Leefbaarheid en toerisme gaan niet altijd samen I Jubileumeditie Texelpop is voorlopig van de baan Cjrocn 'wartsJexels in het hart Nieuws van de provincie Horeca tegen gebruik De Koninghal De Wit v.o.f. 'orgen toenemende monocultuur onderzocht Surfers in de problemen Man steekt tent in brand Boodschappen Open dag politie - Collecte Wandeltocht m Woningnood m Ingrid van Lubek TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER EUR0MASTER slijterij-wijnhandel WIE WAT WAAR TEXEL 2001 e< tte'0? Kijk in deze krant! DINSDAG 10 OKTOBER 2000 JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11519 kdvertenties/abonnementen/bezorging: Ipinbaan 6 791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 elefax 0222-31 41 11 /erschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. aar de toename van het aantal overnachtingen en de zoensverbreding gunstig zijn voor de eilandeconomie, rmen ze een bedreiging van de leefbaarheid. Dat consta- en onderzoekers dr. Jaap Lengkeek en ir. Koen van der Iden van de leerstoelgroep Sociaal-ruimtelijke Analyse n Landgebruik van de Wageningen Universiteit. Op ver- ek van '10 voor Texel' schreven ze de Leefbaarheids Ef- :t Rapportage (LER) 'Eiland in Evenwicht', waarin wordt concludeerd dat de leefbaarheid een belangrijke rol moet jgen bij het maken van toekomstig beleid voor Texel. De iportage is vandaag aangeboden aan het college van b w. onderzoekers, die zich baseren literatuurstudie, analyse van ïidsdocumenten en interviews 20 (anonieme) Texelaars, signa- 0 een spanningsveld tussen toe- sche exploitatie (4,4 miljoen over gingen per jaar), het behoud van idkarakter en de leefbaarheid van |13.400 Texelaars. 'Het mag dan Texel nog met zo slecht gaan, er igt met de groei van het toerisme Texel wel een monocultuur te ont- in', luidt een weinig verrassende iclusie in de rapportage, die ook mdere opzichten niet heel veel jwe feiten bevat, of het moet de statermg zijn dat de Texelse iidsmakers zich nog niet echt iben laten leiden door aarheidsaspecten. De rappor- moet daarom vooral worden ien als een leidraad voortoekom- beleid. plannen voor de toekomst van het isme en voor het eiland als geheel iden de gemoederen dan ook da- ^ezig, signaleert het tweetal. Re- waarom '10voor Texel', dat zich it voor de natuurlijke en culturele irden van het eiland, heeft ge- igd om de effecten van het toe- 1e op de leefbaarheid op het ei- te onderzoeken. Het rapport betaald door Heidemei i.OOO,-) en de gemeente 000,-) Uitdaging de studie naar leefbaarheid stel de onderzoekers zich een grote laging, niet in de laatste plaats dat alleen al het begrip zich niet delijk laat omschrijven. Ze zien baarheid als de mate waarin de ntelijke, economische, sociaal- lurele en politieke omgeving vol daan de wensen van de gebrui- s van de omgeving. Zowel de elaar als de toerist valt binnen ie definitie. Het rapport richt zich iter op de Texelaars, onderzoekers stellen de vraag in iverre positieve en negatieve as ten rond de leefbaarheid kunnen rden bepaald, objectief dan wel Jjectief. 'Gebrek aan balans en «efgroei zijn meestal negatieve wikkelingen die niet door iedereen dezelfde manier worden waarge nen.' Dat blijkt ook uit de verschil- in beleving ten aanzien van een ital zaken die verderop in dit arti- aan bod komen. de interviews met een twintigtal «iders komen veel opmerkelijke, ar ook herkenbare meningen en itwee surfers die vrijdagmiddag hoogte van de Razende Bol en *1 de Hors in de problemen kwa- is er een opgepikt door de töerse reddingboot. Ook de ïlse Zalm was gealarmeerd, maar o bleek dat de Dprus Rijkers al in duurt was, konden de Texelse red 's voortijdig terugkeren. Eén van iwee surfers