<|g> teso Vertrouwde formule Landbouwdag Bloemenhulde voor juf Wilma Lonii S Agenda burgemeester Organist Fokka Walstra viert drie jubilee Brandweerwagi .TEXELSE 2 COURANT' Dag van het boerenerf Enschedese Opbrengst concert 'Watermode' op catwalk geshowd Gemeente koopt 'Koeien' en 'Water' ƒ5000,- voor cultuurhistorie Records bij ZDH Verkeerswensen scholieren worden ingewilligd r^'V V- 'Koeien' van Coby Bremer. lege bijzonder erkentelijk te zr het initiatief. 'Wij hopen dat om menwerking tot verhoging verkeersveiligheid zal leiden'. VERVOLG VAN PAGINA1 die bij de bouw zijn betrokks den dus met aan de slag. Di faillissement moest ook 4 Rosenbauer aan het vliegvel: leende wagen terug. Dat prot inmiddels opgelost door bluswagens van Den Burgq vliegveld te stationeren. Zoals het er nu naar uitziet te impasse worden overwonner het Helderse bedrijf Brandwee niek Service (BTS) het const werk van Rosenbauer te later nemen en de firma Plastis Wanroij de cabine van kunsli aluminium te laten construers ook in de oude opzet de beo was. Mercedes blijft leverano het chassis. Het moet allemï nen binnen de financiële ramis voor minder dan 4,5 ton. Leven de kant en klare wagen zou voor december een feit kunne Maar dan moet nog wel een aannemer worden gevonden mandant Jongeneel hoopt di die rol wil vervullen. Mocht d goed komen, dan ketst de zaa begint de hele procedure w m aanschaf van een nieuw blusv; opnieuw. De vertraging levert geen nads kwaliteit en paraatheid Texelse brandweerapparaat I bestaande materieel kan even uit de voeten. ml Dinsdag 25 juli Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. De vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente houdt vanaf 19.30 uur een verkoop avond. Locatie is het Jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend In de NH kerk van Oudeschild be gint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Aldo Lagrutta (gitaar). Na afloop wordt een inzameling gehouden ter be strijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teiget|es Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21 45 uur). Woensdag 26 juli De folkloremarkt, die tussen 10.00 en 16.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van het boerenerf. De Dansgroep Oude Dansen verzorgt demonstraties om 11 00 en 13.30 uur. Bij Molenkoog begint om 15.00 uur een 'watermodeshow'. Kinde ren tonen op een catwalk in het ondiepe bassin zelfgemaakte watermode. Opgave vooraf is niet nodig. Publiek is welkom. De Vrije School, Gasthuisstraat 55, houdt van 15.30 tot 16.30 uur een voorleesmiddag voor peuters en kleuters. Om 20.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een bingo avond. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22 00 uur), Teigetjes Film (15 00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Donderdag 27 juli Op een stuk land aan de Kleiweg nabij Den Hoorn begint om 10 00 uur de jaarlijkse Landbouwdag. Deze duurt tot circa 17.30 uur. De entree bedraagt ƒ5,- voor volwas senen; kinderen tot en met 12 |aar hebben gratis toegang. Om 13.30 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wo nen in een walvis'. Toegang ƒ12,50, inclusief entreebewijs. In De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21 .OOuur de Durper Feestmarkt gehouden. Met muziek, spelletjes en oude ambachten. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel, met Duits gesproken com mentaar van pfarrer B. Enners. