Een visrookwedstrijd hóórt bij Oosterend' De Kokkel, de Wulk en de Wentelteef Pastor Moltzer geïnstalleerd als deken Verzet varkenshouderij wijkt niet na excursie Groeneplaats Fossiel bot blijkt van witte dolfijn ^lik vanger 1EXELSE 5 COURANT ans Kreeft Zangavonden Raad en critici naar Woerdens bedrijf DINSDAG 19 SEPTEMBER 2000 VERVOLG VAN PAGINA 1 men. Het aanbouwtje aan de kopkant van het gemeentehuis kan weg, waardoor een ruime entree naar het park ontstaat. 'Hierdoor ontstaan nieuwe mogelijkheden voor inrichting van het park.' Vanaf de serre tot aan de Groeneplaats zou een overkap ping kunnen komen, waarin muziek uitvoeringen kunnen worden gehou den en waaronder tijdens regenachtige marktdagen kan wor den gescholen. De Vismarkt krijgt volgens GL door de serre een meer gesloten karakter, met beter zicht op de kerk en het park. Het waaggebouw kan worden ge bruikt voor het etaleren van locale producten, maar ook als informatie steunpunt dienen voor het Nationaal Park en waarin ook excursies kunnen worden geboekt. Het park mag wat GL betreft wel wat meer worden af gesloten. waarbij de inrichting van de Burgwal meer zou moeten aansluiten bij het park. 'Wat ons betreft mag dat een paar parkeerplaatsen kosten, want auto's doen geen goed aan het beeld van deze omgeving.' Een fossiel dat afgelopen winter door de TX 68 bij de Bruine Bank werd opgevist blijkt een staartwervel te zijn van een witte dolfijn (beloega Delphmapterus leucas). Het bot werd gedetermineerd door de Urker paleontoloog Klaas Post en maakt inmiddels onderdeel uit van de col lectie van EcoMare. De beloega of witte dolfijn komt nu voor in de Bar- entszee, maar in de Ijstijden leefde dit dier ook langs de West-Europese kusten Ze zwemmen vaak in zeer ondiep kustwater en in rivieren, een milieu dat in de Vierde Ijstijd ook in het Noordzeegebied aanwezig was. De dieren bereiken een lengte van vijf meter en voeden zich met vis, bij voorkeur zalm. Walrussen en zadel robben zijn andere dieren die gedu rende de Ijstijd voorkwamen in de Noordzee. Ook van deze dieren heb ben vissers botten aan EcoMare ge schonken. De staartwervel van de witte dolfijn, die samen met ruim hon derd botten van andere ijstijd zoogdieren zoals mammoet en wol- harige neushoorn, is gevonden heeft een grootte van circa 20 centimeter. (Foto GerarO Timmerman) VERVOLG VAN PAGINA 1 Mijn nichtje logeert op Texel Ze is klein, donker en zingt als een nach tegaal en ze heeft een Vreemde Orde bij zich, die wij niet machtig zijn. Met haar kleine handen stapelt ze als een volmaakte huisvrouw de handdoeken in de kast. Washandjes bij washand jes. En theedoeken bij theedoeken. Je kan er een liniaal langs trekken. Wanneer ze afwast, zet ze de kopjes als soldaten in het gelid. En in de gang staan, sinds haar aanwezigheid, onze schoenen in een kaarsrechte rij. Ze is acht jaar, mijn nichtje, en ze heet Sarah. Ze is de derde dochter van mijn zuster. Ik zie mijn kinderen met afgrijzen en verbazing naar haar kij ken. Sarah spreekt met een onberis pelijke telefoonstem. En waar ik blijf pogen om het beschaafde Neder lands bij mijn eigen nonchalante ge broed een beetje op peil te houden, klinkt het 'dank u wel' mevrouw en 'goedemiddag mevrouw 'als van een perfecte telefoniste. Ik pijnig mijn her sens af wat er bij mij aan de opvoe ding gemankeerd heeft. Twee grote sloddervossen rennen met onbehou wen bewegingen voor mij uit, smijten hun jassen en tassen op de grond en laten een spoor na van zeer nadruk kelijke aanwezigheid. Ze strooien de hagelslag over de pindakaas en met selen alles vast met extra lagen bo ter. Ze spreken of onverstaanbaar of overdreven fel. En sinds ze voorzien zijn van eigen kleedgeld lopen ze er bij als zwervers in zwart kreukelgoed. 