Als de sfeer bevalt, dan blijf je vanzelf hangen' )or Schattenvoet gaat mèt :>V De Koog voor promotie r®i 1-1-2 'Handhaven en verder zien we wel' ep Vonk neemt na 30 jaar scheid van Texels voetbal .TEXELSE /courant Leuk spel ZDH in Callantsoog DAAR RED JE LEVENS MEE VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2000 beetje te jennen. Simon Brand werd toen ontzettend kwaad. Na afloop ben ik de kantine ingegaan. Simon was nog steeds kwaad. Waar ieder een bij was. heb ik gezegd: Simon, nou moet jij eens aan je teamgenoten vertellen hoe jij en Ik, wij allemaal, vroeger deden wanneer Texel voet balde. En anders doe Ik het, want jij was toen niet anders. Toen begon hij te lachen en zei: Je hebt gelijk Bep. Tja. zo werkt het gewoon. Dat hoort erbij. Daar moet je niks vervelends achter zoeken.' Met genoegen haalt Vonk de ene na de andere herinnering op. Er zitten een paar dieptepunten bij. Nog steeds treurig kan hij worden wan neer hij terugdenkt aan het overlijden van Gerard Legierse, 'een echte voetbalgabber' Ook de problemen die ontstonden bij een wedstrijd in Den Hoorn, waarbij de scheidsrech ter zich bedreigd voelde door zijn heftig protesterende zoon Dennis en teamgenoot Vincent Kaspers, en twee delegaties Oosterenders en ZDH'ers uiteindelijk voor de tucht- commissie belandden, dnngen zich nog wel eens bij hem op. Maar de hoogtepunten overheersen en dat zijn er veel. 'Ik ben een paar keer kampioen geweest. Dat was leuk. Maar échte hoogtepunten vond ik de Waddenuitwisseling en de uitwisse ling van Oosterend met een Tsjechische club. Met allemaal jeugd en veteranen naar een heel ander land. Wat we daar allemaal gezien hebben, dat was schitterend. Maar ook de gewone dingen. Met dertig man een partijtje spelen op het B- veld. Ik sloot de training altijd af met een partijvorm. Dat willen voetballers gewoon. Je kunt de training nog zo zwaar maken, dat vindt geen speler erg, als ze maar weten dat er aan het eind een partijtje wordt gespeeld. Het gebeurde geregeld dat we tot kwart voor tien doorgingen. Niemand lette op de tijd, je was gewoon aan het voetballen en dacht aan niks anders meer Dat zijn de hoogtepunten en die zal ik best gaan missen, nu ik gestopt ben. Ik heb me voorgenomen eerst maar eens even niks te doen. Kan ik eindelijk eens met m'n vrouw op familiebezoek. Maar misschien dat ik straks toch wel weer bij een recreatie-elftal ga spelen. Ik sluit mets uit.' Joop Rommets komen te liggen, zodat de jongens uit het tweede makkelijker aansluiting vinden en een wedstrijd in het eerste mee kunnen doen.' Texel'94 heeft zal ook een aantal ge waardeerde krachten moeten mis sen. Leendert Eelman wil nog wel voetballen, maar met meer in de hoofdmacht en Bart Oosterhof wil zich op zijn studie concentreren. Spits Erwin Koning komt vanwege zijn chronische knieblessure mogelijk het hele seizoen niet in actie. Hij wil zijn knie uitvoerig laten onderzoeken en eventueel opereren en daarna volledig herstellen voordat hij weer de wei ingaat. Verliezen was onvermijdelijk voor ZDH, dinsdag in de bekerwedstrijd tegen het twee klassen hoger uit komende Callantsoog, maar de manier waarop de nederlaag tot stand kwam, was alleszins hoop gevend. Dat gold ook voor de cij fers: 5-2. Wie de ruststand (4-1) bezag en de wedstrijd met had gezien, moest er wel van overtuigd zijn dat ZDH in de eerste helft was weggespeeld door de elf van trainer Hugo Hovenkamp. De waarheid lag iets genuanceerder De Hoornders