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19 00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Vrijdag 28 juli Bij de voormalige elektriciteits centrale aan de IJsdijk nabij Oude schild gaat om 19.00 uur een wielertijdrit voor koppels over 24 kilometer van start. Deelname is gratis. In de Dorpsstraat in De Koog wor den tussen 19.00 en 20.00 uur open Texels skatekampio schappen gehouden. Met den» straties en levende muziek. In Cinema Texel draaien Myself en Irene (aanvang 14; 19.00 en 22.00 uur), Teigetjesf (15.00 uur) en Mission Imposs (18.45 en 21.45 uur). Veerdienst Teso zet ook deze vj* op gezette tilden de reserved in, zodat er dan zowel vanaf Te als vanuit Den Helder ieder halt een afvaart is. Dat gebeurt op 4 luit derdag, vrijdag en maandag i >or 9.35 tot 16.05uur, opzaterdagi ivyi ad zijl lan ge Wa 8.35 tot 15.05 uur en zondag 16.35 tot 20.05 uur (en later ind nodig). Desondanks kun wachttijden ontstaan. Vrijdag m op Texel tussen 9.00 en 15.00 mogelijk een uur en in Den Het tussen 12.00 en 17.00 uur anc 31 half uur worden gewacht. Zal ise dag kan de wachttijd in Den der tussen 8.30 en 17.00 oplopen tot anderhalf uur. Texel moet dan tussen 10.00 12.00 uur mogelijk een hall worden gewacht Hoogwater te Oudesch Di. 25 1.17 en 14.25 Wo. 26 1.47 en 15.27 Do. 27 3.10 en 17.36 Vr. 28 5.40 en 18.46 Za. 29 7.26 en 19.44 Zo. 30 8.35 en 21.00 Ma. 31 9.36 en 22.16 Di. 01 -10.25 en 23.16 Aan het strand is het ongeveer een iw der hoogwater. De zon komt 30 juli op 5 57 uur en gaat onder om 21 32 uur 3 nieuwe maan; 26 juli doodtij. 1 au< springtij DINSDAG 25 JULI 2000 De Groeneplaats in Den Burg wordt woensdag, tijdens de vierde folklore markt van deze zomer, omgetoverd tot een boerenerf en -keuken anno 1900. Vrijwilligers laten zien welke werkzaamheden de huisvrouwen van honderd jaar geleden zoal verricht ten, Daarnaast rijdt een historische veewagen een rondje, is er een kledingshow en worden oude am bachten gedemonstreerd. De Dans groep Oude Dansen verzorgt twee optredens, die om 11.00 en 13.30 uur beginnen. Een deel van de lunch die ze tussendoor gebruiken wordt be reid in de boerenkeuken. Tussen 14.00 en 16.00 uur kunnen mensen met kapotte poppen terecht bij poppendokter Jeany Verhagen, die iedere woensdag spreekuur houdt in de Parkstraat, tegenover de kleding zaak van Moerbeek. Het programma van de folkloremarkt wordt rond 15.30 uur afgesloten met een optre den van de Kinderdansgroep. at ortilzal ht/or hot Ka7ihol/ won In het artikel over het bezoek van Johan Witte aan Enschede in de Texelse Courant van vorige week dinsdag is per abuis vermeld dat Witte de burgemeester van die stad een verblijf in bungalowpark 'Slufterduin' heeft aangeboden. Enschede's eerste burger is welkom in 'De Muy'. Witte had Hans West dorp, de exploitant van De Muy, ge vraagd om een midweek beschikbaar te stellen. Westdorp ijiaakte daar spontaan een week van. De uitvoering van het samenspel project van de Muziek- en Dans school heeft 533,95 opgebracht. Dit geld wordt in samenwerking met de stichting War Child besteed ten bate van oorlogskinderen in Mostar. De presentatie, die op 13 juli werd ge houden in de NH kerk van Den Burg, was het resultaat van twee weken samenspelen en werd verzorgd door het kinderkoor, samen met een begeleidingsorkest van onder meer eerstejaars leerlingen, de Keltische muziekgroep, de musicalvereniging en de werkgroep lichte muziek. Organist Fokke Walstra uit het Friese Kootstertille werd zondag samen met zijn vrouw na afloop van de interna tionale oecumenische dienst in de RK kerk van De Koog in het zonnetje ge zet. Walstra komt al dertig jaar op Texel en bespeelt dit jaar voor het tiende achtereenvolgende seizoen het orgel tijdens de diensten van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Kerken. Daarvoor werd Wals tra geëerd met een houten miniatuur van kerkorgelpijpen met inscriptie en een dankbaar applaus van de kleine honderd toeristen die de dienst be