Je kunt hier makkelijker over straat dan in een stad' |Vim Leijdekkers olgdezijn oom op 3 an- gespoeld 1-1-2 F amilieberichten .TEXELSE COURANT' j)É Antonia Jeanette Anne rJexelaartjés Dick Westdorp vandaag 65 jaar. HUUB VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2000 ■n Leijdekkers is een man van traditie. Hij groeide op in Aals- eren Haarlem, maar bracht zijn vakanties steevast door op iel door en was vaak te vinden in de winkel van zijn oom, die livelier en klokkenmaker was aan de Warmoesstraat. Zijn op- II* img aan de horlogemakervakschool combineerde hij met '■ffrken op Texel. Een belofte aan zijn oom deed hem uiteinde- op het eiland belanden. Maar niet voordat hij zich gespe- liseerd had in de optiek. Van de Warmoesstraat ging hij over ïa^rde Waalderstraat. En tot de dag van vandaag behoedt hij lelaars voor een troebele kijk op de wereld. Inmiddels woont dekkers alweer twintig jaar op het eiland. En al zou hij overal wereld kunnen wennen, Texel heeft het toch wel. kwam Leijdekkers al geregeld met zijn ouders op het eiland In de vakantieperiodes lag hij óf in het bollenveld óf hielp hij mee aardappels rooien. Maar als het even kon, was hij te vinden in de winkel van zijn oom. En daarmee begint voor hem het ver haal Texel. Zijn oom, ook een Leijdekkers, leidde veel van zijn ne ven op voor het horlogemakervak. 'Al die jongens zijn een aantal jaren op het eiland geweest. Om het vak te leren en om te zien hoe het hier was. Zelf wilde ik ook graag in het vak.' Leijdekkers benadrukt dat hij dit met zozeer wilde omdat zijn ooms er mee bezig waren, maar dat die keuze van hemzelf kwam. IS! iderdagavond. Voor de tweede lereenvolgende keer loop ik door Waalderstraat naar de brillen- Tifeel Nog netjes in het pak, opent iei i Lei|dekkers (48) de deur Toch weer iets tussen gekomen, hoop Nee hoor, stelt Leijdekkers ge- Zijn laatste klant is nog maar net rokken. Het lukte vandaag weer de winkel exact om zes uur te en. Leijdekkers zit daar met zo I Hij had de afspraak van de vo- avond ook niet echt vergeten ir... Al pratend loopt hij mij voor, ling winkel, op zoek naar een chikt plekje. Het wordt uiteinde- ^iet oogmeetkamertje, waar nog stopcontact vrij is. In deze ruimte, op de achtergrond het geluid van ie vreemd het ook klinkt - mek- nde geiten ontspint zich een je geschiedenis van de tak 'm|dekkers. 10 onjfamilienaam Leijdekkers, onthult s terug te leiden tot de zestiende "fw. De eerste Leijdekkers was een genszoon. En dat is de link die jekkers graag legt. Christiaan (gens was een natuurkundige, die er meer het slingeruurwerk uit- tj en zich op het gebied van de ca bezig hield met lenzen. Toeval lenetisch bepaald? Feit is dat rdere Leijdekkers zich met het ek- en horlogemakervak bezig jen. En er is nog iets. Leij-dek- Bij ons in de familie kom je veel men en Willen tegen.' Enigszins htig: 'Mijn naam is voluit Wilhel- Karel de vijfde. En mijn zoon, Lennaert, hij weet het nog niet ■j ilhet waarschijnlijk ook niet we- is Wilhelmus Karei de zesde. Ier die naam heb ik hem na de ie Dorte aangegeven op het ge el, intehuis.' Overigens niet geheel de zin van zijn vrouw. Maar lekkers houdt de traditie graag in id. Officieel staat Leijdekkers bij Kamer van Koophandel inge komen als 't Huygenshuisje. Dat hij gezien de achtergronden wel - lasselijk. het eiland het vak uitoefenen Leijdekkers gaf aan dat hij er wel voor voelde Voor zijn oom voldoende re den om niet in te gaan op het aanbod en zo zijn jonge neef van een toe komst te voorzien. 