Koger dorpswachten sussen vooral met woorden Zeg jongens, kan het lisschien wat zachter' oerist op eigen eiland ■haaï\ .TEXELSE y courant- teï de omer ver Kampioenschappen tennisvereniging W Texel '94 begint seizoen Dirk Pool wint Westlandbokaal Dartcompetitie weer van start dinsdag 1 AUGUSTUS 2000 bijna drie uur 's nachts wanneer een aangeschoten tie- ie op de Brink het tempo van haar vrienden niet kan bij- sn als een gillend speenvarken de aandacht probeert te >n. Met haar uitgelaten groep keert ze na een nachtje stap- i de badplaats terug naar camping Kogerstrand. Onder- vorden ze opgewacht door twee beleefde dorpswachten. II ongens, kan het misschien wat zachter? Het is midden in zei cht en er liggen hier mensen te slapen.Het luidruchtige lm o wordt verwijtend toegesproken door haar vriendinnen, toch eens stil.Aanzienlijk rustiger vervolgt het gezel- (ing van de overlast in De Koog de aanloop naar het seizoen ipde politieke agenda. Met als lateen aantal maatregelen die n voorkomen dat met name iet sluitingsuur van de cafés stontstaat. Genoeg reden om. hoogseizoen is aangebroken, ioogte te nemen in de bad- Al bij het naderen van de straat slaat de eerste twijfel toe. op dat moment zet een taxi pal voor Paultje Patat passa- if Is die taxistandplaats alleen et instappen? de aandacht. De jongen ligt er nog maar nauwelijks, of hij wordt door dorpswacht Peter van den Brom op z'n benen geholpen. Het hele tafereel wordt vastgelegd door de TC-foto- graaf, die op luidruchtige wijze wordt aangesproken door de kameraad van de dronkelap. 'Je kan zo maar niet mijn vriend op de foto zetten. Waar is dat eigenlijk voor?' Deze jongen heeft géén boodschap aan het feno meen persvrijheid en blokkeert op uitdagende wijze de weg van de fo tograaf. Dan vindt de dorpswacht het welletjes. 'Breng jij eerst je vriend later op eventueel wangedrag aan spreken.' Nog geen moment later wordt de dorpswacht zelf aangespro ken door een uitgaander. 'Ik ken jou van de sportschool, ie komt uit Haarlem.' Van den Brom. werkzaam voor Resco Security, knikt. 'Ik ben manager van een organisatie die twintig discotheken beveiligt. Daar komen tussen de 1.000 en 5.000 mensen. Op z'n tijd laat ik overal mijn gezicht zien Ook Arjan Zwanenveld, barkeeper in Capri, spreekt van een rustig seizoen. 'De overlast stelt volgens mij weinig voor.' De vraag is of hij wel eens jeug digen beneden de zestien jaar aan de bar krijgt, die alcohol bestellen. 'Soms is het moeilijk om vast te stel len of iemand onder of boven de kri tische leeftijd zit. Vooral als het meis jes zijn. Maar laatst kwamen er twee waarvan ik zeker wist dat ze nog geen zestien waren. Bier of iets sterkers zou ik ze beslist hebben geweigerd. Maar ze bestelden frisdrank. Met de speelautomaten proberen we er ook op te letten. Maar als het druk is, dan mis je het overzicht wel eens en is het IK i bezoek wil brengen aan discotheek sr tijdens de eerste zomerse in het uitgaanscentrum is uit- x), blijkt tijdens een wandeling oc Ie Dorpsstraat. Het is er een van belang. Texelaars en toe stromen in en uit cafés Voor De Toekomst heeft zich een lij wachtenden gevormd, met must sluitstuk een portier. Die is mensen toe als anderen het lerlaten. Voor de uitspanningen ;opvan de Dorpsstraat is geen ïrasstoel meer te vinden, pas ui is er een tafeltje vrij. 'Het is £|jkde eerste avond dat het ter- tikker loopt', serveert Marianne in met een tevreden glimlach jyJankjes. Terwijl het eerste glas 've 6 mond wordt gezet, zakt een lf i die zwaar aan Bacchus heeft jlg ird tegen de naastgelegen pui de grond en trekt met onge- Heerde bewegingen en kreten De Toekomst moet aansluiten in de wachtrij. maar naar de tent.' De knaap lijkt te gehoorzamen, maar als hij de foto graaf op het terras ontdekt, schiet hij hem opnieuw aan en eist zonder suc ces het fotorolletje op. De alert dorps wacht heeft het in de gaten en grijpt opnieuw in. Rustig Tussen de bedrijven door heeft Van den Brom wel even tijd heeft voor een praatje. 