Kindertheater Klif 12 blijft leuk Duitse voorlichters informeren vakantievierende landgenoten teso E Joan Hodshon geeft glans aan Concours Hippique jeslaagd Agenda Campagnes over gevaren drank en drugs TEXELSE 2 COURANT Klachtenbure met vakantie! I Ringsteken Capoeira-festival met demonstraties komischt ervoo< AMSTEI Dinsdag 18 juli Om 9.30 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wonen in een walvis'. Toegang ƒ12,50, in clusief entreebewijs. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. Jeugdige Texelse basketballers binden vanaf 19.30 uur de strijd aan met generatiegenoten uit het Duitse Bordenau, Locatie is de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Publiek is welkom. In de RK kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een zomeravond concert door Bert Koelewijn (or gel), Noortje van Middelkoop (pan fluit) en Herman en Henk Jan Drost (trompet). Na afloop wordt een in zameling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjesfilm (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Woensdag 19 juli Defolkloremarkt, die tussen 10.00 en 16.00 uur pp de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van de oude tractoren en werktuigen. Een dansgroep uit Wijdenes verzorgt demonstraties om 11.00 en 13.30 uur Tot en met zondag 23 juli wordt in De Koog dagelijks tussen 13.00 en 23.00 uur kermis gehouden. Met va'ndaag om 23.00 een groot vuur werk De Vrije School, Gasthuisstraat 55, houdt van 15.30 tot 16.30 uur een voorleesmiddag voor peuters en kleuters. 'Juf' Tonny Gilmg-Van de Wetering neemt tussen 18.30 en 19.30 uur afscheid van (voormalige) leerlin gen en ouders van de Jozefschool. Locatie is het schoolgebouw. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommis sie voor Welzijn en Onderwijs. Om 20.30 uur begint in De Koog in dorpshuis De Hof een bingoavond. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur). Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19 00 en 21.30 uur) Donderdag 20 juli Jonge voorlichters landen om 11.20 uur met parachutes op het strand bij De Koog om vakantie vierende leeftijdsgenoten te wijzen op de gevaren van overmatig alcoholgebruik. Ze worden wel kom geheten door wethouder Nel Eelman, die daarna het officiële startsein geeft voor de campagne 'Ben |ij sterker dan drank?' In de Buureton (Molenstraat 2. Den Burg) begint om 14.00 uur de vierde en laatste zomerbingo, ge organiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel De Hoornder Donderdag is deze week ingericht als hobbymarkt. Deze duurt van 1 5.30 tot 21.00 uur. In het gemeentehuis vergadert vanaf 18.45 uur de raadscommis sie Financien. Werken en Milieu en vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. Om 20.00 uur begint er een klaver- jasdrive in Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland. In De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21.00 uur de Durper Feest- markt gehouden Met muziek, spelletjes en oude ambachten. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Vrijdag 21 juli In Oosterend gaat om 19.30 uur de derde wedstrijd om het Texels DINSDAG 18 JULI 2000 (Foto March Heiiren) Oude tijden herleefden zondag tij dens het Concours Hippique. waar voor de historische reddingvlet Joan Hodshon speciaal uit zijn tijdeliike opslagplaats tevoorschijn was ge haald. De boot werd op het originele reddingvoertuig voortgetrokken door een span Zeeuwse paarden, waarbij de in reddingpak gehulde escorte extra glans gaven het historische plaatje. Dat werd compleet toen Cor Dros, één van de opvarenden die er tijdens de Russenoorlog mee naar Engeland voeren, plaats nam op de Joan Hodshon. De show was één van de vele hippische attracties op het evenement bij manege Akenburg. Mede door de extra attracties was het Concours Hippique van men vereniging Tussen Wad en Duin dat zondag in en nabij manege Akenburg werd gehouden, een drukbezocht evenement. De dressuur-clinic van Marjan Ubels en de trialrijders van de MAB trokken veel publiek, maar ook de demonstratie linedansen van de East End Honeybee Hoppers uit Oosterend. De prijzen in alle rubrieken werden uitgereikt door burgemeester Gel dorp, die ook de trekking van de ver loting verrichtte. Daarbij is een aan tal prijzen blijven liggen. Deze kunnen - tegen overlegging van het lot - als nog worden afgehaald bij Hans Jimmink, Kogerweg 138. Het gaat om de nummers: blauw 14, 51. 