Schrijven neemt bezit van je leven' SG-lerares debuteert bij ooraanstaande uitgever eubelhuis Moerbeek raait met seizoen mee TEXEL DONATUS Bednjvig^^ir/ Joyce Pool op de radio Eten voor heemtuin Veel marsen bij Klaverjasclub Drie restaurants helpen kinderen oorlogsgebieden .TEXELSE J CouRANT Een Beninefietvoorstelling 'Moerbeek toont een deel van het nieuwe assortiment van Meubelhuis Moerbeek. (Foto Gerard Timmerman) f 100.000,= VAN BENIN KJR OE OUWMi»" VAN H'JN DANK. iS GROOT; O 6ENiNOTANT£Nv ALS DAT HAAR GEEN ZWART -.GELD IS r [KWARK WAODfN AAITj£S* OP ""USA? r KWARK LIKDOORN TKEf roRuP i H0HiK6/ BOllem KWARK e ^OLOGlSCHE K produkten ^wée* eENi'J1 lvOEP'1 SLUTTERltjlJ^ nüsii llijlo ,WAp WATf R MfT 1 P«iK kwark /PADDO - i>_. VAM "V" HARK KWARK matrassen, hoofdkussens en dekbedhoezen. 'We hadden van al les wat, maar in deze showroom kun nen we het ook laten zien. Met name op het gebied van slaapcomfort is er veel.' Nieuw is ook de collectie Living Colors van ontwerper Jan de Bouvrie, met onder andere tapijten, vitrages, overgordijnen, mbetwee- nies (een tussenvorm tussen over gordijnen en vitrage) glas en woon accessoires. 'Echt een winkel in een winkel. We tonen hier het hele assor timent. Qua prijs en exclusiviteit zit ten er uitschieters tussen, maar de basis is betaalbaar.' De zomer mag dan voorbij zijn, toch voegt Moer beek toe dat ook er ook een collec tie buitenzonweringen is te zien. Op het gebied van meubels is bij Moerbeek alles 'op z'n kop gegaan' 'Normaal vernieuwen we elkaar jaar klein meisje al raakte Joyce Pool verzot op geschiedenis, belangrijke stimulans vormde haar vader, wiens familie ge- ities lang in Delft woont en die prachtige verhalen over 'zijn' vertelde. Eén ervan ging over Balthazar Gerards, de moor aar van Willem van Oranje, die uit wraak voor zijn laffe daad en ton werd gestopt die vervolgens met ijzeren spiesèn werd jrboord en de hele stad doorgerold. 'Als je Delft een beetje it, met al die bruggetjes, dan kun je je voorstellen hoe vre- ijk dat moet zijn geweest. Ik vond dat heel zielig en het ver is me altijd bijgebleven.' In Het Open Boek presenteert ze erdag om 16.00 uur Vals beschuldigd, een historische jeugd- «an waarin de moord op de prins een belangrijke rol speelt. debuut van Pool is er één gewor- om trots op te zijn. Het is span- d, vlot geschreven, goed gedocu- leerd en laat het beoogde tspubliek - kinderen van een jaar «aalf - op knappe wijze zien dat oordelen in termen als goed en tad een hachelijke zaak is. 'Ik ip in ieder geval dat de lezers het vinden om te lezen. Daarnaast ner misschien een paar lessen in ben nu eenmaal lerares -, maar Wp met dat het vingertje al te lelijk aanwezig is.' m 1962 in Delft geboren, volgde opleiding aan de pedagogische demie en specialiseerde zich 'bij in gymnastiek en geschiede- Toen ik als opdracht kreeg een lessen te geven op een basis ooi, was het heel vanzelfsprekend de over Delft zouden gaan. Ik heb eens aan een andere mogelijk- I gedacht. Ik ben met de kinde naar het Prinsenhof geweest, Willem van Oranje in 1584 is Mgeschoten, en heb ze gewezen te kogelgaten in de muur. Uit de ten had ik gehaald waar iedereen 9 hebben gestaan. Ook heb ik 'beschrijving van de moord door b|dgenoot hardop voorgelezen, was prachtig. Tenminste, dat dik. Later heb ik ze ook nog mee- omen op een soort speurtocht, js allerlei historische plekjes.' 