mmmm een massief blok maar frivole geveltjes in Dorpsstraat Oudheidkamer op weg naar topjaar Alleen maar overal tegen 1-1-2 badgasten (I) .TEXELSE J couRANT J Programma zaalvoetbal Wat ik zeggen wou... angs de weg Open Texels kampioenschap catamaranzeilen Rehabilitatie doornappel Texel-site Judo en shaolin kempo van start Windhoos van de andere kant Skatecursus Zwemdiploma's Wat ik zeggen wou... jirtve Toekomst gezien vanaf de Dorpsstraat. Links de shoarmazaak annex grandcafé, waarachter de discotheek-evenementenhal komt. Daarnaast het pleintje, met rechts van het midden een zuil. Naast het pleintje de irdnts/winkelsdie in gelijkgekleurd baksteen worden uitgevoerd, en met hout en stucwerk die frisse groene, blauwe en gele kleuren meekrijgen. (Tehumng A/chiiekienburoou jon vw bv) VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2000 vreesde dat Tijs Blom's miljoenencomplex aan de jpsstraat één groot, massief horecablok zou worden, kan fjelucht ademhalen, leder compartiment van De Nieuw- Tfoekomsf heeft zijn eigen gevel gekregen. In plaats van I kazerne-achtig gebouw verrijzen zes frisse, frivole den die meer allure hebben dan de tot •cagelegenheden omgebouwde woningen waarvan er el in de uitgaansstraat te vinden zijn. laai van de gebouwen past in ld van de Dorpsstraat en geeft .g tegelijkertijd de uitstraling badplaats waardig is. De vele die in het verleden tot cafes itels zijn omgetoverd missen oor de grandeur. Eigenlijk had- Je ontwerpers van De Nieuwste omst - de architecten Jan Visser aard Hoeksema - nóg groter en il hoger willen bouwen, maar het mmingsplan stelt een limiet aan .khoogte: die mag maximaal tien Ie wedstrijd Klif C1 -Klif C2 be- eTexelse zaalvoetbalcompetitie ■sdag aan haar zesentwintigste Gedurende de eerste drie we laan bij de senioren uitsluitend wedstrijden op het programma, a beginnen ook de reguliere etities. Voor het eerst sinds vele bestaat de hoofdklasse net als enge klassen uit twaalf teams, zij enthousiaste jeugdleiders zijn rendien drie aparte categorieën jonge zaalvoetballers: een C-, en een E-klasse. Bij de jeugd I ruimte voor enkele teams. Het rijfgeld bedraagt ongeveer isdag 30 augustus 1-Klif C2 18.30 94 6-Oosterend 4 19.25 3-NIOZ 20.15 2-Texel'94 5 21.05 94 heeft zaaldienst. erdag 31 augustus 94 C1-De Krim C1 18.45 2-Oosterend 5 19.30 'lerend 3-Texel'94 3 20.20 1-De Koog 3 21.10 eeft zaaldienst. t ag 1 september oog E1 -Klif E1 16.45 J'94 D1-Texel'94 D2 17.25 1-0osterend 2 18.15 rnn 2-Mantje 2 19.05 Casino 1 20.00 erend 1 -De Koog 2 20.50 ■Texel'94 1 21.40 De Koog 1 22.30 heeft zaaldienst. meter zijn en daarbij hebben de ont werpers zich neergelegd. 'Ik had het pleintje willen opsieren met een toren of een of ander staketsel. Misschien dat het in de toekomst alsnog kan', zegt Hoeksema. Het pleintje had eigenlijk een ruime maar toch intieme binnenplaats moe ten worden. Een plek om aan een terrasje te zitten en te flaneren, maar daarvoor ontbrak in het gewijzigde ontwerp de ruimte. Het binnenterrein is komen te vervallen doordat de kelderdisco bovengronds is gehaald en opdrachtgever Blom na de storm van protest binnen de grenzen van de huidige bestemming wilde blijven. 'Erg jammer. We hebben geprobeerd er iets aardigs van te maken, maar in stedenbouwkundig opzicht is het bij gestelde plan minder rijk', zegt Vis ser. 