labo geeft ton voor lokale initiatieven Duinen als buffer voor zoet water? 279 Cjroen in het harL, Woningnood stijgt in korte tijd explosief f'Aardigheidje als tegenprestatie' Broers steunen redders KNRM Raadsvergadering Qnder de pomp Gea Kiewiet weg bij zorgcentrum Skillepaadje weer afgesloten Mei Natuurmaand in 2001 vervolgd Extra poppenspel Redders trekken charterschip vlot Hard werken m Historische roman m Jozef en Maria TEXELSE^COURANT expert NU: BEN BIJZONDER PANASONIC EBCD 92 GSM IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11518 VRIJDAG 6 OKTOBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ie Texelse Rabobank gaat een deel van haar winst gebrui- en om plaatselijke initiatieven mogelijk te maken. Projec- plannen, voorzieningen, kunstwerken, gebouwen, ex- erimenten en onderzoeken die van belang zijn voor de emeenschap en die zonder deze steun niet of zeer moei- k gerealiseerd kunnen worden, komen in aanmerking voor olledige of gedeeltelijke bekostiging. Als de leden van de labobank er in de jaarvergadering van 13 oktober mee kkoord gaan, zal de bank voor volgend jaar ƒ100.000,- be- chikbaar stellen. Het aldus gevormde fonds, dat de naam ron voor Texel' heeft gekregen, zal daarna op peil worden ehouden als blijkt dat het in een behoefte voorziet. Elk jaar unnen dan dus nieuwe aanvragen worden gehonoreerd. esponsoring van plaatselijke ver ligingen en dergelijke waarmee t Rabobank zich al jaren bezig judt, gaat intussen onverminderd »r. De 'Ton voor Texel' komt daar bij, maar het is géén spon ning: er hoeft geen tegenpresta tie worden geleverd in de vorm sn reclame of naamsvermelding, ovendien is het geld uit het fonds edoeld voor incidentele, dus één- alige aangelegenheden, terwijl ponsoring zich doorgaans over eerdere jaren uitstrekt. el instellen van het fonds is onder van een reeks maatregelen om it coöperatieve karakter van de fik te versterken en de lokale ge- enschap meer bij het reilen en ten van de bank te betrekken. 'Je iet het zien als een vriendelijk ge- ar', zegt voorzitter Jan van Heer- larden. 'Onze bank draait uitste- md en dat hebben we aan onze anten te danken. We willen daarom at terugdoen en het gevoel verster- m dat deze bank een bank van ons lemaal is. En het kan er vanaf, dus aarom niet?' Commissie anvragen om steun uit het fonds loeten worden ingediend bij het astuur van de bank. De bedoeling is it een commissie - bestaande uit ie of vier leden en een bestuurslid de aanvragen beoordeelt en advies tbrengt aan het bestuur. Welke cri- iria daarbii zullen worden gehan- erd staat nog niet helemaal vast, mdat men nog geen idee heeft voor elke proiecten steun zal worden evraagd. In elk geval moet het iets Texels'zijn, van belang voor de lokale emeenschap. Directeur Leo miners: 'Dat moet je niet al te let- ïlijk opvatten. Het hoeft niet door iedereen even mooi en belangrijk gevonden te worden. Zaken die vooral voor een bepaald dorp of een bepaalde leeftijdsgroep betekenis hebben, komen ook in aanmerking'. In oktober volgend jaar zal worden bekeken in hoeverre en op welke wijze van de 'Ton voor Texel' gebruik is gemaakt. Als dat tot tevredenheid stemt en er voldoende winst is ge maakt, wordt opnieuw geld beschik baar gesteld. De leden van de com missie die over de aanvragen adviseert zullen regelmatig door nieuwe worden vervangen. Visserij Het streven om de Texelaars meer bij het bankgebeuren te betrekken uit zich ook in het houden van de jaar lijkse algemene ledenvergadering op telkens een andere locatie. Vorig jaar was de bijeenkomst in 'EcoMare'. Vrijdag 13 oktober om 20.00 uur wor den de leden verwacht in het gebouw van de Coöperatieve Inkoop vereniging voor Visserijbenodigd-he- den (CIV) op het haventerrein van Oudeschild. In de bedrijfsruimte zal temidden van visnetten, kettingen, kleding, smeermiddelen en andere visserijspullen het nodige meubilair worden neergezet. De agenda ver meldt naast de bekende vaste pun ten een wijziging van de statuten (die thans ter inzage liggen bij de recep tie van de bank in Den Burg) en be noeming van bestuursleden. Be stuurder Jan van der Vis P.A. Zn is herkiesbaar Verder zal een