Grond /ellicht Den Burg Oost miljoen duurder m Texelaars praten mee over kustverdediging textxst: ra courant Cjroen TwarL-Jexels in het harL, Touwtrekkers zetten de hakken in het zand Badmeester gewond na duik in ondiep water (Arz&zatievien.e*id '"Jexel Strop door verdwijnen Landbouwvrijstelling )nderzoek naar leefbaarheid ieptember klaar O'ider de pomp Russische tenor in Hoornder kerk 7; ';r;e - Teso-bestuurders allemaal Texelaars... TEXELS E^COU RANT Eendenrace a Naakt naar EcoMare? a Schapenkeuring Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11503 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 ijvertenties/abonnementen/bezorging: linbaan 6 >nbaan 6 91 MC Den Burg Dfoon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 rechijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. landbouwgrond die de ge- inte aan de oostkant van Den heeft aangekocht, gaat wei- meer geld kosten dan tevoren ingeschat. Dat komt doordat de zeven hectare die de ge nie van Reijer Keijser heeft acht volgens het rijk buiten de jnaamde Landbouwvrijstelling Het ziet ernaar uit dat de ge uite hierdoor boven op het koopbedrag van ƒ1,8 miljoen, miljoen aan belasting moet ilen. Het college heeft protest getekend. raai gesproken is over de ver- avan agrarische grond geen be- ag verschuldigd. Maar bij land- tgrond die voor een hogere prijs de agrarische waarde van eige- «erwisselt heft het rijk over de raaarde zestig procent belas- Ontsnapping aan deze claim tot voor kort mogelijk via de Ibouwvrijstelling. Volgens deze mg was verkochte landbouw- iddie duurzaam (langer dan zes jgransch in gebruik bleef vrijge- Ivan de belastingheffing. Om die iwerd met agrariërs J. Witte en h, van wie de gemeente aan de >ant van Den Burg onlangs 10 ire kocht, een pacht- ienkomst van 73 maanden aan- an. Over deze transactie hoeft sm geen extra belasting te wor- staald. Een soortgelijk contract esloten met Keijser, die net als 1 Witte 25,- per vierkante me- lurdg voor de grond, terwijl de rsche waarde circa ƒ5,- be st- Optie iplicerende factor was dat Keijser au de 7 hectare grond bij project- tikkelaar Hino in optie had gege- die het recht weer had doorver- leefbaarheidsonderzoek dat Wageningse landbouw- ersiteit op Texel houdt, is bijna rond. De voorlopige resultaten en op 21 augustus in Hotel Den Sworden besproken met onge- 15 vertegenwoordigers van else (belangen)groeperingen, ironder het gemeentebestuur, TVO, TVL, EcoMare, Staats beheer en WLTO, Natuur- «umenten en enkele indivi- le personen. 4e (besloten) bijeenkomst zullen Bdig nog aanvullingen en correc- worden aangebracht, waarna het •rapport wordt gemaakt dat half lember aan het gemeentebestuur 'Orden aangeboden en openbaar laakt. onderzoek is uitgevoerd op initia- ^van de vereniging 'Tien voor V' die vindt dat het leefbaarheid- act onvoldoende aandacht krijgt toekomstplanning van Texel. De Sn van het onderzoek worden endeels gedragen door de Stich- Heidemij, die zich onder meer houdt met plattelands- •euwing Ook de gemeente Texel een financiële bijdrage. Je hoort weer volop Duits Praten. Je, het is weer echt Holland festival. kocht aan een ander overkants bedrijf. In de overtuiging dat er spoe dig kon worden gebouwd, had dit bedrijf met Keijser zelfs al een royale koopovereenkomst gesloten Maar toen bleek dat de gemeente grond die in eigendom is van projectontwikke laars niet voor woningbouw bestemt, koos de projectontwikkelaar eieren voor z'n geld. De onderhandelingen duurden echter zó lang, dat de koop overeenkomst tussen Keijser en de gemeente pas eind juni kon worden ondertekend Precies twee dagen nadat de staatssecretaris van Finan ciën een wet liet uitgaan waardoor de Landbouwvrijstelling is komen te ver vallen. Met als gevolg dat over een groot deel van het transactiebedrag, ondanks de langdurige verpachting aan Keijser, toch 60 procent aan be lasting moet worden betaald. Maar volgens de gemeente is die claim niet rechtsgeldig. Want de mondeling overeenkomst is volgens een ambte naar van grondzaken wel vóór het vervallen van de Landbouwvrijstelling gesloten. 