Problemen De Bolder "baren raad forse zorgen I a Cjroen Twartsjexeh 'in het hart. Hü caj^Rz Vergunning veehouder Nesweg aangevochten D66 pleit voor deskundig onderzoek mm Zand bedekt noordelijk deel koelwaterbassin M.A.B. Club vrz&Mtievien&tcC *7exei lege houdt vast m huidige plek van raadhuis chade inbraak YIOZ ƒ180.000 Te veel drank Jutter Ellen: Geen hulploon maar boek 'mmm Tonny Giling Verkoop auto's bij pompstation wekt irritatie Onder de pomp Buurman naar Raad van State TEXELSE^ COURANT autocrosskrant m Triatlon Met het oog op... (MX&T Verschijnt eike vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11497 fEXELSE VRIJDAG 21 JULI 2000 COURANT (ertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 [gi MC Den Burg jefoon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuvys@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per halfjaar. i!t pasklare oplossing voor de ilemen bij De Bolder is er niet. kan de conclusie zijn van het durige debat dat woensdag in vergadering van de raads- pmissie Welzijn werd gewijd het opstappen van de onder- lingsraad van de sociale werk- its. D66 pleitte voor een onder- kdoor een deskundig bureau, ri|l andere partijen meenden directeur Noordzij en zijn staf tzelf de kans moeten krijgen op zaken te stellen. De direc- heeft plannen voor een on- mkelijke klachtencommissie. gaat niet om de schuldvraag, dat de problemen worden op- st. Om personeel en staf weer bij sr te brengen, kan een wi/ze h een belangrijke rol spelen', ogde Pieter de Groot van D66, neteen maar een suggestie deed een bureau dat het onderzoek moeten uitvoeren. 'Odyssee ^zeggenschap in Meppel. Daar en ze bij uitstek de knowhow op bied.' De Groot verwees in zijn og naar een grootschalig onder van de Socialistiese Partij, waar- Ijkt dat werknemers van sociale plaatsen in heel Nederland ie hebben met de bedrijfs- jere manier van werken die van naf wordt opgelegd :rs gestegen ziekteverzuim (van in 1998 naar 12,5% - het lan delijk gemiddelde - in 1999) baarde meer commissieleden zorgen. 'Er is tegenwoordig wel steeds meer aan dacht voor de fysieke belasting. Til len mensen wel op de goede manier en dat soort zaken. Maar is er ook aandacht voor de psychische belas ting?', vroeg Klaas Modder (PvdA) zich af, terwijl Gerard Weijers (Texels Belang) de personele problemen 'een jammerlijke smet' noemde op de alom geprezen jaarrekening 1999 van De Bolder. Onder druk Ondanks De Groots verzekering dat het er hem met om gaat een schul dige aan te wijzen, was duidelijk dat directeur Leen Noordzij - die in de vergadering aanwezig was om de jaarstukken toe te lichten - zich flink onder druk voelde gezet. Hij verde digde zich aanvankelijk door de te genvraag te stellen wat sociaal is.Je kunt er moeilijk de maat van nemen of er een liniaal langs leggen.' De Groot raakte echt geïrriteerd toen Noordzij stelde dat er nu eenmaal 'snelle en langzame lopers' zijn en dat je weliswaar iedereen probeert mee te krijgen, maar dat de snelle lopers het gemiddelde opvoeren, waardoor sommige langzame het moeili|k krij gen. Het D66-raadslid veegde de re denering bruusk van tafel: 'Het is nu eenmaal de taak van een sociale werkplaats om ook de langzaamste lopers te helpen.' ollege houdt vast aan de plan- mhet raadhuis op de huidige suit te breiden en voelt dus voor de bouw van een raad- in een ander deel van Den Het voorstel van de Stichting iherstel om het huidige raad- te verplaatsen waardoor de leplaats weer een historisch izellig centrum kan worden, Idus van de hand gewezen. bekend vindt ook de meerder en de gemeenteraad dat het Jiade ten gevolge van de in die in de nacht van zaterdag op ig is gepleegd bij het NIOZ be- circa ƒ180.000.