2 Drie stijlen op expositie Amstelveense OOG-groep Ovatie voor jubilerende schoolmeester Mathilde Jansen onderzoekt dialecten Waddeneilanden Agenda teso .TEXELSE COURANT' Over woltrappen en logeren op de boerderij Sportvissen Catechese Jeugdzorg Dierenbescherming Voetreflexologie Progressieve folk van Bushburys in Question Plaza Wat ik zeggen wou... Programma zaalvoetbal Skillepaadje N oord -fVïolland KENNISGEVING DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Anno 2000 perst een machine schapenwol efficiënt in balen. Maar vroeger ging dat anders. Jongelui verdienden een vakantiecentje door de wol in jute zakken te trappen. 'Geen klusje voor stijve harken, je moest vlug en lenig zijn en niet op zien tegen vies en zwaar werk', schrijft Theo Backer, die in z'n jeugd zelf woltrapper was. Over hoe dat in z'n werk ging, schreef hij een verhaal dat is afgedrukt in de jongste editie van het blad van de Historische Ver eniging Verder een opstel van Grietje Dijt, één van de dames, geschreven in 1922 over een logeerpartijtje op de boerderij van haar tante en oom. Ze schrijft onder andere over een zelfbinder, koeien en luzerne. In De Navorscher, een oudheidkundig tijd schrift uit het begin van 1900. vond Bad van der Beek een stukje over de fraaie gevel van het Schoutshuis en het raadhuis anno 1611. Irene Maas en anderen laten hun licht schijnen over de Monnikenput in 't Gerritsland. De uitgave is te koop in de boekhan del en kost 7,50. Jeltje van Houten (I.), Hens van Rijswijk en Mien van As poserend voor het werk van de laatste. Drie leden van de Amstelveense kunstenaarsgroep 'OOG' expose ren hun werk in de gemeentelijke tentoonstellingsruimte Tusse de Banke. Mien van As, die dertien jaar geleden Amstelveen verruilde voor Oudeschild, haalde het werk van haar vriendinnen Jeltje van Houten en Hens van Rijswijk naar het eiland. Volgend jaar volgt de rest van OOG. 'In en rond het Amsterdamse denken wij wel eens "Hier gebeurt het alle maal." Maar als je deze expositie ruimte ziet past een bescheidener opstelling', sprak Anneke Favié, de voorzitter van de Stichting Amstel veense Kunst Belangen, waaruit OOG is voortgekomen. Over het werk van Van As, Van Houten en Van Rijs wijk was zij erg lovend. Zij deed een greep in de ruime verzameling one liners die de schrijver Oscar Wilde heeft nagelaten. 'Kunst begint daar waar de nabootsing ophoudt', ci teerde zij. 'Deze uitspraak sluit aan bij wat u hier ziet.' Het werk van de drie dames is inder daad origineel te noemen. Mien van As is vertegenwoordigd met olieverf schilderijen van abstracte en geab straheerde figuren, waaronder een serie van spelende kinderen. De ronde figuren doen een beetje den ken aan de beroemde poppetjes van Fernand Léger, andere neigen meer naar kubistische vormen Het spelen met licht en de frisse felle kleuren maken Van As' werk ook bij de eer ste kennismaking tot een lust voor het oog. Tk doe het nu even rustig aan. Daarna stort ik me weer op het abstracte werk', zegt Van As. Hens van Rijswijk heeft zich laten in spireren door haar reizen. Het werk is overwegend impressionistisch, met hier en daar een abstract uitstapje. Indrukken van Marokko ('De bad plaats Essaouira heeft mijn hart ge stolen'), donker Afrika en Toscane zijn met veel gevoel in acrylverf weerge geven. Jeltje van Houten tenslotte, werkt uit sluitend abstract. Haar collages en reliëfs in MDF-plaat worden geken merkt door harde kleuren en afgete kende vormen. 