/Vadexcursie door het weiland Boeren met oioniersgeest 2001 cruciaal jaar voor veerdienst 9 Plezier staat voorop in Tour de Lasalle 1-1-2 .TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou. Politiepaarden Voetbal - programma Rab-ploeg hoopt op leuke uitschieter Marten Visser vierde in Friese wielerkoers Eilandcompetitie volleybal Reünieteam wint basketbalstrijd Workshop schrijven ATB-training voor jeugdigen lippische strijd bij Akenburg Roemenië VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2000 potje dulndoornyoghurt van het schap van de supermarkt lüt me nieuwsgierig naar de herkomst van de Wadden- ducten. Zomaar een naam die leuk verkoopt of zit er meer ter? Ik moet er voor op Sint Donatus bij Den Hoorn zijn en mee met de excursie over het bedrijf. jonatus is een biologisch-dyna- h bedrijf, een stichting met 60 are grond, waarvan ongeveerde wordt gebruikt voor akkerbouw andere helft lopen zo'n vijftig an. Als Je over het weiland loopt, lelijk op dat dit anders is dan ge lijk. Het gras staat wat armetie- n er groeien wat meer bloemen indachtige planten, een gevolg tel achterwege laten van kunst en bestrijdingsmiddelen. Het >n en oogsten gaat dynamisch, de leer van de grondlegger van itroposofie, Rudolf Sterner rondleider, Dick Schermer, het vandaag niet gemakkelijk zijn praatje Het moet zowel in lederlands als in het Duits en met «n daar een woordje Frans voor jaste uit Benin, Aimée Chinkoun Aimee en de eveneens zestien- Kelly Vernout uit Heemskerk drie dagen in de week stage op Donatus in het kader van een sselingsprogramma van Holland dYouth met het thema Wadden, sdoeling van het programma is is nemen van eikaars problemen ilturele verschillen, door over en drie maanden in eikaars land te Ijven, daar stage te lopen en pre- ilies te geven op scholen. Ook er een nieuwsbrief voor de sors van het uitwisselings- lamma worden opgesteld. Germaanse god komt de naam Sint Donatus aan? Het voorvoegsel Sint zou vermoeden dat de naam op een, katholieke heiligenkalender voor komt, maar daar zoeken we tever geefs. Wel is bekend dat de boerde rij 150 jaar geleden bij een blikseminslag is verbrand. Hoogst waarschijnlijk is de boerderij na de herbouw genoemd naar de Ger maanse god van de donder, Donar. Het Sint kerstende deze heidense naam een beetje en maakte hem aan vaardbaar voor het toen overwegend katholieke Den Hoorn. Mevrouw Rijsselberghe uit Den Haag kwam in 1975 in het bezit van Sint Donatus, waarna haar zoon Marc met enkele compagnons er op antroposofische wijze begon te boe ren. Werd de geitenwollensokken- mentaliteit aanvankelijk argwanend bekeken, nu staan de meeste men sen er positief tegenover, wat duide lijk te zien is aan de maar liefst honderdvijfendertig producten die de boerderij voorbrengt en waar gretig aftrek voor is. leder stukje land heeft zijn eigen be stemming: permanent weiland en land dat soms weiland is en soms akkerland. Er worden aardappels ver bouwd. tarwe en mosterd Als voor vrucht wordt vaak witte klaver ge zaaid of luzerne. Deze vlinder bloemigen halen stikstof uit de lucht en geven dit af aan de grond. Verdere bemesting komt van droge stalmest, drijfmest en door er koeien op te la ten lopen, die voor eigen mestproductie zorgen. Doordat de opbrengst aan gras niet zo groot is als bij de gebruikelijke wijze van graslandbeheer, is het aantal koeien dat er op geweid kan worden ook beperkter. In samenwerking met het Water schap, Uitwaterende Sluizen en de Provincie is Sint Donatus twee |aar geleden begonnen met het uitwerken van een eigen waterplan. Te