-, veroorzaakt 'ermissing van onder andere vaardige apparatuur en door inchte vernielingen. De politie, zaak overigens nog niet via de tilting naar buiten heeft ge- l, heeft de zaak in onderzoek. 20-jarige automobilist uit sum werd in de nacht van sdag op donderdag in de straat in De Koog aangehou- m de blaastest te doen. Hij 310 ug/l in zijn adem te hebben, ïien die hoeveelheid niet meer 20 ug/l mag zijn, kreeg de man roces-verbaal. raadhuis op de huidige plaats moet blijven en heeft zich bereid verklaard 8,25 miljoen te steken in aanpas sing en uitbreiding. In een brief aan Dorpsherstel wijzen b en w op dit feit en zeggen niet de ruimte te hebben om ervan af te wijken. Ze geven daar bij aan dat het ook bij handhaven van het raadhuis op de bestaande locatie de bedoeling is de 'historische' sfeer van het centrum te versterken op grond van een breed gedragen plan. 'Het werken aan andere alternatieven achten wij dan ook met zinvol en daarenboven inefficiënt' Het college wil dan ook geen werkgroep in het le ven roepen, zoals door Dorpsherstel was voorgesteld. Wel wil het te zijner tijd gebruik maken van de deskundig heid en visie van Dorpsherstel bij het inpassen van het raadhuisplan in de omgeving. Jutter Cor Ellen uit Oosterend heeft bij Rijkswaterstaat tevergeefs een claim ingediend voor het opstrijken van vindersloon. Hij meende op het hulploon' recht te hebben omdat hij op 31 december 1999 melding had gemaakt van het aanspoelen van een aantal olievaten op de Texelse kust. Rijkswaterstaat heeft hem echter medegedeeld dat hi| niet de eerste was die de calamiteit had gemeld. Iemand was hem één uur voor ge weest. Bovendien was Rijkswater staat al een dag eerder op de hoogte van de aangespoelde vaten. Desal niettemin werd Ellen beloond met het boek Nat en Droog, over de rol van de organisatie in de Nederlandse sa menleving. 'Een prachtig boek. Ik ben er blij mee, ook al had ik liever het geld gehad natuurlijk.' Wethouder Nel Eelman nam het op voor Noordzij en betoogde dat 'men sen worden gekend', ondanks de ei sen van overheidswege om sociale werkplaatsen economischer te laten werken. 'Dat betekent niet dat er geen problemen zijn, want die zijn overal. Maar de directie laat mensen zo goed mogelijk functioneren op hun eigen werkplek.' Dat de nieuwe aan pak niet te ver gaat, blijkt volgens Noordzij ook uit de speciale afdeling die vorig jaar is opgezet, voor men sen voor wie het werktempo op de andere afdelingen te hoog ligt. Nieuwe OR Of de suggestie van D66 om De Bol der te laten 'doorlichten' door een extern bureau wordt overgenomen, lijkt zeer de vraag. Noordzij ver klaarde dat dergelijke initiatieven eerst met de ondernemingsraad die nen te worden besproken. Reden genoeg, zo vond hij, om er alles aan te doen om zo snel mogelijk weer een OR binnen het bedrijf te krijgen. Wel ziet het ernaar uit dat er een soort klachtencommissie in het leven wordt geroepen, waar ontevreden werkne mers terecht kunnen als ze het niet eens kunnen worden met de directie. Maar wie zitting krijgen in een derge lijke commissie en welke bevoegdhe den zo'n orgaan krijgt, liet Noordzij in het midden 'Dat soort dingen gaan we allemaal met de nieuwe OR be praten.' Voor zijn pleidooi om regelmatig op de hoogte te worden gehouden van het wel en wee van De Bolder, kreeg De Groot geen steun. 