Junior Robert Bakker beste Texelaar aarten al vroeg geschud ijdens 17e kwart-triatlon Minister Jorritsma bij internationaal symposium over duurzaam toerisme 5 Koger kerk Boerenzonen presenteren landbouwrapport TEXELSE COURANT' Ringsteken r pghe/d tijdens het fietsen liet te wen waarde deelnemers op volle snelhei °e at'eten tr°kken «Jdens de klim over de W 'tost half hun zwemkleding uit. Robert Bakker passeertMerPiet Kingma. DINSDAG 25 JULI 2000 7 triatleten, waaronder vijftien Texelaars, die zaterdag het surfstrandje van Dijkmanshuizen te water gingen irde zeventiende Texelse kwarttriatlon, hadden het ge len. Het was niet te warm en niet te koud, er stond wei- wind en zelfs het gevreesde zeewater was minder fris gedacht. Menig Texelaar wist daardoor zijn persoon record te verbeteren. Al vroeg was duidelijk dat de strijd een prooi zou worden voor de nationale topper ih Zeetsen uit het Limburgse Puth, die als eerste uit het Ier kwam en zijn koppositie niet meer zou afstaan. Ju- Robert Bakker uit De Koog zette een uitstekende pres- eneer. Hij werd elfde en was daarmee de eerste Texelaar, ascha van der Vis was de voorspelbare beste Texelse ne. itn lig; itêrote verrassing van de vele toe- uwers op de dijk meldde Ingrld .ubek zich voor de start op Dijk ers ihuizen. Texel's trots op de ko elde Olympische Spelen deed alleen mee aan het zwem- ideel. dat zij als een goede trai voor Sydney beschouwde. Voor ecAog van haar ouders, die er ook in Australië bij zullen zijn, kwam Van Lubek als tweede uit het zoute wa ter, dat een temperatuur had van 15 graden. Vrijwel alle deelnemers had den zich gehuld in een neoprenen wetsuit om zich tegen de kou te be schermen. De teerling was met het zwemmen geworpen. Een ver uiteen geslagen veld en enorme tijdsverschillen gaven aan dat zowel recreatieve amateurs als atleten die bij de nationale top horen of er tegenaan hangen, naar Texel waren gekomen Ralph Zeetsen, die vanwege tegenvallende prestaties op het laatste moment uit de Nederlandse olympische ploeg is gezet, gaf zijn visitekaartje af met een tijd van 14 minuten en 17 seconden De laatste zwemmer, die zich nota bene van de schoolslag bediende, lukte het niet de natte kilometer bin nen het halve uur te volbrengen. 'Ach ja, we maken er een lekker dagje uit van, waarom zouden we ons haas ten?', was het ironische commentaar van speaker Albert Hoven toen de laatsten het strand opkwamen. Robert Bakker verbaasde zichzelf met zijn uitstekende zwemtijd van 17 minuten en 37 seconden, waarmee hij de basis legde voor zijn succes.Ik sta er versteld van dat ik zo snel heb gezwommen, en dat in dat koude water', aldus de 18-jarige na afloop. Hij nam op het talud van de dijk met Ie wensen over. Knelpunten waren met name de uitrit bij de haven van Oudeschild en het Bol- volle snelheid tussen vrachtverkeer, de vete loensten en geparkeerde auto's door moesten ri/den. de moeite wielrenschoenen aan te trekken om die later weer voor loop schoenen in te ruilen, maar deed meteen zijn joggmgschoenen aan. 'Daarmee win ik toch weer wat kost bare tijd. En ik fiets net zo gemakke lijk op loopschoenen.' Het fietsen te gen de wind in naar De Cocksdorp viel Bakker zwaar, maar desondanks zette hij als eerste Texelaar voor dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild de fiets in het rek om aan de twee ron den van vijf kilometer hardlopen over het Hogeberggebied te beginnen. De koppositie behield hij tot het eind. Moest Bakker vorig jaar Rien Brou wer nog voor laten gaan, deze keer sleepte hij het officieuze Texelse kam pioenschap triatlon in de wacht in een tijd van één uur en 57 minuten. Dat is maar liefst negen minuten sneller dan in 1999, toen de atleten werden gegeseld door hagel, slagregens en venijnige windstoten. Tweelingbroer Erik kwam aan de Ruyterstraat als tweede Texelaar over de meet. Vete raan Piet Kingma werd knap derde en stelde zijn persoonlijk record zes mi nuten scherper op ruim twee uur en acht minuten. 