fereldkampioenen in eerste autocross Opvolging gymlerares baart clubs zorgen Annemarie Nijkoops kiest voor onderwijs 7 .TEXELSE COURANT liuijl en Postma inen voorronde VIM-rit nu op 23 juli Spannende strijd in wielertijdrit Tennistoernooi De Cocksdorp Kampioenschappen zwemclub TX '71 Erwin Goënga 3e in wielercriterium Duin en Van Wijk naar finales golf Schouten en Gieles Texels kampioen Maartje Meijer promoveert Halve marathon op Vlieland jensturen tijdens buggyweekend DINSDAG 18 JULI 2000 ste autocross van deze zo- e zondag wordt verreden op •kende parcours aan de wfclpeg. belooft direct al een spektakel te worden. Aan )ez|tart verschijnen Murray M jn en Frankie Wainman jr., scl id minder dan de wereld- vvc ien en de oud-wereldkampi- de Formule 1. Aan het eind dag nemen zij het op tegen te Texelaars. )lki VI, 331 invankelijk niet in de bedoe- overkanters te laten mee- (a het zware ongeluk in de cross van vorig jaar, waarbij pr Hemen van der Worp werd ,t door één van hen en zijn ak. besloot het bestuur van om het maar even rustig aan en er tweemaal een Texels osje van te maken. Als alter ed overeengekomen de zo- Eendenclub uit te nodigen, eniging van bezitters van een tussen de manches door uzenummer zou verzorgen. Formule 1-kampioenschap- el Engelse Coventry raakten Texelse deelnemers echter in ge sprek met wereldkampioen Murray Harrison en onder het genot van een glaasje bier werd alvast maar over eengekomen dat de Engelse coureur naar Texel zou komen. Toen het MAB-bestuur van deze afspraak op de hoogte werd gesteld, rees een ge wetensvraag. Aan de ene kant lag er het besluit om overkantse deelne mers te weren, aan de andere kant leek de kans dat de wereldkampioen nóg eens zou willen komen zó klein dat een simpel 'nee' ook niet erg aan trekkelijk was. Ten slotte besloot het bestuur afzijdig te blijven maar de ini tiatiefnemers wel de kans geven zélf een cross voor overkanters op poten te zetten. Dat gebeurde met verve. Onder de bezielende leiding van Martijn de Veij en Dirk Barends werd een impone rend deelnemersveld samengesteld, met naast wereldkampioen Harrison ook de voormalige titelhouder Frankie Wainman jr. en hun landge noot Matt Benett. Hun komst is mede mogelijk gemaakt door de Texelse Wol Onderneming, die zowel hun reis- als verblijfskosten voor haar re kening neemt. Om verdere kosten te besparen rijdt Harrison zijn races in een auto van Martijn de Veij. Dat doet hl) met een gouden spoiler op'dak, een gebruik waarmee in Engeland extra aandacht wordt gevestigd op de wereldkampioen. Aangezien de Engelsen als voor waarde aan hun deelname hadden gesteld 'uitsluitend' tegen de top te willen rijden, werden ook alle Neder landse coureurs van naam en faam benaderd. Met succes, want terwijl in voorgaande jaren al diverse toppers uit Noord- en Zuid-Holland aan de start verschenen, waagt ditmaal ook een elitegezelschap uit Friesland de oversteek naar het eiland. Ten slotte was het veld zó sterk, dat zelfs Toon 'de locomotief' Vronink zich bij de organisatie meldde met de vraag of er nog een startbewijs voor hem was. Opmerkelijk, want nadat hij vorig jaar tijdens een manche was gediskwalificeerd, had hij woedend laten weten 'nooit meer' op Texel te zullen rijden. De circa 27 overkantse deelnemers len zondag ruim zestig stockcars aan de start van de eerste Texelse autocross van dit seizoen. IFoto archtot Texels* Courant) tiuijl uit De Koog behaalde het resultaat in de voorronde van «lelijke Handicarttoernooi die eekend op de golfbaan werd ld. Van de 32 deelnemers be- Schuijl het beste resultaat, lij Texel mag vertegenwoordi- deregionale/onde. Dit doet hij met Els Postma, die een ver- Sijke tweede plaats behaalde, it drives waren er voor Jan bst Claudia Montag, de werd geslagen door Ad n. Handicap 0-26,4: heren: 1. Piet eKoog) 38 stablefordpunten; 2 Piet >€n Burg) 37; 3 Gerrit den Boef 37, da- Postma 38. 