'We lopen hier met zes man. Twee op de fiets, twee aan de kop van de Dorpsstraat en twee die heen en weer lopen. Verder zit er nog ie mand van ons op de noodcampmg Ik doe dit nu voor het derde jaar. Verge leken met vorig seizoen is het nog tamelijk rustig. Er gebeuren wel eens wat kleine dingetjes, maar van grote incidenten is geen sprake. We maken een praatje met de mensen, dan leer je ze een beetje kennen en kun je ze een stuk moeilijker.' Autoslapers Rein Stam, uitbater van café De Kuip, laat zich zeer content uit over de sa menwerking tussen de gemeente, de politie, de dorpswachten, de RST, de dorpscommissie en de horeca. 'Eens in de twee welden gaan we met elkaar om de tafel, om de handhaving van de openbare orde te evalueren. Daar bij wordt ook een bewoner uitgeno digd Waar onze vorige burgemees ter zich alleen de eerste keer liet zien, is mevrouw Geldorp bij elke bespre king van de partij. Ze vat haar taak bijzonder serieus op. Als we signale ren dat bepaalde dingen niet goed lopen, dan wordt daar direct werk van gemaakt. Zo stoorden mensen zich aan autoslapers bij het dorpshuis. Vanuit De Koog is aangegeven dat dit simpel zou zijn op tot lossen door het graven van een greppeltje, zodat er met meer kan worden geparkeerd. Dat is meteen gebeurd, met als ge volg dat het probleem op die plek, dus dicht bij woningen, is verdwenen. Dan zoeken ze natuurlijk wel een an dere plek, maar als dat verder bij de huizen vandaan is, geeft dat minder problemen.' Wildplassers Een ander voorbeeld dat Stam aan haalt is een aantal vuilnisbakken, dat tijdelijk uit de Dorpsstraat was ver dwenen, waardoor de rommel op straat belandde. 'Die bakken zijn di rect weer geplaatst. Nu dat urinoir nog. De enige gebruiker was volgens mij een zwerver, die er een tijdje heeft gewoond. Er zou net zo'n urinoir als bij de taxistandplaats moeten ko men.' De politie houdt scherp toezicht op caféverlaters die hun behoefte doen op plekken waar dat niet hoort. Agen ten deelden gedurende de afgelopen twee weken diverse bekeuring uit aan wildplassers, kreeg burgemeester Geldorp gistermiddag te horen tij dens de het tweewekelijks overleg met onder andere de politie. 'Het beeld bestaat dat er een toename is van gewelddadigheden. Er zijn wat vechtpartijtjes geweest en een aan tal mensen is ingesloten op het poli tiebureau om af te koelen.' Hoopge vend is het feit dat vergeleken met vorig jaar minder klachten over over last bij de gemeente binnenkomen. Bereden politie Hoe het ook zij, met vechtpartijtjes viel het zaterdagavond De Koog wel mee. 'Het is tamelijk rustig', consta teren twee agenten van de bereden politie. 'We komen net terug van een rondje over het strand, want het wil nogal eens voorkomen dat er strand huisjes worden gekraakt. Maar er is ons niets bijzonders opgevallen. Als het niet nodig is gaan we met onze paarden niet de Dorpsstraat in, want de dieren laten onderweg wel eens iets vallen. Maar we staan met elkaar in verbinding. Als ergens een relletjes is, dan gaan we er direct op af. Bij voorbeeld als groepen het met elkaar aan de stok krijgen. Amsterdammers willen nog wel eens motten met bij voorbeeld Tukkers. Als je er dan op zo'n paard tussen springt, dan boezemt dat wel ontzag in.' Toch gaat er niet alleen dreiging uit van de dieren. 