zochten. Gastmuzikant en zomer- werkvrijwilliger David van Kwawegen stak letterlijk de loftrompet over de organist door het Friese volkslied te spelen. Walstra's vrouw werd naar voren geroepen en mocht bloemen in ontvangst nemen omdat het echt paar deze week jaar dertig jaar ge- trouwd IS- rfoicaMiw, Bij zwembad Molenkoog vindt woensdag de inmiddels traditio nele 'watermodeshow' plaats. Kin deren tonen op een heuse catwalk, die in het ondiepe bassin staat, de door hen zelf ontworpen en ge maakte watermode. De bedoeling is dat de kinderen in waterbestendige, zelfgemaakte crea ties komen. Die kunnen ze fabriceren van bijvoorbeeld kurk, zeil, folie of rubber. Alleen of in een groepje moe ten ze proberen de deskundige jury te imponeren. Er wordt in verschil lende leeftijdscategorieën gestreden om de prijzen. Een minimum- of maximumleeftijd is er niet. De modeshow begint om 15.00 uur en de deelnemers moeten zich ruim schoots op tijd melden. Publiek is welkom en kan op vertoon van een abonnement of na betaling van een rijksdaalder naar binnen. Na afloop geeft Menno Siebenga een gratis openbare les 'capouiera': een Braziliaanse mengeling van dans en vechtsport. Geslaagd Bij Molenkoog zijn deze week vier kandidaten geslaagd voor hun zwemdiploma. Christof Zijm en Nick Wehnes behaalden hun C-diploma. Dzèneta Muric_ en Gayane Davtjan slaagden voor het A-diploma. Dzèneta en Gayane zijn vorig jaar begonnen in de zwemgroep voor al lochtone kinderen van de OSG. Om dat Gayana overstapte naar een ge wone klas kon ze niet meer met deze groep meezwemmen. Daarom meldde zij zich met haar vriendin Dzèneta voor de avondlessen van Molenkoog, met het A-diploma als resultaat. 'Nieuw, wat is nieuw?', vraagt voorzitter Frans Bakker zich af. 'We willen iedereen iets leuks bie den, ook de kinderen, maar om nu te zeggen dat we veel nieuwe on derdelen hebben. Nee.De formule van de Landbouwdag, die donder dag tussen 10.00 en 17.30 uur plaatsvindt op een stuk land van de familie Veeger aan de Kleiweg, bewijst zich al vele jaren als uiterst succesvol. En dus zag de organi satie weinig reden grootscheepse veranderingen door te voeren. De Landbouwdag is een evenement waar ieder jaar duizenden toeschou wers op af komen. Texelse boeren en de leden van fokkersclubs en andere hobbyverenigingen gebruiken de dag om elkaar bij te praten, zowel op vak technisch gebied als in de persoon lijke sfeer, terwijl de toeristen een kijkje wordt gegund in het reilen en zeilen binnen de landbouw. Wat voor iedereen geldt is dat de Landbouw dag steevast in een ongedwongen sfeer verloopt en dat je er uitstekend aan je natje en je droogje komt, daar mee ook nog eens het goede doel steunend, aangezien de consumptie- ter.t wordt gerund door leden van muziekvereniging DEK en sport vereniging ZDH, die met de op brengst de clubkas spekken. Het goede doel wordt ook onder steund door Jan Koolhof, raadslid én landbouwvoorlichter, die om 10.00 uur per strijdwagen het terrein wordt opgereden en direct daarna de offi ciële opening zal verrichten. Daarna beginnen de diverse keuringen. Hoe wel het aantal schappenfokkers op Texel terugloopt, is het aantal aan meldingen voor de Landbouwdag nog steeds enorm. Een noviteit is de presentatie van een aantal relatief nieuwe rassen. Eén ervan is de Swifter, ingebracht door fokker Chiel Sanders. Deze kruising tussen het Texelse en het Vlaamse ras, die ge middeld 2,2 lammeren per keer werpt, moet de productiviteit om hoog brengen. De kampioens keuringen beginnen rond 12.15 uur. Daarnaast zijn er keuringen van gei ten, vogels, konijnen, cavia's en fjor den. Dit paardenras werd op Texel tot voor kort vrijwel uitsluitend gefokt door Martin Kikkert, maar sinds en kele jaren houden meer Texelaars zich ermee bezig. Ook geven vijf fjordenfokkers van de overkant acte de présence in Den Hoorn. 