2 Margreet de Graaft kap 26,5-45 heren: 1. Rem Zandee Jan Brinks 28, dames: 1 Tineke 38; 2. Aja Coutinho 34; 3. Elly 32. De rondrit van de Schager Vereniging Interessante Motoren (VIM) die eerder wegens slecht weer niet doorging, wordt nu gehouden op zondag 23 juli. DestartisomlO.OOuurop'tHorntje bij de veerboot. Texelse berijders van interessante motoren kunnen zich hier bij de Schagers aansluiten. De rit is ongeveer 80 kilometer lang en alle dorpen van Texel zijn erin opgeno men. Tussen 12.30 en 13.30 uur is lunchpauze op het vliegveld. De mo toren zullen dan op het platform bij de hangaar worden opgesteld en kun nen daar door belangstellenden wor den bewonderd. De bedoeling is dat overkantse rijders het eiland verlaten De zesde tijdrit van Wielervereniging Texel van het seizoen, die vrijdag bij Oudeschild werd verreden, was door de harde wind loodzwaar. Bij de door komst na 24 kilometer was Jan Zijm nog twintig seconden sneller dan Robbert Boersen. Die zette in de laat ste ronde echter alles op alles en wist zijn achterstand om te zetten in een voorsprong van twee seconden (50.14 om 50.16 minuten). Theo Boom finishte op een minuut achter stand als derde. Met dertien renners was de deelname niet erg groot met de boot van 16.05 uur. Deelname is gratis. Consumpties zijn voor eigen rekening. Texelaars die willen meerij den wordt verzocht zich aan te mel den bij John Coenen, telefoon 31 57 13. nemen het tegen elkaar op in 'eigen' manches', net als de 35 Texelaars. Aan het eind van de dag volgt rond 17.30 uur het klapstuk: de super finale, waarvoor de beste tien cou reurs uit beide groepen zich plaatsen. Wie al eens getuige is geweest van dit spektakel weet dat er heel wat verwacht mag worden. De overkanters kunnen in het algemeen bogen op meer ervaring en kwaliteit, maar de Texelaars zijn de laatste ja ren ontegenzeggelijk serieuzer met hun sport bezig en er op gebrand de eigen toeschouwers iets moois te la ten zien. Nieuw voor Texel is de rol lende start, waarbij de deelnemers in formatie op de startlijn komen aanrij den en zonder stoppen aan hun race beginnen. Dit gebeurt op verzoek van de coureurs, die er hun koppeling mee sparen. In totaal komen zondag meer dan 150 rijders aan de start. Een groot aantal berijdt geen stockcar maar 'gewoon' een auto uit de rodeoklasse of de vier cylinder-vrije klasse. Het zijn coureurs die doorgaans de strijd niet schuwen, wat minder zuinig op hun materiaal zijn dan hun collega's uit de Formule 1-klasse en die vaak voor opwindende taferelen zorgen, waarover de toeschouwers niet snel raken uitgepraat. De autocross begint officieel om 13,00 uur, maar de organisatie advi seert vroeg te komen. Vanaf 12.00 zijn er volop activiteiten te beleven, waaronder een demonstratie van een tweezitsstockcar, eigendom van de Engelse topper Kev Smith en gesponsord door de Noordhollandse zakenman Klaas Wink. Kaarten kos ten ƒ15,- voor volwassenen en 7,50 voor kinderen tot en met 12 jaar Van 29 juli tot en met 6 augustus wordt op de tennisbanen achter Het Eierlandsche Huis een recreatief tennistoernooi gehouden Heren en dames komen uit in het enkel- en dubbelspel, en er is ook een compe titie voor gemengde paren. Alle recreanten en tennissers met een KNLTB-licentie tot en met niveau C1 kunnen meedoen. Inschrijf formulieren zijn in het Cocksdorper dorpshuis verkrijgbaar. Telefonisch aanmelden kan ook: tel. 31 65 07. Het enkelspel kost ƒ17,50 per persoon, het dubbelspel ƒ12,50 per persoon. De inschrijving staat open tot en met woensdag 26 juli. De jeugdige zwemmers leverden verwoed strijd om de prijzen. (Foto Maren Hteinen) Onder een grijze lucht, waaruit één keer een buitje viel, streden ruim vijf tig leden van Zwem- en Poloclub TX '71 zaterdag om de