Openbare méér dan boeken 2 teso Lesaanbod Muziek- en Dansschool Van Rappard even terug op Texe j Cursusoverzicht bibliotheek 2000-2001 Agenda .TEXELSE COURANT' Texelaars rijden 200 kilometer op skeelers Wat ik zeggen wou... Kokkelvissers Klaverjassen De Buureton Kleinkunstkeuken Informatiemiddag over diabetes Schrijfster in Witte Engel Kampioenschap solo-klaverjassen Multi-cultureel Walden Noord Cursussen bij hondenclub Kinderkoor van start Jutter Cor Ellen op KRO-radio DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Wie in een bibliotheek werkt, wil veel weten. Dat geldt ook voor Gerdi Limonard, alweer enige tijd bibliothecaris (zelf houdt ze het op lokaal manager) op Texel en - hoe wel woonachtig in Den Helder - hier al aardig ingeburgerd. 'Men sen die op een eiland wonen lezen van alles. Maar liefst over spanning en sensatie, boeken over goed en kwaad, zo blijkt uit de uitleen cijfers.' Texelaars lezen de betere streekromans, detectives en veel over vreemde werelden. De Nedter- landse literatuur verdient wat be treft Limonard een prominente plaats, al is het kunnen uitlenen van iedere debuutroman niet mo gelijk. 'Bij de keuzes spelen intuï tie en gevoel een rol. Dat maakt het vak interessant.' De 'bieb' heeft meer te bieden dan alleen boeken. Internetten is een ver trouwd beeld geworden en de bibli otheek heeft zelfs een eigen site. Limonard mag dan een relatief nieuw gezicht zijn binnen de door vrouwen gerunde bibliotheek, andere mede werkers zijn bijzonder trouw. Wie eenmaal in de boekenuitleen werkt, is niet zomaar verdwenen. De sfeer is goed. de inzet groot en er verschijnen steeds weer nieuwe boeken op de planken. De bibliotheek als kloppend cultureel hart. Limonard werkt er hard aan om aan dat beeld te voldoen. Daarbij horen taken als het organiseren van activiteiten. Texel kent bijvoorbeeld verschillende leesclubs, waaraan ook jongeren deelnemen. Regelmatig staan de 'leeskoffers' klaar. Er zijn avonden waarop lezingen worden gehouden, er is aandacht voor kin derboeken en nu leeft de wens om het lezen van poëzie naar voren te halen. Limonard: 'Je moet dingen la ten zien, pas dan weet men er van.' Zichtbaarheid vergroot de slagmgs- kans van projecten. Daarom zijn de indeling en het interieur van de lees zaal van belang. De bibliotheek her bergt zithoeken en leestafels waar kan worden gelezen, gebladerd, ver zameld en gestudeerd. De educa tieve kant van de bibliotheek is van grote waarde. De culturele rondjes die de scholen maken - in iedere ge meente zijn die anders - zijn van be lang. De bibliotheek is tevens een plek waar zielsverwanten elkaar ont moeten. Laagdrempeligheid, mede door internet en email, is een sleutelgebrip, en dat moet zo blijven, daarover bestaat geen misverstand. Gevolg van het uitgebreide aanbod is dat de ruimte schaars is. Het streven is om de expositieruimte niet door apparatuur te laten ondersneeuwen Beeldende kunst moet, juist op een plaats waar veel Texelaars komen, een plaats behouden. Kunst disciplines moeten elkaar ontmoeten, omdat verscheidenheid van belang is. Vandaar dat het als gewenst wordt ervaren dat muziek-dans en theater school in hetzelfde gebouw werken. Diet Verschoor piEUWE Texelaars Ronald Kramer en Han Pastoor hebben zaterdag een 200 kilometer lange toertocht voor skeelerers gereden. Deze begon in het Zuidhollandse Piershil en voerde de deelnemers over drie (voormalige) Zuidhollandse eilan den: de Hoekse Waard, Goeree- Overflakkee en Voorne Putten. Het