Moord -Ooiland Provinciale begroting voor 2001: veel geld voor nog b m www.noord-holland.nl de provincie Noord-Holland informeert LEEFBAARDER NOORD-HOLLAND TEXELSE COURANT c/wiitfy; Prijsvraag Noord-Holland kort Meer bezoekers voor oud fort mmmmmammm' Oude ambachten in Uitgeest Mmmmmmnmm Provincie moet met OPCENTEN STOPPEN Snellere ambulances Eén regionale omroep DINSDAG 10 OKTOBER 2000 september 2000 9'editie PROVINCIE D< Pagiru Noord-Holland is «n uitgave- van de provincie Noord-Holland en verschijnt niaandcli|ks (behalve in dc lomer- en kerstvakantie) in een groot .hinul huis-jjn-huis verspreide meutvsbla\1en in de gehele provincie Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-I lolland. Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie' Rienk van der Veen. tel. (023) 514 43 CW, fax (023) 514 41 55. e-mail postdlnoord-holland.nl De vraag in de rubriek Feiten over Noord-Holland (we noemen die rubriek voortaan gewoon Prijsvraag) van de Pagina van juni had een zomers onderwerp: hoeveel mensen bezoeken de Noord-Hollandse recreatiegebieden? Het goede antwoord stond onder b: 8 tot 9 miljoen Er was één goede inzending. Boek en draagspeldje van de provincie Noord-Holland gaan naar mw N. Kooman uit Haarlem. De vraag van deze maand gaat over belasting. Een deel van de Motorrij tuigenbelasting komt ten goede aan de provincies. Dit zijn de zogeheten provinciale Opcenten. Vanaf l april 2001 verlaagt de provincie deze opcenten voor haar inwoners met een bedrag van 33 miljoen gulden. De vraag is: met welk bedrag gaat in Noord-Holland de Motorrijtuigen belasting in 2001 gemiddeld omlaag? Is dat: a. f 30,- b. f 34,- c. f 38,- Uw kunt uw antwoord weer sturen of mailen naar: redactie Pagina Noord-Holland, postbus 123, 2000 MD Haarlem fax. (023) 514 41 55 E-mail: paginanh@noord-holland.nl Wij verloten weer drie boekjes en drie spelden van de provincie onder de goede inzenders. Jaarlijks ontvangt Fort Spijkerboor in Beemster zo'n 2 500 bezoekers. Aan deze uitverkorenen onthult het fort de geheimen van de Stelling van Amsterdam, de voormalige verdedi gingslinie waarvan het een onderdeel is Tot verdriet van de eigenares, de Stichting Natuurmonumenten, moest het aantal bezoekers tot heden beperkt blijven In en rond het fort zijn onvoldoende voorzieningen en er is te weinig personeel voor de gewenste rondleidingen. Om dit te verhelpen, heeft de provincie nu 1 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De grote ruimten worden ingericht voor de ontvangst van groepen, er komt een fietsenstalling en de parkeergelegenheid zal worden uitgebreid. Met de aanstelling van een fortbeheerder en meerdere excursieleiders zal dan hopelijk ook de onderbezetting tot het verleden behoren In de nabije toekomst zullen dan tien- tot vijftienduizend bezoekers, dank zij deze maatregelen, langs de loop van het gerestaureerde torengeschut de omgeving op de korrel kunnen nemen. Rondleidingen in Fort Spijkerboor zijn iedere laatste zaterdag van de tnaand, van 10.00 tot 12 00 uur Voor deelname kunt u bellen met de excursietelefoon van Natuurmonumenten(035) 695 13 15 In Uitgeest stond lang geleden de wieg van Comelis Comeliszoon, uitvinder van de mechanische houtzaag. Op basis van zijn ideeën ontwikkelde men later, in de zeventiende eeuw, de paltrokmolen, een houtzaagmolen die in zijn geheel op rollen over een gemetselde muur naar de wind kon worden gedraaid. Een dergelijke molen is binnenkort te bezichtigen in het industrieel erfgoedpark De Hoop. In dit park, een complex van gebouwen en werktuigen dat