College: géén nieuwe ichting asielzoekers 1 GS willen vliegveld houden Terugdringen hinder op andere manieren' oo Cjrocn '^/warL- Jexels in het hart— Bootkaartje in 2001 op dinsdag, woensdag en donderdag goedkoper LR a Alpaca-veulentje Frans Voskuil baart opzien pnumentendag Minister opent (symposium 'met 'Twike' ^fblieksprijs voor De Baadster' Bescheiden groei toerisme in 2000 Zeehondenstand groeit gestaag De Buteriggel Badgasten (II) Om piekdrukte tegen te gaan EcoMare bouwt aan expositie m Windturbines Centrum voor kunst TEXELSE^COURANT lOOO WINNUBST OPTIEK TEXELSE^COllRANT BEZORGER m/v VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2000 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11511 ,ertenties/abonnementen/bezorging: ïbaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 fax 0222 -31 41 11 schijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. :iet ernaar uit dat de komst van 24 Kroatische vluchte- n naar De Koog niet doorgaat. Het college van b en w het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) la- tóten geen prijs te stellen op de nieuwe groep omdat I met de opvang van de reeds aanwezige asielzoekers ennenoord, de Vogelmient en Walden Noord, al ruim- ijiots voldoet aan de norm die het rijk stelt voor de op- ïame wordt gevreesd voor problemen wat betreft de ge- heidszorg en het onderwijs voor de nieuwkomers. Het col- s danig geïrriteerd omdat het COA geen enkel overleg heeft iegd, zodat een voldongen feit dreigde, net zoals bij de it van asielzoekers op Dennenoord. Men vindt het nu wel- vluchtelingen zouden worden gebracht in het apparte- igebouw Kamerstraat 41 in dat onlangs door Ed Mom- lerd overgenomen van de fa- ieert Ellen van het aangren- hotel Het Gouden Boltje. Dit zou worden gehuurd en door Hans den Uyl uit De Met hem had het COA een komst gesloten voor aan- (tijdelijke) opvang zoals Itegenheid van Open Monu- idag (zaterdag a.s.) zal ook de idskamer in Den Burg zijn ge- van 10.00 tot 12.30 en van llot 15.30 uur. In tegenstelling landere open monumenten die kunnen worden bezocht, moet Ie Oudheidskamer entree wor- Btaald, ƒ3,50 voor volwassenen j-voor kinderen. Zie verder de llding in de 'Agenda' elders in krant. ter Annemarie Jorritsma van imische Zaken zal maandag ik maken van een Twike' bij iciële opening van het inter- le symposium over duur- toerisme. De Twike is een in rland ontwikkeld driewielig nium voertuigje voor twee gi men, dat het midden houdt n een auto en een fiets. Hij aangedreven door een f omotor, maar de inzittenden en meetrappen zodat nog er elektriciteit nodig is. vindsvrouw arriveert even voor wr per Twike op conferentie- h< )e Krim, waar zij de openings tak zal houden, ymposium, dat tot woensdag is bedoeld voor het uitwisse- n informatie en het formuleren l ismeenschappelijke Europese zoeksprojecten op het gebied 'lieu-innovaties. Er worden 75 smers uit 10 Europese landen cht, waaronder de minister van te van Aruba en diverse burge- Jers uit Alpenlanden Wderij 'De Baadster' van me- 'B. Bakker-van der Wel dat hing hematentoonstelling 'DeToe- n het gemeentelijk expositie- m 'Tusse de banke' heeft de teprijs 2000 gekregen. Op 63 5 266 door de bezoekers inge- !,<><mulieren, werd dit werk als laangewezen. De prijs wordt 'agmiddag uitgereikt tijdens de dering van de adviescommissie kunst- en cultuurbeleid. Bij die Nieid zal ook de dWigingsprijs 2000 worden uit gaan mevrouw M Klaassen ook bij de andere vluchtelin- genlocaties op Texel is gebeurd. De afgelopen week waren de voorbe reidingen van de komst van de asiel zoekers in volle gang. Kogers uit de omgeving waren niet blij met de nieuwe buren omdat ze vinden dat er in en bij de badplaats al genoeg asiel zoekers verblijven. Met name recreatieondernemers onder hen vre zen dat hun gasten worden afge schrikt als zich rond de gebouwen veel buitenlanders ophouden. Ze benaderden vorige week voorzitter Harry Wuis van 'De Koog Badplaats' De toeristenstroom van en naar het eiland kende in de maanden april tot en met augustus een bescheiden toename, zo blijkt uit cijfers van Teso. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar vervoerde de veerdienst 0,57 procent extra personen (888.290 retouren). Het aantal personen wagens steeg met 1,21 procent tot 234.493. Er werden 0,73 procent meer tweewielers overgezet (52.499). In de categorie caravans en aanhan gers deed zich een groei voor van 4,87 procent (14.517). April en juni kenmerkten zich door een flinke toe name van het vervoer, terwijl dit in mei en juli juist daalde. Het aantal over gezette vrachtwagens groeide over de gehele periode met 3,5 procent tot 14.404. Maar het aantal meters vracht daalde met 0,20 procent tot 151.405. met het verzoek actie te onderne men. Toen Wuis daarover de burge meester benaderde liet die weten dat hij zich geen zorgen hoefde te maken omdat van de komst van asielzoekers geen sprake (meer) was. De buurtbe woners konden dat nauwelijks gelo ven omdat volgens hen de voorberei dingen gewoon doorgingen, maar burgemeester Geldorp bevestigde gisteravond tegenover ons dat de komst van de groep is afgehouden. Hans den Uyl zei niet te weten dat de zaak was afgeblazen, maar wilde er verder niet op ingaan omdat is afge sproken dat alleen de persvoorlichter van het COA commentaar geeft. Die liet vanmorgen om 8.47 uur weten zo spoedig mogelijk voor nadere infor matie te zullen zorgen. Het gaat nog steeds goed met de zeehond. Uit de jaarlijkse tellingen van de vestiging van Alterra op Texel blijkt dat de populatie ge wone zeehonden in de Waddenzee jaarlijks zo'n zeventien procent groeit. Eind juni telden de onder zoekers 594 pas geboren dieren. Het totaal aantal zeehonden be droeg volgens tellingen in augus tus 3330. Overigens lieten de tellingen van au gustus zien dat het totaal aantal die ren ten opzichte van een jaar geleden met negenendertig procent was ge stegen. Onwaarschijnlijk, want een dergelijke toename zou weliswaar kunnen ontstaan door immigratie vanuit andere gebieden, tellingen el ders bevestigden die veronderstelling niet. Veel logischer is dat vorig jaar vanuit de helikopter lang met alle die ren zijn geteld, een gevolg van 'on gunstige omgevingsfactoren', aldus het persbericht van Alterra. Dat zou ook verklaren dat de groei vorig jaar maar vijf procent bedroeg. Dat per centage week zóveel af van het ge middelde, dat toen al werd vermoed dat veel dieren gewoon niet waren gezien. Alterra houdt het er daarom op dat de gemiddelde groei gehand haafd blijft op zo'n zeventien procent en concludeert: 'Het blijft dus onver minderd goed gaan met de zeehond in de Waddenzee.' Niamey YV Hans den Uyl, eigenaar van onder meer Motel Texel, heeft Beach Resort De Buteriggel in De Koog gekocht van Gerard Zoetelief. Het uit negen luxe suites bestaande apparte mentenhotel, dat vijf sterren heeft, zal op vrijwel dezelfde voet worden voortgezet. Het maandag officieel heropende restaurant wordt gerund door manager Lex Boswinkel en kok Niels Ran. Pagina 2 Teso vervoert jaarlijks ongeveer 1 miljoen auto's. Dat is een file van zo'n 5000 kilometer. Dit gegeven inspireerde de samenstellers van het jaarverslag van Teso, fotograaf Pieter de Vries, Studio