'Kleren zijn absoluut onbelangrijk', roepen ze. Maar Sarah loopt in mooie jurken en witte broeken die nooit vuil lijken te worden. Goed lopen kan ze met. mijn dierbare Sarah. De lange wandelingen, die wij gewend zijn te maken, blijken voor haar een marte ling. Aha. denk ik vals, mijn zuster is in ieder geval niet sportief. Geen en kele training zit er in die kleine been tjes en zacht mokkend blijft kleine Sarah achter en tornt eenzaam tegen de wind op. Ze wil een spreekbeurt houden over schelpen, zegt ze. Dat vindt haar juffrouw vast heel leuk en met grote ijver verzamelt ze de schel pen die zij ziet en vraagt mij de na men. Haar heldere stem galmt mij na. De Noorse Hartschelp, de Wulp, de Penhoren, de Platschelp, de Kokkel. Ze ordent thuis op een vel papier, plakt de schelpen op een rijtje en schrijft de namen er onder De Venus- schelp, de Bonte Mantel, de Tepel horen, het Zaagje en het Wentel trapje. De volgende dagen horen wij haar als een actrice bezig haar tekst in te studeren.'lk doe het allemaal uit mijn hoofd', zegt ze vastbesloten, 'dan krijg ik een paar punten meer 'Waar je zin in hebt', bromt mijn zoon, 'wat kan jou die punten schelen'. 'Uitslover', gaapt mijn dochter, 'je hebt toch vakantie, wie gaat er nou voor school iets doen, jasses.' Maar kleine Sarah laat zich niet door twee luie donders ontmoedigen. Haar stem klinkt fier in de kamer: 'De schelpen van de Noordzee en de Waddenzee. Schelpdieren leven In zee. sommige Ingegraven in de bo dem, andere liggend op het opper vlak. Gaat het schelpdier dood. dan spoelt de schelp aan op het strand. Er zijn een groot aantal verschillende schelpen.'. Sarah gaat onverstoorbaar door: 'We heb ben hier de Kokkel, de Wulk en het Wenteltrapje.Dagen lang klinken de schelpennamen in onze oren en jube len we in koor: 'We hebben hier de Kokkel, de Wulk en het Wenteltrapje. Sarah vertrekt. Afgehaald door mijn zuster, rijdt ze zwaaiend het erf af. Drie dagen later hoor ik hoe de spreekbeurt is gegaan. 'Ze deed al les uit haar hoofd, heel goed', vertelt mijn zuster trots door de telefoon. 'Maar ze vergiste zich bij het Wentel trapje, ze zei Wentelteefje. De klas barstte in lachen uit en toen vergiste ze zich weer en zei dat ze Teefje be doelde Nog meer gelach, de stak kers, niemand kan zo goed vertellen als onze Sarah. Kinderen zijn hard', zegt mijn zuster opgewekt. 'Maar ze kreeg wel een negen.' Sindsdien roepen wij in koor: 'We hebben hier de Kokkel, de Wulk en de Wentelteef' Dana Rover i j. Isnwereld onderhouden: een keer week vijf e-mails die door SBS6 den gecontroleerd op toelaat- j ïtieid. Gewone post mogen de sagiers slechts een keer per twee inden ontvangen, maar niet ntwoorden Wel mag één van hen 9roep maakt uit wie) chatten met sen tenslotte houden alle passa- seen dagboek bij dat via internet dt uitgezonden. 5 Kreeft reageerde op een pro- nma van SBS6 waarin deelne- svoor het project werden opge ien. Duizenden anderen deden lelfde, dus Kreeft mag van geluk Eken dat hij door de selectie ffl. Zijn vriend Niels zegt niet pre- teweten op welke kwaliteiten de pdigden zijn beoordeeld, maar eoedt dat de persoonlijkheid en gezellige inslag van zijn partner 'slaggevend zijn geweest. Hij (t ook dat het feit dat Kreeft ho- Ssksueel is en daar in alle open- I over praat, voor het publiek en «oor de programmamakers inte- sant is. Liefs van Texel bleek op nogal spectaculaire 0fe"elke gevoelens de twee vrien- roor elkaar koesteren. Toen de in Loon op Zand stond ver- [n 'Een 's middags een vliegtuig met 'Gesleep: 'Hans, liefs van Texel ,c Eis' De stunt moet een lieve cent j-l ">en gekost. Het was allemaal aj £htig te zien in de SBS6-uitzen- 9. ook hoe Hans er duidelijk ont- op reageerde. Mooie