'Ik beschouw dit als een interne aangelegenheid, die ze rustig moeten kunnen oplos sen', sprak Martin Trap (WD) hem tegen. :'.v/ivjgféjgR In het voormalige koelwaterbassin van de PEN wordt door aannemers bedrijven Daalder en De Vries en van de Wiel en Grontmij hard gewerkt aan de herinrichting van de haven. De stroomschotten zijn verwijderd, even als delen van de verharding en de hekwerken Ook is een deel van de het oude pompgebouw gesloopt. Een deel van de te maken doorgang naar de haven is gegraven. Dit was nodig omdat het zand nabij het noor delijk plateau gebruikt zou worden. Er IS geprobeerd om de bodem bescherming uit het ontvangstbassin (het noordelijke plateau) te verwijde ren. Toen die na droogzetting uit be ton en riet- en vlechtmatten bleek te bestaan is besloten deze te laten zit ten, mede omdat dit geen nadelige gevolgen voor het plan heeft. Mo menteel wordt het oude ontvangst bassin uitgebaggerd en volgereden met zand, zodat er ruimte ontstaat voor een ontsluitingsweg voor de asfaltfabriek en voor een plateau. Ondanks de start van de bouwvak gaan de werkzaamheden komende week nog enige tijd door. Het slopen van diverse gebouwen en in- en uitlaatwerken zal gedurende de hele bouwvak worden voortgezet. Na de bouwvak, op 14 augustus, zal De Vries en van de Wiel de werkzaam heden hervatten. (Foto Dtrh Kuiter) De irritatie over de uitstraling van het voormalige pompstation aan de Pontweg is toegenomen nu er op het terrein nabi| de veerhaven tweedehands auto's te koop worden aangeboden. 'Het is geen gezicht, en het past zeker niet bij de entree van Texel. Bo vendien is het gevaarlijk, want passerende auto's remmen af om de aanbiedingen te bekijken', drong Pieter de Groot (D66) gis teravond bij wethouder Peter Bakker (milieu) aan op maatrege len Bakker opperde dat er wel licht via toepassing van Woning wet iets tegen valt te doen. Maar De Groot wilde een stap verder. 'Dan maar onteigenen.' Maar dat gaat tegenwoordig zo makkelijk niet meer. Bakker: 'Om dat voor elkaar te krijgen moeten we wel een héél goede reden hebben.' Mocht de gemeente met eige naar Hielke Bruming tot een ak koord over de verkoop komen, dan is de provincie als eigenaar van de Pontweg bereid om de aanpassing van het fietspad te bekostigen. Kennelijk is de locatie een goed verkooppunt, want gistermiddag waren de aanbiedingen verdwenen. 00 dat lik op stuk-beleid hier 'wel nodig zijn? 3ezo? s we de politievoorlichting *°9en geloven is hier op Texel niks loos. voerder laat weten dat er in de oude hinderwetvergunning geen voor schrift was opgenomen dat Witte zijn staldeuren gesloten moest houden Het geding tussen Smit en de ge meente wordt vandaag in Den Haag in hoogste instantie door de Raad van State behandeld Buurman Jaap Smit heeft de nieuwe milieuvergunning voor het veehoudersbedrijf van de firma C.J. Witte aan de Nesweg 10-12 bij Oosterend aangevochten. Smit be weert dat de gemeente de vergun ning voor één van Texels grootste veehouderijen niet had mogen ver lenen vanwege de overlast die het bedrijf veroorzaakt voor zijn gas ten die op 'Bute Strend' in zomer huisjes verblijven. De Raad van State onderzoekt vandaag of Smits klacht terecht is. De bouw van een stal voor jongvee maakte de afgifte van een nieuwe milieuvergunning voor het héle bedrijf noodzakelijk. Deze zogenaamde 'revisievergunning', die Wittes hinderwetvergunning vervangt, is af gegeven voor het houden van koeien en schapen. Smits grieven richten zich niet zo zeer tegen de nieuwe stal, maar tegen een veeschuur die er al tientallen jaren staat. 