I teso Expositie 'Stier op Stal' geeft andere kijk op vee E Agenda l bXhLbt 2 COURANT Groot aanbod Lionsveiling Big Band Texe speelt samen m l Big Fun Band Musica Texla start seizoen Laatste week Molenkoog Kunst en ezels in Worsteltent Harde werkers Babymassage School spaart buitenlands geld Gespreksgroep over dementie Ruilbeurs Onderstel vliegtuig roept vragen op Opgave bokaal Jaap de Graaf Cor Huisman wint sportvissen De Doormars Cursus ecologische melkveehouiderij Onderzoek naar oorlogsvlieger Jan Rot in Klif 12 Dinsdag 19 september In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. In Tusse de Banke begint om 20 00 uur een bibliotheekavond van de Historische Vereniging. In Cinema Texel draaien The Pa triot (aanvang 20.00 uur) en The Perfect Storm (20.30 uur). Woensdag 20 september Om 19.30 uur begint in het raad huis een vergadering van de raadscommissie Welzijn en Onder wijs. Het Katholiek Vrouwengilde komt in de RK kerk van Den Burg bijeen voor de openingsavond van het nieuwe seizoen. Na een Eucharistieviering, koffie en wat bijpraten vertelt Jans Heijnen over de activiteiten van het Tesselhuus. De bijeenkomst begint om 19,30 uur. De leden van de Volksdansgroep hebben hun eerste dansavond in dorpshuis De Wielewaal in De Waal Om 19.45 uur start de beginnersgroep, vanaf 21.00 uur zijn de gevorderden aan de beurt. De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de Plattelands vrouwen komt om 20.00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. In Cinema Texel draaien The Pa triot (aanvang 20.00 uur) en The Perfect Storm (20.30 uur). Donderdag 21 september In Odysseus, het centrum van de sportschutters aan de Emmalaan, wordt van 15.30 tot 19.30 uur de eerste bloedafname 'nieuwe stijl' gehouden. Donoren krijgen, af hankelijk van de behoefte aan hun bloedgroep, een oproep. In de schuur van Rab aan de Vlam- kast in Oudeschild kunnen tussen 19.00 en 22.0C| uur de goederen worden bekeken die vrijdag en zaterdag onder de hamer komen tijdens de lionsveilmg. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscom missie voor Financien, Werken en Milieu. Om 20 00 uur begint er een klad jasdnve in Bethel aan de Muy*. erd in Zuid-Eierland. jer ei'9 In Klif 12 in Den Hoorn treedt JoTe Rot op met het programma 'Me ie: jes'. Aanvang 20.30 uur, toegj ƒ22,50. 49 C In Cinema Texel draaien ThePe 'Dl fect Storm (aanvang 19.00 tec 22.00 uur) en The Patriot (2jj 49 uur). 49' iteri Vrijdag 22 september (oo '9' Het bestuur van het Waterscli Hollands Kroon komt in het sts jet huis van Den Helder (Drs F B 49 weg 20) bijeen voor een openbj vergadering. Aanvang 9.45 uur Van 17.00 tot ongeveer 23.001 iF1 wordtindebednjfsschuurvanB l'9< aan de Vlamkast het eerste di J'9' van de Lionsveiling gehouden, 9' zo'n 200 kavels. In Cinema Texel draaien The P fect Storm (aanvang 19.00 22 00 uur) en The Patriot (21 uur). Veerdienst Teso zet kome weekeinde enkele malen boten in en verzorgt dan ieder! uur afvaarten, zowel vanuit D Helder als vanaf Texel. Dat gebe vrijdag en maandag van 9.35 16.05 uur en zondag van 16.35| 20.05 uur. Desondanks kan gebeuren dat automobilisten <t de drukte een half uur moe: wachten. Dat is vnjdag tussen9 en 16.00 uur mogelijk het geva Texel en tussen 13.00 en 16.00 in Den Helder. Op zaterdag zijn geen extra afvaarten. Hoogwater te Oudescli Di. 19 12.25 en Wo. 20 0.10 en 13.04i Do. 21 0.37 en 13.40i Vr. 22 1.40 en 