Politiek laat kans liggen om huisvestingsprobleem op te lossen' 7 an van Andel mist visie en aadkracht bij bestuurders Ne waren net Jozef en Maria voor wie i de Texelse herberg geen plaats was' ong Texels gezin vertrok it nood naar Julianadorp (jeslaagd .TEXELSE COURANT' Woningbouw; na 2005 meer vrijheid Kinderdansgroep Alternatieve genezers in Texelse Courant Eilandcompetitie volleybal (Foto Bart Bosch) Miranda, Jeroen en Anouk voor hun nieuwe huis in Julianadorp bij Den Helder. VRIJDAG 6 OKTOBER 2000 m van Andel, Directeur van de Stichting Wonen Texel KTT), verwijt de Texelse politiek een slappe houding ten inzien van het snel groeiende huisvestingsprobleem op :t eiland. 'De politiek laat kansen onbenut om in te spe- op toekomstige woonbehoeften.' Door de gestegen izenprijzen groeit de vraag naar huurwoningen terwijl het inbod stagneert. Over een aantal jaren zal de woningnood ■t name onder senioren explosief toenemen, maar de eente reageert hierop volgens de SWT-directeur veel lauw. 'De politieke keuzen moeten worden gekoppeld aan demografische ontwikkelingen.' Als dat niet gebeurt eest Van Andel dat zijn doemscenario wel eens uit zou innen komen: 'Texel is in 2030 een soort Florida met al- JJen maar welgestelde ouderen. Hun verzorgers worden igelijks met bussen vanuit de Randstad aan- en afge- erd.' Zij stellen hogere eisen dan vroeger en gaan met meer zo snel in een ka mertje in een verzorgingshuis zitten. Zij willen zelfstandig wonen, met comfort en veel ruimte. Starkenburg voldoet met meer. Vandaar dat we er nu maar jongeren in onderbrengen. Daarmee creëren we ons eigen pro bleem, want die jongeren moeten er over een aantal jaren weer uit als we daar luxere seniorenwoningen gaan bouwen.' In de marge maken de ouderen de doorstromingsproblemen invloed heeft op de huizenprijzen en dat er van de provincie maar mond jesmaat mag worden gebouwd, maar binnen deze kaders moeten de be stuurders iedere kans aangrijpen om in te spelen op demografische ont wikkelingen en de daaruit af te leiden woonbehoeften. 'En dat gebeurt te weinig. In Den Burg-West was bij voorbeeld de mogelijkheid om iets te doen op het gebied van senioren huisvesting, maar het resultaat is marginaal. Dan wordt er prioriteit ge- 'aantrekkelijke' dure koopwoning projecten, waardoor aan de huidige vraag naar kleinere huurwoningen voor één- en tweepersoons huishoudens - 85% van de Texelse woningzoekenden - en senioren niet kan worden voldaan. 'En dat terwijl Texel naar verhouding al weinig be taalbare huurwoningen had. In het verleden is het fout gegaan, maar nu er wél een kans is om met de bevolkingsopbouw rekening te hou den, gebeurt het weer niet.' ij iswoningnood op Texel en die zal Us komende jaren eerder verergeren g. lafnemen. Vorige maand stonden huishoudens als woning- )ri jkende bij de Stichting Wonen ■el geregistreerd. Binnen enkele arden is dit aantal met ruim ze- itien procent gestegen en Jan van l0|del verwacht dat voor het einde dit jaar de driehonderd zal zijn eikt. 'In werkelijkheid ligt het aan- wonmgzoekenden nog een stuk 0 ;er. Zo denk ik dat er veel jonge- zijn die zich niet eens laten in- mjven omdat de wachttijd van je tot drie jaar voor hen veel te is. Die vertrekken naar de over- itof zij blijven daar na hun studie len omdat een woning op Texel geen haalbare kaart is.' De groei het aantal inschrijvingen kwam Van Andel niet als een verras- g.wel dat die zo buitensporig zou De prijzen van koopwoningen >n de pan uit. Dat leidt tot meer ag naar huurwoningen. Verder seen stijging voorzien omdat de noren zich in juli moesten laten 2 istreren. Maar de toename was forser dan wij hadden inge- it.' n het vroeger vooral de jonge- met een kleine beurs die zich koopwoning konden veroorlo- en wisten zij zodra zij wat ouder in met een beetje geduld een bij elkaar te sprokkelen, tegen- ïdig kunnen volgens Van Andel veel dertigers en veertigers de s exorbitant hoge prijzen niet rengen. Huren is het enige alter- ef. 