extra be stuurslid worden benoemd omdat voorzitter Jan van Heerwaarden vol gend jaar aftreedt en zich in verband met zijn leeftijd met herkiesbaar zal stellen. Het bestuur heeft Anja van der Heide-Witte uit Eierland kandi daat gesteld. Als Van Heerwaarden te zijner tijd vertrekt, wordt hij niet ver vangen en komt het bestuur dus weer op oude sterkte. Door deze werkwijze blijft men beschikken over een inge werkt team. Wie te zijner tijd voorzit ter wordt maken de bestuursleden onderling uit. In de raad van toezicht is Willem Vos aftredend en herkiesbaar. Na de pauze geeft J. Daalder een korte lezing over doel en werkwijze van de CIV. Aansluitend krijgen de leden een rondleiding op een Noord- zeekotter. Dat is de gloednieuwe TX 36 'Jan van Toon' van Vis Vis B.V. (Jaap en Anton van der Vis) die de volgende dag de officiële proefvaart maakt. Het fanatisme van Aike en Silver Zuidem uit Apeldoorn heeft redding maatschappij KNRM geen wind eieren gelegd. De broertjes overhan digden Beursplein 5-schipper Jaap Groen een cheque van 1.300,-. Het bedrag was mede te danken aan de sympathie die hun vader, een regel matig bezoeker van Groens camping De Robbenjager, voor de redders koestert. Die ontstond toen hij als jonge zeeman was betrokken bij een aanvaring tussen motorschip de Gaasterland en de coaster de Noord ster, 's nachts in dichte mist. Daarbij zonk de Noordster en bleef alleen de mast hangen op het dek van de tosdag vergadert de gemeenteraad anaf 19.30 uur in het gemeentehuis, agenda luidt als volgt: Opening en mededelingen. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst dd 12 september. Aanvaarding nalatenschap wijlen mevrouw A F Nederhelman Voorstel onderwerpen rekenka- mercommissie. Post onvoorziene uitgaven. Ingekomen stukken en mededelin gen. Rondvraag. Sluiting. Zou er een verband bestaan tussen woningen en hormo nen? Hoezo9 Sinds dat woningtekort is het aantal echtscheidingen een stuk lager. De duinen als voorraadbekken voor zoet water. Geen utopie, maar een haalbare optie om het regen water dat in herfst en winter valt op te sparen, zodat het in de droge tijd ten goede kan komen aan natuur en landbouw. Maar het opstuwen van het grondwater in de duinen kan gevolgen hebben voor het re creatieve gebruik en voor de wa terhuishouding in de aangren zende landbouwgebieden. Over deze en andere aanpassingen in het beheer van het oppervlaktewa ter wisselen betrokkenen van ge dachten tijdens een excursie die zondag om 14.00 uur van start gaat bij het busstation aan de Elemert. Een betere benutting van de water voorraad was één van de suggesties die werd geuit tijdens een eerdere bijeenkomst over waterbeheer. Een initiatief dat werd genomen door de provincie, de gemeente en de twee waterschappen, die hebben besloten het waterbeheer gezamenlijk aan te pakken. Verdere verdroging van na tuur- en cultuurland tijdens de zomer maanden lijkt geen doemscenario, maar een realistisch toekomstbeeld. De zoetwaterbei onder de duinen wordt namelijk kleiner. Een van de manieren om dit tegen te gaan is het opstuwen van het grondwater in het duingebied, met als doel dit in de droge periode te laten afstromen naar lagere delen van het eiland. De vraag is wat de gevolgen zijn voor de overgangsgebieden tussen duinen en cultuurland. Bloembollen verdra gen een hogere grondwaterstand niet, op vochtig weiland blijft de gras- groei achter, terwijl nat akkerland in het voorjaar niet kan worden bewerkt. Een omstandigheid waar kritisch naar moet worden gekeken. 'Misschien is er met een betere drainage van deze percelen winst te behalen', aldüs Jan Steenis van Waterschap Hollands Kroon. 