Nieuw Tusse de Banke 'in top 5 van mooiste Texelse gebouwen' Expositie 'De Toerist' van wisselend niveau 4 i Steun uit Texel voor getroffen gehandicapten Geknip^cr Agenda .TEXELSE 2COURANT- Ship of Fools ook in kerk Expositie Langewaal Esperanto-brochure gratis af te halen teso i Visserskoor geeft concert Disco in Calluna Ellen en Dulfer overheersen Hoornder cross 'Hulde' in Klif 12 Raadsvergaderii Fluitconcert verplaatst DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 Strak maar niet kil, recht doend aan het plein en zeker voor Texelse begrippen verfrissend origineel. Zo valt het nieuwe Tusse de Banke aan de Groeneplaats te typeren. Tjaard Hoeksema van architektenburo Jan Visser tekende voor het gebouw waarin de gemeentelijke expositieruimte en de Historische Vereniging zijn ondergebracht. Vrijdag kreeg wethouder Nel Eelman symbolisch de sleutels uit handen van directeur Leo Timmers van de Rabobank - de eigenaar van het pand. Eelman noemde het gebouw een upgrading van de Groeneplaats. 'Het hoort zonder meer in de top 5 van de mooiste gebouwen op Texel.' Welke de andere vier zijn, vertelde zij er niet bij. Een stoer stalen kruis toont zonder omhaal de bouwstructuur van het nieuwe Tusse de Banke. Het gebouw is een opvallend moderne verschij ning tussen de veelal naar nostalgie neigende nieuwbouw op het eiland. Het vele blanke hout verhindert sa men met de warme keramische te gels waarmee de voorgevel is be kleed dat het gegalvaniseerde staal een kille indruk wekt 'Staal heeft hout nodig. Ik heb het speciaal in Amster dam uitgezocht', zegt Tjaard Hoeksema. De jonge architect, die onder meer de tekeningen maakte voor de nieuwbouwprojecten 't Gouwe Boltje in Oosterend en de stadsvilla's op het oude Questionterrein aan de Zwaanstraat in Den Burg, heeft zich laten leiden door het bouwkundige principe dat in de bebouwing rond pleinen verticale lijnen moeten domineren 'Dan komt het plein het best tot zijn recht. Je moet de hoogte in, het dak mag met of nauwelijks zichtbaar zijn.' Het aan palende ING-pand laat volgens Hoeksema treffend zien hoe het met moet: breed uitgezakt, de nok mani fest aanwezig. De koker van licht die door het dak van Tusse de Banke via de vide en de grote ramen naar bui ten straalt, versterkt het pleingevoel en nodigt uit tot een bezoek, hetgeen past bij een openbaar gebouw. 'Het pand zit ingeklemd tussen twee grote bankgebouwen Om het er toch uit te laten springen heb ik gekozen voor grote ramen.' Hoeksema is zeer te spreken over de zuil van kleinere ra men die aan de zijkant over bijna de volle lengte van het gebouw omhoog loopt Het onderste deel functioneert zowel buiten op straat als in het ge bouw als vitrine. De Historische Ver eniging kan er bijvoorbeeld pot scherven in exposeren Ruimtegebrek 'Het is de tweede keer binnen twee jaar dat Tusse de Banke wordt geo pend. Het is niet de bedoeling dat we hier over twee jaar weer staan', grapte Leo Timmers vrijdagmiddag voor een publiek van kunstenaars, historici en ambtenaren. De bankier ging in op de reden voor de nieuw bouw: ruimtegebrek. Het oude pand was amper aan de gemeente ver huurd toen Timmers naar eigen zeg gen 'met de staart tussen de benen' bij Nel Eelman aanklopte met de mededeling dat de Rabobank door de komst van tien nieuwe medewer kers met ruimteproblemen kampte. 