'Een gemiste kans. Het plein had de Stenenplaats van De Koog kun nen worden.' Wat resteert is een klei ner pleintje dat vanaf de Dorpsstraat toegankelijk is. Eén van de twee in gangen van de discotheek komt er op uit. Verder is de discotheek toegan kelijk via het grandcafé, dat het plein tje aan de linkerzijde omgeeft. Cen traal in de discotheek, die honderd vierkante meter groter wordt dan de huidige discotheek De Toekomst, komt een grote vide met daaromheen een galerij die uitzicht biedt op de dansvloer. De discotheek is gesi tueerd achter het gebouw met het grandcafé en de shoarmazaak Ach ter de discotheek wordt een boetje ingericht als technische ruimte voor de drankinstallaties. Rechts naast het pleintje komen op de begane grond vijf restaurants. Vier daarvan kunnen door de pachters eventueel ook als winkel worden in gericht. Het achter de restaurants gelegen binnenhof wordt met glas overdekt. De eerste verdieping van al deze eenheden zijn gereserveerd voor 27 tweepersoons hotelkamers. Daarmee blijft het aantal slaapplaat sen onder de 55 die het huidige com plex van Frits Langeveld mag herber gen. Verder zal De Nieuwe Toekomst 22 personeelsverblijven tellen. Naar verwachting komen er vijftig mensen te werken. De finishing touch (re clame-uitingen, gevelverlichting etc.) blijft in handen van Blom, die de taak aan Hoeksema heeft gedelegeerd om te voorkomen dat het geheel wordt verpest door een pandemonium van schreeuwerige en met elkaar vloe kende borden, letters en lampen. Blom blijft namelijk eigenaar en zal de eenheden alleen verpachten. Al te streng zal zijn overall-regime ook weer met zijn. 'Het complex kan wel wat hebben', aldus Hoeksema. Het totale bouwoppervlak van De Nieuwe Toekomst beslaat 2100 vier kante meter. De bouwkosten worden geraamd op vijf tot zeven miljoen gulden. DAAR RED JE LEVENS MEE Birgit Stephenson uit Kopenhagen was donderdagochtend de vijf duizendste bezoeker van de Oudheidkamer van dit jaar. Ze werd er welkom geheten en van present jes voorzien door Benno van Tilburg, die niet alleen directeur van het Maritiem en Juttersmuseum is, maar ook leiding geeft aan het kleinste museum van Texel. Stephenson en haar Amerikaanse echtgenoot Gre gory waren sinds zondag op Texel en zijn vandaag weer vertrokken. Ze toonden zich bijzonder onder de in druk van het eiland, "s Ochtends gaan we altijd naar één van de dor pen, 's middags maken we een lange wandeling. Strand, bos, duinen, land bouwgrond, je hebt hier alles. En na tuurlijk de Noordzee en de Wadden zee. Het is hier prachtig.' De geschiedenis van het eiland had de speciale aandacht van het echtpaar. 'In EcoMare zijn we het één en ander te weten gekomen over het ontstaan van het eiland en de eerste bewo ners. Door naar de Oudheidkamer te gaan, willen we graag iets leren over de recentere geschiedenis.' De Oudheidkamer, gevestigd in een uit 1599 daterend pand (afgezien van enkele kerken het oudste op Texel), heeft over belangstelling niet te kla gen. De vijfduizendste bezoeker kwam een week eerder dan in 1999, toen het jaar werd afgesloten met het recordaantal van zevenduizend. Cen traal in de expositie staat een fraaie collectie historische kleding, te be wonderen op de bovenverdieping van het museum. Op de foto pose ren de Stephensons en Van Tilburg voor een bedstee. (Foto Joop Rommelt) Catamaranzeilers van Texel en daar buiten strijden zaterdag en zondag om het Open Texels kampioenschap, georganiseerd door de Cocksdorper Kustzeilverenigmg. Er worden dage lijks drie manches gevaren, die rond 10.30 uur beginnen. Er is iedere dag een briefing vanaf 10.00 uur De baan ligt ter hoogte van het eigen clubhuis bij paal 33. hoogseizoen is zowat voorbij si het lijkt alsof de top nog moet 