Dienstverlening moet op huidige niveau blijven' Politie maakt eind aan rit met Twike ÊS3 Cjrocn 2rwartJ-J~exels 'm het harL, Jutvondst met cocaïne of sterk verhaal? CsraiDTi® bekomst arbeidsbureau (CWI) staat ter discussie Geldcassette ot ontploffing jenslag tijdens itzenden film rie en Mustafa Herenstraat afgesloten tountainbiken Keijser ziet af van pacht grond Onzekerheid over veerdienst Texel-Vlieland Canadese en Engelse para's maken sprong Tentoonstelling Slordig voetbal m Duurzaam toerisme Gemeente praat over asielzoekers TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER SiRGlNSWER De bewindsvrouw met eigenaar Rob Steur in de 'Twike' «rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. lorig jaar opgerichte Centrum Werken en Inkomen (CWI) zal huidige vorm niet blijven be- Volgens de nieuwe eisen die CWI's worden gesteld is de al van het eiland te klein voor imenwerkingsorgaan van het idsbureau, het bureau Sociale n van de gemeente en de eringsorganisaties Cadans, GUO en het Sociaal Fonds mijverheid. 'Maar de dienst- - nmg moet op het huidige ni- worden gehandhaafd', pleit ouder Eelman (Welzijn) voor ud van de arbeidsvoorziening. CWI aan de Thijsselaan kan iinds een jaar terecht voor het agen van een ww- of bijstands- nng in combinatie met het zoe- lar een (nieuwe) baan. De me ikers geven ook informatie over en uitkeringen. Tot een jaar ge- moest men hiervoor de afzon- :e instanties opzoeken, maar nu s gebundeld op één adres. De eling vergroot de efficiency en is nendeli|ker. itl op Texel zo'n CWI zou komen, mm een )aar geleden allerminst Ifsprekend Aanvankelijk zou- melaars worden verwezen naar iVI in Den Helder, wat bijzonder zou zijn. Maar dankzij inspan- van het arbeidsbureau en de =nte kreeg Texel toch een eigen Dit werd mede mogelijk dank- umeke vorm van samenwer- tussen de uitvoerings- saties GUO, Cadans en het sl Fonds Bouwnijverheid, waar- e twee laatste relatief weinig n op het eiland hebben. Een »Jjk unieke situatie, waarmee jol een uitzonderingspositie In- ar geleden was het nog de be- g dat er 200 van dergelijke jij in Nederland zouden komen. I was er vroeg bij en dat is ach- I jezien maar goed ook. Want i de huidige plannen zou zo'n 'beslist niet meer komen. Een oemd Verandermanagement namelijk bepaald dat de mini- omvang van een zogeheten etvestigmg van het CWI 12 iu is gebleken is onlangs een assette, ook wel plofkoffer ge il, in een bank in Den Burg aan ontploft. Daarbij trad het nechanisme. dat normaal ge in alleen afgaat als de geld- in verkeerde handen valt, aan in werking. Het alarm be- i loeien en er spoot verf uit de waardoor een deel van het in- van het bankgebouw be rt raakte. Om stoom af te bla de sissende koffer daarna op oeneplaats neergelegd, waar it moment de maandagmarkt Ie was. Navraag bij de betref- ^bank over de oorzaak van het P iffen van de koffer leverde middag niets op. 0.1 formatieplaatsen moet zijn. Texel zit ruim beneden die norm. Bovendien voldoet de het eiland niet aan andere criteria, zoals de omvang van het klantenbestand. Ook het aantal werk zoekenden en vacatures dat zich aandient is te klein. Voorwaarden op grond waarvan de CWI en het Ar beidsbureau van Texel zouden ver dwijnen. Landelijk moeten er 24 zo geheten kern-CWI's komen, waarvan de dichtstbijzijnde volgens de huidige plannen in Alkmaar zal worden ge vestigd, een kantoor dat in ruime mate over voorzieningen zal beschik ken. Den Helder krijgt in de plannen, die overigens nog door de Tweede Kamer moeten worden goedgekeurd, een zogenaamde satellietvestiging. De Texelaars die een beroep willen doen op het CWI, moeten volgens dit scenario dus naar Den Helder reizen. Maar de reistijd die Texelaars (gere kend per openbaar vervoer) naar het kantoor in Den Helder kwijt zijn is lan ger dan een uur. En dat is naar CWI- normen te lang. Dat betekent dat Texel wel recht houdt op een voorzie ning waar de eilanders terecht kun nen. Maar over de bemensing van die In verband met werkzaamheden, waarbij Gemeentewerken op verzoek van de dorpscommissie de verkeersremmers verwijdert, zal de Herenstraat in