Cjroen 'warL-Jexels 'm het harL, WV kan vergoeding voor kostenstijging wel vergeten LR Tsarenschip 'Shtandart' zeilt met passagiers Tien bezwaren tegen Toekomstplan Blom Timmers houdt hoop voor toekomst ^1-1-2 TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER texelseIcourant BEZORGER m/v Texel'94 stunt m 8500 jaar geleden texelseI'courant Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Verste ballon Lijk inderdaad van jacht Tuila Trofee voor dienstbare havenmeester ■voorzitter Leo Timmers. (Foto Harry do Graaf) IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11524 DINSDAG 24 OKTOBER 2000 TEXELSE COURANT I Advertenties/abonnementen/bezorging: ■Spinbaar) 6 ■1791 MC Den Burg ■telefoon 0222 - 36 26 00 ■telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. DAAR RED JE LEVENS MEE (Advertentie) 2,'warDjmli u btt ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) CfTta 2j*>rL-Ji>rli im bal kan. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan imtittm I Longeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MO Den Burg Texel Telefoon 0272 - 362600 Fax 0222 314111 Texel'94 heeft zaterdag voor een stunt gezorgd door in Edam zater dag-tweedeklasser EVC uit het bekertoernooi te wippen. Na negen tig minuten was de stand 1-1 en moesten strafschoppen de beslissing brengen. De Texelaars hielden het hoofd koel en schoten vijfmaal raak, terwijl keeper Pieter Daalder er één wist te keren. Pagina 4 De bewoners van Texel hadden het zwaar, 8500 jaar geleden. Ze moes ten zich in leven zien te houden met het verzamelen van vruchten en wor tels en met de jacht. In het najaar en de winter jaagden ze op herten en reeèn, in het voorjaar op oerossen, in het gebied waar nu de Noordzee is. Tonny Vos-Dahmen von Buchholz schreef er een jeugdboek'over en droeg het op aan de Texelse archeo loog Govert van Noort, die haar hielp bij de totstandkoming van het werk. Pagina 5 (Advertentie) <yr»i» 2mart. jmJi a bd kan. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2000-2001 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! Meevaren met een ouderwets zei lend zeeschip, dat moet je beleefd hebben Sinds gisterochtend be staat die mogelijkheid voor Texe laars en toeristen die f45,- (kinde ren f25,-) over hebben voor een tocht van drie uur. Dat is te danken aan de wederkeer van de 'Shtandart', de replica van het vlag-genschip waarmee tsaar Peter de Grote 300 jaar geleden indruk maakte. Tot en met zaterdag vertrekt het fraaie zeilschip dage lijks om 10.00 uur uit Oudeschild. 's Middags ligt het aan de kade en kan daar worden bezichtigd voor f5,- (kinderen f2,50). Naast de Russische bemanning van vijftien koppen, kunnen zestig personen mee. Zoveel waren er gister ochtend niet aan boord, maar ze kwamen met zulke enthousiaste verhalen terug dat het de komende dagen wel eens druk zou kunnen worden. De foto werd gisteren ge maakt toen de 'Shtandarteven na 10.00 uur bij prachtig nazomer- weer met een lichte bries de haven verliet. (FotoHarryaoG'aaf> Bakker vindt overigens niet dat er een koppeling moet worden aangebracht tussen de gemeentelijke bijdrage en de (loon)kosten die de VW maakt. ihet college hebben nu ook de meeste raadsfracties het rzoek van de VW afgewezen om de jaarlijkse gemeen- lijke bijdrage voor informatievoorziening aan toeristen et ƒ26.000,- te verhogen tot ƒ286.000,-. De verhoging van in procent is gebaseerd op de gemiddelde inflatie gedu ide de afgelopen vijf jaren. Ondanks een 'constructief de- t tussen WV-voorzitter Leo Timmers en de leden van de adscommissie Financiën, Werken en Milieu zal de ge- aente er niet toe overgaan de gestegen kosten over de jelopen contractsperiode te compenseren. Timmers opt dat in de nieuwe overeenkomst tussen gemeente en V wél een regeling voor inflatiecorrectie wordt opgeno- m. steunden hem volmondig. De PvdA hield zich nog op de vlakte. De ove rige partijen schaarden zich echter achter het collegestandpunt. D66 deed nog een poging de 'schade' over de laatste jaren te delen tussen VW en gemeente, maar ook dat voorstel haalde het met. 'Ik vond het jammer dat de commissieleden de redelijkheid van ons verzoek niet in wilden zien', aldus Timmers, die na dit voldongen feit een nieuw idee te berde bracht. 