i Dpstaan en naar bed in de duinen 5 'Boerenpartijen' TB en CDA botsen met hun groene, linkse coalitiepartner Voor zoveel, bijna alles bang geweest Voor een vogelexcursie moet je vroeg uit je nest Blik vanger De hort op TEXELSE COURANT - -;,y.. *y 'A^JraStjib ,i.-r£:A-.•-•■ eis Belang wil geen exoten in natuurgebieden, maar Hollands vee en Texelaars. ortvissers. Daarbij wordt volgens tuurbeschermingsorganisaties <els laatste mosselbank bedreigd b economische belangen van de 9erverkoop wegen met op tegen verlies van de laatste mossel- nk. Wie dat beweert neemt pas n extreem standpunt in en wel te- nde natuur.' Natuur en landschap n volgens Oosterbaan van on vatbare waarde voor het toerisme de leefbaarheid op Texel en arom tevens van groot econo- 'sch belang. 'ten zijn feiten maar als ideologi- te standpunten botsen zien par- de werkelijkheid nog al eens 'schillend. Tekenend was het wel- ï-nietes-spelletje tussen Koolhof en Verbaan over de verzilting en 'droging van natuur- en landbouw enden op Texel. Volgens Koolhof het allemaal erg mee en neemt bedreiging af terwijl Ooster- sprak van een toename die zich de toekomst door de zeespiegels- 9'ng nog heviger zal manifesteren, ''ook Texels Belang en GroenLinks de nabije toekomst nog wel een *"9 robbertje zullen uitvechten was 'jdens het begrotingsdebat geble- toen Texels Belang - gesteund !0rhet CDA - de invoering van het ^omebeginsel' bepleitte. Daar- ^zou de mens in aansluiting op 1 TB-stokpaardje van het 'histo- Jh medegebruik' meer ruimte krij- ln de natuur. GroenLinks gaf ^entegen onverbloemd te kennen "de mens geweerd moet worden de natuur ermee gediend is. Toch waren er wel degelijk onderwer pen waarop de tegenpolen elkaar wisten te vinden. Zo stak Oosterbaan de loftrompet over de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer, een boerenorganisatie die van hem meer subsidie zou mogen krijgen. Verder werd de verbeterde bescherming van landschaps elementen als tuinwallen, schapen boeten en kolken door alle fracties onderschreven. Daarvoor moet de gemeenschap flink wat geld over hebben. GroenLinks steunde het CDA-voorstel om het herstel van schapenboeten voor honderd pro cent te subsidiëren Wethouder Schilling wilde daar met aan omdat het volgens hem beter is dat de eige naar er (financieel) belang bij heeft dat de schuren ook na de restauratie goed worden onderhouden. Volgens Koolhof zou die particuliere betrok kenheid ook via een onderhouds contract gewaarborgd kunnen wor den. Een raadsmeerderheid wil dat alle dertien boeten die met op de lijst van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg of die van de gemeente staan, worden beschermd door ze zo snel mogelijk een monumentale status te geven. Sommige boeten zijn erg ver vallen en worden, gelijk de twaalf boeten die de laatste decennia zijn verdwenen, met de slopershamer bedreigd. Schilling wil liever een se lectie van beschermenswaardige boeten maken en die in minnelijk overleg met de eigenaren op de ge meentelijke monumentenlijst plaat sen. Er zal hoe dan ook meer geld voor het behoud van de karakteris tieke landschapselementen moeten komen, want de jaarlijkse ƒ50.000,- is bij lange na met toereikend, zeker met nu daarvan ook de restauratie van stolpboerderijen en -woonhuizen moet worden bekostigd. Grasland Het behoud van de 4000 hectare grasland is veel partijen een liet ding. Het gras wordt vanuit landschappe- VERVOLG VAN PAGINA 1 lijk oogpunt fraaier geacht dan het zwarte akkerland en is bovendien goed voor de weidevogelstand. Maar de WD, PvdA en Texels Belang be twijfelden of aan dit streven onverkort moet worden vastgehouden nu de landbouwsector zelf al heeft aange geven dat het de vraag is of dat wel realistisch is. 'De bollen- en wisselt eelt wordt steeds belangrijker', ver wees Van der Spek naar de onlangs verschenen landbouwvisie van WLTO-Texel. 