14.47i Za. 23 3.07 en 16.56' Zo. 24 5.00 en 18.05 Ma. 25 6.40 en 19.24 Di. 26 7.55 en 20.35 Aan het strand is het ongeveer een ut* der hoogwater. De zon komt 28 septefl op om 7 35 uur en gaat onder om 19.2ft 21 september laatste kwartier; 22 se$ ber doodtij. DINSDAG 19 SEPTEMBER 2000 De Big Fun Band speelt zaterdag samen met Big Band Texel in Question Plaza. De komend weekend te houden Lionsveiling mag zich nog steeds ver heugen in een grote belangstelling. Zaterdag was het een drukte van belang in en rond de schuur van de firma Rab aan de Vlamkast in Oude schild, waar de goederen werden in gebracht. Van negen uur 's morgens tot een uur 's middags was het een komen en gaan van bestelbusjes, vrachtauto's, trekkers en personen auto's, waarmee de kopers 540 kavels aanvoerden. Dat waren er vo rig jaar ruim honderd méér (647), maar de organisatie constateerde dat de boedelveiling nog steeds spring levend is. Liefhebbers van diverse pluimage komen aan hun trekken, want het aanbod is zeer gevarieerd. Onder de hamer komen onder meer schilde rijen (waaronder enkele van Blok van de Velden), computers, een vouw caravan, een prachtige oldtimer, an tiek en modern meubilair in alle soor ten en maten, fraaie scheeps modellen, antiek gereedschap, mun ten, een mobiele brand-weerspuit, telefoonapparatuur, bolderwagens, een ISEKI-trekkertje en een keur aan tweewielers. Veilingmeesters Jo Roeper en Benno Bakker zullen vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur 200 kavels veilen en zater dag vanaf 16.00 uur nog eens 340. De goederen kunnen donderdag tus sen 19.00 en 21.00 uur worden be keken. Voorafgaand aan de veiling (vrijdag vanaf 17.00 uur en zaterdag vanaf 14.00 uur) is dit eveneens mo gelijk. Big Band Texel opent het cut 11 seizoen in Question Plaza zat met een optreden. Het geze6 doet dat samen met Big Fun I een soortgelijk orkest uil Rotterdamse Overschie. Er zowel apart als samen gemusu De gezamenlijke sessies be spectaculaire gebeurtenissen Ie den, omdat op die momenten' liefst vijftig muzikanten tegeli) podium betreden. Big Fun Band net als de Texelse collega's zang J sen in de gelederen. Het optreden begint om 20.00» entree is gratis. Na afloop kun» ®>i voetjes van de vloer bij de Ti 'tri soulband Xpreszo, het voort» Van Beurden. eti ink Ier ene «e Het orkest van Musica Texla maandag 2 oktober de repetit<e s9 opzet is anders dan tot dusve bruikelijk. Het seizoen is verde >ln twee speelperiodes van elk tieni el titles, plus een uitvoering. DitR |P het ook voor nieuwkomers aar kelijk. Deze kunnen zich ook vofl periode aanmelden. Vanaf 5 biedt het programma ruimte otf lingen van de muziekschool dere belangstellenden te laten' spelen. Voor meer informatie: tei 332. Zwembad Molenkoog in Den Burg is zondag voor het laatst open. Maar vóór de winter begint, staat nog een reeks activiteiten op het programma. Vrijdag zullen de laatste kinderen van dit seizoen kunnen afzwemmen. Er wordt om 17.00 uur gestart door de zwemmers die op gaan voor hun A- diploma. Daarna zijn om 18.00 en 19.00 uur de B- en C-kandidaten aan de beurt Voor de gewone activiteiten is het bad die dag vanaf 17.45 uur gesloten. Toeschouwers zijn uiter aard wel welkom. Zondag kan iedereen vanaf 12 00 uur gratis zwemmen. Hoogtepunten die dag zijn een familie-estafette onder leiding van zwemclub TX'71 en het traditionele hondenzwemmen, waar bij alle Texelse honden worden