenamen die bij haar be kend zijn of behoren te zijn. Dat heeft de rechter bepaald in het kort geding dat Hendrika Burie tegen de ge meente aanspande, en won. Pagina 5 De bouw van een wijksteunpunt met 32 seniorenwoningen op de plaats van het voormalige verzorgingstehuis Sint Jan zal de komende herfst be ginnen Pagina 7 (Advertentie) Het dok van Boom, waar Jaarlijks 80 tot 85 schepen In onderhoud gaan. (Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1