lijk redt 'brede' OSG iet twee ton per jaar Cjrocn ^warts jexeh het harL, m Sloop Sint Jan in september van start Onrendabel gebied snel op aardgasnet Uitzondering op de verkeersregel 1 Swifter de 'Texelaar' van de toekomst? De Duinpan UUimfTlets .„COURANT (Pz6o<ttie<Aiene*tct 7exet Ige automobilist istig gewond na sing met boom ge kosten voor ier bermbeheer Onder de pomp Wisseling binnen bestuur van RST Ank Luysterburg M.U.V. EA.EELMAN TEXELSE^ COURANT Oude auto's op folklore Wolkendek 0(0 drogisterij RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11499 VRIJDAG 28 JULI 2000 rtenties/abonnementen/bezorging: aan 6 MC Den Burg on 0222 - 36 26 00 x 0222 - 31 41 11 jiijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. lenbare Scholengemeenschap 'De Hogeberg' blijft in met het huidige brede aanbod van opleidingsmoge- den. Staatssecretaris K. Adelmund van Onderwijs, ir en Wetenschappen heeft besloten het daarvoor jigde extra geld toe te kennen. Voor de schooljaren 2001 en 2001/2002 wordt totaal omstreeks ƒ400.000,- kend, oftewel de kosten van twee formatieplaatsen, oor de verdere toekomst lijken de perspectieven gun- - n overleg met b en w zal het ministerie zoeken naar itructurele oplossing voor de bekostiging van de )l na 1 augustus 2002. het gemeentebestuur en school zelf is opgetogen rrd op dit bericht. 'Fantas- aldus wethouder Nel die de gunstige reactie ministerie zegt te danken ngoed gecoördineerde ac- gemeente, schoolleiding en ie, die al geruime tijd gele- Kgonnen. De heikele situa- irin de Texelse OSG zich lis vroegtijdig en bij herha- der de aandacht van het ïie gebracht. Belangrijk larbij de steun van de pro- Die gaf onomwonden je- et ministerie te kennen dat idige onderwijsaanbod op n stand moet blijven. Het itelijke verzoek om extra itop 15 juni naar Den Haag stuurd, leverde daarom al een maand resultaat op. lége had de staatssecretaris l-jarige automobilist uit het sselse Wijhe is dinsdag in oegte in de Dennen van de eraakt en frontaal tegen een gebotst. Hij is met ernstig naar het Gemini Ziekenhuis Helder en vervolgens naar ilervaart Ziekenhuis in Am- im overgebracht. igeluk gebeurde dinsdag om ur op de Nattevlakweg. De aar raakte door nog onbe- oorzaak van de weg en kwam tndig tegen een boom tot stil- Zijn twee passagiers bleven eerd, maar de verwondingen bestuurder waren zo ernstig ktoren van het Gemini de jon- doorstuurden naar Amster- Jnhet Slotervaart-ziekenhuis is afgenomen dat op de aanwe- Ivan alcohol wordt onderzocht et Gerechtelijk Laboratorium te fteente komt binnenkort met an voor (ander) beheer van slo- bermen, in samenwerking met terreinbeheerders, zoals het schap Belangrijkste doel is het 'ken van de natuurwaarden in stroken, die tezamen een ne oppervlakte beslaan. »d is dat de kosten daarvan I0,- per jaar zullen bedragen meente voelt er weinig voor om oor helemaal zelf op te draaien oog op zoek naar een andere in. 3rd XX f iü al in dat internetcafé ge lest oezo? 06 laaf houden ze daar happy our uitgenodigd op werkbezoek te ko men en daarbij de OSG-problemen te bespreken. Maar voor Adelmund hoefde dat niet. 'Ik ben reeds door drongen van het feit dat de openbare scholengemeenschap op het eiland zich in een bijzondere situatie be vindt', schreef zij aan het college. Naast het standpunt van de provin cie heeft de eilandpositie van Texel een belangrijke rol gespeeld bij de besluitvorming van de staatssecreta ris, zo blijkt uit haar brief. Toekomst De toezegging voor de komende twee schooljaren is hard. Maar de belofte dat in overleg met het ge meentebestuur zal worden gezocht naar blijvende bekostiging is aller minst vrijblijvend, zodat alle betrok kenen er vertrouwen in hebben dat 'De Hogeberg' tot in lengte van jaren voor Texel is gered. Een andere bedreiging voor de Texelse OSG was dat het leerlingen aantal momenteel 787 is, wat iets beneden de opheffingsnorm is. Al leen al op grond daarvan zou de school opgeheven kunnen worden maar ook daarvoor hoeft niet meer te worden gevreesd. De staatssecreta ris heeft toegezegd ontheffing te zul len verlenen, wat overigens werd ver wacht, mede omdat het aantal leerlingen groeiende is en spoedig weer boven de norm zal uitkomen. Tijdig alarm Ook rector Henk de Vries van 'De Hogeberg' is opgetogen. 