'Laten we een streep trekken onder het verleden en de in flatie over de afgelopen vijftien jaar vergeten. Er zullen toén best goede redenen zijn geweest om daarvoor geen regeling te treffen. Laten we nu onze eigen verantwoordelijkheid ne men. naar de toekomst kijken en in ons nieuwe contract wél een indexering van het bedrag opnemen, waarbij we het jaar 2000 als basisjaar nemen.' De commissieleden beloof den Timmers' voorstel in de fracties te bespreken en er mogelijk in de raadsvergadering van november over te beslissen. Wethouder Peter Bak ker van financiën (GroenLinks) zal het punt vandaag op de agenda van het collegeberaad plaatsen. gemeentelijke bijdrage voor het nftelijk, telefonisch en aan de ba- tformeren van toeristen is al vijf jaar gelijk gebleven op 0.000,-. Dit bedrag komt bo- op de bijdrage die de gemeente it als de overige partners Teso, .en TVO - voor de promotie van eiland jaarlijks aan de WV be- ikbaar stelt. De promotiebijdrage «ft in tegenstelling tot de imatiebijdrage iedere vijf jaar aan- ast aan de inflatiecijfers van het itraal Bureau voor de Statistiek. :e inflatiecorrectie moet volgens (-voorzitter Timmers ook worden gepast op de vergoeding voor de Kentelijke taak van het informe ren toeristen. 'Gezien de toege- (Je bijdrage rekent de gemeente el de toeristische informatiever- ens de open dag van de asiel- t kersopvang Walden Noord op kebuurt werden door de kinderen bnnen opgelaten. Ilona Eelman uit Derend kreeg dezer dagen bericht het kaartje van haar ballon was ngevonden in een weiland bij ienpost in Friesland. Zij kwam rmee in aanmerking voor de aan ballonnenwedstrijd verbonden teen rondvlucht voor vijf perso- stoffelijk overschot dat zaterdag iktober op vijftien mijl ten westen Texel door de douane is gebor- blijkt inderdaad van één van de «renden van het jacht Tuila te zijn. Hi|k is door de Helderse waterpo- geïdentificeerd als de 27-jange 'adees die als enige opvarende S werd vermist. De lichamen van overige drie zijn half augustus 'orgen, onder anderen door else reddingwerkers. 'Britse jacht Tuila vertrok op 24 juli dit IJmuiden naar het Engelse '»towe. Toen het daar op 27 juli met was aangekomen werd li geslagen en nadat een lichaam gevonden werd een groot- tepse zoekactie georganiseerd van de vier lijken werden toen ^gevonden. Enkele onderdelen bet jacht zijn op Texel aange- 'e'd. Wat er tijdens de oversteek 'de Tuila is gebeurd, is niet be strekking en dienstverlening nog steeds tot haar verantwoordelijkheid. In dat kader zou indexering voor de hand liggen', aldus Timmers. 'Door het bedrag met te verhogen stelt de gemeente in feite ieder jaar minder geld ter beschikking.' Volgens Timmers draait de gemeente slechts op voor een deel van de kosten die met de per definitie verliesgevende taak is gemoeid. Ook ligt de werke lijke kostenstijging volgens hem veel hoger dan de inflatie, 'Het aantal toe risten is in die vijftien jaar sterk toe genomen en daarmee de vraag naar informatie. Bovendien zijn de lonen veel sterker gestegen dan de inflatie.' Timmers wil het geld dat de WV met reserveringen verdient met aan deze service besteden, maar zo veel mo gelijk ten goede laten komen aan de eilandpromotie. De leden van de raadscommissie FWM luisterden donderdagavond aandachtig naar de argumenten van Timmers, maar alleen de WD en D66 'Dat is niet de gedachte achter de bijdrage. De kosten voor de informe rende taak zijn ook met apart in de jaarstukken van de VW weergege ven. Bovendien zijn er andere manie ren om deze kosten te dekken. Als je per telefoongesprek een kwartje in rekening brengt, heb je zo ƒ30.000,- verdiend.' Bakker zegt wel dat het geheel aan de VW zelf is om de kos ten al dan niet bij de klant in rekening te brengen. 'Maar als je ervoor kiest om dat met te doen, is het dan rede lijk om de rekening bij de gemeente neer te leggen?' 'Uniek' Timmers noemt de opzet van de Stichting VW Texelpromotie 'uniek in Nederland'. 