Lï Cjroen TwarU-Jexeh in het harL, an Lubek hoopvol ondanks blessure Paravliegtuig aan de ketting gelegd emeentelijke informatie op internet li Boeten krijgen iets meer lucht fnder de pomp Jeugdbrandweer houdt open dag Nieuwe TX 48 firma Vlaming 'Cocaïne'-drijver Boon gestolen Bezoek TEXELSE^COURANT Duurzaam Texel a Zeepierenwedstrijd a Mooiste hond Geld uit Benin voor Waddengroep Weg afgesloten Ontwikkelaar boos over negeren grond oostkant Den Burg jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11513 1 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 r E X E LS e" COU RANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 /ertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 )1 MC Den Burg toon 0222 - 36 26 00 I/ax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75 UR-67492 -schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11.1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. rneente Texel is sinds dinsdag bezit van een eigen website, sen symbolische druk op de namen de fractieleiders vooraf- J aan de raadsvergadering de gebruik. Dat gebeurde na een fonderende act van Wonderfull Woman (gespeeld door Judith isuw), die gehuld in de rook die n groot kanon kwam de zege nvan de nieuwe communicatie en verklaarde dat er op de ?el van de 21ste eeuw geen smeer was voor de schrijvende (Janien de Bruijn), laat staan sen ouderwetse dorpsomroeper iarnard). euwe website - te bereiken op ires www.texel.nl - biedt uiteen- de informatie over de gemeente er Texel. Deze informatie is ver- I over vijf hoofdrubrieken: 'ge- tehuis' (met adressen en tele- timmers), 'politiek en bestuur' en college), 'loket' (gemeente- roducten en diensten), 'actueel' •s, mededelingen, vacatures) 'Texel, het eiland' (algemene «swaardigheden over Texel), middel van een link kan de vir- bezoeker direct doorsurfen naar •dat bordeel wel gaan lopen ■teo? f a's ze de gevoelige gebie- f9aan ontzien. de site van de WV. De meeste gege vens sieren de site permanent, maar in de rubriek 'actueel' zullen de be richten geregeld wisselen. Een pagina met de naam 'forum' biedt de bezoeker de kans aan de hand van stellingen mee te praten over actuele onderwerpen. Het eer ste thema is de eerder dit jaar inge voerde servicebalie. Er is ook een 'gastenboek', waarin het publiek sug gesties en opmerkingen kwijt kan. Op de site staat ook een enquête, waarin bezoekers om hun mening over de site zelf wordt gevraagd. 'De ge meente hoopt zo de mogelijkheden van internet te benutten voor allerlei Met het oog op het werven van nieuwe leden houdt de jeugd brandweer zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur open dag. Met name jeug dige spuitgasten worden dus opge roepen te komen kijken aan de Keyserstraat. De brandweer is vooral op zoek naar junioren van 12 tot en met 15 jaar en aspiranten tot en met 18 jaar. Jac. Vlaming en Zonen BV uit Ooster end heeft de machinefabriek Padmos in Stellendam opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw vissers vaartuig. Het schip, de nieuwe TX 48, krijgt een lengte van 23.97 meter en wordt 6.85 meter breed De hoofd motor krijgt een vermogen van 300 PK. Het casco wordt gebouwd op een scheepswerf in Gdansk in Polen, waarna het bedrijf in Stellendam alle voorzieningen aanbrengt. Het wordt uitgerust voor de boomkor- en twinrigvisserij. Als alles volgens plan ning verloopt, komt het schip mei volgend jaar in de vaart. De oude TX 48 werd in mei van dit jaar verkocht aan de firma C. Brinkman en Zoon in Stellendam. nieuwe vormen van contact met bur gers en andere belangstellenden. Geen eenrichtingverkeer dus, maar een permanente uitwisseling van de informatie', laat het gemeentebestuur website weten in het persbericht dat de start begeleidde. Burgemeester Joke Geldorp zei tijdens de presen tatie wel te hopen dat het internet niet de gezellige kletspraatjes op straat of in het café zal vervangen. De website is vervaardigd in opdracht van de gemeente, die hiervoor uit ei gen gelederen een werkgroep sa menstelde. De opdracht is uitgevoerd door het multimediabedrijf Bij-voor- beeld uit Amsterdam, dat tekende voor het ontwerp en de technische realisatie. Het succes moet uiteraard nog worden afgewacht. Een kritiek puntje is in ieder geval dat een rela tief nieuwe, snellere computer nodig is om de site te kunnen raadplegen. De spraakmakende drijver waar over Maarten Boon in de Texelse Courant van dinsdag vertelde dat er cocaine in zou kunnen zitten is gestolen. Toen de Cocksdorper jutter woensdagmorgen een kijkje nam op zijn erf was de boei verdwenen. 