beelden de kijkcijfers op peil houden. Een !ie later kwam Hans op een voor 1(j 'minder aangename wijze in de i '"tocht. Tijdens een feestje ter ge enheid van de vegaardag van pas- Itor Rich, viel hij zo ongelukkig dat een tand brak. Volgens het bericht he site ging hij naar het zieken- 5 'Daar werd de zenuw uit de tand 'told zodat hij geen pijn meer !lt Lukt het hem de rest van de H'ld zonder schade door te ko- W Hoe het ook zij, de Texelse (ji ^'Passagier zorgt voor de brood- spanning. Om verspreiding van ziektekiemen te voorkomen staken raadsleden en kritisch buurtbewoners zich tijdens het informatieve bezoek aan de Woerden se varkenshouderij in desinfecterende kleding. (Foto's .^monnto to.oo zaterdag in Oosterend gehouden wedstrijd visroken wordt i jaarlijks evenement. 'Dit is iets dat echt past bij een vis- sdorp als Oosterend', zegt organisator Arjan Trap, die za- jag veel positieve reacties kreeg, maar de volgende keer ag nog wat meer deelnemers begroet. wedstrijd werd gehouden op het ein achter en naast 't Cafeetje, in het centrum. Zeven rokers iden daar de strijd aan. ieder met eigen 'opstelling', meestal een ,jü|edankt olievat. Er zijn op Texel (iter veel meer mensen die zich af joe met het roken van vis bezig den en het moet dus mogelijk zijn het aantal deelnemers de vol- jde keer nog wat op te voeren. Er j tevoren wel met de buren over evenement gesproken, want on- wijfeld zouden ook zij wat merken de vele rook die van de wedstri|d gjling De omwonenden vonden het x. maal best voor die ene dag per maar kregen evengoed een isumptiebon als compensatie irhet eventuele ongerief. Kritisch wedstrijd was zeer serieus opge- met een jury die uit maar liefst il mannen en vrouwen bestond, panel bestond voor een groot deel Jmensen die zelf in hun leven de iige visrookervaring hadden op- laan en daarnaast uit fijnproevers een visserijachtergrond Onder de bijna 82-jarige Kees Daalder, volgens organisator Trap wel eens beste en meest ervaren visroker Oosterend en omstreken zou nen zijn. Het eerbiedwaardige elschap had plaatsgenomen aan lange tafel in het Cafeetje, buiten zicht van de rokers, om elke jnvan beïnvloeding te vermijden, ordeelden de inzendingen op en smaak en kenden punten Alle deelnemers moesten twee iels inleveren die los van elkaar len beoordeeld: 's morgens poon 's middags slip. De jury kende aan elke deelnemer nog een derde cijfer toe dat betrekking had op de netheid van de rookopstelling en de behandeling van de te roken vis. Met uitzondering van Adriaan Heer schap die solistisch opereerde, tra den de deelnemers in teams van twee of drie personen op, waardoor in totaal 14 personen met het roken in touw waren Eigen maniertjes Ze waren tot 's middags vijf uur be zig en ieder had zijn eigen maniertje. De jury constateerde dan ook grote verschillen in resultaat. De een rookt de vis langdurig bij een betrekkelijk lage temperatuur, terwijl de ander het korter doet bij meer hitte. Verder is de een wat royaler met de zoutpot bij het pekelen vooraf. Ook is de samenstel ling van de rook nogal van belang voor kleur en smaak van het eindre sultaat. Warmtebron is brandend loofhout (dennenhout brandt te hard) in korte blokjes die lage vlammen geven. Dit vuurtje wordt gedeeltelijk gedoofd door er houtmot over te strooien. Het is deze smeulende mot die de vereiste scherp geurende, maar niet stinkende rook veroor zaakt. Zaterdag kon je bij de rokende vaten allerlei meningen horen over de samenstelling van die belangrijke houtmot. Moet het perse eikenhout zijn of gaat het ook met hardhout schilletjes die in elke timmerwerk plaats voor het oprapen liggen bij de schaafbank? En moet er ook een handje gewoon vuren- of grenenmot bij om de vlam er beter in