lieten de bal aardig rondgaan en doken geregeld op voor het doel van de thuisclub Aanwinst Ton Dubbelt scoorde uit zo'n aanval beheerst 2-1terwijl Niels Dekker net naast schoot Maar helaas voor ZDH profiteerde Callantsoog dankbaar van twee enorme verdedigingsfouten en werden twee vrije trappen vanaf de rand van het strafschopgebied met jaloersmakende precisie in de hoek gekruld Keeper Christiaan Stolk keerde tussen de bednjven door een strafschop. De tweede helft was erg leuk om te zien. ZDH deed er alles aan om nog een doelpuntje mee te pikken, terwijl Callantsoog het eigen publiek graag op een grote overwinning wilde trak teren. Het werd daardoor een attrac tieve wedstnjd, met kansen voor beide partijen. Keeper Stolk moest één maal capituleren, maar onder scheidde zich met een aantal fraaie reddingen. Aan de andere kant scoorde Mike de Bruyn, zag Bernard Ipenburg een doelpunt afgekeurd wegens buitenspel, schoot Etienne van Bennekom snoeihard op de lat en raakte Michiel Dekker de buiten kant van de paal. Genoeg was het natuurlijk met, maar opgelucht na men de Zwaluwen na afloop de com plimenten in ontvangst. Zondag speelt ZDH op eigen veld tegen Dirkshorn, aanvang 14.30 uur. kwart voor Trainer Luc Post (I.) en elftalbegeleider Doede de Vries sloten het vorige seizoen feestend af en zijn optimistisch over het komende. (Foto Ban Bosch) Texel'94 is door het kampioen schap van vorig seizoen na vijfjaar weer terug in de derde klasse van de KNVB. 'Ons handhaven is het eerste doel. Daarna zien we wel waar het schip strandt. We hebben een sterke ploeg en op zich moet een goede middenmootpositie haalbaar zijn, maar als straks de horeca met vakantie gaat zitten we weer met veel afwezigen en dan moeten we nog maar zien hoe het loopt', zegt elftalbegeleider Doede de Vries. De ouverture - de bekerwedstrijd tegen WGW - was in ieder geval hoopgevend. De wedstrijd tegen WGW was symp tomatisch voor het probleem waar Texel sinds mensenheugenis mee kampt het missen van kansen. En zoals zo vaak in het voetbal ging de minste partij met de eer strijken. Maar Texel weet de kansen wel altijd met verzorgd spel te creëren en was vorig jaar daarom de terechte kam pioen. Dat het tegen WGW - de ploeg die de Texelaars straks ook in de reguliere competitie zullen tegen komen - het grootste deel van de wedstrijd wist te domineren, zegt genoeg over de kwaliteit die de se lectie herbergt. Dat Doede de Vries hoopt op een goede plek in de mid denmoot is daarom nog niet eens zo'n gekke gedachte voor de nieuw komer. Eerder liet trainer Luc Post al weten optimistisch te zijn over een langdu rig verblijf in de derde klasse, ook al zullen er aan het eind van het seizoen maar liefst drie ploegen degraderen. 'Sommige mensen zeggen dat Texel'94 mets te zoeken heeft in de derde klasse, maar ik ben het niet met ze eens. We hebben een goede ploeg. Als we de handelingssnelheid nog een stukje weten op te voeren en ook leren bikkelen, komt het best in orde', aldus de Helderse oefen- meester. Het doet Post deugd dat routinier Simon Brand er nog een jaartje bijaan heeft geplakt. Brand overwoog te stoppen, maar de derde klasse is een uitdaging die hij bij nader inzien met wil laten lopen Marcel Ris is na een uitstapje naar WGW teruggekeerd op het oude nest en is zonder meer een versterking van de selectie. Of dat ook geldt voor de van ZDH overgeko men Robert Jalving en de van SV De Koog afkomstige Nico Schot, moet nog worden