Record belangstelling /oor Rabo-vergadering Wie krijgt er nou eigenlijk voorrang bij het toekennen van een woning? Cjroen ^mrtsjexels 'in het harL> 'Behouden vaart' voor TX 36 Jan van Toon Csxraraa Voorwaardelijke straf hardleerse exhibitionist Onder invloed TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Masterplan Water m Bluesfestival TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Benefietavond rond "Eiland verslaggever" Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. gen het collegebesluit kunnen de betrokkenen zoals gebruikelijk in het geweer komen bi| de gemeenteli|ke bezwaar- en beroepschriften commissie. Ook kunnen zij de presi dent van de rechtbank vragen om een voorlopige voorziening. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling woonruimtezaken op het gemeentehuis, tel. 36 21 24 en bij de Stichting Wonen Texel, Wilhelmina- laan 74, tel. 31 41 93. In de nacht van donderdag op vrijdag is een 48-jarige man uit Den Burg in de Waalderstraat door de politie geverbaliseerd wegens het rijden onder invloed van drank. Hij blies 305 ugl terwijl een alcoholgehalte van 220 ugl is toegestaan. (jrni '^mirL-Jireii I» lx* kjrL. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2000-2001 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie cn aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! Herstel van de zoete kwelstromen nabij de eendenkooi van de Dames Dijt op de Hogeberg, om verziltmg van dit gebied te voorkomen, is één van de concrete projecten die wor den genoemd in het Masterplan Wa ter voor Texel, een samenwerking van gemeente, provincie en de water schappen. Knelpunten, kansen, ideeën en actiepunten worden don derdag vanaf 9.15 uur besproken in het gemeentehuis. Pagina 2 Muziek van een hoog niveau, een hoop gezelligheid en drie avonden lang volle bak. Dat was Texel Blues, dat dit jaar voor de dertiende keer werd gehouden. Zelfs op de slot- avond. waarop de festivalgangers na een heel weekend kroeglopen door gaans uitgeput thuis op de bank zij gen, was er topdrukte. Pagina 4 (Advertentie) (f'rm ^tn/rl Jr\rli u hd Ixirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder vei ki ijghaar op Spinbaan 6 pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11522 DINSDAG 17 OKTOBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: jpinbaan 6 1791 MC Den Burg lelefoon 0222 - 36 26 00 lelefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Jan (van Toon) van der Vis viel zater dag de eer te beurt om de fonkel nieuwe TX 36 'Jan van Toon' van Jaap en Toon van der Vis te dopen. De visserijveteraan deed dat door een fles champagne die hem door zoon Jaap werd aangereikt in één vloeiende beweging tegen de romp aan stukken te smijten. De handeling was het startsein voor de feestelijke ingebruikname van het hypermo derne schip, waarbij naar goed ge bruik een tochtje over het wad werd gemaakt en de vlag werd gewisseld. De nieuwe kotter onderscheidt zich van de voorganger door een aanzien lijk lager brandstofgebruik, meer vei ligheid en een verhoogde leefbaar heid. Meer over de nieuwe kotter verder in deze krant. (Foto's Tessa van Dsalen) jna tachtig leden woonden vrijdagavond de leden- irgadering van de Texelse Rabobank bij. Nooit eerder was i toeloop zo groot, wat zonder twijfel te maken had met bijzondere locatie: de grote loods van het CIV-gebouw jde haven van Oudeschild. Ook de mogelijkheid om na loop de gloednieuwe kotter 'Jan van Toon' te bezichtigen, een stimulans geweest. Het beleid om met dergelijke aar- gheden de betrokkenheid van de leden met het reilen en ilen van de bank te vergroten, lijkt dus succesvol. De bij- Jnkomst stond verder helemaal in het teken van groei en lei, die bleek uit florissante jaarcijfers. «zifter Jan van Heerwaarden in zijn openingswoord dat de ink een inspirerende rol wil spe- lin de Texelse samenleving. Het ntrekken van meer leden en het itemmen van het beleid op de «isen van de klanten wordt daar- als gebiedende eis gezien. Na n tijd van stilstand zit er weer gei in het ledental: van 1440 in 99 naar 1460 op dit moment. Met groei