'Een goed bericht en ook nog zo snel! Ik denk dat het heel goed is geweest dat we vier jaar geleden al aan de bej heb ben getrokken, toen nóg met burge meester Van Rappard. Gezien de sombere perspectieven hadden we maatregelen genomen om toch zo breed mogelijk te blijven doordraaien, maar die waren niet gunstig voor de kwaliteit van het onderwijs. We heb ben nu de financiële ruimte om dat terug te draaien. Direct na de vakan tie gaan we ons daarover buigen'. Chiel Sanders toont de Swifter ram, een kruising tussen een Texelaar en een Vlaming. In het hok de nakomelingen. (foto Genard Timmerman) Aannemer Willem Bakker start begin september met de sloop van Sint Jan. De Stichting Zorgcentrum Texel heeft het voormalige tehuis donder dag verkocht aan de Stichting Wonen Texel. De onderhandelingen over de aankoopprijs duurden lang, omdat het zorgcentrum was gebonden aan de goedkeuring door de provincie, die het exploitatietekort van de liqui datie van Sint Jan afdekt. De provin cie hanteerde eerder een hogere vraagprijs, maar na de komst van gedeputeerde Enno Neef werd toch overeenstemming bereikt. De koop som is gebaseerd op de grond- opbrengst van de appartementen die op het terrein worden gebouwd. De provincie betaalt de kosten van de sloop en het bouwrijp maken van het terreinDeze klus zal circa tien weken in beslag nemen. Daarna wordt ge start met de bouw van 15 koop- en 17 huurapparlementen voor senio ren, waarin zo zelfstandig mogelijk kan worden gewoond. Dit wordt be vorderd door de aanwezigheid van voorzieningen en de mogelijkheid voor aanvullende zorgverlening. In middels hebben zich al 80 belang stellenden aangediend. Komend na jaar organiseert de Stichting Wonen Texel een informatiebijeenkomst. De huurprijs van de goedkoopste wonin gen ligt tussen de ƒ800,- en 900,-. Voor de koopwoningen wordt uitge gaan van prijzen vanaf ƒ400.000.-, afhankelijk van de onderhandelingen met de aannemer Draisma uit Makkum en de subsidietoekenning. Voor onderdelen van het plan worden Texelse onderaannemers gevraagd om offerte uit te brengen. De verkoop van de appartementen start komend najaar. Binnen het bestuur van de Recreatie stichting Texel hebben zich enkele wisselingen voorgedaan. Joke Kuijper heeft binnen het algemeen bestuur de plaats ingenomen van Daan Welboren. Ze vertegenwoordigt de dorpscommissie van Den Hoorn. Cor van Poelje, zetelend namens de vakorganisaties, is de nieuwe pen ningmeester. Bart Bos zetelt namens •het dorpscommissie van De Koog in het bestuur van de RST, dat onder voorzitterschap staat van Jaap Honingh. De schapenkeuringen op de Landbouwdag die gisteren op het land van Jan Veeger in Den Hoorn werd gehouden vormden als van ouds een toeristische trekpleister. Maar schapenhouders toonden zich zeer geïnteresseerd in Joris, een forse ram van 100 kilogram, eigen dom van Chiel Sanders van het Dool hof Joris is met van het Texels ras. maar een Swifter, een kruising tussen een Texelaar en een Vlaming, met een hoge vruchtbaarheid en een redelijke vleesproductie. Volgens insiders is het ras een goede vervanger van het Texelse ras. De belangstelling voor de Swifter is begrijpelijk. De Texelaar mag dan een geweldig vleesschaap zijn, de productie iaat, zeker bij het huidige matige prijspijl van het lams vlees te wensen over. Met als gevolg dat het aantal schapen op het eiland zienderogen terugloopt. Om tot een productlever schaap te komen kruiste de Landbouwuniversiteit in Wagemngen een jaar of zestien ge leden Texelaars met schapen van het Vlaamse ras, waaruit Swifters voort kwamen. Het ras erfde de vlees kwaliteit van de Texelaar en de vruchtbaarheid en de melkrijkheid van de Vlaming. De Swifters mogen dan wat minder vlees op de botten hebben, het kan er nog altijd mee door. Zeker als de ooien worden ge dekt door een Texelaar, met als resul taat nakomelingen die voor driekwart Texels bloed hebben en voor een kwart Vlamings. Deze driekwarters zijn niet veel minder bevleesd dan Texelse slachtlammeren. En volgens Sanders doet het vlees qua smaak met onder voor Texelse lamsvlees. Meer over Swifters elders in dit num- Italianen willen overal stokbrood bij, weet René Stevens, chef-kok van café-restaurant Capri. Voor de ru briek De Duinpan schreef hij het re cept voor een lamsstoofpot. Eet sma kelijk! Pagina 2 Ank G. Luysterburg uit De