afgewacht. Over het al gemeen komen de jongens die van de buitendorpploegen overstappen naar het grote Texel'94 nauwelijks aan de bak. Zo is de vorig iaar van ZDH over gekomen spits Jelte van der Kooij vrijwijl uitsluitend in het tweede elftal actief geweest. Wat heeft het voor zin dat Texel'94 de beste spelers weg haalt uit de buitendorpen - die toch al de grootste moeite hebben om een compleet eerste team op de been te helpen - terwijl ze bij Texel vervolgens in het tweede team of lager belan den? De Vries bestrijdt dat Texel spe lers ronselt. 'Dat is verleden tijd, en toen gebeurde het andersom ook. Op een gegeven moment waren negen van de elf spelers van ZDH van Texel'94 afkomstig Maar de jongens komen nu uit zichzelf. Als je een goede voetballer bent en je hebt am bitie, dan wil je zo hoog mogelijk spe len Dan wil je het proberen bij Texel. Ik voorzie overigens dat binnen nu en pakweg een jaar of acht alleen Texel'94 nog seniorenteams heeft. Die ontwikkeling is moeilijk te stop pen. Maar we moeten er wel alles aan doen om het jeugdvoetbal in de buitendorpen te behouden.' De Vries benadrukt dat een sterk tweede elf tal goed is voor het eerste. 'We wil len dat de niveau's dichter bij elkaar itzes en later nog eens twaalf jaar was Bep Vonk trainer SV Oosterend. Een opmerkelijk lange tijd, want veel spor- 8 successen heeft hij zeker de laatste jaren niet gekend, et je wat het is? Ik ben net terug van een weekje Zandvoort. je camping stonden we met allemaal familie uit de Jordaan, fik vandaan kom. Gezellig, de hele dag een beetje ouwe- ren, ik vermaakte me prima. Het is dat mijn vrouw d'r huis 11 on te missen, anders hadden we er nu nog gezeten. Dat is voetballen net zo. Mensen vroegen wel, als we weer eens <k den verloren: hoe hou je het er uit? Maar als de sfeer be- ,dan blijf je vanzelf hangen. De gezelligheid staat voorop.' Vonk maakt van zijn hart geen m rdkuil Hij wil best praten over zijn r ek bi| SVO, dat hij begin deze zo- - op het oog - plompverloren w andigde. Maar behoefte om met iei ntiek in de krant te komen, voelt let. 'Dat ik stop, is niet drama- 11 i Hou het maar op een verschil te mening met het bestuur.' Om ik na toch rapte vervolgen:'Kijk, ik trainer. Maar ik ben de man met iet daarbii te laten. Ik werk een dagen in de week als conciërge e Jacob Daalderschool, tegen- x het voetbalveld, en in een ver- i ogenblik stak ik geregeld even b traat over om de kleedkamers ion te maken, lijnen te trekken of anders te doen. Tja, wat moet je, :ei ren ander het niet doet? Mijn i» heeft geloof ik vijftien jaar in de me gestaan. Daar was ook me- d voor te vinden, dus deden wij maar. Ik vond het met zo erg, r mijn vrouw is er op afgeknapt. bleef de kantine op een gege- noment dicht. Als ik dan op zon- om kwart voor één op het veld 93 n, ging ik eerst maar koffie zet- la, je moet ook de tegenstander angen Met Piet Graaf, de voor- - stond ik dan achter bar. Tot tvoor twee. Dan zei ik tegen Piet «I zich moest gaan omkleden. Ihij moest ook nog voetballen, (dan zelf om vijf voor twee naar n ging, was de kantine weer mand. Ik was er dus eigenlijk .Voor een club is dat met goed, at op dingen letten die je eigen- et aangaan. Ik hoorde wel eens: - heb ye die Vonk weer. Dan zei ik altijd: kom erbij, het zijn toch ook jul lie kinderen waar ik voor bezig ben...' Het gezin Vonk - Bep, echtgenote Honey en zoons Rob en Dennis - ver huisde in 1970 van Amsterdam naar Texel, waar Bep stukadoor werd bij de firma Duin. Nieuw was het eiland met voor ze. Al in de vroege jaren vijf tig verbleef de in 1941 geboren Bep 's zomers geregeld op Texel. 