'En daarmee was de koop feitelijk gesloten.' Brief Kennelijk had Keijser de situatie goed ingeschat, want de agrariër had in het kóopcontract afgesproken dat een eventuele belastingclaim voor reke ning van de gemeente zou komen. Des te meer reden voor het college de staatssecretaris van Financiën per omgaande een brief te sturen 'Daarin schreven we dat we het geen manier van doen vinden om, zonder daar be kendheid aan te geven, van de een op de andere dag de Landbouw vrijstelling te laten vervallen', liet wet houder Schilling dinsdagavond aan de raad weten. Schilling hoopt dat de staatssecretaris alsnog zal besluiten om de belastingclaim te laten verval len. Een ander 3,3 hectare groot perceel nabij De Ruijterplaats houdt Keijser in eigendom, omdat hij hiervoor zelf recreatiewoningen wil ontwikkelen. Andere grondeigenaars Toekomstplannen van de gemeente voor woningbouw die aansluit op de in aanbouw zijnde derde fase van De Mars worden er volgens b en w niet eenvoudiger op nu is gebleken dat een aantal bewoners van De Hoef- slag al eerder van Keijser grond heeft gekocht. Het betreft een strook grond van bijna één hectare, die direct aan sluit op de nieuwe wijk. Wethouder Schilling kondigde dinsdagavond aan de grondeigenaars voor een ge sprek uit te nodigen. Het achtste zomeravondconcert van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken vindt in te genspraak met eerder publicaties plaats in de NH kerk van Den Hoorn. Dat gebeurt dinsdag 15 augustus, aanvang 20.15 uur. Uitvoerenden zijn organist Aukje Broers en tenor Sergej Snegirov. Beide musici hebben, zoals gebrui kelijk in deze reeks concerten, een uitstekende reputatie. Aukje Broers studeerde aan het Amsterdams Con servatorium. Haar hoofdvak, orgel, studeerde ze bij Simon C. Jansen. Dezelfde Jansen en Gustav Leonardt onderwezen haar in het contmuospel. Na het behalen van het diploma solo orgel studeerde Broers solozang bij Coby Riemersma, eveneens aan het aan hoofdstedelijke conservatorium. Momenteel werkt ze geregeld aan concerten mee als contmuospeelster. In haar woonplaats Hoorn geeft ze les aan de muziekschool Gerard Boedijn en heeft ze een bloeiende privé-prak- tijk. Daarnaast is ze repetitor van twee oratoriumverenigingen, waar ze behalve de begeleiding ook de stem- Een 21-jarige Utrechtse badmees ter is woensdagmorgen bij een duik in ondiep water bij Westerslag ernstig gewond geraakt. Het slachtoffer is met een gebroken nek overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis en verblijft inmiddels in het Dijkzicht Ziekenhuis in Rotter dam. Zijn toestand was gister middag nog kritiek. De student, die als badmeester voor het tweede jaar actief was op Texel, nam rond half tien deel aan een oe fening, waarbij een redding werd na gebootst. Met een collega zwom hij vanaf het strand in zee. om vervol gens met gebaren een drenkeling na te bootsen Kort daarna werden ze door twee eerstejaars badmeesters die hen met een reddmgvlet achterna waren gevaren, aan boord genomen. Oefeningen als deze worden dage lijks gehouden door de twintig Utrechters, die de stranden van paal 9, 12, 15 en 17 bewaken. De badmeester dook op de terugweg vanuit de vlet in het water, met de bedoeling om naar het strand te zwemmen. Kennelijk heeft hij zich vergist in de ligging van de tweede zandbank, want het water was niet dieper dan hooguit een meter, waar door hi) met z'n hoofd op de bodem terechtkwam. Hij raakte daarbii be wusteloos. Een collega, die zag dat vorming voor haar rekening neemt, en vormt ze een trio met cello en contrabas Trio Violone) en een duo