'Die koeienstal staat binnen een straal van 25 meter tot mi|n erf. Daarom had de vergun ning niet verleend mogen worden. Bovendien houdt Witte zich niet aan de voorwaarden. Zo laat hij de stalde uren regelmatig openstaan. De nabij heid van de koeienstallen veroorzaakt lawaai- en stankoverlast voor mijn gasten. Daardoor daalt de waarde van mijn huisjes aanzienlijk. Als ik mijn bezit over een aantal |aren zou willen verkopen, scheelt het al gauw enkele tonnen.' Veehouder Marcel Witte wil met rea geren - 'zoveel ophef om niks' - maar de gemeente, de gedaagde partij in het geding, laat weten dat Smits re denering met klopt. 'De reden dat het bedrijf een milieuvergunning nodig heeft is nu juist dat het zich op min der dan 25 meter van woningen be vindt. Daarom valt het met onder de vrijstelling die het rundveebesluit ver leent op de vergunningverplichting uit de wet Milieubeheer', aldus een woordvoerder. 'Waar het om gaat is dat je de overlast voor omwonenden beperkt. Wij vinden dat dat met de voorschriften in de nieuwe vergun ning prima is gelukt.' Overigens val len volgens de zegsman sociaal maatschappelijke belangen als waardevermindering van huizen bui ten de werkingssfeer van een milieu vergunning. Het merkwaardige aan de zaak is volgens de gemeente dat de aanlei ding voor de nieuwe vergunning een stal is die verder van de buren afstaat dan de stal waartegen Smit zich ei genlijk keert 'Die oude stal staat er al heel lang. Sinds Smit er vijf jaar geleden kwam wonen heeft hi| zich er niet tegen verzet De nieuwe vergun ning wordt door hem aangegrepen om dat alsnog te doen.' De woord- (Advertentie) Tmart -Jrxrh ri> ba hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Lesgeven leerde ze bij de nonnen, die de post van hun pupillen openden en haar als 17-jarige verboden alleen te gaan wandelen. In 1959 kreeg ze een baan, maar toen ze vier jaar later in het huwelijk trad. raakte ze die weer kwijt. In 1971 keerde ze terug op de Jozefschool, de school waarvan ze deze week afscheid nam. 'Juf' Tonny Giling-Van de Wetering vertelt over alle veranderingen die ze mee maakte. Pagina 6 'Eigehlijk zou ik veel pasta's moeten eten, maar daar hou ik met zo van. Ik eet veel fruit en neem multivitaminen- en mineralenpoeder. Voor de rest eet ik heel normaal. Misschien wel veel boterhammen, zo'n twaalf stuks per dag.' Piet Kmgma heeft zich intensief voorbereid op de Texelse triatlon van morgen. Hij traint dagelijks en komt naast werken nergens meer aan toe. Pagina 6 Met een bruto jaaromzet van 120 miljoen gulden per jaar (de visseri| 70 miljoen en het toerisme 200 miljoen) is de landbouw een economische factor van formaat is. Dat stelt Arnold Langeveld. initiatiefnemer van de agrarische toekomstvisie Met het oog op...morgen, die vandaag wordt ge presenteerd 'Het rapport is met ge maakt om op andere sectoren af te geven maar bepleit een toekomst op basis van gelijkwaardigheid.' Pagina 7 (Advertentie) -■ - mÉÈÊÊÊÊKm*itÈ ■- r Aan de Nesvveg ontmoeten de soms conflicterende belangen van wonen en recreëren m het buitengebied enerzijds en het bedn/ven van landbouw anderzijds elkaar De ge meente denkt met de nieuwe milieuvergunning een goede balans te hebben gevonden. Links het wooncomplex van Smit. daar direct achter en rechts daarvan de stallen van voor de vakantiekrant van 4 augustus a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 26 juli a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC, Den Burg Telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1