Texelse webdesigners in finale nationale wedstrijd Installatie 2000 scoort met 'duurzaan! <j||> 1 teso Scholieren maken kans op f10.000,- Blindenpad verdwijnt, route gehandicapten terug Meniessen Agenda E BedrijvigfrdU .TEXELSE COURANT' \Yat ik zeggen wou. Woningnood Excursie verplaatst Kampioenschap klaverjassen 5 DINSDAG 10 OKTOBER 2000 Het zijn spannende dagen voor Marco Zoetelief en Ben Schraag. De twee vijftienjarige jongens ont wierpen voor de wedstrijd Thinkquest, een initiatief van Kennisnet, een website over de Ronde om Texel. Marco concen treerden zich op de vormgeving, terwijl Ben het technische deel voor zijn rekening nam. De interac tieve pagina viel bij de jury zoda nig in de smaak, dat deze uit héél veel andere inzendingen voor de eindronde is geselecteerd. Woens dag 18 oktober wordt de winnaar bekend gemaakt. Minister Her mans van Onderwijs in het Media park in Hilversum reikt de hoofd prijs uit. De makkelijkste manier om een beeld te krijgen van de website is natuurlek via internet zelf.maar dat is de TC- verslaggever te eenvoudig. Hij ging op bezoek bij de twee vrienden en kwam terecht op de zolder van de familie Zoetelief, alwaar de zoon des huizes een al wat oudere computer start 'Dat beeldscherm werkt niet goed meer, waardoor de foto's eigen lijk niet goed tot hun recht komen. Het eigenlijke werk hebben we daarom op de machine van Ben ge daan.' Een haperend beeldscherm of niet, er bestaat geen twijfel over dat de twee kunnen lezen en schrijven met de PC. 'Ze zijn ermee opge groeid. Ik denk dat Marco al vanaf een jaar of drie met computers spelletjes speelt', aldus vader Nico Zoetelief, die - zoals zoveel van zijn generatiegenoten - pas op latere leef tijd met computer heeft leren om gaan. 'Wij wilden in het begin begrij pen hoe zo'n apparaat werkt. Maar dat moet je helemaal niet willen, want dat is juist een belemmering. Pas toen ik dat van me had afgezet, ging het een stuk beter.' De computerkennis van Zoetelief senior mag zich dan beperken tot het bedienen van het apparaat en de pro grammatuur, toen zoon Marco in het populair wetenschappelijke jegdblad Kijk las over de ontwerpwedstrijd en zijn maatje Ben vroeg hem te heipen, bood zijn vader spontaan aan als coach op te treden. Origineel De twee Mavo-scholieren hadden al enige ervaring in het bouwen van websites. Marco: 'Ben heeft een pro gramma waarmee je ze kan maken en daarmee was ook ik wat aan het stoeien. Het was eerst een beetje uit proberen, maar al snel kon ik zelf websites bouwen.' Maar die volde den niet aan de criteria die Thinkquest stelde. 'Het moest een origineel onderwerp zijn. Wij dachten eerst aan Texel, maar dat bleek bij nader inzien te veelomvattend. De Ronde is een stuk overzichtelijker en spreekt minstens zo aan.' De beno digde gegevens kon het tweetal via internet binnenhalen. De organisatie onderhoudt op het adres www.Roundtexel.com een website met een schat aan informatie. 'We hebben daar wat dingen uitgehaald en aan toegevoegd, want hun pagina is wat meer gericht op catamaran- zeilers. Voor de geïnteresseerde leek hebben we meer algemene informa tie. Een veel foto's natuurlijk. Want je moet het leuk presenteren.' Educatief Belangrijk criterium was de educa tieve waarde van de website. Marco: 'Leerlingen moeten er wat van kun nen opsteken.' Met name op dit punt hebben ze hulp gehad van Zoetelief senior, die het belang van deze eis goed inschatte. 