'Dankzij Icarus en Mark on derhouden we een supercontact met het publiek.' Sluitingstijd Tegen twee uur, als de '2' van de 2-3 regeling in werking treedt, bewegen uitgaanders zich schichtig over straat. Vooral café Sam-Sam blijkt populair en zit korte tijd later stamp vol. Portier Gerard Schuiling is onver biddelijk voor bezoekers die zich na tweeën melden, ook als ze naar bin nen proberen te glippen als een an der het luidruchtige pand verlaten. Paul van Dijk, de nieuwe exploitant van Sam-Sam, kijkt tevreden. 'Toen ik hier instapte, had ik de indruk hier alleen voor de zomer te komen. Maar de drukte begint hier al in het voor jaar. De stemming op straat is uitste kend. De wordt wel eens wat ge schreeuwd, maar anders dan in bijvoorbeeld Heerhugowaard is de sfeer niet agressief. Vorig jaar proefde ik dat wel. Maar nu overheerst de vakantiestemming. Ik denk dat door het prijsniveau van de verblijfs- accommodatie het kaf van het koren wordt gescheiden. Wie voor een koopje wil geeft de voorkeur aan camping De Appelhof op Ter schelling. Een groot deel van het pu bliek dat hier komt, is toch van een ander niveau.' Rumoer Uitgaanders die geen café meer in komen, kunnen nog terecht in de broodjeszaken, ofwel ontnuchte- ringsbedrijven, die tot half vier open mogen blijven. Om half drie stromen de cafés leeg. begeeft het publiek zich massaal op straat en krijgen de eetzaken het echt druk. Dorpwacht Van den Brom: 'Dit is altijd even hectisch. Vooral als De Toekomst leegloopt kunnen de gemoederen verhit raken en is het opletten gebla zen. Maar deze avond is het rustig.' Een deel van de uitgaanders zoekt de camping op. Om dit in goede banen te leiden patrouilleren twee dorps wachten per fiets in het westelijk deel van de badplaats. Al te rumoerige kampeerders geven wel gehoor aan hun aanwijzingen, maar zodra ze zijn verdwenen, zwelt het rumoer weer aan. Op de camping worden ze op gevangen door twee bewakers van het bedrijf CSU, die in dienst zijn van de RST. Rein Stam, die namens de Stichting Horecabelangen het twee wekelijks overleg meemaakt, is goed te spreken over het nieuwe RST-be- leid, ingezet door directeur en campingbeheerder Harry Mathijsen. 'Anders dan vroeger kunnen groepen jongeren er nu wél terecht.' Opduin Maar de inspanningen van de dorps wachten en de politie hebben er vol gens het management van Hotel Opduin nog niet het gewenste resul taat. 'Onze ervaring tot nu toe is dat het misschien iets redelijker toegaat dan in vorige seizoenen, maar we Een dorpswacht ontfermt zich over een jeugdige uitgaander die te diep in het glas heeft gekeken en z'n roes wil uitslapen tegen een winkelpui. recht uitpakken.' Harry Wuis: 'Het gaat om brullende en zingende jongeren. Al begint er ook maar één persoon in zo'n groep te schreeuwen, worden mensen al wakker. Dat los je niet op met een paar dorpswachten, want die krijgen groepen van dertig tot veertig man echt niet stil. Het enige dat helpt is het verleggen van de route, maar daartoe waren de bestuurders met bereid. Het blijft een ellendige situatie. Ik merk dat de belangstelling van gasten voor ons hotel daardoor terugloopt. Van zondag op maandag had ik bijvoor beeld twintig lege kamers, en dat midden in het hoogseizoen.' Afg Chauffeur Hans Veeger van Connexxion verkoopt kaartjes voor de borrelbus. houden klachten', constateert front officier Luuk de Jong van het hotel aan de Ruijslaan dat langs de route ligt waarover merendeels jonge kam peerders 's nachts terugkeren naar hun tent op het jongerenterrein. Vol gens De Jong zijn het vooral groep jes dronken jongelui die vanaf slui tingstijd tot een uur of vijf 's nachts de rust verstoren. 