'en. Nog steeds kan ik op «ïdag en woensdag in volle - "1 tegen de stroom in door de 'eistraat, de Parkstraat en de enburg sla-lommen. Op andere <n, vooral 's avonds, vind ik het 'akelig stil. Ook in de Dorps- al van De Koog is er heel goed «komen aan. Vroeger liep je Iet- ik vast, in de mensen of anders Kde uitgestalde koopwaar ter erszijden. Ik ben niet slanker ge- den, dus het moet op straat F !lger zijn geworden. Toch is het wtal mensen dat op Texel bivak- I even groot als tien jaar gele- Blijkbaar zitten ze nu ergens "ets. Maar waar dan? laarhjkse drukte overvalt je ook 'minder, omdat hij geleidelijker nl opzetten. Vroeger was het de ene op de andere dag id 's bomvol op straat. Tegenwoor- !lin er gedurende het hele jaar "sten, die bij het naderen van de "er vrij geleidelijk in aantal toe den, zodat je het met meer zo :l' Wat met wegneemt dat je je Texelaar wat verloren voelt te- Men van die badgasten. Even "ieen paar boodschappen doen is er niet bij, want haast overal moet je wachten en je auto kun je met kwijt, althans niet binnen handbereik. Een paar weken gele den kreeg ik bezoek van een we tenschapper van de Landbouw universiteit Wageningen, die wil weten welke gevolgen het toerisme heeft voor de leefbaarheid van Texel. Ik had de indruk dat andere Texelaars die hij had geïnterviewd nogal moeilijk hadden gedaan over het toeristisch ongerief. Van mij kreeg hij in elk geval een ander ge luid: het is niks erg. Sterker nog: ik vind mensen die het wél erg vinden zeikerds. Ja, het is druk en dat is soms lastig, maar over een paar weken is dat weer voorbij. Wachten bij de kassa van de supermarkt heeft zelfs wel iets aardigs. Als ie mand mij aanbiedt voor te gaan omdat ik maar een paar bood schappen in mijn handen heb, ga ik daar nooit op in. Alleen al het ge praat van die wachtende mensen is leuk. Ik meng me ook vaak in die gesprekken, waardoor het soms heel gezellig wordt en het jammer is dat je aan de beurt bent om af te rekenen. Niet te geloven wat voor types je soms aan je voorbij ziet trekken, allemaal met hun eigen ge drag, kleding, cultuur en karren vol overbodigheden waarmee zij hun leven verrijken. Het is soms net Schiphol. Ik heb niks tegen onze bloedeigen Wittes, Bakkers, van Heerwaardens, Hinnen en Drossen maar die ken ik onderhand wel. al moet ik toegeven dat vooral de Drossen telkens weer voor verras sende en meestal voldongen feiten te zorgen. Maar ik heb daar met ge noeg aan, ik wil nieuwe opwin dende impulsen en die brengt ons de vreemdeling. Ik weet zeker dat ik daar niet alleen in sta, de meeste mensen realiseren het zich echter niet. Pas als je ergens anders zou gaan wonen besef je hoe leuk het leven is met toerisme. Texel dankt daar zijn leefbaarheid aan, tenzij er teveel toeristen zouden komen, maar daar ziet het allerminst naar uit. Het maximum aantal bedden is diepgevroren en het dagtoerisme kan nooit ernstige vormen aanne men omdat die mensen nu eenmaal met de boot moeten komen die een beperkte capaciteit heeft, alleen overdag vaart en niet vaker dan één keer per half uur kan oversteken. Weet je hoe opwindend de jonge jaren van menige Texelaar zijn dankzij de aanwezigheid van willige badgasten die die inboorlingen best leuk vinden? Kom daar eens om in Spanbroek of Anna Paulowna. De meeste toeristen op Texel zijn herhalingsbezoekers, wat betekent dat er (veel) vaker zijn geweest. Zij prijzen de rust, de ruimte, de na tuur, de veelzijdigheid en de ge makkelijke bereikbaarheid. Die te vredenheid is geen verrassing. Anders waren ze