uitge nodigd om vanaf 15 30 uur bezit te nemen van het ondiepe bad. De hele dag lang is er een vrijmarkt op het terrein. Hiervoor hoeft men zich niet van te voren aan te melden Deelne mers moeten wél zelf zorgen voor faciliteiten om hun waren uit te stal len. Na zijn 'Texel Collection' en 'Summer Collection' exposeert John Patrick Erskine een nieuwe verzameling schilderijen onder de naam 'The Autumn Collection, van Sunderland naar Gerritsland'. De tentoonstelling van deze Engelsman van Ierse af komst hangt vanaf zondag in restau rant De Worsteltent aan de Smitsweg bij de Dennen en wordt om 13.00 uur geopend door collega-kunstenaar Theun de Winter, die enkele van zijn ezels meeneemt en gedichten voor draagt. 'The Autumn Collection' is er tot begin november dagelijks te be wonderen. Een doorlopende exposi tie van Erskine is te zien in zijn studio aan het Gerritslanderdijkje 26. In het artikel over de verbouwing bij bloemist Bert van der Wal is één van de onderaannemers met genoemd. Het betreft het bedrijf Inter Deco, dat timmerwerkzaamheden uitvoerde. 'En juist zij verdienen het om in de krant te staan. Zij hebben in de laat ste week 's avonds en 's nachts door gewerkt om op tijd klaar te zijn', prijst Van der Wal Bij deze krijgen ze als nog alle eer. Thuiszorg Beheer verzorgt vanaf woensdag 11 oktober een cursus babymassage, een manier voor ouder en kind om elkaar beter te le ren kennen. Zonder woorden leren de ouders de taal van de baby te ver staan Naast knuffelen, de baby dra gen, verzorgen en voeden is mas sage een goede vorm van lichamelijk contact, aldus de organisatoren van de cursus. Ook baby's die veel hui len, angstig zijn of die door een ziekenhuisopname of langdurig ver blijf in een couveuse lichaamscontact hebben moeten missen, zijn vaak gebaat bij babymassage. Behalve de verschillende massagetechnieken wordt ook geoefend in draag- en til- houdingen die goed zijn voor de baby. De bijeenkomsten zijn op 11 en 18 oktober en 18 en 15 november in het wijkgebouw van de Thuiszorg, Schoonoordsingel 24 te Den Burg. De bijeenkomsten duren steeds van 13.30 tot 15.15 uur. De kosten bedra gen ƒ125,- voor leden van het servicepakket, anderen betalen ƒ155,-. Voor informatie en opgave kan op elke werkdag tussen 9.00 en 17,00 uur contact worden opgeno men met de Gezondheidswijzen tel. 0223-650 135. Wie heeft er geen buitenlands munt geld in een of ander potje? Franken, marken, peseta's en ander kleingeld. Inwisselen in Nederland is moeilijk. Al dat 'vergeten' muntgeld vormt bij el kaar een aardig bedrag. Vandaar dat de J. P. Thijsseschool zich al een aan tal jaren inzet om dit geld naar een goede bestemming te leiden. In elke groep staat een muntbusje van de Novib, die zich bezighoudt met ont wikkelingshulp. De opbrengst komt ten goede aan het werk van vier partnerorganisatie, te weten: Tin Tua in Burkina Faso, REST in Ethiopië, SACCS in India en IPTK in Bolivia, die zich inzetten voor kinderen. De Thijsseschool roept familie, vrienden, kennissen en ieder ander op het bui tenlandse muntgeld af te geven bij een van de leerlingen van de Thijsseschool. De actie, die vorig jaar 650,- opbracht, duurt tot 15 okto ber. Thuizorg Kop van Noord-Holland en Stichting Zorgcentrum Texel or ganiseren een serie van acht bij eenkomsten voor mensen die nauw betrokken zijn bij een de menterende. Er wordt informatie gegeven en er is gelegenheid tot