'Die men sen vinden het leuk om hun paarden aan een groter publiek te laten zien. En ze maken misschien nog kans een koper tegen het lijf te lopen. Want je kunt je dieren wel thuis laten keuren, maar de enige die dat ziet is de buur man', verklaart Frans Bakker hun komst. Ook dit jaar zijn er geen koeien- keuringen, een gevolg van de bestrij ding van IBR en de juridische strijd van de landbouw in Nederland met fabrikant Bayer. Om buitenstaanders toch een idee te geven van hoe een koe eruit ziet, presenteert het ziekte- vrije bedrijf 'Vrij en Blij' van Ans en Piet Blom drie koeien en vier kalve ren. Ook in het middagprogramma, met een uitgebreid concours hippique, zijn de onderdelen oud en vertrouwd. Een hoogtepunt voor velen is onge twijfeld de show van de Oude Trek ker en Motoren Vereniging. 'Geijkt, zijn wij als Texelaars geneigd te zeg gen. Maar die mensen hebben echt een prachtige collectie opgebouwd en zo'n show zie je in heel Noord- Holland niet', prijst Bakker. Een publiekstrekker is ook de dressuuract van Aris van Schagen, die enkele la ren geleden ook al eens te zien was in Den Hoorn 'Die show heeft de al lure van een circusvoorstelling. Hij vraagt een paard bijvoorbeeld hoe veel twee en drie is en dan veegt zo'n beest vijf keer met z'n hoef door het zand. Erg leuk om te zien.' 'Erg jammer' noemt Bakker het ont breken van menvereniging Tussen Wad en Duin, waarvan de leden naar eigen zeggen te weinig tijd hadden. Maar een mooie opsteker is dat de SERT. een vereniging van tuig- paarden uit Noord- en Zuid-Holland, opnieuw met vrachtwagens vol paar den en koetsen naar het eiland komt om er haar kampioenschap in de open klasse voor tweespannen te houden. Wel helemaal nieuw is een show van de Texelse honden vereniging DOS. die onder meer pak- werk laat zien. Ook voor het eerst, ten slotte, is dat toeschouwers voor de Landbouwdag moeten betalen De gestegen kosten vormen de oorzaak. 'Jammer, maar we wilden niet met de pet in de hand opnieuw een beroep te doen op onze sponsors En dus konden we niet ontkomen aan een bescheiden entreegeld', aldus Bakker. Volwasse nen betalen ƒ5.-, kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang Een parkeerplaats kost 2,50 (tegen ƒ3,- vorig jaar). De organisatie raadt toe schouwers evenwel aan per fiets te komen. En hoewel er banken op het terrein zijn, doen mensen die ter slecht ter been zijn er goed aan een (klap)stoeltje mee te nemen. De Landbouwdag m Den Hoorn verloopt al jaren volgens een oude. vertrouwde formule. Maar dat er niets nieuws onder de zon is, bewijst deze ansichtkaart, uitgegeven ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling van 1908. B en w hebben besloten twee kunst werken aan te kopen. Het gaat om 'Koeien' van Gerda Lont uit Oude schild en 'Water' van Coby Bremer uit Den Burg. Eerstgenoemd werk is een zeefdruk in zwart-wit. Het tweede is een schildering op zijde, die op een plaat perspex is aangebracht. Er hoort ook een vaas bij. Voor de zeef druk van Lont betaalt de gemeente f500,-. Hetzelfde bedrag wordt neer geteld voor.de zijdeschildering van Bremer en daar komt nog f150,- bij voor de vaas. Het college deed de aankopen conform het advies van de adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. Cultuurhistorische landschapsele menten die dringend aan groot on derhoud of herstel toe zijn, kunnen meedingen naar een prijs die be schikbaar is gesteld door Land schapsbeheer Noord-Holland. Noordhollanders (dus ook Texelaars) die in hun omgeving een dergelijk landschapselement weten, kunnen