'Nadat ik mijn diensttijd had vervuld (hij zat in Den Helder en 's avonds bij zijn oom op Texel) was er van mijn kant nog met direct de behoefte om me op het eiland te vestigen. Eigen lijk ook gezien vanuit de optiekkant,' Leijdekkers was daar er eerder mee in aanraking gekomen en vond het interessant om er bij te doen. 'Als je een klok repareert maakt, ben je met mechanische dingen bezig. Je staat nauwelijks in contact met mensen. Een opticien wel. Die meet het oog en maakt daarna een bril. Dat vond ik leuk. Dat het nu achteraf mijn hoofd- een bril aan te meten, maar door verwijzing behoeven naar huis- of oogarts. Het stadium van liften was hij inmiddels voorbij. 'Ik ging naar school in mijn Jaguar.' Leijdekkers schiet in de lach. 'Vergeet niet dat ik al een paar jaar werkte. Ik had een MK2, een BMW R26 en een Rooi Nord 53cc. Gelukkig maar. Want door die wagen te verkopen kon ik in mijn levensonderhoud voorzien.' Voor een zacht prijsje huurde hij een beneden woning in Rotterdam. 'Het was met ongezellig daar. Waar je ook zit, de gezelligheid zit achter de gordijnen. Bij je thuis.' In 1979 had Leijdekkers zijn diplo ma's op zak en was het tijd geworden om de belofte aan zijn oom waar te maken. 'Ik was inmiddels horlogema ker, opticien en audicien. Voordat we Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onderschei den. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aangespoeld dit keer: Wim Leijdekkers. optometrie ook in een ziekenhuis gaan werken, maar dan word je as sistent van.' Leijdekkers wilde zelfstandig zijn vak beoefenen. Maar eigenlijk was de ruimte aan de Warmoesstraat daar voor te klein. En voor mindervaliden was het pand vanwege de hoge stoep met erg toegankelijk. 'Als er iemand in een rolstoel kwam, was het een hele hijs om die persoon binnen te krijgen Dan keek ik even in De Zwaan, tegenover ons, of er een sterke jongen zat en hezen we de it hoe belandt een telg uit het al lacht Leijdekkers op Texel? 'Via oom, die juwelier en klokken- 'n#erwas in de Warmoesstraat. Zelf lik uit Aalsmeer. Ik heb er tot mijn inde gewoond.' Als achtjarige Om dit te bereiken volgde Leijdekkers twee jaar de LTS in Haarlem en stapte vervolgens over naar de horloge makervakschool in Hoorn. Een vier jarige opleiding. Dat betekende vroeg uit de veren. Om niet te laat op school te komen, moest hij wel met de trein van zes uur. Met als gevolg dat hij drie kwartier te vroeg in Hoorn stond. Dat hing hem al snel de keel uit. 'Ik had geen keus. Een trein later betekende een kwartier te laat. En dat wilde ik pertinent niet.' Maar daar vond hij iets op. Liften! 'Ik probeerde het gewoon. Ging ik bij de oprit Haarlem-Noord staan en duim omhoog. Dat werkte perfect. Ik kon steeds later van huis. Op een gegeven moment ging ik zelfs pas tegen achten de straat op en was altijd op tijd op school.' Drie keer werd hij er voor gepakt en beboet. Dat weerhield hem echter niet van het liften. 'Het was een prima manier om snel op de plek van bestemming te komen.' Ondertussen verbleef hij geregeld op Texel om zijn oom te helpen. 