'Dat gebeurt eigen lijk elke nacht wel en onze gasten hebben er last van, al ligt het bij de één gevoeliger dan bij de ander. Onze nachtportier rapporteert wat er is gebeurd, maar kan er zelf met zoveel aan doen. Want met dronken jonge ren kunnen suspogingen best ave van overlast door lawaai, constateert Wuis dat de nachtbrakende jeugd regelmatig een spoor van vervuiling achterlaat langs de Ruijslaan en de Brink. Borrelbus Texelaars en kampeerders die hun tent op de noodcamping hebben opgesteld, spoedden zich tegen drieën naar de taxistandplaats, waar Connexxion-chauffeur Hans Veeger de autobus heeft voorgereden. Een Texelaar die de illusie had dat de vijf gulden die hij voor een kaartje voor de borrelbus moet neertellen inclusief consumptie is, krijgt een teleurstelling te verwerken. Maar de passagier weet zich in goed gezelschap van Maarten Jan Boon en Hans Zijm van Beveiligingsbureau Best, die met de bus van drie uur en van half vier mee rijden. Onder de passagiers een flink aantal Texelaars. Eén van hen: 'Het is een prima voorziening, maar waarom rijdt deze bus alleen op zaterdag. Want na een avondje uitgaan stond ik gisteravond een uur op taxi te wachten. Dan heb je echt de neiging je autosleutels uit je broekzak te vis sen en de auto te pakken. Het is dat ik de verleiding kon weerstaan. Maar ik betwijfel of dat iedereen lukt.' Om te voorkomen dat de caféverlaters die op zoek zijn naar een taxi 's nachts vanuit de Dorps straat langs de Pontweg lopen om taxi's op te vangen, houden de poli tie en de dorpswachten een oogje in het zeil. Noodcamping Via een tussenstop bij de camping de Koorn-aar en herberg de Eijercoogh worden de bewoners van Den Burg bij verschillende haltes afgezet. Een Hoornder moet op zoek naar vervoer om het resterende eind te overbrug gen.' Vanuit De Koog vertrekt ook de Metrobus, een initiatief van Metro- exploitant De Ridder, die uitgaanders van en naar het noordelijk deel van het eiland brengt en vertrekt om 2.45, 3.00, 3 15 en 3.30 uur. Beide bussen zijn bedoeld ter aanvulling op het taxivervoer. Tegen die tijd zit het werk er voor de dorpswachten nog met op Van den Brom: 'We blijven tot een uur of vijf, half zes patrouilleren.' Als in De Koog de rust min of meer is weergekeerd, klinkt vanuit de portofoon het bencht dat het rumoerig is op de nood camping, die tegenwoordig bijna structureel dienst doet voor de op vang van grote groepen, hetgeen de vraag opwerpt of noodcamping nog wel zo'n toepasselijke benaming is? Bij aankomst van zes dorpswachten blijkt de rust al weergekeerd. 'De jon gens hielden elkaar wakker van ver moeidheid'. verklaart Van den Brom na afloop, die met z'n collega's het eind van de dienst viert met een verse bak koffie. Tekst en foto's Gerard Timmerman 'op 't eiland orpen en weiland «I graan si toeristen 'and bloemen, il om te noemen «el fijn ei-eiland sn Saskia en Serge jaren gele- M zoiets over Zeeland? Je dicht en dan met deze melodie °ofd zacht neuriënd in je hang- onder de perenboom weg- En Kun je je iets zaligers voor al 'aar de boot snellen om die op atste nippertje te halen, met in ''dor een treinkaartje, geen ge- '°P Schiphol of zeulen met een Ngzak, nee gewoon lekker op bli|ven in je eigen achtertuin, ildig szoem van bijen rond je hoofd geuren van de zomer en pas la'd gras. Toerist op eigen ei- Dat is wat de echte toeristen ian ons verwachten: als je hier dan hoef je toch nooit weg? ''Eb |e toch altijd vakantie. Een herhaalde zin Evenals de 9aan jullie wel eens van het 'al1 Soms mevrouw, maar al- ™i eb. Er wordt dan wat wan- "9 gekeken, maar omdat het 'toroordeel bevestigt, toch ge fleerd. szeer verleidelijk om daar lek- ker op door te gaan. Zo raakte mijn dochter laatst op een zonnig terras in gesprek met een paar mensen, die zeer in het eilandleven waren geïnte resseerd. Een buitenkansje voor ze: praten met een jonge oerbewoner. En hebben jullie hier ook scholen op het eiland? Of moeten jullie daarvoor naar Den Helder? Het is zoals Harry laatst zei: vertel ze dat we hier alles hebben en geen hond die het gelooft. 