regende bijna de hele dag, wat de tocht extra zwaar maakte. Honderdentwaalf skeelerers versche nen 's ochtends om zeven uur aan de start. Voor Kramer en Pastoor was het respectievelijk de derde en de tweede keer dat ze zich aan deze monstertocht waagden. Door de re genval was het op sommige binnen weggetjes behoorlijk modderig en werd een aanslag op het materiaal gepleegd. Vooral de lagers kregen het zwaar te verduren. Het aantal valpartijen en blessures bleven even wel beperkt. Na vier rustpauzes arri veerden honderd deelnemers om half zeven 's avonds weer in Piershil. Volgend jaar staat de Friese Elf stedentocht voor skeelerers op het programma, een tocht waarnaar door veel Texelaars nu al wordt uit gekeken. Waarschijnlijk zullen dan meer eilandgenoten zich - ter voor bereiding - inschrijven voor de tocht over de Zuidhollandse eilanden. Vrouwen on-line In april van dit jaar besteedde het weekblad Libelle speciale aandacht aan het internet. Daarop aansluitend organiseert de bibliotheek een kennismakingscursus internet en email speciaal voor vrouwen. Na een theoriegedeelte kunt u zelf aan de slag. Dit gebeurd aan de hand van opdrachten om u op weg te helpen. De cursus beslaat twee dagdelen van ieder twee uur. Data: Dinsdag 19 en 26 september en vrijdag 15 en 22 september. Tijd: 10.00-12.00 uur Kosten: /55,= p.p., incl. syllabus. Jeugdliteratuur: een informatieve avond voor ouders Na een korte geschiedenis van het kinderboek wordt aandacht besteed aan de populaire schrijvers en trends van nu. Wat vond men vroeger een goed kinderboek en hoe denken we daar nu over? Waarom zijn sommige boeken zo populair bij kinderen? Voor ouders met kinderen vanaf ongeveer zes jaar en ouder Datum: woensdag 11 oktober 2000, tijd: 19.30 - 22.00 uur. Kosten: /5.= P-P- Informatie zoeken voor lees kringen Wilt u als lid van een leeskring meer weten over hoe u informatie over schrijvers en boeken kunt vinden? Met behulp van naslagwerken, CD- rom, het internet en de uitgever komt u heel wat te weten. De bibliotheek wijst u de weg. Datum: donderdag 19 oktober 2000, tijd: 9.30-12.00, kosten: ƒ7,50 p.p., incl. "spiekbrief" om mee te nemen Internet en e-mail introductiecursus U heeft enige ervaring in het werken met de computer en u kunt omgaan met de muis, maar u weet nog niets van het internet? Dan is deze cursus voor u. U mag zoveel mogelijk zelf aan de slag. De cursus beslaat 2 dag delen van ieder twee uur. Data: Vrijdag 24 november en vrijdag 8 december 2000, tijd: 10.00 - 12.00 uur. Woensdag 29 november en 13 december 2000, tijd: 19.30 - 21.30 uur. Kosten: fl. 55,= p.p., incl. syllabus Prentenboeken: een informatieve avond voor ouders van peuters en kleuters Wat kun je allemaal doen met een prentenboek? Waar kun je op letten bij het uitzoeken? Wat vindt mijn kind leuk aan een prentenboek? Al deze zaken en nog meer komen aan de orde in de workshop Prentenboeken. Datum: donderdag 15 februari 2001 tijd: 19.30-22.00 uur. Kosten: fl. 5,= Uitleg catalogus Zelf materialen en uw eigen lenersgegevens opzoeken in de bibliotheekcatalogus dat leert u in de korte catalogus introductie. Data: Iedere laatste donderdag van de maand, tijd: 13.45 - 14.30 uur. Kosten: geen. Voor deze instructie hoeft men zich niet van te voren op te geven. Dinsdag 5 september Op de wielerbaan In Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In de NH kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Loes Bakker (fluit), Reinout Weiffenbach (gitaar) en Cees Dito (accordeon). Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Scary Movie (aanvang 20.30 uur) en Gone in 60 seconds (21.00 uur). Woensdag 6 september Jeu de Boules club Den Burg houdt een open speelavond, waarop iedereen die dat wil met de sport kan kennismaken. Locatie is het terrein bij zwembad Molenkoog, aanvang 19.00 uur. In Cinema Texel draaien een voor première van The Perfect Storm (aanvang 20.30 uur) en Gone in 60 seconds (21.00 uur). Donderdag 7 september In Klif 12 in Den Hoorn gunnen ca baretiers het publiek een kijkje in de kleinkunstkeuken. Aanvang 20.30 uur, toegang 22,50. In Cinema Texel draaien The Per fect Storm (aanvang 19.00 en 22.00 uur), Scary Movie (19.00 uur) en Gone in 60 seconds (21.30 uur). Vrijdag 8 september Op de wielerbaan in Den Burgt gint om 19.00 uur een criterii voor wielrenners van 15 jaar ouder. Gastrenners die willen ny doen betalen ƒ5,-. In Cinema Texel draaien The p( fect Storm (aanvang 19.00, 22.00 uur), Scary Movie (19.00a en Gone in 60 seconds (21,30u Veerdienst Teso zet ook de i mende week geregeld twee bol in en vaart dan volgens halfuursdienst. Dat gebeurt v dag, zaterdag en maandag y 9.35 tot 16.05 uur en zondagy, 16.35 tot 20.05 uur. Op vrijd kunnen desondanks wachttijd ontstaan. Die kunnen op Texel tt sen 9.30 en 13.00 uur oplopen een uur; in Den Helder moet opc dag tussen 13.00 en 17.00 u mogelijk een half uur worden g wacht. Hoogwater te Oudeschil 13.46u 14.00u 14.401 15.50 li 16.57 y 18.40 20.04 li 20.56 li ïd Aan het strand is het ongeveer een uurj nj( der hoogwater. De zon komt 8 september om 7 02 uur en gaat onder om 20.09 uj september eerste kwartier; 7 septet doodtij. ter k Di. 5 1.04 en Wo. 6 1.20 en Do. 7 2.14 en Vr. 8 3.15 en Za. 9 4.46 en Zo. 10 6.27 en Ma. 11 7.45 en Di. 12 8.24 en 0 ij. A idi De Muziek en Dansschool opent deze week het nieuwe dans- seizoen. Hieronder een greep uit het lesaanbod voor komend sei zoen. Vrijdag volgt de rest. Meer in formatie over de lessen is verkrijg baar bij de muziekschool. De eerste twee lessen van alle dans- cursussen zijn gratis en vrijblij vend. Spel en dans Groep 1/2. Verhalen, gedichten, die ren en mensen, ook uit andere lan den, gaan we gebruiken om mooie en/of spannende dansverhalen te maken. Duur: 40 weken, start: woensdag 6 september van 13.10- 14.00 uur, kosten 27,50 per maand. Improviseren op Muziek Groep 3/4. Tijdens deze lessen leer je bewegen op verschillende soorten muziek. Welke beweging past bij welke muziek? En wat voor verhaal kan je erbij bedenken? Improviseren op muziek voor jongens en meisjes. Duur: 40 weken, start woensdag 6 september van 14.10 - 15.00 uur, kosten 27,50 p/m. Dansmix Groep 5/8. In deze cursus wordt de basis gelegd voor klassiek ballet. Via allerlei thema's maak je kennis met de verschillende dansstijlen en ontdek je welke dansstijl je het leukst vindt om mee door te gaan. Duur: 40 weken, start: donderdag 7 september van 17.00 -18.00 uur, kosten: fl.27,50 p/ m. Klassiek ballet 10-14 jaar. Wil je graag dansen in een mooie tutu? Droom je ook graag weg bij het Zwanemeer? Dan is de klas siek balletles echt iets voor jou. Het is bovendien een uitstekende basis voor je verdere ontwikkeling als danser(es). Duur: 40 weken, Start: donderdag 7 september van 18.15 19.15 uur, kosten 27.50 p/m. Streetdance 12 jaar en ouder. In deze cursus leer je de dansen van de nieuwste rages in de popmuziek en natuurlijk van je favoriete danceclips! De muziek videoclip is dans, show en ook nog ens