'Maar we moeten met elkaar de discussie durven aangaan om te kijken of we het algemeen belang - oplossing van de verdroging - boven het belang van de individuele grond gebruikers - de grondgebruikers aan de rand van de duinen - moeten stel len Volgens Steenis kan verhoging van de grondwaterstand in de natuur ook gevolgen hebben voor recreatie parken nabil deze gebieden. En het is de vraag welke gevolgen van vernatting van de duinen heeft voor de recreatiemogelijkheden. Andere projecten waarover zondag van gedachten wordt gewisseld zijn de scheiding van cultuur- en natuur- water in het Rogslootgebied, een verziltmg van natuurgebied De Bol, herstel van de Skilsloot n plannpn om zoet water vanuit het Hoornder Nieuwland richting PH-polder te lei den, waarbij zoet en zout water wor den gescheiden. Verder wordt een kijkje genomen bij het plan Everstek- oog, waar een proef wordt genomen met natuurlijke nazuivering en her gebruik van water. Na bijna twintig jaar heeft Gea Kiewiet donderdag tijdens een drukbezochte receptie afscheid genomen van het zorgcentrum Texel. Begonnen als verpleegkundige, was zij de laatste zes jaar teamleider interne dienst, in welke functie zij de leiding had over de interieurverzorging, de wasserijen en de gastvrouwen. Daarnaast coör dineerde zij de inzet van de vrijwilli gers. Het besluit om te vertrekken werd genomen omdat Kiewiet dacht toe te zijn aan nieuwe uitdagingen. Zo is zij inmiddels een opleiding tot doventolk begonnen. Op de foto be kijken Gea Kiewiet en echtgenoot Hans Legierse het herinneringsboek dat zij van haar collega's kreeg. Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Bulten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Het aantal Texelse woningzoeken den is de laatste maanden met ruim 17 procent gestegen, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Wonen Texel (SWT). Met name senioren hebben zich in groten getale als woningzoekende laten registreren. Door de gestegen prijzen van koopwoningen was de grotere vraag naar huurwoningen voor zien, zegt directeur Jan van Andel van de SWT. 'Maar dat de stijging zo fors zou zijn hadden we niet verwacht.' Het aantal inschnjvingen bij de SWT nam toe van 250 tot 293 huishou dens. Voor het einde van dit jaar zal de grens van 300 zijn gepasseerd, zo verwacht Van Andel. Omdat niet alle woningzoekenden zich laten inschrij ven is de Texelse woningnood vol gens Van Andel in werkelijkheid gro ter dan de cijfers doen vermoeden. In een vraaggesprek met deze krant laat Van Andel weten dat de woningnood mede is toe te schrijven aan ver keerde politieke keuzen die in het Gaasterland. De bemanning van de Noordster kroop over de mast aan boord van het motorschip. Alleen de kapitein viel in het water. De vader van de broertjes nam deel aan een succesvolle zoektocht naar de dren keling. die ter hoogte van Zeeland aan boord van een reddingboot is genomen en de ramp overleefde. Uit sympathie zette Zuidem een bootje van de KNRM in zijn Apeldoornse zaak. Klanten die het spaarpotje over het hoofd zagen, werden er door zoon Aike tactisch aan herinnerd. De giften komen ten goede aan het reddingwerk. (Foio KNRM) verleden zijn gemaakt. Knelpunten zijn vooral het gebrek aan woningen voor senioren en één- en twee persoonshuishoudens. 'De wachttijd voor een huurwoning zal binnenkort langer zijn dan drie jaar.' De Texelse politiek laat het volgens Van Andel afweten als het gaat om het inspelen op toekomstige woon behoeften. 'De kansen die er zijn worden niet benut.' In november krijgt Van Andel de leden van de raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Economie op bezoek. De SWT- directeur zal de raadsleden proberen te overtuigen van de noodzaak om politieke keuzen af te stemmen op de demografische ontwikkelingen. 'Po litici denken te weinig na over de ef fecten van besluiten op lange termijn. Daarom zou het goed zijn indien de gemeente en de Stichting Wonen een convenant sluiten waarin afspraken over woningbouw worden vastge legd die de gebruikelijke college periode van vier jaar overstijgen,Het interview met Van Andel staat elders in deze krant afgedrukt. 