Sport m 'Wel even staan janken na afloop' Renners tevreden over Tour de Lasal Feller Oosterend beste in eerste eilandderby Leeuwendeel surfers valt uit door windstilte Blessure maakt Van Lubek kansloos op Spelen COURANT" Kogers veel te sterk voor GSV De Graaft beste golfer Voetbalprogramma Andere datum Cabaret-café Bridge in Oosterend Monsterzege G-voetballers DINSDAG 19 SEPTEMBER 2000 De Oosterender spits Sil van Dijk (rechts) was een ware plaag voor de defensie van ZDH. Hier moet Jan Willem Bakker (midden) zich laten assisteren door Etienne van Bennekom Om erger te voorkomen. Foto Gerard Timmerman) Wanneer alle zes onderlinge wed strijden van Oosterend, ZDH en De Koog zo verlopen als de eerste, dan staat voetbalminnend Texel nog veel moois te wachten. In een uiterst attractieve duel was het goed voetballende Oosterend op een door veel supporters om zoomd eigen veld ZDH met 6-4 de baas. De zege was zonder meer verdiend. Terwijl ZDH vorige week met bij vla gen mooi spel de eerste overwinning van het seizoen had geboekt, ston den de Oosterenders tot zondag nog met lege handen. In de derby konden ze voor het eerst over een complete selectie beschikken en dat was goed te merken. Ze bleken over een be hoorlijk uitgebalanceerd elftal te be schikken, bestaand uit een mix van talent en routine. Uitblinkers waren Chris de Vries en aanvoerder Ger Vla ming, die op het middenveld veelvul dig in balbezit waren, maar ook orga nisatorisch de lijnen uitzetten. Sterk waren ze vooral in combinatie met spits Sil van Dijk, die geen seconde stilstond en een voortdurend gevaar vormde voor de Hoornder verdedi gers. Van de andere spelers viel op dat ze er vanaf het begin stevig maar fair tegenaan gingen, hun tegenstan der weinig of geen ruimte gaven én dat ze hun beperkingen kenden. Mooie voorbeelden waren verdedi gers Alex Duinker en Jan Bloem, dui delijk met de grootste talenten die Oosterend ooit heeft voortgebracht, maar die wél goed bij de les waren en zich zonder franje van hun taak kwe ten. En kwamen ze eens in proble men, dan aarzelden ze geen moment om de bal hoog en ver weg te trap pen. SVO kwam al vroeg in de wedstrijd op voorsprong, toen Sil van Dijk met zijn rug naar het doel de bal kreeg aangespeeld, een mooie kapbe- weging maakte en hard inschoot: 1 - 0. Korte tijd later werd het 2-0, toen Eddy de Vries de bal uit een vrije schop vanaf twintig meter langs de muur op de paal knalde. Bob Witte de bal oppikte en knap voorzette op Rutger Zoetelief. Eindelijk leek het alsof ZDH wakker schrok en besloot alsnog de strijd met Oosterend aan te gaan. Dat le verde al snel een tegendoelpunt op, toen Mike de Bruijn uit een voorzet van Joop Rommets verwarring stichtte, keeper Diederik Kruithof de bal met onder controle kreeg en Ton Dubbelt koelbloedig afrondde. Ger Vlaming kreeg vervolgens vanaf elf meter de kans de marge weer uit te breiden naar twee treffers, maar zijn strafschop verdween naast het doel. Op slag van rust werd het als nog 3-1toen de verder goed spe lende Etienne van Bennekom onge lukkig uitverdedigde, voorstopper Jan Willem Bakker keeper Christiaan Stolk 'los' hoorde roepen en Sil van Dijk profiteerde van de consternatie. Tanden In de beginfase van de tweede helft lieten de Hoornders hun tanden zien. Niels Dekker zette een een-tweetje op met Joop Rommets en gaf een fraaie voorzet op zijn broer Michiel, die de bal knap in het doel schoot. Hij had de pech dat de scheidsrechter om onduidelijke redenen een fractie van een seconde eerder voor een penalty had gefloten, zodat Dekkers feestje niet doorging. Etienne van Bennekom gaf ZDH alsnog reden tot juichen