'Ik had moeite met de overschakeling van het fietsen naar het lopen, vooral door de tegenwind vermoed ik. De tweede ronde liep ik ook veel makkelijker, de spieren wa ren toen aan de loopbeweging ge wend.' Kingma ligt op koers voor de halve triatlon waarin hij volgende maand in Leiden voor het eerst wil uitkomen Nationale top Frans van Heteren, de winnaar van vorig jaar, was de enige onder de cracks die nog enigszins in het spoor wist te blijven van Zeetsen. Van Hete ren maakte zijn achterstand na het zwemmen tijdens het fietsen weer goed, maar bij het lopen toonde Zeetsen soeverein zijn klasse. Bij het ingaan van de tweede ronde had hij al een voorsprong van 50 seconden. In de tweede ronde voegde hij daar nog ruim een halve minuut aan toe. 'Hij liep als een trein. Dan merkje wel dat hij bij de nationale top hoort. Ik kon gewoon met bjj hem komen', al dus Van Heteren, die desalniettemin tevreden was over zijn prestatie. De Helderse Luciénne Groenendijk was favoriet in het met acht atletes karig bedeelde vrouwelijke deelnemersveld. Zij ondervond nau welijks concurrentie en finishte in ruim één uur en 59 minuten. Groenendijk moest veertien mannen voor haar dulden en liet de tweede vrouw, Natascha van der Vis uit Oosterend, tien minuten achter zich. Van der Vis, die haar zesde Texelse titel veroverde, was zes minuten snel ler dan bij de vorige editie. Na afloop liet zij weten de triatlon voor gezien te houden 'Het trekt me niet meer zo. Ik concentreer me liever op het fiet sen. In de kop van Noord-Holland worden nog maar een paar triatlons georganiseerd en ik heb geen zin om er ver voor te reizen. Vroeger was het ook leuker, toen gingen we met een hele groep Texelaars naar de over kant. Maar dat aantal loopt flink te rug.' Van der Vis blijft overigens mee doen aan de Texelse kwart-triatlon, waaraan volgend jaar mogelijk ook trio's kunnen deelnemen Uitslagen heren: 1) Ralph Zeetsen. Puth. 1 47.32; 2) Frans van Heteren. Amstelveen, 1 40 57; 3) Marcel Gierman. Ouiven, 1.49:49 Texels kampioenschap: 1) Robert Bakker. 1 57 012) Erik Bakker. 2.05.02; 3) Piet Kingma. 2 08 28; 4) Theo Boom. 2:10:35: 5) Otto Goënga, 2.15:32; 6) Rob Teisman. 2.15.48; 7) Guido Betsema. 2.16:53; 8) Menno Goënga, 2:18 35. 9) Pieter Ans van der Vis, 2:19.26,10) Jeroen Plag, 2:26:03, 11) Willem van Tatenhove. 2:27:43 Uitslagen dames: 1) Luciénne Groenendijk. Oen Helder. 159 13, 2) Natascha van der Vis, Oosterend, 2 09 55; 3) Trudy Rotteveel. Noord- wijkerhout. 2:16:31. Texels kampioenschap: 1) Natascha van der V»5, 2 09.55: 2) Colmöa Brouwer, 2.17:14; 3) Anoeska. Buisman, 2.20 36; 4) Carla Roeper 2:40:57':-. (Foto s Ban Botch) Pieter Ans van der Vis neemt een verfrissing m ontvangst bi] dorpshuis 't Skiltje. Hij zou uiteindelijk de negende Texelaar in het klassement worden. P wedstrijd om het kampioen ringsteken die vrijdag in erend werd verreden, eindigden slnemers zo dicht op elkaar, dat «lelijk de tijd de doorslag moest n.Joop en Joke Noom behaal- net 10,72 seconden de eerste VERVOLG VAN PAGINA 1 plaats, net voor Frans Bakker en Emmy Scholl met 11.47. Derde wer den Piet Bakker (Oosterend) en Anouschka Buysman met 12,50 se conden. Na vijf ronden hadden liefst vijf van de zeventien aanspanningen alle (vijf tien) punten behaald, zodat een bar rage werd verreden. Daarbij bleven drie aanspanningen foutloos, zodat de tijd tussen de eerste en de derde ring beslissend was. In de toeristen ronde wisten drie deelnemers twee ringen te steken. De volgende wedstrijd wordt verre den op zondag 30 juli op De Krim, aanvang 15.30 uur. Het inspanterrein is direct links na de slagboom. In ver band met het vijftienjarig jubileum wordt voorafgaand aan de wedstrijd met versierde koetsen een rondrit over het terrein gemaakt. gesteund door De Haan. 