'We moesten kantoren en spreekka mers creëren. Dat kon alleen door in de breedte te bouwen. Gelukkig zijn we er als goede buren uitgekomen.' Twintig Texelaars variërend in de leef tijd van 10 tot 84 jaar hebben zich door het thema 'De Toerist' laten in spireren tot het vervaardigen van kunstwerken in allerhande maten en soorten en van een sterk uiteenlo pende kwaliteit De gemeentelijke thematentoonstelling is de eerste in het vrijdag geopende gebouw Tusse de Banke aan de Groeneplaats. Lorain Grabowski uit Den Hoorn, die met haar moeder naar de nieuwe expositieruimte was gekomen, hoorde vrijdagmiddag tijdens de ope ning van de tentoonstelling van wet houder Nel Eelman dat zij één van de tien debuterende exposanten was. Haar moeder had stiekem één van haar tekeningen ingestuurd. Samen met Eelman opende de blij verraste Lorain de thematentoonstelling door naar haar werk De Zon, Zee, Zomer, Toerist te kijken. Aquarellen, wandspreuken, keramieken beelden, olieverf schilderijen, tekeningen, collages van papier en stof: tal van technieken zijn vertegenwoordigd. Sommige inzen dingen zijn erg amateuristisch en ronduit tuttig, andere benaderen een professioneel niveau en getuigen van een originele kijk op het al dan met Texelse toerisme. Daarmee beant woordt de tentoonstelling aan haar doel: een laagdrempelig evenement waar iedereen kan laten zien waar mee hij zich bezighoudt. Om die laagdrempeligheid te waarborgen liet Eelman weten dat zij er niets voor voelt om in de toekomst een percen tage te innen van de opbrengst van kunstwerken die tijdens exposities in Tusse de Banke worden verkocht, zoals de gemeenteraadsfractie van de WD heeft voorgesteld. Een tent van keramiek met twee kof fers, een bed en schoenen ernaast is één van de verrassende inzendingen van 'De Toerist', net als de grappige afbeelding van een badgast die on deruitgezakt vanachter een tafel ver lekkerd naar een enorm glas bier kijkt. Erg fraai zijn de Andalusische flamingodanseres in de straten van Granada van de hand van Corrie Tim mer en de toeriste die naar Sonnevanck wijst van Christa Wortel. De drie mannelijke en zeventien vrou welijke deelnemers maken kans op de aanmoedigingsprijs die de ge meentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid toekent en de publieksprijs, waarvoor bezoekers hun stem in de opgestelde bus kun nen deponeren. De tentoonstelling is dagelijks toegankelijk van 13.30 tot 16.30 uur (op zaterdag vanaf 10.30 uur). Bart Bosch De gemeente ging akkoord met de nieuwbou w onder de voorwaarue dat het nuttig te gebruiken oppervlak met zou verminderen en de huurprijs ge lijk zou blijven. De Historische Vere niging werd tijdelijk ondergebracht in de Redmer IJskaschool in De Waal, waarna het oude pand tegen de vlakte ging en Duin Bouwbedrijf aan de slag kon. Achter en bovenop de openbare ruimte - en van daaruit aan het oog onttrokken - hebben de bank medewerkers onderdak gekregen. De verdieping staat in open verbin ding met de eerste etage van de Rabobank. Een 'creatieve invulling' van de gestelde voorwaarden, zo roemde Timmers het ontwerp. 'Een pand dat gezien mag worden en naar buiten uitstraalt wat er binnen te doen is.' Eelman overtrof hem nog in en thousiasme 'Het is door de split le vel een speelse ruimte geworden, met veel buitenlicht en grote en in tieme gedeelten. Het nodigt uit tot exposeren. De namen van de gebrui kers zijn statig in de glazen deuren gegraveerd, dus we zullen er nog wel een tijdje mogen blijven Daarin kon Eelman wel eens gelijk hebben. In ruil voor de royale mede werking van de gemeente heeft de Rabobank aan de huurtermijn van vijf jaar een optie voor nog eens vijf jaar toegevoegd. Timmers: 'We zijn nu zo'n drie jaar verder, dus zijn er nog zeven te gaan. Tenzij beide partijen in de tussentijd de huur willen beëindi gen, zullen die jaren worden volge- maakt.' De Rabobank kan voorlopig uit de voeten aan de Groeneplaats. 