'Met Pasen en Pinksteren ging mijn oom meestal met een groep Texelaars naar Inzeil toe. Voor het schaatsen. Dan verving ik in mijn uppie het per soneel. Er bleef wel altijd een winkel meisje om te assisteren. Zo jong als ik was, durfde mijn oom dit al aan mij over te laten. Op mijn zestiende vroeg hij al of ik geïnteresseerd was om te zijnertijd op Texel te komen.' Niet zonder reden. Zijn oom had een mooi aanbod gekregen van een groot be drijf. Maar als hij dit accepteerde, dan mocht hij nooit meer zelfstandig op Wim Leijdekkers mag zich graag 'Wilhelmus Karei de Vijfde' noemen. vak is geworden, wist ik toen nog niet.' Om die reden trad Leijdekkers eerst in dienst bij een opticien in Amster dam. Daar, op het Rokin en het Gelderlandplein, leerde hij het vak tot in de puntjes. Hoe je de sterkte kunt vinden en de glazen moet slijpen. In combinatie met een schriftelijke op leiding voor oogmeetkunde hoopte hij de benodigde papieren te halen. 'Ik kreeg al vrij snel een eigen werk plaats, maar was uitsluitend bezig met brillen maken. Tussendoor bege leidde ik stageleerlingen. Maar die schriftelijke cursus liep niet zo lekker en ondertussen had ik ook wel door dat de meesten dat papiertje op die manier nooit haalden.' Leijdekkers besloot al zijn schepen achter zich te verbranden. Op zijn vierentwintigste vertrok hij naar Rot terdam. Aan de Christiaan Huygens- school volgde hij een driejarige dag opleiding voor opticien. Met als belangrijk onderdeel optometrie. Het constateren van oogaandoeningen die niet te verhelpen zijn door simpel definitief een verbouwing begonnen, peilden we of er op het eiland wel behoefte was aan een tweede opti cien. Uiteindelijk zat Bakker hier ook.' Leijdekkers hoefde zich geen zorgen te maken. Er bleek ruimte genoeg voor zijn vak. Hierop werd de indeling van het pand aan de Warmoesstraat drastisch omgegooid. De werkplaats werd bij de winkel getrokken en een rommelhok omgebouwd tot oog meetruimte. De woon- en slaapka mers bleven. 'Het was allemaal heel compact. Maar we waren maar met zijn tweeën, dus het ging best.' 'Het was een leuke tijd. Je ontdekte dat je steeds meer mensen naar je toe kreeg. Ook van Bakker hoorden we dit. Omdat ik - toen nog op MBO- mveau - optometrist was, hoefden de mensen niet meer naar het zieken huis. Ze kwamen rechtstreeks of via de huisarts. Het meten van de ogen was een belangrijke trekker voor het kopen van een bril. Kijk. iedereen kan in een oog zien of het staar heeft. Maar zo zijn er nog een aantal aan doeningen. Ik kon met mijn (Foto March Hei/non) stoel omhoog. Niet een van de mak kelijkste manieren.' De Zwaan is ook de plek waar hij Geme ontmoette, met wie hij later in het huwelijk trad. 'Het was in het zelfde jaar dat mijn oom ermee stopte en terugkeerde naar Aalsmeer. Toen stond ik er alleen voor en deed ik al les zelf, met hulp van een winkel meisje.' Helaas werd het in de War moesstraat steeds stiller, zeker toen het geen doorgaande straat meer was. Leijdekkers merkte het duidelijk aan zijn omzet en ging op zoek naar een alternatief. 'Het begon met de folkloremarkt. Stond ik op de markt met zilverplaatjes die ik ter plekke graveerde. Later ook in De Koog en De Cocksdorp. Nu kan dat met meer, omdat de winkel te veel tijd vraagt. Maar in die periode was het leuk en lucratief om te doen Met een waar zitten jullie toch hele maal? brengt Gerrie verse koffie. De geiten, de hele avond al luidruchtig, mekkeren er op los. Toch eens ach ter die deur kijken straks. Leijdekkers vervolgt zijn verhaal. 