'Dat was met het Christelijk jeugdwerk van me neer Schroder. Eerst kampeerden we in tenten op het erf bij de familie Tjepkema in de Prins Hendrikpolder. Uit die tijd ken ik Henk al. Toen ik la ter bij SV Texel ging voetballen, kwa men we mekaar weer tegen. Later kocht Schroder het Jan Ligtharthuis op 't Horntje en zetten we daar onze tenten op. De kleinsten gingen altijd met de bus, de grotere kinderen fiets ten van Amsterdam naar Den Helder, 's Zondags gingen we naar de kerk in Den Hoorn. Ik herinner me nog dat ze op een weiland tegenover de kerk het Strijden om de man en de vrouw hielden. En één keer per jaar voetbal den we op het ZDH-veld. Met die kleine ventjes tegen allemaal grote kerels. We wonnen altijd.' Eenmaal getrouwd keerde Vonk terug naar het eiland om er vakantie te vie ren. Wéér werd er gekampeerd, maar ditmaal op Loodsmansduin. Op ze ker moment brak het besef door, dat ze er wel wilden wonen. Van de va der van lange Paul Kikkert werd een huisje aan de Postweg gekocht. Het was het eerste in een lange, lange reeks, want de handige Bep knapte de pandjes op om ze met een beetje winst te verkopen en er weer een voor zijn derde seizoen door Frans Hopman - nu van horecagroothandel Hordifood, maar destijds eigenaar van het strandpaviljoen waar Vonk werkte - gevraagd werd om trainer te worden bij Texelse Boys, de club waarvan Hopman voorzitter was. 'Ik wilde best, maar ik had geen papie ren. Op kosten van de club mocht ik aan de overkant een trainerscursus volgen, op voorwaarde dat ik als te genprestatie één keer per week trai nen gaf. Ik bleef gewoon voetballen bij Texel. Maar tijdens een wedstrijd bespreking - die vond altijd plaats in café Olympic, waar nu de apotheek is - deelde het bestuur plotseling mee dat er een andere aanvoerder moest komen. Want wie Texelse Boys trainde, kon géén aanvoerder van Texel 1 zijn. Dat was toen zo. Maar ik voelde me wel een beetje in mijn wiek geschoten. Ik heb het seizoen afge maakt en ben naar de Boys gegaan Vonk werd direct kampioen met zijn nieuwe club, waarin behalve hijzelf ook spelers als Gerard Legierse en Rob van der Stap actief waren. Maar in het seizoen erop sloeg het nood lot toe en brak hij zijn been. 'Ik dacht nu is het gebeurd. Met het bestuur van Texelse Boys ben ik overeenge komen te stoppen Want ik dacht toch dat het nooit meer wat zou wor den, Maar het jaar erop ben ik toch weer een beetje revaliderend gaan voetballen. Bij De Cocksdorp Toen kwam Joop Koning, van SV Ooster end, of ik daar niet wilde komen trai nen.' En opnieuw maakte Vonk de over stap. Met zijn hele ziel en zaligheid, want hij kwam als trainer én voetbal ler en vormde ook nog eens een ver sterking van de zaalvoetbaltak van zijn nieuwe vereniging. Of, als die er niet was, van de zustervereniging, zoals bijvoorbeeld Casino van Texelse Boys. 'Ik ben altijd een echte clubman geweest. Maar ging ik naar een andere club, dan was ik er ook echt helemaal voor die club Net zo als ik vind dat je eigenlijk moet voet ballen in het dorp waar je woont. Na zes jaar bij Oosterend te zijn geweest, kochten we cafe De Loods in Den Hoorn en ben ik naar ZDH gegaan. Rob en Dennis gingen mee. We heb ben daar voor het eerst met z'n drieën in het eerste gespeeld.' Bij ZDH bleef hij maar een jaar, maar dat had vooral te maken met het mis lukken van het horeca-avontuur. Hij had het naar zijn zin in Den Hoorn, maar herinnert zigh toch vooral de schrikbarend lage opkomst bij de trainingen. 