ingewik keld om hier uit te leggen, maar in grote lijnen komt het er op neer dat er meer water wordt vastgehouden, waardoor tal van bijzondere planten en dieren zich er thuis voelen. Een aardig voorbeeld daarvan is te zien aan een sloot, die dit voorjaar verg raven is tot een natuurvriendelijk wa tertje met een glooiend en bochtig talud. De eerste stekelbaarsjes zwemmen er al in rond. Schermer laat de twee kinderen uit onze groep er een paar opvissen vanonder het kroos. Zilverglanzend, twee centime ter lang. Veertien meetpalen op di verse plekken in het land meten het peil en de kwaliteit van het water. Via een schapenboet, die we even van binnen bekijken, gaan we langs een mosterdveld vol zaadpeulen. Half september wordt de mosterd geoogst en naar Enkhuizen gebracht om te laten schonen en malen, waarna het product weer terug komt op de boerderij om verder tot een smakelijke mosterd verwerkt te wor den. Koeien met bandje Als we in de wei zijn aangeland, bij de Fries-Holstemers, krijgen de kinderen een paar schetsen uitgereikt. Hierop is de tekening van de koe aange bracht, zijn vlekkenpatroon. 'Kijk maar eens of jullie de goeie koe kun nen vinden.' Het valt op dat de koeien gekleurde bandjes om hun staart hebben: rood, geel of blauw. Deze kleurcode vertelt de melker hoeveel krachtvoer de betreffende koe moet hebben. Een touw om de horens be tekent: de melk van deze koe met gebruiken. Dit kan voorkomen als een koe bijvoorbeeld penicilline toege diend heeft gekregen tegen een uier ontsteking. Een week lang gaat de melk dan de afvalput in, vier dagen langer dan op een gewone boerde rij. Ook opvallend is dat de koeien hier nog hoorns hebben. Omdat het al jaren gebruikelijk is de hoorns te Zal de gemeenteraad het bezitters van honden in het kader van het hondenpoepbeleid straks verbieden uitwerpselen te deponeren voor de deur van de buurman? Hoe is het gesteld met katten? En, niet te ver geten, met de paarden van de bere den politie? Van de politie mag wor den verwacht dat ze een voorbeeldrol vervult. Maar de Dorpsstraat in De Koog is kennelijk een plaats om de viervoeters van de politie te laten uri neren en poepen. Wie het waagt daarvan iets te zeggen, komt van een koude kermis thuis. Tenminste, dat is te lezen op 29 au gustus, onder het kopje Snackbar houder vast na gevecht met politie. 'De man verzette zich hevig bij zijn aanhouding.' Hoe taktvol verliep de aanhouding? Het Texelse politie optreden haalde zelfs de landelijke pers. Kennelijk beschouwt de politie te paard de uitwerpselen als een bedrijfsrisico voor de ondernemers. De agent had zijn ros kunnen ontstij gen om de hoop op te ruimen. Of is zo'n gebaar te min voor de hand haver van de wet? De vervuiler be taalt hier dus niet. Of was hij het poepschepje vergeten? Er zijn andere manieren om te hand haven en geweld te beteugelen. In Ede op de Veluwe zijn in het uitgaans gebied camera's geplaatst. Vele vor men van geweld zijn teruggebracht tot een minimum. Burgemeester Gel- dorp-Pantekoek moet alleen even een belletje plegen met haar collega mr. W. Blanken van het CDA. Deze Edese burgemeester zal vol gaarne de voordelen uitleggen: minder van dalisme en een gevoel van veiligheid. Is de ingebruikname van De Nieuwe Toekomst geen mooie gelegenheid? Dan kunnen de politiepaarden voortaan hun dagen in de wei door brengen. Zo is iedereen tevreden. Jan Klugkist, Arnhem. Zaterdag 9 september JVC D4-Oosterend D1 Zondag 10 september Oosterend 2-Zeemacht 4 13.30 12.00 verwijderen - omdat ze anders hun kuddegenoten zouden kunnen ver wonden - zouden we