'Verder wordt het ook voor teren aantrekkelijk hun huis te ver- ien en te gaan huren. En na een itscheidmg was het vroeger ge bruikelijk dat één van de partners in het (koop)huis bleef wonen, maar door de gestegen prijzen is het vaak niet haalbaar om het huis af te kopen. Beide partners gaan dan op zoek naar een huurwoning.' Daarnaast zijn er nog andere factoren die tot meer druk leiden bij de SWT. Van Andel: 'In de koopsector wordt maar mondjes maat bijgebouwd. De Mars is vol, dus is er weinig doorstroming en komen er weinig huurwoningen vrij. Omdat ons bestand nauwelijks groeit - die paar woninkjes in Den Hoorn en Oosterend zijn een druppel op de gloeiende plaat - neemt de druk al leen maar verder toe. Onze hoop is gevestigd op Den Burg-Oost, maar het duurt nog een paar jaar voordat die nieuwbouw is gerealiseerd. Ver der leidt de seizoensverbreding in de horeca tot een toename van de vraag. Werkgevers bieden hun perso neel in plaats van een kortlopend contract een jaarcontract aan, waar door de werknemers aan de eis van economische binding voldoen en voor een huisvestingsvergunning en daarmee een huurwoning in aanmer king komen.' Door al deze ontwikke lingen zal volgens Van Andel de ge middelde wachttijd voor een huurwoning automatisch opschui ven. 'Ik denk dat die snel boven de drie jaar zal uitkomen.' Grijze golf Door de vergrijzing neemt de vraag naar seniorenwoningen nu al toe, maar de enorme grijze golf die over tien jaar de Texelse woningmarkt zal bestormen, is volgens Van Andel 'pas helemaal een drama'. 'Voor die groep senioren moet je nu al gaan bouwen. Jan van Andel denkt dat met een nieuwe woonkern - bijvoorbeeld op 't Horntje - tevens ruimte kan worden gecreëerd voor oud- Texelaars die na hun pensionering terug willen keren naar het eiland. Nu kunnen zij - net als anderen zonder maatschappelijke of economische binding met Texel - alleen een woning betrekken die duurder is dan vierenhalve ton of waarvan de huur meer bedraagt (Foto Bart Bosch) 'Zij hadden misschien nog één tot twee jaar moeten wachten, maar ze waren een keer aan de beurt geko men', is Van Andels reactie op het hiernaast afgedrukte verhaal over het jonge gezin dat zijn toevlucht tot Julianadorp heeft genomen. 'De si tuatie voor gezinnen is niet hopeloos. Zij kunnen in een eengezinswoning terecht en daar ligt minder druk, ze ker nu we de inkomensvereisten met soepelheid hanteren. Ik weet niet of we geboren en getogen Texelaars dan elfhonderd gulden per maand. bij de SWT er niet geringer op. 'De senioren die in Den Burg een een gezinswoning hebben denken: we blijven hier lekker zitten, terwijl de ouderen in het buitengebied die bij ons willen huren hun woning naar verwachting verkopen aan kapitaal krachtige overkanters.' In beide ge vallen hebben de - jongere - Texelaars het nakijken. Van Andel is beslist niet te spreken over de Texelse politiek. Hij erkent weliswaar dat de gemeente weinig geven aan een centrale hulp- verlenmgspost voor de ambulance en brandweer, terwijl die net zo goed ergens anders kan staan. In plaats van die post had men ook kunnen kiezen voor vijftien senioren woningen De discussie over Den Burg-West toont volgens Van Andel aan dat de politici met van het verleden hebben geleerd. Net als de landelijke over heid heeft de lokale overheid zich te veel toegespitst op het realiseren van voorrang moeten verlenen, maar nu maken wij geen onderscheid, leder een die economisch of maatschap pelijk gebonden is aan Texel, is voor ons gelijk. Op zich is het natuurlijk treurig dat er voor deze jonge men sen geen plaats is. ledereen die hier zijn brood verdient moet hier kunnen wonen. Daar wordt in de politiek te weinig aan gedacht.' Van Andel hekelt de bureaucratische traagheid die ervoor zorgt dat het jaren kan duren voordat een bouwplan werke lijkheid wordt. 