'Wij hebben een bijzonder leerplichtstelsel op het ei land', zei ze. 'Je kunt hier leren tot eind basisschool en dan moet je in derdaad naar Den Helder. Maar als je een papier ondertekent, dat je nooit van het eiland afgaat, dan stopt je leerplicht op ie twaalfde jaar. Er zijn er veel die dat doen. Want zegt u nou zelf, waar is het mooier dan op Texel. En vooral veiliger: geen snelverkeer, geen moord en doodslag. Ik hoef niet naar Noorwegen of Zwitserland. Als ik de TV aanzet kan ik ook zien hoe het er daar uitziet. En dat geklim op zo'n berg De duinen zijn mij hoog zat.' Er werd begrijpend geknikt: pre cies wat ze verwachtten. Weer een paar toeristen gelukkig gemaakt Mogen we nog even een foto van je maken? Ja hoor, dat mag Dank je wel, tot ziens. Ik geef nog een slinger aan mijn hangmat en doezel even lekker weg. Tot ik gewekt word door een hevig kabaal in de schuur. De zwaluwen gaan tekeer of er brand is. En dat scheelt niet veel: ze moeten het nest uit, heeft het ouderpaar besloten. Het edele stel heeft zich vandaag op de rand geposteerd en kijkt naar moe der die vanaf het middenspant in de schuur aanmoedigingen zit te kwet teren. Geregeld vliegt ze een rondje om het voor te doen en gaat dan weer zitten roepen. Het hele gebeuren wordt door mijn poes met grote belangstelling gade geslagen. Hier valt straks wat te eten. Een heel dapper jong begint op de rand wat te klapwieken en zakt dan weer aarzelend terug. Zal-ie wel, zal- ie niet. Nou vooruit, als ma zich dan zo opwindt. En waarempel het lukt. Nu je broer, roept moeder zwaluw en scheert weer een rondje. Ineens ma ken de ouders onder veel kabaal een snelle duikvlucht en daar heeft het roodharige monster beneden niet van terug. Hij rent met opgestoken staart de schuur uit. De kust is weer even veilig voor het oefenende kroost. Morgen zal ik ze op de waslijn aan treffen. Hevig heen en weer wiebe lend om het evenwicht te bewaren. Nog een paar dagen zullen ze naar het nest terugkeren en dan zien we ze niet meer in de schuur. Tot sep tember vliegen ze rond het huis en houden mijn luchtruim vliegenvrij. Dan begint het grote verzamelen. Van alle trekvogels. Als je tegen zonson dergang door de Muy loopt, hoor je op het pad ter hoogte van het meer een geluid alsof iemand met een elektromotor bezig is het riet te maaien. Ga je kijken, dan blijkt het geluid te komen van duizenden en duizenden vogels die zich in de bo men rond het meer verzameld heb ben. Op een voor mij onmerkbaar sein verheft de hele troep zich, zweeft met sierlijke lussen boven de bosschage en strijkt dan weer neer. Dit herhaalt zich vele malen. Een fas cinerend schouwspel. Maar zover is het nog niet. Op dit moment bloeit de borage. Bunders blauw kleden de polder in een zo mers feestgewaad. Dé imkers heb ben hun kasten strategisch opge steld en de bijen werken zich rot om alle bloemetjes aan te doen. Het is soms even snel bukken als er een paar met topsnelheid de Schorren- weg over jagen op weg van hun kast naar het lokkende veld. 