'Hoe is het moge lijk?', verzucht echtgenote Corrie. 'Maarten had de drijver uit voorzorg nog verdekt opgesteld, vrijwel onder het raam van onze slaapkamer. Maar we hebben niets gehoord. Ik denk dat de die ven overdag al een kijkje hebben genomen. Jammer, want het was toch een markant voorwerp waarover een mooi juttersverhaal viel te vertellen.' De familie Boon heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal Voor de eerste 100 inzenders van de enquête ligt een attentie klaar! (Advertentie) <jn** ^warL-Jhe!i bef kji_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 De ambities van de Stichting Duur zaam Texel zijn hoog. Maar tijdens de conferentie over dit onderwerp klonk de waarschuwing klonk dat Texel moet oppassen dat het zich niet in teveel projecten tegelijk stort en het beter is om eerst de duurzame am bities eens goed op een rijtje te zet ten Pagina 5 Vastzitten in de prut. een huizen- krakende heremietkreeft ontmoeten, een zeepierenwedstnjd bijwonen. Op het wad is van alles te beleven. Loop even mee achter de dijk bij De Cocksdorp, net als de zes tot twaalf jaar oude kinderen die zich bij de Waddenwinkel in Den Burg aanmeld den voor een excursie. Pagina 7 Vivina of the thatch roof is zaterdag tijdens een hondenshow in het Limburgse Nieuwbergen uitgeroepen tot het mooiste exemplaar van het ras Mastmo Napoletano. De hond is ei gendom van Kees en Anneriet Keijzer uit Den Burg. Pagina 7 Advertentie Op het vliegveld Texel ligt een vliegtuig letterlijk aan de ketting zodat het niet kan opstijgen. De maatregel is genomen op last van de belastingdienst die op deze wijze de betaling van invoerrech ten en BTW wil afdwingen. Het gaat om een bedrag van rond ƒ80.000,- Als dat half oktober niet is betaald, wordt het vliegtuig ge veild. Bovendien heeft de gezag voerder van het toestel een boete gekregen. Het toestel is een tweemotorige LET 410 van Tsjechische makelij dat ei gendom is van het Oekraïense bedrijf Universial Avia. Met nog een ander toestel van hetzelfde type werd het gehuurd door Bob Rienks van het Paracentrum Texel, die het de afge lopen zomer en in de zomer van 1999 gebruikte voor parachutespringen, zowel op Texel als in het Paracentrum Zeeland, dat ook eigendom is van Rienks. Omdat de LET achttien pa rachutisten tegelijk kan meenemen, kon de zomerdrukte op beide centra er goed mee worden opgevangen. De combinatie van veel springende parachutisten met naar verhouding weinig starts en landingen was ook goed voor het beheersen van de geluidsbelasting die van het vliegveld uitgaat. Met de LET werden zo'n vijf honderd vluchten gemaakt Vorig jaar gaf de aanwezigheid van het Oekraïense toestel geen enkel i van Lubek, die vannacht om uur Nederlandse tijd in Sydney de start verschijnt voor de ftpische triatlon, is nog steeds volledig hersteld van haar sle- le beenblessure. 'Het gaat niet naai naar wens. Maar ik ga hard, hoor. Ik zit wel ongeveer ijn oude niveau', liet ze gister end tijdens een kort telefo- gesprek vanuit het trainings- pin Australië weten. ixelse triatlete kampt al maan- net een blessure aan de psoas. iiepliggende spier in het boven- De kwetsuur, waarschijnlijk een lg van overbelasting, open- je zich begin juli voor het eerst, ze met de Nederlandse jnploeg op hoogtestage in de ieeën was. Gedurende de hele gen rust te nemen. Pas begin augus tus, tijdens een nieuw trainingskamp in de Pyreneeën, hervatte Van Lubek de training. 'Voorzichtig. Met steeds vijf keer twintig seconden hardlopen. Het ging wel aardig Tweeëneenhalve week geleden, na een voorzichtige test in de triatlon van Anna Paulowna, vloog de Neder landse kopvrouw samen met de an deren naar Australië, waar ze met het oog op de concentratie een trainings kamp betrokken buiten het Olym pisch dorp. 