Jammer dat de kwestie zó wordt opgeklopt' 'De tv-beelden van Enschede deden mij denken aan Den Burg tijdens de oorlog' 5met op het blazoen Ballonnenkunsten achter diek 1-1-2 Johan Witte haalt Twentse burgemeester naar Texel Groen Zwart Brandwonden College werkt mee aan vasthouden gezuiverd water Basketbalstrijd Texel-Duitsland Poes vangt mol .TEXELSE J COURANT grkenshouder schrikt van verzet tegen verhuizing een vergunning oor gebouw en tast op De Mok Robert Bakker wint crossloop in Den Hoorn Redactioneel commentaar elbelovende financiële resultaten, fraaie productiecijfers, een gezonde tèten een mooi nieuw onderkomen. Het leek allemaal niet op te kun- n voor de sociale werkplaats, die ook het aantal medewerkers nog nszag groeien. Geen wonder dat de presentatie van de jaarcijfers aan gemeenteraad steevast borg stond voor complimenten aan het adres fl directeur Leen Noordzij en zijn medewerkers, aar wie op straat goed luisterde, ving ocfc wel eens praatjes op over >ge werkdruk of medewerkers die ziek thuis zitten. Dat komt in de beste drijven voor, dus waarom met bij De Bolder? Maar door het opstap- in van de ondernemingsraad komen de zaken wel iets anders te lig- in Toenemende ontevredenheid over de uitvoering van het beleid en achten over hoge werkdruk, waarbij volgens voorzitter Jan Brouwer rgeefs een beroep op de directie werd gedaan, leidden tot de spraak- akende stap. Een stap die de directeur Noordzij naar eigen zeggen "ledig verraste. Maar als we de ondernemingsraad mogen geloven oterde het al lang niet meer tussen directie en OR. Hoewel de Arbodienst officieel van commentaar onthoudt, blijkt uit informele contacten er al enige tijd problemen spelen, van uiteenlopende aard en dat de rectie daarvan op de hoogte is. Toegegeven, De Bolder is met zo'n tècifiek medewerkersbestand niet de makkelijkste organisatie om te jnen en waardering voor de wijze waarop directie wordt gevoerd is IKer op zijn plaats. Maar bij modern management past ook een open j>fvoor kritiek, zowel van binnen uit de organisatie, als van buiten. Het Ufen van deskundigheid om de bevoegdheden van de ondernemings- Jd te toetsen is daarom niet voldoende. Een deskundig en onafhan- slllk bureau dat De Bolder als organisatie tegen het licht houdt lijkt de leest aangewezen optie. Niet uit wantrouwen jegens de directie, maar P2 n minst om aan alle gerezen twijfel en onduidelijkheid binnen deze °°r Texel onmisbare voorziening een einde te maken. plaatsing handelt de gemeente vol gens Van Reenen strijdig met haar eigen beleid. 'De nieuwe varkensmesterij is volgens de hui dige, op democratische wijze tot stand gekomen wetgeving, niet mo gelijk. Intensieve veehouderij is met toegestaan op Texel, verwijst hij naar het Ammoniakbeleidsplan en het streekplan Noord-Holland Noord. 'Maar nu heet 'intensieve veehoude rij' ineens 'gemengd bedrijf' en mag het allemaal wel.' Wijtten. 'We heb ben bewust gekozen voor de ge mengde bedrijfsvorm. Akkerbouw en veehouderij vullen elkaar feilloos aan Het past in de milieudoelstelling en bevordert het welzijn. Zo'n bedrijf is een totaalplan.' Met de verplaatsing riskeren b en w volgens Van Reenen bovendien schadeclaims uit de omgeving. 'Ten laste van de Texelse belastingbetaler. Het geheel is ook een kwestie van fatsoen.' Een 22-jarige kampeerster liep gister avond bij het monteren van een gas- busje brandwonden aan haar ge zicht. Bij het doorprikken van het busje gleed het uit haar handen, waarbij het gas in aanraking kwam met het vuur van een ander gasstel letje. De vrouw werd met de ambu lance afgevoerd. Over de ernst van de brandwonden was gisteravond nog niets bekend. De ballonnenkunstenaar op de foto was één van de vele attracties die za terdag op het Feest Achter Diek bij De Cocksdorp grote belangstelling trokken. Rond de middag trokken de eerste bezoekers