bijna vergeten dat koeien ze van nature wel hebben. Een wandeling over Donatus is een rustgevende activiteit. In het wijde landschap kuieren we op ons gemak achter de koeien aan naar de grote potstal, waar de beesten vrij in kun nen rondlopen.We besluiten de ex cursie met een kijkje in de opslag ruimte, waar we een kleine lezing krijgen over het samenwerkingsver band van de'Waddenproducenten De Waddenproducten zijn direct af komstig uit Europa's grootste natuur reservaat: het Waddengebied. Dit omvat behalve de eilanden en de Waddenzee ook het aangrenzende gebied, tot 25 kilometer landinwaarts. Binnen dat gebied is de directe in vloed van de Waddenzee merkbaar aan de gewassen, die een licht ge zouten regiosmaak krijgen door de zilte zeelucht. Over en weer worden eikaars producten verwerkt Het duindoornextract bijvoorbeeld komt van een bedrijf uit het noordoosten van Friesland en wordt op Texel ver werkt in duindoornjam, -wijn, -kwark en -yoghurt. Ook voor producten met vlier en blauwe bes komen de ingre diënten van elders. We ontdekken diverse soorten wijnen, met van drui ven maar van waddenfruit Ook toet jes en taarten. En allemaal met het Waddenkeurmerk, dat staat voor een milieuvriendelijke productie.Wie wil kan na afloop van de rondleiding nog even neerstrijken op het terras en een stukje aromabessentaart proeven of een glas blond Waddenbier achter over slaan. De excursies bij Sint Donatus zijn inmiddels weer voorbij voor dit seizoen. Grotere groe pen kunnen eventueel nog een afspraak ma ken via tel. 319 426. De reguliere excursies worden volgend voorjaar hervat. Corrie Timmer De koeien worden naar de stal gebracht om te melken, een vast onderdeel van de excursie bij Sint Donatus. (Foto Come Timmer) 'Echt hoge verwachtingen mogen we niet koesteren, kanshebbers op de overwinning hebben we niet in de gelederen. Maar we gaan uiter aard onze uiterste best doen. Elke renner probeert op zijn eigen ni veau zo goed mogelijk te preste ren.' Frans Hopman, 'manager' van de Texelse wielerformatie die vanaf maandag deelneemt aan de Tour de Lasalle in Den Helder, is nuch ter. De ploeg hoopt op een uit schieter van enkele renners, maar het plezier staat voorop. Toch gaan de renners van de ploeg, die wordt gesponsord door Bauknecht, Bouwcenter Rab en Ran Tweewielers, er fanatiek tegenaan. Hopman hoopt stiekem dat kopman 2001 zal voor de toekomstige kwa liteit en dienstverlening van veer dienst Teso curciaal worden. On der meer omdat Rijkswaterstaat als eigenaar van de veerhavens medewerking moet verlenen aan de aanpassing van de installatie, die nodig is om de door Teso ge wenste bredere schepen te kun nen laten afmeren. De opstel stroken voor voertuigen worden als te smal ervaren en onder oude ren leeft de wens om aan de wal- zijde op het niveau van het salon- dek te worden gebracht. Gezien de verwachte vergrijzing acht Teso de huidige toegankelijkheid voor oudere passagiers momenteel on voldoende. Teso verwacht op basis van progno ses dat de groei in de afgelopen tien jaar zich in enigszins afgevlakte vorm zal voortzetten. Met name het aantal over te zetten voertuigen zal stijgen. Daardoor zal de huidige vervoerscapaciteit onvoldoende zijn. Het afgelopen jaar zijn diverse onder zoeken verricht om zicht te krijgen op de eisen waaraan de vervanger van de Molengat moet voldoen. Er zijn enquêtes gehouden onder passa giers, gesprekken gevoerd met de ouderenbond Anbo en met vertegen woordigers van de invalidenbond. In tern zijn de ervaringen met de huidige schepen geëvalueerd en mogelijke verbeteringen