slaagde erin op eigen Wit de Hors te bereiken. Politie heeft in de nacht van don- 'dag op vrijdag een 42-jarige 'tse gast van camping De Krim gehouden, nadat deze de voort aan een caravan van een mede- npeerder in brand gestoken. De 'Tbrandde volledig uit. Enkele goe- raakten beschadigd. De ver ste werd na verhoor in de loop benacht in vrijheid gesteld. Een eerder op de avond bleek de leiding voor zijn daad. clichés naar voren. Met name hoe de Texelaars zichzelf zien. Als gemoede lijk en informeel, mensen die het snel goedvinden. De Texelaar heeft weinig op met gezag en wil lekker blijven aanrommelen. Overkanters moeten zich vooral niet met het doen en la ten van de Texelaars bemoeien. In het rapport staat ook' 'De eilanders heb ben geen hekel aan 'immigranten', maar soms zijn er wel wrijvingen, bij voorbeeld als het gaat om overlast. De nieuwkomers zijn de eersten die klagen over zaken die voor de men sen die hier al wat langer wonen, in herent zijn aan het eilandbestaan. Bijvoorbeeld het vliegveld. Dit spel gaat over en weer. Soms zijn het juist de 'overkanters' die zich inzetten voor het behoud van 'typisch Texelse' zaken', constateren de onderzoe kers. De twintig Texelaars die zijn geïnter viewd betreft een met zorg geselec teerd gezelschap. In het rapport wor den ze niet met name genoemd, maar hun leeftijden, woonplaats en beroep worden wel prijsgegeven. Doordat ze door elkaar zijn geplaatst, zijn de personen niet te traceren. Uit de gesprekken blijkt dat de onder vraagden zich vaak ophouden in na tuur- en cultuurgebieden en hun ei gen favoriete plekken hebben. Dit zijn doorgaans de gebieden waarin de Tijdens de landelijke open dag op zaterdag 14 oktober kan het publiek tussen 11.00 en 16.00 uur bij het politiebureau in Den Helder kennis maken met het werk van de politie, met name waar het de verkeers veiligheid betreft. De toenemende mobiliteit leidt tot een grotere kans op slachtoffers in het verkeer. Afwijkend verkeersgedrag draagt hier in een belangrijke mate aan bij. Hierbij valt te denken aan alcoholgebruik, te hoge snelheid, geen acht slaan op rood licht en het met-gebruiken van gordel of helm Op de open dag zijn er stands over de genoemde onderwerpen. Daar naast kunnen bezoekers onder bege leiding zelf een lasergun hanteren om een snelheidmeting te doen en mo gen zij na het eten van een rumboon blazen op het ademanalyseapparaat om het alcoholpercentage te bepa len. In een tent over snelheid is een vrachtautosimulator opgesteld, waar mee men onder begeleiding een ritje kan maken. Ook zullen er diverse demonstraties worden gehouden. Zo zullen brandweer, GGD en politie la ten zien wat er voor komt kijken om een bekneld slachtoffer uit een auto te halen. Remproeven met een snel heid van 50 en 30 km/u laten zien hoe lang de remweg is en wat de gevol gen kunnen zijn als de bestuurder een seconde te laat reageert. De jeugd kan onder begeleiding een verkeerstest afleggen in de verkeerstuin en zo een 'rijbewijs' met de eigen naam behalen. Op een cir cuit van tien bij vijf meter kunnen kin deren hun behendigheid testen door een op afstand bestuurde elektrische auto langs allerlei hindernissen te loodsen Voor de wat oudere jeugd is een ritje in de kartbaan een hele be levenis. Hierbij gaat het er om zo snel mogelijk een parcours af te leggen, waar diverse stoplichten zijn opge steld. Het aantal parkeerplaatsen aan de Bastiondreef is beperkt, bezoekers wordt derhalve aangeraden per openbaar vervoer te komen. Bezoe kers die met de trein komen, dienen uit te stappen op station Den Helder- Zuid Daar staat een (gratis) bus van Connexxion gereed. toerist zich wat minder laat zien. Een enkele keer wordt geklaagd