Wielerkampioenschap van uitersten r= f 4 fv. Strandwachtexamens noodgedwongen bij Dijkmanshuizen Doelpuntenfestijn bij wisselvallig Texel'94 .TEXELSE COURANT' Uitslagen voetbal Hatha yoga Trainingen AV Texel Forse nederlaag SV De Koog ZDH verliest van Knollendam Programma zaalvoetbal Voetbalprogrami Tai chi p. E-pupillen Kleppertjes vierd^; op NK 'Levadé DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 De snelste deelnemer, Pascal Arts, reed ruim 'onder het uur' en liet een gemiddelde snelheid noteren van bijna 44 kilometer per uur. De lang zaamste deed bijna een half uur langer over 40 kilometer en haalde net geen moyenne van 29 kilome ter. Het tekende het zaterdag ge houden Noordhollands kampioen schap tijdrijden, waar de niveauverschillen groot waren maar iedereen zich even fanatiek en enthousiast in het zweet reed. De nummer laatst was Jan Jacob Rab, van het gelijknamige bedrijf in brandstoffen en bouwmaterialen, dat een trouw deelnemer is aan de strijd om de Texelse bedrijfsbokaal. De di recteur zelf bestijgt volgens traditie jaarlijks het smalle zadeltje om geheel vrijwillig over kale en winderige we gen van Oudeschild naar De Cocksdorp en weer terug te fietsen. Een weinig zinvolle bezigheid, zo lijkt het, temeer Rab in Oudeschild woont en hij onderweg te veel moet afzien om een beetje van het Texelse land schap te genieten 'Ik vind het prach tig', glunderde hij na afloop in café De Verrekieker, waar hij samen met Martien Witte en Menno Koorn - werknemers in het dagelijks leven maar teamgenoten bij het wielrennen - nog even nagenoot met een biertje. 'Eigenlijk zouden hier veel méér Texelse ploegen aan mee moeten doen, minstens vijftien. Bij hoeveel bedrijven werken met drie mensen die best één keer per jaar een stuk kunnen fietsen. Dat stimuleert en is gezellig. Bij ons kan ook alleen Martien Witte een beetje fietsen. En Gauke van Lingen, maar die rijdt nu op een tank door Bosnië. Toen we Fred Winkel (directeur van fusie partner TWO en dus gerechtigd om voor Rab te rijden) vroegen of hij mee wilde doen, zei hij meteen ja. Zo zou het toch overal moeten zijn?' Er waren meer opvallende deelne mers. Eén ervan was Wiel Fressen, een kennis van Rob Teisman, die eer der deze zomer samen met enkele anderen door Limburg reden, de pro vincie waar Fressen vandaan komt. De zuiderling, die op uitnodiging van Teisman een paar dagen in diens hotel - Molenbos - verbleef en zich had laten overhalen om mee te doen aan de tijdrit, miste een post en ver dwaalde. 'Ongelooflijk', verbaasde zijn gastheer zich 'In Limburg kun je met al die heuvels geen honderd meter ver kijken en sloegen we alleen maar links- en rechtsaf. Ik was blij dat hij de weg wist. Hier kun je eigenlijk alleen maar rechtuit rijden en dan verdwaalt hij.' Veel aandacht trok ook Texelaar Peter Tromp, die met zoon Joram op een zelfgebouwde tandem meedeed. De tandem was met alleen een laag model, waarop de renners liggend hun kilometers wegtrapten, maar viel bovendien op doordat de bijrijder achterstevoren zat. 'Het zijn eigenlijk twee fietsen met twee kettingen. Je kunt ze zo weer uit elkaar halen en met allebei wegrijden. We kunnen dus los van elkaar ons verzet kiezen. Wanneer we de bocht door moeten, praten we even tegen elkaar Dan gaat Joram hangen om wat tegen wicht te geven. We kunnen ook alle bei apart remmen Vader en zoon fietsen graag, maar als tandemduo waren ze nog maar een week in training. Desondanks voltooi den ze de 40 kilometer in een tijd van 1.02.42 uur, wat een gemiddelde van ruim 38 kilometer per uur betekende, goed voor een vijfde plaats bij de tan dems en een tweeëntwintigste in het overalklassement. Of die goede tijd was te danken aan hun eigen condi tie en souplesse dan wel aan hun geavanceerde materiaal, durfde Tromp met te zeggen. 