'Tja, voor grasland moet je veehouders hebben. En de melkveestapel en schapenteelt lopen terug', zei Schilling. Dick Drijver wilde de provincie aanspreken op haar fi nanciële verantwoordelijkheid. Als de provincie wil dat het areaal in stand blijft, moet zij volgens Drijver ook de portemonnee trekken, want 'het aan tal koeien en schapen heb je niet in de hand.' PvdA-er Klaas Modder vroeg zich in bredere zin of de land bouw nog wel de landschaps beheerder van de toekomst zal kun nen blijven. De rommelige aanblik van veel Texelse boerenerven is de WD een doorn in het oog. Van der Spek: 'Het is bar en boos als je het vergelijkt met de schone en opgeruimde erven die je bijvoorbeeld in Drente en de Achterhoek tegenkomt. Laten we ie der jaar een schoon-erf-stimulermgs- pnjs uitreiken om de agrariërs te prik kelen hun terrein op te ruimen Schilling antwoordde droogjes dat de WD die prijs zelf maar moest instel len. Tekst en foto's: Bart Bosch De Texels boeren moeten hun erf netter houden vindt de WD. Kwaadaardige Gillende Goomba's in De Cocksdorp. Norse Trollen in Den Hoorn. Legendarische dwer gen uit De Waal. De Vantasjes met 'Gespuis op de buis'. Neptunus vergaapt zich aan de Fonteinsnol. ledereen duikt onder in de boeken over Harry Potter. Het is massaal griezelen geblazen. Een soort bingo in de Kaapsnol. Vandaag zingt er een zin in mijn hoofd. 'Ik ben voor bijna alles bang geweest.' Een dichtregel? Een titel? Dat 'bijna' stelt gerust. Griezelen is groots en verschrikkelijk tegelijk. Ooit zag ik een geest voorbij gaan, dat was in Ierland. Een huivering wekkende ervaring. Het was zo'n zeulende geest, gehuld in een bruine pij met puntmuts Zijn gelaat bleef verborgen en aan zijn voeten droeg hij grote harige sloffen. Hij sloop tergend langzaam langs het raam van onze cottage. Heen en weer terug. En nog eens. Heen en weer terug. Hij verstoorde ons vre dig samenzijn, waarbij we turf stookten en whiskey dronken. Ver vuld van onszelf en van het ploete ren langs de rotsen op de dag die achter ons lag. Onze lome toestand werd grondig ondermijnd door mijn heftige uitroep: 'Daar gaat een geest!' Alles veranderde van kleur. De wind huilde over de vlakte, de oceaan beukte zijn vloedlijn in het zand. De ledigheid was met recht duivels te noemen We raakten bevangen. Uit eindelijk zagen we hem allemaal, de geest. We hielden elkaar goed vast, kropen gevieren in het tweeper soonsbed en lagen lichtelijk ver krampt onder de nylonlakens. Je wist nooit wat er onder zo'n pij te voorschijn kon komen. We hebben ook het 'kleine volkje' zien gaan. In datzelfde Ierland. Zo weggelopen uit de verhalen van Toonder. Het trok met gepaste spoed langs de bosrand en maakte gebruik van de bankjes die de leren voor hen had den neergezet. Ik heb in mijn leven vele heksen ver moed en spoken verjaagd. Ach, ik ben voor zoveel, bijna alles wel 'bang' geweest. Een fascinerende angst, die je deels zelf wilt en kunt oproepen Maar de drie zwarte kat ten uit mijn jeugd zijn er altijd nog. Als het leven even tegenzit en zo'n vreemde huiver onverwachts toe slaat, verschijnen ze weer. Ze bezet ten mijn bed en grijnzen mij als van ouds aan. Eens woonden ze in mijn ouderlijk huis op een kleine overloop die onze twee trappen verbond Overdag was dat een ideaal podium voor het opvoeren van onze toneelstukken. Maar omstreeks bedtijd werd die plaats een hellevuur. Drie zwarte monsters, met gebogen ruggen, vuurspuwende ogen en grote hakige tanden. Drie keer zo groot als normale katten. Er klonk een venijnig gesis: 'Wij zullen je grijpen, wij vreten je op.' 'Er is mets', zei mijn moeder, 'kom maar, kijk maar, er is echt helemaal niets.' Ze liep gewoon dwars door de monsters heen en scheen het af grijselijke gesis niet te horen. Mijn hand- in haar hand behoedde mij voor het verslonden worden. Een maal in mijn bed lag ik nog na te hijgen van opwinding. Altijd weer kwam het moment dat ik de trap op moest. En altijd moest mijn moeder mee. 'En nou is het afgelopen met die onzin', zei mijn vader bars. 