over ver minderde toegankelijkheid van be paalde gebieden. De Koog en mark ten en braderieën worden zorgvuldig gemeden. Om drukte te vermijden worden boodschappen vaak 's mor gens vroeg gedaan. De concentratie van toeristen wordt gewaardeerd. Het geeft de mogelijkheid om de drukte te ontvluchten, wat als prettig wordt ervaren. Er zouden plekken moeten blijven waar je niemand te genkomt. Landschap Het Texelse landschap wordt duide lijk op prijs gesteld, evenals de varia tie daarin. Dat de karakteristieke openheid wat verdwijnt door de bouw van schuren en boomsingels wordt minder gewaardeerd. Een aan tal ondervraagden maakt zich zorgen over het afnemende landbouwareaal, anderen vinden dat de natuur erop vooruit is gegaan. De één vindt dat kamperen bij de boer een zekere on rust geeft op plekken waar het altijd rustig is geweest. Anderen vinden het juist een positieve ontwikkeling, zo lang het maar kleinschalig blijft. De uitbreiding in de bungalowsector is weinigen ontgaan. De waardering is wisselend. Sommigen vinden ze wei nig Texels en teveel van hetzelfde, anderen zijn er onverschillig onder. De Koog wordt on-Texels en romme lig gevonden, maar er wordt ook ver betering geconstateerd. De Groene- plaats wordt enkele malen genoemd als voorbeeld hoe het niet moet. De meeste ondervraagden vinden Texel wel vol genoeg. Het beeld bestaat dat jongeren steeds meer worden ge weerd. Aan de ene kant vindt men dat de jeugd de toekomst heeft, aan de andere kant geven jongeren overlast. Toch willen veel ondervraagden dat Texel zich op alle doelgroepen blijft richten. De seizoensverbreding heeft een .vZ cifbOWwXvJ? Het groeiende toerisme kent nogal wat neveneffecten, zoals afgebeeld in deze collage. Volgens de onderzoekers bedreigen deze en andere factoren in toenemende mate de leef baarheid van het eiland. positief effect op de werkgelegen heid. Maar voor de ondernemer en zijn of haar medewerkers wordt de rustige periode steeds korter. Het combineren van werk in de toeris tische sector en het opvoeden van kinderen wordt daardoor zwaarder, Logiesverstrekkers doen het qua ex ploitatie gemiddeld goed, terwijl er in de horeca veel concurrentie is. Het beeld over de horecaondernemers in De Koog is niet positief: er heerst harde concurrentie en er is weinig continuïteit Een deel van de exploi tanten heeft weinig oog voor de lange termijn en de niet fraaie uitstraling van de badplaats als geheel. Het gevoel heerst dat er duidelijkheid moet komen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is en er een betere handhaving plaatsvinden. Maar er bestaat ook weerstand tegen de dure plannenmakerij en daarom willen deze ondervraagden gewoon liever op de oude voet doorgaan. Plannen worden soms als een bedreiging ge zien, nadat ze mogelijkheden in de toekomst beperken. In het begeleidende persbericht zeg gen de onderzoekers dat uit hun rap port een 'genuanceerd beeld van leefbaarheid in relatie tot toerisme' naar voren kwam. Met name de door hen opgevoerde 'echte' Texelaar vraagt zich af of het eiland met word overspoeld en overheerst door het toerisme. Als positieve kanten van het toerisme werden genoemd de belangrijke bijdrage aan de Texelse economie en het hoge voorzieningenniveau. Drukte, over last en eenvormigheid worden als onplezierig ervaren Onzeker zijn Texelaars over de vraag hoe het nu verder gaat en wie op het beleid kan worden aangesproken (gemeente, ondernemers of belangengroepen). Cultureel erfgoed Uit bestudering van verschillende beleidsdocumenten maken de on derzoekers op dat het Texel op het Lees verder pagina 5 Texelpop gaat dit jaar niet door. De organiserende Stich ting Popmuziek Texel (STIPT) wilde