door de bal hard in de hoek te schieten: 3-2. Even leek SVO de weg kwijt en kwa men de gasten gevaarlijk opzetten De gelijkmaker hing in de lucht, maar de treffer viel aan de andere kant. Schutter was Eddy de Vries, die de bal uit een nieuwe strafschop met een geweldige knal langs Christiaan Stolk joeg. De beslissing van de scheidsrechter was overigens enigs zins omstreden. Ger Vlaming werd in het strafschopgebied inderdaad pootje gelicht door Joop Rommets toen die zijn sliding te laat inzette, maar Vlaming had op dat moment al geen kans meer de over de doellijn verdwijnende bal te achterhalen. Vlaming maakte zelf aan alle twijfel een einde, door met een prachtige lob 5-2 te laten aantekenen. Kort daarop maakte de aanvoerder nóg een doelpunt en breidde daarmee de voorsprong van zijn ploeg uit naar 6- 2. Dat werd ZDH toch wat te gortig. Een nederlaag was terecht, maar zó groot was het krachtsverschil nu ook weer niet. In het laatste kwartier schoof laatste man Etienne van Bennekom door naar het middenveld en kregen de naar adem happende Oosterenders het zowaar nog knap moeilijk. Van Bennekom scoorde uit de vierde strafschop van de wedstrijd - nadat Mike de Bruijn was gehaakt - 6-3. Vlak voor het einde werd het zelfs nog 6-4, toen Van Bennekom de bal vanaf de rand van het strafschop gebied in het dak van het doel joeg. Maar voordat het echt nog spannend kon worden, waren de negentig mi nuten verstreken. SV De Koog heeft de eerste pun ten in de wacht gesleept. In Groot schermer werd het eveneens laag geklasseerde GSV met 4-0 aan de zegekar gebonden. De Kogers gingen prima van start. De bal werd goed rondgespeeld, waar door het doel van GSV constant on der vuur lag. Maurice de Groot zette de gasten in de vijftiende minuut op voorsprong. Hij speelde zich knap vrij en schoot de bal via de keeper in het doel. De thuisploeg kon hier weinig tegen over stellen. In de dertigste minuut Teek het 0-2 te worden. Jason Martens stuurde Maurice de Groot de diepte in, maar uit diens voorzet werd de bal door Hasan Candan over een leeg doel geschoten. Tien minuten later was het alsnog raak. Erik Fran sen stond met een mooie pass vanaf het middenveld aan de basis, Maurice de Groot zette vanaf rechts voor en Hasan Candan rondde dit maal wél keurig af. In de tweede helft begon De Koog slordig en ongeconcentreerd te spe len. Teveel spelers waren uit op eigen succes. Maar door ingrijpen van trai ner Cor Schattenvoet keerde de rust al snel weer. De Koog creëerde kans op kans. maar met' de afwerking wilde het met erg lukken. Na een kwartier kwam de doelpunten- Op golfbaan De Texelse werd za terdag de voorronde gespeeld voor de landelijke Colfjournaal- beker, genoemd naar en uitgeloofd door het gelijknamige golf- magazine. Na een spannende strijd werd Reynier de Graaff winnaar. Hij mag de Texelse golfclub nu verte genwoordigen bij de regionale wedstrijd, die later dit jaar wordt gespeeld. De twintig deelnemers speelden achttien holes en moesten hun stablefordpunten tellen. Toen ieder een zijn scorekaart had ingeleverd, bleken er drie spelers met 37 punten bovenaan te staan: Reynier de Graaff, Pieter de Boer en Hans de Leeuw. De Graaff werd tot winnaar uitgeroepen, aangezien zijn resultaten over de laat ste negen holes de beste waren. De Boer en De Leeuw werden tweede en derde en staan op de reservelijst voor de regionale wedstrijd. Margreet de Graaff en Pieter de Boer sloegen de longest drives. De neary werd alleen bij de heren geslagen en wel door Cees Boks Zaterdag 23 september Texel'94 B1-Reiger Boys B1 13.45 Petten B1-Texel'94 B2 13.00 Helder B3-SVO/Texel'94 B1 14 00 D. Helder