met Sergej Snegirov Snegirov werd geboren in Alma Ata, Kazakstan. In zijn geboorteplaats studeerde hij piano en koordirectie aan het Muziekgymnasium. Daarna vertrok hij naar Sint Petersburg, waar hij een opleiding solozang volgde aan de Academy of Theatre and Arts. Hij studeerde af in 1987 en kreeg direct een aanstelling in het operatheater Zazerkalya in Sint Petersburg, waar hij nog steeds optreedt met gast rollen. Ook is hij werkzaam als freelance solist. Hij zong met veel succes in Amerika. Hongarije, Oos tenrijk en Duitsland. In 1995 maakte hij een tournee door Nederland en sinds die tijd vormt hij een duo met organiste Aukje Broers. Hoogtepunt van hun samenwerking was een zeer succesvolle tournee door Polen in de zomer van 1997. In het Hoornder kerkje brengen ze dinsdag werken ten gehore van on der anderen Bach, Handel, Cherubini, Lloyd Webber en Tosti. Het concert is gratis toegankelijk. Aan het eind gaat de collectebus rond, als tegemoetkoming in de kosten. Verbeter gezichten tijdens het Texels kampioenschap touwtrekken dat gis teravond in Den Hoorn werd uitge vochten. Voor het eerst stonden de rivaliserende krachtpatsers niet te genover elkaar, maar staken dankzij een grote katrol op de kraan van Willem Bakker naast elkaar de hak ken in het zand op het pleintje bij Goènga. Aangemoedigd door pu bliek, coaches en speaker Martin Trap gingen touwtrekkers tot het ui terste, zoals op de foto de dames van het team van Klif Broadway (links) en rechts Willems Viswieven Winnaar bij de volwassenen werd de ploeg van 't Horntje. Bij de jeugd streek het team van camping Vrij en Blij van de familie Blom met de eer. (Foto Gerand Timmerman st alleen z'n rug boven water dreef, schoot hem te hulp, probeerde z'n hoofd boven water te houden en wenkte twee andere badmeesters om hulp. Het drietal slaagde er in de gewonde uit het water te halen, waar bij zijn hoofd zo stabiel mogelijk werd gehouden. Aanvankelijk hapte het slachtoffer nog naar lucht, maar na verloop van tijd verdween z'n hart slag. Ambulancepersoneel slaagde er korte tijd later in hem te reanimeren, waarna hij per brancard in de terreinwagen van de politie werd gelegd, die hem overbracht naar de gereedstaande ambulance. Onder zoek in het ziekenhuis wees uit dat zijn onderste twee nekwervels naar achteren zijn verschoven. Gister middag lag hij nog in coma. Het ongeval is hard aangekomen bij de Utrechtse studenten, die een hechte gemeenschap vormen en die onlangs het vijftigjarig jubileum van de badmeesteri| op Texel vierden. 'Er valt niemand iets te verwijten, maar daardoor is het niet minder verve lend', aldus Koen Schmitz, fiscus (penningmeester) van de badmeeste- rij Afgezien van enkele kleine inci denten, is geen van de badmeesters in de vijftig jaar dat de Utrechters actief zijn op het eiland een ernstig ongeval overkomen De badmeesters zullen volgens afspraak de stranden bewaken tot 2 september. Hoe kan de westelijke kust van Noord- en Zuidholland voldoende worden beveiligd tegen de zee en in hoeverre moet daarbij rekening worden gehouden met natuur-, re creatie-en andere belangen? Niet alleen de direct betrokken organi saties als Rijkswaterstaat, ge meenten en waterschappen en natuurbeschermingsinstanties zul len daarover hun mening kunnen geven maar ook 'gewone' bewo ners van de kuststrook. In septem ber en oktober zullen zij hun zegje kunnen doen op openbare regio bijeenkomsten die in zeven kust plaatsen van beide principes zullen worden gehouden. De bijeenkomst op Texel is woensdagavond 18 ok tober in het raadhuis, aanvang 19.00 uur. Uiteindelijk zal de discussie resulte ren in de 'Kustvisie 2050' waarin be leid en maatregelen wat betrgft kust verdediging zullen worden neergelegd Aanleiding is de toene mende bedreiging van de veiligheid als gevolg van klimaatverandering, zeespiegelstijging