'Ik hou niet van vaag en zacht', zegt Van Houten, 'het moet luid en duidelijk zijn.' Vogels - uitge knipte foto's van objedten die zij heeft gemaakt - zijn elementen die in ver schillende voorstellingen terugkeren. De laatste tijd houdt Van Houten zich bezig met de vervaardiging van mo numentale speelobjecten voor kinde ren Het werk van de exposanten is te koop. De tentoonstelling in Tusse de Banke is tot en met 12 oktober te zien. De negende wedstrijd om het club kampioenschap van de sportvissers club werd bezocht door slechts vier vissers. Op het strand bij paal 30 wis ten zij met elkaar zestien vissen te verschalken met een totale lengte van 431 centimeter, wat een heel behoorlijke vangst is te noemen Eer ste werd Frans Bos met 146 centime ter (zes vissen), tweede Rein Kuyper met 4 vissen (109 cm). Cor Huisman en Nico Tessel eindigden op een ge deelde derde plaats met 3 vissen en 88 cm. De volgende wedstrijd wordt gevist op zondag 15 oktober bij de asfalt- molen en begint om 20.00 uur. In het gebouw De Poort, naast de gereformeerde kerk van Den Burg, beginnen donderdag om 19.30 uur de catechesatielessen. ledereen tus sen de twaalf en de zeventien jaar die zich in de bijbel wil verdiepen, wordt uitgenodigd hieraan del te nemen. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt een indeling in groepen gemaakt en een schema opgesteld. Het wekelijkse spreekuur van het Bureau Jeugdzorg in d'Ouwe Ulo op donderdag gaat deze week met door. Mensen kunnen wel naar het bureau in Den Helder bellen, tel 0223-684 000. Zo'n zestig collectanten gaan maan dag op pad om geld in te zamelen voor de Dierenbescherming Een groot deel van de opbrengst wordt op Texel besteed. Geld ging eerder on der meer naar de zwaluwenwal bij het Waagejot, een vijverproject van de OSG en een pomp voor de vijver van Kotex. In het Maartenhuis in De Koog begint vrijdag een cursus voetreflextherapie. Deze opleiding duurt acht weekends van zaterdag 10.30 tot zondag 13.30 uur en wordt verzorgd door Manda Bergsma Van de School voor Voetreflexologie. Voor inlichtingen en opgave: tel. 319708. Folk heeft bij veel mensen de repu tatie nogal 'stoffige' muziek te zijn. The Bushburys, de groep die donder dag in Question Plaza het eerste con cert uit de inmiddels bekende folkserie verzorgt, maakt resoluut een einde aan dit vooroordeel. De vier Engelsen brengen wat de organisa tie noemt 'jonge, progressieve folk, van het soort dat inmiddels ook op grote schaal wordt geadopteerd door een jonger publiek'. In Zuid-Neder- land en België worden folkconcerten en -festivals bezocht door toehoor ders die zo zouden kunnen worden aangetroffen op Pinkpop of Low lands. Omdat noordelijk Nederland nog met helemaal rijp wordt geacht voor deze 'not only daddy's folk' worden The Bushburys op Texel ge presenteerd als redelijk alternatief. Hier nog geen gillende elektrische gitaren of een overheersend drum stel, wel 'nuchtere, vriendelijke, ei gentijdse muziek'. Met een typische rootsy sound, waarbij afwisselend akoestische rock, folk en blues de revue passeren. Sinds de oprichting in 1994 toeren Eddy Morton (zang, gitaar en mandoline), Gerry Smith (piano en accordeon), Micky Barker, (drums en percussie) en Buzby Bywater (dub bele en elektrische bas) op grote schaal door Engeland en het vaste land van Europa. Het viertal stond inmiddels op meer dan honderdvijftig festivals en honderden andere podia. Ook hun zes CD's zijn opvallend positief ontvangen door pers en pu bliek. Dat gold ook voor hun recen telijk verschenen live-CD, die zo veel waardering kreeg, dat de groep werd uitgenodigd deel te nemen aan de verzamel-CD Highlands 2. Een eer, want dat bracht ze in het goede ge zelschap van grootheden als Sinead O'Connor en The Chieftains. Het concert van The Bushburys in Question Plaza is het eerste van een dozijn concerten dat de groep dit najaar in Nederland geeft. Het begint om 20.30 uur. De entree bedraagt ƒ17,50. Een passe-partout vooralle zeven concerten die komend winter seizoen in de folkserie worden gege ven kost ƒ90,-. Voor inlichtingen en reserveringen kan contact worden opgenomen met hotel De Linde boom, tel. 312 041. The Bushburys verzorgen donderdag in Question Plaza het eerste concert uit de folkserie. De dialecten van Ameland en Midsland in vergelijking met het Stadsfries zoals dat onder meer in Leeuwarden wordt gesproken. Dat is het onderwerp waarop Mathilde Jansen deze maand afstudeerde aan de Universiteit Leiden. De 23- jarige oud-Texelse heeft haar inte resse niet van een vreemde. Ze is een dochter