kampioenstitels. Ze waren ingedeeld in categorieën, afhankelijk van hun leeftijd op 1 ja nuari van dit jaar. Voor de eerste keer in het bestaan van de vereniging kwam er een lid uit in de categorie onder 5 jaar. Mariska van Engeldorp. Zij werd de jongste clubkampioen van 2000. In de categorieën onder 11 en onder 13 jaar waren zoveel deel nemers dat in twee series werd ge zwommen. De jury verwerkte de tij den met behulp van een computerprogramma, zodat alle uit slagen kort na afloop van de wedstrij den bekend konden worden ge maakt. De kampioenen ontvingen uit handen van voorzitter Warner Schreurs een kampioensbord met hun naam erop. Verder was er voor de nummers 12 en 3 een medaille en voor iedere zwemmer een herinneringslintje en een diploma met de gezwommen tijd. Ondanks het herfstige weer werd het een gezellig zwemfestijn, dat dankzij de goede zorgen van de officials, de trainers èn de dames die voor koffie en thee zorgden een vlot verloop kende. De belangstelling van ouders en groot- Wielrenner Erwin Goenga (17) is za terdag als derde over de finish ge gaan van een heuvelachtig criterium voor junioren (17 en 18 jaar) over 70 kilometer in het Limburgse Elsloo. De Texelaar die de laatste tijd goed pres teert, probeerde in de stromende re gen al snel te ontsnappen. Na een ki lometer of twintig demarreerde Goenga opnieuw, waarbij zich dit maal een kopgroep van vier renners vormde, die de voorsprong tot het eind toe behield. Er verschenen in Elsloo 120 junioren aan de start. Goënga rijdt voor de wielerploeg DTS uit Zaandam. ouders was prima. Vooral de jongere deelnemers, die nog niet zo vaak aan wedstrijden hadden meegedaan, stonden te stralen op het erepodium. Uitslagen Meisjes tot 5 jaar: 1.Mariska van Engeldorp; meisjes tot 7 jaar TCmthia Hollenberg. 2.Marieta Kaspers, 3 Gerbera Vledder; jongens tot 7 jaar 1.Ruben Legierse. 2.Xander Graaf, 3.Joost Graaf; meisjes tot 9 jaar: l.Kim van Egmond. 2.Kim Vlaming, 3.Wieb Boersen; |on- gens tot 9 jaar-1 Patrick Hollenberg. 2.Jasper van de Sande, 3.Kevin van der Burg; meisjes tot 11 jaar 1 Linda Trap. 2.Marilyn Brouwer. 3 Yasmijn Moonen; jongens tot 11 jaar 1 Simon van der Zee, 2.Maikel Pool. 3.Marco Brozius; meisjes tot 13 jaar: 1.Marijke Blok, 2.Laura Vmke. 3. Jolanda van Strien. jongens tot 13 jaar: Menno Kiewiet. 2.Daniel van der Zee. 3.Niek van Egmond, meisjes tot 15 jaar LLiese Schreurs; dames 1 Kann Zwaneveld. De Texelse jeugdgolfers Jaap Duin en Jan van Wijk plaatsten zich afgelopen week voor de finales van het Weg ener Arcade jeugdtoernooi golf Dit gebeurde op de golfbaan Lauswolt, waar beide spelers, in een deelnemersveld van bijna honderd golfers, een uitstekende prestatie neer wisten te zetten. Jaap Duin werd met 73 slagen winnaar van de dag en Jan van Wijk speelde zich naar een derde plaats met 75 slagen Na vier wedstrijden in het toernooi staat Duin met 315 slagen op een vierde, en Van Wijk met 316 slagen op een zesde plaats. Met 162 punten zijn Alie Schouten en Fer Gieles zaterdag Texels kampioen jeu de boules geworden Dit ge beurde op de banen bij Molenkoog, waar twintig teams van twee perso nen een serie van zes wedstrijden afwerkten. Tegen vijven kon Willem van Tatenhove de naar hem ge noemde wisselbeker uitreiken aan de nieuwbakken kampioenen. Aaf en Arie Brans werden tweede met 136 punten, derde Nelleke Broester- huizen met Dime Vos (132). De 13-jarige Texelse amazone Maartje Meijer mag voortaan uitko men in de hoogste klasse: de Z-dres- suur. Zij promoveerde zondag tijdens wedstrijden in Schoorl, waar zij haar laatste winstpunt in de M-klasse be haalde. Zij deed dit samen met de tienjarige vosmerrie NHD Candy, een pony uit de C-categorie, waarmee zij in de afgelopen twee jaar meerdere successen op haar naam schreef. Ook in de B-dressuur werd goed ge reden. Aniek van Bergeijk behaalde