B3-SV07Texel'94 B114.00 Texel'94 C1-VZVC1 13.45 Sint Boys C1-Texel'94 C2 13.00 Schagen C2-Texel'94 C3 12,15 machine toch weer op gang. Gerrit Booy, die in de tweede helft in de ploeg was gekomen, speelde zich op rechts vrij en zette voor op Vincent Kaspers, die de bal mooi inkopte: 0- 3. Hierna kwam ook GSV nog enkele malen gevaarlijk opzetten, maar keeper Dennis Schouwstra stond steeds op de goede plek. Compli menten waren er ook voor Eddy Witte, een nieuwkomer die een goede wedstrijd speelde en zich steeds beter begint te ontwikkelen. In de vijfenzeventigste minuut kon Maurice de Groot alleen worden ge stopt door hem in het strafschop gebied te vloeren. De toegekende penalty werd door Jason Martens keurig benut. In de resterende minuten had de score nog wel hoger kunnen uitval len, maar De Koog benutte de kan sen niet. De Koog C1 -HRC C2 13.45 Petten D1-De Koog D1 11.00 Texel'94 D1-HRC D1 11.45 Texel'94 D2-JVC D2 11.45 WGW D3-Texel'94 D3 12.30 N. Niedorp D2-Texel'94 D4 10.00 Oudesluis D1-Oosterend D1 10.30 Helder E6-Texel'94 E3 10.00 G-voetbal Eendracht 3-Texel'94 1 13.00 Texelse pupillencompetitie SVCF1-SVOE3 9.45 SVO E4-Texel' 94 F1 b 9.45 De Koog E2-Texel 94 F1a 9.45 Texel'94 E7-Texel' 94 E6 9.45 ZDH F1-Texel'94 F2b 9.45 Texel'94 F2C-SVO F1 9.45 Texel'94 F2d-De Koog F1 9.45 Texel'94 E1 -De Koog E1 10.45 Texel'94 E5-Texel'94 E4 10.45 SVCE2-SVOE1 10.45 SVO E2-SVC E1 10.45 Texel 94 Meisjes-Texel 94 E2 10.45 Zondag 24 september Texel'94-IW 14.00 De Koog-Knollendam 14 00 ZDH-HOSV 14.00 WBSV-Oosterend 12.00 Succes 5-Oosterend 2 11.00 Texel'94 2-LSW 3 12.00 De renners van het Texelse wielerteam van Bauknecht/Bouw- center Rab/Ran Tweewielers heb ben zich goed geweerd tijdens de Tour de Lasalle, die afgelopen week in en rond Den Helder werd verreden. Echt grote resultaten werden niet geboekt, maar de Texelaars draaiden wel voorin mee. Marten Visser eindigde uit eindelijk als beste: hij werd zeven tiende in het A-klassement, net voor Niels Jimmink die negen tiende werd. Ook Roel Bakker wist zich in dit A-klassement te rijden, hij werd uiteindelijk tweeën dertigste. In het B-klassement ein digde Otto Goënga op een keurige twaalfde plaats. Na de proloog op maandag, waarin kopmannen Visser en Jimmink de snelste tijden reden van de Texelaars, kregen de renners dinsdag de eerste krachtproef voor de kiezen inde vorm van een etappe van bijna tachtig ki lometer. Door de stevige wind werd het peloton snel uitgedund. Uiteinde lijk bleef een groep van vijfendertig man voorop, met daarin Bakker, Jimmink en Visser. De laatste ein digde in de eindsprint als achtste, Jimmink en Bakker zaten daar vlak achter. De andere renners van het Rab-team eindigden op enige achter stand in een achtervolgende groep. Woensdag werd een etappe van dik zestig kilometer gereden op een par cours van dertien kilometer, dat vijf keer moest worden afgelegd. Het eindklassement kreeg die dag voor een belangrijk deel vorm, doordat een kopgroep van zes man, waarin geen Texelse renners meereden, een flinke voorsprong nam. Vooral Jimmink probeerde enkele malen mee te springen, maar ook hi| kon ten slotte niet volgen. Net als dinsdag eindigden Bakker, Jimmink en Visser voorin het peloton, terwi|l de andere renners vlak achter deze grote groep over de streep kwamen. Donderdag was het windstil en had den de renners de makkelijkste dag. In een hoog tempo reed het eerste peloton in gesloten formatie op de streep af. Bakker, Jimmink, Visser en Otto Goénga wisten zich in deze groep te handhaven. In de sprint werd Visser elfde, vlak voor Jimmink, die dertiende werd. Natascha van der Vis kon lang aanhaken