te houden en om wat harsgeur te krijgen? Ge schilderd of geïmpregneerde brand stof is taboe. Eén stukje creosootpaal kan het hele rooksel totaal bederven. In elk geval moet je er voortdurend bij blijven. Als gevolg van een windvlaag of stookdeurtje dat net iets te ver openstaat, kan de smeulende massa veranderen in een fel brandend vuur, waardoor het allemaal veel te hard gaat en de vinnen van de vissen af branden, wat geen gezicht is. De meeste rokers werken puur op gevoel. Door de hand tegen het vat te leggen, weten ze of het binnen goed gaat, maar er waren zaterdag ook enkele rokers die een professio nele thermometer gebruikten. Een stabiele temperatuur is in elk geval gunstig. Een olievat koelt eigenlijk te hard af. vooral als er wind staat. Be ter is een dikwandige ketel, zoals het hogedrukvat dat ooit dienst deed in de noodslachtplaats in Den Burg of een van dikke stalen platen gelast vierkant rookvat, dat als bijkomend voordeel heeft dat je veel vis tegelijk kan roken. Een juiste behandeling van de vis voordat deze het rookvat in gaat is ook belangrijk. De huid moet iets ingedroogd en daardoor taai zijn, zodat ze goed aan de spiesen blijven hangen. Dat kan door de vis in eer ste instantie in het nog open vat droog te stoken, maar anderen laten de spiesen met rauwe vis een dag of een nacht in de openlucht hangen. Wie er geen aandacht aan besteedt loopt de kans een heel rooksel te verliezen. De vissen vallen dan in het vuur, het ergste dat de (beginnende) roker kan overkomen. Al deze technieken en gevaren waren zaterdag onderwerp van geani meerde gesprekken tussen rokers en toeschouwers, tot het altijd weer spannende moment dat het deksel of de juten zak van het vat ging en het resultaat in zicht kwam. Er was zaterdag in en bij het Cafeetje méér te beleven De deelnemers Anton en Albert Schagen maakten van de gelegenheid gebruik om re clame te maken voor de consumptie van kokkels, ledereen kreeg gelegen heid om dit schelpdier te proeven en kon een foldertje met wetens waardigheden meenemen van de Een der deelnemers toont een fraai rooksel poon. producentenorganisatie. Goede doelen Verder werd continue een film ver toond van Arie Ellen van de TX 14 met interessante opnamen van de Texelse visserij uit de jaren vijftig tot tachtig. In het Cafeetje kon men tegen beta ling het gewicht raden van een enorme paling. Dat bracht 525,- op ten bate van de kas van de rommeltjesmarkt en komt dus ten goede aan het Oosterender vereni gingsleven. De gerookte vis werd niet weggege ven maar verkocht ten bate van de Koninklijke Nederlandse Reddings- (Foto's Harry cto Graaf) maatschappij. Dit bracht 1091op. De visrookwedstrijd werd gewonnen door Mare en Pieter Drijver. De tweede prijs was vóór Adriaan Heer schap en de derde voor het team Anton. Anita en Pieter Aris van der Vis. Verder was er nog een aanmoe digingsprijs. die werd toegekend aan Ron Buisman Hij was met Robert Schulze kampioen geworden bij een visrookwedstrijd in Oudeschild en stelde nu de beker die hij toen kreeg beschikbaar voor de winnaars van de Oosterender wedstrijd, dus voor Mare en Pieter Drijver bedenking inzake de milieu vergunning, die gisteren bij de ge meente binnenkwam en was geda teerd op 15 september, de dag na het bezoek aan Woerden. Ook andere bedenkingen zijn van die datum. Witte: 'We hadden ook met verwacht dat door dit bezoek alle bezwaren als sneeuw voor de zon zouden verdwij nen. Maar als informatief bezoek is het zeker nuttig geweest, We zullen bij het opstellen van de milieu vergunning rekening houden met de kritische geluiden.' Een meerderheid van de raad liet zich al eerder posi tief uit over de benodigde bestemmingswijziging Raadslid Pieter de Groot (D66) wilde gisteravond van de burgemeester weten wie de busrit naar Woerden had betaald. 