het uitwisselen van ervaringen. Als iemand begint te dementeren, verandert het leven van de partner en andere naasten ingrijpend. De onze kerheid over het verloop van de ziekte, de veranderingen in het gees telijk en lichamelijk functioneren van de patiënt en alle praktische veran deringen vergen veel van hen. In veel gevallen leiden de problemen tot ver moeidheid, verdriet en verwarring. Tijdens de bijeenkomsten 'Omgaan met dementie' krijgen zij ondersteu ning. De gespreksgroep komt van 2 okto ber tot en met 20 november iedere maandag bijeen. Dat gebeurt van 13.30 tot 15.30 uur in het verpleeg huis in Den Burg. De kosten bedra gen ƒ40,-. Voor dat bedrag krijgen de deelnemers het bijbehorend materi aal, koffie en thee. In principe kan iedereen meedoen van wie de part ner of een andere naast door demen tie is getroffen. Voor nadere informa tie en aanmelding kan iedere werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur contact worden opgenomen met de Gezondheidswijzer, tel. 0223 - 650 135. Oude ansichtkaarten en allerlei an dere spullen van en over Texel wor den geruild tijdens de ruilbeurs van de Historische Vereniging, die don derdag om 20.00 uur begint in 'Tusse de Banke' aan de Groeneplaats in Den Burg Wellicht ook in de aanbie ding is bijgaande ansichtkaart, een uitgave van Langeveld en de Rooy, waarvan op de achterkant een post zegel zit van 1 cent en die is afgestempeld op 7 augustus 1909. Inlichtingen over de beurs zijn ver krijgbaar via tel. 314 538. In deze 'voorstelling als een wervel storm' keert een man terug naar zijn eerste liefde, Ankie van de bakker, die twee banken voor hem zat in de klas. Als ze toen ja had gezegd, hadden ze nu misschien hun zilveren bruiloft achter de rug. Wat was er in die tijd met zijn 'zuiver jongenshart' gebeurd 'Meisjes' is een programma over hoe ren, bakvissen en potten, de vrouw van zijn leven en de vrouw in zichzelf. Met vooral veel mooie liedjes over verloren liefdes, want daar houden meisjes van, weet Rot. 'Ook geschikt voor schooljongens, homo's en ge wone mannen...' Van welk vliegtuig is dit onderstel af komstig? Over die vraag breekt Jan Tinus Bremer van de visserij- coöperatie zich sinds afgelopen weekend het hoofd. Het onderstel werd opgevist door de TX 19, zo'n veertig mijl ten oosten van Engeland. Volgens amateur-historicus Jaap Bakker is het onderstel niet afkomstig van een vliegtuig uit de oorlog, maar is het van later datum Gezien de omvang, moet het onderdeel zijn ge weest van een omvangrijk toestel. biologische landbouw, komen de technische en de economische kan ten van de omschakeling aan bod. Ook de afzetmogelijkheden van eco logische melk worden besproken. Eventueel kan aansluitend op de cur sus een excursie naar een omge schakelde melkveehouder in Noord holland worden gehouden. Voor de cursus hebben zich al negen kandi daten aangemeld, maar zijn nog en kele plaatsen over. De cursus van vier avonden wordt gehouden op Texel, de kosten zijn dankzij subsidie mini maal. Kandidaten wordt verzocht zich vóór vrijdag op te geven bij Ineke Hin. tel. 314 072 of Piet Hin, tel. 322 348. een bombardement boven Duitsland uit het neerstortende vliegtuig spron gen om zich te redden. In tegenstel ling tot vier collega's, die aan hun parachute op het eiland landden, verdween Darter in zee en is er nooit meer iets van hem vernomen. De pi loot en de co-piloot bleven in het vliegtuig