Grabowski tot de volgende afbeelding. Automobilisten die op dinsdag, woensdag en donderdag met de auto naar Texel komen hoeven vanaf volgend seizoen aanzienlijk minder te betalen voor een over tocht dan wie op vrijdag, zaterdag, zondag of maandag reist. Teso heeft tot deze structurele aanpas sing van de tarieven besloten om de druk op de traditionele wissel- dagen te verminderen. Met de aan passing hoopt Teso het reizen op de andere (rustige) dagen serieus en blijvend aan te moedigen. Als traditionele wisseldagen zorgen de vrijdag en zaterdag voor steeds grotere problemen. Voor Teso, die ondanks de inzet van een extra boot toenemende wachttijden met kan voorkomen, maar ook voor de logies- verstrekkers, die voor het schoonma ken van de vakantiewoningen op Texel onvoldoende schoonmaak- krachten kunnen vinden. Hiervoor moeten vele tientallen schoonmakers uit Amsterdam en Friesland worden ingehuurd Reden om in 1999, in sa menwerking met de logiesverstrek- kers, een proef te starten waarbij gasten die op donderdag naar Texel kwamen korting kregen op de over tocht. Na een aarzelend begin groeide de animo toch en werd het zelfs nodig om ook op donderdag een extra veerboot in de vaart te brengen. Genoeg reden om de kor ting structureel in te voeren Anders dan bij de proef zal het met langer nodig zijn dat gasten een kortings kaartje van de logiesverstrekker to nen. ledereen komt voor de korting in aanmerking. Over de hoogte van de tarieven wilde Teso-directeur Rob Wortel zich nog niet uitlaten 'Maar het verschil zal significant zijn.' Voor voetgangers zal geen tarief differentiatie worden toegepast. 'Al leen voor voertuigen, want daar ligt het probleem.' De komende maanden wordt zowel de entreehal van EcoMare als de daarachter gelegen zaal ingrijpend verbouwd. In de loop van volgend jaar wordt hier de tentoonstelling 'Le ven op een eiland' geopend, waarin onder meer het ontstaan van Texel, de bewoningsgeschiedenis en de ontwikkelingen in verleden en toe komst aan bod komen. Deze verbou wing - die enige overlast zal veroor zaken voor bezoekers - is de laatste fase van de ingrijpende interne ver bouwingen die in 1994 begonnen. In Toeristen heb je in soorten. Hoe meer soorten we naar Texel kunnen halen, hoe leuker het is voor ons en voor die badgasten zelf. als je begrijpt wat Harry in zijn column bedoelt. Over Duitsers, het imago van Texel en de noodzaak om voor kleurrijke contras ten te zorgen. Pagina 5 Nico Boersen en Simon Vlaming heb ben hoop dat zij alsnog windturbines mogen oprichten in de buurt van de Zwinweg langs de binnendijk in de polder Het Noorden. Deze strook grond is één van de locaties die b en w hebben aangewezen voor de bouw van molens. De andere plek is het haven- en bednjventerrein van Oude- schild, waar thans al de windmolens van het NUON en Dirk Schagen staan. Pagina 5 De Muziek- en Dansschool start dit seizoen met lessen die een combina tie vormen van muziek, dans en thea ter. Bovendien starten toneelcursus sen voor jongeren. De muziekschool ontwikkelt zich steeds meer tot een centrum voor kunsten. Pagina 7 het kader daarvan werden eerder de waterzaal en de tentoonstelling 'Zicht op zee' geopend. 