vastgesteld. Met be hulp van een voorlopig ontwerp van een nieuw schip, dat breder en iets langer is, zijn gesprekken gevoerd met RWS over mogelijke aanpassin gen van havens en bijbehorende in stallaties. Om dit nader in kaart te brengen heeft bureau Oranjewoud opdracht gekregen de wensen tech nisch uit te werken en de haalbaarheid van de veranderingen zonder stremming van de bootdienst te toetsen en de kosten in kaart te brengen. Deze gegevens worden gebruikt voor het overleg met Rijks waterstaat over de verdere aanpak. Onderzoek naar de gewenste verkoopcapaciteit, die ontstaat na ingebruikname van het nieuwe schip, leidde tot de conclusie dat de huidige verkoopcapaciteit te beperkt is. In de toekomst moet het aantal loketten dus worden uitgebreid. In 1999 wer den in Den Helder de fietsenstalling uitgebreid en afsluitbaar gemaakt. Verder zijn de opstelterremen in een aantal opzichten verfraaid om de uit straling voor het vakantiepubliek vriendelijk te maken van tien in het begin tot vijfentwintig aan het eind van het seizoen. Ook de onderlinge wedstrijdjes die geregeld werden gehouden om de vorderingen te beki|ken, trokken steeds veel deel nemers. De training begint om 14.00 uur. Er wordt verzameld aan het begin van het mountainbikepad aan het Westerslag. Ook met-leden zijn wel kom om een keer mee te rijden Een valhelm is verplicht. Wielrenner Marten Visser lijkt de juiste vorm weer te pakken te heb ben. Hij werd zaterdag vierde in een sterk bezette wedstrijd in Balk. De Programma dinsdag 12 september Veld A, mannen en gemengd 18.30 Slagerij Beverdam-Nioz Teso 19.15 Agrifirm-Teso SI. Beverdam 20.00 Tatenhove 1 -Tex. Autoc Agrifirm 20.45 Super de Boer-OSG Tatenhove 21.30 Maarco Bouw-NiozSuper de Boer 22.15 Sportshop 2-Cocky's K. Agrifirm Veld B, dames en gemengd 18.30 't Gouwe Boltje-EcoMare Fitt 19 15 P.P. Center-Fitt 't Gouwe Boltje 20.00 Tatenh. 2-Zandbank P.P. Center 20 45 Timmers Bak.-Gimsel Tatenh.2 21.30 B&B/vdVis/DenBoer-Keursl. Dros Timmers Bakk 22.15 de Rival-Milly's B&B Veld C, dames 18.30 Zeilmakerij-De Krim Bar Sport. 19 15 Smash'68-Bar Sport. Zeilmakerij 20.00 Klif 12-Haarstudio Smash'68 20.45 Durper Drup-Westerlaken Klif 12 21 15 Wessels Ontwerpt-Question 1 Durper Drup 22 15 Nokanto-Eierl. Huis Wessels Wedstrijdleiding: let en Willem (tel. 319436 315194) Marten Visser voor een leuke uit schieter kan zorgen. Hij werd vorige week vierde in een zwaar bezette koers in Friesland en lijkt weer aardig in vorm. 'Hij heeft een tijd stil gelegen door zijn valpartij tijdens de Hel van Petten, waarbij hij zijn sleutelbeen op twee plaatsen brak Aanvankelijk vond hij het moeilijk de draad weer op te pakken, maar de laatste tijd is hij weer aardig bezig', zegt Hopman. Visser werd vorig jaar veertiende in het eindklassement van de A-rijders en hoopt dit jaar in de top tien te ein digen. Ook Niels Jimmink wordt in de voor ste gelederen verwacht Hij begon het seizoen vrij geruisloos, maar groeide de laatste weken naar een behoorlijke vorm. Hopman- 'Zijn op treden in de tijdrit op Texel stemde wat dat betreft hoopvol, hij reed daar een prima tijd. En Niels is iemand die nooit opgeeft. Wanneer de omstan digheden zwaar zijn is hij op zijn best.' De ploegleider, die zijn taak samen met Simon Appel vervult, hoopt dat ook Roel Bakker zich in deze Tour voorin het A-peloton zal laten zien. Bakker heeft volgens Hopman een goede klassering nodig om ervan doordrongen te raken dat hij meer kan dan hij tot nu toe heeft laten zien. 