alleen is men echter niet iTeden, het gaat er ook om de Irokkenheid van die leden te ver- gten en een flink aantal van hen adwerkelijk in te schakelen bij beleidsvorming. Naar aanlei- ig van een desbetreffende brief gde bank hebben zeventig leden middels te kennen gegeven dat willen meedoen. Heerwaarden vertelde ook dat schrappen van aansprakelijkheid de leden en de invoering van het mcertificaat op vrijwillige basis, succes is. Ook de 'Ton voor il' waarmee de bank initiatieven de burgerij wil ondersteunen, is doeld om de banden van de coö- ratieve bank met de lokale ge- ■enschap inniger te maken. De ik heeft voor het behartigen van soort 'coöperatieve' aangelegen- ien zelfs een speciale medewerker igewezen: Fenneke Krafft. Uitbundig Rabobank heeft in 1999 uitste- id gedraaid. 'Een uitbundig jaar', las Van Heerwaarden, wijzende op verdubbeling van de netto winst n/534.000,- naar ƒ1.094.000,-) en stijging van het totale bedrag aan jezette gelden tot ƒ321.773.000,- verheugende jaarcijfers werden er toegelicht door directeur Leo mers. Hij meldde onder meer dat aantal kashandelingen bij de bo fors blijft teruglopen, wat het «lig is van het toenemende ge lik van geld- en betaalautomaten het ook sterk groeiende bankieren. Niet minder dan een 11 miljoen transacties kwamen per automaat tot stand, een toename van 18%Heel wat minder goed gaat het met de chipknip en de chipper. Van deze mogelijkheid om automa tisch kleine betalingen te doen, wordt nauwelijks gebruik gemaakt, vooral omdat er te weinig telefooncellen, parkeermeters en andere gelegenhe den zijn waar met de chipknip of chipper betaald kan worden. Pas als daarin is voorzien heeft het zin om met een nieuwe campagne het pu bliek alsnog voor deze betalingswijze te winnen. Het balanstotaal van de bank is sinds 1993 elk jaar met gemiddeld 10% gestegen, wat overigens minder is dan bij de Nederlandse Rabo-orga- nisatie als geheel. Timmers verklaring daarvoor was dat projecten die op Texel worden uitgevoerd minder grootschalig zijn. De spectaculaire stijging van de netto winst is mede veroorzaakt omdat een minder groot deel van de bruto winst in de zoge naamde stroppenpot (voor het op vangen van tegenvallers) is gedaan. Omdat het lopende jaar 2000 groten deels voorbij is, kon alvast worden gemeld dat de opgaande lijn van 1999 IS doorgezet. Het staat vast dat het balanstotaal de 400 miljoen gul den zal overschrijden. Jarige Jan De toevallig jarige Jan van der Vis werd herbenoemd als bestuurslid Het was aanleiding voor een groepje leden om het 'Lang zal-ie leven' in te zetten. Een nieuw gezicht in het bestuur is Anja van der Heide-Witte. Ze werd zonder stemming als extra bestuurs lid benoemd omdat door de leden geen tegenkandidaten naar voren waren gebracht. Het alvast benoe men van een bestuurder die eigenlijk pas volgend jaar nodig is was wen selijk omdat Jan van Heerwaarden volgend jaar definitief opstapt en dan goed ingewerkte bestuursleden wil achterlaten. In de raad van toezicht werd Willem Vos herbenoemd. De leden gingen akkoord met het door de Rabobank in het leven te roepen 'Texelfonds' dat inmiddels beter bekend is als 'Een ton voor Texel' omdat de bank er in eerste in stantie een ton voor uittrekt. De be doeling is er projecten mee mogelijk te maken die voor de Texelse ge meenschap van belang zijn. Timmers: 'We denken aan wat gro tere zaken, dus niet een tuinbank in een park of zo..,'. Het voorstel van Frans Haarsma om uit de Rabo-ton nieuwe sjoelbakken te bekostigen voor de vereniging 'De snelle schijf' werd om die reden ook afgewezen. Een dergelijke voorziening komt mo gelijk wel voor sponsoring in aanmer king. Verzoeken om steun kunnen bij Lees verder pagina 5 Wie in deze tijd een huurwoning zoekt kan aansluiten in de wachtrij van de driehonderd huishoudens die als woning zoekende bij de Stichting Wonen Texel staan ingeschreven. De gemiddelde wachttijd bedraagt tussen de twee en drie jaar, en die zal vrijwel zeker nog flink toenemen. Sommigen hebben echter een streepje voor en krijgen - indien mogelijk - binnen drie maanden een woning