300 -i 250 - 200 - 150 - 100 - 50 - 1997 1 1998 1999 sep 2000 Het aantal bij de WST geregistreerde woningzoekenden is de laatste jaren flink toege nomen. Staatsbosbeheer heeft het Skille paadje tussen Brakenstein en Oude schild weer afgesloten. Doordat de kleischelpen onvoldoende droogden konden ze niet voldoende worden aangewalst. Door de regen en het fietsen raakten klei en schelpen, in het bijzonder onder de bomen, van elkaar gescheiden. De klei kwam hierbij in een dikke laag bovenop te liggen. Zodra het weer het toelaat zal de aannemer de schade herstellen. SBB laat weten dat het voortijdig gebruik maken van het Skillepaadje het herstel met zal bespoedigen. Meimaand Natuurmaand krijgt in 2001 een vervolg. De organisatie concludeert dat het evenement dit jaar veel belangstelling heeft getrok ken. Zelfs zodanig dat er tijdens de Kijk en Doedag wachttijden ontston den bij de fietsenverhuurders. De markt werd overigens goed gewaar deerd. De meimaand wordt als een goede promotie voor het eiland ge zien. Voor de natuurmaand 2001 wor den werkgroepen gevormd die pro jecten bedenken en daarvoor zelf zoveel mogelijk financiële ondersteu ning zoeken. Dit is nodig omdat er minder geld beschikbaar is voor het evenement. Voorgoede plannen blijft echter een financiële ondersteuning beschikbaar. Er worden mensen ge zocht voor de werkgroep promotie, die lokaal en landelijk publiciteit gaat verzorgen. Op- en aanmerkingen van deelnemers en bezoekers worden benut voor de organisatie van de komende editie, waarvoor Tessa van Daalen-de Graaff als coördinator is aangetrokken. Veel Texelaars kennen haar nog uit de periode dat ze bij de Texelse Courant werkte, tot ze twee jaar geleden naar Engeland vertrok. Ze is terug en gaat aan de slag om de natuurmaand 2001 tot een succes te maken. Voor vragen, tips en ideeen is ze bereikbaar via telefoonnummer 315 639, 06-53144207 of email mtvandaalem8biafoot.com. Wie meer wil weten over de 'spelregels' of zitting wil nemen in één van de werkgroepen kan contact met haar opnemen. In de herfstvakantie wordt het poppenspel 'Wonen in walvis', dat gedurende de zomer in EcoMare was te zien, nog tweemaal uitgevoerd. Deze extra uitvoeringen vinden plaats op donderdag 19 en dinsdag 24 ok tober, beide keren vanaf 14.00 uur. De voorstelling handelt over Jonas Jan die een eigen expositie wil houden. Na afloop gaan de kinderen met een schatkaart naar de Waterzaal om de in het spel voorkomende dieren in het echt te zien. De toegangsprijs voor het hele pro gramma bedraagt ƒ12,50, inclusief de entree van EcoMare. Voor reser veren en inlichtingen: tel. 317741. Reddingboot Beursplein 5 heeft in samenwerking met de Zalm woens dag het vastgelopen charterschip Beantra uit Alkmaar vlotgetrokken. Het vaartuig was met dertig opvaren den vertrokken vanuit Medemblik en zat al een etmaal vast op de rand van een geul in het Amsteldiep nabij Den Oever. Om los te komen vroeg de bemanning de KNRM om assistentie. Gezien de positie van het schip zou dit een taak zijn voor de Dorus Rijkers uit Den Helder, maar omdat deze red dingboot buiten dienst is werden de Beursplein 5 en de Zalm gealar meerd. De schepen waren rond 15 00 uur ter plaatse, maar toen bleek dat het water al zó ver was gezakt dat de bergingspoging gedoemd was te mislukken. Een nieuwe poging die de redders 's avonds om half negen bij vloed ondernamen had wel succes 'Het is hard werken met z'n tweeën, maar van hard werken ga je met dood.' Het is een uitspraak die Arno Evers (35) van Brasserie 't Swarte Schaep op het lijf geschreven lijkt. Pagina 2 ■Als klein meisje al raakte Joyce Pool verzot op geschiedenis. Een belang rijke stimulans vormde haar vader, die zeer beeldend kon vertellen over de straf die Balthazar Gerards had moe ten ondergaan na zijn moord op Willem van Oranje. Pool debuteert nu met Vals Licht, een jeugdboek over deze historische gebeurtenis. Pagina 5 'Het is treurig dat er op Texel bunga lowparken uit de grond worden ge stampt terwijl er geen woningen zijn voor mensen die hier zijn geboren en getogen. Het gaat alleen maar om het geld.' De zwangere Miranda van Leersum en haar man Jeroen Mulder hebben hemel en aarde bewogen om op Texel een huurwoning te vinden. Tevergeefs. 'We voelden ons een beetje als Jozef en Maria voor wie in de Texelse herbergen geen plaats was.' Het jonge gezin nam noodge dwongen de wijk naar Jqlianadorp. Pagina 7 (Advertentie) (Advertentie) (;rw> Jir\rii lui Uirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: V NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. KUK OP PAGINA 10 BESTE SERVICE RUIME KEUS

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1