Societyloopt uit voor Texelse schapenfokdag Cees Kikkert fokt ram van de toekomst .TEXELSE j COURANT Blik vanger Burgemeester als keurmeester Vreemde dingen DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 De beste tien ramlammeren op een rij. Izakelijke verbeteringen van het Texelse schaap moeten en gevonden binnen het ras en met via kruisingen. Aldus iert Jan Zwagerman, voorzitter van het Texelse Schapen- boek in Noord-Holland, op de wat prikkelende krantenkop Ier, de Texelaar van de toekomst?', onlangs in de Texelse ant, waarin de hoge vruchtbaarheid van deze kruising van 'laming en de Texelaar werd beschreven. 'De fokkers van xelaar zijn mans genoeg om een dier te fokken dat twee leren kan grootbrengen', vindt Zwagerman. Op de aenfokdag die gistermorgen onder grote binnen- en bui- idse belangstelling werd gehouden, toonden de Texelse irs de resultaten van hun inspanningen. geen zichzelf respecterende mfokker wil ontbreken op de schapenfokdag, waren lief- svan heinde en verre afgelo- iekend naar het eiland geko- m aanwezig te zijn op wat I staat als het jaarlijkse hoog- voor fokkers van de Texelaars, okkersbegrippen is hier toch lety bijeen', wees handelaar elmich op de menigte die zich ig rond de ring op de Groene- e Texelaar door menigeen nog lang afgeschilderd als een chaap dat menigmaal moest via een keizersnede en dat de welzijns- en economische ioldeed, inmiddels is de sec- er gisteren geen doekjes om te win den. 'Discussie binnen de sector is altijd goed. Over het nieuwe fokdoel zijn alle misverstanden inderdaad nog niet uit de wereld. Maar laat er geen misverstand over bestaan: het nieuwe fokdoel is om de functionali teit van de Texelaar terug te brengen. Dat wil zeggen dat de lammeren op een normale manier worden geboren en dat een ooi met gemak twee lam meren kan grootbrengen. Een dier dat lengte heeft en voldoende plaats voor het hart en de longen. Dus met van die korte, ineengepropte dieren. Stakkers die bij het eerste zonne straaltje omvallen van de hitte en die nauwelijks melk geven. Nu moet de Texelaar ook geen typisch melk- prachtige kop net even boven uit. Echt een foutloos schaap met veel mogelijkheden voor de fokkerij.' Oneffenheidjes Enthousiast liet Vis zich ook uit over een ooi met drie lammeren van Cees Commandeur. 'Hoe kan een schaap drie zo goed ontwikkelde lammeren hebben?' Vis constateerde dat het nieuwe fokdoel voor de jury een keer zijde heeft. 'De schapen worden wat groter en dat maakt het keuren er niet makkelijker op. Oneffenheidjes vallen sneller op dan bij een klein dier. Maar als het erom gaat, zetten we toch de wat royalere schapen bovenaan.' Vis constateert wel dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de vruchtbaarheid van de schapen. 'We kunnen dat bij deze keuring met la ten meewegen, omdat we alleen naar de uiterlijke kenmerken kijken. Maar het is wel zaak dat de ondernemers bij de aankoop van dieren op de vruchtbaarheid letten. De Texelse fokkers zijn in dat opzicht erg kritisch, maar aan de vastewal wordt daar nog wel eens te weinig op gelet.' Tevreden Schapenhouder en -fokker Herman Barhorst uit Oost, één van de Texelse inzenders, is met een gemiddelde usfe oudere ooien, met voorop de kampioen, eigendom van Plet Verberne, en de