de twintigste editie van het festival in de Burgemeester De Koninghal houden, maar dat stuitte op verzet van Question Plaza-exploitant Ed Stiekema, die de Texelse afdeling van Horeca Nederland inschakelde. Daarop trok STIPT de vergunningaanvraag in. Volgens Stiekema is Question juist bedoeld en voor veel geld aangepast voor dit soort evenementen. STIPT vindt daarentegen dat de Texelse bands en het publiek in Question niet uit de voeten kunnen. De partijen hebben begrip voor eikaars standpunt maar een compromis lijkt uit gesloten. Een grote hal waarin alle bands on der dezelfde omstandigheden kun nen spelen en waar het publiek ook de gelegenheid heeft in een afgele gen hoekje een praatje te maken. Om deze redenen wilde STIPT de twintig ste uitvoering van Texelpop in de Bur gemeester De Koninghal en niet in Question Plaza laten plaatsvinden. Vroeger is de hal menig keer goed bevallen tijdens de presentatie van de Texelse bands aan het publiek. Na het gereedkomen van het (onder meer) met gemeenschapsgeld ver bouwde Question Plaza is het festi val daarheen verplaatst, maar Question is volgens STIPT alles be halve ideaal. 'We moeten daar met twee podia werken. Van de bands die in het kleine tussenzaaltje speelden kregen we klachten. Die wilden na tuurlijk ook graag voor een groot pu bliek optreden. En daarin hadden ze eigenlijk wel gelijk: gelijke monniken, gelijke kappen is een wezenlijk ken merk van Texelpop'. zegt STIPT-se- cretaris Mare Roeper. 'We zijn een beetje uit ons jasje gegroeid en kun nen al die bands niet kwi|t in de grote zaal van Question. Het podium is te klein en er is te weinig opslagruimte zodat een snelle wisseling van appa ratuur tussen al die optredens door niet mogelijk is. Bovendien komt een deel van het publiek met speciaal voor de muziek maar om vrienden en kennissen te ontmoeten en gezellig wat bij te praten. In Question kan dat niet.' Vorig jaar week de organisatie uit naar zwembad Molenkoog. Voor de jubileumuitvoering wilde STIPT terug keren op het oude nest en vroeg zij bij het college van b en w een tap- vergunnmg aan voor de De Koning hal, maar dat is Ed Stiekema en Jook Nauta van Horeca Nederland-afde ling Texel in het verkeerde keelgat geschoten. Roeper 'We wilden de kwestie niet tot het einde uitvechten en hebben ons teruggetrokken. De onzekerheid over de uitkomst van deze geschiedenis is geen basis waarop je een festival kunt organise ren.' De veertien bands die zich in middels hadden aangemeld hebben bericht gekregen dat Texelpop is ver plaatst naar een nog nader te bepa len tijdstip. Hun aanmelding blijft gel dig. Een gesprek tussen Roeper en Nauta heeft wel geleid tot begrip voor el- kaars standpunten, maar met tot een werkbaar compromis Nauta: 'Question is een voorziening die spe ciaal is afgestemd op dit soort cultu rele festiviteiten. De gemeente heeft er geld ingestoken en dan zou het erg vreemd zijn dat het festival in een andere, gemeentelijke hal zou wor den gehouden Op de achtergrond speelt Stiekema's bedrijfsbelang mee. erkent Nauta. 'Het gevaar van paracommercie ligt altijd op de loer, al hoewel het in dit geval misschien wat genuanceerder ligt Toch is het vanwege de oneerlijke concurrentie goed om vast te houden aan de ge stelde randvoorwaarden en de norm met te verleggen. Als je hiervoor een uitzondering maakt schep je moge lijk een precedent en gaan meerdere feesten zich buiten de horeca om af spelen. Horeca Nederland hoort zich tegen die ontwikkeling te verzetten.' Stiekema: 'De gemeente moet het goede voorbeeld geven. Er is ruim vijf ton geïnvesteerd in onder meer de geluidsisolatie van Question. Het zou goed scheef zijn als juist de ge meente een andere hal beschikbaar zou stellen.' Volgens Stiekema komt de schouwburg- en gemeenschaps functie toch al nauwelijks uit de verf. 