Den Hoorn enkele da gen worden afgesloten. Donderdag 14 en vrijdag 15 september geldt dat voor het gedeelte tussen de Naai en het Hoge Werfje, dinsdag 19 en woensdag 20 september wordt er gewerkt aan het stuk waar de Heren straat overgaat in Klif. Het verkeer wordt omgeleid. voorziening verschillen het verander management en de partners binnen het Texelse CWI (het Arbeidsbureau, de gemeente en de uitvoerings organisaties) van mening Het verandermanagement zou aansturen op een loket dat door één persoon wordt bemenst, die de telefoon aan neemt en afspraken voor hen maakt Onvoldoende 'Die optie is voor ons onvoldoende. De adviseurs en dienstverleners moeten permanent aanwezig zijn', benadrukt wethouder Eelman. 'Op grond van de prestatie van het CWI op Texel hebben we recht op 4,1 formatieplaats. Dat zijn weliswaar minder mensen dan er nu werken, maar we verwachten door koppeling van het CWI met het gemeentelijk loket de nodige efficiëncywinst te behalen. Daarmee moet ons doel, handhaving van de huidige dienstver lening haalbaar zijn. We zijn hierover in overleg met de Arbeidsvoorziening in Noord-Holland, met het gewest en de andere waddeneilanden.' De wethouder kan op de steun reke nen van B. Korving, directeur van de overkoepeling van de Arbeidsbu- reau's in de provincie. 'Texel mag geen 'witte vlek' op de CWI-kaart worden. Gezien de geografische lig ging neemt het eiland een bijzondere positie in en daarom moet er een lo ket blijven. In welke vorm is nog on zeker, maar het hoeft niet kleiner te zijn dan nu. Maar het is met aan mij om dat te beslissen, maar aan het verandermanagement. Ik vind het wel belangrijk dat werkzoekenden een baan krijgen, vacatures worden ver vuld en dat de cliënten op Texel wor den bediend. Het is aan de partners in het CWI om het belang van een voorziening op Texel kenbaar te ma ken bij de organisatie die de minister over de veranderingen adviseert. Ik verwacht dat deze managers van verschillende kanten de juiste signa len krijgen, zodat een besluit kan worden genomen op basis van ge zond verstand.' Wat zit er in de mysterieuze drijver, de jongste aanwinst van Maarten Boon? De jutter uit De Cocksdorper durft er de handen niet voor in het vuur te ste ken, maar het zou best wel eens co caine kunnen of een ander verdovend middel kunnen zijn. Het zou niet voor het eerst zijn dat smokkelaars hun verboden waar verstoppen in voor werpen die normaal gesproken zijn gevuld met lucht. Boon kwam in be zit van de bijna anderhalve meter hoge drijver via een stel sportvissers, die het op zee zagen drijven en bij Boon afleverden. 'Drijvers als deze worden gebruikt als stootkussen voor vaartuigen. Normaal gesproken zitten ze vol met lucht en zijn ze licht als een veertje Maar dit exemplaar weegt minstens dertig kilo. Pur is het met, maar wat er dan in zit, durf ik met te zeggen.' 'De eigenaar heeft er aan de bovenkant een gat in gemaakt, het spul er ingedaan en gat daarna wa terdicht afgesloten. Ik ken verhalen over smokkelaars die verdovende exelaars schaarden zich zon- »r de televisie, maar al wat er vertoond, geen film over envisser Adne Hutjes en de visser Mustafa. 'Er zijn onge- veel dingen misgegaan. De ci hebben de verkeerde band gestoken, waardoor er geen 'teling was en de band startte eg Ik ben echt ontzettend geworden. Maar de omroep Moofd de uitzending binnen- zullen herhalen', aldus produ- loor Kooij. Op welk tijdstip dat '.wordt binnenkort bekend ^erveremging Texel begint za- !weer met de mountam-bike- 9 voor senioren. De training gehouden langs de "ibikeroute en begint om Jutter Maarten Boon met de raadselachtige drijver. (Foto Gerard Timmerman) middelen verstopten in luchtbanden van auto's, dus waarom niet in zo'n drijver En stel nu eens dat de smok kelaars een bezoek kregen van de douane en dat ze het touw van de drijver hebben gekapt...' Boon zou ook zelf graag weten wat er in zit, maar zegt dat hij tot dusver de inhoud niet heeft gecontroleerd. 