reservekampioen van Cees Commandeur. doende dat imago van zich, kudden. Hiervoor stelde het ;cJ«istamboek zich een nieuw dat moest afrekenen met de .frlgedrongen dieren waarbij de ui ie kenmerken vóórrang had- wen de lichamelijke functies :t dier. Een fokdoel dat overi- memg fokveedag al kritiek eerde. Want zoals Nederland gebied van voetbal veel coaches kent, zo lopen ook de gen over de fokkerij van scha- 'een. Reden voor veearts Loek et, tevens inzender van twin- schapen (waaronder één van itetien ramlammeren), de ver vervan de Texelse Courant bij at op het hart te drukken de sniet te branden aan deze ge- materie. voorzitter Zwagerman wenste schaap worden, dat heel hoog en rank is. We willen gewoon een goed functionerend schaap, met behoud van de typische kenmerken, zoals een goede bevleesheid, want juist dankzij die rastypische eigenschap is de Texelaar wereldberoemd.' Zwagerman heeft grote waardering voor de fokkers, die er volgens hem in zijn geslaagd in korte tijd naar het nieuwe fokdoel toe te groeien. Jury lid Cees Vis bevestigde de kwaliteit. 'Ik heb net de oudere rammen ge keurd. We hadden er zes in de ring en dat waren echt toppers. De anderhalf jarige rammen waren enorm best. De oudere ooien munten uit in uniformi teit. We zeiden tegen elkaar: "Wat is het toch moeilijk om hier de kam pioen en de reservekampioen uit te halen." De ooi van Verberne stak er qua lengte, type, bespiering en die van ruim 1,7 lam per ooi tevreden over de vruchtbaarheid van zijn vee stapel. 'De schapen die ik heb blin ken niet uit door veel luxe, maar zijn wel makkelijk in het gebruik. Dat moet ook als je er zoals ik 200 hebt te lam men. Dit voorjaar was er met één kei zersnede nodig. Door die eigenschap kopen schapenhouders toch regel- k1: Oudere rammen: 1A fokker/elge- 16 Verberne, Oosterend, 1B fokker/eige- A. Commandeur, Den Hoorn; 1C fokker Ren, Sint Maartensvlotbrug, eigenaar fohorst, Oosterend Rubriek 2: Ram- iboren In 1998: 1A en kampioen f/e P Jé '9, Oosterend; 1B en reservekampioen .j Commandeur, Den Hoorn; 1C fokker c van Vliet, Den Burg, eigenaar H.J.C. 'i Oosterend Rubriek 3: Eenjarige IA fok. P. Hiddmga, Beetgum, eig. D Den Hoorn; 1B f/e P Verberne, Ooster- C tok. C. Kikkert, Den Burg, eig fa Undehoeve, Den Hoorn. Rubriek 4: &e rammen: 1A fok. J Eelman, Ooster- 1 K Tjepkema. De Waal; 1B fok. K 'a. De Waal; eig N.BM. van Heer- n.PG Kooiman, T Witte. Texel; 1C fok. ''erna, De Waal, eig J Eelman, Ooster- ubrlek 5: Eenjarige rammen: 1A en kampioen: f/e P Verberne, Oosterend, CA Commandeur, Den Hoorn, 1C f/e -€ma. De Waal Rubriek 6: Eenjarige *1Aen kampioen: f/e O. Kikkert, Den 3 '/e C. Kikkert, Den Burg, 1C fok. D Dsn Hoorn, eig. K. Tjepkema, De Waal. k 7: Tweetallen ramlammeren van één 'A inzending van C A. Commandeur, ^rn; 1B inzending van G. Bakker, 1C inzending van C.A. Comman- ^Hoorn Rubriek 8: Tweetallen ram- *n van één vader: 1A C. Kikkert, Den 3C. Kikkert, Den Burg; van Heerwaarden, Den Burg. Ru- weetallen ramlammeren van één 'AK. Tjepkema, De Waal; 1B J. Mantje, büd; 1C R.J, Witte, Den Burg Rubriek Wallen ramlammeren van verschll- Wders: C.A Commandeur, Den 'BK. Tjepkema. De Waal; 1CJ. Mantje. '""to Rubriek 11: TV/eetallen ram- 'tovan verschillende vaders: 1B K De Waal, 1C L A M. van