dit tot 14 augustus bij de organisatie aanmelden. De beste drie voorstellen worden gehonoreerd met een maxi male bi|drage van ƒ5000,-. te beste den aan herstel of onderhoud. De be langrijkste criteria waarop een deskundige jury de inzendingen be oordeelt zijn dat het landschaps element zichtbaar en voor iedereen toegankelijk moet zijn, dat er sprake moet zijn van achterstallig onder houd, dat de te verrichten werkzaam heden een concrete verbetering van de onderhoudssituatie opleveren, en dat de eigenaar toestemming geeft tot het uitvoeren van de werkzaam heden. Daarnaast moet het object bij voorkeur een bepaalde natuurwaarde hebben. Te denken valt bijvoorbeeld aan een verborgen dijkje, een eendenkooi, een houtwal die dreigt in te zakken, een kerkenpad dat op de schop gaat, of een grafheuvel. De wedstrijd is onderdeel van een landelijke campagne, de prijs uitreiking op 23 september valt sa men met de start van het wandel evenement 'Dijkdichters' in Bergen Meer informatie over de prijsvraag en een deelnamemap zijn te verkrijgen bij Landschapsbeheer Noord-Hol land, Postbus 205, 2050 AE Over- veen, tel. 023-5143080. Bij de tweede crossloop van ZDH werden, ondanks het geringe aantal van vierenveertig deelnemers, liefst twee nieuwe records gelopen. Michel Noorlanderwon de miniloop van een kilometer in 3.45 minuten, terwijl Joris Ellen uit De Koog het record op de vier kilometer met 54 seconden wist te verkleinen tot 16.05 minuten. Bij de vrouwen werd de vier kilome ter gewonnen door Ria van Gent (19.20) en bij de heren eindigde Erik Dulfer met 15.10 op een eerste plaats. Bij de acht kilometer voor mannen wist Ruud Moelands het re cord van German Silva (dat op 27.22 stond) naar 27.08 te brengen. Bij de veteranen eindigde Joachim Wichert in 30.37 minuten als eerste. De actie die de protestants-chris telijke basisschool De Fontein heeft gevoerd voor meer ver keersveiligheid op Texel is niet ver geefs geweest. Burgemeester en wethouders hebben besloten di verse van de voorgestelde maatre gelen ook werkelijk uit te voeren. Op korte termijn zal een asstreep worden aangebracht op de Beatrixlaan in de bocht bij de Noord wester. Er komt een zebra op de krui sing Bernhardlaan-Waalderstraat. De fietsoversteek Georgieweg-Waalder- weg (bij het Vossenhol) zal worden verbeterd. Er komt een spiegel op de kruising Warmoesstraat-Zwaan straat. In alle woonstraten van Den Burg gaat een maximumsnelheid van 30 km gelden. De bomenrij langs de Waalderstraat bij het Paelwerck zal worden gesnoeid. Gevaarlijk uitste kende putten en kolken op diverse plaatsen zullen worden bijgesteld en in het buitengebied zullen wegber men worden aangevuld. Het college heeft ook ingestemd met het voorstel om de tegels van het fietspad langs de Emmalaan in een ander (dwars) verband te leggen, maar dat gebeurt pas als het pad volgens de gebruikelijke onder- houdsplannmg opnieuw wordt getegeld. De leerlingen hadden nog meer voor stellen aangedragen, maar die kun nen om financiële of andere redenen (nog) niet worden gerealiseerd. In een vriendelijk briefje aan de leer lingen van De Fontein zegt het col- Leerlingen en hun ouders van de J.P Strijbosschool in Midden-Eierland hebben woensdag met een bloemen hulde afscheid genomen van Wilma Loning. 'Juf' Wilma was vijftien jaar lang werkzaam op de school, waar van drieëneenhalf jaar als school leider. Naast Loning keren ook oudgedienden Janny Witvliet (Jac. P. Thijsseschool) en Tonny Giling na de vakantie niet meer terug op school. Met Giling verscheen vrijdag een afscheidsinterview in de Courant. Loning en Witvlië di weten geen prijs te stellen oj citeit. (Foto Pt"

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2