66 73, 241, 575, 848.853. 931; groen: 203, 340, 970; oranje 270, 304, 558, 560. De zilveren zweep werd gewon nen door Piet Daalder met Augustus, de prijs voor het schoonste geheel ging naar Corrinne Witte-van Tunen met Figaro. Uitslagen: Friese paarden 1 Frits Witte met Jelmer; 2 Benno Beuving met Wietske; 3 Joop Noom met Lobke van de OostwaJ Open klasse. 1 Piet Daalder met Augustus; 2. Henk Spigt met Obiku.. 3 Carlo Witte met Figaro Dames. 1 Corrinne Witte-van Tunen met Figaro. 2 Afra Meyer met Augustus; 3. Mant Vissér-de Leeuw met Cendo. Kleine paarden en pony's. 1 Gerrit Westerlaken met Favourita, 2 Maneke Bakker met Jesper; 3 Gerard de Ridder met Simba/ Sparky. Tweespan open klasse 1Henk Spigt met Dominant/Furore. 2. Carlo Witte met Fi garo/Idolaat; 3 Hans Boom met Navero/Hilde. 'De Vantasjes', de groep van Klif 12 die 's zomers iedere week een kind ervoorstelling verzorgt, is zo oud als het Hoornder theater zelf, twaalf jaar inmiddels. Personages als mevrouw Tulband, tante Ko en neef Klojo gaan al bijna net zo lang mee, terwijl aan de opzet nooit echt is gesleuteld Toch zit de sleet er nog allerminst in. Een uitstekend gevulde zaal, bomvol 'kinderen van 8 tot 84 jaar', genoot vrijdag van de premiere van 'Gespuis op de Buis', waarin het befaamde drietal samen met burgemeester Bas afreist naar de tv-studio's van J. de Bobo van Ellende, onmiskenbaar een parodie op Joop van den Ende. Ze willen dolgraag beroemd worden en hebben daar ieder zo hun eigen idee over. Mevrouw Tulband zou graag schitteren in een romantische soapserie, de snoepgrage tante Ko droomt van een kookprogramma, burgemeester Bas wil beroemde mensen interviewen ('het liefst van het Huis van Oranje), terwijl Klojo een eigen sportshow wel ziet zitten. 'Want ik heb de ballen verstand van sport.' Hoewel duidelijk was te merken dat het de eerste keer was dat de Van tasjes deze zomer op de planken stonden (de vaart ontbrak af en toe nog wat), viel er al veel te genieten. Het programma is gemaakt voor pak weg de jeugd van de basisschool, maar het gezelschap heeft een gave om ook ouders en grootouders aan zich te binden, met grapjes die dui delijk voor een oudere doelgroep zijn bedoeld. Zo bekvecht burgemeester Bas tijdens een auditie met zijn gaste Maxima - 'de vriendin van onze na tionale kroonprins van Oranje' - over wie er nu stinkt. Maxima meldt dat ze schone handen heeft, 'net als mijn vader trouwens', waarop Bas ant woordt: 'Dat zullen we nog wel eens onderzoeken Maxima's voorkeur voor roze en haar plannen om het Huis van Oranje te veranderen in het Huis van Roze wordt door Bas op soortgelijke wijze bestreden: 'Een belachelijk idee! Kun je je Kluivert voorstellen in het roze?' Terwijl het met de inhoud wel goed zit, verdient ook de uitvoering een compliment. Dat Cor van Heer waarden (Klojo), Janien de Bruijn (mevrouw "Tulband) en Margriet de Graaft een typetje kunnen neerzetten, is gevoeglijk wel bekend. Maar in de loop van de paar jaar dat Bas ten Have (burgemeester Bas) aan Klif is verbonden, is ook hij duidelijk ge groeid. Hij acteert met een soort ach teloze droogheid, die erg 'naturel' overkomt. Maar de grootste complimenten ver dienen wel Sjoerd Groeskamp (J. de Bobo van Ellende) en Judith de Leeuw (Viola Halt). Ondanks hun jeugdige leeftijd en hun geringe erva ring spelen ze alsof ze nooit anders hebben gedaan. Bij Groeskamp leek het hier en daar wel eens te haperen, maar hij was toch overduidelijk een even geslaagde als arrogante zaken man, die het niet meer nodig heeft aardig gevonden te worden. Judith de Leeuw kwam zo mogelijk nog be ter uit de verf als zijn hypernerveuze assistente, die constant loopt te redderen en er alles voor over heeft om het haar baas naar de zin te ma ken. Iets minder opvailend maar eveneens zeer de moeite waard was het spel van Rogier Rijpsma, alias Pom, die er steeds voor zorgde dat de rekwisieten op hun plaats stonden. maar die zelf ook over bleek te beschikken. De scène* hij de ingrediënten van een koekenmaal moet zien weg te *4 en die gemakshalve maar alle opeet, had zo uit een stomme film kunnen zijn gehaal Met z'n allen zorgden ze ervoo<|le 'Gespuls op de buis' een zeer baar programma is geworden, verdient om bekeken te worder, kan deze en volgende maand vrijdag, aanvang 17.00 uur. Geut belangstelling is