sportief! Natuurlijk ga je samen een eigen videoclip maken in deze cursus. Duur: 40 weken, start: donderdag 7 september van 15.30 - 16.30 uur, kosten: 27,50 p/m, plaats: aanbouw sporthal. Jazzdance Jazzdance is al jaren een van de po pulairste dansvormen. Er zijn véél Jazz-stijlen en technieken en ze swin gen allemaal. Jazzdance biedt een specifieke training die vooral gericht is op lenigheid en coördinatie. Leef tijd groep 1' 10-14 jaar, groep 2: jongeren vanaf 15 jaar en volwasse nen. Duur: 30 weken, start: oktober 2000 op woensdag groep 1 van 18.30 - 19.30 uur en groep 2 van 19.30 - 20.30 uur. Kosten tot 21 jaar 27,50 p/m. Vanaf 21 jaar fl.37,50 p/m. Klassiek ballet Jongeren vanaf 15 jaar en volwasse nen. In de klassieke lessen staat het individuele ontwikkelingsproces van de danser centraal. De nadruk ligt daarbij op zelfvertrouwen en per soonlijke uitstraling. Je werkt aan soepelheid en een goede houding. Duur: 40 weken, start: Donderdag 7 september van 19.30 - 20.30 uur, kosten tot 21 jaar 27,50 p/m. Vanaf 21 jaar fl.37,50 p/m. Streetdance Op 16 juni 2001 zal er een streetdanceactiviteit plaatsvinden. De tijd is van 13.30 - 16.30 uur en nadere berichtgeving volgt nog. In het artikel onder de kop 'Kokkelvissers kunnen opgelucht ademhalen' stonden een aantal per tinente onjuistheden. Wij hebben nooit getwijfeld aan de uitspraak van de rechter naar aanleiding van het door Vogelbescherming en de Waddenvereniging ingediende be zwaar. De uitspraak van de Raad van State bevestigt ondubbelzinnig dat kokkelvisserij op de manier waarop het thans plaatsvindt past in het be heer ten aanzien van de Waddenzee. Het is teleurstellend dat de redacteur met de moeite heeft genomen het verschenen rapport over de oorzaak van de verhoogde sterfte ender eidereenden of de persberichten van het ministerie en het Rivo te lezen. De werkelijkheid is namelijk dat sprake is van een natuurlijke sterfte, veroor zaakt door een combinatie van rela tief weinig kleine schelpdieren en de aanwezigheid van veel krabben die parasieten bevatten. Een eidereend die vol zit met parasieten eet niet meer en gaat dood. Dit heeft mets met visserij te maken. De regeling voor voedselreservering heeft goed gewerkt. Wat niet werkt is het pertinent sluiten van grote gebie den. De grote kokkels aldaar, die wel interessant zijn voor de visserij maar nauwelijks voor de vogels, sterven af door ouderdom. De oplossing ligt voor de hand: door de visserij toe te staan deze kokkels op te vissen, zou een deel van het kokkelbestand in de opengestelde gebieden kunnen blij ven liggen. Een uitstekende win-win situatie. Bemanning TX 53 en TX 63 Naschrift redactie: Wat de Raad van State ook beslist, de uitspraak zal door de kokkelvissers enerzijds en de natuurbeschermers anderzijds in hun voordeel worden uitgelegd. Hetzelfde geldt voor de bevindingen van de onderzoeksteams. Het is aan de po litiek om een keuze te maken. Het is nu afwachten met welk aangekon digd 'nieuw' beleid de staatssecreta ris van LNV zal komen. In De Buureton begint donderdag het klavegasseizoen voor 55-plussers weer Nieuwelingen voelen zich wel licht aangesproken door de leuke en gemoedelijke sfeer waarin de drives worden gespeeld. De kaarten worden om 13.30 uur voor het eerst geschud. Het programma 'Een kijkje in de keu ken...' dat donderdag te zien is in theaterrestaurant Klif 12, biedt een kijkje in de 'keuken' van het cabaret en geen kijkje in de keuken van Klif 12 zelf, een verwachting die door