'De informatie moet bruikbaar zijn in het onderwijs. De Ronde om Texel staat bekend om de hoge moeilijkheidgraad. Dat is mede het gevolg van de verschillende stro mingen rond het eiland. Wat veroor zaakt nu precies die stromingen? Die vraag vonden we interessant genoeg om verder uit te zoeken. De kennis is bijvoorbeeld te gebruiken voor een vak als aardrijkskunde.' Zoetelief belde met Giel Witte, mede werker van Rijkswaterstaat, die hem voor dit specialistische onderwerp doorverwees naar de Geografische Dienst van de Koninklijke Marine, die over kaartmateriaal beschikt. Toen een zegsman vertelde dat de beno digde informatie al op het internet stond, was het voor de Marco en Ben een koud kunstje om het te traceren en te integreren in hun website. Met als resultaat dat er op het gebied van stromingen rond het eiland voor de doorsnee internetter een wereld open gaat. Want wie kent nu begrippep als vaste of tijdelijke wind- of drift stromingen en geografische stro men? Er staan ook goeie tips in, zo als de waarschuwing dat het voor een drenkeling dodelijk kan zijn om tegen een muistroom in te zwemmen. Bronvermelding Bij elk stuk informatie dat het twee tal heeft overgenomen, hebben ze op pagina was een kolfje naar de hand van Marco. 'Ik wil later iets met vorm geving gaan doen. Ik ben er vaak mee bezig en maakte tot voor kort een eigen krant. Die ging over mijn fami lie en verscheen één keer per sei zoen, Helaas heb ik het daar nu te druk voor gekregen', doelt hij op de vele tijd die in het maken van een krant gaan zitten. School en muziek lessen eisen hun tol. Bij elkaar heeft het tweetal zo'n vijf tig uur in deze website gestoken. Het resultaat mag er zijn. Wie www.Roundtexel2001 .com intoetst krijgt een vlot ogend beeld van de Ronde om Texel op het scherm, met hyperlinks, bewegende teksten en foto's en andere technische snufjes. Ze kunnen op het conto van Ben deze maand zitten we al op 25.' Om uit de ruim hon'derd deelnemende websites de beste te selecteren zijn ze door een kritische jury bekeken, waarbij er direct een flink aantal af viel. 'We konden zo zien dat een aan tal pagina's weinig voorstelde. Dat wij niet bij de uitvallers zaten konden we uit de informatie in de teller opmaken Leden van de jury klikten namelijk regelmatig aan. Dat was een goed teken en daardoor wisten we dat we nog in de race zaten en uiteindelijk in de finale belandden.' Ten opzichte van de belangrijkste concurrent, waarmee via internet informatie is te vergaren over elke gemeente in Ne derland, maakt de website van de Texelaars een heel speelse indruk Weliswaar is de pagina over de ge- unrwerper Marco xoexenet en xecnnicus uen scnraag oouwaen een website over de Ronde om Texel. hun website keurig vermeld van wie de informatie afkomstig is. Want elk deelnemend team dient de regels op het gebied van copyright te respec teren en dus een volledige bron vermelding op te nemen. Wie dit cri terium schendt, ontvang hiervoor geen punten en dan kan de website zelfs van internet worden verwijderd. Des te meer reden voor hun coach veel aandacht te besteden aan dit onderdeel. Aan eerder genoemde voorwaarden kan nog zo goed zijn voldaan, als de creativiteit van de makers te wensen over laat, haakt de internetter snel af. De website moet leuk zijn en boeiend, zodat de kijker de informatie tot het eind doorneemt. Het uiterlijk van de worden geschreven, de techneut van het tweetal, die gezien het resultaat aardig thuis is in de wereld van het programmeren. Wie online wil praten over het Rondje of over iets anders, kan dat doen via de chatbox. Tevens is te lezen welke media aandacht besteden aan het evenement, al is de Texelse Courant niet in dat rijtje opgenomen. Kenne lijk spreekt dat vanzelf. Teller Via een door Ben bedachte teller is precies bekend wie de pagina be zoekt, hoe lang en met welk pro gramma deze internetter werkt. Een blik op de teller leert dat de pagina in september 106 bezoekers trok. 'En meenten zeer informatief en educa tief, erg boeiend is het allemaal met. In tegenstelling tot de Texelse website, die een zeer toegankelijk onderwerp heeft toch informatief en leerzaam is. De bekendheid van de webdesigners heeft de landsgrenzen inmiddels overschreden. Op internet verscheen al een interview met het tweetal, dat is te lezen via www.kennisnet.nl/Tumult.to. De Ronde-website zal volgende week officieel aan de pers worden gepre senteerd. Dan zal ook blijken of de Marco en Ben de hoofdprijs van ƒ10.000,- opstrijken. Mocht dat ge beuren, dat hebben beide ontwer pers al een bestemming voor het geld. 