'We zitten lekker buitenaf. Het is hier rustig. Journalisten komen er niet meer in', vertelde ze gister ochtend om elf uur, negen uur 's avonds plaatselijke tijd, terwijl ze op het punt stond gemasseerd te wor den. De geplande sprinttriatlon - met van iedere afstand de helft van de lengte van de Olympische triatlon - ging Het toestel dat op last van de belastingdienst aan de grond wordt gehouden op het vliegveld Texel. Inzet: het met een ketting geblokkeerde neuswiel. (Foto's Hany Gmat, probleem. Vliegvelddirecteur Ed de Bruin, die tevens onbezoldigd douaneambtenaar is, meldde zowel toen als nu de komst van het buiten landse toestel volgens de regels aan douane en marechaussee, die enkele malen controles ter plekke uitvoer den. Bij zo'n controle in Zeeland bleek er iets niets te kloppen. Volgens De Bruijn en Rienks ging het om een formaliteit met betrekking tot de in voer van de toestellen, waardoor er sprake was van een claim aan invoer rechten en omzetbelasting voor beide toestellen. Om het Oekraïense bedrijf tot betaling te dwingen ver schenen drie deurwaarders op het vliegveld om vertrek van het vliegtuig te beletten De in Zeeland gestatio neerde LET was op dat moment al letterlijk gevlogen. Aanvankelijk werd een kabel met hangslot rond een pro peller gelegd, later werd het neuswiel met een ketting geblokkeerd. Ed de Bruijn werd aangewezen als 'bewaar der' en moest dus voorkomen dat de Oekraïners er ook met dit toestel van door gingen, maar hij weigerde die verantwoordelijkheid te aanvaarden. Er is intussen officieel bezwaar inge diend tegen de aanslagen. Huurder Bob Rienks is volop betrokken bij de onderhandelingen om de kwestie uit de wereld te helpen maar ziet nog geen succes in het verschiet. Tijdens een vierdaags bezoek aan het Waddengebied, overhandigt op maandag 2 oktober een delegatie uit het Afrikaanse Benin een bedrag van ƒ200.000,- aan de Stichting Wadden- groep. Benin stelt dit geld beschik baar in het kader van het duurzame ontwikkelingsverdrag dat het land in 1994 met Nederland afsloot. Het geld is bedoeld voor de ontwikkeling van streekeigen producten. Bij de Waddengroep zijn rond de zes tig bedrijven aangesloten, die zo'n 130 producten fabriceren in zuivel, akkerbouw en delicatessen. De Beninse delegatie komt zich in het Waddengebied met name oriënteren op het gebied van waterbeheer, agrotoerisme en streekgebonden productie. Het beheer van de natte gebieden in Benin en het Wadden gebied is een gedeelde verantwoor delijkheid waarbij een evenwicht moet worden gevonden tussen eco nomie en ecologie. Voor trekvogels, onderweg van Siberië naar Afrika of andersom, is het Waddengebied een belangrijke rustplaats. De Beninse delegatie bezoekt op het eiland de biologische zuivelboerderij Sint Donatus en de hangmossel- cUltuur van Dirk Slik in Oudeschild. De cheque van twee ton wordt over handigd in hotel Opdum, De middag wordt opgeluisterd door optredens van een groep Beninse studenten, die in een toneelvoorstelling hun in drukken van de Wadden illustreren. Wegens vervanging van de duikers zal de (oude) Kogerweg, tussen de Rozendijk en de Pontweg. van maan dag 18 tot en met vrijdag 22 septem ber voor alle verkeer worden afgeslo ten. Het verkeer wordt omgeleid via de Rozendijk en de Pontweg, aan- wonenden zijn wel bereikbaar. wegens een gebrekkige conditie van het zwemwater niet door. Wél kon zondag het parcours worden ver kend. 'Dat ging heel officieel. Het was afgezet met hekken. Wij moesten ons inchecken en daarna werden we voorgesteld aan het publiek. En na afloop kregen we een bloed- en urinetest. Het was echt een generale repetitie, ook voor de organisatie. Het begon bij mij al aardig te kriebelen.' Het parcours was Van Lubek niet onbekend. Al eerder deed ze er mee aan een wedstrijd om de wereld beker. 