in het peloton, maar moest uiteindelijk toch lossen. Ook Jan Zijm, Hans van Osch en gastrenner Paul Hoogendijk hoefden de grote groep pas in de slotfase te laten gaan. Vrijdag werd in de Helderse binnen stad het afsluitende criterium verre den. Op een 'parcours van acht honderd meter kregen de renners in totaal 32 kilometer voor de wielen. In de B-poule toonden Goënga en Van Osch karakter door voorin de groep te blijven. Van Osch maakte nog even deel uit van een kopgroep, maar door het enorme tempo van het peloton werd deze ontsnapping teniet ge daan. Hoogendijk, Zijm en Van der Vis moesten het peloton al snel laten gaan. Uiteindelijk boekte Goénj de twaalfde plaats in het eindkt ment van de B-renners het bes1 sultaat Van Osch werd zestit Van der Vis keurig dertigste, Hoo dijk vijfendertigste en Jan negenendertigste. Na de B-renners kwamen Ba Jimmink en Visser in actie in hf criterium. Hoewel Visser het probeerde, bleek ontsnappen Jjc groep uiteindelijk onmogelijk, peloton reed op de rechte stui constant vijftig kilometer per uu middeld werd een snelheid va kilometer per uur gehaald. In de: sale eindsprint had Niels Jimmm de Texelaars het meeste ova werd keurig negende. Visser reik 8° de elfde plaats, terwijl Roel 8; het peloton tien ronden vooi einde moest laten gaan zevenendertigste werd Geen topresultaten dus, maar reden voor tevredenheid, ploegleider Frans Hopman, 'lede heeft zich op zijn niveau uitsta geweerd. We wisten van tevore we tekort zouden komen tege echte toppers, maar we hebbe m ker niet voor spek en bonen n* reden. Visser en Jimmink eir: keurig bij de eerste twintig, veld van honderd renners. En Natascha van der Vis heeft hei tastisch gedaan. Ze laat wei kleine dertig kerels achter ziche mag je een goed resultaat noe: ii Sint Boys 2-Texel'94 4 12.00 Texel'94 A1-DTS A1 12.00 Recreatievoetbal Oosterend-Texelse Boys 10.30 De Waal-De Koog 10.30 Texel-De Cocksdorp 10.30 Door een onvoorziene samenloop van omstandigheden, vindt de vol gende aflevering van het Cabaret café niet komende zondag maar een week later plaats. Ook op de nieuwe datum, zondag 1 oktober, is de serre van hotel De Lindeboom de locatie en begint het evenement om 11.00 uur. Met deze voorstelling sluit het Caba ret-café het zomerseizoen af. Vanaf eind oktober wordt het programma verplaatst naar Question Plaza en wordt het bovendien op vrijdagavond gehouden. Cabaret-café wordt dan, net als vorig jaar, uitgebreid met ge sprekken met mensen uit de actuali teit en 'muziekjes tussendoor'. De tails over de invulling worden in het programma van 1 oktober bekend gemaakt. iet :ro De start van de Texel Race: bakken regen vallen uit een loodgrijze lucht op de surfers neer. De elfde Texel Race, die tevens gold als het Nederlands kampioen schap marathon-windsurfen, is net als vorig jaar gewonnen door voor malig Olympisch kampioen Stefan van den Berg. Hij was één van de twaalf deelnemers die de finish haalden. De tweeënvijftig andere surfers werden halverwege de ruim honderd kilometer lange race van het water gehaald, aangezien ze door de geringe hoeveelheid wind niet op tijd de VC-boei, aan de noordoostkant van het eiland, wa ren gepasseerd. De jaarlijkse surfronde om het eiland bleek als zovaak een onvoorspelbare wedstrijd. Toen organisatoren en deelnemers 's ochtends de gordijnen van hun slaapkamer opendeden, 'Tijdens het zwemmen had ik ner gens last van, maar op het moment dat ik de wisselzone in sprintte, schoot het er weer in. Het was mis.' Vooraf was Ingrid van Lubek nog vol goede moed geweest, maar nog vóór ze op de fiets stapte om aan het tweede onderdeel van de Olympische triatlon