'We zouden zelfs nog iets kunnen groeien. De klant heeft meer behoefte aan privacy, maar daar staan ruimte- besparende ontwikkelingen als inter net en telebankieren tegenover. Ik denk dat we het met onze huidige 60 medewerkers in deze ruimte prima kunnen redden.' Tekst en foto's Bart Bosch Direct na de kerkdienst van zondag geeft de bemanning van het theaters chip 'Ship of Fools', dat komend weekend ligt afgemeerd in de haven van Oudeschild. een concert in het zeemanskerkje in Oudeschild. Vanaf 12.00 uur concerteert het Trio Sonata met repertoire van onder meer Veracini, Schubert, Vivaldi en Piazzola. Het Trio Sonata, dat begon bij het Saratov Philharmonic Orchestra, vaart sinds 1995 mee met de zomer- tour van Ship of Fools. De leden van het ensemble spelen hobo, klavecim bel, piano en cello en spelen voorna melijk werk uit de West-Europese barok, gecombineerd met werken van Russische componisten uit de vonge eeuw. Het concert duurt onge veer een uur, de toegang is gratis. De Baadster, beeld van B. Bakker-van Wel uit Den Burg. (Foto 's Ban Bosch) Eén van de eerste bezoekers betreedt het pand. Boven bekijken genodigden de thema tentoonstelling 'De Toerist'. Daar bleek het al spoedig erg warm en benauwd te wor den. Binnenkort wordt een luchtverversingsinstallatie geplaatst. Rolstoelers kunnen al leen op de begane grond terecht. Een invalidenlift staat volgens Nel Eelman nog op het wensenlijstje. ENSCHEDE - 'Een prachtige ges te uit het verre Texel.' Met die woorden nam wethouder J Goudt gistermiddag een symboli sche cheque ter waarde van ruim tienduizend gulden in ontvangst. Johan Witte's actie voorde gehandi capte slachtoffers van de Enschedese vuurwerkramp heeft aandacht gekregen in de Twentse he Courant/Tubantia. Het artikel in het regionale dagblad staat hierbij afge drukt. Zowel de redacteur als de wet houder die het geld in ontvangst nam, bezigt de uitdrukking 'steun uit Texel' Het geld is ingezameld onder de bevolking van Texel op initiatief van Johan Witte (75) uit Den Burg en bestemd voor de gehandicapte slachtoffers van de vuurwer kramp Witte is, sinds hij in '95 ge troffen werd dooreen hersenbloe ding, zelf gehandicapt en zit in een rolstoel 'Ik weet dus wat is Je moet soms heel lang wachten op voorzieningen. Misschien kan dit geld een steentje bijdragen In aansluiting op de spontane ac tie van Witte heeft de gemeente Texel ook nog eens één gulden per inwoner beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de vuurwer kramp. In totaal ruim dertien mil le. Wethouder Goudt beloofde gisteren dat ook dat geld ten goede zal komen de gehandicapte slachtoffers. Mooi Texel van Christa Wortel uit De Koog Deze week begon in Galerie Lange waal een nieuwe expositie met werk van Elysia Verhoeven en Siemen Dijkstra. Verhoeven houdt zich al meer dan 25 jaar bezig met keramiek, maar de laatste jaren maakt ze sa men met Dijkstra zogeheten grafiekkeramiek. Hierbij wordt een deel van een houtsnedeplaat in de klei gedrukt, waarna er verder wordt gevouwen en in vorm gebracht. Zo onstaan dekseldozen en vazen met landschappen en golven, waarbij de houtnerf zichtbaar blijft. Ook de door zelf vervaardigde glazuren hebben natuurkleuren. Siemen Dijkstra had van kinds af be langstelling voor de natuur, welke liefde is terug te vinden in zijn hout- drukken, Hij volgde een opleiding grafiek en illustratie, maar voelt zich voornamelijk tekenaar. De laatste tien jaar maakt hij houtdrukken volgens de zogeheten reductietechniek, waarbii per drukgang een stukje van de drukplaat wordt weggesneden. Zo werkt hij van licht naar donker. Dijks- 'Esperanto en Texel' heet de bro chure die de vereniging Esperanto Nederland heeft uitgegeven naar aanleiding van het 65-jarig bestaan van het Esperantomonument aan de Kogerstraat in Den Burg Het 18 pa gina's tellende boekje bevat een voorwoord van Esperantovoorzitter A.J. Bakker-ten Hagen, de toespraak die Harry de Graaf op 17 juni j.l. hield tijdens de herdenkingsplechtigheid bij