'Het «stuur ontneemt niet alleen de 'shun kerk, maar ook de Neder- e vakantiegangers. En de kerk slot van rekening opgezet voor eristen Het is jammer dat het iur niet wil meewerken aan be- e patronen binnen die gemeen- Mensen die zich er zo lang lebben ingezet, die er een his- tieband mee hebben, ontneem kerk. Natuurlijk zijn ze met vol- t, maar wie is dat wel? Het kerk- is niet duidelijk geweest. Ze en gestreefd naar een open dia- Maar een fatsoenlijk gesprek "et mogelijk. En dan wel beslui- midden in het hoogseizoen de dicht te gooien. Dat kan toch Msje al zoiets besluit, doe je dat de winter.' vanuit de kerkraad klinkt het |t dat de 'sommige mensen in log denken dat de kerk h?n ei- :'m is. 'En zó werkt het dus met. onden echt niet anders.' s' Gré Bakker, oud-kosteres en Sr dan veertig jaar lid van het 'Szeer teleurgesteld. 'Ik snap "sis van. Ik was er van het be- 'aan bi| betrokken. Eerst bij de "gsn in Bosch en Zee en later in "luur van Kuip. Toen het toe- in de zestiger jaren echt op kwam, is de Sint Bomfatiuskerk ,Jwd. Hoe moet het nu verder let koor?' «I kerkbestuur geen andere uit- Jsl, betekent overigens niet dat sderlandstahge vieringen nooit worden opgepakt. Maar dan er volgens een woordvoerder, "adrukt dat het besluit met veel genomen, eerst héél wat ver ren. '°orgaan van de Duitse viering, '°orzondag nog zo'n 400 men gde kerk kwamen, staat met "oossie. Datzelfde geldt voor de '"emsche vieringen, ook voor de "ide jaren. Mede om die rede zal '°3er kerkgebouw niet worden Wit. 'Het is een opdracht voor ons alle maal om te zorgen dat Robin Wijtten en Pieter Langeveld in het voetspoor van hun ouders kunnen treden. Niet alleen voor deze twee boerenzonen, maar ook om het eiland aantrekkelijk te houden.' Aldus onderschreef ge deputeerde Bob Verburg vrijdag het doel van de agrarische toekomstvisie 'Met het oog op. morgen.', het be houd van de agrarische sector op Texel. Verburg en burgemeester Joke Geldorp kregen het rapport uit han den van de twee boerenzonen die staan afgebeeld op de omslag van het rapport. Kort daarvoor was het duo met twee dorsmachines het erf van de familie Keijser op Ongeren opgereden, alwaar de presentatie was aangegrepen om het neusje van de zalm op het gebied van landbouw machines te etaleren. Behalve twee zakhorloges voor de jongens ('om bij de tijd te blijven') had de gedepu teerde geen cadeautjes voor Texel meegenomen 'Maar het is goed dat de landbouw nadenkt over de so ciaal-economische toekomst van de sector.' De provinciebestuurder voor zag wel dat innovatieve projecten in de kop van Noord-Holland, inclusief Texel, in de toekomst kunnen profi teren van middelen van de Europese Gemeenschap. Jaap Hin,voorzitter van de WLTO-af- deling, ('een kip die een ei legt, moet ook kakelen') prees de inzet van de werkgroep die er in relatief korte tijd in was geslaagd een zo volledig rap port samen te stellen. Hij prees de landbouwsector, die volgens hem is gezegend met een gezonde dosis dynamiek en vernieuwingsdrang. 'In een tijd dat de prijzen van de producten zijn gedaald, is de bruto omzet op het eiland gestegen.' Over het voortbestaan van de schapenhouderij was hij somber ge stemd. 'Alles wijst erop dat het schaap uit het Texelse landschap gaat verdwijnen.' Ter behoud van de sector wordt in het rapport aange drongen op onderzoek naar de mo gelijkheid om een deel van de toeristenbelasting ten goede te laten komen aan de sector. Om de saamhorigheid van de agra rische sector te verhogen werd aan sluitend op de presentatie in de schuur van Keijser een nu al histo risch genoemd boerenfeest gevierd, dat werd opgeluisterd door de band van Jaap Dros. Van zondag 10 tot en met dinsdag 12 september wordt in Vakantiecentrum De Krim het derde internationale Prepare- Eureka symposium gehouden over duurzaam toerisme. De organisatie is in handen van de Stichting Duurzaam Texel en de totale kosten worden geraamd op ƒ115.000,-. Het symposium is bedoeld om ervaringen uit te wisselen en de samenwerking te bevorderen tussen gemeenten, regionale overheden, toeristische bedrijven en hun branche organisaties, kennisinstituten en natuurorganisaties uit di verse Europese landen. Aanwezig zijn onder meer de ge deputeerden Wildekamp en Verburg. B en W hebben besloten 27.500,- in de kosten bij te dragen. Het zelfde bedrag komt van de provin cie en ƒ20.000,- is toegezegd door 'Kop en Munt' (de organisatie