'Dat kan al-> leen door de boei te vernielen, en dat wil ik niet. Want als er cocaïne In zit, dan hoef ik het niet te weten. Ik moet niets van dat spul hebben. En als de inhoud waardeloos is, dan is het zonde van de boei.' Daarom heeft hij ervoor gekozen de mythe maar in stand te houden. 'Zo'n pracht van een juttersverhaal over smokkelaars kan ik dan mooi tastbaar te maken.' Als definitief blijkt dat de gemeente bij de aankoop van grond van Reijer Keijser ten oosten van Den Burg niet in aanmerking komt voor de Landbouwvrijstelling, ziet Kei|ser af van langdurig gebruik van de grond. De aanvankelijke afspraak was dat Keijser de circa zeven hectare grond voor minimaal een jaar of zeven zou pachten, waardoor hij over de meer waarde geen belasting verschuldigd zou zijn. Maar doordat de overeen komst enkele dagen na het vervallen van de vrijstelling was getekend, moet over het aankoopbedrag van 1,8 miljoen 1,05 miljoen extra be lasting worden betaald. Keijser had contractueel laten vastleggen dat de gemeente een eventuele claim zou betalen. Nu de Landbouwvrijstelling is vervallen, heeft het weinig zin meer om de grond langdurig te verpachten Daardoor kan de gemeente vrij over deze, als agrarische bestemde grond, beschikken Andere grond in De Mars die de gemeente onlangs aankocht, blijft wel voor een langere periode verpacht. Overigens betaalt de gemeente iets minder voor de grond van Keijser, nu is gebleken de aangekochte grond is belast met een erfdienstbaarheid. De bewoners van de Hoefslag bedongen bij de aankoop van de stukjes grond achter hun woning een recht van overpad over het land van Keijser. Minister Jorritsma en enkele andere prominente sprekers op het interna tionale symposium over duurzaam toerisme lieten zich gisterochtend per elektrische auto van de parkeerplaats naar het congresgebouw brengen. Ze maakten gebruik van de in Zwitser land ontwikkelde Twike van Rob Steur uit Rijnsaterwoude, die zelf aan het stuur zat. Milieuambtenaar Roel Struick had het wagentje zaterdag van Rijnsaterwoude naar Texel ge bracht. maar dat was niet helemaal goed gegaan. In de buurt van Castricum werd hij door de politie aangehouden, die constateerde dat Struick niet beschikte over het voor deze wagen benodigde motor- rijbewijs. Himocht met verder en Het is nog onzeker of Rederij Doeksen aan het experiment met de veerdienst tussen Texel en Vlieland volgend seizoen een vervolg zal geven De belangstel ling voor een tochtje met de snel- boot Najade, die in juli en augus tus iedere woensdag een verbinding onderhield tussen de twee waddeneilanden, was zeer matig. 'Niet bepaald een succes', zo laat directeur Henk Ooster beek van Doeksen weten. Ge middeld vervoerde het luxueuze schip dat plaats heeft voor 188 passagiers tussen de twintig en dertig mensen. Aan gebrek aan publiciteit kan het volgens Oosterbeek met gelegen hebben. 'We hebben er genoeg aan ge daan.' Volgens de directeur is het optimisme over een mogelijk ver volg van de verbinding onder de Texelse sympathisanten groter dan bij de Vlielanders. 'De Texelaars denken dat het een paar jaar duurt alvorens zoiets aanslaatDe komende weken bekijkt de rederij of het rendabel is om de proef komend seizoen te herhalen. De overtocht duurde ruim anderhalf uur, waarbij de toeristen gezeten in de uiterst luxueuze salon van informatie over de flora en fauna in het ge bied werden voorzien. moest mee naar het bureau. Dat was een tegenvaller, want in het land van herkomst mag iemand met een auto- rijbewijs wél in de Twike rijden. De ei genaar, die nog een vergeefse telefo nische poging deed om de politie mild te stemmen, kwam toen zelf naar Castricum om het stuur over te ne men. Met Struick als passagier kwam de wagen verder zonder vertraging op Texel aan, afgezien van een stop van anderhalf uur in Petten om de accu's op te laden. Wegens gebrek aan een bevoegde chauffeur wordt de Twike op een aanhanger terugge bracht naar Zuid-Holland. Met drie volle nikkel-cadmiumaccus heeft het computergestuurde autootje een ac tieradius van 65 kilometer als wordt gereden bij de meest economische snelheidcirca 50 kilometer per uur. De maximumsnelheid is 80 km. De auto trok op De Krim veel bekijks, maar iedereen was het er over