'Een nieuwe computer.' Het pad voor visueel gehandicap ten in de Dennen staat op de no minatie om te worden opgeheven. De reden is dat het pad nauwelijks wordt gebruikt voor de doeleinden waarvoor het ooit is aangelegd. Om lichamelijk gehandicapten be ter van de natuur te kunnen laten genieten komt er nabij het toekom stige bezoekerscentrum van het Nationaal Park (EcoMare) een aan gepast pad. Ook is het streven om op plaatsen waar de recreatie zich concentreert voorzieningen voor rolstoelers en minder validen aan te leggen. Een en ander staat in het laatste Beheers- en Inrichtingsplan van het NP, waarover het Overleg orgaan van het NP zich vanaf donderdagmiddag 13.15 uur buigt tijdens een bijeenkomst in het raadhuis. Verhoging van de recreatieve druk op de natuur is volgens de Voorlopige Commissie Nationale Parken (VCNP) strijdig met de natuurwaarden. Maar de toegankelijkheid van de Dennen en de duinen blijft ongewijzigd. Er bestaat echter wel een spannings veld tussen enerzijds de behoefte aan extra recreatieve voorzieningen, zoals speelweiden, uitkijkposten en borden, en anderzijds de vraag naar een zo ongestoord mogelijke bele ving van natuur en landschap. De recreatie binnen het NP zal altijd op de natuur moeten zijn gericht, in wat voor vorm dan ook. Agrarisch mede gebruik, in dienst van de natuur, blijft mogelijk. Bijenhouderij zal onder be perkte voorwaarden mogelijk blijven. Jacht Het pleidooi van de Wildbeheer eenheid Texel, de WLTO en de Vere niging voor Agrarisch Natuurbeheer om mogelijkheden te houden voor (oogst)jacht, zijn met gehonoreerd. De grootste twee terremeigenaren, Staatsbosbeheer en Defensie, willen niet dat er wordt gejaagd, tenzij dit noodzakelijk wordt geacht vanuit het beheer of vanuit het oogpunt van schadebestrijding. Gedacht wordt aan jacht met vangkooien. bijvoor beeld als lepelaarskolonies worden bedreigd door verwilderde katten of bunzingfretten. Uitbreiding van kolo nies zilvermeeuwen of nieuwe vesti ging van deze soort daar waar dit niet gewenst is kan worden bestreden door het leeghalen van nesten. Schade buiten het NP moet worden bestreden op de gronden waar deze schade wordt aangericht. In voorko mende gevallen zal een schade regeling worden getroffen. Defensie Het oefenterrein van de Joost Dourleinkazerne blijft integraal deel uitmaken van het NP, met uitzonde ring van de kazerne en de haven. Van verstoring van de natuur is volgens de VCNP geen sprake, hooguit is sprake van incidenten. Om de natuur waarden in kaart te brengen wordt op het terrein van Defensie een meetnet opgezet. Het buitendijkse gebied tussen de Eierlandse dam en de Robbenjager, inclusief de camping, moet worden behouden. Afname van de duinen door kustafslag wordt als een verlies aan natuurwaarden gezien, maar het daardoor ontstane dynamische land- Beste Jan van Andel. Terecht dat je als directeur van de Stichting Wonen Texel in de Texelse Courant van 6 oktober nogmaals onze ogen opent voor de steeds nij pender wordende huisvestings problematiek op Texel Inderdaad, het is hard nodig dat de politiek meer- jarenbeleid ontwikkelt op basis van demografische ontwikkelingen. "Politiek laat kansen liggen", "daar wordt in de politiek te weinig aan gedacht" en zelfs: "politici moeten keuzes maken, daar zitten ze voor, niet voor dat slappe geklets" Dap pere uitspraken Jan, maar helaas sla je hier de plank volledig mis. Blijkbaar volg je de Texelse politiek onvol doende, anders zou je geweten heb ben dat D66, PVDA en Groen Links nu al jaren knokken voor juist wat jij ook wilt. En omdat jij in je interview ervan getuigt daar niet van op de hoogte te zijn verwordt jouw on genuanceerde katten op de politiek daarmee tot populistische jarigheids- en borrelpraat. Jammer, juist van ie mand in jouw positie en juist bij zo'n belangrijk onderwerp als dit! Wat zijn de nuances, wat zijn de echte feiten? Feit is dat reeds sinds het wethouderschap van geestelijke vader Dirk Terpstra, PVDA, D66 en Groen Links in de raad tegen een meerderheid in knokken