'Leven op een eiland' neemt de plaats in van de multimedia-voorstel- ling 'Dromen aan de dijk', die sinds 1994 te zien was. De komende week worden de laatste voorstellingen ge geven. In het weiland van Frans Voskuil aan de Pontweg voltrok zich dinsdag morgen een heugelijke gebeurtenis. Een van de alpaca's, de lama-achtige dieren die de Texelaar een jaar of twee geleden naarTexel.haalde, be viel van een veulentje. Het was de eerste keer was dat één van de die ren van de kudde een jong ter wereld bracht, reden voor grote vreugde in huize Voskuil. Temeer daar het veu lentje, een kerngezonde merrie, een pikzwarte vacht heeft, terwijl haar soortgenoten aanmerkelijk lichter zijn getint. Mevrouw Voskuil, die enthou siast spint en breidt, verheugt zich nu al op de donkere wol, waarvan ze zelf kleding maakt. De vetvrije wol is van zeer hoge kwaliteit. 'De alpaca's le verden vroeger wol voor de Inca's, die het gebruikten voor hun kleding.' Het uit Zuid-Amerika afkomstige ras •is met een schofthoogte van 80 tot 100 centimeter iets kleiner dan de lama, die als lastdier wordt gebruikt. Voskuil: 'De dieren zijn speels en nieuwsgierig. Ik zag ze voor het eerst op de Royal Welshshow in Wales. Ik viel meteen voor die grote bruine giraffenogen en heb er een paar naar Texel gehaald.' In het weiland aan de Pontweg vormen ze sindsdien een markante verschijning. 'Als ik voor elke foto die wordt gemaakt een gul den vang, loop ik binnen.' (Foto Gerard Timmerman) wRsfil ;«i> A-'-'-p v:'5y- K'OT' Gedeputeerde Staten denken dat het goed mogelijk is om de hinder die de kleine luchtvaart op Texel veroorzaakt verder terug te drin gen, zonder dat daardoor het voortbestaan van het Vliegveld Texel in gevaar komt. Dat blijkt uit het uitgebreide antwoord dat ze hebben gegeven op vragen die werden gesteld door Esther Rommel (WD) en Jaap Bond (CDA). Deze statenleden hadden naar aanleiding van een door de Tweede Kamer aan genomen motie (waarin werd gesteld dat de kleine luchtvaart boven stilte- gebieden moet worden verboden) gevraagd te voorkomen dat dit ten koste van het vliegveld Texel gaat, omdat het vliegveld een belangrijke economische activiteit is en een at tractie voor het toerisme Ze wilden dat GS de minister van Verkeer en Waterstaat vraagt de zaak nog eens te overwegen en vonden het maar vreemd dat de rijksoverheid de kleine luchtvaart boven gebieden als Texel wil terugdringen terwijl dezelfde rijks overheid gewoon doorgaat met het veroorzaken van ernstige lawaai overlast in de vorm van militaire schietoefeningen op De Vliehors. Hoger vliegen In hun antwoord geven GS toe dat ook zij het terugdringen van de kleine luchtvaart boven stiltegebieden voor staan, maar dat ze de kleine lucht vaart toch willen laten voortbestaan en ook het vliegveld Texel een goed hart toedragen Ze concluderen dat beide opvattingen strijdig met elkaar lijken, maar menen dat de overlast door de luchtvaart in stiltegebieden op een andere manier kan worden teruggedrongen. Ze denken daarbij aan het verhogen van de minimale vlieghoogte voor de kleine luchtvaart in heel Noord-Holland - en mogelijk Nederland - van 150 meter (500 voet) naar 600 meter (2000 voet), zoals ook gebeurd is in Duitsland. Ook zou on derzocht kunnen worden of het mo gelijk is luchtvaart te verbieden boven grote aaneengesloten stiltegebieden met hogere waarden, zoals, het waddengebied waarbij wel een cor ridor in stand moet worden gehouden zodat het vliegveld Texel bereikbaar blijft. GS beloven 'zowel het een als (Advertentie) het ander te zullen voorstellen aan de Lees verder pagina 5 (Advertentie) t 7r"'< ïeirf trffL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (jntM i» btf kirt. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Westerweg en omgeving. Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kuijnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. Longeveid de Rooy Spmb.un 6 1791 MD Den 8u<q - Texel Telefoon 0222 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1