eerdere berichtgeving zou kunnen zijn gewekt. In samenwerking met de Diabetes vereniging Nederland, afdeling Den Helder, verzorgen fysiotherapeut Joop Steenvoort en diëtiste M. Dogger zaterdag een informatie middag over diabetes. Deze vindt plaats in het gebouw van de Thuis zorg aan de Schoonoordsingel in Den Burg en begint om 14.00 uur. Ter sprake komen voeding en beweging, die, zeker in combinatie, belangrijk zijn voor patiénten met deze ziekte. Voeding heeft de afgelopen jaren een belangrijkere plaats gekregen in de behandeling. De voordelen zijn: een gunstig effect op het gewicht, bloed druk, cholesterolgehalte en bot- dichtheid Ook kan bewegen een verbetering geven van de conditie en insulinewerking Iers weekend en bal 's avonds Tijdens dit weekend zal ook de Ierse dans centraal staan. Voor verdere informatie zie de afdeling muziek. Toneel Kinderen 6-9 jaar Als een echte ridder wonen in je ei gen kasteel? Een prinses die gek is op appeltaart en pepernoten? Of een tandarts die zelf nooit zijn tanden poetst? Of toch maar liever wonen in een land waar de kinderen aan de macht zijn en waar nooit ruzie is? Of.... Toneelspelen dan mag je zelf bepa len wie je bent en samen met ande ren verzinnen wat er allemaal kan 'gebeuren. Duur: 30 weken, start: dinsdag 3 oktober van 16.00 -17.30 uur, kosten 35,- per maand (8 maan den). Kinderen 9-12 jaar Wat is het verschil tussen spelen en toneelspelen? Wat komt er allemaal kijken bij het spelen van een rol? En wie zou je wel eens willen zijn? Duur: 30 weken, start: dinsdag 3 oktober van 18.00 - 19.30 uur. Kosten ƒ35,- per maand 8 maanden). Jongerentoneel Jongeren die willen kennismaken met toneel en diverse theaterelementen en een (korte) productie willen ma ken. Ervaring is niet vereist. Een beetje lef, maar vooral enthousiasme wel. Eigen inbreng en ideeén van de deelnemers zijn welkom. Duur: 30 weken, start: dinsdag 3 oktober van 20.00 - 21.30 uur, kosten 35,- per maand 8 maanden). Theaterweekend volwassenen In het weekend van 24/25 maart 2001 zal er een weekend georganiseerd worden waarin toneelspelen voor volwassenen centraal zal staan. In dat weekend werken we samen naar een presentatie toe die we op zondagavond of middag zullen laten zien. De bekende schrijfster van hobby- boeken Henny Zellenrath geeft maandag van 10.30 tot 16.00 uur demonstraties in De Witte Engel aan de Binnenburg. Zellenrath is een er varen demonstratrice die goed over weg kan met de technische hulpmiddelden die bij diverse hob by's gebruikt worden. Zij demon streert ook op verzoek de nieuwste snufjes en geeft tekst en uitleg bij attributen die mensen meebrengen. Daags na de demonstraties (dinsdag) geeft de schrijfster een workshop kaarten maken volgens diverse tech nieken. Aanmelden voor deze work shop kan bij De Witte Engel, tel. 310387. Klaverjasclub De Doormars uit Oude- schild is vrijdag 15 september gast heer tijdens het Texels klaverjas- kampioenschap 'solo'. In tegen stelling tot bij de reguliere wedstrijden spelen de deelnemers niet met een vaste maat, maar wordt steeds ge loot wie met wie uitkomt in de vol gende ronde. Er worden vier partijen gespeeld Het kampioenschap vindt plaats in dorpshuis 't Skiltje en begint om 20.00 uur. Aanmelden (alleen telefo nisch tussen 19.00 en 20 00 uur) kan tot en met 12 september bij Ria Bos, tel. 314 419. Er wordt gespeeld op maximaal twintig tafels ('vol is vol'). Deelname kost ƒ10,-. Deelnemers krijgen voor dat bedrag tevens koffie en andere versnaperingen