Vliet. Den ®riek 12: Drietallen ramlammeren ""•der 1A D Kikkert, Den Hoorn; 1B Den Hoorn; 1C C A Commandeur, Rubriek 13: Drietallen ram- Wivan één vader 1A K Tjepkema. De ®PG Kooiman. Den Burg, 1C JC Oosterend Rubriek 14: Drietallen ;^ren van één vader: 1A P. Verberne, "di 1B P. Verberne, Oosterend; 1C P Oosterend Rubriek 15: Drietallen ""Wen van verschillende vaders: 1A ^.Oosterend, 1B C.A. Commandeur, 1C C.A Commandeur, Den Hoorn. '6: Drietallen ramlammeren van ^ode vaders: 1AC. Kikkert, Den Burg jRtoing); 1BC Kikkert Den Burg, 1C "DenHoorn. Rubriek 17: Drietallen ramlammeren van verschillende vaders: 1A fa. Veeger Lindehoeve, Den Hoorn; 1B fa. Veeger Lindehoeve, Den Hoorn; 1C P. Verberne. Oosterend Rubriek 18: Schaap en twee ramlammeren: 1A J Eelman, Oosterend; 1B P. Verberne. Oosterend, 1C J. Eelman, Oosterend Rubriek 19: Schaap en ooi- en ramlam: 1A D Kikkert, Den Hoorn, 1B P Verberne, Oosterend, 1C K. Tjepkema, De Waal. Rubriek 20: Schaap en ooi- en ramlam: 1A L.A M van Vliet. Den Burg; 18 P. Verberne, Oosterend; 1C N.B M van Heerwaarden, Den Burg Rubriek 21: Schaap en twee ooilammeren: 1A C A Commandeur, Den Hoorn; 1B fa. Veeger Lindehoeve, Den Hoorn; 1C PG. Kooiman, Den Burg Rubriek 22: Schaap en drie lammeren: 1A C.A Commandeur, Den Hoorn (beste inzending), 1B L A M. van Vliet, Den Burg, 1C K. Tjepkema. De Waal. Rubriek 23: Éénjarige ooi met één lam: 1A K Tjepkema, De Waal (beste inzending), 1B D Kikkert, Den Hoorn. 1C K. Tjpekema, De Waal. Rubriek 24: Éénjarige ooi met twee lamme ren: 1A D Kikkert. Den Hoorn, 1B K Tjepkema. De Waal. Rubriek 25: Drietallen ooilammeren: 1A en reservekampioen N B M. van Heerwarden, Den Burg; 1B L.A.M. van Vliet, Den Burg, 1C C A Commandeur, Den Hoorn. Rubriek 26: Viertallen ooilammeren: 1A fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn; 1B P Verberne, Oosterend, 1C K. Tjepkema, De Waal. Rubriek 27: Viertallen ooilammeren: 1A en kampioen C. Kikkert, Den Burg; 1B D Kikkert, Den Hoorn; 1C P Verberne. Oosterend Rubriek 28: Drie tallen éénjarige ooien: 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B R Bakker. Den Hoorn, 1C N B.M. van Heerwaarden en L.A M. van Vliet, Den Burg. Rubriek 29: Viertallen éénjarige ooien: 1A en kampioen P Verberne, Oosterend; 1B C A Commandeur, Den Hoorn, 1C C. Kikkert, Den Burg Rubriek 30: Viertallen éénjarige ooien: 1Aen reservekampioen fa. Veeger Lindehoeve, Den Hoorn; 1B P. Verberne, Oosterend, 1C P Verberne. Oosterend Rubriek 31 Viertallen oudere fokooien: 1A en kampioen P Verberne, Oosterend: 1 Ben reservekampioen: C A Com mandeur, Den Hoorn; 1C P. Verberne, Ooster end. Kampioen oudere ooi; P Verberne, Oosterend, reservekampioen oudere ooi. C.A Comman deur, Den Hoorn; kampioen éénjarige ooi; C. Kikkert, Den Burg; reservekampioen éénjarige ooi P Verberne, Oosterend Tien beste ram lammeren: LA.M. van Vliet, Den Burg; C Kikkert, Den Hoorn. K. Tjepkema, De Waal; D. Kikkert, Den Hoorn; P Verberne. Oosterend; P Verberne. Oosterend; C Kikkert, Den Burg; C Kikkert, Den Burg, C Kikkert. Den Burg; C Kikkert, Den Burg. De kampioen onder de oudere rammen, gefokt door Piet Verberne. Nieuw gezicht temidden van de gelouterde keurmeesters op de schapenfokdag die gisteren in Den Burg werd gehouden was dat van burgemeester Joke