'De gemeente? Zo ja, dan is er een precedent geschapen voor soortgelijke gevallen.' De varkenshouderij is ingericht vol gens het zogenaamde beddenstal- systeem, waarbij de varkens veel bewegingsvrijheid hebben en zich kunnen terugtrekken in hokken die met plastic flappen zijn afgeschermd, zodat de temperatuur aangenaam blijft. Als de dieren het koud hebben kruipen ze er in en als ze willen rond lopen, gaan ze naar buiten. 'Zo doende hebben ze toch een redelijk natuurlijk leefritme, zonder dat hier bij stank- of emissieproblemen ont staan', verklaart Kees Witte van de gemeentelijk afdeling milieu. Om naast politici ook verklaard tegen standers hiervan deelgenoot te ma ken, reisde een bus van twintig Texelaars af naar Woerden, om dit staaltje van diervriendelijke biolandbouw te aanschouwen. De stal huisvest 2000 varkens, bij Wijt- ten zullen dat er circa 1400 zijn. In- Bij het beddenstalsysteem, zoals Marcel Wijtten wil toepassen, genieten de varkens een grote mate van vrijheid. De installatie van Moltzer komt bijna een jaar nadat de Texelse pastor werd benoemd tot deken. Het betreft een bestuurlijke functie, waarbij Moltzer een aanspreekpunt vormt voor de parochie en collega-pastors. Het dekenaat is een verzameling pa rochies dat zich uitstrekt van Texel tot Nieuwe Niedorp. Nu nog zijn er veer tien dekenaten binnen het bisdom Haarlem, maar dat aantal wordt be perkt tot acht. Het diakonaal bestuur, waarvan Moltzer voorzitter is, voert ook het financieel beheer. Een informatief bezoek aan een varkenshouderij in Woerden, vol gens hetzelfde systeem zoals Marcel Wijtten die wil bouwen op hoeve Bland en Berg, heeft er niet toe geleid dat buurtbewoners en andere kritische Texelaars hun be zwaren hebben ingtrokken. 'Voor het welzijn van de varkens is het een hele vooruitgang, maar het stinkt evengoed nog behoorlijk', aldus B. van Reenen, die vooral onaangenaam verrast werd door de enorme omvang van de varkenshouderij. middels is voor de bouw een artikel 19-procedure gestart en is de aan vraag voor de benodigde milieu vergunning in procedure. Dat de be leving van stank subjectief is bleek uit verschillende reacties. Cees Witte: 'In de stal rook je de varkens natuur lijk, maar buiten stonk het echt met.' Van Reenen: 'Welnee, het stonk ook buiten nog behoorlijk.' De buurt bewoner is met alleen bang voor overlast. 'Door zo'n fabriek voor de deur gaat ook de waarde van mijn woonhuis omlaag.' Dat hij zijn bezwa ren onverkort handhaaft, bleek uit zijn In het bijzijn van 'werkers in het veld' is Pastor Ed Moltzer zaterdag in Schagen officieel geïnstalleerd als deken van het dekenaat Den Helder/Schagen. De plechtigheid vond plaats na afloop van een diakonale impulsdag in de ge meentelijke scholengemeenschap in Schagen voor vrijwilligers en belangstellenden verbonden aan de Rooms-Katholieke kerk. De impulsdag die aan de installatie voorafging was een studiedag rond de kerk als 'herberg met een open <jeur' Versprad over de dag werden in de school verschillende workshops over de diaconie gehouden. Thema's waren onder andere: 'Het rammelt aan de kerkdeuren', 'Vluchteling zijn. je kiest er niet voor', 'Mediteren bij een hongerdoek' en 'Kijken naar tijd, een schaars goed.' Onder de deelne mers waren verschillende Texelaars. Aansluitend vond een gebedsdienst plaats waarin monseigneur Punt de Texelse pastor tot deken installeerde. Het koor van Gerrit Gerrits hervat vanavond om 19.15 uur in de Her vormde kerk in Den Burg de zang avonden. Nieuwe leden zijn welkom. Pastor Ed Moltzer, tijdens zijn installatie tot deken door monseigneur Punt. (Foto c«s hun>

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5