'Ik heb vroeger op een redelijk niveau gewielrend. Maar dat is zo lang geleden, dat ik nu geen vergelijkingen durf te trekken. Maar ik geloof zeker dat onze fiets snel is. Je-oppervlak is kleiner en dus vang je minder wind.' Overigens viel de prestatie van het Texelse duo in het met bij die van Lennard van Drimmelen en Olym pisch kampioen Jan Mulder, die de tijdrit afraffelden in een tijd van 53.06 minuten, een parcoursrecord en een gemiddelde van ruim 45 kilometer per uur. Zij lieten de andere prijs winnaars bij de tandems, de duo's Theo Verbouw en Arnold Polderman en Lars Vogelzang en Alfred Stelle- man, vele minuten achter zich. Meer tegenstand bood enkeling Pascal Arts, die na 54.43 minuten over de finish kwam en werd gekroond tot Noordhollands kampioen bij de se nioren. Ook zijn tijd was goed voor een parcoursrecord. Opmerkelijk, want hoewel het weer heel wat slech ter had kunnen zijn. stond er toch een stevige bries uit noordwestelijke rich ting, die menig deelnemer al op de heenweg van zijn aspiraties be roofde. Op een paar uitzonderingen na waren de meeste renners enkele minuten langzamer dan vorig jaar. Zeer serieus met de wedstrijd bezig was ook Fred Koenen uit Den Helder. Hij had een hometrainer van huis meegenomen en zat daar tot verba zing van ooggetuigen een uur op warm te rijden alvorens hij zich meldde aan de startstreep. Hij finishte uiteindelijk als derde bij de senioren Enigszins frustrerend voor de Texelse hobbyisten en andere gewone stervelingen waren ook de toppers die veel later in de middag pas van start gingen en voordien 'eventjes' van Oudeschild naar de molen van Het Noorden en terug fietsten en en passant de ene na de andere deelnemer aan de wedstrijd voorbij reden Beste Texelaar was Jordy Vinke, die 59.14 minuten over zijn race deed en daarmee vierde senior en negende in het overalklassement werd. Een mooie prestatie, temeer daar hij als gevolg van een hardnekkige blessure al maanden met op zijn gebruikelijk niveau kan fietsen. De jeugdige Erwm Goenga bleef eveneens net onder het uur en werd de tweede Texelaar in de eindrangschikking. Ook dat was knap, want nog maar kort geleden blesseerde hij zich lelijk aan een arm en vreesde hij daardoor niet langer dan een half uur pijnvrij te kunnen rij den. Ed Komen, die op een fiets reed die met been- én armkracht werd aange dreven en daarom buiten mededin ging meereed, was minder snel dan verwacht en bleef ?elfs ternauwer nood Jan Zijm voor. die zich als derde Texelaar kwalificeerde en bovendien de beste veteraan van het eiland was. Beste dame was Natascha van der Vis, terwijl de jeugdige Gerie Vlas ple zierig verraste met haar tweede plaats - in een tijd van 1.08.37, een gemiddelde van 34,98 kilometer per uur. De Texelse bedrijvenbokaal ging met overmacht naar Vinke Schoonmaak bedrijf (met naast Jordy Vinke en Jan Zijm ook Simon Appel in de gelede ren), dat hotel Molenbos - dat nu derde werd - als kampioen onttroonde. Op de tweede plaats ein digde PTT Post, dat parttime-post- besteller Erwm Goenga als kopman had. Ook Hans van der Sloot uit Den Helder presteerde sterk, terwijl Leenderd den Braven de derde tijd van de PTT-ploeg vestigde, vóór Marijke Stark en Poul Verhagen. Sportshop Texel eindigde als vierde, 't Pruttelhuus als vijfde, de vissers van de TX 37 als zesde en Rab Betoncentrale als zevende en laatste. Het is te hopen voor directeur Jan Jacob en de zijnen dat ze volgend jaar met méér deelnemers de strijd om de laatste plaats kunnen aan