'De Warmoes straat werd dus te stil We woonden daar inmiddels met zijn tweeën. En voor een gezin ook te krap. In juni 1990 kwam het pand van Bakker, de zadelmaker, in de Waalderstraat vrij. Het leek een goede overstap. Ons pand konden we met Pasen al kwijt. Tijdelijk zaten we in een pand tegen over de bioscoop, waar nu de biolo gische winkel zit. Ook de tuin die er bij hoorde, hadden we, ter beschik king.' Leijdekkers maakte er goed gebruik van. Het overgrote deel van het interieur voor de nieuwe winkel werd in die tuin gemaakt. De deuren, de sponningen, je kon het zo gek niet noemen. 'Voor de winkel hadden we een hele chique kleurencombinatie bedacht. Rood en zwart. Maar het geheel bleek vrij somber. We haalden er een paar psychologen bij, die we een analyse lieten maken. Te donker, was het oordeel. Wij zelf vonden het licht genoeg. Maar hun conclusie was dat er niet een trek naar binnen was. Zelf heb je daar niet zo'n erg in, want je bent met iets moois bezig.' Er zat niets anders op dan de zwarte ran den over te schilderen in een lichtere kleur. De Waalderstraat bleek een goede keuze. En dankzij de etalage stappen ook veel toeristen naar binnen. Met name Duitsers, aangezien sieraden en horloges hier goedkoper zijn dan in Duitsland. 'Mijn Duits is niet om over naar huis te schrijven, maar ik kan wel met ze praten. Ik lui wel door en dat wordt geaccepteerd. Vanmid dag was ik ook pas om kwart voor zeven klaar.' Leijdekkers had een af spraak voor een oogmeting, maar tussendoor kwamen er ook klanten voor een horloge. Gerrie helpt mee tot zes uur. Dan zit wat haar betreft het werk in de winkel er op. Dan is het tijd voor de kinderen en daarna heeft zij haar handen nog vol aan de admi nistratie. Leijdekkers vindt het met erg om wat langer door te draaien. 'Pak een stoel en ga maar zitten, zeg ik altijd. Mijn oom zei altijd: dan zoeken ze maar vast een barometer uit. Soms ligt er nog een doos met kettinkjes op de tafel.' Met geaffecteerde stem: 'Oh, u had de kettinkjes nog niet weg geruimd. Die hadden wel gestolen kunnen worden. Dan zeg ik altijd: Ja maar u zit hier toch, let toch wel een beetje op Tja, in de stad hoef je dat niet te doen, maar dit is Texel Leijdekkers had met de behoefte om aan de overkant een bedrijf te starten. Hoewel hij er stellig van overtuigd is dat het niet veel uitmaakt waar je zit. 'Ik kwam hier natuurlijk al heel lang. Als kind, maar later ook in het uitgaansleven. Dus ik kende al heel veel Texelaars. Met name uit de tijd dat ik veel bij Question en de J'elleboog kwam. Vergeet niet dat ik vrijwel al mijn vakanties hier door bracht.' Ook in elke plaats waar hij werkte of stage liep, had hij het naar zijn zin. 'Ik ben niet zozeer afhanke lijk van de plaats waar ik woon. Maar als je dan om je heen kijkt en je hebt twee kinderen dan... Ik weet hoe het is in de stad. Ik vind het gevaarlijk om te zeggen dat kinderen het in de stad niet leuk zouden vinden Maar alles bij elkaar kun je hier wel makkelijker over straat. En niets ten kwade over de stad, maar de natuur hier speelt nu meer een rol dan in de tijd dat de keuzes gemaakt werden.' Hoewel, die rol ook weer niet zo groot is. Veel tijd om de natuur in te trek ken heeft Leidekkers niet. 