het monument en een deel van het gedicht dat Willem Jan Duinker (1876-1950) maakte over het Espe ranto en over de bouw van het mo nument. Duinker was de vader van wijlen Gijs en Johan Duinker van Langeveld de Rooij. die in de jaren twintig en dertig zoveel belangstelling voor het Esperanto wisten te wekken, dat Texel in kringen van Esperantisten 'het groene eiland' (naar de groene Esperantoster) werd genoemd. De brochure moet worden gezien als blijk van erkentelijkheid voor deze 'trouw' van Texel, maar ook als po ging om de interesse voor het Espe ranto te doen herleven. De brochure kan gratis worden afge haald bij de boekhandels Het Open Boek, Nauta-boek en Bruna en ook bij de openbare bibliotheek tra's belangrijkste inspiratie is het landschap De expositie duurt tot en met 9 sep tember; de galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur Dinsdag 1 augustus Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In de NH kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een zomeravond concert door Alexander Prins (or gel) en Saskia Vuik (zang). Na af loop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Me, Myself em Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Woensdag 2 augustus De folkloremarkt, die tussen 10 00 en 16.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van oude automobie len. De Nijerlaamster SkotsPloech uit Wolvega verzorgt dans voorstellingen om 11.00 en 13.30 uur. Om 15.00 uur begint in zwembad Molenkoog de 'topglibbercompe- titie'. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Donderdag 3 augustus Om 10.00 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wo nen in een walvis'. Toegang ƒ12,50, inclusief entreebewijs. In Den Hoorn gaat om 19.00 uur de vijfde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken van start. In De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21.00 uur de Durper markt ge houden. Met muziek, spelletjes en oude ambachten. Om 20.00 uur begint de open avond van De Schuilhut in De Koog. In de haven van Oudeschild ver zorgt het reizende theater gezelschap 'Ship of Fools' de pre mière van de voorstelling 'Op het Randje'. Aanvang 22.00 uur. In Cinema Texel draaien Myself en Irene (aanvang u 19 00 en 22.00 uur), Teigetjes (15.00 uur) en Mission Imposs (18.45 en 21.45 uur). Vrijdag 4 augustus In De Lindeboom in Den 6 wordt tot en met zondag eenp pen- en berenbeurs gehouden beurs is geopend van 10.00 13 00 uur en van 17.00 tgt2o P' uur (zondag van 10.00 tot 1( uur), de toegang bedraagt ƒ6, Op de wielerbaan in Den Burgi gint om 19.00 uur een enten voor wielrenners van 15 jaai ouder. Gastrenners die willen m doen betalen ƒ5,-. I, en kli In Cinema Texel draaien l'1 Myself en Irene (aanvang 14 9£ 19,00 en 22.00 uur), Teigetjesl jJJ (15.00 uur) en Mission Impossi (18.45 en 21.45 uur). Veerdienst Teso zet ook deze w geregeld twee boten in en vera in die periodes afvaarten op» half uur, zowel vanaf Texel alsv uit Den Helder. Dat gebeurt 6: derdag, vrijdag en maandag 9.35 tot 16.05 uur (en later inrf noodzakelijk), zaterdag van tot 15.05 uur (en eventueel late) zondag van 16.35 tot 20.05 Vrijdag moeten automobiliste» Texel tussen 9.00 en 15.00 desondanks rekening houdenr een half uur tot een uur wacht! deze kan in Den Helder tus 12.00 en 17.00 uur oplopen anderhalf uur. Zaterdag zijn eti Texel tussen 10.00 en 13.00 mogelijk wachttijden van een uur en in Den Helder tussen 101 en 17.00 uur van een uur. Dei vaarten van 10.05 vanuit DenR der en 13.35 vanaf Texel zijn dc derdag uitsluitend bestemd het vervoer van gevaarlijke stof* Hoogwater te OudescN Dl. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 01 02 03 04 05 06 07 08 10.25 11.16 0.00 0.46 1.16 1.30 1.50 2.17 "1 0 23.16 12.00 12.461 13.15i 13.44 14.15 15.00 Aan het strand is het ongeveer een uire der hoogwater. De zon komt op 9 augusü op om 6 13 uur en gaat onder om 21 "Ma 7 augustus eerste kwartier, 1 augu9 springtij, 8 augustus doodtij Het Oudeschilder Visserskoor ver zorgt zaterdagavond een optreden op de haven van het vissersdorp. Tra ditiegetrouw wordt gezongen vanaf de TX 27, de kotter van Adri Hutjes. Het vijftien jaar oude koor, dat onder leiding staat van dirigent André Keijzer en wordt begeleid door accordeonisten Yvonne de Groot en Corrie Witte en drummer Sjors Maas, heeft een hoofdzakelijk Nederland stalig repertoire. Op het programma staan onder meer liedjes van de in april verschenen tweede CD 'Behou den Vaart'. Het concert begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. In samenwerking met het recreatie team Pepper en Co van Kustpark Texel en Radio Royaal wordt donder dag 10 augustus in Calluna een disco-avond gehouden De avond is speciaal bedoeld voor kinderen van 8 tot 16 jaar en duurt van 21.00 tot 23.00 uur. De toegang bedraagt ƒ5,-, kaartjes moeten tevoren (vóór 17.00 uur) worden gekocht bij de receptie van het zwemparadijs. In verband met de disco-avond gaat Calluna die dag een kwartier eerder dicht. Texelaar Joris Ellen en Erik Dulfer uit Schiedam zijn dit jaar oppermachtig bij de door ZDH georganiseerde crosslopen. Ellen won voor de derde keer op rij de loop over 4 kilometer bij de |eugd. Hij deed dat in 16.16 minu ten. Dulfer was in 15.16 voor de derde achtereenvolgende maal de snelste bij de volwassenen. Snelste dame op deze afstand was Maart|e van Gent (19 22). De mimloop over 1 kilometer was een prooi voor Cas Willems uit Beele. Hij liet de chronometer stilstaan na 3.16. Robert Bakker uit De Koog won de loop over 8 kilometer bij de mannen. Hij kwam na 29.44 over de streep, op zeven seconden gevolgd door de winnaar bij de veteranen, Nico Krop man. Vrijdag staat de vierde cross loop op het programma, aanvang 19.30 uur. Cabaretier Jelle Kuiper trok in de zo mer van vorig jaar met zijn debuut 'Herrie in de tent' langs de Neder landse campings. Zijn alter ego Jo zef ging gezellig kamperen en nam spelenderwijs het campingleven op de hak. In het nieuwe programma 'Hulde' verruilt Jozef de camping voor kleine feestzaaltjes. Gehuld in een glim mend pak is hij de gangmaker van elk feest. Of het nu gaat om een bruiloft, echtscheiding of pensioen, met zijn onafscheidelijke keyboard vol hits maakt hij van de kleinste gebeurtenis een groots feest. Eigenlijk is Jozef een vreseli|k trieste man met een bord voor zijn kop, maar in zijn en thousiasme gaat hij op hilarische wijze door alle grenzen heen. Zondag 6 augustus, Klif 12, aanvang 20.30 uur. Toegang 20,- (vrienden prijs ƒ15,-), diner vooraf mogelijk vanaf 18,30 uur. I Dinsdag vergadert de gemeenli vanaf 19.30 uur in het raadhui agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemm 3. Vaststelling besluitenlijst dd juli 4. Verkoop aandelen Multikabel aandeel GKNH 5. Nieuwe straatnaam De Cocksdorp 6. Verlenen eenmalige bijdragei toeristische reserve voor aandrijfriem molen Het Nooti 7. Project 100 woningen 8. Aankoop grond uitbreiding Dl Burg 9. Tijdelijke stimuleringsmaatre» algemeen maatschappelijk 10. Esperantomonument aandt Kogerstraat 11Post onvoorziene uitgaven 12. Ingekomen stukken en med delingen 13. Rondvraag 14. Sluiting Het concert van het Nederlands Fluit- kwartet uit Amsterdam dat dinsdag 15 augustus om 20.15 uur in het Hoornder kerk|e zou worden gehou den, is wegens een fout in dep ning verplaatst naar de Hervo» kerk in Oosterend. De dag e aanvangstijd blijven dezelfde concert dat maandag 14 august. De Krim wordt gehouden, gaal woon door.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2