van Gelein Jansen, sa mensteller van het Tessels Woor denboek en schrijver van schier ontelbare hoeveelheden artikelen over en verhalen in het Texels dia lect. Mathilde Jansen zegt 'altijd al geïn teresseerd' te zijn geweest in taal Vooral etymologie, de herkomst van woorden, en het gegeven dat veel begrippen en uitdrukkingen uit het oud-Nederlands nog steeds voorko men in 'moderne' dialecten (waaron der het Texels) boeiden haar enorm. Omdat ze 'misschien wel journalist' wilde worden en in ieder geval graag las, koos ze na het behalen van haar VWO-diploma in Den Burg voor een studie Nederlands aan de universiteit in Nijmegen. Ze studeerde er twee jaar en maakte toen de overstap naar Leiden. 'Ik vond vooral de historische taalkunde erg interessant en daarvoor beston den in Nijmegen weinig mogelijkhe den.' Dat was op haar nieuwe studie adres gelukkig anders, ontdekte ze. Ze volgde er met alleen colleges, maar toog ook met medestudenten en een docent 'het veld in', onder meer om onderzoek te doen naar specifieke kenmerken van dialecten die in Drenthe worden gesproken. Daarnaast leerde ze de beginselen van verdwenen talen als oud-Hoog- duits, oud-Engels en Gotisch. 'Toen hoorde ik van de mogelijkheid om stage te lopen bij het Meertens Instituut in Amsterdam, een instelling voor taal- en volkenkunde. Ik heb er in mijn laatste studiejaar onderzoek gedaan naar de dialecten van Texel en Ameland. Texel lag voor de hand, omdat ik er ben opgegroeid. In mijn tweede studiejaar had ik al een mmi- scriptie geschreven over de historie en taal van het eiland. Voor Ameland heb ik gekozen omdat er nogal wat overeenkomsten zijn met het Texels. Vlieland viel af omdat er bijna geen dialect meer wordt gesproken en het Terschellings lijkt erg op Fries. Amelands is een mengdialect van Fries en Hollands.' Voor haar (kleinschalige) onderzoek interviewde Jansen vier personen van rond de twintig, vier van tussen de veertig en vijftig jaar oud en vier ouderen. Ze werd via haar vader met de informanten in contact gebracht. 'Dat was wel een makkelijke binnenkomer. Maar ik wilde ook ge- Geen les, maar lekker spelen aan op het schoolplein. Leerlingen van de Thijsseschool smaakten vrijdag dit genoegen omdat het voor meester Jan Heethuis een bijzondere dag was. De 61-jarige onderwijzers zat precies veertig iaar in het onderwijs, een jubileum dat de school met on gemerkt liet passeren Het feest varken werd luidkeels toegezongen door collega's en leerlingen, die zich zelf mochten vermaken met allerlei spelletje. Frans en Lies zorgden voor de muzikale omlijsting, terwijl Heet huis zijn loopbaan op school nog eens de revue liet passeren. Die be gon na het voltooien van de Rijks Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen in 1960 in Zuid broek, een plaatsje tussen Win schoten en Hoogezand. Op 1 mei 1975 verhuisde de Groninger naar Texel, alwaar hij Sietse Bakker op volgde als schoolhoofd van de Thijsseschool. Een functie die hij bleef vervullen tot enkele jaren gele den, toen hij met zijn gezondheid begon te sukkelen. 'Dat was een moeilijke periode, maar ik voel me nu weer prima en ga elke dag fluitend naar school. Ik bekijk het van jaar tot jaar. Zolang ik het kan en de kinde ren het leuk vinden, ga ik door met lesgeven.' (foto Gornrü Timmerman) Mathilde Jansen: Vanaf volgend jaar zal ik ook veldwerk doen op Texel. woon zeker zijn van hun achtergrond. Belangrijk was dat ze op Texel waren opgegroeid.' Jansen legde hen onder meer Neder landse zinnen voor die ze naar het Texels moesten vertalen en an dersom. Misschien een wat onna tuurlijke manier van contact. 