'Vorig jaar hebben maar drie vereni gingen van Question gebruik gemaakt. De toneelclubs laten ons De collecte voor geestelijke gehandi capten die in de week van 25 sep tember werd gehouden, heeft op Texel het recordbedrag van ƒ10.447,85 opgebracht. Tien procent van de opbrengst gaat naar Begeleid Wonen Texel, waar mensen met een verstandelijke handicap worden be geleid in het zelfstandig wonen. De opbrengst was als volgt verdeeld: Den Burg 4.666.05: omgeving Den Burg 807,85: Den Hoorn ƒ568.80, PH-polder en 't Hornt|e 273.-; Oudeschild ƒ744,60; De Waal en omgeving ƒ506,65; Oosterend ƒ871,15; De Cocksdorp ƒ406,45, Eierland ƒ547,25: De Koog 830,65, Het Noorden ƒ225,40. links liggen. De nadruk ligt op activi teiten die ik zelf organiseer, de disco in de zomer en de folkoptredens in het najaar.' Volgens Mare Roeper stond wethou der Nel Eelman (CDA) aanvankelijk welwillend tegenover het verzoek van STIPT maar na de protesten van Horeca Nederland en de vragen van Stiekema trok de organisatie de vergunningaanvraag in, zodat het college geen beslissing hoefde te nemen. Roeper wil met alle betrokke nen rond de tafel om toch over die énejubileumuitvoenng in 2001 over eenstemming te bereiken. Jook Nauta liet desgevraagd al vast weten daar geen heil in te zien. 'Als het met lukt moeten we gaan nadenken over een andere opzet. Met minder bands, bijvoorbeeld', zegt Roeper. En zonder (tap)vergunnmg in de De Koninghal? 'Geen denken aan. Met het rook verbod valt nog wel te leven, maar geen feest zonder bier.' De herfstwandeltocht van wandel sportvereniging Het Gouden Boltje voert zaterdag langs de mooiste plekjes in en rond De Waal De start vindt plaats tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit hotel De Weal aan het Hogereind, de afstanden bedragen vijf en tien kilometer Het inschrijfgeld is ƒ5,-, de opbrengst komt geheel ten goede aan De Zonnebloem. Aanmel den en inschrijven kan alleen bij het startlokaal op de dag van de tocht. Bij de finish (die om 18 00 uur sluit) kun nen liefhebbers zich tevens inschrij ven voor de najaarswandeling die op 12 november bij Den Hoorn wordt gehouden. Voor meer informatie: Ben Roest. tel. 314451 (Foto's arctoct Texelse Courant/atóekng vormgeving L&R) De artikelen over de woningnood op Texel in de krant van afgelopen vrij dag zijn niet onopgemerkt gebleven. Voor RTL 4 en Radio Noord-Holland vormden zij aanleiding om over het eiland te berichten Raadslid Pieter de Groot (D66) klom in de pen en verweet directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel 'ongenuan ceerd gekat'. Van Andel diende De Groot meteen op constructieve wijze van repliek. Pagina 2 Vier jaar lang moest bij Ingnd van Lubek alles wijken voor dat ene doel: optimaal voorbereid aan de start ver schijnen van de triatlon op de Olym pische Spelen. Een blessure zorgde voor ernstige tegenslag en hoewel ze uiteindelijk wél kon meedoen, pres teerde ze met haar drieëndertigste plaats ver beneden de verwachtingen die ze met haar eerdere prestaties had gewekt. Vandaag een week ge leden keerde ze terug uit Sydney en kon ze aan andere dingen gaan den ken. Pagina 5 (Advertentie) (fhKt ^fort -Jrxti i ia htt lnrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE II DE EUROPESE 6AN0ENSPEClAllST gemeentegids NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) .,4or**>oe i O® va* u0\\a*° Provinciale Begroting 2001; geld voor leefbaarder Noord-Holland. Fort Spijkerboor ontvangt meer bezoekers. Erfgoed park in Uitgeest. NoordlZTollond

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1