bij drommen tege lijk de dijk over om de zilte zeelucht op te snuiven. Organisatoren Sil Boon en Janka van der Brink hadden eer van hun werk. temeer daar de weer goden het jaarlijkse festival redelijk gunstig waren gezind (Foto Gerard Timmerman) Waterschap Hollands kroon gaat verder met werkzaamheden die erop zijn gericht om het gezuiverde afvalwater (effluent) dat afkomstig is van de rioolzuivering 'Everstek- oog' op Texel vast te houden in plaats van af te voeren naar de Waddenzee. Zo wordt iets gedaan aan het gebrek aan oppervlakte water in de zomer. Voor sommige werkzaamheden is een aanlegvergunning nodig omdat ze effecten hebben voor het land schap. Het gaat om het graven, ver plaatsen. dempen en uitbaggeren van sloten, herstellen van asfalt, het rooien van bosschages en het ge deeltelijk doorbreken en herstellen van een tuinwal op en rond het ter rein van de zuivering aan de Pont- weg. B en w gaan daarmee akkoord Voor andere werkzaamheden in het kader van hetzelfde project is geen aanlegvergunning nodig omdat ze zonder meer kloppen met het be stemmingsplan. Het betreft het aan brengen van een regelende stuw, het verplaatsen en aanleggen van dam men, het aanleggen van duikers, het aanbrengen van een regelbare meet- stuw en het plaatsen van een erf- afscheiding. De aanleg van dammen heeft plaats binnen de driehoek Hemmerweg-Driehuizen-Pontweg. De Burgemeester de Koninghal vormt vanavond het decor voor een soort interland Een ploeg junioren van basketbalvereniging de Mareis, aangevuld met enkele jeugdige se nioren, speelt er een wedstrijd tegen generatiegenoten uit Bordenau in Niedersachsen. De Texelaars zijn uit op revanche, want vorig jaar kreeg het nog een oorwassing van het Duitse team. Bordenau, een plaats vlakbij Hannover, vormt al enkele jaren het vaste reisdoel van de Texelse heren- De poes Mies van de familie Van Dorssen van het Schilderend in Den Burg heeft jonkies. Sinds hun geboorte komt hij iedere dag thuis met een prooi. De ene dag is dat een muis, de andere dag een vogel, maar het beestje dat hij vorige week in de gang neer legde was geen van beide, zag ook Thijs, de 7-jarige zoon des huizes. Hij liet het lijkje aan vader Michiel zien en die zag het met een. 'Het was een mol, dat kon niet missen. Ik heb er vroeger verscheidene gevangen. EcoMare-medewerker en kenner Arthur Oosterbaan, die telefo nisch om zijn mening werd ge vraagd. bevestigde de identiteit van het dier, nadat hij zekerheids halve nog naar enkele kenmer kende eigenschappen van het diertje had gevraagd 'Het had de specifieke graafpootjes, dus iets anders kon ik er ook niet van maken Oosterbaan kreeg het dier niet te zien. want Thijs, die het geen geschikt voedsel voor de /onge poesjes vond, had de mol al begraven. 'Ik wilde 'm nog wel opgraven, om 'm eventueel op te zetten, maar Arthur zag daar niet zoveel heil in', aldus Michiel van Dorssen. Hoe de mol, die waarschijnlijk aan de noordkant van het Schil derend is gevangen, op Texel is beland, is volstrekt onduidelijk. Meest waarschijnlijk is dat hij in een berg grond heeft gezeten die voor werkzaamheden vanaf de overkant naar het eiland is aange voerd. Twee jaar geleden werd na een intensieve jacht door een medewerker van Rijkswaterstaat een mol gevangen in polder 't Horntje, nabij de NlOZ-haven. Naar men toen aannam had het diertje in van elders aangevoerd hjshout gezeten. ploeg, die er nog nooit in geslaagd is het plaatselijke toernooi te winnen maar dat zich er steeds knap weert. Vorig jaar brachten de Duitsers voor het eerst een tegenbezoek aan Texel en dat wordt nu dus herhaald. De wedstrijd begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. Publiek is wel kom. DAAR RED JE LEVENS MEE DINSDAG 18 JULI 2000 ammoniakrechten aan collega-vee- houders met bedrijven nabij ver- zurmgsgevoelige natuurgebieden, waardoor die kunnen uitbreiden Maar de discussie over de zuur- waarden wordt er volgens de kriti sche buurtbewoner B. van Reenen aan de haren bijgesleept. 