en bodemdaling, waardoor de vraag werd opgewor pen of de huidige op kustbehoud gerichte maatregelen op den duur wel toereikend zijn. Het KNMI houdt rekening met een zeespiegelrijzing van 60 tot 85 centi meter per eeuw, als gevolg van de stijging van de temperatuur met 1 tot 3,5 graad. Verder is te verwachten dat de neerslag met 6% zal toenemen, dat de winters natter en de zomers droger zullen worden en dat de stor men in aantal en hevigheid zullen toe nemen Het gezamenlijk effect van een en ander voorspelt weinig goed voor de kwetsbaarste delen van de kust. Naast intensivering van de hui dige zandsuppleties (verdubbeling in de komende twintig jaar en daarna oplopend tot verviervoudiging), zijn nieuwe aanvullende maatregelen no dig. Dat geldt onder andere voor de noordoostelijke en de zuidwestelijke hoek van Texel. Op het strand tussen paal 12 en De Hors zal sprake zijn van toenemende afslag tot 2 a 4 miljoen kubieke meter per jaar in 2100 en uitschuring van het Robbegat bij de vuurtoren waardoor het Bolwerk on dermijnd dreigt te worden Er is nog veel onzeker, maar de stuur groep die zich met het plan bezig houdt wil uitgaan van het slechtste scenario bij het veilig stellen van de primaire waterkering. Bij de planning zal voor vier verschil lende kustvakken worden bepaald wat er moet gebeuren en hoe reke ning kan worden gehouden met de diverse natuur- en andere belangen. Een van de vraagstukken is of de werken die nodig zijn om kwetsbare plekken te beveiligen op het land zelf of juist in zee moeten worden uitge voerd. Het spreekt vanzelf dat hier verstrekkende consequenties aan zijn verbonden, met name voor bad plaatsen. Opdrachtgever voor het ontwikkelen van de kustvisie zijn de beide provinciebesturen waarbij de Noord- Hollandse gedeputeerde Ada Wilde- kamp als coördinator dient. Wilde- kamp zal ook aanwezig zijn op de bijeenkomst op Texel. Wie zich nader op de hoogte wil stellen van de pro blematiek en de voortgang van de discussie en de besluitvorming kan een bezoek brengen aan de website www.kustvisie nl. De Teso-aandeelhouders die vinden dat de raad van commissarissen he lemaal uit ingezetenen van Texel moet bestaan, krijgen volgend jaar hun zin. Niet alleen Kees Dros uit Amstelveen zal dan weer op zijn ge boorte-eiland zijn teruggekeerd, maar ook Harry Ran uit Heemstede. Ran (57) en zijn ook van Texel afkom stige echtgenote Marga Boom heb ben van John List en Jacqueline de Porto de woning Vroonlant 17 in De Mars gekocht en denken rond 1 juli 2001 te verhuizen List en De Porto betrekken dan hun nieuwbouw woning in Den Burg Noord-west. Voor Ran valt het samen met zijn ver vroegde pensionnering als interim accountant van het Bisdom Haarlem (Advertentie) ^nn J|MfLr)aWl fl bn hjri_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het geweld van de 'buiten-Texelse' stockcarcoureurs van de eerste edi tie valt moeilijk te overtreffen, toch heeft het er alle schijn van dat de tweede en laatste autocross van dit seizoen een bijzonder leuke wordt. Trekpleister vormt de eendenrace. Pagina 5 Duitse toensten associeerden de term 'Natuurrecreatiecentrum' nog al eens met een ontspanningsoord voor naturisten en Nederlanders dachten bij 'NRC' vaak aan het gelijknamige dagblad. Onder Texelaars was het begrip nooit ingeburgerd. Het werd EcoMare. Kees Kuip, Henk Brugge en Wiebe Sytsma werken er een kwart eeuw. Pagina 6 De kampioensram, het beste schaap plus lammeren, de beste eenjarige ooi met lam én twee ramlammeren onder de beste tien. De keuringen in Opmeer zijn voor Koos Tjepkema maandag uitzonderlijk goed verlo pen Pagina7 (Advertentie) voor de vakantiekrant van 25 augustus a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 augustus a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC, Den Burg, Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1