1999 was hectisch jaar voor het zorgcentrum moEmoDimi Benin Waddengroep geen hersenspinsel 'De jeugd moet plezier beleven aan bewegen' 'Mensen geloven in de aanpak' Gymleraar Jeroen Plag keert terug naar de sport Geknipt «TEXELSE COURANT" 'KIEN WADDE Croky O O O De Koog pas laat ten onder tegen koploper Evangelisten: 'Wij dringen ons niet op' t' DINSDAG 3 OKTOBER 2000 'Er wordt niet meer verwacht datje denkt voor de cliënten. Het is na tuurlijk heel gemakkelijk om te bepalen wat goed is voor hen, maar zo werkt het niet.' Dat zegt Henny Eilander, medewerkster van Zorgcentrum Texel in het jaarver slag. Ze doelt op de veranderingen die zich er vorig jaar hebben voor gedaan. 'Het is nu zorg op maat. De zorg is heel individueel gericht.' In het luxe jaaroverzicht wordt ver slag gedaan van de veranderingen binnen het zorgcentrum waar, uit gedrukt in fte's, in 1999 117.39 mensen werkten en dat een nega tief exploitatieresultaat kende van ƒ65.000. 1999 was voor het zorgcentrum een hectische periode, doelt algemeen directeur Kees Boer op de beoogde ombuiging van aanbod- naar cliënt gericht werken. 'Dat heeft op alle medewerkers een zware wissel ge trokken.' Daarbij kwam nog de ver huizing van de bewoners van St. Jan naar De Gollards, wat extra druk op de bewoners en de medewerkers heeft gelegd.' Toch was er volgens Boer volop tijd om te werken aan nieuwe doelstellingen, zoals het klantgerichte werken, een streven dat langzamerhand gestalte krijgt, al is het nog even wennen. 'Maar Rome is ook niet op één dag gebouwd Be langrijk is dat de mensen op de werk vloer geloven in de aanpak.' Wennen Ook voorzitter Wim Eelman, al een kwart eeuw bestuurder van de stich ting, signaleert dat duidelijk anders met de cliënt wordt omgegaan. 'Vooral wat hun zelfstandigheid be treft- We streven ernaar dat zij zo lang mogelijk doen wat zij zelf nog kun nen. Dat was wennen. Voor hen en ook voor het personeel, dat altijd van uit een andere doelstelling had ge werkt.' Eelman beschouwt de uitbrei ding van De Gollards als een belangijk hoogtepunt. 'We kunnen hierdoor nieuwe taken - waarbij ik met name denk aan de toenemende vergrijzing - beter aan. Essentieel vindt Eelman dat het verpleeghuis en het verzorgingstehuis dichter bij el kaar zijn gekomen. 'Beide kunnen de taken beter op elkaar afstemmen. Dat komt de samenwerking ten goede. De dagverzorging in De Gollards kan beter van de grond komen, waardoor onze cliënten hier langer kunnen wonen.' Een belangrijk speerpunt voor het komend jaar ziet Eelman in een verdere samenwerking met de Thuiszorg. Doelstelling is dat mensen langer thuis kunnen blijven wonen. Mensen die nabij het zorgcentrum wonen moeten meer van de facilitei ten binnen de stichting kunnen ma ken. 'Dat is goed voor de betrokke nen, maar ook voor onze bewoners. Het contact met mensen van buiten De Gollards verruimt hun blik.' Personeelsgebrek De Cliëntenraad Verpleeghuis Texel stelt vast dat de zorg inderdaad meer wordt afgestemd op de wensen en behoeften van de cliënt. R.R. Siebmga: 'De intentie is echt gericht op de mensen. In de praktijk zijn er nog wel eens oneffenheden, maar hier is een waardering met 'goed' minstens op zijn plaats.' Mevrouw Witte-Keijser stelt dat het accent in de zorg vroeger teveel op financiële en economische zaken werd gelegd. 'De laatste jaren is dat stukken beter. Daar hebben ook de veranderingen in de leiding en de verbeterde com municatie toe bijgedragen.' Als er al aanmerkingen op de zorg zouden zijn. is dat volgens Siebinga toe te schrijven aan gebrek aan personeel De verwachting is dat er in dit opzicht in de toekomst weinig zal verbeteren, temeer daar op Texel helemaal moei lijk aan mensen is te komen. Medewerkster Henny Eilander, sinds negen jaar werkzaam bij het Zorg centrum, zegt met uit roeping in het werk te zijn terechtgekomen. 'Ik wou het eigenlijk gewoon proberen. Uiter aard sprak het mij wel aan, anders probeer je het niet. Maar het heeft allemaal goed uitgepakt. Ik voel me hier thuis. En wat de veranderingen betreft: ik merk dat we op een andere wijze werken en dat vind ik eigenlijk wel beter Vrijwilligers Dat door tijdgebrek de zorg in de knel komt wil er bij Siebinga niet in. 