'Of de zuur- waarden nu neerdalen bij De Krim of vlak bij de Slufter, neerdalen doet het en het stinkt.' Wijtten refereert aan het Ammoniakbeleidsplan, waarin in overleg met de hogere overheden ammoniakrechten kunnen worden uitgewisseld, met name om te bevor deren dat de afgesproken 4.000 hec tare grasland in stand kan worden gehouden. Van Reenen: 'Veel varkensboeren in Nederland worden uitgekocht of zij moeten inkrimpen. Zo met op Texel. Daar krijgt de varkensfabriek subsi die uit een milieupotje. Onbegrijpelijk dat de gemeente hieraan meewerkt.' De bijdrage waar hij op doelt is af komstig uit de provinciale Subsidie regeling Gebiedsgericht Milieubeleid. Zonder dit geld zou de verplaatsing met mogelijk zijn. Natuurgebied Wijtten: 'De huidige situatie voortzet ten is voor mij economisch gezien, zeker de meest aantrekkelijke optie op korte termijn. Maar met het oog op de toekomst is verhuizing de beste optie, zeker als je kijkt naar de om geving. Maar volgens Van Reenen is de aanwezigheid van het nog te vor men natuurgebied van Staatsbos beheer niet de drijfveer van de verhui zing. 'Het weg houden van de stank bij de golfbaan en recreatiecentrum De Krim zijn de ware redenen.' Wijt ten benadrukt dat de provincie al groen licht gaf toen de uitbreiding van de golfbaan naar 18 holes nog met bespreekbaar was. 'De voorgeno men natuurontwikkeling in mijn ach tertuin gaf de doorslag.' Wijtten becijfert dat de verplaatsing op pa pier zelfs een vermindering geeft van het aantal varkens. 'In de huidige si tuatie mag ik in theorie 1900 dieren houden, straks worden het er 1365.' Strijdig Door het meewerken aan de ver- cel Wijtten is geschrokken van de negatieve reacties op oorgenomen verplaatsing van zijn varkenshouderij van tweg 213 naar hoeve Bland en Berg. 'Ik moet eerlijk jen dat ik dat heb onderschat. Er heerst teveel jidelijkheid. De angst voor stankoverlast en eershinder is bijvoorbeeld ongegrond.' Ingeklemd tus- de Rogsloot en de golfbaan vinden de overheden dat sedrijf daar niet meer past, zeker nu de uitstoot van am- iak geen goed zal doen aan de nog te ontwikkelen urwaarden. Bovendien heeft het bedrijf geen groei- elijkheden. Toch is de kritiek op de verplaatsing niet Wijtten hoopt die te kunnen weerleggen op de open zitting van de raadscommissie Ruimte, Wonen en nomie die donderdagavond wordt gehouden. lej i sector staat In een kwaad dag - maar men gaat voorbij aan het at we volop bezig zijn verbete- aan te brengen. Ik had inge- dat daarover onder de uilJaars meer kennis aanwezig zou naar dat valt'tegen.' Wijtten zal erdag onder andere vertellen rov dragende zeugen (straks 165 zi tal) worden gehouden in een schuur, op stro. 'De ruimte lop een natuurlijke wijze wordt or§itileerd, ze leven dus net als Het stro houdt de ammoniak Bn beperkt de stankoverlast. De jotvan ammoniak, op Postweg en 213 nu nog 750 mol, blijft ikt tot beneden de 15 mol. De hebben veel bewegmgs- kien leven in grote groepen, wat lelzijn verhoogt. De 1200 vlees los worden gehuisvest in een '0,': enstal, een systeem dat is over- aid uit Duitsland In groepen van I250 kunnen ze vrij rondlopen, ook wegkruipen in geisoleerde N sn. Dan gaan ze met de neus /naar buiten liggen en met hun m in de warmte, dat vinden ze i Ministerie van Defensie krijgt en w nog geen vergunning de bouw van een energie- kiw en een radiomast op het van de Joost Dour- tierne (De Mok). Er zijn pla- sche problemen. ast die Defensie wil oprichten is leter terwijl deze volgens het immmgsplan slechts 15 meter zijn. Bovendien is het gebruik jeheel volgens de bestemming nsiedoeleinden'. De mast wordt ilijk gebruikt door de Kustwacht lann participeren met alleen mi- maar ook