toegewezen. Zij hebben een urgentie verklaring van het college van b en w. Het bevoordelen van deze groep geeft nog wel eens scheve blikken, zeker nu de prijzen van koopwoningen de pan uitrijzen en steeds meer mensen een betaalbare huurwoning zoeken. Wie komt er eigenlijk voorzo'n urgentieverklaring in aanmerking? Trekt de gemeente haar ei gen medewerkers voor? •estion Plaza staat vrijdagavond in Steken van de Eilandverslaggever. ttilm over het leven en werk van fly de Graaf werd onlangs ge leid op het Nederlands Filmfestival Utrecht, maar is op Texel nog maar »een zeer beperkt gezelschap te "geweest. Reden voor de Texelse want om een filmvertoning te ver gen waarbij iedereen welkom is en flrvoor geen entree hoeft te wor- betaald. Aan de vertoning van de leveer drie kwartier durende rol- W van regisseur Gerard d'Olivat 'producent Floor Kooi is een geani- «d programma gekoppeld. Zo zal 'Graaf enkele columns voorlezen 'derdeel van de avond is ook een die onder leiding staat van ftin Trap, waarbij een markante Rameling artikelen onder de ha- 9 komt, zoals een exemplaar van fly's uitverkochte bundel De bes- gaan eerst, een kunstvoorwerp ïflll meenam uit Nieuw-Guinea, de "st-CD Cabaret Café van Pip flssrd en Janien de Bruijn, een ik 'Van de Prins geen kwaad' over :PH-polder (eveneens uitverkocht) 'ten gebonden jaargang van de "tlse Courant uit 1978. De op- tigst van de veiling is in z'n geheel Slemd voor Harry's fonds 'Stuur "Papoea naar school'. Tijdens de ')nd kunnen de bestelde video- Aden van de Eilandverslaggever 'Alen afgehaald. De avond begint "20.00 uur. De redactie van de Texelse Courant werd onlangs benaderd door een ver ontwaardigde Texelaar die moest ver nemen dat een gemeenteambtenaar wel heel erg snel een woning had ge vonden. 'Binnen een half jaar had hij een huis, terwijl anderen jaren moe ten wachten.' Volgens hem zat er een luchtje aan. Urgentieverklaringen worden (uitsluitend) door het college van b en w verstrekt en dat zal de ambtenaren wel de hand boven het hoofd houden, zo dacht hij. Navraag op het gemeentehuis leert dat het bevoordelen van de eigen medewerkers tot zes jaar geleden met enige regelmaat voorkwam, een privilege dat de ambtenaren overi gens krachtens een rijksregeling toe kwam. Sinds echter de nieuwe huisvestingsverordening in 1994 in werking is getreden wordt volgens een woordvoerder slechts in zéér uit zonderlijke gevallen een urgentie- verklaring verstrekt op grond van het enkele feit dat iemand gemeente ambtenaar is. 'Het gebeurt alleen maar bij medewerkers die uit hoofde van hun functie de verplichting heb ben op het eiland te wonen, zoals de hoofden van dienst en de bodes.' Of dat ook het geval was met de amb tenaar waar onze lezer zich over ver baasde, wil de woordvoerder niet zeggen. Omwille van de privacy gaat hij niet in op individuele gevallen. De ambtenaren die sporadisch voor rang krijgen boven andere woning zoekenden, vallen in de categorie 'bedrijfsurgenten'. Het gaat om vaca tures die moeilijk zijn te vervullen en waarvoor mensen van de overkant moeten worden aangetrokken, terwi|l met de functie een groot maatschap pelijk belang is gemoeid. 'Te denken is aan politie-ambtenaren. Die krijgen in de praktijk altijd snel een woning omdat de openbare orde ermee ge diend is', aldus de woordvoerder. Het criterium 'maatschappelijk belang' wordt eng uitgelegd. 'Natuurlijk is de horeca belangrijk voor de Texelse economie, maar we kunnen niet voor iedere chef-kok een urgentie- verklaring afgeven.' Noodsituaties Urgentieverklaringen worden slechts in noodsituaties verleend en het col lege gaat er met gauw vanuit dat zo'n situatie zich voordoet. Uit de aard der zaak moet het middel van de urgen tie immers zeer selectief worden toe gepast, omdat het anders op termijn zijn waarde verliest. 