eens dat er nog veel moet veranderen, wil dit wagentje algemeen gebruikt gaan worden. Immers, betrekkelijk weinig mensen hebben een motorrijbewijs. Bovendien wordt de Twike nog met massaal in serie geproduceerd, zodat de aanschafprijs maar liefst rond f40.000,- is. Engelse en Canadese militairen zijn donderdag op Texel om te oefenen voor de festiviteiten rond de herden king van de Slag om Arnhem, waar ze zaterdag parachutesprongen zul len maken. Vanuit de historische Dakota en de Antonov-dubbeldekker pogen ze vaste grond onder hun voe ten te krijgen op het vliegveld. Hoe laat dat precies gebeurt, staat nog niet vast en is medeafhankelijk van de weersgesteldheid. Meest waarschijn lijk is dat de sprongen tussen 15.00 en 18 00 uur worden gemaakt. Van vrijdag tot en met zondag houdt Paracentrum Texel de jaarlijkse wed- stnjden voor formaties die bestaan uit zestien para's. Traditioneel is dit het laatste evenement van het seizoen, waarbij teams uit binnen- en buiten land in de lucht zoveel mogelijk figu ren proberen te formeren. De één noemt het diversiteit, een ander zou liever de term ratjetoe ge bruiken. Zeker is dat er bij de 'Groep stentoonstelling van Texelse kunste naars' nauwelijks sprake is van eenheid. Dat komt niet alleen door het grote aantal van drieëntwintig kunstenaars, maar ook doordat zij zich ditmaal met aan een thema hoef den te houden. Pagina 2 Niet slecht voetbal maar slordige fou ten vormden de oorzaak van het ver lies dat Texel'94 bij WFC leed. De hardwerkende ploeg van trainer Luc Post kreeg in de 55ste minuut mm of meer de genadeslag toegediend. Pagina 3 In de economie moet je er tegen woordig rekening mee houden dat producten met alleen op hun prijs en kwaliteit worden beoordeeld, maar ook op hun gevolgen voor milieu en maatschappij. Minister Annemarie Jorritsma van Economische Zaken benadrukte gisterochtend op De Krim dat dit ook geldt voor de toeris tenindustrie. Pagina 5 Binnenkort komt een afvaardiging van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) naar Texel om te praten over de bezwaren die het college heeft tegen de komst van 24 asielzoekers naar De Koog. Het initiatief is uitgegaan van de ge meente, die duidelijk wil maken dat Texel al voldoende asielzoekers heeft opgevangen en dat de komst van nieuwe groep problemen zal geven op het gebied van onderwijs en me dische verzorging. Er is nog geen datum vastgesteld. Het COA hoopt de bezwaren uit de weg te kunnen ruimen zodat de groep alsnog naar Texel kan. Over hoe dat zou moeten wilde de pers voorlichter van het COA geen mede delingen doen. 'We willen niet op het gesprek vooruitlopen'. Vrijdagochtend meldde het COA nog dat er niets aan de hand was en dat de asielzoekers spoedig naar Texel zouden afreizen om hun intrek te ne men in de vijf door Hans den Uyl te exploiteren appartementen van Ed Momberg aan de Kamerstraat Toen men naar aanleiding van een tele foontje van de Texelse Courant na vraag deed. bleek dat er wel degelijk bezwaren waren. In de college vergadering van dinsdag was beslo ten deze aan het COA kenbaar te maken. De burgemeester had al aan Harry Wuis (voorzitter van de vereni ging 'De Koog Badplaats' die door verontruste Kogers was benaderd) laten weten dat de komst van de asielzoekers niet zou doorgaan. Overigens hebben de bezwaren van de Kogers die aan de bel hebben getrokken, minder te maken met het niet toereikend zijn van onderwijs- en medische voorzieningen, dan wel met het veronderstelde negatieve effect dat de buitenlanders hebben op de toeristische branche. Een aan tal logiesverstrekkers in de badplaats meent dat met name de gasten in de appartementen en hotels die vlakbij Kamerstraat 41 staan, negatief zullen reageren op een straatbeeld waarin zich veel buitenlanders ophouden (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEK- sticker maar wel geïnteresseerd Foldei verkrijgbaar op Spinbaan 6. DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 ijvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg ■jefoon 0222 - 36 26 00 liefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1