immers wel weg gebleven. Toch is het voor een chauvinistische Texelaar heerlijk om het telkens weer te horen, vooral als al die lof is vergaard door mid del van een wetenschappelijk ver antwoorde enquête, zoals die sinds enkele jaren permanent wordt ge houden aan boord van de veerboot. Het is hier geweldig. Er valt nauwe lijks meer wat te verbeteren. De gasten die voor het eerst komen doen dat merendeels omdat ze van anderen hebben gehoord hoe het hier is en als dat blijkt te kloppen komen ze terug Zo verkoopt Texel zichzelf en laat de wederverkoop over aan de bezoekers zelf. Het aandeel dat de georganiseerde Texelpromotie daarin heeft, is klein. Het is dan ook een verleidelijke ge dachte om eens te kijken hoe druk het blijft zonder WV-reclame. De WV mag wel uitkijken met die en quêtes onder mensen die al voor Texel hebben gekozen. Ze graaft haar eigen graf en straks moet de gemeenteraad nog een nieuwe be stemming bedenken voor dat ge bouw aan de Emmalaan. Met de uitgespaarde miljoenen zouden we een riant sociaal plan voor de ont slagen medewerkers kunnen finan cieren. Toch moeten we dat niet doen en hieronder ga ik uitleggen waarom niet. Ik zal nu wat ergs zeggen, iets héél naars. Maar het is voor jullie best wil, dus blijf lezen. Weten jullie dat het overgrote deel van de Neder landse bevolking er niet over pémst om de vakantie op Texel door te brengen? Een van de oorzaken is ons toeristisch succes zelf. leder een weet dat Texel een druk bezocht toeristenoord is en druk bezocht is per definitie niet exclu sief. Texel wordt door anderen nog altijd gezien als een bouwvakkers- eiland. waar vooral arbeiders en la gere employees de sfeer bepalen in combinatie met Duitsers waar het van zou 'barsten' Zelfs onder lief hebbers van de wadden is Texel heel vaak niet de eerste keus, on geveer om dezelfde reden: té toe ristisch, geen echt eiland en véél te druk. Dat blijkt als je een enquête houdt onder mensen die NIET op de Texelse boot zitten maar op een willekeurige plaats elders in het land. Wat zij denken over Texel is niet juist maar dat is niet belangrijk. Het gaat er niet om hoe het is maar hoe men dénkt dat het is. En men denkt dat héél Texel is zoals De Koog, hoewel dit zeer toeristische dorp slechts ruim drie procent van de totale oppervlakte van Texel be slaat. De toeristen die zich daar op houden zijn overigens merendeels zeer tevreden en het herhalings- bezoek is dus groot. Logisch want anders waren ze wel ergens anders heengegaan. Je moet trouwens voorzichtig zijn bij het trekken van conclusies uit die enquêteresultaten. Ik houd er altijd rekening mee dat ook de meest wetenschappelijke enquête een scheef beeld oplevert omdat mensen nu eenmaal geneigd zijn het sociaal wenselijke antwoord te geven. Ze zeggen wat je graag wilt horen.Ook mensen die in hun va kantie mets anders doen dan stap pen en uitslapen, vullen met een stalen gezicht in dat ze voor de rust en de ruimte zijn gekomen. Als je wat wilt weten over het gedrag van toeristen moet je niet luisteren wat ze zeggen maar kijken wat ze doen. (Wordt vervolgd) Harry Brxvta vu kien Bu.icn erv^woonlcUjkbcuj vis de redune Is de doornappel een gevaarlijke exoot die je alleen met handschoe nen kan aanpakken, zoals Jan Hennink beweert in de Texelse Cou rant van vrijdag 18 augustus? Al ja ren komt deze plant spontaan in mijn tuin op en ieder jaar laat ik er een paar staan en tot bloei komen, omdat hij zulke mooie grote witte bloemen heeft. Ook de zaaddozen zijn zeer decoratief. Wat teveel opkomt trek ik gewoon met blote handen uit en gaat op de composthoop. Nooit last ge had met deze fraaie plant, ook mijn kinderen hebben nooit iets van deze doornappels gekregen. De doornappel (Latijnse naam Datura stramoniumis inderdaad giftig,-maar heeft ook een geneeskrachtige wer king. Gedroogde bladeren en stelen werden wel gemengd in sigaretten voor astmapatiënten. In de homeo pathie wordt hij voor een scala van kwalen gebruikt (F. Bianchini, De Plant in de Geneeskunde. 