'Dankzij de unieke con structie is de promotiebijdrage van het bedrijfsleven structureel zeer hoog. Dat de toeristische informatie voorziening in opdracht van en voor rekening van de gemeente wordt uit gevoerd, is binnen deze constructie een belangrijk uitgangspunt.' Denkt Timmers dat de samenwerking tus sen de vier partners gevaar zal lopen indien de gemeente weigert in de toe komst inflatiecorrectie toe te passen7 'Ik sluit niet uit dat er moeilijkheden ontstaan. Gelukkig heb ik die signa len van de andere partijen nog met ontvangen. Maar ik wil voorkomen dat er zich problemen gaan voor doen.' Tegen de jongste bouwplannen voor het horecacomplex 'De Nieuwe Toekomst' van Tijs Blom hebben zich circa tien bezwaar makers bij de gemeente gemeld. De meesten zijn ondernemers uit De Koog die denken dat er voor uitbreiding van de horecavoorzie- ningen in de Dorpsstraat geen markt is. Vrijdag had wethouder Daan Schilling (Texels Belang) in formeel overleg met hen, waarbij namens Blom ook architect Jan Visser aanwezig was. Vanwege de geringe overschrijding van de bebouwingsgrens aan de Dorpsstraat-zijde voert de gemeente een artikel-19-procedure bij de pro vincie. Verder is onzeker in hoeverre de geplande koepel op de discotheek in overeenstemming is met het be stemmingsplan. De procedure bij de provincie moet latere juridische te genwerpingen ontkrachten. Tegen het voeren van de procedure zijn een tiental 'zienswijzen' ingediend, die vrijdag mondeling werden toegelicht. Het ontbreken van een onderzoek in hoeverre de nieuwe etablissementen ten koste gaan van de bestaande voorzieningen, werd de gemeente door meerdere ondernemers verwe ten. Met name de grote discotheek wekte ergernis. Jan Visser stelde daar tegenover dat die niet veel gro ter wordt dan de bestaande disco theek De Toekomst. Het aantal hotelkamers (27) en personeelsverblijven (22) werd ook betwist. Het huidige hotel boven De Toekomst zou illegaal zijn en dus zou er ook geen nieuw hotel mogen ko men. Gemeenteambtenaar Marjan Nicolay bestrijdt die visie. 'Bij de functies die in het plan zitten gaat het om bestaande, erkende rechten.' Verder werd geageerd tegen de ont sluiting van het complex aan de Bad- weg, die overlast zou veroorzaken. Het totale bouwoppervlak van De Nieuwe Toekomst beslaat 2100 vier kante meter. De bouwkosten worden geraamd op vijf tot zeven miljoen gulden. De gemeente heeft inmiddels een sloopvergunning verleend voor de panden vanaf de hoek Dorps- straat-Badweg (Rekra) tot aan dro gisterij Primera Mets. De sloop moet volgende maand beginnen. De disco theek en de cafés moeten volgend zomerseizoen opengaan voor pu bliek. Het hotel kan eventueel later worden voltooid. Texelaar Kees de Graaf werd zater dagavond op Terschelling in de bloemetjes gezet omdat hij was uitgeroepen tot 'Havenmeester van het wad 2000Het is een prijs die periodiek wordt toegekend aan een havenmeester die zich bij de uitoefening van zijn taak bijzonder verdienstelijk en correct heeft op gesteld Dat De Graaf deze keer het ereblijk kreeg, werd uitgemaakt door de wedstrijdcommissie van de Kuiper-Brandarisrace, aange voerd door Herman Brandsma of tewel de 'King of the Waddensea'. De commissie had zich onder meer gebaseerd op een enquête onder de havengebruikers. Kees de Graaf deelt al 31 yaar de lakens uit in de haven van Oude schild. Hij moet de komende en vertrekkende schepen in goede banen leiden, zorgen dat ze op de goede plek afmeren en problemen oplossen. Hij aoet dat in dienst van Rijkswaterstaat, dus van de over heid, maar volgens de wedstrijd commissie slooft hij zich 'deson danks' flink uit, is hij altijd vriendelijk en servicegericht jegens bemanning en opvarenden van de charterschepen, waar het in dit ge val in het bijzonder om gaat. De commissie had bovendien gecon stateerd dat hij geen vriendjespo litiek bedrijft, ledereen krijgt de zelfde behandeling, ongeacht of hij nieuwkomer is of een trouwe klant. Brandsma had De Graaf en zijn vriendin uit Harlingen naar Ter schelling gehaald door hem een weekendje in Hotel Nap aan te bie den. Vervolgens was de haven meester naar de disco 'De Braskoersgelokt, zogenaamd om een borreltje te drinken. Pas toen had de Texelaar in de gaten dat hij gehuldigd zou worden in het bijzijn van vele Waddenzeegebruikers. Als herinnering aan de uitverkie zing kreeg hij een fraaie plaquette met inSCnptle. (Foto Ha/ry Oa Groofl

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1