'Ach, we hebben de natuur achter het huis. Je hoort toch wel die geiten! En we heb ben ook nog konijnen. Natuur zat. Misschien dat we er door de kinde ren wel wat meer op uit gaan. Doen we nu ook wel. Maar dan vanachter de autoruiten.' En willen de Leijdekkers er echt een keer op uit dan gaan ze een weekendje naar de overkant. Naar Amsterdam of Den Haag, voor een goede theater voorstelling. Toch beschouwt hij het ontbreken van een schouwburg of concertzaal op Texel met als gemis. 'Dat is juist leuk, dat je een keertje ergens heen gaat. Wat hier misschien wel gemist wordt, is een goede me dische post. Niet voor mezelf, maar voor de Texelaars. Al zou het maar een polikliniekje zijn. Want voor elk kleinigheid moet je naar Den Helder en ben je een halve dag kwijt.' Het leukste van werken op Texel vindt hij dat je nog bij de mensen thuis komt. En dat zie je in zijn beroep in de stad niet gebeuren. 'Bijvoorbeeld dom lenzen te verwisselen van ie mand die het zelf met kan.Voor dat soort karweitjes heb ik de maandag avond gereserveerd. Anders kun je iedere avond wel weg.' De rest van de week steekt hij ook veel tijd in de avonduren. 'Als jij straks weg bent, ga ik hier weer mee verder.' Hij wijst naar glazen die hij nog moet slijpen. Re den om Leijdekkers niet langer op te houden. Wilhelmus Karei de Vijfde mag zich weer op zijn werk storten. Ingrid de Raad DAAR RED JE LEVENS MEE De herinnering blijft... Niemand kende de pijn van haar stille verdriet. sl bewondering voor de manier waarop zij haar (jj: ikte heeft gedragen, maar dankbaar voor alle Te jaren die we met haar mochten beleven, bben wij afscheid moeten nemen van mijn dier ste, zorgzame schoonmoeder en onze lieve 'vergefelijke oma Anna Cornelia Kalis weduwe van Dirk Pieter Huizinga de leeftijd van 76 jaar. Wil t en Marian Marc-Hessel en Gosia Vincent en Margo Ivo en Daisy 1 Burg, 7 september 2000 !Zes 13 ri ceder is thuis opgebaard, alwaar u op maan- 1911 september van 18.30 tot 20.30 uur af- )f 4ieid van haar kunt nemen. sl 0 crematieplechtigheid zal plaatsvinden op "i ssdag 12 september om 14.00 uur in Crema- 0 him Schagen, Haringhuizerweg 3 te Schagen, drek veerboot 13.05 uur. s® s afloop van de plechtigheid is er alsnog gele- f snheid tot condoleren in de koffiekamer van het 'Wiatorium. IJ' Orrespondentie-adres: M A M. Huizinga-Zijm. 0 ssrgeul 25, 1791 HB Den Burg. (tante) Annie Geheel onverwacht kwam het met, maar we hebben nu toch afscheid moeten nemen. Bedankt voor de goede dingen, die wij met elkaar hebben gehad. We zullen je missen. Lies Lia en Klaas Piet en Els Ronald en Jasna Martin t Sander en Susan Noa Wat zal ik je missen, Annie bedankt voor je vriendschap. Wil de Vries-Pantus Met grote dankbaarheid voor wat zij voor de ANBO heeft gedaan en betekend en met bewon dering voor de wijze waarop zij haar ziekte heeft gedragen, is voor ons vandaag het moment ge komen dat wij afscheid moeten nemen van Annie Huizinga Wij wensen Marian, Marc-Hessel en Gosia, Vin cent en Margo, Ivo en Daisy, Lies Langeveld en allen die zich met haar verbonden voelen, sterkte bij het verlies van deze dappere vrouw. ANBO, afdeling Den Burg ANBO, regio Texel