gaan. Tekst Joop Rommets Foto Bart Bosch 5ÜÏ y,-. Zondag hebben strandwachten van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelin gen (KNBRD) met gunstig gevolg examen gedaan. Dertien verover den het diploma Strandwacht A, acht het diploma B en één het (la gere) Strandbrevet. Op vier na wa ren het allemaal leden van de Texelse Reddingsbrigade die 's zo mers zijn belast met de bewaking van de strandslagen van De Koog en paal 28. De overigen waren le den van de brigade van Den Helder die niet in de gelegenheid waren geweest in hun eigen woonplaats aan het examen deel te nemen. Dank zij de geslaagden is het percen tage gediplomeerden onder de strandbewakers verder opgevoerd, wat voor de mogelijkheden van inzet en de taakverdeling op de diverse bewakingsposten een groot voordeel is. Met name mensen met een B-di- ploma worden geacht over leidingge vende eigenschappen te beschikken waardoor aan hen het commando over een bewakingspost kan worden toevertrouwd. Doorgaans wordt zowel het theoreti sche als praktische deel van het exa men afgenomen op en bij het strand van De Koog, maar dat was zondag door de weergoden onmogelijk ge maakt. Door de harde noordweste lijke wind was het water hoog opgestuwd waardoor er geen bruik baar strand was Bovendien was het door de hoge branding onmogelijk om in het water de diverse examen opdrachten uit te voeren, laat staan om die vanuit de volgboot behoorlijk waar te nemen. Het theoretisch exa men werd daarom afgenomen in en- Zondag 3 september Texel'94-MFC 6-5 ASV'55-De Koog 5-0 Knollendam-ZDH 3-1 Oosterend-Wherevogels 1-2 kele strandhuisjes bij paal 20. Voor het praktijkgedeelte werd uitgeweken naar het surfstrandje van Dijkmans huizen, waar voorzitter Wieb van den Berg zonder aarzelen de accommo datie van de Windsurfclub Texel be schikbaar stelde en dat later beloond zag met een fles 'Juffertje' Op het strandie en in het water moes ten de kandidaten ten overstaan van vijf examinatoren van de KNBRD de diverse bevrijdingsgrepen demon streren en een lijnreddmg en een red ding met een tuigje uitvoeren. Tot de opdrachten behoorde verder het ef fectief zoeken naar een drenkeling in een 'zwin', het uitvoeren van een red ding met een boot en een stuk zwem men waarbij van de bodem wat zand moest worden opgedoken. De diplo ma's werden ter plekke uitgereikt. ys.2W7.<*7rT Texel'94 is de competitie begonnen met een doelpuntenrijk duel, waarin zeer sterk en zeer zwak spel elkaar afwisselden. Tegen MFC uit Medemblik trok de ploeg van trainer Luc Post uiteindelijk met 6-5 aan het langste eind. Texel'94 had in de oefen- en beker wedstrijden laten zien goed te kun nen voetballen. Een handicap voor Luc Post was het ontbreken van vier spelers. Bart Heerschap, Marcel Ris en Edgar Klippel verbleven in Enge land, terwijl Robert Jalving een dag eerder voor de derde keer vader was geworden. Met een uitgedunde se lectie en alleen A-junioren op de reservebank trok Texel'94 toch met behoorlijk wat zelfvertrouwen ten strijde. MFC wachtte in de eerste minuten af wat de thuisploeg zou gaan doen. Texel'94 profiteerde daarvan door met goed voetbal de tegenstander onder zware druk te zetten. Al na ze ven minuten viel de eerste treffer. Een snelle aanval over links bracht de bal bij Maarten Koorn, die samen met een verdediger op het doel afsnelde. Binnen het strafschopgebied werd hij tegen de grasmat gewerkt. De verde diger kreeg een rode kaart, de thuis ploeg een penalty Martin Koorn be nutte deze bekwaam. MFC was even de kluts kwijt en kort daarop zorgde Nico Schot met een droog schot voor een 2-0 voor sprong. Na een half uur spelen kwam Texel'94 zelf op 3-0 door