'Maar het is toch goed er weer even aan te wennen. In de bochten waren de'hekken dichter naar de weg gezet, zodat de bochten wat krapper zijn. Dat moet je even weten.' Ondanks alle tegenslagen, blijft Van Lubek vol goed moed. 'Die blessure zit er nog. Maar ik kan alles weer. Jammer is alleen dat de voorberei ding wel heel kort is geworden. Ik heb er toch wel vertrouwen in.' Vanavond is Van Lubek te zien in het Sportjournaal van de NOS. Een cameraploeg was er eerder deze week om opnamen te maken. Het startschot klinkt vannacht om 1.00 uur. Of Studio Sport de gehele wed strijd zal uitzenden, is nog wat ondui delijk. 'Ik heb begrepen dat Eurosport wel steeds live aanwezig is.' Van Lubek zal haar race beginnen in de wetenschap dat veel Texelaars met haar meeleven. Op initiatief van raadslid Jaap Vlaming, die daar dins dag in de vergadering om vroeg, stuurt het gemeentebestuur vandaag een telegram naar de triatlete om haar succes te wensen. De Ontwikkelingsmaatschappij Venhuizen, eigenaar van een per ceel grond aan de oostkant van Den Burg, vindt dat de gemeente dit terrein alsnog moet bestemmen voor woningbouw. In het concept bestemmingsplan Den Burg is dit terrein aan de Kadijksweg, in te genstelling tot de aangrenzende gronden, bestemd als landschap pelijk gebied. 'Dat is hoogst merkwaardig', schrijft F. L. Nannings van de ontwikkelings maatschappij die het land overnam van Blokdijk. 'Bij een eerder presen tatie van het bestemmingsplan waren de gronden gewoon voor woning bouw bestemd. Dat is ook logisch, gezien de voorgenomen bestemming van het omliggende gebied. Er is nu ineens een hap uit het toekomstige woongebied gehaald.' Maar wethou der Schilling (Ruimte en Wonen) ver wijst naar een uitspraak van de ge meenteraad, dat gronden die niet in eigendom zijn van de gemeente con staterend worden bestemd. Volgens de wethouder heeft de gemeente met de oppervlakte aan grond die mo menteel in bezit is van de gemeente geen extra terrein nodig voor woning bouw. Hoe doe je recht aan een schapen- boet, een schuurtje en een paar kolken zonder afbreuk te doen aan de nieuwbouw in Den Burg. Dat is bijna een onmogelijke opgave. Want deze typisch Texelse landschapselementen aan de westkant van de residentie horen op de ruimte staan, diezelfde ruimte die nodig is voor brood nodige woningbouw. Maar de raadsleden konden instemmen met een ontwerp van architect Ronno Honingh en Jan Duin, waar bij de aangrenzende bebouwing wordt gedraaid, en er iets meer ruimte ontstaat. Volgens Oosterbaan valt er al niet meer zoveel te verpesten aan de westkant van Den Burg. De politicus wees ondermeer op de al gereali seerde nieuwbouwwijk aan de noord westkant, de verdwijning van Mont Rosa en de 'poenerige huizen' nabij de Emmalaan. Toch wekt het tussen liggende landschap nog veel beko ring. Bijvoorbeeld bij bezwaarmaker Theo Timmer. 'Het is bijna het enige stukje grond dat buiten de ruilverka veling is gebleven. Die boet is zó au thentiek, daar moet je vanaf blijven. Mensen zoeken tegenwoordig naar sporen van de geschienis van het landschap. Druk op de woningmarkt los je met op door te bouwen. Want daarna zijn er weer meer woningen nodig. Maak maar een plan zonder het landschap op te vreten.' Een hartekreet die voor de politici echter als mosterd na de maaltijd kwam Er bestaat al geruime tijd overeenstem ming over het bouwplan, dat alleen nog op onderdelen is te wijzigen. Vandaar de bereidheid om in te gaan op het verzoek van Jan Duin om de woningblokken nabij zijn woonhuis annex makelaardij enigszins te ver schuiven, waardoor de boeten en kolken enige ruimte krijgen Om te zorgen dat de nieuwbouw, zowel aan de westkant als aan de oostkant van Den Burg, een behoor lijke uitstraling krijgt, zal een zogenoemd beeldkwaliteitsplan wor den gemaakt, zodat al te grote tegen strijdigheden worden voorkomen. tochtige samenwerking en gadegeslagen door Wonderfull Web Woman nemen fractievoorzitters Jaap Vlaming IGroenLinks), Peeper (PvdA), Dick Drijver (Texels Belang), Maria van der Spek (WD) en Jan Koolhof (CDA) de gemeentelijke website In ge- heler de Groot (D66) was afwezig. iFoio joop Rommotsi

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1