'Het bestuur vond dat ik maar in het tweede team moest zaal voetballen. Het eerste voetbalde op vrijdag en dan moest ik de training verzorgen. Op zich logisch, maar die mensen die wél in het eerste speel den, had je dus ook met op je training. Het gebeurde wel dat ik alleen met Dennis en met Piet Smits in de kleed kamer zat. Pietje was erg snel, maar wat te driest voor de zaal. Wij hadden ons er lang bij neergelegd dat er nie mand kwam trainen, maar Piet kon zich er geweldig kwaad over maken. Dennis en ik hebben het er nog wel eens over.' Opnieuw streek Bep - met Rob en Dennis in zijn kielzog - in De Cocksdorp neer, waar hij naast het Eierlandsche Huis woonde. Hoelang hij er precies heeft gevoetbald, weet hij niet meer 'Ik ben daarna ook nog trainer bij Texelse Boys geweest', zegt hij, maar die bewering wordt hardnekkig bestreden door zijn echt genote. Zeker is wél dat hij op zeker moment naar Oosterend verhuisde en er - dus - ook weer trainer en spe ler van de plaatselijke voetbalclub werd. 'Daar hadden we toen nog ze ven semorenelftallen: drie zaterdag en vier zondagteams. Ik was trainer van alle elftallen en ging op zondag mee als coach van het eerste. Ze vonden toen dat ik op zaterdag wel met het eerste kon meevoetballen. Dat was een mooie tijd, met hele goeie voetballers: Joost Brouwer, Rien Brouwer, Simon Brand, Leendert Eelman en noem ze maar op. We zijn toen twee keer gepromo veerd. En met het zondagelftal zijn we een keer kampioen geworden. Maar toen ging iedereen weg. Ze gingen allemaal naar Texel. Er voetbalden daar op een gegeven moment acht Oosterenders in het eerste. Ik vond het jammer, natuurlijk, maar ik snapte die jongens wel. Ze wilden zich ge woon verbeteren. Maar ik weet nog dat Joop Koning, de voorzitter, het had over dat stelletje klerelijers bij Texel. Later ging hij zelf ook. En z'n zoons, Erwin en Ralph. Ik heb hem toen nog wel eens herinnerd aan zijn uitspraak. Een andere keer stonden we met een paar Oosterenders bij Texel 1 langs de kant om ze een Koog woont, de Amsterdammer Björn de Brey en de van OSV afkom stige Ramon Dil. 'Mijn eerste indruk? Dat Texel een horeca-eiland is', lacht Schattenvoet, die doelt op de geringe trainingsop komst tijdens de eerste weken. Veel spelers konden in het hoogseizoen door hun werk geen tijd vrijmaken, 'Ik ben er inmiddels wel achter dat ik veel geduld moet hebben. Ik moet met veel fantasie en toewijding aan de slag om er iets van te maken. Mijn uitgangspunten zijn enthousiasme en inzet, die wil ik bij de spelers ontdek ken en stimuleren. Dan zal het alle maal wel lukken. Het vertrek van Nico Schot is een hele aderlating, maar ik heb vertrouwen in het potentieël van deze groep jonge spelers.' De eerste testcase voor De Koog was de bekerwedstrijd tegen SV Anna Paulowna, die gisteravond op het 2' veld van Texel'94 werd afgewerkt, omdat het eigen veld wegens de droogte door de gemeente was afge keurd. De Koog won met 2-1maar daarbij moet gezegd worden dat Anna Paulowna met een veredeld A- juniorenteam naar Texel was geko men. In de eerste helft liet De Koog redelijk voetbal zien, maar vooral door een nog gebrekkige conditie - sommige spelers hebben nog niet één keer getraind - was het tweede deel beneden peil. Zondag speelt de ploeg voor de beker in en tegen Nieuwe Niedorp, waarna dinsdag de thuiswedstrijd tegen Sint Boys volgt. De bekerwedstrijd begint om 18.30 uur. 