voor een Texels volkshuisvestingsplan op ba sis van meerjarige demografische ontwikkelingen. Feit is dat mijn partij D66, samen met PVDA en GL. in de begrotingsraad van 13 juli 1999 twee moties indiende, inhoudende: het geven van voorrang aan de ook door jou. Jan, gewenste woningbouw in Den Burg-West; het bij voorrang in ontwikkeling brengen van Den Burg-De Mars 4e fase voor betaalbare woningen; 1,5 miljoen gulden uit ondermeer de reserves grondbedrijf te reserveren voor het samen met de Stichting Wonen Texel realiseren en betaalbaar houden van bedoelde woningen. En wat gebeurde met die voorstel len? Ik heb nog nooit twee moties zo snel in de prullenbak zien gooien door de raadsmeerderheid van de wethou ders Schilling (TB) en Eelman (CDA), alsmede de raadsfracties van Texels Belang (jawel, what's in a name), CDA en WD (was Erna Eelman er nog maar, die begreep dit soort zaken heel goed). Maar, beste Jan, houdt moed: zo dadelijk is het weer verkiezingstijd en dan begrijpen ook die partijen alles plotseling weer veel beter! schap wordt als positief beschouwd. Het Overlegorgaan streeft naar een maximale vermindering van de over last door vliegverkeer, zowel militair als burger, boven en In de nabijheid van het NP. Om te komen tot andere aanvliegroute en ander vlieggedrag zal overleg worden gestart met de vliegveldautoriteiten. Er wordt met instemming gereageerd op de proef van de NV Luchtvaartterrein voor aangepaste vliegvoorschriften Het belang van Texel Airport als toeris tische trekpleister wordt ingezien. Fietsroute Het verzoek voor een doorgaande fietsroute door de duinen wordt niet gehonoreerd. SBB vindt het met ge wenst. Het fietspadennet wordt met ten koste van al bestaande wandel paden uitgebreid. Er zal worden ge keken waar knelpunten op fietsroutes kunnen worden verholpen. Er worden geen fietspaden afgesloten Beginnende en gevorderde menners kunnen het komend winterseizoen lessen volgen in manege Akenburg. Piet Beers behandelt daarin niet al leen het mennen zelf, maar ook het correct in- en uitspannen. De lessen worden gegeven in kleine groepjes en vinden steeds plaats op donderdag avond. Opgave is tot 20 oktober mogelijk bij Beers, tel. 314563. De excursie die het IVN donderdag zou houden op het rotganzen- reservaat Zeeburg, is komen te ver vallen Oorspronkelijk was deze ex cursie bedoeld als voorafje bij de lezing later op de avond, maar aan gezien het om 19.00 uur al aardig donker begint te worden, is de excur sie geschrapt. De lezing over rot ganzen, die om 20.00 uur begint In de Jozefschool in Den Burg, gaat wel gewoon door. Kijk beste Jan, ik snap best dat jij in jouw positie met in het openbaar kunt kiezen voor bepaalde politieke par tijen. Maar in deze gevallen had je best eens partij mogen kiezen. Wij van PVDA, GL en D66 konden je steun bij onze moties goed gebrui ken, dan was achteraf misschien al les toch nog goed gekomen. Nu komt jouw ongenuanceerde katten op dÈ politiek (echt Jan, die bestaat niet, ook op Texel verschillen de partijen in denkbeelden) in feite als mosterd na de maaltijd. De besluiten zijn immers al door de gebruikelijke meerderheid genomen. Wat dat betreft komt ook de door jou voor ons georganiseerde bijeenkomst op 28 november a.s.in feite wat te laat. Tot slot, Jan: durf als D66, PVDA en Groen Links nog eens een keer hetzelfde roepen als jij denkt, eens een keer positie te kie zen! Je hoeft echt niet bang te zijn dat Daan dan boos wordt! Vriendelijke groet, Pieter de Groot, fractievoorzitter D66 Naschrift Jan van Andel: Een fatsoenlijk dak boven je hoofd is een basisbehoefte waarop elke inwo ner van een welvarend land als Ne derland recht heeft. Zonder zo'n ei gen plekje kan je niet goed functioneren. Het is onvoorstelbaar dat honderd jaar na invoering van de Woningwet er nog steeds sprake is van woningnood. Bijna dagelijks moeten we mensen teleurstellen die vaak in heel moeilijke omstandighe den leven. Het met kunnen helpen van mensen die wel recht hebben op hulp geeft een gevoel