'Als je iedereen voorrang geeft, heeft niemand meer voorrang', zo verwoordt de zegsman van de gemeente het. Nadat de kans loze gevallen zich hebben terugge trokken omdat hun uit gesprekken met ambtenaren is gebleken dat hun verzoek vrijwel zeker wordt afgewe zen, resteren jaarlijks gemiddeld zo'n dertig serieuze aanvragen. Daarvan honoreert het college er in de prak tijk hooguit tien. De meeste verzoeken betreffen een urgentie op medische of sociale gronden. Medische urgenties worden verleend als de aanvrager niet langer zelfstandig in zijn huis kan blijven wonen doordat hij bijvoorbeeld geen trap meer kan lopen Een aangepaste of een geheel gelijkvloerse woning kan dan uitkomst bieden. Het bij voorrang herplaatsen van deze men sen kan bovendien veel geld bespa ren omdat hun woning niet hoeft te worden verbouwd. In geval van twij fel wordt medisch advies ingewon nen bij de GGD Een zwangerschap is geen grond voor een medische urgentie. Of een sociale noodzaak een urgentieverklaring rechtvaardigt, is minder eenvoudig te beoordelen. Het college hanteert de stelregel dat het niet om een enkelvoudig probleem mag gaan: er moeten meerdere oor zaken aan ten grondslag liggen. 'Na een echtscheiding hebben beide partners een woning nodig, maar een echtscheiding op zich is niet vol doende urgent. Als er naast de huwelijksproblemen ook nog sprake is van mishandeling, wordt de urgen tie verleend.De gemeente doet daar toe volgens de woordvoerder na vraag bij de huisarts en informeert bij de politie of er aangifte is gedaan. De zaak moet al uit de hand zijn gelopen en niet dreigen te ontsporen, want preventieve urgentieverklaringen worden niet verleend. 'Verder bekij ken we waar de problemen zijn ont staan. Als blijkt dat die in een andere gemeente zijn begonnen, wordt de aanvraag geweigerd. Hetzelfde geldt voor jonge mensen waarvan wij vin den dat ze nog wel op kamers kun nen wonen. Zij hoeven niet per sé een zelfstandige woonruimte De laatste categorie urgentie verklaringen betreft die van de stads vernieuwing. Mensen die hun woning moeten verlaten omdat die wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw, worden met spoed geherhuisvest. Recentelijk gebeurde dit met bewoners van verzorgings huis St. Jan en Het Gouwe Boltje in Oosterend. De aanvraag moet worden gencht tot het college van b en w, maar wordt in eerste instantie behandeld door de gemeentelijke urgentiecommissie. Die laat zich leiden door de (vaste) beleidslijn van het college. In de com missie hebben een ambtenaar en een vertegenwoordiger van de Stichting Wonen Texel zitting. Zij onderzoeken de situatie - en doen indien nodig navraag bij o.a. artsen en maat schappelijk werkers - en leggen hun oordeel voor aan het college. Formeel gaat het om een advies, maar in de praktijk nemen b en w de mening van de commissie vrijwel altijd over. Te- De politierechter in Den Helder heeft vrijdag een Texelaar veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand met een proeftijd van één jaar wegens openbare schennis van de eer baarheid. De man liet in september 1999 aan de Schansweg zijn ge slachtsdeel zien aan voorbij- fietsende dames. De opgelegde straf was conform de eis van de officier van justitie. De man was eerder voor een soort gelijk vergrijp veroordeeld, maar ver klaarde voor de rechter dat het deze keer om een incidentele terugval ging. Hij is enkele jaren geleden in therapie gegaan en boekte naar ei gen zeggen flinke vorderingen Hij wist zich gesteund door andere po sitieve ontwikkelingen in zijn leven, zoals een vaste vriendin en een nieuwe baan. De Texelaar zei dat hij spijt had van zijn gedrag maar dat een zware straf met het juiste ant woord op dit ene moment van zwakte zou zijn. Bovendien beweerde hij dat het voorval maar kort duurde en dat de passerende vrouwen door zijn verdekte opstelling weinig hebben kunnen zien. De officier van justitie was het met met hem eens. De verdachte had de vrouwen - waaronder een 11-jarig meisie - volgens de officier behoor lijk geschockeerd. Toch wilde de of ficier meewerken aan het herstel van de Texelaar, reden waarom hij een voorwaardelijke straf eiste en de plicht tot regelmatig contact met een reclasseringsambtenaar De rechter nam de eis over en legde de exhibitionist daarnaast de verplich ting op zijn therapie te voltooien.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1