burgerlijke instanties, het energiegebouw ligt het nog lecompliceerder. De goothoogte (an is een halve meter meer dan naximum van drie meter dat in iude bestemmingsplan is ver- Het nieuwe bestemmingsplan deze belemmering niet, maar lan kan niet worden toegepast it de Raad van State het met is met de provincieopstelling in Wat voor gevolgen dat heeft is duidelijk dat de gemeente Texel gespecialiseerde bureau Van Hoort het laat uitzoeken. Intus- geldt nog het oude bestem- isplan en is het energiegebouw 1,5meter dus niet mogelijk. B en bben overigens nog niet tot de- we afwijzing van de bouw lagen besloten De zaak is aan- uden. prettig. Het wordt hier echt geen smeerboel, want een varken is een zindelijk dier.' Overdreven Het systeem dat Wijtten wil toepas sen kan met worden geïntegreerd in het bestaande bedrijf nabij De Cocksdorp. 'De huidige varkens stallen zijn niet te vergelijken met de nieuwe situatie. Nu wordt nog stin kende lucht afgezogen, maar straks is dat niet meer het geval. Van stank overlast zullen de omwonenden door de nieuwe techniek geen last heb ben', aldus Wijtten. Verkeershinder noemt hij-overdreven. 'Het gaat maar om drie vrachtwagens per week. Ook het verwijt dat het voorgenomen bouwblok vol zal worden gebouwd, raakt volgens hem kant nog wal. 'De nieuwe stallen krijgen een omvang van 2.600 vierkante meter. Het grote bouwblok is nodig voor de routing binnen het bedrijf. We hebben op Bland en Berg akkerbouw melkvee en varkens. De stallen van de dra gende zeugen en de vleesvarkens moeten op een bepaalde afstand lig gen, in verband met de natuurlijke ventilatie. De wind moet er doorheen kunnen. De twee hectare zijn ook nodig voor een stankcirkel rond het bedrijf.' Door de verplaatsing vervallen de De eerste Hoornder crossloop, ge organiseerd door ZDH, trok vrijdag vijftig deelnemers. Die lieten over het algemeen snelle tijden noteren. Dat gold zeker voor Robert Bakker uit De Koog. die de 8 kilometer bij de mannen in 29.52 minuten op zijn naam schreef. Geen verbetering van de snelste tijd ooit (27.22), maar die werd dan ook gelopen door wereldtoppers German Silva en Gabino Apolonio. De miniloop kende een Duitse win naar. Het was Tobias Baedorf uit Kóln, die de kilometer liep in 3.59 minuten. Joris Ellen uit De Koog won de loop over 4 kilometer bij de jeugd. Na een pittige cross door de Bolle- kamer finishte hij in 17.16 Snelste vrouw was Heike Bienstein uit Amsberg. Zij had 18 47 nodig. Beste volwassen man was Erik Dulfer. Zijn tijd (15.33) was bijzonder fraai. Joachim Wichert uit Pulheim won de loop over 8 kilometer bij de veteranen in 31.32. Vrijdag om 19.30 uur gaat op het ZDH-veld de tweede van zes cross lopen van start. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Vrijdag was een bijzondere dag voor Johan Witte. De 75-jarige Texelaar uit verzorgingshuis Gollards toog naar Enschede om het gemeentebestuur van de Twentse stad het geid aan te bie den dat de Texelaars hadden bijeengebracht voor de slachtof fers van de vuurwerkramp. De initiatiefnemer van de hulpactie kwam na een hersenbloeding in de rolstoel terecht en voelde zich het meest verwant met de gehandicapte slachtoffers van de explosie, die op 13 mei jongstleden de wijk Roombeek in een inferno veranderde. Het geld zal uitsluitend aan deze slacht offers ten goede komen, zo zegde wethouder Jeroen Goudt toe. Witte was onder de indruk van de schade in Texelse Courant gebeld voor een stukje. Vervolgens stelde de ge meente een speciaal rekening nummer open, en dit is het resultaat', sprak Witte, waarna hij Goudt een symbolische cheque ter waarde van ƒ10.210,91 overhandigde. 'Het geld mag niet in de massa verdwijnen, hoor!', waarschuwde Witte. 