John List, die een van de paal terugspringende bal alsnog in het doel schoot. Vlak voor rust deed Johan Annema van MFC iets terug, zodat de ruststand 3- 1 in het voordeel van Texel'94 was. Inmiddels was de goed spelende Maarten Koorn geblesseerd uitgeval len en vervangen door A-junior Bart Tuitman. Hij beleefde een droom- debuut door al snel voor een 4-1 voorsprong te zorgen. Vanaf dat mo ment speelde MFC alles of niets. Met sterke individuele acties drongen de gasten Texel'94 ver terug in het eigen strafschopgebied en vaak kon de te genstander alleen met overtredingen worden afgestopt Binnen vijftien mi nuten was MFC terug in de wedstrijd door doelpunten van Johan Annema en Maurits Verbeek. Texel'94 kreeg weer even lucht ddor foutjes in de achterhoede van MFC, die kordaat werden afgestraft door Niels Dubbelt Met nog een kwartier te spelen bracht hij met twee doelpunten de stand op 6-3. MFC'er Bas Brusselaar bracht de spanning opnieuw terug door vrij snel voor 6-4 te zorgen. In een enorme scrimmage voor het doel van de Texelaars, waarbij MFC een aantal keren dicht bij een treffer was, kreeg een verdediger de bal tegen een arm aangeschoten. De scheidsrechter bestrafte de Texelaar met een gele kaart en schonk MFC een penalty. Tot grote vreugde van het talrijke publiek raakte keeper Pieter Daalder de bal licht en kaatste deze via de onderkant van de lat het veld weer in. Een paar minuten voor tijd werd het dan toch 6-5, door een doelpunt van Fred Brecht, die een voorzet van links doorkopte en de bal in de verste hoek zag verdwijnen. MFC kreeg daarna nog kansen op een gelijkspel, maar gelukkig voor Texel'94 bleef dit doel- punt uit. Jurjen Sweering heeft zojuist de één minuut voor hem gestarte Jan Zijm achterhaald en rijdt hard verder naar een snelle tijd, die hem uiteindelijk een tweede plaats bij de senioren zou opleveren. Terwijl de examinatoren kritisch toekijken, laten kandidaten zien hoe een drenkeling aan wal moet worden gebracht. iFoio uony do gtoon Na een ingrijpende verbouwing heeft het yogacentrum De Aleph in de Weverstraat een ruimere zaal gekre gen, waar vanaf 12 september de yogalessen van Ariën en Mirjam van Erkelens weer beginnen. De lessen worden gegeven op dinsdag-, woensdag- en donderdagavond en woensdag-, donderdag- en vrijdag morgen. Zaterdag 16 september houdt het yogacentrum van 12.00 tot 17.00 uur open huis. Voor meer in lichtingen: tel. 319449. De leden van Atletiekvereniging Texel hervatten volgende week de loop trainingen. Dat gebeurt op de gebrui kelijke tijden. De vrouwengroep, die onder leiding staat van Coby Bakelaar, gaat dinsdag 12 september om 13.45 uur van start bij het Turf- veld. Een dag later begint op de atletiekbaan aan de Haffelderweg ook de training van Cees Timmer. De aanvangstijd is hier een kwartier op geschoven en is nu 19.00 uur. Vrijdagavond is de training op de zelfde tijd en plaats. Wie geen lid is, kan vrijblijvend een paar keer mee- trainen. Voor meer inlichtingen kan contact.worden opgenomen met de trainers (Bakelaar, tel. 313 843; Tim mer, tel. 318 512). Voor de technische groepen gelden de volgende trainingstijden: pupillen (tot en met geboortejaar 1989) maandag 17,15-18.15 uur en zater dag 9.30-10.30 uur; junioren D (vanaf geboortelaar 1988), C, B en A, senio ren en veteranen: maandag 19.00- 20.30 uur en zaterdag 9.30-11.00 uur. Al deze trainingen vinden plaats op de atletiekbaan aan de Haffelderweg. Vanaf 1 november is de zaterdag- training voor pupillen, junioren, senio ren en veteranen in het bos. Vanaf dezelfde datum is erop vrijdag van 20.00 tot 21.00 uur krachttraining in de Burgemeester de Koninghal. Op zondag 