bovendien om extra voorstellingen te op donderdag 27 juli en 3, 10 augbstus. Ook dan wordt om li uur begonnen. Voor het eerst w toegang geheven: ƒ5,-. Wie will aansluitend blijven eten In dal, is reserveren gewenst (tel. 319 S Joop I.Ou De immer behulpzame Judith de Leeuw (alias Viola Halt) poedert nog even de neus van haar baas, J de Bobo van Ellende tl Groeskamp). Rechts mevrouw Tulband (Janien de Brwin) en burgemeester Bas (Bas ten Have). iroioJocvf waarop de nadelen van overmatig alcoholgebruik worden uitgebeeld. Alcoholpreventie is geen overbodige luxe, vinden de campagneleiders. Jongens drinken tijdens de vakantie gemiddeld eenentwintig glazen alco holhoudende drank op een dag en meisjes negen. De vakantie duurt voor hen gemiddeld negen dagen, wat betekent dat jongens in die pe riode bijna tweehonderd glazen (circa zes kratten bier) drinken en meisjes bijna negentig (tweeëneenhalf krat bier). Deze hoeveelheden zijn op den duur schadelijk voor de gezondheid, zorgen voor een vergrote kans op ongevallen en komen ook de open bare orde met ten goede De voorlichters zijn landelijk gewor ven door het NIGZ en de meewer kende instanties en hebben een cur sus gevolgd om hun kennis van alcohol en drugs te vergroten, even als hun vaardigheden om die kennis over te dragen aan leeftijdsgenoten. Onder de landelijk opererende voor lichters zijn ook twee Texelaars. Ammelina Kater maakt onderdeel uit van het gezelschap dat donderdag met een tandemsprong op het Koger strand landt, terwijl eilandgenoot Rinus van Boven actief zal zijn op Terschelling. Ook hier wordt geen middel geschuwd om de aandacht van de jeugd te trekken. De jeugdige Texelaar maakt zijn opwachting per helikopter. Medewerkers van het Texelse JIP enquêteerden leeftijdsgenoten over de gevaren van drugs, Jonge voorlichters landen donder dag om 11.20 uur met parachutes op het strand bij De Koog om vakantievierende leeftijdsgenoten te wijzen op de gevaren van over matig alcoholgebruik. Ze worden welkom geheten door wethouder Nel Eelman, die het officiële start sein geeft voor de campagne 'Ben jij sterker dan drank?', die ook el ders in het land wordt gevoerd. Voor het eerst worden Duitse voor lichters ingezet om de Duitse va kantiegangers op het eiland te be reiken. De campagne op Texel vormt onder deel van een grote landelijke cam pagne. die al enkele jaren wordt ge voerd en is opgezet door het Nederlands Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ). Drie weken lang geven jonge voorlichters op massamanifestaties in het gehele land en populaire vakantielocaties langs de kust voor lichting aan leeftijdsgenoten De (Foto Corla Schroma) campagne is zeer groots opgezet, want terwijl Duitse voorlichters hun werk doen op Texel en in andere Ne derlandse vakantieoorden, gaan Ne derlandse voorlichters naar de Costa Brava in Spanje om er vakantievier ende landgenoten te bezoeken. In Noord-Holland voert de Brijder Stichting de campagne uit, in samen werking met campings, organisato ren van grote manifestaties, horeca en (subsidiërende) gemeenten De stichting heeft zich ten doel gesteld schriftelijke informatie over excessief alcoholgebruik te verschaffen aan 10.000 jongeren en 4000 gesprekken met hen te voeren over agressie en de grenzen van overlast. Een speciaal doel is het informeren van 500 Duitse longeren op Texel. Om dat doel te bereiken bezoeken de jonge voor lichters onder meer het strand, het centrum van De Koog. jeugdherberg De Eyercoogh en enkele campings. Zij hebben allerlei voorlichtings materiaal bij zich, waaronder nogal realistische posters en kaarten Verwant maar feitelijk los te zien van de campagne 'Ben jij sterker dan drank?' was de actie van het Drugs Informatieteam van het Texelse Jon geren Informatie Punt (JIP), afgelo pen weekend in De Koog. Acht jon geren van Texel, één uit Alkmaar en eén uit Haarlem knoopten in de Dorpsstraat en de uitgaans gelegenheden van de badplaats ge sprekken aan met leeftijdsgenoten en verstrekten informatie over drugs, met name de soorten die populair zijn onder jeugdige stappers, zoals co caïne, XTC en speed. Een enquêteformulier met stellingen als 'Iemand die hasj en marihuana ge bruikt, gaat meestal ook XTC en speed gebruiken', die de voorlichters en de geènquêteerden pratenderwijs invulden, was een belangrijk hulp middel in dit contact. Wie bereid was aan