'Neem nou het project aan de Schoonoordsingel en dat van Het Gouwe Boltje in Oosterend. le dereen was laaiend enthousiast, maar we hebben nog steeds geen bouwvergunning. Onbegrijpelijk.' Van de voortvarendheid waarmee het college de eigenaren aanpakt van de naar schatting honderd woningen die tot de permanente woningvoorraad behoren maar tegen de regels uit winstbejag aan toeristen worden ver huurd, verwacht de SWT-directeur niet veel. 'Ik weet niet precies om welke woningen het gaat, maar ik denk dat wanneer deze huizen weer beschikbaar komen, de huur- of ver koopprijs ver boven het budget van onze doelgroep zal liggen.' De provincie moet er volgens Van Andel van te overtuigen zijn dat je als gemeente het recht behoort te heb ben om je mensen hier te huisvesten. 'Als dat niet kan moet je een princi piële keuze maken en de consequen ties trekken. Je kunt berekenen hoe veel woningen je nodig hebt. Zeg maar dat het er vijfhonderd zijn Als die er niet kunnen komen moet je zeggen: we gaan de mensen die op Texel werken iedere dag met bussen uit Frieslanden de Randstad opha len, of we brengen de werkgelegen heid terug door het aantal toeris tische slaapplaatsen te verminderen.' Texels IJburg Het Texelse huisvestingprobleem is met op te lossen met een woning hier en een huis daar. Van Andel vindt dat gemeente en provincie ruimer moe ten denken. 'Er zijn best mogelijkhe den om flink te bouwen zonder het landschap al teveel geweld aan te doen. Waarom bouwen we op 't Horntje rond het sciencepark met gewoon een nieuwe kern van pak weg duizend woningen? Daar zijn heel leuke experimentele dingen te doen. Er zijn goede vervoersverbin- dingen met Den Burg en de vaste wal en tegelijkertijd maak je de aankomst op Texel een stuk levendiger. Toen ik hier voor het eerst met de boot aan kwam dacht ik: waar ben ik nu weer beland? Ik was Terschelling gewend Tot 2005 blijft Texel gebonden aan het strakke contingenten- beleid van de provincie, wat be tekent dat er slechts marginaal nieuwe huizen mogen worden gebouwd. Als in dat jaar het nieuwe streekplan van kracht wordt krijgt de gemeente op het gebied van woningbouw een groter vrijheid. Volgens het zogeheten contouren- beleid dat gedeputeerde Henri Meijdam voor ogen staat mogen gemeenten - binnen bepaalde marges - zelf bepalen hoe, hoeveel en in welk tempo een voor woning bouw bestemd gebied, zoals bij voorbeeld in De Mars, mag wor den ingevuld. Die aanpak staat haaks op het traditionele getouwtrek van gemeenten om woningen los te peuteren bij de provincie. Dit leidde er toe dat Texel tot 2005 nog honderd nieuwe woningen mag bouwen. Dat lijkt misschien nog wat, maar schijn bednegt. Een groot deel van deze als 'harde capaciteit' om schreven huizen zijn al gereser veerd voor de nieuwbouwplannen in Den Hoorn, De Cocksdorp, Oosterend, De Koog en Oude- schild. Het bouwen van woningen buiten deze harde capaciteit vergt de no dige creativiteit, waarin de ge meente inmiddels aardig bedreven is geraakt. Zo is aan de woningen op de plek van bakkerij 't Gouwe Boltje het zogenaamde kwaliteit slabel geplakt, wat betekent dat de leefbaarheid van Oosterend er door verbetert. Deze huizen wor den daardoor niet op de voorraad van honderd in mindering ge bracht. Dat is ook de bedoeling met het project aan de Schoon oordsingel, waar voor twaalf ge sloopte woningen zestien nieuwe terugkeren. De woningen die aan nemer Kees Duin op de plek van het oude Groene Kruisgebouw wil bouwen horen volgens de ge meente ook onder dit kwaliteitsla bel te vallen. waar je met de boot het dorp binnen vaart, maar hier kom je in een soort sluis waar verder niets is. Ik zeg niet dat we Terschelling moeten kopiëren, maar het kan anders. Een Texelse variant op de Amsterdamse wijk IJburg. Dat soort keuzen moeten de politici maken, daar zitten ze voor. Niet voor dat slappe geklets.' Bart Bosch een lage huur. Dat waren we op Texel niet gewend. Er zijn goede bus verbindingen, de zee is dichtbij en er zijn scholen in de buurt, Jeroen heeft hier een goede baan gevonden, dus we mogen niet mopperen. Toch had ik liever op Texel