en probeerden het geha vende toestel naar Engeland te vlie gen, maar stortten in het Kanaal. Graas, die inmiddels contact heeft gehad met de Texelse specialist Bram van Dijk, wil graag vóór de komst van Darter naar Texel spreken met getuigen. Zijn adres is: De Voor- weid 8, 1566 XL Assendelft. Tel 075 - 687 4678. Menners strijden ook komend winter seizoen op zes zondagen in manege Akenburg om de Jaap de Graaf-bo- kaal. Elke wedstrijd, georganiseerd door menvereniging Tussen Wad en Duin, bestaat uit een dressuurproef en een vaardigheidsproef (met de bekende kegeltjes). Wie wil mee doen, kan zich tot 1 oktober opgeven bij Gerard Kriek (tel. 327 516) of Rita Hin-Bakker (tel. 315 350), bij wie ook verdere informatie verkrijgbaar is. Deelnemers hoeven niet perse over een eigen paard te beschikken. In overleg is het meestal wel mogelijk om de aanspanning van een andere deelnemer te gebruiken. onderwerp is natuurlijk best precair Die beesten staan maar op stal. Van die grote lijven die geen kant op kun nen. Maar deze tentoonstelling is geen aanklacht of zo, laat daarover geen misverstand bestaan. Het is meer een in memoriam.' De aanvankelijke scepsis van de vee houder sloeg na verloop van tijd om. 'Toen Rien de foto's een paar keer had gekeken, begon hij ze meer te waarderen Ook Dros moest er aan wennen. 'Ik heb mets met stieren. In het begin dacht ik: wat zijn dat toch voor foto's? Maar de plaat van deze stier zou ik graag in de kamer willen hebben', wijst hij op een groot afge drukte stierenkop Bij paal 28 werd zondag de achtste wedstrijd van sportvissersclub Texel gehouden. De opkomst was met vijf deelnemers redelijk. Na vier uur vis sen, hadden vier van hen één keer beet gehad. De zeebaars van Cor Huisman was met 66 centimeter de langste, zodat hij won. Frans Bos ving eveneens een zeebaars, maar deze was 'slechts' 53 centimeter lang. Rein Kuyper verschalkte een schar van 30 centimeter en Arjan Dorst een bot van 23 centimeter De volgende wedstrijd wordt zater dag 30 september gehouden bij paal 28,5 en begint om 19.30 uur. In verband met de komend week einde te houden Lionsveiling, heeft het bestuur van klaverjasclub De Doormars besloten de start van de competitie een week uit te stellen. Het vermoeden dat de helft van de leden naar de veiling zal gaan, zou wel eens bewaarheid kunnen wor den, aldus de bestuurders. De com petitie begint nu vrijdag 29 septem ber. Melkveehouders die willen omscha kelen naar de ecologische landbouw, hienn interesse hebben of die de con sequenties hiervan voor hun eigen bedrijf op een rijtje willen zetten kun nen zich opgeven voor de cursus 'Omschakeling naar Ecologische melkveehouderij'. De cursus die ko mend najaar wordt gehouden is een vervolg op de informatieavond over ekologische melkveehouderij vorig jaar oktober, waarvoor veel animo bestond. In de cursus, die wordt ge geven door WLTO-advies en de DLV- Johan Graas, voorzitter van de Aircraft Recovery Group '40-'45, wil graag in contact komen met Texelaars die getuige zijn geweest van de ramp die de bemanning van een Amerikaanse bommenwerper trof op 16 december 1943. Hij verza melt gegevens voor de Amerikaan Michael I. Darter, die dinsdag 26 sep tember een bezoek brengt aan Texel. Darters broer, Eugene F. Darter, was één van de bemanningsleden die na Fotografe Ericka Voortman en Kees Dros Een jaar geleden liep Ericka Voort man, kampeerster bij