'jaar later belandde ze op Texel. de afdeling mariene Seochemie van de Technische iersiteit Delft inclusief de twintig «erkers (onder wie haar echt- tot) werd overgenomen door het Pool had op dat moment, nu 'laar geleden, nog maar net een kilgjstudie onderwijskunde afge- d 'Daarna heb ik van hieruit nog laar lang voor de universiteit in ''gewerkt. Toen dat voorbij was, "<nog niet met m'n handen in het '•want ik heb me altijd wel ver- a<t. maar ik wilde wel écht iets te 61 hebben. Ik heb van de nood "aakt en besloten te gaan schrij- '.'ets waar ik anders met aan toe "iin gekomen. Het was een be- ""9 die ik in een dag heb geno- Duitsland is gebracht. Zélf geloofde Balthazar Gerards ook dat Willem van Oranje een duivel was. Hij heeft echt gedacht dat hij iets goeds deed.' Pool stuurde direct de eerste versie naar Lemntscaat, een toonaange vende uitgeverij van jeugdboeken. Besmuikt lachend: 'Ik vond het zelf wel goed en het leek me mooi als het door die uitgever zou worden uitge bracht.' Haar optimisme bleek voor barig. Lemniscaat zag weinig in het manuscript en dat gold ook voor an dere uitgeverijen. 'Verschillende na men contact op. Ik voelde me ver eerd, maar ze wilden het met. Het was een historisch verhaal en dat was niet gewild. Het griezelverhaal was het genre in opkomst.' Omdat ze bovendien te horen kreeg dat geeft niet, ik zie dit boek als een groeiproces. Ik ben steeds beter ge worden. Achteraf gezien was de eer ste versie inderdaad erg pril. Ik had er grote blokken in met informatie over de tijd waarin het speelde. Dat werkt niet, zo verlies je lezers. Nu is er een woord vooraf, waarin de be langrijke gebeurtenissen kort worden uitgelegd.' Lezers die bekend zijn met het werk van Thea Beekman - schrijfster van klassiekers als Kruistocht in spijker broek, Geef me de ruimte, Triomf van de verschroeide aarde en Rad van fortuin - zullen veel in Pools boek herkennen. Natuurlijk omdat ook in Vals beschuldigd sprake is van een historische gebeurtenis waarin zowel historische figuren als bedachte per- debuteert, is ook in andere opzichten bijzonder De officiële presentatie vond afgelopen week plaats in Delft - in een boekhandel vlakbij de plek waar ooit de in haar boek voorko mende herberg De Diamant stond - en bij die gelegenheid vertelde de uitgever dat hij jaarlijks vijfhonderd manuscripten krijgt aangeboden, waarvan er uiteindelijk slechts twee als boek verschijnen. 'Zelfs als hij wat overdrijft en het er maar de helft zijn, is het nog iets om trots op te zijn.' Nóg meer vereerd voelde Pool zich toen na afloop van de presentatie werd gevraagd of ze haar handteke ning wilde zetten op een speciaal muurtje in de boekhandel waarop al vele andere schrijvers hun signatuur hadden achtergelaten. 'Daar stond men. Mijn echtgenoot was stomver baasd. want ik had die plannen nooit gehad. Ik kom niet uit een milieu waar je voor zulke creatieve beroepen kiest. We hebben afgesproken dat ik eerst maar eens een jaar fulltime ging schrijven en dan maar weer te zien.' Opnieuw was het 'geen vraag' waar over ze zou schrijven: 1de moord op Willem van Oranje en de figuur van de moordenaar. Ze dook in de archieven en verdiepte zich grondig in het on derwerp. 'Het gaat om details, over wat voor kleding ze bijvoorbeeld droegen. Maar ook over welke nor men en waarden de mensen in die tijd hadden.' Ze ontdekte al snel dat Balthazar Gerards waarschijnlijk niet is gestraft op de manier die haar va der haar vroeger vertelde. 'Die komt in geen enkel boek voor. Er zijn aller lei versies. Eén ervan is dat hij in stuk ken is gehakt en dat zijn lichaamsde len aan de verschillende poorten van Delft zijn opgehangen, als afschrik wekkend voorbeeld. De straf in mijn boek heb ik zelf bedacht. Maar het zou heel goed zo gegaan kunnen zijn. Hij is in ieder geval gruwelijk gestraft.' De uitgeverij had moeite met de met eens al te expliciete beschrijving en wilde die liever schrappen, maar Pool stond erop haar lezers te vertellen hoe het er in die tijd soms aan toe ging. Belangrijk vond ze daarnaast de moordenaar met slechter te tekenen dan hij geweest moet zijn. 