'Een beetje het Erik Dekker-effect. Roel kan heel goed fietsen, maar tot nu toe is het er nog niet echt uitge komen. Zijn Opdracht is dat hij zich lekker in het peloton weg moet ste ken om zo goed mogelijk van voren te rijden. Misschien kan hij in het af sluitende criterium dan meedoen voor de winst, dat moet hem op het lijf geschreven zijn.' De Rab-ploeg heeft met Natascha van der Vis ook djt jaar weer een vrouw in de gelederen. Zij draait we kelijks haar rondjes mee op de Texelse wielerbaan en zal in de Tour vooral moeten aanklampen. 'Tussen al die kerels kan ze natuurlijk geen potten breken, maar ze rijden haar er echt niet zomaar af', zegt Hopman. Van de vaste kern zijn ook Otto Goënga, Jan Zijm en Hans van Osch weer van de partij. Zij proberen een zo goed mogelijk klassement te rijden en richten zich vooral op een hoge positie in de B-groep. Wat gastrenner Guido Banda kan, moet nog worden afgewacht. De oud-triatleet reed nog met veel wed strijden in een groot peloton. Hop man 'Die onervarenheid kan hem natuurlijk opbreken. Maar Guido is lichamelijk erg sterk. Als het hard waait en het peloton breekt, kijk ik er niet van op wanneer hij ineens in de voorste groep meedraait.' Eén ding is zeker: de Texelse renners hoeven met net als de vorige jaren te racen om de laatste boot naar het eiland nog te halen. Omdat de Tour de Lasalle dit jaar in september wordt gehouden, starten de etappes een uur eerder. Ook zijn de afstanden wat kleiner, zodat de finish meestal rond een uur of half negen is gepland. kopman van de RAB-ploeg gaf de voorkeur aan de Friese koers boven de tijdrit, die dezelfde dag op Texel werd verreden. Tijdrijden is niet Vis sers specialiteit. In Balk hoopte hij bovendien weer wat koersntme op te doen voor de Tour de Lasalle, die op 11 september van start gaat. De wed strijd was voor Visser de eerste offi ciële sinds zijn zware valpartij eind mei in Petten, waarbij hij zijn sleutel been brak. De koers, zeventig kilometer lang en verreden op een omloop van ruim vier kilometer, werd gedomineerd door een lange ontsnapping van drie ren ners. Het duurde geruime tijd voor in het peloton de achtervolging op gang kwam. Uiteindelijk voerde Visser sa men met enkele andere Noord hollandse renners het tempo op en werden de vluchters in de voorlaatste ronde toch nog gegrepen. Het pelo ton bleef daarna bij elkaar, zodat een massale eindsprint de uitslag moest bepalen. Omdat de finish vlak na de laatste, haakse, bocht lag, was het zaak daar al goed van voren te zitten. Visser slaagde er na het nodige duw en trekwerk in als vierde door de bocht te komen en hield die positie vast tot op de streep. Hoewel hij dus net met plaats mocht nemen op het erepodium, overheerste toch de te vredenheid over zijn rentree. DAAR RED JE LEVENS MEE Een reünieteam won zaterdag het toernooitje waarmee basketbalvereniging De Mareis het seizoen begon. Van links naar rechts: Niek Witte. Ronald Witte en Johan Gieles. Hurkend: Marco Tuntelder. Basketbalveremging De Mareis is het seizoen zaterdag gestart met een toernooitje, waarbij teams die be stonden uit drie spelers en eventuele reserves in de Burgemeester de Koninghal de strijd met elkaar aan bonden. De deelnemers kwamen met alleen van Texel, maar ook uit Den Helder, Denekamp en zelfs Duitsland. De relatief hoge leeftijd en een trainingsachterstand ten spijt ging de zege in het toernooi verrassend naar een team dat uit dertigplussers be stond Kenners hadden direct door dat het met 'zomaar' een clubje was, maar een selectie die bestond uit top pers van de zo succesvolle lichting van De Mareis die in de tweede helft van de jaren tachtig