met Billy een eerste en een vijfde prijs, Marieke van Straten een tweede prijs met Gazal en Jorieke Meijer een zevende met Baileys. In de L-klasse behaalde Silve Schoorl een vijfde prijs met Rocky en in de M1 ging de eindoverwinning naar Lonneke Kikkert met Halvar. Al deze ruiters behaalden behalve een prijs ook een winstpunt. In de rubriek bestgaande rijpony ein digde Ellen Blom met Quirida op een goede derde plaats bij de AB/C-po- ny's en Priscilla Noorlander wist met de jonge pony Pasqual met een fout loos parcours een winstpunt te halen bij het B-springen. Zaterdag hadden in Schoorl al de paarden acte de présence gegeven, waarbij Hansje van der Kooi twee winstpunten en een vierde prijs be haalde in de klasse L met Lobke. Ook voor Marloes van der Vis en Newton was er een winstpunt, terwijl Bea Dekker met Lehar een vijfde prijs behaalde in de M2-klasse. Op Vlieland wordt 6 augustus een halve marathon gehouden, waarbij ook kan worden gekozen voor af standen van 5 en 10 kilometer. Net als vorig jaar doet een groepje Texelaars mee Wie zich wil aansluiten kan zich opgeven bij Laurien Bakker (tel. 313 743), die het geheel coördineert en bovendien een plaats op de boot bespreekt. aan een puzzeltocht die door het Buggyteam moesten zaterdag over wel stuurmanskunsten Met de omgebouwde ze over het erf van de inl van Jan Plaatsman aan de een rondje moesten rij de Texelse organisatie een Het stuurwiel was van tandwielen, waardoor bij een beweging aan het tegenovergestelde richting draaiden. Een aanpassing waarover ze tevoren niet in kennis waren ge steld, en die merkwaardige manoeu vres tot gevolg had. In totaal trok het internationale buggyevenement 35 deelnemers, van wie de Zwitser Ralph Kólner de meeste kilometers (1000) had gemaakt. De puzzelrit telt mee voor het jaarklassement van de Algemene Buggyclub Holland. Op het programma stonden ook een rondrit over het eiland en een barbe- 'Je hebt het gevoel dat je de kinde ren in de steek laat. ook al weet je dat het met zo is. Nu er geen opvolger is, valt het afscheid natuurlijk met mee De kinderen vragen wie er voor mij in de plaats komt. Dan zeg ik: "Dat weet ik met." De laatste weken hebben de verschillende turngroepen juf Annemarie één voor één uitgezwaaid. Bloemen en andere cadeautjes vie len haar ten deel. Sommige kinderen zullen haar in het nieuwe schooljaar terugzien als ze klassikaal gymles krijgen. Maar turnen in verenigings verband zit er voorlopig niet in. Sinds mei - toen Nijkoops haar vertrek aan kondigde - is naarstig gezocht naar een opvolger, maar die is niet gevon den. Een kleine ramp, vindt Nijkoops, want gymnastiek is vreselijk belang rijk. 'Je manier van bewegen heeft betrekking op je hele persoonlijkheid Het gaat toch om het huisje waarin je leeft De motoriek van de kinderen hangt ook nauw samen met de an dere vakken die ze op school krijgen. Daarom is het zo fantastisch dat Texel zo'n bloeiend verenigingsleven heeft. Bijna alle kinderen zitten op gymnas tiek en ieder dorp heeft een gym-, vereniging. Daar stond ik wel van te kijken toen ik in 1987 naar het eiland kwam. Ik ben bang dat veel kinderen afhaken als ze niet meer in hun eigen dorp terecht kunnen en naar Den Burg moeten gaan. En voor hun ver- Mindere goden De meeste voldoening haalt Nijkoops uit het verbeteren van de houding en ritmiek van kinderen wier bewegings vermogen onder het gemiddelde ligt. 'Het is prachtig om te zien hoe zij te genslagen kunnen overwinnen. Dat stralende gezicht van een kind als een bepaalde beweging of oefening is gelukt nadat hij de strijd met zich zelf is aangegaan, als je ziet dat al die moeite die ze ervoor hebben gedaan niet voor mets is geweest. Dan ben ik dankbaar.' Zij betreurde het dikwijls dat zij juist de kinderen die het zo hard nodig hadden niet bij de vereni gingen zag. In het onderwijs zal ze die wel tegenkomen. 