'Maar het Texels dialect beheers ik niet en dus was het met mogelijk om in een spontaan gesprek de aspecten die me opvielen te noteren.' De conclusies waren weinig verras send - steeds minder mensen spre ken dialect, zeker op Texel -, maar Jansen was enthousiast genoeg ge worden om er in haar afstudeer onderzoek op verder te bouwen. Ze koos voor de dialecten op Ameland en het Terschellingse Midsland (dat eveneens een mengdialect is) en ver geleek deze met het Stadsfries. Cen traal stond de vraag in hoeverre het Hollands was doorgedrongen in deze (vanouds Friese) dialecten en in welke mate het Amelands en Midlands een zelfstandige ontwikke ling hebben doorgemaakt. Opvallend resultaat was dat veel grammaticale constructies weliswaar uit het Fries afkomstig zijn, maar dat veel begrip pen een Hollandse oorsprong heb ben. Jansens belangrijkste conclusie was dat de dialecten op Ameland en Midsland zelfstandig zijn ontstaan en niet zijn 'overgesprongen' uit de Friese steden. Ze wordt daarin onder steund door historische gegevens over de eilanden, die altijd veel han del hebben gedreven met Holland, terwijl Ameland bovendien lange tijd bestuurd werd door Hollandse regen ten. Jansen werd getroffen door de aver sie die veel inwoners van Midsland en Ameland hebben tegen het Fries. Achterin haar scriptie heeft ze enkele fragmenten opgenomen uit de ge sprekken met haar informanten. Een Amelander vond dat z'n eiland genoten er wel eens wat ver in gaan: er zijn maar weinig Amelanders die Fries spreken. Het is ook een soort taboe he? Dat heb je wel begre pen. Hoewel ik zelf graag Fries zou willen spreken. Maar je hoort er hier niet echt bij als je Fries spreekt. Dat is ook een beetje flauwekul natuurlijk. Ook dat verhaal: op 't gemeentehuis kregen ze een brief en dat was Fries. Hebben ze teruggestuurd, konden ze met lezen. Dat is natuurlijk het lokale chauvinisme ten top hè. Zo krijg je oorlog.' Onlangs kreeg Jansen een contract om als OIO (Onderzoeker In Oplei ding) voor het Meertens Instituut on derzoek te doen naar het al dan met opbloeien van de dialecten op de Waddeneilanden. Bedoeling is het project binnen vijf jaar af te ronden. 'Daarin betrek ik ook Texel. Het eer ste jaar zal ik me vooral bezighouden met het inlezen in bestaande theo rieën Daarna verwacht ik meer dui delijkheid te hebben. Vanaf volgend jaar zal ik ongetwijfeld ook veldwerk doen op Texel en Texelaars van oudere en jongere generaties inter viewen.' Dinsdag 3 oktober Bij voldoende belangstelling gaat in dorpshuis De Hof in De Koog de eerste les van de cursus 'sportief bewegen voor 55+' van start. De bijeenkomst duurt van 13.45 tot 14,30 uur. Opgave bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel. tel. 312696. In het zaaltje bij de doopsgezinde kerk in de Kogerstraat komt om 14.30 uur de doopsgezinde mid- dag-zusterkring bijeen. Gelein Jansen vertelt over het ontstaan en de geschiedenis van Den Burg In dorpshuis De Wielewaal te De Waal begint om 20.00 uur de eer ste van een serie van acht lessen in country line dance, georgani seerd door de Hillbilly Dance Club. Deelname kost 50,-, aanmelden bij cursusleidster Marleen Ter- windt, tel. 329010. In Cinema Texel draaien The Per fect Storm (aanvang 20.00 uur) en U-571 (20.30 uur). Woensdag 4 oktober In hotel Den Burg begint om 14.00 en 20.00 uur een modeshow voor senioren, georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel en Zegel Modes. Kaarten zijn gratis af te halen in de winkel van Zegel in de Weverstraat. De senioren van De Cocksdorp en Eierland komen om 14.30 uur voor het eerst weer bijeen in het Eierlandsche Huis. Sportvereniging De Cocksdorp houdt een ledenvergadering in het Eierlandsche Huis, aanvang 19.30 uur. Vertegenwoordigers van de Sport raad en de Texelse sport verenigingen praten in hotel De Lindeboom over de conceptnota Texel, breder in de sport', waarin voorstellen worden gedaan om de sportbeoefening op het eiland te stimuleren. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. In Cinema Texel draaien U-571 (aanvang 14.30 en 20.30 uur) en The Flinstones - Viva Rock Vegas (15.00 uur). Donderdag 5 oktober De Welstandcommissie houdt' 13.30 tot 16.30 uur een opent* vergadering in het gemeentehij Mevrouw Loes Brandenbi houdt voor de Nederlandse Ba van Plattelandsvrouwen afdelu Texel een lezing over het famii huis van het Medisch Centrj Alkmaar. Locatie is het zaaltje de doopsgezinde kerk in Burg, aanvang 14.00 uur. In buurthuis Bethel (Muyweg3 Zuid-Eierland) begint om 20 OOi een klaverjasdnve. Deelname ko 2,50 per persoon. De opbrens is bestemd voor Bethel. In Question Plaza begint om 20.; uur een optreden van de folkgr» The Bushburys. Toegang ƒ17,5 In Cinema Texel draaien Nutty Pfi fessor 2 (aanvang 19.00 en 21 uur)en U-571 (19.00en21.45uu Vrijdag 6 oktober In Cinema Texel draaien Nutty Pu fessor 2 (aanvang 19.00 en 21 uur) en U-571 (19.00 en 21.45 uu Veerdienst Teso zet vri|dag en zi terdag van 9.35 en 16.05 uur twe boten in en vaart dan volgens halfuursdienstregeling. Dat bels kent dat er ieder half uur een a vaart is, zowel vanaf Texel als var- uit Den Helder. Er worden get wachttijden verwacht. Op 1 oktt ber is de winterdienstregeling ir, gegaan. De eerste afvaart op zot dag is sindsdien om 8.05 uur vans 4 Texel en om 8.35 uur vanuit De 10 Helder. Sinds 1 oktober is ook hs wintertarief weer van kracht. Hoogwater te Oudeschili Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 03 04 05 06 07 08 09 10 0.04 0.30 0.50 1.27 2.40 3.54 5.20 6.45 12.36 u. 12.40 a 13.00 a 13.44 a 14.45 a 16.10 a 17.50 a 19.20 a Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater De zon komt 8 oktober q om 7.52 uur en gaat onder om 18 59 uu2 oktober eerste kwartier, 7 oktober dood 'Skillepaadje doet naam weer eer aan', las ik in de Texelse Courant van vrijdag 22 september. Maar dat woord en werkelijkheid twee verschil lende zaken zijn, is mijns inziens wel gebleken. Vooral op het eerste stuk van het pad, vanaf Brakestein, ligt meer klei dan schelpen. Verder zit het gedeelte vanaf de brug naar Oude schild nog vol met gaten. Woensdag 11 oktober zal de gemeenteraad een kijkje nemen bij het havenproject. Een tip- ga op de fiets langs het Skille paadje en let op de speciale manier waarop hier de bermen zijn bewerkt. Alvast een leuke fietstocht gewenst. D. Westdorp, Oudeschild. Woensdag 4 oktober De Krim 5-NIOZ 18.30 RAB 2-De Krim 4 (ingelast) 19. Klif 5-De Krim 3 20 RAB 1-Klif 3 Oosterend heeft zaaldienst. Donderdag 5 oktober De Koog C1-Klif C1 Oosterend 3-De Koog 3 Mantje 2-ZDH 1 Jelleboog 3-Texel'94 3 Klif heeft zaaldienst. DAAR RED JE LEVENS MEE Vrijdag 6 oktober Oosterend E1 -De Koog E1 161 Texel'94 D2-De Krim D1 17 Klif 4-Oosterend 2 18. De Koog 1-PZW(NH beker) 19- Casino 1-De Krim 1 20. Klif 1-Jelleboog 2 21 Texel'94 4-De Krim 2 21 Texel'94 1-Oosterend 1 22 Texel'94 heeft zaaldienst. (Advertentie) INFORMATIEAVOND KUSTVEILIGHEID OP WOENSDAG 18 OKTOBER A.S. Blijft de Hollandse kust bestand tegen de gevolgen van klimaat verandering, zeespiegelrijzing en bodemdaling? Uit onderzoek van de provincies Noord en Zuid-Holland blijkt dat dit met automatisch het geval is. In alle kustplaatsen moet de kustver dediging versterkt worden. Voor de Kop van Noord-Holland (van Texel tot Callantsoog). het Westland en de kust van de Zuid-Hollandse eilanden is er meer nodig dan versterking van de kustverdediging Daarom zijn de provincies Noord en Zuid-Holland het project 'Visie Hollandse kust 2050' gestart. De informatieavond vindt plaats op woensdag 18 oktober op het gemeentehuis van Texel. Groeneplaats I in Den Burg van 19 30 tot 21.30 uur. Zaal open 19.00 uur Tijdens deze bijeenkomst wordt u geïnformeerd over de uitkomsten van het onderzoek en over welke activiteiten de komende tijd op het programma staan. Beide provincies willen deze visie samen met kustbewoners en hun gemeenten, water schappen. maatschappelijke organisaties en bedrijfsleven vorm geven De bijeenkomsten worden geleid door Pieter Jan Haagens. Uw aanwezigheid en betrokkenheid stellen wij zeer op prijs' U kunt zich voor de bijeenkomst aanmelden bij Claudia Beljaards (projectsecretariaat) telefoon 023 5I4 33 69 Voor overige informatie over de bijeenkomsten kunt u contact opnemen met Gideon Ravesteijn telefoon: 023 5I4 33 12 ofjeannette Kluit telefoon 023 5I43I 72 van de provincie Noord-Holland

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2