'Als je meer de tijd neemt om goed te luis teren, kun je veel doelmatiger op de werkelijke situatie inspelen.' Hij prijst zich gelukkig met de inzet van en thousiaste vrijwilligers. Ten aanzien van het financiële resul taat meldt het financiële jaarverslag dat hierin is begrepen een verlies van afgerond ƒ131.000,- inzake de ex ploitatie van het verzorgingstehuis St. Jan dat op 31 december 1999 is ge liquideerd. Staatssecretaris van Economie Nestor Wadagni overhandigt Jan Douwe van der Ploeg de cheque van f200.000,-. (Foto Gerard Timmerman) In de Flying Dutchman, het tijdj dat door de KLM in haar vliegt wordt verspreid, een artikel ov, reclamebureau Beyond the 'Beleveniscommunicatie heetl 'experience marketing' Dal kent: relaties tuSspn mensen en ken creeren door activiteiten te( niseren die iets bij de me losmaken', zeggen Mike Spit Kees Klomp van het reclamebu dat ook initiator was van de c Summer Break die onlangs bij a paradijs Calluna werd gehouda van de bank. Procter Gamble vondj stofdoek uit, die Janknj een clcktrosti. tische lading vanielf stof aantrekt Beyond tlie Line bedacht het concept voor een pr-event: de Swifter Dustbins 'they dust and dance', emotie in een sj doek En detc romer vindt de eerste Croky Summer Break plaats op TexeL Een weck lang Is Texel Croky fun, spa spel en muziek op het eiland De Koog heeft het niet kunnen bol werken tegen Wherevogels, dat sa men met ASV'55 (afgelopen zondag de tegenstander van ZDH) de rang lijst aanvoert. Na een puike eerste helft verloor de ploeg halverwege de tweede helft het hoofd en konden de gasten alsnog een ruime overwinning boeken (6-2). Wherevogels startte voortvarend, met goed combinatievoetbal. Maar De Koog bood prima tegenstand en kwam diverse malen gevaarlijk voor het doel van Wherevogels. Na twin tig minuten kwamen de bezoekers zelfs op voorsprong. Na een over stapje van Vincent Kaspers en een prima steekpass van Eric Frantzen schoot Maurice de Groot zijn ploeg met een droge knal naar 0-1. Na dit doelpunt werd Wherevogels nóg sterker, maar mede dankzij twee knappe reddingen van keeper Schouwstra bleef de 0-1 op het scorebord. Op slag van rust had De Koog zelfs op 0-2 kunnen komen. Na een solo van Vincent Kaspers, die zijn schot gekeerd zag door de keeper, had de inlopende Barry Betsema de 0-2 zijn schoen, maar diens schot miste precisie. Vervolgens liet Wherevogels 1-1 aantekenen. Dat gebeurde volgens velen in buitenspelpositie, maar na veel tu mult besloot de scheidsrechter de treffer goed te keuren. Na rust slaagde Wherevogels er al snel in nogmaals te scoren, maar De Koog counterde gevaarlijk en Gerrit Jan Booy zorgde na een voorzet van Danny Borgo met een lepe kopbal voor 2-2. Na een prima aanval kwam de thuisploeg al snel wederom op voorsprong. Toch leek de slag nog met verloren. De Kogers kregen en kele goede mogelijkheden op 3-3, maar Kaspers en De Groot faalden in de afwerking. Een kwartier voor tijd besliste Wherevogels de wedstrijd. Een schuiver van de spits betekende 4-2 Hierna zakte het team van De Koog als een kaartenhuis in elkaar en kon de thuisploeg nog vrij eenvoudig een 6-2 overwinning boeken. Zondag komt het als derde geklas seerde WSW op bezoek. Alleen een -...inning lijkt het zelfvertrouwen van de Kogers te kunnen herstellen. De omslag van het jaarverslag van Zorgcentrum Texel. Een rare droom, hersenspinsels? Benin, een van de armste landen ter wereld, dat een cheque van ƒ200.000,- aan een organisatie uit het rijke Nederland overhandigt. Toch niet. Want door het duurzaam ontwikkelingsverdrag dat Neder land, Benin, Costa Rica en Bhutan hebben gesloten is een streep ge zet door klassieke tegenstellingen tussen rijk en arm. Samenwerking op basis van gelijkwaardigheid, wederkerigheid en vooral: om van elkaar te leren. De staatssecreta ris van Economie uit Benin over handigde maandag in hotel Opduin de cheque aan de Stichting Waddengroep. Voorafgaand aan de ceremonie bracht de Afrikaanse delegatie een bezoek aan zuivelboerderij Sint Donatus, om zich te verdiepen in de productie en afzet van onder andere waddenzuivel. De boerderij is één van de deelnemers van de begunstigde Waddengroep. Bij deze organisatie zijn rond de zestig bedrijven aange sloten, waarvan veertig zich bezig houden met de teelt van wadden producten