van machte loosheid en opgekropte woede. Die komt er wel eens uit met een onge nuanceerde lelijke kat. Omdat ik het gevoel heb dat mijn vriendelijke woor den geen effect meer hebben, schreeuw ik om aandacht voor de problemen van de Texelse woning zoekenden. Maandelijks verschijnen er vriendelijke artikelen over onze stichting in de kranten. Daar komen nooit reacties op. Opvallend dat dat nu wel gebeurt! Natuurlijk zijn er po litici die met de beste bedoelingen kritische vragen stellen en moties in dienen. Maar alleen het eindresultaat telt. In mooie moties kun je niet wo nen! Feit is dat de woningnood alleen maar toeneemt. We zijn met elkaar blijkbaar niet in staat om daaraan iets te doen. Dat neem ik mezelf kwalijk, maar ook de Texelse politiek en alle anderen die daar invloed op hebben De woningnood op Texel komt niet zomaar uit de lucht vallen. De proble men zijn al lang bekend. Er had na tuurlijk al lang een goed volkshuis vestingsplan moeten liggen met een toekomstvisie, een plan van aanpak en duidelijke afspraken met alle be trokken partijen en organisaties. Zo lang er geen goed beleid is vastge steld zijn we overgelaten aan de waan van de dag. We weten alles over Texel in 2030 als natuureiland, eco-eiland of parkeiland. Maar waar de Texelaars in 2030 wonen, daar heb ben we nog met over nagedacht. Laten we dat nu samen alsnog snel gaan doen. De gemeente heeft sinds de komst van de nieuwe burgemees ter goede zaken gedaan met grond aankopen in Den Burg-west en -oost. Mijn complimenten! Nu we de troe ven zelf in handen hebben, laten we nu ook de juiste keuzes maken door de hoogste prioriteit te geven aan blijvende betaalbare woningbouw voor de Texelaars. Met vriendelijke groet, Jan van Andel, directeur Stichting Wonen Texel. Klaverjasclub Den Burg organiseert ook dit jaar het kampioenschap van Texel. De strijd-speelt zich zoals ge bruikelijk op vijf vrijdagavonden af in de Witte Burcht in Den Burg en be gint iedere keer om 20 00 uur. De speeldata zijn 27 oktober, 24 novem ber, 22 december, 26 januari, 23 fe bruari Iedere speelavond zijn er di verse prijzen te winnen en wordt een verloting gehouden Voor de beste koppels in de eindstand is er een bekeren een vleesschotel. Opgave is tot 20 oktober mogelijk bij Theo Witte, tel. 313 704. Dinsdag 10 oktober In het gemeentehuis begint om 19 30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. De afdeling stambomen van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke. In Cinema Texel draaien U-571 (aanvang 20.30 uur) en Nutty Pro fessor 2 (21 00 uur). Woensdag 11 oktober In de bibliotheek in Den Burg wordt in het kader van de Kinderboekenweek tussen 14.30 en 17.00 uur een 'Leesbeesten- feest' gevierd, met tal van activi teiten, waaronder schminken, maskers maken en een quiz. In de bibliotheek in Den Burg be gint om 19.30 uur een informatieve avond over jeugdliteratuur. Deel name kost ƒ5.- en moet van te voren worden aangemeld. In de Jozefschool begint om 20.00 uur een avond over Reiki. In Cinema Texel draaien Nutty Pro fessor 2 (aanvang 14.30 en 21.00 uur). The Flinstones - Viva Rock Vegas (15.00 uur) en U-571 (20.30 uur). Donderdag 12 oktober In het gemeentehuis begint om 13.15 uur een openbare vergade ring van het Overlegorgaan Natio naal Park De Duinen van Texel. De geplande excursie van het IVN naar het rotganzenreservaat Zee burg is komen te vervallen. De le zing over rotganzen in de Jozef school in Den Burg gaat wel door en begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Nutty F fessor 2 (aanvang 19.00 en 21 uur) en U-571 (19 00 en 21 45u Vrijdag 13 oktober Tot en met zondag wordt in vrij alle cafés in Den Burg het Bh festival gehouden. In Cinema Texel draaien NuttyP fessor 2 (aanvang 19.00 en 21 uur) en U-571 (19 00 en 21.45# Om middernacht begint de Night Horror Show', die tot o; 8.30 uur duurt en waarin vier fit worden vertoond. Veerdienst Teso zet vrijdag, zal c dag en maandag tussen 9.35 16.05 uur een extra boot in en v zorgt dan ieder half uur een vaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. Desondanks moe automobilisten op vrijdag reken houden met wachttijden. Dieki nen op Texel tussen 9 00 en 14 uur oplopen tot een uur, in D Helder moet tussen 13.00 16.00 uur mogelijk een half i worden gewacht. Op vri|dag de afvaarten van 10.05 uur van Den Helder en 13.35 vanaf Te uitsluitend bestemd voor het t voer van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudeschi Di. 10 6.45 en 19.201 Wo. 11 7.44 en 20.15! Do. 12 8.46 en 21 16i Vr. 13 9.14 en 21.55i i Za. 14 10.05 en 22.34i Zo. 15 10.34 en 23.05i Ma. 16 11.20 en 23.101 Di. 17 11.47 en 23.201 Aan het strand is het ongeveer een uud i der hoogwater De zon komt 18 oktober om 8.09 uur en gaat onder om 18.37 uu oktober volle maan; 14 oktober spring! Brendan de Graaf bezig met de montage van een koperen ornament, dat de bek vormt van een prieel. Loodgieter Brendan de Graaf (30) uit Oosterend houdt zich bezig met de aanleg van gas, water en cen trale verwarming. Daarnaast legt hij zich in het bijzonder toe op het werken met koper en zink en wil zich vooral daarmee onderschei den in de markt. Na twaalf jaar er varing te hebben opgedaan in di verse installatiebedrijven, is hij onlangs voor zichzelf begonnen. Hij noemde zijn zaak naar het oprichtingsjaar: 'Installatie 2000'. Met de conclusie dat het hier om een éénmansbedrijf gaat, is hij het niet eens, wijzende naar zijn vrouw Jessica die het aanspreekpunt is op het thuisfront en de administra tie verzorgt. Met zijn zink- en koperwerk speelt Brendan de Graaf in op de huidige vraag naar duurzame producten, die wat kostbaarder zijn maar op termijn goedkoper omdat ze veel langer meegaan en weinig of geen onder houd behoeven. Ze strelen boven dien het oog en zorgen voor een sjiek accent. Koperen pijpen, afvoeren, gootversieringen en ornamenten zien er bijzonder fraai uit en kunnen zowel in moderne als klassieke vormen worden uitgevoerd. Een van de eer ste klussen voor Installatie 2000 was het aanbrengen van koperen dak bedekking op Tusse de Banke' aan de Groeneplaats, wat een logisch vervolg was op het koperen dak dat op de Rabo-bank zit. Vooral het vervaardigen van gecom pliceerde details is voor Brendan de Graaf telkens weer een uitdaging, waarbij hij zich niet alleen installateur maar ook kunstenaar voelt. Neem nou de getoogde spits waarmee een prieel van een bewoner aan de Pont- weg is afgewerkt. Talloze reepjes koper werden tegen elkaar gesoldeerd om de gewenste ronde vormen te krijgen. Overigens worden de meeste koper- en zinkconstru bij voorkeur met door solderen maakt maar door felsverbindmi Ook met het leveren en aanbre van zogenaamde EPDM- bedekking probeert Installatie, i zich te onderscheiden. Dit mati bestaat uit een soort rubber die - welijks gevoelig is voor wee vloeden. Het heeft een levens van maar liefst vijftig jaar en gaal veel langer mee dan de bek! m soorten bitumeuze dakbedekk» Na een metaalopleiding aan - Texelse LTS trad Brendan de als 17-jarige in dienst loodgietersbedrijf Veltkamp en I haalde via het leerlingstelsel div 1 papierenDaarop stapte hij over het bedrijf van zijn oom The< H Graaf, waar hij op het gebied va en andere vormen van verwarmin nodige ervaring opdeed en nogr vakdiploma's en het middenstï diploma behaalde. Zijn volgt werkgever was het bedrijf Ridd' Zwaag, dat is gespecialiseerd in werking van koper en andere In waardige metalen, die vaak gr schalig op daken en gevels wo' aangebracht. De Graafwerkter tijd onder meer aan het dak va» Van Goghmuseum in Amsterdan van titanium is gemaakt. Op 1 werkte hij aan de koperen i kapellen van het gezinsvervano tehuis aan de Zes en aan het dal de 'Carrousel' bij De Gollards, d; 72 tapse banen zink bestaat. Installatie 2000 is gevestigd op huisadres Peperstraat 31De v plaats bevindt zich aan de Slots' Daarnaast gebruikt De Graaf eer dende werkplaats in de vorm van servicewagen met de nodige gen schappen en materialen aan bw

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2