Daar naast is het inschrijfnummer een lot nummer, waarmee één prijs, een Texeler dekbed, te verdienen valt. Voor de kampioen is er een grote beker. Met als doel de bezoekers kennis te laten maken met asielzoekers, hun cultuur en de asielprocedure, wordt zaterdag een multicultureel feest ge geven in Walden Noord, de asiel- zoekersopvang op Harkebuurt. Tij dens de open dag wordt een informatiemarkt gehouden over de asielprocedure, de betrokken organi saties en de situatie in de landen van herkomst van de verschillende asiel zoekers. Ook worden lessen in vreemde talen gegeven en dansen de kinderen traditionele dansen. Ver- scMIend^ewone^arHTe^gvan^ Ook in het komend seizoen biedt de Hondenclub Texel diverse trainingen en gehoorzaamheidscursussen aan. Bij deze cursussen bereiden baas en hond zich gezamenlijk voor op het clubexamen in december. De gehoorzaamheidscursussen zijn op gebouwd in verschillende niveaus, zodat een hond altijd in een groep met hetzelfde niveau komt. Verder worden cursussen behendigheid ge geven voor beginners, gevorderden en vergevorderden. Voor geïnteresseerden en nieuw le den wordt woensdag van 19.30 tot 20.30 uur een informatie-avond ge houden op het clubterrein bij zwem bad Molenkoog aan de Slingerweg. Meer informatie bij Marion Zijm, tel. 314205 of Ruud van Holland, tel. 315804. centrum maken muziek en era lekkernijen uit alle windstreks proeven zijn. Ook aan de kindss gedacht: zij kunnen ponyrijden, laten schminken en ballcx oplaten. De open dag duurt van II tot 16.00 uur. Kinderen vanaf groep 3 kunnem zingen met het kinderkoor 'Deo nootjes', dat luister bijzet aan feesten, Eerste Communie, kers en kindervieringen. Gerepeli wordt in de RK-kerk aan de MS straat, donderdagmiddag 15.45 uur. De oudere kinderen zir in een apart groepje, dat zich aan moeilijker liedjes, solo's ent< stemmig zingen. Deelname aai koor is gratis en de zangers we vergast op limonade en een koe Voor meer informatie: Mar Stoverinck, tel. 322595. Een ploeg van het KRO/RKK-ra programma Klooster is afgelo; week op Texel geweest voor ee terview met Cor Ellen. In de sch van Flora werd gesproken ovet jutten, de vaak tragische herko van de op het strand aangesp» te spullen en de emoties die de ji ervaart wanneer hij die vindt. Kli ter wordt zondag uitgezonden Radio 5 en duurt van 11.00 tot 1,' Texel's voormalige burgemeester Willem Ridder van Rappard heeft in het gezelschap van zijn ambtenaren een ontspannend werkbezoek ge bracht aan zijn oude standplaats. Vrij dag werd het gezelschap met aan hang verwelkomd op het ge meentehuis, waar de Noordoost polders hun gemeentelijke website demonstreerden. De Texelaars vertel den op hun beurt over de aanpak van de probleemjeugd, die in andere ge meenten als een voorbeeld geldt. Na een toeristische toer over het eiland, waarbij het echtpaar met tevreden heid constateerde dat hun oude wo ning in De Waal fraai was gerestau reerd, bezocht de groep het Maritiem en Jutters Museum, waar in de wier- schuur menig juttertje werd genut tigd. Van Rappard - op de foto naast zijn vrouw, die het bittertje na het K 9 schieten van het plaatje beleeli ruggaf aan de fotograaf - zag altijd goed gebruind en gesoigte uit. Zijn markante snor afgeschoren (V bent de eerste het opvalt'), 's Avonds woonde gezelschap een voorstelling bijn 12. Zaterdag werd EcoMare mei! bezoek vereerd en was er tiid 3 een afsluitende fietsocht en een' deling. (Foto fl*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2