de enquête mee te werken, dong mee naar een CD, die ieder uur werd verloot. Ook was er een stand, waar jongeren hun kennis over verdovende middelen konden testen op het po pulaire drugsbrein, een soort kruising tussen een speelautomaat en een computer Al het materiaal was be schikbaar gesteld door de Brijder Stichting. Met de actie werden vol gens een schatting van jeugdwerk ster Carla Schrama tussen de vijf- en zeshonderd Texelse en vakantievier ende jongeren bereikt. kampioenschap ringsteken start. Op het bedrijf van Bert en M, 0i Keiiser op Ongeren wordt za 16.30 uur de toekomstvisie' 11 e het oog op morgen' ovei an Texelse landbouw gepresentei tei In Cinema Texel draaien slz Myself en Irene (aanvang 14 W 19.00 en 22.00 uur), Teigetjesl ,v< (15.00 uur) en Mission Imposs (18.45 en 21.45 uur). M wf Veerdienst Teso zet de komei ,e dagen gedurende grote delen de dag een extra boot in en vs s dan volgens een halfuursdie uv Dat gebeurt donderdag en vrij< ve van 9.35 tot 16.05 uur (en later !ie dien nodig), zaterdag van 8.35 'e 15.05 uur (en later indien nod 'n' zondag van 16.35 tot 20.05 uu m maandag van 9.35 tot 16.05 Desondanks kunnen er wactt den optreden. Op Texel moeti dag tussen 10.00 en 13.00 uur kening worden gehouden mets half uur vertraging; die kan in D Helder tussen 12.00 en 17.OO1 oplopen tot een uur. Zaterd moet in Den Helder tussen 10. en 17.00 uur mogelijk anderti I uur worden gewacht. De veil ging op Texel is dan bescheid: J een half uur tussen 11.00 en 12, uur. Donderdag a.s, zijn de atva ten van 10.05 uur uit Den Het en 13.35 vanaf Texel uitsluit? bestemd voor het vervoer vani vaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudeschi - Di. 18 Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Za. 22 Zo. 23 Ma. 24 Di. 25 10.24 en 10.55 en 11.34 en 12.05 en 0.00 en 0.30 en 1.00 en 1.17 en 23.001 23.00e 23.30. 12.45i 13.14s dr. 13.45e sit 14.25e I.' Jr Aan het strand is het ongeveer een uua der hoogwater. De zon komt 20 juli op: 5.42 uur en gaat onder om 21 46 uur 2'i laatste kwartier. i Het telefonisch spreekuur \?1 informatie- en klachtenbure zondheidszorg (IKG) - dat zich» houdt met het verwerken vanïi ten en het verstrekken van infot over de gezondheidszorg in Ni Holland Noord - wordt van 24js 1 september overgenomen dos landelijk informatiepunt voorpt ten (LIP). Het LIP is ti|dens kan uren te bereiken via telefoonnus 030-2661661Het IKG is vanafl tember weer van maandag tote' donderdag van 9.00 tot V bereikbaar via telefoonnin| 0223-618284. Het regionaal patiënten- co mentenplatform (RP/CP) is r week van 7 augustus met bereikt te Regional, de maculele (dans met stokken), de samba de roda uit Noord-Brazilië en in de bijpassende muziek met tamboerijn, trommel en berimbau. De kosten voor deelname bedragen voor het hele weekend ƒ120,- (tien uur training, inclusief overnachtingen, twee keer ontbijt en avondeten). Deelname aan alleen de training kost ƒ50, - voor één en 85,- voor beide dagen. Voor opgave en inlichtingen: Menno Siebinga, tel. 315331. De derde wedstrijd om het Texelse kampioenschap ringsteken wordt op vrijdag 21 juli verreden in Oosterend. Deelnemers kunnen zich opstellen op het terrein aan de Slotskolk, de wed strijd begint om 19.30 uur. Voor de tweede keer wordt dit jaar een internationaal capoeira-festivèl gehouden. Op 28, 29 en 30 juli wor den niet alleen open lessen verzorgd, ook worden diverse demonstraties van deze Braziliaanse vechtsport gegeven. Het festival begint op vrijdagavond om 18.00 uur met een demonstratie bij het zwembad, terwijl later op de avond tijdens het open Texels skate-kampioenschap een demonstratie wordt gegeven in de Dorpsstraat in De Koog Zaterdag en zondag worden dagelijks om vijf uur lessen gegeven bij het zwembad en op het Kogerstrand Er worden lessen gegeven in de lang zame, traditionele capoeira Angola, de snelle rechtopstaande capoeira Aan het Horizon College in Alkmaar slaagde Nienke Ruis voor de oplei ding Sociaal juridisch medewerker. Zij vervolgt haar studie aan de Haagse Hogeschool met de Gilde- opleiding Management, Economie, Recht. Martijn Beers (21) uit Den Burg is aan het Amsterdams College voor Hotel en Gastronomie geslaagd voor het diploma zelfstandig werkend kok. De afgelopen twee jaar werkte hij in Hotel Pulitzer in Amsterdam.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2