furore maakte. Zij wonen tegenwoordig verspreid door het land, maar waren speciaal voor deze dag nog eenmaal samen geko men. Het kwartet bestond uit Marr^ Tuntelder, Niek Witte, Johan Gieles en Ronald Witte. In de openbare bibliotheek in Den Burg start auteur Diet Verschoor za terdag 14 oktober met de workshop schrijven. Hierbij komen verschil lende aspecten van het schrijver schap aan de orde. Door voorbeel den uit de literatuur en het maken van opdrachten verschaft ze helderheid over het schrijven. Spelen met taal vergt vingeroefeningen Er wordt ge werkt aan stijl, vorm en inhoud. Wat is een brief, een handpalm een sprookje, een kort verhaal of een ge dicht? Verschoor: Schrijven is kijken en luisteren. Daarna doen en ervaren. Maar ook verbeteren en doorzetten.' De workshop wordt eens in de drie weken gehouden van 10.00 tot 14.00 uur. Deelname kost 350.-. Hinderen in Cherales met hun Schiermonnikoog waren gekomen, het dorp Cherales werd geheel en al voorzien van goederen van Texel. Volgend jaar hoopt de Texelse orga nisatie een van de dorpen van Schier monnikoog over te nemen, om de druk op de bevolking van Schier monnikoog wat te verminderen. De kinderen van het 'Texelse' dorp Cherales werden verrast met een pakket toiletartikelen, verzorgd door de kinderen van de Fontein: een was handje, een handdoek, een tanden borstel en -pasta, een kam en derge lijke. De allerkleinste kreeg daarnaast nog een groot knuffelbeest. De 188 gezinnen van het dorp kregen verder kleding op maat, dekens en een voedselpakket. Texel Helpt had ook radiatoren en verwarmingsbuis meegenomen, stellingmateriaal voor de bouw van een garage voor de ambulance, speelgoed voor het kinderdagverblijf en leermiddelen voor de school. En voor het beginnend bakkersechtpaar was er - dankzij de veranderingen binnen het Texels bakkersgilde - veel meer dan de deegmachine waar zij om hadden gevraagd. Wielervereniging Texel maakt zater dag weer een begin met de weke lijkse trainingen voor jeugdige fietscrossers. Door allerlei technische oefeningen te doen. leren kinderen tot circa 16 jaar spelenderwijs hoe ze op hun ATB-fiets uit de voeten kun nen. De circa anderhalf uur durende sessies, die onder leiding staan van Benno Bakker, Jan Buis en Jan Zi|m, waren vorig jaar razend populair. Gestimuleerd door het enthousiasme van de trainers en hun leeftijds genoten groeide het aantal renners fs van allerlei gradaties doen ag in en rond manege Akenburg aan de tweede onderlinge wed- van het jaar. Om 9.30 uur wordt "•art gegaan met het onderdeel ^ur Vervolgen spelen de ruiters ipel in de binnenbak van de =9e. Het jeugdige achttal dat af- ^n week nog knap vierde werd Nederlandse kampioenschap- erzorgt vanaf 11.30 uur een kür 'wek. Een nieuw onderdeel van tierlinge wedstrijd is de terrein- bestaat uit een parcours over ie9 en het terrein bij Akenburg, natuurlijke hindernissen en een mak als lastige obstakels. Ten Svolgt nog een springwedstrijd. ^strijden eindigen rond 17.00 Om 19.30 uur begint in de foyer Jfe manege de prijsuitreiking, '9d door een gezellige avond deelnemers. uurde) trailer van Texel Helpt t de afgelopen weken drie ense dorpen om de ingeza- hulpgoederen uitte delen. Het dertiende keer dat een Texels rt goederen naar dit land t in tien jaar tijd werd meer dan uub vervoerd Maar hulp blijft Dit jaar werd Roememé ge il door een nat voorjaar en een 1 zomer, zodat er vrijwel geen halt binnen te halen, van de bezochte dorpen wer- sdeeld met hulpgoederen die een ander transport vanaf

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 9