Rien van der Star in polder Het Noorden, de stal binnen en werd getroffen door de kracht en de uitstraling van de stie ren. Ze moest en zou deze kolos sen op de gevoelige plaat vastleg gen. Als eerbetoon aan gratie, rust en kracht. De foto's moesten uit de lijsten knallen. Toen ze bij de Gamma hout uitzocht, liep ze tim merman Kees Dros tegen het lijf, die voor haar diepe, houten lijsten maakten. Het resultaat is de expo sitie 'Stier op Stal', die de komende twee weekenden (zaterdag en zon dag) tussen 11.00 en 17.00 uur is te zien in hoeve 'De Nes' aan de Nes- weg. enkele foto's van de expositie 'Stier op Stal'. De ruwe stierenfoto's zijn een con trast met het gelikte promotie materiaal waaraan de veehouders gewend zijn. 'Het moest allemaal heel puur blijven. Ik zag in deze dieren van duizend kilo schoon aan de haak een verpletterend kracht. Maar ook gra tie, want moet je deze ranke enkels maar eens bekijken. En rust, want dat stralen de dieren uit.' De fotografe legde de nadruk op de omvang van de beesten, de impo sante koppen, de schijnbaar trage lij ven. Grote Belgische blauwe bil partijen, priemende, loerende piëmonteseogen, vel, poten, ruggen op A3-, A2-, A1 - en A0-formaat. Maar ook de machteloosheid van de die ren op stal die geen kant op kunnen.' Foto Gerard Timmerman) Een ongebruikelijke manier om rund vee te fotograferen. Ze maakt gebruik van de natuurlijke lichtval in de stal. De lijven, staand en liggend zoals ze zijn, zijn bij het onwerkelijke af, zeker als details van de dieren zijn gefoto grafeerd. De beelden met veel blauw, groen en bruintinten en een beetje wazig en bewogen door de trage sluitertijd, doen bijna ouderwets aan. Toen de veehouder de afbeeldingen voor het eerst zag moest hij er erg aan wennen. 'Rien vond het maar mets. Het is toch een doodzonde om dieren met mest te fotograferen.' Toch legde Van der Star de fotografe geen strobreed in de weg. 'Ik mocht alles doen. Op de hooizolder staan, foto's maken van het voeren. Het De wijze van fotograferen door Voort- man houdt verband met haar theater achtergrond Ze nam onder meer deel van het Oeralfestival op Ter schelling 'Ik probeer toch een be paalde sfeer op te roepen. De foto's moesten uit de lijsten knallen. Kees Dros timmerde houten randen rond de foto's, waardoor de afbeeldingen diep kwamen te liggen, wat een bij zonder effect geeft. 'Kees en ik heb ben elkaar echt gevonden. Als hij een idee heeft, dan werk ik het uit, of an dersom.' Dros: 'De Modelspoorclub heeft onderdak gevonden bij de Sportschutters en zodoende kwam deze ruimte in mijn werkplaats op de Hogeberg vrij. Dat gebeurde in de zelfde periode dat ik Ericka leerde kennen. En van het een komt het ander, want je komt op allerlei ideeën. De expositie houden we weliswaar in de stolp aan de Nes, maar daarna wil ik de foto's toch hier ophangen en met haar wellicht aan een nieuw idee werken, al is daarvoor natuurlijk wel inspiratie nodig De monumentale stolp in De Nes vonden beiden een toepasselijk ruimte om het werk te exposeren. Jan Rot treedt donderdag op in Klif 12. Cabaretier en liedjeszanger Jan Rot staat donderdag in theater Klif 12in Den Hoorn met 'Meisjes'. Het programma begint om 20.30 uur. Een kaartje kost f22,50, 'vrienden betalen f 17,50. Een diner is moge lijk vanaf 18.30 uur. Reserveren via tel. 319 633. IFoto Frank SchaUmxer)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2