'Van daag ga je alleen naar boven. Er is geen tijger, geen beer, geen kat, er is gewoon helemaal mets. Ingerukt. Mars.' Ik ging. Vol haat weliswaar. Voor mijn moeder die gewoon doorlas, voor mijn vader die de hel ver diende, omdat hij mij zomaar als prooi durfde aan te bieden. Ik floot keihard en vals. Ik sloeg als een gek om mij heen toen ik de bovenste tree bereikte. Ik stoof krijsend de tweede trap op, smeet de deur van mijn slaapkamer met een enorme klap achter mij dicht en viel snik kend op mijn bed. 'Zie je nou wel dat je durft', zei mijn moeder toen ze zich over mij heen boog. Ik toonde haar mijn armen en benen vol bloedrode katten- krabben. Ik voelde de vurige stre pen op mijn gezicht. Ik had als een leeuw gevochten. Ze zag mets. Ze glimlachte. Zong over een schaap dat gewoon buiten liep. Ze negeerde mijn heldendom. Vanmiddag bekeek ik bij toeval een oud kinderboek. Er stond een af beelding in van drie grote zwarte katten, gebogen ruggen, vuur spuwende ogen, grote haaknagels. Mijn hart sloeg over. Zie je wel, hoorde ik mijzelf zeggen. Ze be staan wel. Dana Rover daarmee gepaard gaande regelingen is dit niet altijd even gemakkelijk. Wat doen toch al die liggende paal tjes hier overal, is een vraag die op een gegeven moment gesteld wordt. 'Als de wandelroutes bij het begin van het broedseizoen dichtgaan, verwij deren we alles wat mensen op de gedachte zou kunnen brengen om hier rond te gaan struinen. Staan er paaltjes, dan gaan ze. Het is toch een wandelroute? De meeste vogels hier zijn grondbroeders, dus dat kunnen we niet hebben.' Ook de ingang vanaf het strand wordt onherkenbaar gemaakt, om zo de vogels te be schermen. Intussen is het hek weer los en kan iedereen vrij naar binnen Bramen plukken, vogeltjes kijken of zomaar genieten van de ruimte en de kleuren. Vol indrukken lopen we een kleine drie uur later langs de sterk geurende kamperfoelie terug naar ons uitgangspunt. Een boterham en een kopje thee zullen er nu wel in gaan. Nachtelijk avontuur Als je 'Ontwakende duinen' hebt ge lezen en je vond het een boeiend boek, dan grijp je snel naar het ver volg, de 'Geheimen van de nacht'. Ons avontuur begint 's avonds om tien uur bij EcoMare, waar Dick Schermer ons al staat op te wachten. Hij voert ons langs de zeehonden, die nadat alle bezoekers van overdag zijn vertrokken, gezellig op de randen van de bassins en op het plein liggen. We houden een beetje afstand om hun nachtrust niet te verstoren. Een grote bul maakt een dreigend geluid. Als we eenmaal in het duinpark zijn aan geland, begint een aardig experi ment. Schermer steekt een lantaarn aan en één van ons blijft achter bij het licht. De anderen lopen in ganzen mars verder en om de vijftig meter haakt er één af en zet zich neer om in de stilte te luisteren naar zichzelf en de geluiden om hem heen. Wat hoor je. wat voel je. wat ruik je? Na ongeveer tien minuten komt de Lady with the lamp langs het pad en spelen we zwaan-kleef-aan tot de hele groep weer verzameld is. Fluis terend worden de ervaringen uitge wisseld: geknisper in het gras, het alarm van een merel, het getsjilp van sabelsprinkhanen. 'En hebben jullie ook een metaalachtig getik ge- DINSDAG 22 AUGUSTUS 2000 hoord?' Schermer vertelt ons over de vissersboot die hier jaren geleden voor de kust is vergaan. Slechts vier bemanningsleden wisten zwemmend de kust te bereiken en het rare is dat één van hen een ketel in zijn ver kleumde handen had geklemd. Toch met het eerste waar je aan denkt als je een zinkend schip moet verlaten. Ze besloten twee aan twee op zoek te gaan naar onderdak en een warme kachel. Ze dwaalden door de Bleekersvallei, door de Bollekamer en twee van hen kwamen zo bij een boerderij aan de rand van Den Hoorn aan. Nadat de boerin ze van droge sokken en een bord pap had voor zien, zette de boer met zijn buren een zoektocht in gang om de overgeble ven kameraden te zoeken. Tot op heden zijn ze nog niet gevonden. Wie dus een ketel hoort