en de overigen met de verwerking. Samen maken ze 130 zuivel- en akkerbouwproducten en delicatessen, goed voor een omzet van vijf miljoen gulden per jaar. die elk jaar met dertig procent groeit. Producten met een hoge toege voegde waarde, die niet afhankelijk zijn van prijsondersteuning vanuit Brussel, zo benadrukte stichting voorzitter Jan Douwe van der Ploeg. Hij omschreef de Waddengroep als een 'praktijklaboratorium', waar wordt gewerkt aan een nieuwe con structie van de landbouw die bestand is tegen de bedreigingen van de toe komst. Naast de economische ont wikkeling van de land- en tuinbouw in de waddenregio staat duur zaamheid van de productie hoog in het vaandel. 'Want we opereren in een kwetsbaar ecosysteem.' Ecologie Het was met name deze overeen komst die de vertegenwoordigers uit Benin aansprak. Net als Nederland, is het Afrikaanse land op zoek naar een evenwicht tussen economie en ecologie. Benin, in oppervlakte drie maal zo groot als Nederland en in inwonertal driemaal zo klein, beschikt net als Nederland over grote natte natuurgebieden. Zoals de Wadden zee in Nederland, zijn deze wetlands een belangrijke pleisterplaats voor vogels. Trekvogels overwinteren in Benin, maar op weg naar hun broed gebied in Siberië is het wadden gebied een belangrijke tussenstop. 'Er bestaat dus een ecologische ver- Hij was skileraar, gaf tennis-, hockey- en atletiektraining, deed zelf aan turnen, bergsport, hockey en tennis, haalde in 1989 zijn diploma aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, werkte zes jaar bij Bureau Zandbank en traint momenteel voor de marathon van Amsterdam. Sport is altijd de rode draad in het leven van Jeroen Plag geweest. Even dwaalde hij af van het sportieve pad, maar daar keert hij deze maand weer op terug als Plag de training van de gym verenigingen in de Texelse buitendorpen (behalve die van Oude- schild) voor zijn rekening neemt. De Texelse gymclubs en de Sport raad hebben tevergeefs stad en land afgezocht naar een gymleraar om die uiteindelijk - toen de hoop al bijna was opgegeven - uitgerekend in De Cocksdorp te vinden. 'Ik heb de va cature dit voorjaar wel zien staan, maar was vol twijfel. Ik was net be gonnen op De Krim. Ik wilde mijn nieuwe baan een kans geven. Boven dien ging ik er toen van uit dat het alleen maar om turnlessen ging, en daar had ik geen zin in.' Het werk op de reserveringsafdeling van het vakantiecentrum bleek toch niet te zijn wat de 37-jarige Plag ervan had verwacht. Uit diverse gesprekken werd hem daarnaast in augustus duidelijk dat de gymnastieklessen een veel breder veld besloegen. 'Het gaat om algemene bewegings vorming, vergelijkbaar met de gym les op school. Dat spreekt mij aan Naast het werken met toestellen gaat het bijvoorbeeld om balspellen Jeroen Plags sollicitatie kwam voor de gymverenigingen als een verlossing. IFolo Bad Bosch) conditietraining voor volwassenen. Veel afwisselender dus dan alleen maar turnen.' Na zes jaar bij sport and adventures- bureau Zandbank te hebben gewerkt - de reden waarom de Badhoevedor per naar het eiland is verhuisd - maakte Plag de overstap naar De Krim omdat hij door de onregelma tige werktijden zelf amper meer aan sporten toekwam. 'Er kwam meer structuur in mijn leven en ik pakte mijn oude liefdes weer op. de mara thon en de triatlon. In die zin was de baan op De Krim een welkome ver andering. Maar een kantoorbaan bleek toch niet te zijn wat ik wilde. Ik zat niet helemaal lekker in mijn vel. In augustus dacht ik: ik keer ook be roepshalve weer terug naar de sport en solliciteer bij de Sportraad. Toen waren we er al snel uit. Gelukkig kon den ze op De Krim begrip opbrengen voor mijn besluit. Het is natuurlijk niet leuk om na een paar maanden je baan al weer op te zeggen.' Plags sollicitatiebrief kwam voor de verenigingen als een verlossing. In De Koog werd al een jaar geen les meer gegeven en in Den Hoorn gebeurde het provisorisch, door een ongediplomeerde docent. De druiven zouden voor Oosterend erg zuur zijn geweest indien er na het vertrek van Annemarie Nijkoops - die vorige maand overstapte naar het onderwijs - in het jaar 2002, als de vereniging haar 50-jarig jubileum viert, geen trai ningen gegeven zouden worden. Maar deze nare domper op de feest vreugde zou niet zo erg zijn geweest als het probleem waar het werkelijk om draaide: het wegvallen van de li chamelijke opvoeding voor de jeugd in de buitendorpen, waar het aanbod aan gespecialiseerde sport verenigingen toch al gering is. De uren van De Koog, Den Hoorn, Oosterend en De Cocksdorp zijn sa mengevoegd tot een volledige baan (35 uur), waaraan Plag op 9 oktober begint. In overleg met de verenigings besturen wordt nu de laatste hand gelegd aan de lesroosters. Bij de in vulling van de lessen krijgt Plag alle vrijheid. 