's Avonds tussen zeven en acht, als de zon al wat lager staat, wordt het veld hele maal een sprookje. Het licht is dan heel bijzonderen ik zou alle Texelaars willen uitnodigen om eens die lange rechte weg vanaf de Zaandam- merdijk richting Schorren te volgen. Ben je toch aan het eind gekomen, fiets dan gelijk even buiten om langs het wad naar de vuurtoren. Het zachte kabbelen van het water tegen de dijkglooiing, de druk fouragerende lepelaars en andere watervogels, heel die rust van het wad, daar kan geen psychiater tegenop. Texel is zo gek nog met. Corrie Timmer Leden van tennisvereniging Deuce kunnen zich vanaf heden inschrijven voor de clubkampioenschappen en kel- en dubbelspel. Deze beginnen op vrijdag 25 augustus en duren tot en met zaterdag 16 september. Dat is een week langer dan aanvankelijk gepland. Reden daarvoor is dat veel tennissers eind augustus nog op va kantie zijn. Bovendien kunnen de wedstrijden nu beter worden ge spreid, wat minder belastend is voor de deelnemers. De opzet van de titelstrijd is waar schijnlijk gelijk aan die van vorig jaar Zowel in het enkel- als het dubbelspel wordt in alle categorieën - E/50+. D/ C en eventueel D2 - begonnen in poules, waarna in de laatste week in winnaars- en verliezersschema's wordt verder gespeeld volgens het afvalsysteem. Deze opzet voldoet al jaren, wat blijkt uit het groeiend aantal deelnemers Vorig jaar zorgden 125 leden voor een sportief en sfeervol evenement. Titel houders zijn Alie Boeijen (dames enkel), Cyrina Zoetelief en Maarten van Hattem (damesdubbel), Simon Brand (herenenkel) en Emile Keyser en Simon Brand (herendubbel). Na de finales op 16 september wordt toernooi afgesloten met een barbe cue en een feestavond. Inschrijven kan tot zaterdag 19 augustus Inde hal van de kantine zijn ook inschrijf formulieren te krijgen voor de Deuce Wintercompetitie, die in oktober be gint. Ook voor voetbalvereniging Texel 94 is het nieuwe seizoen begonnen: af gelopen maandag werden de eerste trainingen gehouden. Met ingang van volgende week wordt tweemaal per week, op dinsdag en donderdag, getraind, steeds vanaf 19.00 uur. In verband met de bekerwedstrijden verschuiven de trainingen van 22 en 29 augustus naar de maandagen 21 en 28 augustus Nieuw in de 45 leden tellende selectie zijn Dave Dijkstra, Robert Jalving. Marcel Ris en Nico Schot. Oefenprogramma: Zaterdag 12 augustus: 1800u.Texel 1 -Voorland; 18.00 u. Texel 2-Voorland 2; Zaterdag 19 augustus: 18.00 u. Texel 1-Hoofddorp 1, 18.00 u Texel 2-WS 46; Dinsdag 22 augustus: 19.00 u. WGW 1-Texel 1 (beker wedstrijd, vertrek boot 17.05 uur); Zaterdag 26 augustus: 18.00 u. Texel 2-MASV 1Zondag 27 augustus: 14.00 u Texel 1-SRC 1 (beker); Dinsdag 29 augustus: 18.30 u. Texel 1-ZAP 1 (beker) Tot zijn eigen verbazing heeft catamaranzeiler Dirk Pool tijdens zeil wedstrijden bij 's Gravensande de Westlandbokaal gewonnen. Pool won op handicap alle vijf wedstrijden Binnenkort begint de Texelse dartcompetitie weer. Inschrijven voor deelname is mogelijk tot en met 1 september aanstaande bij Ron Braaksma, Grensweg 386, 1791 NP Den Burg, tel. 322084 en fax 320101 Inschrijvingen die na de sluitdatum binnenkomen, worden niet gehono reerd,. De algemene ledenvergadering van de Texelse Dart Organisatie vindt plaats op maandag 25 september in restaurant De Koornaar. aanvang 20.00 uur die vooraf gingen aan de finale die zondag werd gehouden. Veertig van de tachtig zeilboten die deelnamen aan het evenement plaatsten zich voor de eindwedstrijd, waaronder teams met veel grotere boten, zoals van het type Tornado en Inter 20. Pool. die zeilt met een veel kleinere boot van het type Inter 17, verhaalde over goede zeilomstandigheden 'Mooi vlak water en voldoende wind om te zeilen.' Dat een aantal andere zeilers die met identieke boten varen het er een stuk minder vanaf brengt, is volgens Pool te wijten aan onerva renheid. 'Ik zeil er veel vaker mee dan deze mensen.' Vandaag is Pool afgereisd naar Kat wijk om mee te doen aan de Euro pese Kampioenschappen catama ranzeilen die tot en met zaterdag op de Noordzee worden gehouden. Da gelijks zeilt hij twee wedstrijden

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7