'Hij was misschien een slechterik, maar in mijn boek wél een met een gezicht. Daarom heb ik hem ook ergens na een lange tocht zijn paard laten knuf felen. Als dat er tenminste nog in staat, want bij de uitgeverij hadden ze er in één van de laatste versies getverdemme! achter gezet. Het moet nogal vies zijn, een bezweet paard knuffelen. Maar goed. het gaat me erom dat hij niet alléén maar slecht was. Bovendien, in Nederland vinden we Balthazar Gerards slecht, maar in andere landen is zelfs gepro beerd hem heilig te verklaren. Hij kwam immers op voor het katholieke geloof, dat Willem van Oranje volgens hun idee wilde vernietigen. Hij was zelfs zó populair, dat zijn hoofd is gestolen en als relikwie naar, ik meen, len.' dat haar techniek tekort schoot, meldde ze zich aan bij de schrijvers- school Script, speciaal bedoeld voor aankomende schrijvers die al wél een keuze hebben gemaakt voor een be paald genre maar zich stilistisch wil len bekwamen. 'Ik heb er veel aan gehad. De opleiding duurde vier jaar en je mocht pas naar het volgende niveau als je had laten zien dat je het huidige beheerste. Bovendien deed ik er een paar schrijfmaatjes op. We lazen eikaars werk en bekritiseerden het. Dat was heel goed. Van de zes hebben er inmiddels drie gedebuteerd. We zijn erg trots op el kaar.' Uiteindelijk durfde Pool het aan om opnieuw contact op te nemen met Lemniscaat en ditmaal reageerde de uitgeverij wel positief, al rpoest er nog heel wat worden geschaafd voordat het boek kon worden uitgegeven. 'Dit is geloof de twintigste versie Maar sonages voorkomen. Maar ook wat de stijl betreft, lijkt Pool veel te heb ben opgestoken van Beekman. 'Ie mand van de uitgeverij vergeleek me met haar en bedoelde dat niet als compliment. Niet omdat zij met goed zou zijn, maar omdat er al een Thea Beekman is. Hij vond dat ik mijn ei gen stijl moest ontwikkelen. Hij heeft misschien wel een beetje gelijk, al is dit pas mijn eerste boek. Ik vind het trouwens helemaal niet zo erg om met Beekman te worden vergeleken. Zij slaagde er vijfentwintig |aar gele den als eerste in om kinderen op een spannende manier met de historie in aanraking te brengen Voor die tijd waren historische romans alleen voor volwassenen. Ik ben echt een be wonderaar van haar en heb in mi|n jeugd veel haar boeken gelezen. Ik beschouw het als een eer dat ik nu bij dezelfde uitgever zit.' Dat Pool juist bij Lemniscaat Joyce Pool is vrijdag 27 oktober met collega-schrijfster Simone van der Vlugt te gast in het NCRV-ra- dioprogramma 'Plein Publiek' om met presentator Hennie Burggraaf over historische jeugdboeken te praten. Thea Beekman, de 'moe der' van het genre, praat via de telefoon mee. Het programma wordt van 10.30 tot 11.00 uitge zonden via Radio 5. Joyce Pool werkt twee dagen als lerares maatschappijleer op OSG De Hogeberg: Als fulltime-schrijfster zou ik me niet prettig voe- (Folo Joop Rommets) mijn naam, samen met die mensen als Jan Wolkers en Maarten 't Hart. Ik heb hem naast die van Guus Kuijer gezet, ook een kinderboekenschrijver die ik erg bewonder Pool is erg benieuwd naar de reacties op haar boek. Haar dochter van twaalf heeft het inmiddels gelezen en hoewel ze erg trots is op haar moe der, rekent ze Vals beschuldigd met tot haar favorieten'Ze vindt het einde onbevredigend Ze zat met nog te veel onbeantwoorde vragen en had willen weten hoe het verder was ge gaan met de hoofdpersonen. Wat mijn zoon van negen ervan zal vin den, weet ik niet. Hij vindt dat een boek goed moet aflopen en dat is hier maar ten dele het geval. Aanvanke lijk liep het zelfs helemaal niet goed af, maar dat vond de uitgever met goed. Dat is tegen de regels die gel den voor jeugdboeken.' Ze is inmiddels met de voorbereidin gen voor een tweede roman begon nen. Toch heeft ze moeite om zich zelf als auteur te zien. Al snel nadat ze destijds had besloten zich volledig op het schrijven toe te leggen, be sefte ze dat het een eenzaam be staan is, dat bovendien niet voor veel inspiratie zorgt. Toen ze ook nog eens door tal van uitgeverijen werd afge wezen, begon het vooruitzicht van een 'echte' baan steeds meer te lon ken en solliciteerde ze op een func tie bij de Lubertischool. 