die de economische ontwikkeling in de kop van Noord-Holland wil sti muleren). verder zal de Oosten rijkse regering een deel van de kosten van het organiserende bu reau betalen en Teso heeft een garantie gegeven van ƒ20.000,-. Hetzelfde bedrag wordt op tafel gelegd door de deelnemers zelf. De organisatie is mede in handen van het gemeentelijke bureau mi lieu dat tevens de administratie voor zijn rekening zal nemen, wat neerkomt op ongeveer 150 uur in zet van medewerkers. Het programma voor het symposium staat inmiddels in grote lijnen vast. Het begint op zondagmiddag 10 sep tember met een rondrit over het ei land, om 20.00 uur gevolgd een wel komstdiner dat door de burge meester van Texel wordt aangebo den De volgende ochtend is de ei genlijke opening door de burgemees ter, waarna minister van Econo mische Zaken Annemarie Jorritsma ingaat op vernieuwing en kwaliteits aspecten van duurzaam toerisme. De stimulerende rol die de provincie daarin wil spelen wordt belicht door milieugedeputeerde A. Wildekamp. Burgemeester L.Muxel van het Oostenrijkse Lech vertelt over de vorderingen die zijn gemaakt sinds de eerste Prepare-bijeenkomst werd gehouden in zijn stad. Burgemeester E.Geyer van Oberstdorf doet verslag van wat er op het gebied van duur zaam transport en toerisme in zijn stad is gebeurd Wethouder Peter Bakker van Texel gaat in op de duur zaam toerisme-ontwikkeling op zijn eiland waarbij hij voorbeelden geeft van publiekprivate samenwerking. Een vertegenwoordiger van de Euro pese Unie gaat in op de houding van de EU jegens duurzaam toerisme, 's Middags houdt B.Rasmussen uit het Deense Storstrom een voordracht over de Deense ervaringen met duur zaam toerisme. Burgemeester R. Burk van Uhldmgen-Mühlhofen ver telt over duurzaam toerisme rond het Bodenmeer Recreatieconsulent R Uitdebos geeft uitleg over milieu vriendelijk management in de toeris tische branche in Nederland. Voorzit ter W.Sieber van de Prepare- themagroep geeft een overzicht van bestaande en toekomstige initiatie ven op het gebied van duurzaam toe risme, waarna medevoorzitter H. Brezet samenvattend terugblikt op wat er gedurende de eerste dag naar voren is gebracht. Met dit materiaal gaan op dag drie verschillende werkgroepen aan de slag, zodat aan het slot van het sym posium een plan kan worden gepre senteerd voor verdere Europese sa menwerking op het gebied van op duurzaamheid gerichte educatie, dienstbetoon, milieumanagement, transport, energievoorziening en natuurontwikkeling LANGE A TERMIJN /\gencla n— wenen en meter Langeveld overhandigden de eerste twee exemplaren van de agrarische toekomstvisie aan ge deputeerde Bob Verburg en burgemeester Joke Geldorp. f Augustus Dinsdag 1 augustus; Zomeravondconcert met orgel; NH kerk Den Burg; 20.15 uur. Donderdag 3 augustus: Ringsteken in Den Hoorn; 19.00 u. Zondag 6 augustus: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u., toegang gratis. Cabaretier Jelle Kuiper met het pro gramma 'Hulde'; Klif 12; 20.30 uur 20,- Dinsdag 8 augustus: Zomeravondconcert met renais- sance-mstrumenten. trompet en spinet; RK kerk De Cocksdorp; 20.15 uur. Donderdag 10 augustus: Ringsteken in De Cocksdorp; 19 00 u. Zaterdag 12 augustus: Hollands Festival in Den Burg. Zondag 13 augustus: Autocross nabij Oosterend. Honzontoer in De Koog. Muziek in de Worsteltent; 15.00 u toegang gratis. Cabaretier Jochem Myjer met het programma 'Gegabber'; Klif 12 20.30 uur, 20.-. Dinsdag 15 augustus: Zomeravondconcert met tenor en orgel. RK kerk Den Burg: 20 15 uur Woensdag 16 augustus: Ringsteken in Den Burg; 19,00 u. Zaterdag 19 augustus: Strender Pop; 13.00-21.00 u.; muzieknis Oosterend. Zondag 20 augustus: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u toegang gratis. Cabaretier Bert Hermelink met het programma 'Raar'; Klif 12; 20.30 uur. ƒ20.-. Dinsdag 22 augustus: Zomeravondconcert met mezzo-so praan en orgel: NH kerk Den Hoorn; 20.15 uur Vrijdag 25 t/m zondag 27 augustus: Texel Sea and Street Festival in De Koog.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5