ANBO. reisclub Voor uw blijken van belangstelling en medeleven, ondervonden na het overlijden van CORNELIA BRUIN weduwe van Arie Hendrik Kikkert zeggen wij u onze welgemeende dank. Namens de familie Leny Boon-Kikkert Texel, september 2000 Voor de vele blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze vader, opa en overgrootvader NICOLAAS SPAANS willen wij u hartelijk danken. Jan en Ada Spaans Hanny en Bert Bos Nel en René Jacobs klein- en achterkleinkinderen Den Burg, september 2000 Mede namens onze wederzijdse ouders geven wij, Wim Ploeg en Samara Verhoeven u kennis van ons voorgenomen huwelijk, waarvan D.V de voltrekking zal plaatsvinden op vrijdag 15 september 2000 om 1 3:00 uur in het gemeentehuis te Wijk en Aalburg. De bevestiging van ons huwelijk zal plaatsvinden om 14:30 uur in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeenten, Laan 1 3 te Meeuwen In deze kerkdienst hoopt de weleerwaarde heer Ds W J, Kareis voor te gaan, waarbij iedereen welkom is. Wij nodigen u uit op onze receptie die gehouden zal worden vanaf 20:00 uur in Partycentrum „De Rietpluim", Oude kerkstraat 6 te Dussen Adres: Oosterenderweg 51,1794 GB, Oosterend Lieve Anne, Wonend op een eiland, Met je wortels aan de overkant, Een mensje zo klein en bijzonder, Het is en blijft een wonder, En het is onze grootste wens, Of je nu een schaapje of skéépie bent, Je jezelf in de kudde tot Jezus wend Geboren op 5 september 2000 met een gewicht van 4100 gram en we noemen haar Anton, Jeanet en Jochem van Sabben Dorpsstraat 231 1796 CD De Koog-Texel Q 0222 - 327357 Voor meer foto's, surf dan snel naar www.boschenzee.nl/sabbenjunior htm We rusten van 13.00 tot 16.00 uur. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur cn woens dag voor 17.00 uur. KOSTEN: 8,70 tol en mei t rebels. Per rejjel meer: f2,*i0 (intl. luw). Paardenwei te huur naast Oudeschild voor de winter Tel, 322135. BOVAG rijschool De Noordkop. Voor uw rij opleiding in 10 dagen Bel 0223 - 617751 of www denoordkop nl Hiep hiep hoera! Van harte gefeliciteerd! Ron en Monique Wendeline Anita en Johan Linda en Eric Storm DANKPAAR EN PlIJ Z|JN WIJ MET PE GEPOORÏt VAN ONZE ZOON EN BROERTJE HUW IS GEBOREN OP 7 SEPTEMBER 2000 OM 0504 UUR TROTSE OUDERS EN BROERTJE ZIJN MENN0, CORlNA en Maarten 0/iuem 5CHUUI APRES ABBEWAA14 i7?i WI Oen Burg TEL 0Z22-3I0305 Onverwachts werd ik naar het ziekenhuis ge bracht, maar veel men sen hebben met kaarten en lieve attenties aan mij gedacht. Daarvoor wil ik een be dankje geven, want het doet je zo goed in je le ven. Ook bij mijn thuiskomst was ik verrast Bedankt lieve mensen, het geeft mij veel kracht mw. R, van Lierop- van Heerwaarden De vazen uit de collectie van Hans van der Klift verrijken de tafel. 13 sept worden de leg hennen rondgebracht. Be stellen kan nog Tel. 319497 Breigoed zal in het mid delpunt van de mode staan Grove steken is de cen trale modieuze boodschap Wolgarens vindt U bij ..Wolboetiek 't Skuurtje". Callanetics. aanv. di. 19/9 van 19 00-20.00 uur in Den Burg. Int Manda Bergsma, 319708 Niet vergeten maandag 11 september demonstra tie bij De Witte Engel. Skatestep nu 199 - bij Voordeelland Oude schild 322398 Kinderfietsen te koop. 1 verhuurseizoen gebruikt Vermeulen Bikes, tel 319213

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3