klapperen... Grazende pissebedden We treffen het met het weer. Het is heel stil. als je het altijd aanwezige gebrom van de zee op de achter grond niet meerekent. De maan staat oranje aan de lucht en geeft vol doende licht om zonder lantaarn ver der te lopen. Af en toe knipt Scher mer hem even aan om ons op een bijzonderheidje te wijzen: grazende pissebedden langs de stam van een vlier, een nachtuiltje op het leverkruid, dat hier volop bloeit. Onder onze voe ten wordt af en toe een slak verplet terd. En dan hebben we een leuke verras sing. In een heksenbezem van een oude berk zien we het nestje van een winterkoninkje. Verder maar weer. Schermer brengt ons naar een span nende boomhut, gevormd door een paar dicht bij elkaar staande struiken. Op handen en voeten kruipen we naar binnen, steken de lamp aan en dan is het tijd voor een nieuw verhaal. Uit het Oera Lindaboek horen we de sage over Wralda, de oerschepper, en zijn drie dochters Over de pool ster en het gelukkige land daaronder, ons Gouden Boltje. Het geheim van de nacht heeft ons in zijn ban en het is jammer dat even na twaalven de betovering verbroken wordt en wij weer terug moeten naar het gewone leven. We hadden nog wel even wil len blijven. Corrie Timmer Hein en Hein Verstappen (vader en zoon) bespieden vogels in de Muy. (fOt0 come Timmer) der poëtische benamingen als or het zout van de zee', 'Ontwa- ide duinen' en 'Geheimen van de fit' biedt Staatsbosbeheer een (al excursies aan. Een boek met i titel zal ik in de boekhandel iblikkelijk ter hand nemen. Bij het itsbosbeheer lees je het verhaal wet. Ik kies voor de 'Ontwakende len' De wekker op vijf uur en rerbiddelijk de benen buiten boord de eerste rinkel. Ik ben meuwsgie- Wat staat mij te wachten? is nog donker als ik met een ge- ligd gangetje langs de Muyweg richting duinen. De maan spreidt zachtgeel licht over het veld en zoele wind strijkt langs mijn be- als ik het pad op loop naar het amelpunt. Met veertien dapperen we vanmorgen. Onze gids is usSrass onderwijst zijn gehoor tijdens de excursie 'Ontwakende duinen'. xelaars roepen: veuls te veul feugeltjes, maar ze weten er li een te benoemen, alleen de meeuw.' Klaus Brass probeert ar verandering in te brengen, maar krijg ze maar eens mee een excursie. Al eens een nachtegaal gehoord? Bedwelmd jveest door een overdadig geurende kamperfoelie bij nacht? nstropersverhaal, verteld in het duister en op gedempte toon, een ervaring apart. Klaus Brass. Inderdaad, een Duitser. Ooit, op een van zijn vele reizen, ont moette hij in Noord-Afrika een Texelse vrouw zocht haar op Texel op en daar begon zijn liefde voor het eiland. Al twintig jaar leidt hij voor het Staatsbosbeheer van april tot eind augustus groepen mensen rond door de verschillende natuurgebieden 'Verkeerde tijd' Hij begint meteen goed: 'Je komt helemaal op de verkeerde tijd voor je verhaaltje. In mei of juni moet je ko men, Dan staat het hier vol met orchi deeën en is de lucht vol van vogel geluiden. Je kunt hier zo'n vijfenzestig verschillende soorten vogels ontdekken in de zomer. Maar nu is het totale stilte voor een natuur kenner.' langzaamaan licht en de nieuwe dag toont ons een scala aan kleuren. Grote bossen geel heelblad, groen in ajlerlei schakeringen, het paars van de verspreide bossen hei. We maken kennis met het duinviooltje, het mal- stro en met de gele verfbremdat zoals de naam al zegt, werd gebruikt om bijvoorbeeld wol te verven. De Duitse vertaling voor walstra is Labkraut, oftewel stremselkruid. Waarmee gelijk het gewicht van dit plantje duidelijk wordt. Vooral voorde kaasmakers onder ons. Paarse akker distels. blauw slangekruid en nog meer geel: sint janskruid, jakobs- kruiskruid en ratelaars. De duin doorns zitten vol met vitaminerijke bessen, die al een glimpje oranje la ten zien. Ze zijn nu nog te zuur om te eten, maar binnenkort kunnen jam liefhebbers weer hun hart ophalen. (Foto Corrie Timmer) Het valt ons allemaal erg mee, maar dat komt ongetwijfeld omdat wij geen van allen echte natuurkenners zijn. Het geluid van de nachtegaal brengt ons gelijk in de juiste, verwachtende stemming. Wauw, een nachtegaal. Was de Chinese keizer hier ook er gens? 