Geldorp. Als as- pirant-jurylid was ze toegevoegd aan het korps van juryleden. In gezel schap van Cees Vis en Jacco Bregman maakte Texelse eerste bur ger, gehuld in bijpassende witte jas, een inspectieronde langs de wollige Texelaars. Ze had zich voorbereid door de schapen die nabij haar wo ning in Den Hoorn grazen, goed te bestuderen. Er zijn van die dagen waarop je er vaart dat iedereen vreemde dingen zegt. Gisteren was zo'n dag. Het be gon op de fiets, een man die voorbij stuift en heel hard 'Hallo ik ben goed, zeer goed' in je oor tettert. Niet goed snik, denk ik, maar ik kijk toch even naar de rug gehuld in rode trui die als een gek voor mij uitraast. Honderd meter verder stopt de man, stapt af en herhaalt het ritueel wanneer ik vlakbij gekomen ben. 'Hallo ik ben goed, zeer zeer goed.' 'Mooi, fijn dan', mompel ik onhoorbaar De man stapt op de fiets en haalt mij weer in. Voor de derde maal. Oostindisch doof wend ik mijn hoofd af en staar naar de schapen, die als op afspraak in koor onsmakelijke geluiden laten horen. 'Zeer, zeer goed', zindert het na. Ik besluit van richting te veranderen, maar de man verandert mee en blijft de zin herhalen. Uiteindelijk kom ik enigszins bezweet in Den Burg aan. Het is druk. Ik begeef mij in de stroom en zie een leuke vader lopen, goed soort, fris, energiek, kind van vijf aan zijn arm bungelend, vlak naast hem een vrolijke vrouw met peuter op de arm. Mooie kaak, kuif, bruin gelaat, bruine benen en oogstrelende kleren in gedempte tinten. Ideaal. Totdat de man in kwestie luid grinni kend zich naar zijn dochter buigt en zegt: 'KijkTara, daar, dat terras, daar zaten we vorig jaar ook. Toen was je zo vervelend en gaf ik je een flinke lel. Hahahahaha. Weet je het nog. Zo'n pets tegen je oren.' Tara is klein, Tara weet mets meer van dit alles en staart haar vader verwon derd aan. Onverschrokken gaat ze verder: 'Ik wil een ijsje, je zei dat ik een ijsje mochtMaar de vader gaat nog even door: 'Weet ie het niet meer Het ging toen ook over een ijsje. Nou, ik dacht dat je zo'n lel met zou ver geten. Hahaha.' Tara wrikt haar hand los. 'Een ijsje, ik mocht een ijsje', klinkt het dapper. De aantrekkelijke kaak is met meer aantrekkelijk. De vader kijkt naar zijn vrouw, maarzij is opeens verdiept geraakt in het bekij ken van schapenwollen vesten in een etalage en lijkt er niet meer bij te ho ren 'Ik mocht een ijsje.' De stem van het kind wordt harder en een kleine voet in rode sandaal zet kracht bij de woorden en stampt op de grond. 'Nog even en dan komt er weer een lel, zo een waarvan je suizeboltDe vader kijkt triomfantelijk om zich heen. Zich zeer bewust van zijn ge zag. Lekkende agressie, zijn frisheid is vef te zoeken. Ik kijk de man aan. Je deugt niet, denk ik. Je bent een verwaande, drif tige, vervelende snertvader Ik zal jou eens een lel verkopen die je nooit meer vergeet, 'Loop door idioot', zeg ik om toch iets bij te dragen aan het geheel. Het kind kijkt geschrokken opzij en ik duik op het terras bij de bakker en verschuil mij achter krant en koffie. Maar rust en concentratie zijn mij niet beschoren. Op een stoel naast mij beginnen twee dikke vijfti gers omstandig uit te leggen aan de mevrouw die bedient hoe vaak ze op Texel komen, hoe hard ze werken en hoe ze zo