24 september zijn er club kampioenschappen op de baan van Noordkop in Den Helder, waaraan ook leden van AV Texel kunnen mee doen. Voor de langeafstandslopers staat er dan een wedstrijd over 5 ki lometer op het programma. SV De Koog heeft het in de eerste wedstrijd van het seizoen zwaar te verduren gekregen. In Venhuizen werd tegen ASV'55 een 5-0 neder laag geleden. Bij rust was de ach terstand 1-0. Met veel nieuwe spelers in de gele deren begon De Koog de wedstrijd goed. Het team van de eveneens nieuwe trainer Cor Schattenvoet speelde de bal de eerste minuten goed rond en zette de tegenstander onder druk. Echte kansen leverde dit niet op. waarna de thuisploeg zich kon hergroeperen Een foutje in de Koger verdediging zorgde ervoor dat een speler van ASV de bal in de tiende minuut kon oppikken. Zijn voorzet werd keurig verzilverd: 1-0. De Koog probeerde daarna de wed strijd met veel inzet naar zich toe te trekken, maar ASV bleef het spel con troleren. Het was aan keeper Dennis Schouwstra te danken dat de achter stand in de eerste helft niet verder opliep. In de rust voerde Schattenvoet enige wijzigingen door. Hij posteerde Erik Fransen op het middenveld, terwijl Pieter List laatste man ging spelen. Dit zorgde niet voor het beoogde re sultaat en in de zestigste minuut kwam ASV door een dekkingsfout zelfs op 2-0. De Koog zocht nog meer de aanval, maar met als enig gevolg dat de voorhoedespelers van ASV alle ruimte kregen. Een kwartier voor het einde werd één van de buiten spelers aangespeeld en kon Pieter List hem alleen maar stuiten door een overtreding te begaan in het straf schopgebied. De penalty werd benut: 3-0. In de laatste tien minuten werd het alleen maar erger. Een voorzet van rechts werd door een ASV'er keurig ingeschoten en twee minuten voor tijd verdween de bal uit een aan vankelijk afgeslagen corner alsnog in het doel: 5-0. ZDH is het seizoen matig begon nen. In Oost-Knollendam werd te gen het vooraf nog gevreesde Knollendam een 3-1 nederlaag ge leden. Dragelijk, zo lijkt het, maar gezien de toch niet bijster hoge kwaliteit van de thuisploeg had er meer ingezeten. Zoals zovaak bij ZDH had de wed strijd verschillende gezichten. Het begin was matig, vooral omdat de spelers van Knollendam er net even feller tegenaan gingen. Na circa twin tig minuten kwamen de gastheren dan ook op voorsprong. Eén van de middenvelders draaide zich knap vrij en werd vervolgens met meer dwars gezeten: 1-0. Daarna bleek dat de Hoornders weldegelijk aardig kunnen voetballen. Met name Niels Dekker ging aan de rechterkant enkele malen goed door, maar succes bleef vooralsnog uit. Twee minuten voor rust werd het dan toch 1 -1toen Ton Dubbelt knap werk leverde en spits Mike de Bruijn koel afrondde. Ook in de eerste tien minuten na rust had ZDH een overwicht en verscheen het herhaaldelijk dreigend voor het doel van Knollendam. Het was ech ter de thuisploeg die opnieuw op Woensdag 6 september Oosterend 5-De Krim 4 De Krim 5-RAB 2 NIOZ-Klif 5 De Koog 3-Klif 3 De Krim heeft zaaldienst. Donderdag 7 september Klif C1-Texel'94 C1 Mant|e 2-Texel'94 4 Oosterend 4-De Krim 3 Texel'94 3-Jelleboog 3 Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 8 september Oosterend E1-Oosterend E2 Oosterend D1-De Krim D1 Oosterend 2-Klif 4 De Koog 1-BKC Klif 1-Jelleboog 2 Klif 2-Mantje 1 Jelleboog 1-De Koog 2 De Krim 1-Texel'94 2 Jelleboog heeft zaaldienst. Dinsdag 5 september WGW B1-Texel'94 B1 (beker) Helder C1-Texel'94 C1 (beke^ Zaterdag 9 september Texel'94 B1-LSWB1 JVC B2-Texel'94 B2 Petten B1-SVOAexel'94 B1 Texel'94 C1-Hollandia T. C1 De Koog C1-Texel'94 C2 BKC C2-Texel'94 C3 Jong Holland D1 -Texel'94 