'Ik heb er vier jaar gewerkt en vooral veel godsdienstonderwijs gegeven. Niet over één religie, maar over diverse, om de kinderen te leren wat er in dat opzicht allemaal in de wereld ge beurt. Tegenwoordig geef ik maat schappijleer op de OSG. Dat is echt mijn vak, het leukste dat er is. Nu met de presidentsverkiezingen in Amenka is het bijvoorbeeld mooi om te laten zien wat de invloed van imago's is op het publiek, wat voor trucs allemaal worden gebruikt om de gunst van de kiezer te winnen. Ook interessant is een ethische kwestie als het wel of met opereren van die Siamese twee ling. Of de gijzeling van de journalist Voskuil. In al die gevallen zijn er aller lei mensen die hun mening geven., Die hebben daar allemaal verschil lende belangen bij. Veel kinderen beseffen dat helemaal met. Ik vind het prachtig om ze dat proberen duide lijk te maken en te zien hoe ze zich ontwikkelen. Ik kan dat allemaal niet missen. Als fulltime-schrijfster zou ik me niet prettig voelen.' Wél werkt Pool inmiddels geen vier maar slechts twee dagen op school. 'Ik had geen tijd meer om te schrij ven. Het kwam te veel op het week end aan. Nu heb ik daar drie dagen voor en die probeer ik te benutten. Dat is vooral een kwestie van disci pline. Soms zit ik eerst anderhalf uur achter mijn computer voor ik iets tik, maar ik probeer het wel, anders vind ik het een mislukte dag. Hoewel, met schri|ven ben je eigenlijk altijd bezig. Je denkt voortdurend na over zo'n verhaal, over bijvoorbeeld de ontwik keling van een karakter. Het neemt bezit van je leven en dat vind ik leuk.' Hnnn.... achtergebleven n GEBlED HÏER.'/ RU2IE MAKEN OVER GEVONDEN Rommel op het strand en.. EEN VÉÉL TE EENZIJDIG y VOEDINGSPATROON HET IS HEEL BELANGRIJK DAT ER NÜ KWARK MET BANANENSMAAK WOROT ONTWIKKELD HiER^ ÉN NifcTS AAN OE STRIJKSTOK LATEN HANGEN VRIJDAG 6 OKTOBER 2000 Ten bate van de Oosterender heemtuin wordt zaterdag 14 oktober weer een maaltijd gehouden in de kiosk van de ijsbaan. Deelname kost 12,50, eters worden vanaf 18.30 uur vemvacht. Voor opgave en inlichtin gen: An Barnard of Klarina Combé, tel. 318617. Al direct tijdens de eerste ronde van de competitie van Klaverjas club Den Burg werden flink wat marsen gescoord. Arend Dijker en Piet Moree bleken de 'zomerstop' het best te zijn doorgekomen en speelden niet minder dan 7882 punten bij elkaar, ruimschoots ge noeg voor de eerste plaats. Wil Maas en Dini Winters zijn dit jaar terug van weggeweest. Hoewel ze bovendien voor het eerst een duo vormen, heeft de scherpte er kenne lijk met onder geleden, getuige de 7198 punten die zij behaalden. De twee veroverden er de tweede plaats mee. Hans Westdorp en Lieuwe van der Veen zijn vast van plan om dit jaar weer kampioen te worden. Met een score van 7056 punten legde dit koningskoppel in ieder geval een goede basis. Zij bezetten daarmee de derde plaats. Frans Bos en Femmy Schuring zijn op vakantie, maar werden uitstekend vervangen door het gelegenheidsduo Jan Saai en Carlo Bos. Zij speelden daarbij ook nog zeven marsen, wat Bos en Schuring als hoogscorenden in het marsenklassement van vorig jaar ongetwijfeld zullen waarderen Ook Fenny en Rob Caspers, al jaren een vaste waarde in de top vijf, gin gen met een score van 6904 punten goed start. Het leverde hen een vijfde plaats op De gemiddelde score be droeg 6246 punten. Er werden 51 marsen gespeeld. Wie in het voorjaar bovenaan de lijst staan en dus het kampioenschap op hun naam schrijven, staat allerminst vast. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp zijn favoriet, maar de zeer constant scorende Chris Schraag en Willem Koomen - die er vong seizoen geen enkele partij onder de 6000 punten bij hadden zitten titel houders Gerda en Freek Veeger en Fenny en Rob Caspers zijn belang rijke concurrenten, terwijl ook Jaap en Theo Witte hoog kunnen eindigen. De competitie telt dit jaar zesen twintig koppels. Dat zijn er even veel als vorig jaar Een opluchting voor de club. aangezien zich daarvoor nog een daling van het aantal leden afte kende. Wie op woensdag 11 oktober aan schuift in de restaurants van hotels Greenside en De Lindeboom of in het cafetaria van Calluna steunt kinderen in oorlogs- en naoorlogse gebieden. In het kader van Feast for Peace dra gen de restaurants een deel van de opbrengst van die dag af aan de ac tie War Schild, die onder andere is bedoeld voor hulp aan getrauma tiseerde kinderen. Naast het genere ren van inkomsten willen de restau rants hun bezoekers informeren over het werk van War Child, dat bij de hulpverlening gebruik maakt van creatieve therapieën. een deel, maar nu hebben we het hele assortiment tegen het licht ge houden en vervangen.' Bij de pre sentatie en herinrichting van de win kel heeft Moerbeek niet op een kleintje gekeken. De. hele zaak is opnieuw gestoffeerd en gedeco reerd. Maar daarbij is er wel op ge let dat het accent meer hgt op de artikelen dan op het decor. Moer beek: 'Het product moet aanspre ken, niet de kast waarin het ligt.' Resteert de vraag of een meubel- en stofferingszaak van dergelijk for maat voor een relatief kleine bevol king als de Texelse niet wat groot is? 'In geen geval. Ook logiesverstrek- kers zien het belang van smaakvol ingerichte accommodatie. Ze reali seren zich dat steeds meer gasten prijs stellen op luxe en willen graag meubels en stoffen uitzoeken die bij elkaar passen.' Aanpassingen aan de verlichting en de technische installatie werden uit gevoerd door IBS Oele Schoo. De verbouwing werd uitgevoerd door het onderhoudsbedrijf van Mark Pij per en interieurtimmerbedrijf Ideko. Overige werkzaamheden gebeurden in eigen beheer. het gebied van woning- chting had Meubelhuis Moer- >k eigenlijk alles al te bieden, ar ondanks de oppervlakte van a 3000 vierkante meter kon 2 gens gebrek aan presentatie- «te niet het hele assortiment rden getoond. En dat terwijl de ut alvorens tot aankoop over te :n de stof eerst wil zien en het steven vasthouden. Dat kan nu. I meubelhuis is opnieuw inge- it, heeft het assortiment gemo- niseerd en is een samenwer- gaangegaan met de stoffering en Woonflair. Voor de liefheb- s is een complete Jan de avrie-shop ingericht. samenwerking met franchiseor- usatie Woonflair, specialist op het gebied van gordijnstoffen, raam- decoraties, overgordijnen, vitrageen vloerbedekkingen, is wel de grootste verandering binnen het meubelhuis aan de Hogerstraat. Peter Moerbeek: 'Voor raamdecoraties hadden we bij voorbeeld een bandje van een paar meter hangen, terwijl we nu een uit gebreid overzicht bieden, van rol- en vouwgordijnen tot lamellen. De col lectie is ook beter van kwaliteit. De kleur van de stoffen die we tonen wijzigt met de seizoenen. Als het bui ten kouder wordt, worden de tinten warmer. De presentatie is in handen van speciale stylistes van Woonflair, dat hoge eisen stelt aan de inrichting en verlichting van de winkel.' Nieuw is ook de overzichtelijke slaap- studio. De beddenafdeling biedt een ruimer overzicht van bedbodems.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5