schitterend bruin zijn ge worden. Daarna verschijnen de na men van de kinderen en de kleinkin deren, het zijn er inmiddels zeven. De serveerster knikt vermoeid vriendelijk en probeert weg te komen. Maar nu volgt een uitvoerig verhaal over een spataderoperatie. Veel details. Veel leed Veel pijn en artsen die alles maar dan ook werkelijk alles fout hadden gedaan. En ja hoor, terwijl de ser veerster ongeveer door haar broze gestel zakt, gaat de broekspijp om hoog en mag het hele terras getuige zijn van een rood blauw kaartspel in de huid. 'En nou krijgen we van de winter nog een operatie. ..we...' 'Juf frouw', roep ik hard, 'mag ik nog een koffie?' De man beduidt met een genadiglijk gebaar dat ze mag gaan. 'Ik vertel zo wel verder', zegt hij met een geheimzinnige intonatie. De kof fie laat ik gaan. Voor de juffrouw ver schijnt en het vervolgverhaal wordt ingezet, ben ik verdwenen, 'Het is een ploert, gewoon een ploert', hoor ik een vrouw tegen een andere vrouw zeggen. 'Ik kan er niks meer van maken, gewoon een ploert.' 'Vlak haar ook niet uit, een serpent, niet te vertrouwen.' Ze gaan dicht naast elkaar. De ploert en het serpent lopen mee tussen hun gefronste wenkbrauwen. Bij de supermarkt, waar ik de helaas beloofde bood schappen in de mand deponeer, ver zeil ik bijna in een ordinaire ruzie over een niet geprijsd artikel. 'Voortaan wel effe kijken', zegt het meisje bij de kassa en onderzoekt mij met een meewarige blik. Dat 'effe' valt fout. De agitatie vergroot zich in mij en weer verdwijn ik alsof iemand mij achterna zit. Het wil vandaag niet. Ik wil niks horen en ik wil al helemaal niks zeg gen. Gelukkig is daar mijn fiets. Ik laat de boodschappen in mijn fietstas verdwijnen. Ik stap op en snak naar mijn tocht naar het buitengebied. In tussen is er iets gebeurd hetgeen ik met had waargenomen. Mijn fiets piept, zucht, knarst en snerpt. Alles lijkt tegelijk aan te lopen. Mijn eerste impuls is om hem neer te gooien en wederom op de vlucht te slaan. Maar ik verman mij. Ik wil het niet horen. Ik fiets gewoon door. 'Ga ie lekker', roept zo'n klein etterbuiltje mij na. Ik steek venijnig mijn middelvinger op. 'Wil je een lel', sis ik. 'Zo één die je nooit meer vergeet.' Dana Rover matig een ram bij me.' Op de fokvee dag beloonde de jury twee van zijn rammen met een 1C-waardering en waren twee rammen goed genoeg om in de ring te mogen meedoen. Naast het optimisme over de goede fokkerijresultaten, klonken er ook zorgelijke geluiden. Bijvoorbeeld over het matige prijsniveau van het Texelse lamsvlees, dat tot veler ver bazing zou ontbreken op het menu van een toonaangevend hotel op het eiland. Ook bestaan er problemen rond de mmeralenadministratie (MINAS). Zwagerman: 'Er zijn veel veehouders die zowel koeien als schapen hebben. Als die met hun mineralenbalans aan de top zitten, ruimen ze als eerste de schapen op. Want dat is toch de minst renderende sector. Zo zijn er de afgelopen tijd nogal wat boeren die de schapen aan de kant hebben gedaan. Daarnaast vergt het gezond houden van de vee stapel de nodige inspanningen en kosten. Zoals de bestrijding van zwoegerziekte, scrapie, maag-, darm en leverbotziekte, huidparasieten en rotkreupel. Verder moet worden be taald voor het ophalen van kadavers. Toenemende regelgeving en stij gende kosten, die worden afgewen teld op de fokkers en de houders van schapen. Terwijl de opbrengsten niet hoger worden. Daardoor worden de marges zeer klein. Als we niet oppas sen is er voor de schapenhouderij geen toekomst meer.' 