D1 Texel'94 D2-Succes D1 Texel'94 D3-JVC D3 Hollandia T. D2-Texel'94 D4 ZAP D3-De Koog D1 Zondag 10 september WFC-Texel'94 De Koog-Zuidermeer ZDH-WSW Monnickendam-Oosterend Texel'94 2-Always Forward 2 Texel'94 3-Callantsoog 2 Winkel 3-Texel'94 4 DWOW A1 -Texel'94 A1 Izake en g« lert J boek ter, d ant, v 'lami ixelai leren oenfc idse irs d( mfokt sch; svan leken im aa jstaa voorf okker :iety t elmic ngror eTexi lanc chaaj n via tdev older G-voetbal Argon-Texel'94 In het gebouw van The White E aan het Schilderend wordt zate van 13.00 tot 16.00 gelegenheid boden kennis te maken met t'a chu'an. Tevens kan worden schreven voor een cursus. Tai chi er uit als een langzame dans, w bij de nadruk ligt op concentratii ademhaling. Daarnaast zijn meditatieve effecten en het effecienst£ de gezondheid. Na verloop van kunnen lichamelijke klachten verr isdn deren en wordt het zelfvertroin ;e groter, aldus de beoefenaars. Dasven zij een systeem van banden en daties is tai chi voor iedereen toeg 'P kelijk. do chuc voorsprong kwam, toen een counter een succesvol vervolg kreeg. Ook daarna hadden de Zwaluwen enige kansjes. Mike de Bruijn kwam net een teenlengte te kort en een ziedend schot van Fedor van Elk miste het doel op een haar na, terwijl Bernard Ipenburg eveneens de kans kreeg aan te leggen maar de bal onvol doende vaart kon meegeven. In de slotfase was Knollendam de gevaarlijkste ploeg en was het aan de wel snelle maar met zo koelbloedige voorhoedespelers te danken dat het verschil maar één doelpunt bleef. Al leen de slim spelende middelste middenvelder kon profiteren van de ruimte die ZDH hem en zijn ploeg- makkers bood: 3-1 E-pupillen kunnen zich zondag op het veld van Sportvereniging De Cocksdorp uitleven tijdens een spelletjesochtend, die wordt georga niseerd door de jeugdafdelingen van de Texelse clubs. In teams van vier of vijf personen leggen zij een parcours af met twaalf verschillende voetbal spellen. Voor elk spel krijgen zij pun ten. Het team met de meeste punten wint. De pupillen kunnen zich om 10.30 uur inschrijven, de spelletjes zelf duren van 11.00 tot 13.00 uur. Rond 13.15 uur staat de prijs uitreiking gepland. k< ïn t did m eerd 9' ac gen' t isch< Het achttal van ponyclub Kleppertjes leverde zaterdag e|te uitstekende prestatie door vierde te eindigen op het Neó^at c lands kampioenschap (Levadej Ermelo. Deze jaarlijkse wedsüfemé van de KNF omvatte de onden len individuele dressuur, spring viertal, achttal en het vereniging kampioenschap. De Levade vo paarden vindt volgende we plaats. Het Texelse achttal plaatste zichvo r de Levade door op 29 juli in Midde c Beemster als Noordhollands ka' pioen uit de bus te komen. Een te opmerkelijker prestatie omdatf achttal een gemiddelde leeftijd slechts dertien jaar heeft en da arm het jongste achttal in zijn categp was. De Texelse amazones train; pas een half jaar samen onder leidr van Bea Dekker en 'koprui Suzanne Eelman brak onlangs sleutelbeen. Toch was in Ermelof verschil met de derde plaats sled twee punten; één van de juryleden gaf zelfs een winstpunt, sponsor Jan Keijser droegen alle pony's eenzelfde dek, waarmee veel bekijks trokken. Het succesvolle achttal is op zonda 10 september op Texel actief brengen de ruiters in manege Aktf burg de show 'Sneeuwwitje en zeven dwergen'. 3yh Co 3 na, r p ha ,yr Dan-: 131 &e k7: IA Op de foto het Texelse achttal na afloop van de proef. Van links naar rechts: Silve Schoorl, Sylvia Eelman, Suzanne Eelman, MaaW Meijer, Priscilla Noorlander, Aniek van Bergeijk, Charlotte Boon, Souwtje Witte, Roos Jongeneel en leidster Bea Dekker.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4