Koog, die zaterdag op 77-jarige leeftijd over leed, kreeg vooral bekendheid als gemeentebestuurder. Pagina 2 Energiemaatschappij Nuon begint in september met de aansluiting van zestien Texelse adressen in zo genaamde 'onrendabele gebieden' op het aardgasnet. In juli volgend jaar worden nog eens zes huishou dens op het gasnet aangesloten. Dit schrijft het energiebedrijf in een brief aan het college van b en w. Nuon heeft op 33 adressen geïnfor meerd naar de wens om aangesloten te worden op het aardgasnet. Zesen twintig huishoudens gaven aan daar voor te voelen. Zij draaien zelf op voor de aanlegkosten, waarvoor inmiddels Zeker in deze tijd moet transporteur Ronald Eelman van de Veenselang- weg geregeld met zijn truck de Muyweg inrijden, om bloembollen in te laden bij de familie Ran. Het ver velende is dat er op de Muyweg een inrijverbod voor vrachtwagens geldt. Daar heeft Eelman iets op gevonden. Hij 'regelde' bij de gemeente een bordje en liet daarop een vriend de tekst Met uitzondering van de firma Eelman schilderen, waarna hij het onder het officiële verkeersbord be vestigde. Het eigenhandig toege kende privilege heeft effect: 'Ik rijd er nu elke dag met de vrachtwagen in maar heb nog geen enkele bekeuring gehad', lacht Eelman. (Foto Bart Bosch) A, JTC offertes zijn uitgebracht. Zeven huis houdens aan de Stengweg. Hoofd weg, Postweg en Hallerweg reageer den negatief In september zal Nuon de eerste zes tien huishoudens op het net aanslui ten. Het gaat om De Staart (één adres), Westerboersweg (twee), Hemmerkooi (twee), Rozendijk (vijf) en Zuidhaffel (één). De zes huishou dens die in juli 2001 van aardgas worden voorzien liggen alle aan de Pontweg. Bereikbaarheid Veel Texelaars hebben bij de ge meente geklaagd over de slechte bereikbaarheid van Nuon in geval van klachten, het doorgeven van meters tanden of het vragen van inlichtingen. Sinds het in Nuon opgegane Energie Noord West de servicebalie in Den Burg heeft gesloten, zijn de klanten aangewezen op de telefoon. Via het gratis nummer 0900-1499 kunnen zij contact opnemen met een callcenter, maar dat leverde volgens sommige klagers wachttijden op van twintig minuten tot zelfs anderhalf uur. (Advertentie) (/m*cmiirt T"rli Nuon schrijft in haar brief aan het college dat er eind 1999 inderdaad problemen waren, maar dat de bereikbaarheid sinds de opening van een tweede callcenter, het installeren van een nieuwe telefooncentiale en het aannemen van extra personeel 'voldoende' is. 'Voldoende is voor ons echter niet goed genoeg', aldus de regionale directeur consumenten markt C. Bergman, 'vandaar dat we continu bezig zijn om onze bereikbaarheid verder te verbeteren.' De folkloremarkt in Den Burg staat woensdag in het teken van de oude automobielen De hele dag kunnen op de Groeneplaats tal van oldtimers worden bewonderd en wordt pas sende muziek ten gehore gebracht De Nijerlaamster SkotsPloech uit het Friese Wolvega verzorgt dans voorstellingen. Deze beginnen om 11.00 en 13.30 uur. De Texelse Kinderdansgroep sluit het pro gramma rond 15.30 uur af De bouwvak is begonnen, volop va kantiegangers, markten, braderieën, folklore en een uitpuilende evene mentenkalender. ledereen is klaar voor het hoogseizoen, alleen de zon laat verstek gaan De dagen dat onze gasten de afgelopen weken konden bakken aan het strand zijn spaar zaam. Dus stappen onze gasten op de fiets, gaan wandelen of bezoeken het zwemparadijs. Musea, organisa toren van evenementen en kraam- houders trekken aan het langste eind. Pagina 5 m Ingrid van Lubek Een blessure zorgt ervoor dat Ingrid van Lubek al drie weken met serieus heeft kunnen trainen. Vervelend, want over minder dan acht weken wordt ze in het Australische Sidney aan de start verwacht van de Olympische triatlon. 'Ik ben best een beetje onge rust. Maar zo heel erg is het met om nu een break te hebben, dan ben ik straks des te gretiger.' Pagina 7 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEK- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbuan b. Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties voor de vakantiekrant van 11 augustus a.s kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 2 augustus a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600. fax 314111.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1