'Ik moet er per schaap gemiddeld honderd gulden bijleggen', aldus fok ker Jos Witte, eigenaar van zeventig schapen. 'Mijn vrouw maakt daar wel eens een opmerking over. Maar voor mij is het liefhebberij. Ik vind het prachtig. De lammerentijd is het mooist. Dit jaar was het helaas na vijf weken al voorbij.' Ram van de toekomst Het financiële resultaat bij Witte zou wellicht beter zijn als hij tot de top fokkers behoorde. Die eer was maan dag weggelegd voor Piet Verberne, Cees Kikkert en Cees Commandeur, wier schapen de hoogste waardering kregen. Met name Verberne was met veel schapen naar Den Burg geko men. Hij leverde onder andere de kampioen bij de oudere rammen, de kampioen van de groep oudere ooien en de individuele kampioen van de oudere ooien. De prijs voor het meest veelbelovende schaap ging naar een eenjarige ram van Cees Kikkert De het advies van de landbouw om te onderzoeken of de schapenhouders een bijdrage kunnen krijgen uit de opbrengst van de toeristenbelasting. De bezorgdheid van de schapen fokkers en -houders wordt gedeeld door burgemeester Joke Geldorp, één van de genodigden tijdens de officiële opening van de schapenfok dag. 'Zoals het draaiorgel in Amster dam thuishoort, zo horen schapen in het Texelse landschap. Laten we met elkaar proberen deze herkenbare identiteit te behouden.' Vooruitlo pend op een eventueel besluit van de raad over een financiële injectie voor de sector, deed ze geen toezeggin gen en ventileerde een liberaal stand punt. 'De fokker moet als onderne mer eerst z'n eigen boontjes proberen te doppen.' Wel gaf ze aan te voelen voor een onderzoek in hoe verre een bijdrage uit de toeristen belasting haalbaar is. Tekst en foto's Gerard Timmerman topfokker mocht uit handen van wet houder Peter Bakker een nieuwe wisseltrofee in ontvangst nemen, die door de gemeente was beschikbaar gesteld, ter stimulering van de schapenfokkerij. Het betreft een bronzen schapenkop, gemaakt door kunstenaar Frans Voskuil. Dat het menselijk aspect meespeelt tijdens de jurering, bleek tijdens de keuring van de eenjarige rarpmen. De uitver koren ram van Kikkert (4030-2782) kreeg van één jurylid één punt, terwijl zijn collega's er liefst twaalf voor over hadden. 'Ach ja, we zijn ook met al lemaal met dezelfde vrouw ge trouwd', verzuchtte inspecteur en spreekstalmeester Dick Reijne. De zorgen binnen de schapen houderij waren voor de samenstellers van de onlangs verschenen landbouwvisie 'Met het oog op mor gen', reden te pleiten vooreen actief en ondersteunend beleid. Zwager man' 'De toerische sector vaart wel bij het positieve imago van de schapenhouderij. Maar de fokkers en de houders worden hier geen cent beter van.' Gezien het toeristische belang sloot Zwagerman zich aan bij Cees Kikkert fokte volgens de jury de (eenjarige) ram van de toekomst en kreeg daar voor uit handen van wethouder Peter Bakker de nieuwe gemeentelijke wisseltrofee, een bronzen schapenkop gemaakt door Frans Voskuil.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5