willen blijven, het eiland waar ik me thuisvoel en waar m'n familie woont. Texel vergrijst, Texel verdwijnt, en dat is triest.' De Kinderdansgroep Texel begint maandag weer met de repetities. Ie dere week wordt van 15.45 tot 16.30 uur onder leiding van Betsie Ver hoeven geoefend in de aanbouw van Ons Genoegen. Kinderen vanaf vijf jaar en jongeren zijn welkom om nieuwe dansen aan te leren om een gevarieerder programma te krijgen. Voor meer informatie tel. 317767 (van 18.00 tot 20.00 uur). Alternatieve geneeswijzen op het eiland staan binnenkort centraal in de Texelse Courant. Om een vol ledig beeld te krijgen van de mo gelijkheden roept de redactie be oefenaars op zich te melden. Tevens is de redactie op zoek naar Texelaars die onder behandeling zijn geweest van éen of meerdere alternatieve genezers, ongeacht of ze er baat bij hebben gehad of met De redactie zetelt op de Warmoes straat 45, of is te bereiken onder telefoonnummer 362 620, fax. 323 000 of email tcnieuws@tref.nl. 31 anda van Leersum (24) uit Den Hoorn en haar man Jeroen ilder (30) hebben er alles aan gedaan om een huurwoning Texel te bemachtigen. Tot zes weken voordat Miranda zou 3il/allen van hun dochter Anouk hoopten zij op het verlossende ord van de Stichting Wonen Texel. Dat bleef uit. 'Het was 3i zen tussen een woning en een baan. Maar met een kleine komst moet je gewoon fatsoenlijk onderdak hebben. Ik heb in baan opgezegd en we zijn verhuisd naar Julianadorp. Frus- rend, maar het kon niet anders', zegt Jeroen. Miranda: 'Het 3t toch treurig dat er op Texel bungalowparken uit de grond irden gestampt terwijl er geen woningen zijn voor mensen hier zijn geboren en getogen. Het gaat alleen maar om het ld.' lat Miranda van Leersum haar siding aan de modevakschool had iooid keerde zij terug naar haar 32: xxjrtegrond Texel. Daar wilde zij sen, op het eiland waar zij was otgebracht en waar haar familie side. Zij ontmoette Jeroen, die Js zes jaar als chef-kok werkte bij :en Duin. De twee trouwden en anda raakte in verwachting van thter Anouk. 'Zij trok bij mij in. Ik leen illegaal appartement op een 311 rderij. De huur bedroeg ƒ875,- en 'd in tussentijdse stappen ver- *)dtot ƒ1500,-. Dat was voor ons meer op te brengen', zegt Wn. Er volgde een trektocht van snaar huis, van appartement naar bi Mement. 'We voelden ons een inflatie als Jozef en Maria voor wie in Texelse herbergen geen plaats aldus Miranda. 'We schreven 'in bij de woningstichting. Binnen Jen maanden vinden we wel iets, dachten we.' In de tussentijd dnde het jonge stel op een bunga- gjz. 'Park en later in een woning boven twinkel in Den Burg. Daar bedroeg duur ƒ1200,- per maand. Miranda: "as een woning zonder centrale ""arming. In de winter was het er men bijna net zo koud als buiten, 'appartement was alleen via een :'e an gammele buitentrap aan de Lpterkant te bereiken. Niet bepaald ideale situatie om met een baby vertoeven. Ik zou met eens naar "en hebben gekund Bij het col- II* lege van b en w werd tot vier keer toe een verzoek ingediend voor een urgentieverklaring. 'Onze woon situatie was met een kleine op komst onhoudbaar, dus feitelijk waren we dakloos. Maar voor de gemeente telt alleen maar dat je een dak boven je hoofd hebt, al is het maar een doek op vier palen. Dan ben je niet meer urgent. We hadden dus op straat moeten gaan leven om in aanmerking te komen voor een urgentie- verklaring. Maar dat doe je natuurlijk met als je zwanger bent. Ons enige alternatief was om bij mijn ouders in te trekken. Maar mijn vader is hartpa tiënt en de extra drukte had hem wel eens fataal hebben kunnen worden.' Een urgentieverklaring op medische gronden werd echter afgewezen omdat het met haar vader was die een woning zocht. Miranda's zwan gerschap werd evenmin als een re den voor voorrang opgevat. Net als Jeroen's functie. 