te begin nen, wist ze dat ze kansloos was voor een mooie klassering. Een hardnekkige blessure deed jaren van harde training in één klap teniet. Na 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilome ter hardlopen, finishte ze uiteinde lijk in 2.09.29 uur, op bijna negen minuten van de Zwitserse winnaar McMahon. Ondanks dat het pijnlijke besef ra zendsnel doorbrak dat ze gewoon nog niet voldoende hersteld was ge weest om met kans van slagen aan de Olympische Spelen mee te doen, deed Van Lubek haar uiterste best de wedstrijd zo goed mogelijk te vol tooien. 'Ik belandde in het staartje van de tweede groep. Dat was nog met zo slecht. Maar ik trok het niet, kon het tempo gewoon niet aan en moest eraf. Daarna heb ik gedaan wat ik kon. Met lopen ben ik zelfs door de pijngrens gegaan. Maar meer zat er niet in. Gelukkig heb ik nog een paar deelnemers achter me kunnen laten. Maar het voelt heel onaf, het frustreert. Ik wil eigenlijk een herkansing, maar ja, die komt op z'n vroegst over vier jaar.' Toch kijkt Van Lubek niet helemaal zonder voldoening terug op de race in het Australische Sydney. 'Het is en blijft een mooie ervaring. Je ziet hier dingen die je niet meer zo snel tegen komt. Tijdens het zwemmen werd ge vochten, echt waar, dat ik heb ik nog nooit meegemaakt. Alleen de buiten ste meiden konden een beetje nor maal vooruit komen. De anderen be landden in een trechter. Vervolgens ging iedereen op zoek naar ruimte. Ik ben zelf nooit echt in mijn slag geko men. Het water was maar vijftien gra den, maar dat heb ik geen moment gemerkt.' Ook tijdens het wielrennen was ner vositeit troef. 'Er werd vreselijk onrus tig gereden. Er waren veel moeilijke bochten. Ze hadden overal dubbele afzettingen, zodat de bochten een stuk krapper waren. Er waren veel valpartijen.' Bij het lopen besefte Van Lubek dat er wel érg veel toeschouwers langs de kant stonden 'Tweehonderd duizend, op een parcours van maar zes kilometer. Ze stonden echt rijen dik. Het was een fijn publiek. Als in Nederland de koplopers langs zijn gekomen, gaat iedereen naar huis. Hier blijft iedereen tot de laatste snik klappen en aanmoedigen. In het laat ste rondje dacht ik plotseling: dit zijn de Olympische Spelen, laat ik die mensen maar eens bedanken. Daarna heb ik een paar keer een duim omhoog gestoken. Daar reageerde het publiek weer op, fantastisch.' Desondanks overheerste de teleur stelling. 'Ik heb wel even staan jan ken na afloop. Maar ja, dit is sport en sport is hard. Klaar.' Hoe haar toekomst eruit ziet, weet de vorig jaar als fysiotherapeut afgestu deerde Van Lubek nog met. Graag zou ze over vier jaar nog eens aan de Spelen meedoen. Maar dan moet ze eerst helemaal genezen van haar blessure. 'De bondscoach is bang dat het niet meer goed komt. Het duurt te lang, zegt hij. Ik heb zelf het idee dat het wel overgaat als ik straks écht even kan uitrusten. Ik ben na tuurlijk wel erg snel weer begonnen na die blessure. Ik moest wel, wilde ik aan de Spelen meedoen.' Maar eerst is ze vast plan volop te genieten van de tijd die nog voor haar ligt in Australië. Die duurt tot vlak na de sluitingsceremonie. 