1976). Het oorspronkelijke verspreidingsgebied moet vrijwel zeker gezocht worden in Noord-Amerika. De wijd verbreide opvatting dat hij uit zuidwest-Azië zou stammen, berust op een verwar- rinq met een andere soort doorn appel die daar groeit, de Datura metel. aldus de Nederlandse Oecologische Flora (E.J. Weeda et al., deel 3,1988). Vanuit Mexico is de Datura stramonium in 1577 ingevoerd en via botanische tuinen verspreid over Europa en verwilderd. In Neder land is deze plant thans plaatselijk vnj algemeen, onder meer in de Hol landse duinstreek. Hij wordt ook ge kweekt, voor bijvoorbeeld droog- boeketten. Kinderen, vroeger ingezet bij het verzamelen van de zaden voor farmaceutische doeleinden, kregen door het vele contact met de plant verwijde pupillen (dit alles uit de on volprezen Oecologische Flora). Een enkele plant in de tuin kun je rustig in ere houden. Misschien kan Jan Hennink zich een volgende keer be ter informeren, bijvoorbeeld bij EcoMare, voor hij paniek zaait in de Texelse Courant. Qerhard c Cadée Den Burg. In het stukje over de nieuwe Texel- site van Antoinette van Rossum in de krant van dinsdag was het adres niet volledig vermeld. Het luidt: http:// www.texel-online.net. De judoafdeling van Shima hervat woensdag 13 september haar lessen. Trainer Harry Gooyaarts geeft les in drie groepen Nieuwe leden worden om 14.15 uur verwacht. Zij kunnen tweemaal gratis meedoen om vrijblij vend kennis te maken met de judo- sport. Op 14 september beginnen ook de lessen in shaolin kempo (voor de oudere jeugd) weer. Deze worden gegeven door Carry Severing en uren van 18.30 tot 20.00 uur. Locatie is de aanbouw van sporthal Ons Genoe gen. Er zijn méér foto 's gemaakt van de windhozen die zich maandag bo ven Texel ontwikkelden. Bijgaande foto werd genomen door Thomas Stiehl uit Eierland vanuit 'De Verrekieker' op het jachthaven terrein van Oudeschild. Dat is te gengesteld aan de richting waarin de foto werd gemaakt die in de krant van dinsdag stond, wat de veronderstelling bevestigt dat de hozen boven het terrein ten oos ten van Den Burg hebben gezeten. Door een onduidelijk persbericht is verwamng ontstaan over de data van de skatecursus van Eagle Inline. De cursus start zowel op 11 als 13 sep tember. De basiscursus beslaat vijf en de vervolgcursus vier lessen. Voor informatie en aanmelding, tel. 072- 5346404. Aangemoedigd door vader, moeders, opa's, oma's, broertjes en zusjes en onder toeziend oog van examinator Martin Land hebben eenenvijftig kin deren en twee volwassenen vrijdag in zwembad Molenkoog 'afgezwom men' voor hun diploma, ledereen deed dat met succes. Eind septem ber is er nog één keer diploma- zwemmen. Het eerstvolgende 'grote' evenement in Molenkoog is de pannenkoekenrace op woensdag 30 augustus. In de week van 11 tot 16 september wordt de traditionele zwemvierdaagse gehouden. De geslaagden zijn: Diploma A: Marleen Hillen. Jessica Leonard, Dion Vonk, Oxsana Visser. Youri Kiewiet, Nicole Grootelaar, Jeffrey Praamstra, Britt van Heeringen, Iris van Heenngen, Eléni Hoogenbosch, Joyce Zijm, Lars