'Juist die mindere sporters wil je zo graag helpen, want je weet dat er vooruitgang mee te boeken is. Ik heb wel eens in een bui vol frustratie gezegd dat ik een aparte club ga opzetten voor moeilijk gym mende kinderen. Maar het is vooral de taak van het onderwijs en niet van de verenigingen om extra aandacht aan deze groep te besteden. Daar voor is helaas met altijd tijd en geld. De landelijke trend is om ze via mo torische remedial teaching vooruit te helpen, in aparte klasjes. Dat zou ook op Texel moeten gebeuren Hier ligt een opdracht voor de politiek.' In de loop der jaren heeft Nijkoops de jeugd creatiever zien worden, en vooral zelfstandiger. 'Ze kunnen meer zelf en nemen meer initiatief Je kunt de kinderen veel beter dan vroeger in groepjes laten opereren zonder dat je de hele tijd moet zeggen wat ze moe ten doen. Ze geven elkaar aanwijzin gen en verzinnen iets nieuws als een oefening klaar is Dat geeft wel zo prettig les. Eerder moest alles klas sikaal, nu kan je in kleine teams wer ken.' Apart gymmen? Mannen en vrouwen verschillen fy siek nogal van elkaar en ook qua motoriek is er een onderscheid. Be wegingen die het ene geslacht met gemak maakt, zijn voor de andere sekse een hele toer. In vakkringen gaan de laatste tijd dan ook stemmen op om de meisjes en jongens weer apart gymles te geven, net als vroe ger, toen de scheiding der geslach ten ook nog met fatsoensnormen te maken had. 'Ik ben daar met voor, ook al heeft het voor de leerkracht misschien organisatorische voorde len. Jongens zijn wilder, willen stoeien op de mat of spelletjes doen Meis jes zijn rustiger en kunnen zich beter en langer concentreren op een oefe ning. Maar het verschil in bouw en spierkracht is in het basisonderwijs nog klein. Ik denk dat de meisjes en jongens elkaar met hun gedrag beïn vloeden en kunnen aanvullen. We le ven naast elkaar, waarom zouden we dan apart moeten sporten?' Annemarie Nijkoops uit Oudeschild stopt als trainer bij de gymnastiekverenigingen van Oosterend en De Cocksdorp. Zij stapt over naar het basisonderwijs en zal met ingang van het nieuwe schooljaar als invalkracht gymnastiekles geven. 'Ik wil mijn ideeën over bewegen graag met collega's be spreken en in teamverband in praktijk brengen. Bovendien vond ik het na twaalfeneenhalf jaar als clubtrainer tijd wor den om de overstap te maken. Nu kan het nog.' Door Nijkoops' vertrek zitten de clubs zonder trainer. De gymnastiekverenigingen van Den Hoorn en De Koog zaten al zonder. 'Onbegrijpelijk dat ze niemand kunnen vinden. Het is zulk ontzettend leuk en dankbaar werk.' dere ontwikkeling is het van groot belang dat ze ermee doorgaan. He laas zie je vaak dat het is afgelopen zodra ze naar de OSG gaan. Ik zie het als éen van de belangrijkste taken van een gymleraar om de kinderen blijvend voor sport te interesseren.' Nadat ze van de Academie voor Li chamelijke Opvoeding in Groningen kwam, werkte Nijkoops eerst een tijdje op De Krim, waarna ze eerst vier Clubs en later - na de opsplitsing van de vacature - twee gymverenigingen onder haar hoede nam. 'Ik dacht, ik zie het even aan. Misschien doe ik het wel een paar jaar' Bijna dertien jaar later zief ze steeds vaker de zoons en dochters van de kinderen die ze ooit in de groep heeft gehad naar de trai ning komen. 'Tijd voor wat anders dacht ik toen. Maar er zijn ook heel praktische redenen voor mijn keuze voor het onderwijs. De werkuren bij voorbeeld. Mijn kinderen zijn nu thuis wanneer ik werk en als ik thuis ben zijn mijn kinderen naar school. Verder moet ik nu lesgeven wanneer ik zelf wil sporten of andere leuke dingen wil doen.' Annemarie Nijkoops naast de trampoline tijdens haar laatste les voor gymnastiek vereniging Oosterend. ,Foto Ban Bosch)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7