'Het is voor de gehandicapten.' Goudt had juist die dag vernomen dat Enschede bovenop de gelden die de stad via de Wet Voorzieningen Gehandicapten uit Den Haag ontvangt een volledige schadeloosstelling krijgt voor alle aangepaste woningen van minder- validen die door de ramp zijn getrof fen, dus daarvoor was het geld niet nodig. Goudt beloofde te onderzoe ken op welke wijze hij iets extra's voor de gehandicapten kan doen. 'Maar dat kan nog wel even duren. De meeste huizen gaan plat. Het geld zal ik besteden aan de minder-validen die in de nieuwe wijk komen wonen.' Witte: 'U weet wat het beste is, dus ik laat het aan uw inzicht over.' Goudt zou Witte hoe dan ook laten weten waaraan het geld zal worden uitge geven. 'ook al is het pas over drie periferie van het rampgebied. jaar.' Goudt bedankte de Texelaars verder voor de gulden per inwoner die via de gemeente naar Enschede vloeit. Deze ƒ13.500,- is niet exclu sief bedoeld voor de gehandicapte slachtoffers. Maar dit is nog met alles', sprak Witte juist op het moment dat Goudt de ceremonie dacht af te sluiten. 'Die burgemeester Mans van jullie heeft veel te verduren gehad. Vooral in het begin kreeg hij veel kritiek. Dat was niet terecht Nu ja. hoge bomen van gen veel wind, ook al is jullie burge meester maar een klein mannetje. Hij moest maar eens naar Texel komen om lekker uit te waaien. Op Texel waait het namelijk altijd.' Witte had bungalowpark Slufterhoek zo ver weten te krijgen Mans en zijn partner gratis een week op het park te laten verblijven. 'Hij moest maar in septem ber komen. Dan staat de lamsoor volop in bloei De burgemeester hoeft het trappetje maar over en hij weet met wat hij ziet. De Slufter is uniek in de wereld. En dan is ie ook zo aan het strand voor een fijne wandeling...' 'Meneer Witte, heeft u soms ook een (Foto Bart Bosch) functie bij de VW?', onderbrak Goudt de voormalige verkoper van Rab lachend- Witte vond dat de Enschedese gemeenteraad de kos ten voor eten en drinken van Mans' vakantie maar moest bekostigen. 'En dan moet u niet zo gaan melken over koffiebonnetjes zoals ze in Rotterdam met Peper hebben gedaan.' Goudt wenste zijn vingers echter niet aan deze gevoelige materie te branden. Na de bijeenkomst op het stadhuis ging Witte op eigen gelegenheid poolshoogte nemen bij de plaats van de ramp. De kern van het gebied was vanwege instortingsgevaar en afbraakwerkzaamheden nog steeds afgezet, maar ook in de directe om geving was goed te zien wat de ex plosie had aangericht Na deze ex cursie bracht chauffeur Henk Roeper hem weer naar huis. De taxirit was gesponsord door een drietal Texelse bedrijven Witte sprak na afloop van een zeer geslaagde dag. 'Maar ik was blij dat ik de deuren van de Gollards weer zag.' Witte werd met alle egards in de sta tige collegekamer van het Enschedese stadhuis ontvangen. In aanwezigheid van de regionale pers en een drietal ambtenaren nam welzijnswethouder Goudt de hon neurs waar van burgemeester Mans, die voor bestuurszaken naar de Overijsselse hoofdstad Zwolle was afgereisd. 'Wij zijn bijzonder ver heugd met uw actie. Net als Texel ligt Enschede aan de rand van Nederland en het doet ons goed dat ons vanuit die andere uithoek een blijk van me deleven bereikt', sprak Goudt. Voor het overige kwam de Enschedese bestuurder er amper aan te pas en was het vooral Witte die het woord voerde. Zoals het een Texelaar be taamt nam Witte ook in den vreemde geen blad voor de mond 'Ik zat voor de televisie en toen ik die verschrikkelijke beelden van de ramp zag moest ik denken aan Den Burg tijdens de Russenoorlog Den Burg heeft toen ook vreselijk om de oren gehad, weet u. Ik dacht: ik ben be nieuwd wie er op Texel een actie voor de slachtoffers op touw gaat zetten. Toen die maar niet kwam heb ik de Naast de cheque had Witte voor alle Enschedese verzorgingshuizen een CD van het Oudeschilder Visserskoor meegebracht. Links wethouder Goudt. (Foio Ban Bosch)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5