van Wijk, Annet ten Hoor, Wesley Daalder. Sam Hennink. Bart Witte. Nicole Mozes, Myren Helleman, Zared Vennik, Lisa Schouten, Michelle Trap, Lisanne Amsing, Sil Brouwer, Bob Goslinga, Bas Hopman, Lianne ter Steege, Perry Koorn, Etienne de Vries. Diploma B: Riëtte Olthof, Hidde F. Vos, Jeffrey de Smidt, Marleen Zet- hof. Robin Waerts, Clark Backer, Liewe Olthof, Hidde Bakker, Sverre Eschweiler, Joris Spilker, Joerie van Mierlo, Marissa Bos, Lindy Brouwer, Marina Brouwer, Pieter Langeveld, Wesley Stroo, Liza Koster. Diploma C: Marcel Zegers, Caroline Krugers, Wiep Boersen, Jeroen Stapersma, Nick Brouwer, Frank El len, Peter Koster, Paul van Mierlo. Bij deze een reactie op de mensen die overal tegen zijn en alleen maar protesteren tegen alles wat in de pol der Eierland gebeurt. Er zijn ook be woners die het vliegveld, met alles wat daar bij hoort, wél mooi vinden en er helemaal geen overlast van ondervinden. Gaat u wel eens op vakantie naar het buitenland met het vliegtuig? Zo ja, dan bent u wel erg egoïstisch, omdat vliegen dan wel kan. In Duitsland schijn je geen ticket te krijgen als je hebt geprotesteerd tegen vliegtuighinder, tenzij je je be zwaar intrekt. Wat ons betreft, wordt deze regeling ook in Nederland inge voerd. Wees reëel! Dat er af en toe iets gebeurt met een para is heel erg jammer en zonde, maar die mensen kiezen er zelf voor om te springen en als ze in je achter tuin landen of misschien wel door het dak van je huis heen komen, wordt de schade heus wel vergoed. Deze schade kan ook ontstaan door een verkeersongeval. Moeten we de pol der dan ook autovrij maken? Nee toch zeker? Waarom maken wij ons nou toch zo druk? ledereen heeft een hobby. De één doet dit. de ander dat. Laat eenieder in zijn waarde. De crossbaan. Toch mooi dat er zo iets komt. Misschien een veilig idee om er oefendagen bij te hebben, want als je zoiets op de weg zou te genkomen, is het wel gevaarlijker en is de kans op ongelukken - die we niet willen - groter Op zich zou je er misschien geluidsoverlast van kun nen hebben, maar je weet toch dat het tijdelijk is. Het houdt de jeugd zo wel van de straat. Als ze bommen gooien op de Bncvm via lezen Builen \*f*nr»xvrdclij\hr>4 4c rrvWtjc Vliehors, staat ons huis te schudden. Dit gaat toch ook gewoon door? Wees blij dat er iets te doen is in de polder! Wanneer men in de polder wil komen wonen, laat men zich dan goed infor meren wat er allemaal aanwezig is, voor men zich gezeteld heeft. Dan hoeft men zich daarna niet te realise ren dat het allemaal anders is dan men zich had voorgesteld. Want om daarna nog bezwaren in te dienen, dat is dan uw eigen nalatigheid.. Wij van het buurtje op de Oorsprong- weg hebben totaal geen last van deze vormen van recreatie en zouden graag uitzicht op het vliegveld willen houden. Helaas is het uitzicht dit jaar minder, omdat een agrariër maïs op z'n land heeft staan. Dit moet er ook staan, omdat het zijn bron van inkom sten is. Wij weten ook dat je niet elk jaar hetzelfde gewas op hetzelfde stuk land kunt zetten en nemen het hem met kwalijk. Volgend jaar hebben we het uitzicht hopelijk weer. zoniet, dan wel een jaar later. Jammer dan, maar geen klachten wat ons betreft. We zijn op de wereld om elkaar te hel pen en niet om eikaars leven zuur te maken met allerlei acties en bezwa ren en mensen tegen elkaar op te zetten. We leven per slot van rekening maar één keer! De families van het buurtje op de Oorsprongweg (namen bij de redactie bekend).

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5