'Ik ga lekker vakantie vieren, een beetje bijkomen We zitten nu in het Olympisch dorp zelf. Ik deel een huisje met de badmintonners. Er is hier zoveel te verkennen en te ontdekken, niet voor te stellen. Bij de teammanager moe ten we opgeven waar we naartoe willen en dan wordt er geloot. Voor het zwemmen maak je niet zoveel kans, dat willen zoveel mensen zien. Maar ik ben vandaag naar het beachvolleybal en het tafeltennis ge weest. Ik wil zoveel mogelijk zien.' wees alles erop dat het wel eens een heel rustige dag kon worden. Zelfs het kleinste blaadje hing stil aan de boom. Bij de briefing, die even na negen uur begon, kon wedstrijdleider Klaas van der Duim echter melden dat de wind naar alle verwachting zou draaien van zuid naar noordwest, ter wijl deze flink in kracht zou toenemen. Bovendien moest rekening worden gehouden met fikse regenbuien en mogelijk zelfs met onweer. Het leken hersenspinsels van de debuterende wedstrijdleider, maar om half tien begon het inderdaad zachtjes te re genen en even later kwam het water met bakken uit de hemel. Het waren vervelende momenten voor de deel nemers, bij wie de twijfel hoogtij vierde. Gespreksonderwerp nummer één was de grootte van het zeil. Met name de ervaren surfers aarzelden niet om op het laatste moment nog een ander te monteren. Uiteindelijk werd om kwart over tien, een kwar tier later dan gepland, gestart. De wind kwam toen uit zuidwestelijke richting en had een kracht van vier. Een muur van regen zorgde voor een minieme hoeveelheid zicht. Verve lend voor de deelnemers, maar veel toeschouwers hadden kennelijk al eerder besloten thuis te blijven. Vervolgens nam de wind kracht af, wat ook gold voordel heid van de surfers. Minder dl vijfde van hen slaagde er in nen de tijdlimiet de VC-boei te; seren. De anderen moesten staken, ook al omdat er op si gedeelten van de Waddenzee pelweg te weinig water stonde kunnen blijven varen. Onder hei ren alle vrouwelijke deelnemeisi Texelaars. Op het betrekkelijk water bleven slechts vier hebbers op de eindzege over tekende de einduitslag zich af, Stefan van den Berg steeds voorsprong nam op achtervt Ronald de Jong, Joeri van Dijt Roy van Koolwijk. Drie uurenr vijftig minuten nadat hij er wïL start, passeerde de favonet uitH uiteindelijk de finishlijn bij paal! J Uitslag 1 .Stephan van den Berg uit H: 2.Roy van Koolwijk, Duiven: 3 R: de Jong, Zoetermeer; 4.Joen Dijk, Ter Aar; 5.Martijn van Gee Monnickendam; De leden van bridgeclub Alert kc met ingang van woensdag i* week bijeen in dorpshuis De Bij0 in Oosterend om te strijden or titel. Dat gebeurt steeds om uur. Nieuwe leden zijn welkom, inlichtingen: Anja Koot, tel. 318i of Piet ten Hoeve, tel. 322 mi int' 90 se S( tit IS De G-voetballers van Texel'94 heb ben zaterdag een monster- overwinning geboekt op Roda'23. Op eigen veld werd het tweede elf tal van de Amstelveners met 18-3 verpletterd. Er was sprake van een zeer eenzij dige wedstrijd. Theo Franchimon brak al snel de score open, waarna Daan Mosk 2-0 voor zijn rekening nam. Daarop scoorde Franchimon drie treffers op rij, maakte Mosk 6-0 en Franchimon 7-0 en 8-0. Frans Bos doorbrak het alleenrecht van Mosk en Franchimon en produceerde de negende treffer, waarna ook Paul Bakker nog een duit in het zakje deed. Vlak voor rust liet Roda einde lijk merken dat er nóg een team op het veld stond, zodat de stand was toen de thee werd gesend In de tweede helft ginge" Texelaars vrolijk verder. Francf' maakte de elfde, de dertiende e zestiende treffer, Mosk de twad Bos de vijftiende en Patrick va' Kamp de zeventiende. Vervod ruilden een geblesseerde veld." en de keeper van Roda'23 vanf tie. Geen slechte zet, zo bleek,» de tot veldspeler getransforme' keeper scoorde daarop tegentreffers. Het slotakkoord voor Theo Franchimon. De tiende en de twintigste treffer li* ,j( lange tijd in de lucht, maar deke s van de gasten redde op een (te)* schot van Peter Tuitman. tervvip !lt Mosk de bal naast het doel Chris Zi|m keepte een goede» strijd. Zondag spelen de Iers een uitwedstrijd bij Eendrac" in Geuzenveld (Amsterdam).

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4