aan de zuidoever van het Alkmaarder- en Uitgeestermeer zal verrijzen, wordt het zeventiende-eeuwse ambacht uitgebeeld Je vindt er, behalve de paltrokmolen, een ambachtshuis met smederij, een zeildoekweverij, een gereedschaps museum, een werkschuur en natuurlijk een bezoekerscentrum met restaurant. Aan de investering in deze publieksattractie, die in totaal 4 miljoen gulden bedraagt, levert de provincie een bijdrage van ruim 1,6 miljoen gulden. Voor meer informatie over De Hoop kunt u bellen met de heer R. Cornfield, Provincie Noord-Holland, tel (023) 514 40 87. "De provincie incasseert miljoenen aan opcenten op de wegenbelasting. Noord-Holland is rijk. Nederland Mobiel vindt die heffing dus niet nodig. Afzien van opcenten zou bovendien de groep met de lage inkomens goed uitkomen. Brandstofprijzen als rem op de uitstoot van C02? Onzin. Volgens NASA-wetenschapper James Hansen komt de vervuiling niet van C02 maar van methaan- en spuitbusgas. Fossiele brandstof eindig? Dan zuinig zijn en dieselauto's minder belasting laten betalen. Dieselmotoren zijn juist de zuinigste motoren Bovendien gaat de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen voor auto's zo snel dat straks naast de steenkool ook de olie ongebruikt in de grond blijft." De provincie heeft volgend jaar bijna 800 miljoen gulden te besteden. Zij geeft dit geld onder meer uit aan de bescherming van het milieu, openluchtrecreatie, monumentenzorg, openbaar vervoer en aan beheer en onderhoud van provinciale wegen en vaanvegen.Voor de (gedeeltelijke) financiering van eenmalige projecten beschikt de provincie over een apart fonds: 'Fonds Investeringen Noord-Holland (FINH)' De projecten die op deze pagina vermeld staan ontvangen een bijdrage uit dat fonds. In november stellen provinciale staten definitief de begroting vast. Tot die tijd discussiëren de statencommissies over de begrotingsvoorstellen. U kunt erbij zijn want de vergaderingen van de commissies en van provinciale staten zijn openbaar. Kijk voor de data op de Noord-Hollandse website, www noord-holland.nl of bel met de redactie van deze Pagina, tel. (023) 514 43 09 In 2001 gaat de provincie o.a. aan de slag met FINH-projecten als fort Spijkerboor in Beemster en industrieel erfgoedpark De Hoop in Uitgeest waarover hieronder meer. Gerestaureerd kanon houdt omgeving op de korrel Foto. Olivier Prins Paltrokmolen en molenaar deel van erfgoed park. Foto. Olivier Prins Ambulances moeten na een verzoek om hulp binnen vijftien minuten ter plaatse zijn. Dit zegt de nota Ambulancezorg die tot eind oktober ter visie ligt. Ook bevat de nota voorstellen ter verkorting van de wachttijd voor patiënten die per ambulance naar het ziekenhuis moeten voor onderzoek of behandeling. Vooral in Amsterdam is deze problematiek soms schrijnend. Op een normale werkdag staan in Noord-Holland zo'n vijfenzeventig ambulances gereed om uit te rijden De nota ligt o.a. ter inzage bij alle openbare bibliotheken. Momenteel verschijnt er dagelijks één regionale zender op ons scherm. Deze zender, RadioTV- Noord-Holland, is het resultaat van een samen werking tussen TV Noord-Holland en AT 5 en lijkt prima te bevallen. Aan een tweede regionale tv-zender heeft het provinciaal bestuur voorlopig nog geen behoefte. Als gevolg hiervan zullen TV Noord-Holland en AT 5 voorlopig niet onafhan kelijk van elkaar als regionale zender opereren. Lid van provinciale stalen los Bron (Nederland Mobiel Jos Bron, Anton Hölzelsmgel 6, Amsterdam, tel. (020) 610 50 14

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6