'In de zomer heb ie op iedere honderd meter een nachtegaal', deelt Brass ons mee 'Dan moet je ook eens meelopen. Ben je een Texelaar? Ach, die gaan met veel mee. En als ze meegaan, valt het me op hoe wei nig ze van het eiland weten. Ze roe pen: veuls te veul feugeltjes, maar ze weten er geen een te noemen, be halve de meeuw.' Ik besluit de eer van de Texelaar een beetje te redden door een paar intel ligente vragen te stellen. In het open weer, zoals de twee Vlaamse wande-, laars uit ons groepje zeggen, kuieren we door het vijfhonderd hectare grote natuurgebied. Vanuit de bosjes klinkt de alarmroep van een winter koninkje. Kleurenpalet In de ontwakende duinen wordt het len, zeggen ze das haben wir nicht gewusst.' Wiebren Smelt zal weten dat hij in zijn vrije tijd voor padvinder studeert. Hij en zijn zusje Gemma zijn het doelwit voor de vele vragen die Brass op de groep afvuurt om onze interesse en kennis te testen. We krijgen informa tie over kalkarme en kalkrijke grond, hij attendeert ons op het verschil in vegetatie tussen de noord- en de zuidhellingen, hij vertelt ons over het ontstaan van de Muy, de visie van Staatsbosbeheer en de invloed van de mens op de natuur Over de wenselijkheid en de resulta ten daarvan komt even een kleine discussie op gang. Schotse Hooglanders, moeten ze nu wel of niet? Met hun dikke vacht hebben ze het gauw warm en bij echt zomer weer zie je ze bij Den Hoorn de hele dag in het water staan om verkoeling te vinden. Ze laten geregeld wat val len van onder hun staart. Wat is de invloed daarvan op ons schone drink water? Koeienpoten maken de bodem in de duinen ook met echt begaanbaarder Door hun grootte vermelen ze boven dien veel struikgewas, terwijl dit aan de andere kant weer voor een open heid zorgt, die andere bloemen en planten gelegenheid geeft zich te ontwikkelen. Het is nog een punt van afwegen. De bramenjolukkers kunnen nu al aan de gang en al wandelend proberen we een gezond ontbijtje bij elkaar te scharrelen. 'Brummels' zeggen ze bij ons in Twente', meldt Jeanette Smelt uit Vriezeveen. Ze heeft haar man en twee kinderen overgehaald vanmor gen mee te gaan. De meningen over het vroege tijdstip waren wat ver deeld, maar 'als je al twee weken op Texel bent, moet dat toch een keer kunnen.' Paddestoelen Van de grote parasolzwam moeten we afblijven, zegt Brass. Hoewel hij eetbaar is en een heerlijke walnoten- smaak heeft, is hij te zeldzaam in de duinen om hem te plukken. En te mooi ook, zoals hij elegant staat te wezen op zijn lange, slanke steel. 'Voor de Nederlanders ben ik met bang, die kijken zo raar naar een pad destoel, maar mijn landgenoten pluk ken alles wat los en vast zit. In Duits land zijn wij gewend met manden de bossen in te gaan om Pilzen te pluk ken. Wij weten precies welke giftig zijn en welke niet. Als ik ze hier be trap op het plukken van paddestoe- Muymeer Vanaf een hoger gelegen uitkijkpost hebben we even later een mooi zicht op het meer, met zijn wit oplichtende lepelaars en contrasterende zwarte aalscholvers. Samen met de reiger broeden zij hier nest aan nest als goede buren. Een bruine kiekendief brengt een paar vogelkijkers uit onze groep in verrukking als hij met kalme vleugelslag over het water wiekt. De drassige weide die we hierna over steken is een schatkamer voor plantenliefhebbers. Waternavel, zilverschoon, boterbloemen, hop- kiaver, koekoeksbloem, de breed- bladige orchis en ogentroost Ook de parnassia, waar zelfs een straat in De Koog naar genoemd is, staat te bloeien. Duinboer Hans Stark beheert in nauwe samenwerking met Staats bosbeheer dit rijke en kwetsbare ge bied. Door alle steeds veranderende inzichten over natuurbeheer en de

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5