'In grote lijnen blijft alles het zelfde. Mi|n belangrijkste doel is dat de jeugd plezier heeft in bewegen en dat er een goede algemene basis wordt gelegd voor verdere sportbeoefening. Van mij hoeven ze later heus met allemaal op turnen.' binding tussen onze beide landen', constateerde staatssecretaris van Economie Nestor Wadagni. Zijn land ontwikkelt beleid om zo goed moge lijk om te gaan met de natte gebie den, zowel in economisch als in eco logisch opzicht. Producten als rijst, maïs, pinda's, wortelgewassen en vis zijn er een belangrijke bron van in komsten. De Nederlandse studiereis werd benut om de relaties te verster ken, maar ook om de kunst af te kij ken. Maar dat Benin alleen wat van onze werkwijze kan opsteken, is vol gens Van der Ploeg een misverstand. 'Milieuzorg is internationaal.' Hij om schreef het zoeken naar een even wicht tussen bedrijvigheid en natuur als een missie, waarbij geen onder scheid dient te worden gemaakt tus sen arm en rijk. Wadagni: 'In plaats van eenrichtingverkeer moeten we toe naar samenwerking vanuit twee richtingen.' Actie Voor alle duidelijkheid: het bedrag dat de Waddengroep krijgt, gaat niet ten koste van de gelden die voor Benin zelf zijn bestemd. De gift is voor waarde van de afspraken die zijn ge maakt in het kader van het duurzaam ontwikkelingsverdrag. Doel is om beide landen actie te laten onderne men en de problemen op het gebied van duurzame ontwikkeling in Neder land aan te pakken. Het geld zal wor den gebruikt voor de ontwikkeling, productie en het op de markt bren gen van waddenproducten. Voorafgaand aan de officiële overhandiging verzorgden studenten uit Benin en Nederland een theater presentatie. De jongeren onderzoe ken verschillende aspecten van het waddengebied. Jan Steenis van het waterschap Hollands Kroon ver woordde eerder die dag de theorie en praktijk van milieuvriendelijk water management, zoals dat onder andere op Sint Donatus wordt toegepast Texel telt twee nieuwe zielzoij Het zijn Ludwig Trieling en Reuvekamp, lid van een gem; schap van Christenen die vol? henzelf 'wereldwijd' actief is. betreft een gemeenschap die in 31 dels zo'n honderd jaar bestaaten doel heeft het evangelie te predi n 'We doen dat uitsluitend op basis de bijbel. De bijbel is ons handbi zeggen ze er zelf over. Mensen met hen willen praten over het gel 3V bidden, de bijbel lezen of op eer dere manier behoefte hebben geestelijke steun, kunnen cort met hen opnemen. Ze bewonen: zomerhuisje met het adres Posti 117,1795 JC De Cocksdorp. Tel; nisch zijn ze te bereiken via 06 53 030 Ze benadrukken dat zei met willen opdringen, geen boekj tijdschriften verkopen, geen geh gen en dat wie een gesprek mai begint geen enkele verplichting! gaat. 'We gaan ook de deurenön maar als de bewoners te kenners ven dat ze geen interesse hebt dan gaan we weer. Geen punt. zijn met van een sekte of iets der lijks, we willen alleen ons geloof anderen delen.' Overigens zijn Trieling en Reuvefc - die eerder het evangelie verkon: den in onder meer zuidoost Az« andere Europese landen - nie' eersten van hun gemeenschap zich op Texel vestigden. Ze wer voorgegaan door de heren I Okkerse en Gerard Oskam, dieinl begin van de jaren vijftig enige Ijl de buurt van Oosterend wooi 'Okkerse leeft nog. Hij is een ei« de tachtig en woont tegenwoordi Wassenaar. Met hem had ik onli contact', vertelt Trieling. 'Hij was' steeds vol verhalen over Texel, hier een prachtige tijd gehad em vast van plan ons eens op te zoek! P< ISli IV tl E r rs ntj It; iond Ludwig Trieling en Wim Reuvekamp De bijbel is ons handboek Piet Okkerse verkondigde het evangelie op Texel m de winter van 1951 /'52.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6