'Het gebeurde geregeld dat we tot kwart voor tien doorgingen. Niemand lette op de tijd, je was gewoon aan het voetballen en dacht aan niks anders meer.' ander voor terug te kopen. Na een lange omzwerving woont het echt paar Vonk inmiddels wéér aan de Postweg, een paar kilometer van hun eerste huis. 'We woonden amper op Texel, of ik kreeg Wim Koorn op visite. Hij had gehoord dat ik aardig kon voetballen en vroeg of ik met bij SV Texel wilde komen. Ja, ik heb redelijk hoog ge voetbald. Maar niet zo lang. Ik kom uit de Jordaan en daar was ik lid van een club die Herenmarkt heette. Mijn hele familie voetbalde daar. Zo ging dat in die tijd in Amsterdam. Bijna iedere straat had wel een eigen club. Je voetbalde op een groot sportpark, waar misschien wel veertig clubs speelden, 's Zondags was de hele familie daar te vinden. Omdat ik aar dig kon voetballen, heb ik een tijdje bij De Spartaan gevoetbald. Die speelden eerste klasse. En later ook bij DWS. Maar eigenlijk bleef je liever bij je eigen duppie, Herenmarkt dus. Ik heb er nog met m'n oudste broer in het eerste gespeeld. Hij is vorig jaar gestopt, op z'n zevenenzestigste. Hij wilde eigenlijk met, maar hij mocht niet meer van z'n vrouw.' Vonk zei 'ja' tegen Wim Koorn en werd direct aanvoerder van het eer ste elftal van SV Texel. Tot hij vlak Koog heeft er zo vaak tegenaan gezeten, maar telkens i' g het mis. Dit jaar moet het maar eens gebeuren. Je irt mij niet zeggen dat we kampioen worden, maar pro- ijl tie moet erin zitten.De nieuwe trainer van SV De Koog imbitieus. Cor Schattenvoet kwam van Callantsoog, 3r hij het veld moest ruimen voor oud-international en a coryfee Hugo Hovenkamp. 'Dat boek is gesloten. We zijn teen gentlemen's agreement uit elkaar gegaan. Dat is is wat ik ervan zeggen wil. in>ttenvoet, de sympathieke en ambitieuze nieuwe oefenmeester van SV De (Foto Bo/1 Bosch Koog was éen van de eerste serieuze gegadigden die zich bij mij meldden.' De onderhandelingen mondden al snel uit in een contract voor één jaar. In dat ene jaar wil Schattenvoet de promotie realiseren die de laatste ja ren aan de neus van De Koog is voor bijgegaan. Schattenvoet moet wel een optimist zijn, want De Koog heeft twee van zijn beste spelers zien ver trekken. Speler-coach Nico Schot gaat het bij Texel'94 proberen en Dave Dijkstra kan zijn werk met meer met het voetbal combineren. Gerrit Jan Booy en Paul Witte, die van een laag Texel'94-team zijn overgeko men, zullen dit verlies met op kunnen vangen. De selectie wordt verder aangevuld met de teruggekeerde André Tempel, de Koerd Hassan Candan die sinds twee jaar in De v 16-jange Cor Schattenvoet is een idelijk lachende en zeker charis- sche man die als voetballer zijn :et en heeft verdiend bij clubs in de 'er leving van Leiden, waar hij lang t gewoond totdat hij als ambte- 'er van het ministerie van Defensie »j lovergeplaatst naar Den Helder, ar rspeelde hij onder meer bij WGW is JVC (Julianadorp). Als bonds- :ti was hij betrokken bij het p- gdplan Nederland van de KNVB. coachte hij zestien jaar in gl inadorp, en in Callantsoog. Door witch naar De Koog ruilt hij een leklasser in voor een club die iklassen lager speelt. 'In februari J pas duidelijk dat ik bij ïntsoog zou vertrekken. Dat was aat de meeste clubs waren toen iBfneen nieuwe coach voorzien. De ar

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7