'De horeca is van groot belang voor Texel, maar een bedrijfsurgentie krijg je alleen als je politieman of gemeenteambtenaar bent, zo werd mij medegedeeld. We moesten maar aan de overkant gaan wonen en voor mij op Texel een ka mertje huren voor vijf dagen in de week. Ondertussen zit de horeca met de handen in het haar omdat er door het gebrek aan woonruimte geen gekwalificeerd personeel te krijgen is. Mijn baas moet daarom de zaak noodgedwongen twee dagen per week sluiten. De werknemers zijn het beu om in caravans te wonen. Veel van mijn oud-collega's overwegen weg te gaan.' Gedurende een jaar hebben Miranda en Jeroen tevergeefs brieven ge schreven en overlegd met de ge meente en de Stichting Wonen. Ook bij de gemeentelijke adviescommis sie voor bezwaar en beroep ving het paar bot bij de aanvechting van het collegebesluit om hun geen urgentie te verlenen. Daarmee wordt spaar zaam omgesprongen. Een zwanger schap is onvoldoende grond Het moet gaan om meervoudige sociale problemen (een echtscheiding die gepaard gaat met mishandeling bij voorbeeld) of een zwaar medisch bezwaar, zoals het niet meer kunnen traplopen waardoor verhuizing nood zakelijk is. Dat urgentieverklaringen eigenlijk lap middelen zijn die het werkelijke woningprobleem niet oplossen, be seft Miranda maar al te goed. 'Het gaat natuurlijk niet alleen om ons. Er zijn gewoon met genoeg woningen voor de mensen die hier zijn opge groeid. Vakantiewoningen zijn er volop, die mogen het landschap ont sieren want die leveren goed geld op. Maar als straks alle jeugd is wegge trokken omdat er geen betaalbare huurwoningen zijn en de koop woningen in handen van rijke overkanters zijn gevallen, zakt de Texelse economie als een kaarten huis in elkaar. Ik ben me rot geschrok ken toen ik in Den Hoorn terug keerde. De vrijgekomen woningen zijn de laatste laren allemaal opge kocht door 'immigranten' met een dikke portemonnee. Van mijn klasge noten uit de brugklas woont er bijna niemand meer op het eiland. Ook onze kinderen zullen hier met op groeien en met naar school gaan. Dat de OSG en de basisscholen moeilijke tijden tegemoet gaan is wel duidelijk. Alles hangt met elkaar samen.' Miranda voelt zich verjaagd van haar geboortegrond. 'We waren het gezoek zat. Voor jonge gezinnen is op Texel geen plaats. Net als zovelen zijn we zijn ons heil elders gaan zoeken. Deze nieuwbouwwoning kregen we binnen korte tijd aangeboden. De luxe is een verademing. Meerdere slaapkamers, centrale verwarming en Programma dinsdag 10 oktober Veld A, mannen en gemengd 18.30 NIOZ-Fitt Question 2 19.15 Slagerij Beverdam-Question 2 NIOZ 20.00 OSG-TESO SI. Beverdam .20.45 Sportshop Texel 2-Kobeko OSG 21.30 Tatenhove 1 -CVI Cocky's Kap salon 22.15 Cocky's Kapsalon-Paal 9 CVI Veld B, dames en gemengd 18.30 LenR-'t Gouwe Boltje Euroase 19.15 Rabobank-Euroase LenR 20.00 De Rival-Smash'68 Rabobank 20.45 Natuurwinkel-Zeilmakerij De Rival 21.30 EcoMare-Zandbank Natuur- winkel 22.15 Tatenhove 2-W'tjewel 2 Zand bank Veld C. dames 18.30 Keurslagerij Dros-Milly's De Krim 19.15 Timmer's Bakkerij-De Krim Milly's 20.00 Wessels-Salon Martine Salon Martine 20.45 Slagerij lepe de Boer-Sport- shop 1 Wessels 21.30 Klif 12-Eierlandsche Huis SI. lepe de Boer 22.15 Westerlaken-Question 1 Eierlansche Huis Wedstrijdleiding: let en Willem (tel 319436/315194) Uitslagen 3 oktober Texelse Autocentrale-DGM 2-1: Tatenhove 1-TESO 3-0: Paal 28/De Krim-Kobeko 3-0; Super de Boer-CVI 1 -2; Maarco Bouw-Grooten Slock 3- 0; Fitt-Tatenhove 2 3-0; LenR- EcoMare 2-1: Slagerij Beverdam- Zandbank2-1NIOZ- 't Gouwe Boltje 0-3; Keurslagerij Dros-Wiersma Meu belen 2-1; Timmer's Bakkerij-Milly's 3-0; B&B/vdVis/den Boer-De Krim 3- 0; Jozefschool-Bar Sportief 3-0 Westerlaken-Haarstudio 0-3; Klif 12- Question 1 1-2; Durper Drup- Eierlandsche Huis 1-2 Oud-Texelaar Reindert Kuiper (24) heeft aan de Universiteit van Amster dam zijn rechtenstudie afgerond. Hij werkt sinds tweeeneenhalf jaar als griffier aan het Gerechtshof in Am sterdam. Binnenkort betrekt hij een nieuwe baan bij de Hoge Raad in Den Haag.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7